Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо вдосконалення здійснення державного архітектурно-будівельного контролю
Тип: Постанова Кабінету Міністрів України
Видавник: Кабінет Міністрів України
Номер: 485-2026-п
Прийнято: 2026-04-10
Чинна редакція від: 2026-04-10
Стан: in_force
Rada ID: 485-2026-%D0%BF
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 10 квітня 2026 р. № 485
Київ
Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо вдосконалення здійснення державного архітектурно-будівельного контролю
Кабінет Міністрів України постановляє:
Внести до постанов Кабінету Міністрів України щодо вдосконалення здійснення державного архітектурно-будівельного контролю зміни, що додаються.
Прем'єр-міністр України
Ю. СВИРИДЕНКО
Інд. 21
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 10 квітня 2026 р. № 485
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України щодо вдосконалення здійснення державного архітектурно-будівельного контролю
1. У Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1995 р. № 244 (ЗП України, 1995 р., № 7, ст. 164; Офіційний вісник України, 2013 р., № 81, ст. 3003; 2019 р., № 36, ст. 1260):
- 1) пункт 1 доповнити абзацом такого змісту:
“Відносини щодо розгляду справ про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та прийняття відповідних рішень здійснюються з дотриманням принципів Закону України “Про адміністративну процедуру.”;
- 2) у пункті 3:
в абзаці третьому слова “рекомендованим листом з повідомленням або через електронний кабінет” замінити словами “через електронний кабінет та/або за допомогою засобів електронних комунікацій, та/або поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення, про що робиться запис у відповідному документі”;
абзац четвертий викласти в такій редакції:
“Належним підтвердженням факту надіслання документів поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення є одержаний від оператора поштового зв’язку документ з інформацією про відправлення та розрахунковий документ за надані послуги.”;
в абзаці шостому слова “листом з повідомленням” замінити словами “поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення”;
3) пункт 10 після слів “за правопорушення у сфері містобудівної діяльності” доповнити словами “(у разі його присутності)”;
4) абзац дев’ятий пункту 12 після слів “притягається до відповідальності” доповнити словами “(у разі його присутності)”;
5) у пункті 13:
абзац перший після слів “за правопорушення у сфері містобудівної діяльності” доповнити словами “(у разі його присутності)”;
абзац другий після слів “ознайомлення з ним” доповнити словами “, або відсутності суб’єкта містобудування”;
доповнити пункт після абзацу другого новим абзацом такого змісту:
“Протокол надсилається такому суб’єкту містобудування у спосіб, визначений пунктом 24 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 р. № 553 (Офіційний вісник України, 2011 р., № 40, ст. 1647; 2019 р., № 36, ст. 1260; 2021 р., № 55, ст. 3401).”.
У зв’язку з цим абзац третій вважати абзацом четвертим;
- 6) у пункті 15:
в абзаці першому слова “подаються посадовій особі” замінити словами “розглядаються посадовою особою”, а слово “уповноваженій” - словом “уповноваженою”;
доповнити пункт після абзацу першого новим абзацом такого змісту:
“Передача протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та інших матеріалів посадовій особі органу державного архітектурно-будівельного контролю, уповноваженій розглядати справу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, здійснюється у порядку, визначеному керівником органу державного архітектурно-будівельного контролю.”.
У зв’язку з цим абзац другий вважати абзацом третім;
7) абзац другий пункту 17 після слів “відомості про” доповнити словом “дату,”;
8) у пункті 20:
доповнити пункт підпунктом 1-1 такого змісту:
“1-1) чи наявні підстави для самовідводу (відводу);”;
доповнити пункт абзацами такого змісту:
“Посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка здійснює розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, зобов’язана заявити самовідвід за наявності підстав, визначених частиною першою статті 23 Закону України “Про адміністративну процедуру”. Суб’єкт містобудування, якому стало відомо про наявність таких підстав, має право подати відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю клопотання про відвід посадової особи цього органу.
Рішення про відвід (самовідвід) посадової особи органу державного архітектурно-будівельного контролю приймає керівник відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Рішення про відвід не приймається, якщо визначити іншу уповноважену на розгляд справи посадову особу неможливо. У такому разі розгляд та вирішення справи здійснюються під зовнішнім контролем відповідно до Закону України “Про запобігання корупції”.
Рішення про відвід та визначення іншої уповноваженої на розгляд справи посадової особи органу державного архітектурно-будівельного контролю чи про відмову у відводі з відповідним обґрунтуванням приймається в порядку та строки, визначені статтями 23, 24 Закону України “Про адміністративну процедуру”. Відповідне рішення зберігається у матеріалах справи.”;
- 9) пункт 23 викласти в такій редакції:
“23. Постанова про накладення штрафу та постанова про закриття справи складаються з урахуванням вимог статті 71 Закону України “Про адміністративну процедуру”.
У постанові про накладення штрафу та постанові про закриття справи зазначаються:
посада, прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) особи, яка винесла постанову;
дата розгляду справи;
відомості про суб’єкта містобудування, щодо якого розглядається справа (для фізичних осіб - підприємців: прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), дата та місце народження, задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування), місце роботи, посада, відомості про документ, що посвідчує особу (назва, серія (за наявності), номер, дата видачі, орган, що його видав), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття такого номера); для юридичних осіб: найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ, посада, прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) керівника);
фактичні обставини, встановлені під час розгляду справи;
зміст документів та відомості, враховані під час розгляду справи;
посилання на докази або інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки органу державного архітектурно-будівельного контролю;
посилання на акт, у якому зазначені виявлені під час заходу державного архітектурно-будівельного контролю порушення;
детальна правова оцінка обставин, виявлених органом державного архітектурно-будівельного контролю, та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин, з посиланням на нормативно-правовий акт, нормативний акт (із зазначенням абзацу, підпункту, пункту, частини статті, статті);
положення Закону, яке передбачає відповідальність за відповідне правопорушення;
прийняте у справі рішення.
У постанові зазначаються інформація про спосіб, порядок і строк оскарження рішення.
Постанова підписується уповноваженою посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка розглянула справу, та скріплюється печаткою.
Постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи.”.
2. У Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 р. № 553 (Офіційний вісник України, 2011 р., № 40, ст. 1647; 2015 р., № 79, ст. 2644; 2017 р., № 49, ст. 1528; 2019 р., № 36, ст. 1260; 2020 р., № 26, ст. 967; 2021 р., № 30, ст. 1740, № 55, ст. 3401, № 54, ст. 3351; 2023 р., № 47, ст. 2568):
- 1) у пункті 1:
в абзаці першому слова “сертифікованими відповідальними” та “, стандартів” виключити;
доповнити пункт після абзацу першого новим абзацом такого змісту:
“Заходи державного архітектурно-будівельного контролю здійснюються з урахуванням вимог Законів України “Про регулювання містобудівної діяльності”, “Про адміністративну процедуру”.”.
У зв’язку з цим абзац другий вважати абзацом третім;
доповнити пункт абзацом такого змісту:
“Під час організації діловодства з документами за зверненнями суб’єктів містобудування застосовуються вимоги Типової інструкції з документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронними документами в діловодстві, електронного міжвідомчого обміну, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 р. № 55 “Деякі питання документування управлінської діяльності” (Офіційний вісник України, 2018 р., № 23, ст. 770), в частині загальних принципів роботи з документами та в тій частині, яка прямо не визначена окремими нормативно-правовими актами, а також ДСТУ 4163:2020 “Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів”.”;
“Окремі терміни у цьому Порядку вживаються у значенні, наведеному у Законі України “Про адміністративну процедуру”.
Для цілей цього Порядку під зверненням фізичних чи юридичних осіб про порушення суб’єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності слід розуміти заяву особи щодо забезпечення реалізації її права, свободи чи законного інтересу або виконання нею визначеного законом обов’язку в розумінні Закону України “Про адміністративну процедуру.”;
- 3) доповнити Порядок пунктами 1-2-1-5 такого змісту:
“1-2. Для цілей цього Порядку здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю є адміністративним провадженням відповідно до Закону України “Про адміністративну процедуру”.
Процедурними рішеннями, які приймаються під час здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю, є, зокрема:
висновок комісії щодо розгляду звернень у сфері містобудівної діяльності (далі - комісія), крім випадків, коли такий висновок не містить рекомендацій органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо чіткого переліку питань, які підлягають перевірці, або обґрунтованості позапланової перевірки, а також необхідності її проведення на підставі звернення;
наказ про здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю;
направлення на здійснення заходу державного архітектурно-будівельного контролю;
залучення до участі в адміністративному провадженні іншого учасника та/або особи, яка сприяє розгляду справи;
зупинення/відновлення здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю;
відвід/самовідвід посадових осіб державного архітектурно-будівельного контролю, а також відвід особи, яка сприяє розгляду справи;
продовження строку усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил за клопотанням суб’єкта містобудування або відмова в продовженні такого строку;
акт перевірки (у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил);
акт про недопущення до проведення планового/позапланового заходу державного архітектурно-будівельного контролю (далі - акт про недопущення);
протокол про вчинення правопорушень (далі - протокол);
приписи та вимоги, передбачені пунктом 11 цього Порядку.
Процедурними діями, які виконуються під час державного архітектурно-будівельного контролю, є, зокрема, огляд об’єкта будівництва, фіксування процесу проведення перевірки з використанням фото- та/або аудіо- та/або відеотехніки, зокрема з використанням Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
1-3. Посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка здійснює заходи державного архітектурно-будівельного контролю, зобов’язана заявити самовідвід за наявності підстав, визначених частиною першою статті 23 Закону України “Про адміністративну процедуру”. Суб’єкт містобудівної діяльності, щодо якого здійснюються заходи державного архітектурно-будівельного контролю та якому стало відомо про наявність таких підстав, має право подати відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю клопотання про відвід посадової особи державного архітектурно-будівельного контролю, яка здійснює заходи державного архітектурно-будівельного контролю.
Рішення про відвід (самовідвід) посадової особи державного архітектурно-будівельного контролю, яка здійснює заходи державного архітектурно-будівельного контролю, чи про відмову у відводі з відповідним обґрунтуванням приймає керівник відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю невідкладно.
Одночасно з прийняттям рішення про відвід (самовідвід) посадової особи державного архітектурно-будівельного контролю керівник відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю приймає рішення про визначення іншої уповноваженої посадової особи для продовження здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю.
Про визначення іншої уповноваженої посадової особи для продовження здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю повідомляється суб’єкту містобудування шляхом вручення копії направлення з відповідними змінами.
1-4. Здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю зупиняється у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи, яка була учасником адміністративного провадження (якщо правовідносини допускають правонаступництво, - до встановлення правонаступника).
Здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю зупиняється у разі призначення інженерно-технічної або іншого виду експертизи - до одержання її результатів.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю відновлює адміністративне провадження за власною ініціативою або за заявою (клопотанням) замовника після припинення обставин, що спричинили зупинення адміністративного провадження.
1-5. Адміністративне провадження закривається у випадках, передбачених статтею 65 Закону України “Про адміністративну процедуру”.”;
4) у підпункті 1 пункту 2 слово “, стандартів” виключити;
5) пункт 4 викласти в такій редакції:
“4. Посадові особи ДІАМ та органів державного архітектурно-будівельного контролю, які утворені як структурні підрозділи Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, мають службові посвідчення з безконтактним електронним носієм, зразок та технічний опис бланка яких затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1137 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 4, ст. 126).
Посадові особи виконавчих органів з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад мають службові посвідчення зразка, форма якого затверджується Мінрозвитку.”;
доповнити пункт після абзацу першого новим абзацом такого змісту:
“наявність документів, які дають право на виконання підготовчих та/або будівельних робіт;”.
У зв’язку з цим абзаци другий - чотирнадцятий вважати відповідно абзацами третім - п’ятнадцятим;
в абзаці п’ятому слово “, стандартів” виключити;
в абзаці сьомому слово “відповідальних” виключити;
в абзаці восьмому слова “відповідальним виконавцем” замінити словом “виконавцями”;
в абзаці дев’ятому слова “відповідальними” та “, стандартів” виключити;
в абзаці десятому слова “відповідальних виконавців робіт” замінити словом “виконавців”;
“7. Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Підставами для проведення позапланової перевірки є:
подання суб’єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об’єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням;
необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об’єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів;
виявлення факту самочинного будівництва об’єкта;
перевірка виконання суб’єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю;
вимога головного інспектора будівельного нагляду ДІАМ про проведення перевірки за наявності підстав, передбачених законом;
звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб’єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності (далі - звернення);
вимога правоохоронних органів щодо проведення перевірки, складена на підставі ухвали слідчого судді.
Звернення подаються до органу державного архітектурно-будівельного контролю у письмовій (паперовій або електронній) формі.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом п’яти робочих днів з дня надходження звернення здійснює його попередній розгляд на предмет пересилання такого звернення за належністю відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю.
У зверненні зазначаються:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи або найменування юридичної особи, яка подала звернення, номер її телефону (за наявності), адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), місцезнаходження юридичної особи, адреса електронної пошти (за наявності) для листування;
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) або найменування суб’єкта (суб’єктів) містобудування, стосовно якого (яких) подається звернення (за наявності такої інформації);
відомості про наявність порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил (зокрема обґрунтування наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я заявника, захист навколишнього природного середовища);
відомості щодо адреси та/або кадастрового номера земельної ділянки об’єкта будівництва;
відомості щодо рішення суду про наявність підстав для проведення позапланового заходу (за наявності);
вимога про здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю;
дата складення звернення та підпис особи, яка подає звернення, або її представника (у разі подання звернення представником до нього додається документ, який підтверджує повноваження такої особи).
Якщо текст звернення викладено іншою мовою, ніж державна, заявник додає його переклад на державну мову.
У разі порушення встановлених вимог звернення залишається без руху.
У повідомленні про залишення звернення без руху зазначаються виявлені недоліки з посиланням на порушені вимоги законодавства, спосіб та строк усунення недоліків, а також способи, порядок та строки оскарження рішення про залишення заяви без руху.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю встановлює строк, достатній для усунення заявником виявлених недоліків, але не більше ніж 10 робочих днів з дня отримання повідомлення. За клопотанням особи, яка подала звернення, орган державного архітектурно-будівельного контролю може продовжити строк усунення виявлених недоліків, але не більше ніж на 10 робочих днів.
Звернення вважається поданим у день його первинного подання, а строк розгляду звернення продовжується на строк залишення такого звернення без руху у разі усунення заявником виявлених у зверненні недоліків у строк, встановлений органом державного архітектурно-будівельного контролю.
У разі коли заявником не усунуто виявлені недоліки в установлений строк, таке звернення повертається заявнику.
Повернення звернення не позбавляє заявника права на повторне звернення в установленому порядку.
Не підлягають розгляду звернення:
від одного і того ж заявника щодо проведення позапланової перевірки за тим самим фактом (фактами), за якими було прийнято рішення комісії, оформлене відповідним висновком, та за відсутності додаткових істотних фактів (обставин), які можуть вплинути на прийняття рішення про необхідність проведення позапланової перевірки;
щодо проведення повторної позапланової перевірки за тим самим фактом (фактами), що був (були) підставою для раніше проведеної позапланової перевірки об’єкта будівництва чи суб’єкта містобудування;
в яких порушено питання, яке станом на день подання звернення до органу державного архітектурно-будівельного контролю розглядається судом або щодо якого ухвалено судове рішення про відмову в задоволенні вимог заявника, крім випадків зміни істотних для вирішення справи обставин (умов);
в яких вжито ненормативну лексику та/або образливі висловлювання.
Такі звернення не підлягають розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення.
Рішення про відмову у прийнятті звернення до розгляду приймає керівник органу державного архітектурно-будівельного контролю, про що невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття рішення повідомляє особі, яка подала звернення, у спосіб, зазначений заявником, або на його поштову адресу.
Під час проведення позапланової перевірки підлягають контролю виключно питання, які стали підставою для проведення такої перевірки.
Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати 10 робочих днів без урахування строку зупинення проведення перевірки.
Повторне проведення позапланової перевірки за тим самим фактом (фактами), що був (були) підставою для раніше проведеної позапланової перевірки об’єкта будівництва чи суб’єкта містобудування, забороняється, крім випадків перевірки виконання суб’єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю.
Про проведення позапланової перевірки суб’єкту містобудування, щодо якого здійснюватиметься державний архітектурно-будівельний контроль, у спосіб, визначений пунктом 24 цього Порядку, надсилається повідомлення не пізніше ніж за три дні до її початку, крім випадків здійснення державного архітектурно-будівельного контролю щодо об’єктів самочинного будівництва.
У повідомленні про проведення позапланової перевірки обов’язково зазначається:
дата початку та дата закінчення заходу державного архітектурно-будівельного контролю;
найменування юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) фізичної особи - підприємця, фізичної особи, щодо діяльності яких здійснюється захід державного архітектурно-будівельного контролю;
найменування органу державного архітектурно-будівельного контролю;
дата та час, коли суб’єкт містобудування має забезпечити свою присутність чи уповноваженого представника за місцем проведення перевірки, доступ органу державного архітектурно-будівельного контролю до об’єкта будівництва, наявність документів, які необхідні для перевірки в межах здійснення державного архітектурно-будівельного контролю;
про можливість призначення інженерно-технічної або іншого виду експертизи за клопотанням суб’єкта містобудування (у разі необхідності);
порядок ознайомлення з матеріалами перевірки, а також способи подання суб’єктом містобудування пояснень та зауважень, строк їх подання.
Під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов’язана пред’явити службове посвідчення та надати копію направлення для проведення позапланової перевірки.
7-1. З метою розгляду отриманих звернень при органі державного архітектурно-будівельного контролю утворюється комісія.
Якщо під час попереднього розгляду звернення посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю не виявлено підстав для залишення його без руху, без розгляду чи підстав для пересилання за належністю, звернення передається на розгляд комісії невідкладно.
Якщо під час попереднього розгляду звернення посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю не виявлено підстав для залишення його без руху, без розгляду чи підстав для пересилання за належністю, проте до нього додані копії документів, які підтверджують встановлення в ході судового розгляду факту (фактів) про наявність порушень закону в рішеннях, діях або бездіяльності суб’єкта містобудування, або наявність факту (фактів) про порушення, що спричинило шкоду життю, здоров’ю людини, розгляд звернення здійснюється одноособово керівником органу державного архітектурно-будівельного контролю без колегіального розгляду. За результатами розгляду керівником органу державного архітектурно-будівельного контролю видається наказ про проведення позапланової перевірки.
Розгляд звернень комісією здійснюється колегіально.
Керівник органу державного архітектурно-будівельного контролю затверджує порядок роботи комісії та її склад.
До складу комісії входять посадові особи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Кількісний склад комісії становить не менше трьох осіб. У разі утворення комісії в органах державного архітектурно-будівельного контролю, які утворені як структурні підрозділи Київської та Севастопольської міських держадміністрацій та як виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, до складу такої комісії можуть бути включені представники відповідного органу з питань містобудування та архітектури.
Засідання комісії є правоможним, якщо на ньому присутні не менше трьох осіб її складу.”;
- 8) доповнити Порядок пунктами 7-2 і 7-3 такого змісту:
“7-2. Розгляд звернення здійснюється у строк не більше ніж 30 календарних днів після надходження звернення та може бути одноразово продовжений, але не більше ніж на 15 календарних днів.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю не пізніше ніж за чотири дні до дня розгляду звернення повідомляє заявнику, замовнику, а також іншим суб’єктам містобудування, які зазначені у зверненні та діяльність яких підлягає контролю (далі - інші суб’єкти містобудування), про дату, час і місце засідання комісії шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті зазначеного органу та додатково за допомогою засобів електронних комунікацій (якщо номер телефону зазначено у зверненні, доданих до нього документах) або з використанням електронної пошти (якщо адресу електронної пошти зазначено у зверненні, доданих до нього документах), або через електронний кабінет (за наявності).
Заявник, суб’єкт містобудування та/або їх представники мають право брати участь у засіданні комісії дистанційно у режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів, про що повідомляють комісії за допомогою засобів електронних комунікацій, передбачених абзацом другим цього пункту, у строк не пізніше ніж за три дні до дня розгляду звернення з обов’язковим зазначенням адреси електронної пошти та наданням копій документів, які посвідчують особу.
У разі участі заявника, суб’єкта містобудування та/або їх представників у засіданні комісії дистанційно в режимі відеоконференції секретар комісії не пізніше ніж за один день до дня розгляду звернення надсилає таким особам посилання, за яким вони можуть приєднатися до відеоконференції, на адресу електронної пошти або через електронний кабінет (за наявності).
Заявник, замовник, інші суб’єкти містобудування та/або їх представники мають право надавати пояснення та подавати додаткові матеріали з питань, зазначених у зверненні, з обов’язковим відображенням відповідної інформації у протоколі, який оформлюється згідно з вимогами, встановленими статтею 68 Закону України “Про адміністративну процедуру”.
У разі неявки заявника розгляд заяви переноситься на іншу дату, про що заявнику та суб’єкту містобудування повідомляється у спосіб, визначений абзацом другим цього пункту. У разі повторної неявки заявника, зокрема непідключення до відеоконференції, вимога заявника про здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю не підлягає задоволенню, крім випадків встановлення за результатами розгляду заяви обставин, що свідчать про наявність реальної загрози, що має негативний вплив на життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також на виконання міжнародних зобов’язань України.
У разі неявки замовника, інших суб’єктів містобудування та/або їх представників після їх повідомлення у спосіб, визначений абзацом другим цього пункту, звернення розглядається без їх участі.
7-3. За результатами розгляду звернення комісія шляхом голосування приймає рішення, що оформлюється відповідним висновком.
Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як половина присутніх членів комісії. У разі рівного розподілу голосів голос голови комісії або особи, яка виконує його обов’язки, є вирішальним.
Висновок комісії повинен обов’язково містити:
дату та місце проведення засідання комісії;
склад комісії, що здійснювала розгляд звернення;
реквізити та суть звернення, розгляд якого здійснюється комісією;
відомості про наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги заявника, зазначені у зверненні, і заперечення суб’єкта містобудування, та інших обставин, які мають значення для об’єктивного розгляду звернення;
рекомендації органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо проведення перевірки та чіткий перелік питань, які підлягають перевірці, або відсутності підстав проведення перевірки на підставі звернення;
обґрунтування прийнятого рішення;
результати голосування (“за” чи “проти”);
підписи членів комісії, що здійснювали розгляд звернення.
З урахуванням рекомендацій про проведення перевірки, наведених у висновку комісії, протягом п’яти робочих днів з дня оформлення такого висновку або з дня надходження у випадках, передбачених законодавством, відповідного рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері архітектурно-будівельного контролю та нагляду, видається наказ за підписом керівника або уповноваженого заступника керівника органу державного архітектурно-будівельного контролю про проведення позапланової перевірки.
Висновки комісії не пізніше 10 робочих днів з дня прийняття комісією відповідного рішення оприлюднюються на офіційному веб-сайті органу державного архітектурно-будівельного контролю та Єдиному державному веб-порталі відкритих даних з урахуванням вимог Закону України “Про захист персональних даних”.”;
- 9) пункт 9 викласти в такій редакції:
“9. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб’єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об’єкт будівництва, крім випадків, визначених цим Порядком.
Під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю фіксування процесу проведення перевірки здійснюється з використанням фото- та/або аудіо- та/або відеотехніки, зокрема з використанням Електронної системи.
У разі виявлення факту самочинного будівництва орган державного архітектурно-будівельного контролю проводить перевірку із залученням представників органів Національної поліції (за необхідності) і органів місцевого самоврядування та вживає заходів для встановлення відомостей про суб’єкта містобудування, який будує чи збудував об’єкт самочинного будівництва (зокрема його прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), номер та серія паспорта (за наявності) громадянина України - для фізичної особи або найменування та ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ - для юридичної особи).
Якщо під час здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю неможливо встановити суб’єкта містобудування, який будує чи збудував об’єкт самочинного будівництва, орган державного архітектурно-будівельного контролю надсилає звернення до органу (підрозділу) Національної поліції для встановлення особи суб’єкта містобудування, до якого залучає матеріали такої перевірки.
Органи Національної поліції у строк до 30 календарних днів з дня надходження звернення про встановлення суб’єкта містобудування вживають передбачені законом заходи для встановлення такої особи, про результати повідомляють органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Після отримання повідомлення органу Національної поліції про результати встановлення суб’єкта містобудування, який будує чи збудував об’єкт самочинного будівництва, посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю долучають його до матеріалів перевірки, складають протокол та відповідні приписи.
Відомості органу Національної поліції про результати встановлення суб’єкта містобудування, який будує чи збудував об’єкт самочинного будівництва, долучаються до акта, який складається за результатами перевірки.
У випадку, коли суб’єкти містобудування або їх представники, які будують або збудували об’єкт будівництва та були повідомлені у спосіб, визначений пунктом 24 цього Порядку, про дату і час проведення перевірки, не прибули на об’єкт будівництва, перевірка проводиться без їх участі у разі можливості її проведення та із залученням представників органів місцевого самоврядування.
У такому разі суб’єкт містобудування зобов’язаний забезпечити (організувати) проведення перевірки шляхом надання посадовим особам органу державного архітектурно-будівельного контролю доступу до об’єкта будівництва та інформації і документів, необхідних для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
Якщо під час проведення перевірки суб’єктом містобудування не надано (не забезпечено надання) документів, необхідних для проведення перевірки, посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю вимагають від суб’єкта містобудування надання відповідних документів шляхом вручення йому або його представнику вимоги про надання документів та/або відомостей, необхідних для проведення перевірки (далі - вимога документів/відомостей). У разі неможливості вручення такої вимоги вона надсилається суб’єкту містобудування у спосіб, визначений пунктом 24 цього Порядку.
У разі неможливості проведення перевірки через недопуск суб’єктом містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до місця проведення перевірки, ненадання або незабезпечення надання документів, необхідних для здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю, відсутності на об’єкті будівництва суб’єкта містобудування, якому у визначений цим Порядком строк було надіслано повідомлення про проведення планової або позапланової перевірки, або його уповноваженої особи складається акт про недопущення, протокол та видаються відповідні приписи.
Акт про недопущення підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю та надсилається суб’єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль у спосіб, визначений пунктом 24 цього Порядку.
Під час перевірки виконання суб’єктом містобудування вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил, стосовно допуску посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю на об’єкт будівництва для здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю та надання відповідних документів перевірці підлягають питання, які були предметом перевірки, проведення якої було унеможливлено через недопуск суб’єктом містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю до місця проведення такої перевірки.
У випадках, передбачених цим пунктом, орган державного архітектурно-будівельного контролю не пізніше ніж за три календарних дні до дати здійснення відповідних заходів державного архітектурно-будівельного контролю за допомогою засобів поштового зв’язку або за допомогою засобів електронних комунікацій повідомляє органу місцевого самоврядування та органу Національної поліції за місцезнаходженням об’єкта будівництва із зазначенням місця, дати та часу проведення перевірки, обґрунтування необхідності їх залучення. У разі неприбуття для участі під час проведення перевірки представників органів місцевого самоврядування та/або органів Національної поліції перевірка проводиться без їх участі.
У разі неможливості прибуття органи місцевого самоврядування письмово інформують про це орган державного архітектурно-будівельного контролю у строк, визначений цим органом у повідомленні, але не пізніше ніж за один календарний день до дати здійснення відповідних заходів державного архітектурно-будівельного контролю.”;
- 10) доповнити Порядок пунктом 10-1 такого змісту:
“10-1. Для надання оцінки дій суб’єктів містобудування під час виконання підготовчих та будівельних робіт, що потребує спеціальних знань, керівник органу державного архітектурно-будівельного контролю має право прийняти обґрунтоване рішення про призначення інженерно-технічної або іншого виду експертизи з визначенням експерта чи експертної установи та переліку питань експертизи з одночасним зупиненням заходу державного архітектурно-будівельного контролю.
Строки здійснення заходу державного архітектурно-будівельного контролю, визначені цим Порядком, відновлюються у день одержання органом державного архітектурно-будівельного контролю результатів експертизи.”;
- 11) у пункті 11:
в абзаці другому слова “та до об’єктів, що підлягають обов’язковому обстеженню” виключити;
абзац третій викласти в такій редакції:
“2) складати вимоги документів/відомостей, протоколи, акти перевірок, акти про недопущення, передбачені цим Порядком, та накладати штрафи відповідно до закону;”;
в абзацах четвертому і п’ятому слово “, стандартів” виключити;
доповнити пункт після абзацу п’ятого новим абзацом такого змісту:
“заборони експлуатації закінчених будівництвом об’єктів, не прийнятих в експлуатацію;”.
У зв’язку з цим абзаци шостий - сімнадцятий вважати відповідно абзацами сьомим - вісімнадцятим;
в абзаці восьмому слово “, стандартам” виключити;
в абзаці дев’ятому слово “, стандартів” виключити;
абзац дванадцятий після слів “науково-технічних організацій” доповнити словами “, а також у разі необхідності інших осіб”;
доповнити пункт після абзацу тринадцятого новими абзацами такого змісту:
“Така інформація та документи мають бути надані у строк, встановлений органом державного архітектурно-будівельного контролю, але не пізніше трьох робочих днів з моменту надходження вимоги документів/відомостей.
Посадові особи органу державного архітектурно-будівельного контролю до початку здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю мають право витребовувати документи та інші матеріали від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, необхідні для встановлення суб’єкта містобудування та/або здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю;”.
У зв’язку з цим абзаци чотирнадцятий - вісімнадцятий вважати відповідно абзацами шістнадцятим - двадцятим;
абзац вісімнадцятий після слів “письмовим рішенням” доповнити словом “- приписом”;
- 12) у пункті 12:
в абзаці шостому слова “рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв’язку, зокрема електронного кабінету” замінити словами “через електронний кабінет та/або за допомогою засобів електронних комунікацій, та/або поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення, про що робиться запис у відповідному документі”;
абзац сьомий після слів “в день її початку” доповнити словами “та надсилати повідомлення про проведення позапланової перевірки”;
абзац восьмий виключити;
- 13) у пункті 13:
абзац п’ятий викласти в такій редакції:
“ознайомлюватися з матеріалами перевірки у приміщенні органу державного архітектурно-будівельного контролю в присутності посадової особи органу державного архітектурно-будівельного контролю;”;
доповнити пункт абзацом такого змісту:
“отримувати матеріали перевірки у спосіб, визначений пунктом 24 цього Порядку.”;
- 14) у пункті 14:
абзац четвертий після слова “вимоги” доповнити словом “, приписи”;
абзац п’ятий викласти в такій редакції:
“надавати пояснення, документи, довідки, відомості, матеріали, зокрема через електронний кабінет, з питань, що виникають під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, у строк, встановлений органом державного архітектурно-будівельного контролю, але не пізніше трьох робочих днів з дня отримання вимоги документів/відомостей посадової особи органу державного архітектурно-будівельного контролю.”;
15) у пункті 15 слово “Мінінфраструктури” замінити словом “Мінрозвитку”;
16) пункт 16 після слів “акт перевірки” доповнити словами “або акт про недопущення”;
17) пункт 17 викласти в такій редакції:
“17. У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил, крім акта перевірки або акта про недопущення, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил та/або припис про зупинення підготовчих, та/або будівельних робіт та/або припис про заборону експлуатації закінчених будівництвом об’єктів, не прийнятих в експлуатацію (далі - припис).
Припис видається протягом п’яти робочих днів з дня закінчення здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю або з моменту встановлення суб’єкта містобудування, який будує чи збудував об’єкт самочинного будівництва.
У разі виявлення кількох порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил видаються окремі приписи щодо кожного виявленого правопорушення.
У приписі обов’язково встановлюється строк для усунення виявлених порушень згідно з додатком.
Перевірка виконання вимог припису проводиться протягом одного місяця з дня закінчення встановленого строку для усунення виявлених порушень.”;
- 18) пункт 20 викласти в такій редакції:
“20. Протокол складається у двох примірниках, один з яких надається під підпис суб’єкту містобудування, що притягається до відповідальності за правопорушення у сфері містобудівної діяльності (у разі його присутності).
Протокол підписується особою, яка його склала, та суб’єктом містобудування, який притягається до відповідальності за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
У разі відмови суб’єкта містобудування від підписання протоколу в ньому робиться запис про таку відмову, який засвідчується підписом посадової особи органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка склала протокол, та підписами свідків (за їх наявності).
У разі відсутності суб’єкта містобудування під час складання протоколу у ньому робиться відповідна відмітка.
У випадку, передбаченому абзацом шостим пункту 9 цього Порядку, протокол складається не пізніше 24 годин після надходження відомостей з Національної поліції щодо виявлення суб’єкта містобудування у двох примірниках, один з яких надсилається такому суб’єкту.
У разі відсутності суб’єкта містобудування під час складання протоколу або відмови від його отримання протокол надсилається у спосіб, визначений пунктом 24 цього Порядку.
Протокол разом з усіма матеріалами перевірки протягом трьох днів з дня його складення подається посадовій особі органу державного архітектурно-будівельного контролю, до повноважень якої належить розгляд справ про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.”;
- 19) абзац третій пункту 21 викласти в такій редакції:
“У разі відсутності суб’єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, або його уповноваженої особи, або відмови від отримання акта перевірки та/або припису вони надсилаються йому у спосіб, визначений пунктом 24 цього Порядку.”;
20) у другому реченні пункту 22 слова “рекомендованим листом з повідомленням, чи через електронний кабінет” замінити словами і цифрами “йому у спосіб, визначений пунктом 24 цього Порядку”;
21) пункт 24 викласти в такій редакції:
“24. Акт перевірки, припис, протокол, постанова про накладення штрафу, вимога документів/відомостей та інші документи, складені під час або за результатами здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, надсилаються суб’єкту містобудування через електронний кабінет або за допомогою засобів електронних комунікацій, та/або поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення, про що робиться запис у відповідному документі.
Акт про недопущення, повідомлення про проведення позапланової перевірки за клопотанням суб’єкта містобудування вручаються йому (керівнику або уповноваженому представнику суб’єкта містобудування) під підпис.
Датою отримання документів, надісланих поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення, є дата їх отримання адресатом, зазначена оператором.
Датою отримання документів, надісланих за допомогою електронного кабінету, є день отримання органом державного архітектурно-будівельного контролю інформації з Електронної системи про доставку документів до електронного кабінету користувача Електронної системи.
Датою отримання документів, надісланих за допомогою засобів електронних комунікацій, є дата відправлення такого документа, зазначена в оператора електронних комунікацій.
У разі коли доставка документа відбулася у неробочий час робочого дня або у неробочий день, датою отримання електронного документа/ відомостей користувачем електронного кабінету вважається наступний робочий день. Якщо доставка відбулася у вихідний чи святковий день, датою отримання електронного документа/відомостей користувачем електронного кабінету вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.
Адресою для листування суб’єкта містобудування (юридичної особи, фізичної особи - підприємця) є місцезнаходження суб’єкта містобудування, визначене в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Належним підтвердженням факту надіслання документів поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення є одержаний від оператора поштового зв’язку документ з інформацією про відправлення та розрахунковий документ за надані послуги.”;
- 22) у додатку до Порядку:
у назві Порядку слово “, стандартів” виключити;
у графі “Вид порушення”:
в абзацах четвертому, сьомому і восьмому слово “, стандартів” виключити;
в абзаці одинадцятому слово “відповідальних” виключити;
в абзаці дванадцятому слово “відповідальним” виключити;
в абзаці тринадцятому слова “відповідальних виконавців робіт” замінити словом “виконавців”.
3. У постанові Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2020 р. № 1340 “Деякі питання функціонування органів архітектурно-будівельного контролю та нагляду” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 4, ст. 214):
1) пункт 8 постанови виключити;
2) у Положенні про Державну інспекцію архітектури та містобудування України, затвердженому зазначеною постановою:
абзац третій пункту 3 викласти в такій редакції:
“здійснення в межах повноважень, визначених законом, державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням замовниками, підприємствами, що надають технічні умови щодо інженерного забезпечення об’єкта будівництва, проектувальниками, підрядниками, експертними організаціями та виконавцями окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт;”;
у пункті 4:
у підпункті 2:
абзаци другий і четвертий виключити;
абзац восьмий викласти в такій редакції:
“дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил замовниками, підприємствами, що надають технічні умови щодо інженерного забезпечення об’єкта будівництва, проектувальниками, підрядниками, експертними організаціями та виконавцями окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури;”;
у підпункті 3:
в абзаці другому слово “, стандартів” виключити;
абзац шостий виключити;
доповнити підпункт абзацом такого змісту:
“заборони експлуатації закінчених будівництвом об’єктів, не прийнятих в експлуатацію;”;
у підпункті 14 слово “, обстеження” виключити;
доповнити пункт підпунктами 15-5 і 15-6 такого змісту:
“15-5) подає Мінрозвитку пропозиції щодо удосконалення роботи Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва;
15-6) здійснює заходи щодо створення та забезпечення функціонування засобів інформатизації у межах своєї компетенції;”;
у підпункті 6 пункту 6 слово “, стандартів” виключити;
доповнити Положення пунктом 9-1 такого змісту:
“9-1. Накази ДІАМ, які є адміністративними актами, видаються, набирають чинності, виконуються та припиняють дію у порядку, визначеному Законом України “Про адміністративну процедуру”.”.