Деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчої влади
Тип: Постанова Кабінету Міністрів України; Положення, Перелік
Видавник: Кабінет Міністрів України
Номер: 904-2025-п
Прийнято: 2025-07-21
Чинна редакція від: 2026-01-06
Стан: in_force
Rada ID: 904-2025-%D0%BF
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 21 липня 2025 р. № 904
Київ
Деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчої влади
_Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
З метою оптимізації системи центральних органів виконавчої влади та відповідно до пунктів 9 і 9-1 статті 116 Конституції України Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Перейменувати Міністерство соціальної політики України на Міністерство соціальної політики, сім’ї та єдності України.
2. Реорганізувати Міністерство національної єдності шляхом приєднання до Міністерства соціальної політики, сім’ї та єдності.
3. Затвердити Положення про Міністерство соціальної політики, сім’ї та єдності України, що додається.
4. Установити, що:
Міністерство національної єдності, що припиняється згідно з цією постановою, продовжує виконувати функції та повноваження у визначених сферах до завершення здійснення заходів з приєднання до Міністерства соціальної політики, сім’ї та єдності, якому передаються функції та повноваження Міністерства національної єдності;
Міністерство соціальної політики, сім’ї та єдності є правонаступником майна, прав і обов’язків Міністерства національної єдності, що реорганізується.
5. Внести до постанов Кабінету Міністрів зміни, що додаються.
6. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно зпереліком, що додається.
7. Міністерству соціальної політики, сім’ї та єдності у десятиденний строк розробити і внести в установленому порядку Кабінетові Міністрів України проект акта Кабінету Міністрів України щодо утворення комісії з реорганізації Міністерства національної єдності.
8. Відповідно до частини шостої статті 23 Бюджетного кодексу України передати Міністерству соціальної політики (Міністерству соціальної політики, сім’ї та єдності) бюджетні призначення, передбачені у 2025 році Міністерству національної єдності, а саме:
3901010 “Керівництво та управління з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій” у сумі 83024,7 тис. гривень за загальним фондом державного бюджету (видатки споживання, з них оплата праці - 59418,6 тис. гривень, комунальні послуги та енергоносії - 1617 тис. гривень) на 2501010 “Керівництво та управління у сфері соціальної політики”;
3901080 “Забезпечення інформаційного суверенітету України на тимчасово окупованій території, а також прилеглих до неї територіях, інформування населення про небезпеки вибухонебезпечних предметів” у сумі 56421,9 тис. гривень за загальним фондом державного бюджету (видатки споживання) на нову бюджетну програму;
3901150 “Забезпечення виконання завдань і заходів із підтримки українців за кордоном та сприяння їх поверненню в Україну” у сумі 150028,7 тис. гривень за загальним фондом державного бюджету, з них видатки споживання - 142688,7 тис. гривень, видатки розвитку - 7340 тис. гривень на нову бюджетну програму.
9. Забезпечити:
Міністерству фінансів - визначення кодів і за пропозицією Міністерства соціальної політики, сім’ї та єдності назв нових бюджетних програм, на які передаються бюджетні призначення, передбачені пунктом 8 цієї постанови, та внесення відповідних змін до розпису державного бюджету;
Державній казначейській службі - перерахування бюджетних коштів відповідно до переданих бюджетних призначень.
Прем'єр-міністр України
Ю. СВИРИДЕНКО
Інд. 81
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 21 липня 2025 р. № 904
ПОЛОЖЕННЯ
про Міністерство соціальної політики, сім’ї та єдності України
1. Міністерство соціальної політики, сім’ї та єдності України (Мінсоцполітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов’язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, волонтерської діяльності, з питань сім’ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, внутрішньо переміщених осіб, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, торгівлі людьми, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, надання соціальних послуг та проведення соціальної роботи, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, ветеранів праці, ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України в частині організації виплати їм до Дня Незалежності України разової грошової виплати, ветеранів військової служби, жертв нацистських переслідувань, дітей війни та жертв політичних репресій, пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки (державна допомога, пільги, житлові субсидії та інші виплати, що проводяться за рахунок державного бюджету, соціальні послуги) та за дотриманням прав дітей, а також забезпечує формування та реалізує державну політику щодо здійснення державного нагляду у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності в частині забезпечення відповідності законодавству рішень уповноваженого органу управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління), державного регулювання та нагляду за дотриманням норм Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій у солідарній системі, у сфері гуманітарної допомоги, державну політику з питань національної єдності України та спільного розвитку, української національної самосвідомості, інформаційної політики єдності України та стратегічних комунікацій (у частині повноважень з питань національної єдності України), громадян України, які покинули своє місце проживання на території України, в тому числі внаслідок або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту та/або тимчасової окупації частини території України, та виїхали за кордон (далі - особи, які виїхали за кордон), сприяння реалізації їх прав та інтересів і створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.
Мінсоцполітики є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, надання гуманітарної допомоги.
2. Мінсоцполітики у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
3. Основними завданнями Мінсоцполітики є:
- 1) забезпечення формування та реалізації державної політики:
у сфері соціальної політики, загальнообов’язкового державного соціального та пенсійного страхування, волонтерської діяльності, пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню;
у сфері соціального захисту населення, зокрема осіб з інвалідністю, ветеранів праці, жертв нацистських переслідувань, дітей війни та жертв політичних репресій, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (крім організації безплатного харчування учнів, які здобувають початкову, базову та профільну освіту в закладах загальної середньої освіти, розташованих на територіях радіоактивного забруднення, а також учнів, які є особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи і здобувають початкову, базову та профільну освіту в закладах загальної середньої освіти); ветеранів військової служби в частині пенсійного забезпечення;
Абзац третій підпункту 1 пункту 3 в редакції Постанови КМ № 1783 від 31.12.2025
у сфері соціального захисту ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України в частині організації виплати їм до Дня Незалежності України разової грошової виплати;
з питань виплати передбаченої законодавством соціальної стипендії студентам (курсантам) державних закладів вищої освіти, які навчаються за денною формою за державним замовленням;
з питань надання пільг з оплати житлово-комунальних послуг, твердого палива і скрапленого газу, а також житлових субсидій;
з питань сім’ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей;
Абзац восьмий підпункту 1 пункту 3 виключено на підставі Постанови КМ № 1636 від 10.12.2025
з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі;
з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків;
з питань запобігання та протидії торгівлі людьми;
з питань надання соціальних послуг та проведення соціальної роботи;
з питань соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби;
з питань забезпечення державних соціальних стандартів та державних соціальних гарантій для населення;
у сфері здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки (державна допомога, пільги, житлові субсидії та інші виплати, що проводяться за рахунок державного бюджету, соціальні послуги) та за дотриманням прав дітей;
- 2) забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері:
гуманітарної допомоги;
здійснення державного нагляду у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності в частині забезпечення відповідності законодавству рішень уповноваженого органу управління;
здійснення державного регулювання та нагляду за дотриманням норм Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій у солідарній системі;
- 3) забезпечення формування та реалізація державної політики:
з питань національної єдності України та спільного розвитку;
з питань української національної самосвідомості;
з питань інформаційної політики єдності України та стратегічних комунікацій (у частині повноважень з питань національної єдності України);
з питань забезпечення визначених законодавством України прав та інтересів осіб, які виїхали за кордон, та створення умов для їх добровільного повернення до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні;
3-1) забезпечення формування та реалізація державної політики:
з питань сприяння реалізації прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, визначених законодавством;
з питань підтримки внутрішньо переміщених осіб;
з питань адаптації та інтеграції внутрішньо переміщених осіб за новим місцем проживання;
щодо створення умов для добровільного повернення внутрішньо переміщених осіб до покинутого місця проживання;
Пункт 3 доповнено підпунктом 3-1 згідно з Постановою КМ № 1636 від 10.12.2025
- 4) сприяння:
в координації з МЗС задоволенню національно-культурних, освітніх і мовних потреб осіб, які виїхали за кордон;
реалізації прав і свобод громадян України, які мають множинне громадянство;
утвердженню української національної ідентичності та української громадянської ідентичності.
4. Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань:
1) узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України та в установленому порядку вносить їх Кабінетові Міністрів України;
2) розробляє проекти законів та інших нормативно-правових актів з питань, що належать до його компетенції;
3) здійснює підготовку та подання Кабінетові Міністрів України пропозицій щодо застосування, скасування та внесення змін до спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), що вносяться Кабінетом Міністрів України на розгляд Ради національної безпеки і оборони України відповідно до Закону України “Про санкції”, та бере участь у формуванні, реалізації та моніторингу ефективності державної санкційної політики з питань, що належать до його компетенції;
4) погоджує проекти законів, інших актів законодавства, які надходять на погодження від інших міністерств та центральних органів виконавчої влади, готує в межах повноважень, передбачених законом, висновки і пропозиції до проектів законів, інших актів законодавства, які подаються Кабінету Міністрів України, та проектів законів, внесених на розгляд Верховної Ради України іншими суб’єктами права законодавчої ініціативи, нормативно-правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
5) готує в межах повноважень, передбачених законом, зауваження і пропозиції до прийнятих Верховною Радою України законів, що надійшли на підпис Президентові України;
6) здійснює в межах повноважень, передбачених законом, координацію діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо застосування державних соціальних стандартів і нормативів та нормативів фінансового забезпечення надання державних соціальних гарантій;
7) здійснює в межах повноважень, передбачених законом, координацію діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, зокрема в умовах особливого періоду та під час введення правового режиму надзвичайного або воєнного стану;
8) здійснює в межах повноважень, передбачених законом, координацію діяльності структурних підрозділів місцевих держадміністрацій з питань соціального захисту населення, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Мінсоцполітики, зокрема щодо їх підготовки до функціонування в умовах особливого періоду та під час введення правового режиму надзвичайного або воєнного стану;
9) визначає щомісяця фактичний розмір прожиткового мінімуму на одну особу, а також для осіб, що належать до основних соціальних і демографічних груп населення; готує та вносить пропозиції щодо затвердження розміру прожиткового мінімуму у державному бюджеті з урахуванням прогнозного індексу споживчих цін;
10) проводить координаційно-аналітичну роботу з подолання бідності, готує пропозиції щодо вдосконалення методики проведення оцінки бідності та проводить моніторинг показників бідності;
11) бере участь у проведенні аналізу проектів державних цільових програм з метою визначення соціальних наслідків виконання програм, у тому числі щодо їх впливу на соціальний захист населення, розглядає і погоджує проекти концепцій та програм;
12) розробляє та вносить в установленому порядку пропозиції стосовно удосконалення державної політики щодо демографічного розвитку, в тому числі підвищення рівня народжуваності та розвитку сім’ї; поліпшення здоров’я населення, подолання негативних наслідків старіння населення, регулювання міграційних потоків;
13) здійснює контроль за діяльністю Пенсійного фонду України з ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
14) здійснює державне регулювання та нагляд за дотриманням вимог закону щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій у солідарній системі;
15) здійснює державний нагляд у сферах загальнообов’язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності у частині забезпечення відповідності законодавству рішень уповноваженого органу управління;
16) розробляє та вносить в установленому порядку пропозиції щодо надання державної соціальної допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких не мають можливості їх утримувати або місце проживання чи перебування батьків яких невідоме, допомоги малозабезпеченим особам, які проживають разом з особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, які за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного стороннього догляду, особам з інвалідністю, особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, іншим соціально вразливим верствам населення;
17) бере участь у забезпеченні формування та реалізації державної політики у сфері протимінної діяльності у межах своїх повноважень у взаємодії з Національним органом з питань протимінної діяльності, центром протимінної діяльності та центром гуманітарного розмінування;
18) розробляє та вносить в установленому порядку пропозиції щодо надання одноразової компенсації, щорічної допомоги на оздоровлення та організовує заходи щодо реабілітації осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю до 18 років, яким встановлено інвалідність внаслідок одержаних на території України ушкоджень здоров’я, спричинених вибухонебезпечними предметами, визначеними у пункті 1 частини першої статті 1 Закону України “Про протимінну діяльність в Україні”;
19) визначає потребу в утворенні державних установ соціального обслуговування населення, соціальної та професійної реабілітації осіб з інвалідністю, організацій, що надають соціальні послуги соціально вразливим верствам населення, та координує роботу з їх утворення;
20) організовує підготовку та проведення державних свят, пам’ятних дат, відзначення на державному рівні міжнародних днів, що стосуються осіб з інвалідністю, жертв нацистських переслідувань;
21) координує роботу центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо імплементації та реалізації Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю;
22) сприяє роботі громадських організацій, у тому числі громадських організацій осіб з інвалідністю, залучає їх до співпраці та партнерства;
23) бере участь разом з іншими центральними органами виконавчої влади у формуванні державної політики щодо створення безперешкодного середовища для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення;
24) організовує виплату до Дня Незалежності України разової грошової виплати ветеранам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалим учасникам Революції Гідності, членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України;
25) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, здійснення контролю за виробництвом технічних та інших засобів реабілітації;
26) визначає правовий, економічний та організаційний механізм, що стимулює ефективну діяльність закладів соціального обслуговування, реабілітаційних установ, санаторіїв для осіб з інвалідністю і дітей з інвалідністю, підприємств та установ протезної галузі, і забезпечує оптимізацію та розвиток їх мережі;
26-1) здійснює в межах повноважень, передбачених законом, координацію діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади щодо заходів із забезпечення захисту прав і свобод внутрішньо переміщених осіб та соціальної підтримки з урахуванням потреб внутрішньо переміщених осіб;
Пункт 4 доповнено підпунктом 26-1 згідно з Постановою КМ № 1636 від 10.12.2025
26-2) здійснює в межах повноважень, передбачених законом, координацію і контроль діяльності структурних підрозділів місцевих держадміністрацій з питань соціального захисту населення щодо заходів із створення умов для інтеграції внутрішньо переміщених осіб та надання соціальної підтримки;
Пункт 4 доповнено підпунктом 26-2 згідно з Постановою КМ № 1636 від 10.12.2025
26-3) здійснює в межах повноважень, передбачених законом, координацію діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади щодо виконання державних, регіональних програм підтримки та надання соціальних послуг внутрішньо переміщеним особам;
Пункт 4 доповнено підпунктом 26-3 згідно з Постановою КМ № 1636 від 10.12.2025
26-4) сприяє формуванню механізму супроводу внутрішньо переміщених осіб;
Пункт 4 доповнено підпунктом 26-4 згідно з Постановою КМ № 1636 від 10.12.2025
26-5) сприяє інформуванню внутрішньо переміщених осіб про можливості працевлаштування, здобуття освіти та отримання інших послуг у відповідних населених пунктах;
Пункт 4 доповнено підпунктом 26-5 згідно з Постановою КМ № 1636 від 10.12.2025
26-6) здійснює координацію діяльності з утворення місць тимчасового проживання та забезпечення мінімально необхідних вимог у таких місцях для життєзабезпечення внутрішньо переміщених осіб;
Пункт 4 доповнено підпунктом 26-6 згідно з Постановою КМ № 1636 від 10.12.2025
26-7) забезпечує формування та актуалізацію узагальненої бази місць тимчасового проживання;
Пункт 4 доповнено підпунктом 26-7 згідно з Постановою КМ № 1636 від 10.12.2025
26-8) здійснює координацію діяльності надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво нового житла, реконструкцію існуючих житлових будинків та гуртожитків, а також переобладнання нежитлових приміщень у житлові для формування фондів житла тимчасового проживання;
Пункт 4 доповнено підпунктом 26-8 згідно з Постановою КМ № 1636 від 10.12.2025
26-9) координує створення умов для інтеграції за новим місцем проживання внутрішньо переміщених осіб та їх професійної та соціальної адаптації;
Пункт 4 доповнено підпунктом 26-9 згідно з Постановою КМ № 1636 від 10.12.2025
26-10) сприяє залученню в установленому порядку коштів міжнародних організацій, неурядових організацій іноземних держав, міжнародних неурядових організацій, інших осіб для виконання програм, спрямованих на створення умов для адаптації та інтеграції внутрішньо переміщених осіб;
Пункт 4 доповнено підпунктом 26-10 згідно з Постановою КМ № 1636 від 10.12.2025
27) забезпечує формування та ведення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб;
28) сприяє в установленому законодавством порядку підтримці внутрішньо переміщених осіб;
Підпункт 28 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1636 від 10.12.2025
29) збирає та аналізує інформацію про наявність потреб у підтримці серед внутрішньо переміщених осіб;
Підпункт 29 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1636 від 10.12.2025
30) здійснює методичне забезпечення діяльності та в межах повноважень, визначених законом, координацію взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, зокрема центрів надання адміністративних послуг, з питань підтримки внутрішньо переміщених осіб;
Підпункт 30 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1636 від 10.12.2025
31) розробляє та подає Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо здійснення заходів із забезпечення захисту прав і свобод внутрішньо переміщених осіб та соціальної підтримки з урахуванням потреб внутрішньо переміщених осіб;
Підпункт 31 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1636 від 10.12.2025
32) розробляє державні програми з питань, що стосуються підтримки внутрішньо переміщених осіб;
Підпункт 32 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1636 від 10.12.2025
33) координує здійснення заходів з повернення на територію України, на якій органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, дітей, примусово переміщених (депортованих) на тимчасово окуповану територію або на територію Російської Федерації, інших держав;
34) координує діяльність з надання гуманітарної допомоги цивільному населенню під час збройного конфлікту;
35) організовує та координує роботу із забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа; осіб з інвалідністю по зору та слуху; громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; військовослужбовців, звільнених у запас або відставку, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, в органах місцевого самоврядування; військовослужбовців, звільнених у запас або відставку, для відселення їх із закритих та віддалених від населених пунктів військових гарнізонів;
36) здійснює контроль за додержанням вимог Закону України “Про соціальні послуги”;
37) здійснює заходи щодо створення (модернізації, модифікації, розвитку), адміністрування та забезпечення функціонування Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, формує та підтримує в актуальному стані державні інформаційні ресурси та системи, держателем яких є Мінсоцполітики, з метою забезпечення прозорості соціальної підтримки, максимальної ефективності та підвищення рівня доступності до соціальної підтримки;
38) здійснює у межах компетенції заходи щодо забезпечення криптографічного та технічного захисту інформації, кіберзахисту, захисту державних інформаційних ресурсів та систем, вимоги щодо захисту яких встановлено законом, в інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних системах і на об’єктах інформаційної діяльності, а також у сферах використання державних інформаційних ресурсів у частині захисту інформації, протидії технічним розвідкам;
39) веде централізований облік дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які можуть бути усиновлені, а також облік іноземців та громадян України, які проживають за межами України, - кандидатів в усиновлювачі та дітей, усиновлених ними;
40) створює та веде Державний реєстр майнових об’єктів оздоровлення та відпочинку дітей, сприяє розвитку мережі таких об’єктів оздоровлення;
41) розробляє заходи, спрямовані на забезпечення рівності прав та можливостей жінок і чоловіків в усіх сферах життя суспільства;
42) формує Національний план дій щодо впровадження гендерної рівності;
43) розробляє і затверджує методичні рекомендації щодо проходження корекційної програми особами, які вчинили насильство в сім’ї;
44) здійснює міжнародне співробітництво, бере участь у підготовці міжнародних договорів України, готує пропозиції щодо укладення, денонсації таких договорів, у межах повноважень, передбачених законом, укладає міжнародні договори України та забезпечує виконання зобов’язань України за міжнародними договорами, зокрема в рамках Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, з питань, що належать до його компетенції;
45) забезпечує здійснення адаптації національного законодавства до законодавства Європейського Союзу з питань, що належать до його компетенції;
46) виступає в установленому порядку замовником науково-дослідних робіт з визначення стратегії соціальної політики, зокрема загальнообов’язкового державного соціального страхування та пенсійного забезпечення, соціального захисту населення, зокрема осіб з інвалідністю, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також соціальних послуг, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків;
47) інформує в межах повноважень, передбачених законом, та надає роз’яснення з питань, пов’язаних з його діяльністю та діяльністю підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління;
48) здійснює визнання вантажів, коштів, у тому числі в іноземній валюті, виконаних робіт, наданих послуг гуманітарною допомогою;
49) здійснює контроль за транспортуванням, отриманням, збереженням, охороною, складуванням, розподілом, цільовим використанням, обліком гуманітарної допомоги, підготовкою відповідної статистичної звітності;
50) здійснює в межах повноважень, передбачених законом, контроль за діяльністю Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій;
51) веде Єдиний реєстр отримувачів гуманітарної допомоги;
52) забезпечує висвітлення в медіа своєї діяльності щодо отримання, розподілу та використання гуманітарної допомоги;
53) здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов’язаних з діяльністю Мінсоцполітики, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління;
54) виконує функції з управління об’єктами державної власності, що належать до сфери його управління;
55) здійснює розподіл коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки громадських організацій осіб з інвалідністю, що мають статус всеукраїнських;
56) спрямовує, координує та контролює діяльність Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю;
57) забезпечує розвиток та зміцнення зв’язків з особами, які виїхали за кордон;
58) разом з Мінрозвитку бере участь в координації міжрегіонального співробітництва та співробітництва територіальних громад з питань забезпечення єдності України, регіонів та територіальних громад України;
59) організовує проведення публічних консультацій між об’єднаннями громадян, релігійними організаціями, професійними спілками, бізнес-спільнотами, державними органами та органами місцевого самоврядування;
60) координує разом з Мінмолодьспортом та сприяє розробленню і впровадженню програми української національної та громадянської ідентичності (у частині повноважень з питань національної єдності України), спільного розвитку на регіональному та місцевому рівні;
61) бере участь у формуванні та збереженні української національної та громадянської ідентичності у громадян України, які проживають за кордоном;
62) забезпечує разом із заінтересованими органами популяризацію української культури, історії та мови через публічні заходи та медіа;
63) забезпечує організацію та проведення інформаційних, комунікаційних кампаній з метою сприяння об’єднанню українського суспільства;
64) протидіє разом із заінтересованими органами поширенню дезінформації за кордоном, що шкодить національній єдності України;
65) сприяє входженню України до світового інформаційного простору, піднесенню її міжнародного авторитету, формуванню позитивного іміджу України;
66) у координації з МЗС впроваджує стратегічні комунікації (у частині повноважень з питань національної єдності України) для формування позитивного іміджу України;
67) організовує просвітницьку роботу з питань, що стосуються виконання завдань Мінсоцполітики;
68) готує та подає в установленому порядку запити для залучення міжнародної технічної допомоги для забезпечення національної єдності України та спільного розвитку;
69) разом з іншими центральними органами виконавчої влади здійснює як державний замовник загальне керівництво і контроль за розробленням державних цільових програм та виконанням визначених у них заходів і завдань з питань, що належать до його компетенції;
70) вживає заходів та організовує роботу щодо залучення інвестицій, кредитів та грантів, у тому числі коштів міжнародних фінансових організацій і міжнародної технічної допомоги, з метою підготовки та виконання завдань і реалізації проектів з питань, що належать до його компетенції;
71) здійснює в установленому законодавством порядку підготовку та реалізацію інвестиційних проектів і виконання програм, а також підготовку пропозицій щодо здійснення публічно-приватного партнерства з питань, що належать до його компетенції;
Підпункт 71 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1796 від 31.12.2025
72) координує здійснення заходів з організації добровільного повернення осіб, які виїхали за кордон, на територію України;
73) розробляє механізм добровільного повернення осіб, які виїхали за кордон, та економічної реінтеграції таких осіб після їх повернення;
74) разом з МЗС взаємодіє з міжнародними організаціями, відповідними органами та неурядовими організаціями іноземних держав, міжнародними неурядовими організаціями, громадськими об’єднаннями, медіа з метою забезпечення інтересів осіб, які виїхали за кордон;
75) створює та веде Державний реєстр майнових об’єктів оздоровлення та відпочинку дітей, сприяє розвитку мережі таких об’єктів оздоровлення;
76) разом з МОН, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, до сфери управління яких належать заклади освіти, сприяє здобуттю освіти особами, які виїхали за кордон;
77) разом з МОН розробляє та впроваджує освітні програми для формування спільних національних цінностей у громадян України та української всесвітньої спільноти;
78) разом з МОН сприяє налагодженню співпраці представників української наукової діаспори та українських вчених, які працюють в іноземних закладах вищої освіти та наукових установах, з науковими установами та закладами вищої освіти України;
79) співпрацює з відповідними органами іноземних держав для забезпечення рівного доступу до освіти та праці осіб, які виїхали за кордон;
80) визначає заходи, спрямовані на задоволення соціально-економічних, культурних та мовних потреб осіб, які виїхали за кордон;
81) сприяє залученню в установленому порядку коштів міжнародних організацій, неурядових організацій іноземних держав, міжнародних неурядових організацій, інших осіб для виконання програм, спрямованих на створення умов для добровільного повернення осіб, які виїхали за кордон, на територію України та їх економічної реінтеграції;
82) разом з іншими державними органами сприяє реалізації прав та інтересів осіб, які виїхали за кордон, їх захисту у закордонних юрисдикціях і міжнародних судових інстанціях;
83) розробляє програми залучення української всесвітньої спільноти для відновлення та розвитку України;
84) створює умови для кооперації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців в Україні та за кордоном для задоволення економічних, соціальних та інших потреб громадян України і української всесвітньої спільноти;
85) вивчає міжнародний досвід з питань множинного громадянства, зокрема щодо визначення прав і обов’язків громадян України, які мають множинне громадянство;
86) забезпечує разом з МВС, ДМС та МЗС інформування осіб, які мають множинне громадянство, про їх права та обов’язки;
87) здійснює публічно-приватне партнерство з питань, що належать до його компетенції;
Підпункт 87 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1796 від 31.12.2025
88) бере участь у розробленні проектів Державного бюджету України, Програми діяльності Кабінету Міністрів України, інших програмних документів Кабінету Міністрів України;
89) бере участь у межах компетенції у плануванні, розробленні та реалізації державних цільових та галузевих програм;
90) забезпечує разом з іншими центральними органами виконавчої влади поширення в Україні та за її межами суспільно важливої інформації з питань, що належать до його компетенції;
91) визначає перспективи та пріоритетні напрями розвитку у сфері інформаційного суверенітету України, бере участь у розробленні та реалізації державної інформаційної політики з питань, що належать до його компетенції, сприяє застосуванню діалогових практик;
92) організовує проведення наукових досліджень із залученням вітчизняних та міжнародних фахівців з питань, що належать до його компетенції;
93) здійснює в установленому порядку обмін інформацією з державними органами, органами місцевого самоврядування, громадськими об’єднаннями на безоплатній основі;
94) забезпечує висвітлення результатів своєї діяльності та інформування громадськості з питань, що належать до його компетенції;
95) здійснює заходи щодо імплементації в національне законодавство положень міжнародних договорів, стороною яких є Україна, подає пропозиції щодо розвитку міжнародного співробітництва та укладення міжнародних договорів України;
96) забезпечує залучення громадян до управління державними справами, взаємодію з інститутами громадянського суспільства, здійснює громадський контроль за діяльністю Мінсоцполітики та врахування громадської думки під час формування і реалізації державної політики з питань, що належать до компетенції Мінсоцполітики, а також співпрацює з громадськими, у тому числі міжнародними правозахисними організаціями та іншими заінтересованими суб’єктами з питань, що належать до компетенції Міністерства;
97) здійснює інші повноваження, визначені законом.
5. Мінсоцполітики з метою організації своєї діяльності:
1) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, здійснення заходів щодо запобігання корупції і контроль за їх здійсненням в апараті Мінсоцполітики, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління;
2) здійснює добір кадрів в апарат Мінсоцполітики та на керівні посади на підприємства, в установи та організації, що належать до сфери його управління, організовує роботу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців та працівників апарату Мінсоцполітики;
3) контролює діяльність відповідних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій з питань, що належать до компетенції Мінсоцполітики;
4) організовує планово-фінансову роботу в апараті Мінсоцполітики, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління, здійснює контроль за використанням фінансових і матеріальних ресурсів, забезпечує організацію та вдосконалення бухгалтерського обліку;
5) забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів;
6) забезпечує самопредставництво інтересів Мінсоцполітики в судових та інших органах державної влади України, зокрема через уповноважених осіб;
7) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом:
реалізацію державної політики стосовно державної таємниці, захист інформації з обмеженим доступом, а також технічний захист інформації, контроль за її збереженням в апараті Мінсоцполітики, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління;
виконання завдань із мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності України;
8) організовує ведення діловодства та архівне зберігання документів відповідно до встановлених правил;
9) здійснює в межах повноважень, передбачених законом, разом з відповідними центральними органами виконавчої влади контроль за цільовим використанням державних коштів, передбачених для реалізації проектів, виконання програм, зокрема міжнародних;
10) оприлюднює інформацію про свою діяльність через медіа, а також на офіційному веб-сайті;
11) виступає державним замовником наукових досліджень комплексного характеру з питань, що належать до його компетенції;
12) забезпечує функціонування внутрішнього контролю і здійснює внутрішній аудит в апараті Міністерства, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління Мінсоцполітики.
6. Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань має право:
1) залучати в установленому порядку спеціалістів центральних та місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками), науковців, представників інститутів громадянського суспільства (за згодою) до розгляду питань, що належать до його компетенції;
2) отримувати в установленому порядку безоплатно від міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб необхідні для виконання покладених на нього завдань інформацію, документи і матеріали, зокрема від органів статистики - статистичні дані;
3) скликати наради, утворювати комісії та робочі групи, проводити наукові конференції, семінари з питань, що належать до його компетенції;
4) користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв’язку та іншими технічними засобами в порядку, встановленому законодавством;
5) збирати, аналізувати та оприлюднювати відомості про ставлення фізичних і юридичних осіб, міжнародних організацій, громадських об’єднань, зокрема неурядових організацій іноземних держав та міжнародних неурядових організацій, до окремих осіб, подій, явищ, процесів, фактів щодо національної єдності України.
7. Мінсоцполітики під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє в установленому порядку з іншими державними органами, допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України, тимчасовими консультативними, дорадчими та іншими допоміжними органами, утвореними Кабінетом Міністрів України, органами місцевого самоврядування, громадськими об’єднаннями, громадськими спілками, профспілками та організаціями роботодавців, відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій, а також підприємствами, установами та організаціями.
8. Мінсоцполітики в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України і постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання.
Накази Мінсоцполітики, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.
Нормативно-правові акти Мінсоцполітики підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку.
Накази Мінсоцполітики, видані в межах повноважень, передбачених законом, є обов’язковими для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими держадміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та громадянами.
9. Мінсоцполітики очолює Міністр, який призначається на посаду за поданням Прем’єр-міністра України і звільняється з посади Верховною Радою України.
Міністр має першого заступника та заступників, які призначаються на посаду та звільняються з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Прем’єр-міністра України відповідно до пропозицій Міністра.
10. Міністр:
1) очолює Мінсоцполітики, здійснює керівництво його діяльністю;
2) спрямовує і координує здійснення іншими центральними органами виконавчої влади заходів з питань, що належать до компетенції Мінсоцполітики;
3) визначає пріоритети роботи Мінсоцполітики та шляхи виконання покладених на нього завдань, затверджує плани роботи Мінсоцполітики, звіти про їх виконання;
4) спрямовує та координує діяльність визначених Кабінетом Міністрів України центральних органів виконавчої влади, зокрема:
забезпечує формування державної політики у відповідній сфері та контролює її реалізацію центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр;
погоджує та подає Кабінетові Міністрів України розроблені центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, проекти законів, актів Президента України та Кабінету Міністрів України;
визначає пріоритетні напрями роботи центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, та шляхи виконання покладених на них завдань, затверджує плани роботи таких органів;
погоджує структуру апарату центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр;
видає обов’язкові для виконання центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, накази та доручення з питань, що належать до компетенції таких органів;
погоджує призначення на посаду і звільнення з посади керівників та заступників керівників територіальних органів центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр;
погоджує призначення на посаду і звільнення з посади керівників та заступників керівників самостійних структурних підрозділів апарату центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр;
порушує перед Кабінетом Міністрів України питання щодо скасування актів центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, повністю чи в окремій частині;
доручає керівникам центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, скасувати акти їх територіальних органів повністю чи в окремій частині, а у разі відмови скасовує такі акти повністю чи в окремій частині;
порушує перед Кабінетом Міністрів України питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності керівників центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, та їх заступників;
ініціює питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності керівників структурних підрозділів апарату центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, територіальних органів таких центральних органів виконавчої влади та їх заступників, а також керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління зазначених центральних органів виконавчої влади;
ініціює питання щодо проведення службового розслідування стосовно керівників центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, їх заступників, інших державних службовців і працівників апарату таких центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління зазначених центральних органів виконавчої влади;
приймає рішення щодо проведення перевірки діяльності центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, та їх територіальних органів;
заслуховує звіти про виконання покладених на центральні органи виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, завдань і планів їх роботи;
визначає структурний підрозділ апарату Мінсоцполітики, що відповідає за взаємодію з центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр;
визначає посадових осіб Мінсоцполітики, які включаються до складу колегій центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр;
визначає порядок обміну інформацією між Мінсоцполітики та центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, періодичність її подання;
вирішує інші питання, пов’язані із спрямуванням і координацією діяльності центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр;
5) відповідно до компетенції організовує та контролює виконання Мінсоцполітики Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України;
6) подає Кабінетові Міністрів України проекти законів, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, розробником яких є Мінсоцполітики;
7) представляє в установленому порядку проекти законів України, розробником яких є Мінсоцполітики та центральні органи виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, і доповідає з інших питань, що належать до компетенції Мінсоцполітики, під час їх розгляду на пленарних засіданнях Верховної Ради України;
8) приймає рішення про розподіл бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Мінсоцполітики;
9) проводить переговори і підписує міжнародні договори України у межах наданих йому повноважень;
10) затверджує положення про самостійні структурні підрозділи апарату Мінсоцполітики;
11) утворює, ліквідовує, реорганізовує підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління Мінсоцполітики, затверджує їх положення (статути), здійснює у межах своїх повноважень інші функції з управління об’єктами державної власності;
12) призначає на посаду та звільняє з посади керівників підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Мінсоцполітики, приймає рішення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності;
13) порушує в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності першого заступника, заступників Міністра та державного секретаря Мінсоцполітики;
14) порушує в установленому порядку питання щодо присвоєння рангу державного службовця державному секретарю Мінсоцполітики;
15) представляє Мінсоцполітики у відносинах з іншими органами, підприємствами, установами та організаціями в Україні та за її межами;
16) визначає обов’язки першого заступника Міністра, заступників Міністра, розподіл повноважень Міністра між першим заступником Міністра та заступниками Міністра, які вони виконують у разі його відсутності;
17) дає обов’язкові до виконання державними службовцями та працівниками апарату Мінсоцполітики доручення;
18) організовує внутрішній контроль і внутрішній аудит та забезпечує функціонування внутрішнього контролю і здійснення внутрішнього аудиту в апараті Мінсоцполітики, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління;
19) підписує накази Мінсоцполітики;
20) утворює комісії, робочі та експертні групи;
21) залучає державних службовців Мінсоцполітики, а також за згодою керівників - державних службовців та працівників міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, місцевих органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій до розгляду питань, що належать до компетенції Мінсоцполітики;
22) здійснює інші повноваження, визначені законом.
11. Повноваження керівника державної служби в Мінсоцполітики здійснює державний секретар Мінсоцполітики.
Державний секретар Мінсоцполітики є вищою посадовою особою з числа державних службовців Мінсоцполітики. Державний секретар підзвітний і підконтрольний Міністру.
Державний секретар Мінсоцполітики призначається на посаду Кабінетом Міністрів України строком на п’ять років з правом повторного призначення.
Державний секретар Мінсоцполітики звільняється з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Прем’єр-міністра України або Міністра.
12. Державний секретар Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань:
1) організовує роботу апарату Мінсоцполітики;
2) забезпечує підготовку пропозицій щодо виконання завдань Мінсоцполітики та подає їх на розгляд Міністру;
3) організовує та контролює виконання апаратом Мінсоцполітики Конституції та законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, наказів Мінсоцполітики та доручень Міністра, його першого заступника та заступників, звітує про їх виконання;
4) готує та подає Міністру для затвердження плани роботи Мінсоцполітики, звітує про їх виконання;
5) забезпечує реалізацію державної політики стосовно державної таємниці, контроль за її збереженням в апараті Мінсоцполітики;
6) у межах своїх повноважень запитує та одержує в установленому порядку від державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій в Україні та за її межами безоплатно інформацію, документи і матеріали, а від органів державної статистики - статистичну інформацію, необхідну для виконання покладених на Мінсоцполітики завдань;
7) призначає на посади та звільняє з посад у порядку, передбаченому законодавством про державну службу, державних службовців апарату Мінсоцполітики, укладає та розриває з ними контракти про проходження державної служби у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, присвоює їм ранги державних службовців, приймає рішення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності;
8) приймає на роботу та звільняє з роботи в порядку, передбаченому законодавством про працю, працівників апарату Мінсоцполітики, приймає рішення щодо їх заохочення, притягнення до дисциплінарної відповідальності;
9) погоджує у передбачених законом випадках призначення на посаду та звільнення з посади керівників відповідних структурних підрозділів обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій;
10) призначає на посаду та звільняє з посади працівників патронатної служби Міністра за його поданням, а також у зв’язку із звільненням Міністра;
11) забезпечує в установленому порядку організацію підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців та інших працівників Мінсоцполітики;
12) представляє Мінсоцполітики як юридичну особу в цивільно-правових відносинах;
13) у межах повноважень, передбачених законом, дає обов’язкові для виконання державними службовцями та іншими працівниками Мінсоцполітики доручення;
14) з питань, що належать до його повноважень, видає накази організаційно-розпорядчого характеру та контролює їх виконання;
15) вносить подання щодо представлення в установленому порядку державних службовців та інших працівників апарату Мінсоцполітики до відзначення державними нагородами України.
13. На час відсутності державного секретаря Мінсоцполітики чи неможливості здійснення ним своїх повноважень з інших причин його обов’язки виконує один із керівників самостійних структурних підрозділів апарату Мінсоцполітики відповідно до наказу державного секретаря Мінсоцполітики.
14. Для погодженого вирішення питань, що належать до компетенції Мінсоцполітики, обговорення найважливіших напрямів його діяльності у Мінсоцполітики може утворюватися колегія.
Рішення колегії можуть бути реалізовані шляхом видання наказу Мінсоцполітики.
Для розгляду наукових рекомендацій та проведення фахових консультацій з основних питань діяльності у Мінсоцполітики можуть утворюватися інші постійні або тимчасові консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи.
Рішення про утворення та ліквідацію колегії, інших постійних або тимчасових консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, їх кількісний та персональний склад, положення про них затверджуються Міністром.
15. Гранична чисельність державних службовців та працівників Мінсоцполітики затверджується Кабінетом Міністрів України.
Структура апарату Мінсоцполітики затверджується Міністром.
Штатний розпис і кошторис Мінсоцполітики затверджуються державним секретарем Мінсоцполітики за погодженням з Мінфіном.
16. Мінсоцполітики є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 21 липня 2025 р. № 904
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України
1. У додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2011 р. № 1399 “Про встановлення ліміту легкових автомобілів, що обслуговують органи виконавчої влади” (Офіційний вісник України, 2012 р., № 7, ст. 246; 2014 р., № 28, ст. 793; 2025 р., № 18, ст. 1222, № 27, ст. 1776):
- 1) позицію
“Мінсоцполітики
2”
замінити такою позицією:
“Мінсоцполітики
6”;
- 2) виключити таку позицію:
“Міннац’єдності
3”.
2. У додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2014 р. № 85 “Деякі питання затвердження граничної чисельності працівників апарату та територіальних органів центральних органів виконавчої влади, інших державних органів” (Офіційний вісник України, 2014 р., № 29, ст. 814; 2024 р., № 11, ст. 703; 2025 р., № 13, ст. 999, № 18, ст. 1222):
- 1) позицію
“Мінсоцполітики
325”
замінити такою позицією:
“Мінсоцполітики
437”;
- 2) виключити таку позицію:
“Міннац’єдності
112”.
3. У тексті Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 60, ст. 1652; 2017 р., № 86, ст. 2609), слова “Міністр соціальної політики” в усіх відмінках замінити словами “Міністр соціальної політики, сім’ї та єдності” у відповідному відмінку.
4. У схемі спрямування і координації діяльності центральних органів виконавчої влади Кабінетом Міністрів України через відповідних членів Кабінету Міністрів України, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 р. № 442 “Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади” (Офіційний вісник України, 2014 р., № 74, ст. 2105; 2019 р., № 86, ст. 2898; 2025 р., № 18, ст. 1222):
- 1) у розділі I:
позицію
“Міністерство соціальної політики України”
замінити такою позицією:
“Міністерство соціальної політики, сім’ї та єдності України”;
позицію “Міністерство національної єдності України” виключити;
- 2) абзац перший пункту 11 розділу III викласти в такій редакції:
“11) через Міністра соціальної політики, сім’ї та єдності:”.
5. У тексті Положення про Національну соціальну сервісну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2020 р. № 783 “Деякі питання Національної соціальної сервісної служби України” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 73, ст. 2300), слова “Міністр соціальної політики” в усіх відмінках замінити словами “Міністр соціальної політики, сім’ї та єдності” у відповідному відмінку.
6. У тексті Положення про Державну службу України у справах дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 вересня 2023 р. № 1048 “Деякі питання Державної служби у справах дітей” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 94, ст. 5557), слова “Міністр соціальної політики” в усіх відмінках замінити словами “Міністр соціальної політики, сім’ї та єдності” у відповідному відмінку.
7. У підпункті 1 пункту 6 операційного плану заходів з реалізації у 2023-2025 роках Стратегії утвердження української національної та громадянської ідентичності на період до 2030 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 грудня 2023 р. № 1322 “Про схвалення Стратегії утвердження української національної та громадянської ідентичності на період до 2030 року та затвердження операційного плану заходів з її реалізації у 2023-2025 роках” (Офіційний вісник України, 2024 р., № 8, ст. 386; 2025 р., № 18, ст. 1222), у графі “Відповідальні за виконання” слово “Міннац’єдності” замінити словом “Мінсоцполітики”.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 21 липня 2025 р. № 904
ПЕРЕЛІК
постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність
1. Постанова Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 р. № 423 “Про затвердження Положення про Міністерство соціальної політики України” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 51, ст. 1655).
2. Постанова Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2016 р. № 502 “Про внесення змін до Положення про Міністерство соціальної політики України” (Офіційний вісник України, 2016 р., № 65, ст. 2193).
3. Пункт 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 4 квітня 2018 р. № 239 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 30, ст. 1063).
4. Пункт 4 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 листопада 2018 р. № 997 “Питання проведення гендерно-правової експертизи” (Офіційний вісник України, 2018 р., № 96, ст. 3173).
5. Пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1175 “Деякі питання Міністерства у справах ветеранів” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 4, ст. 154).
6. Пункт 1 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 р. № 423 і від 28 грудня 2016 р. № 1045, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23 січня 2019 р. № 44 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 12, ст. 414).
7. Пункт 12 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 вересня 2019 р. № 838 “Питання Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 74, ст. 2588).
8. Пункт 2 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2019 р. № 1053 “Деякі питання Державної соціальної служби України” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 2, ст. 70).
9. Пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 1 червня 2020 р. № 427 “Деякі питання здійснення контролю за додержанням вимог Закону України “Про соціальні послуги” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 46, ст. 1469).
10. Пункт 5 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2020 р. № 783 “Деякі питання Національної соціальної сервісної служби України” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 73, ст. 2300).
11. Пункт 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 червня 2022 р. № 740 “Деякі питання захисту прав депортованих та внутрішньо переміщених осіб” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 54, ст. 3166).
12. Пункт 9 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України щодо удосконалення державної санкційної політики, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2022 р. № 772 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 56, ст. 3321).
13. Пункт 4 змін з питань протимінної діяльності, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2023 р. № 1188 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 103, ст. 6171).
14. Пункт 1 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України щодо разової грошової виплати до Дня Незалежності України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 р. № 945 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 86, ст. 4962).
15. Постанова Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2023 р. № 1094 “Про внесення змін до Положення про Міністерство соціальної політики України” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 96, ст. 5729).
16. Пункт 1 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України щодо надання державної підтримки внутрішньо переміщеним особам, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2024 р. № 1544 “Деякі питання надання державної підтримки внутрішньо переміщеним особам” (Офіційний вісник України, 2025 р., № 8, ст. 682).
17. Постанова Кабінету Міністрів України від 24 січня 2025 р. № 113 “Деякі питання діяльності Міністерства національної єдності України” (Офіційний вісник України, 2025 р., № 18, ст. 1222).
18. Постанова Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 р. № 822 “Про внесення змін до Положення про Міністерство соціальної політики України”.
19. Постанова Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 р. № 840 “Про внесення змін до Положення про Міністерство національної єдності України”.