Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення державного ринкового нагляду та системи технічного регулювання відповідно до положень права Європейського Союзу
Тип: Закон України
Видавник: Верховна Рада України
Номер: 4839-IX
Прийнято: 2026-04-08
Чинна редакція від: 2026-04-08
Стан: in_force
Rada ID: 4839-20
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення державного ринкового нагляду та системи технічного регулювання відповідно до положень права Європейського Союзу
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести зміни до таких законів України:
1. У Законі України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 21, ст. 144 із наступними змінами):
- 1) у статті 1:
частину першу викласти в такій редакції:
"1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
1) вилучення з обігу - будь-який захід, спрямований на запобігання наданню на ринку нехарчової продукції (далі - продукція), що є в ланцюгу постачання продукції;
2) відкликання - будь-який захід, спрямований на забезпечення повернення продукції, що вже була надана кінцевому користувачу;
3) встановлені вимоги - вимоги до продукції та її обігу на ринку України, що встановлені технічними регламентами, розробленими на основі актів законодавства Європейського Союзу, іншими технічними регламентами, а також цим Законом та Законом України "Про загальну безпечність нехарчової продукції";
4) декларація показників - документ, складання якого передбачено Законом України "Про надання будівельної продукції на ринку";
5) декларація про відповідність - документ про відповідність, передбачений відповідним технічним регламентом, що підтверджує виконання вимог, визначених у такому технічному регламенті;
6) державний контроль продукції (далі - контроль продукції) - сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах повноважень, визначених законом, з метою забезпечення додержання вимог законодавства України про державний ринковий нагляд і контроль продукції щодо продукції, що ввозиться на митну територію України для вільного обігу;
7) державний ринковий нагляд (далі - ринковий нагляд) - діяльність та заходи органів державного ринкового нагляду, що вживаються з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення захисту суспільних інтересів відповідно до встановлених вимог;
8) заходи, вжиті з власної ініціативи (добровільні заходи), - корегувальні заходи, що вживаються не на вимогу органу державного ринкового нагляду;
9) зворотна розробка (реверс-інжиніринг) - дослідження зразків продукції з метою розуміння принципів її функціонування;
10) кінцевий користувач - будь-яка фізична особа, яка проживає в Україні, чи юридична особа - резидент України, якій продукцію надано як споживачу поза межами провадження будь-якої підприємницької чи професійної діяльності або як професійному кінцевому користувачу під час провадження її виробничої або професійної діяльності;
11) корегувальний захід - дії суб’єкта господарювання, які він здійснює для припинення будь-якої невідповідності на вимогу органу державного ринкового нагляду або з власної ініціативи відповідного суб’єкта господарювання;
12) надавач послуг інформаційного суспільства - надавач будь-якої послуги, що зазвичай надається за винагороду, на відстані (без одночасної присутності сторін), електронними засобами (відправляється та отримується в пункті призначення за допомогою електронного обладнання для обробки, включаючи цифрову компресію, та зберігання даних і передається та отримується за допомогою дроту, радіо, оптичних засобів або інших електромагнітних засобів) та за індивідуальним запитом одержувача послуг (надається шляхом передачі даних за індивідуальним запитом). Перелік послуг, на який не поширюється це визначення, встановлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до винятків, передбачених актом законодавства Європейського Союзу щодо встановлення порядку надання інформації у сфері технічних регламентів та правил про послуги інформаційного суспільства;
13) надавач послуг з виконання замовлень (надавач послуг фулфілменту) - будь-яка фізична або юридична особа, яка під час провадження господарської діяльності пропонує принаймні дві з таких послуг: складування, пакування, нанесення адреси та відправлення без набуття права власності на відповідну продукцію, крім поштових послуг з оформлення, сортування, транспортування та доставки поштових відправлень, послуг доставки посилок, що включають оформлення, сортування, транспортування та вручення посилок, а також будь-яких інших поштових послуг або послуг з вантажного перевезення;
14) невиконання рішення про вжиття корегувальних заходів - невиконання всіх або частини корегувальних заходів або пов’язаних із ними дій, визначених у рішенні про вжиття корегувальних заходів;
15) невідповідність - будь-який випадок недодержання встановлених вимог або вимог цього Закону;
16) неруйнівний контроль - контроль властивостей і параметрів продукції без її руйнування та без порушення придатності продукції до використання (експлуатації);
17) обстеження зразків продукції - візуальний огляд зразків продукції з метою визначення її відповідності встановленим вимогам. У разі потреби обстеження може включати проведення посадовою особою, яка здійснює ринковий нагляд, або фахівцем, який залучений до проведення перевірки та має відповідну підготовку, необхідних вимірювань і тестів, демонтажу і монтажу знімних частин і вузлів та виконання на місці проведення перевірки будь-яких інших дій, що не впливають на цілісність продукції, її придатність до використання (експлуатації), її відповідність встановленим вимогам;
18) онлайн-інтерфейс - будь-яке програмне забезпечення, у тому числі веб-сайт, частина веб-сайту чи застосунок, що управляється суб’єктом господарювання або від його імені та призначено для надання кінцевим користувачам доступу до продукції відповідного суб’єкта господарювання;
19) орган державного ринкового нагляду (далі - орган ринкового нагляду) - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ринкового нагляду у межах своєї відповідальності, державний колегіальний орган, що визначається відповідно до цього Закону.
У разі якщо орган ринкового нагляду здійснює повноваження, визначені цим Законом та Законом України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", також через свої територіальні органи, термін "орган ринкового нагляду" означає також його територіальні органи;
20) особа, яка вважається такою, що ввела продукцію в обіг, - фізична або юридична особа, яка за неможливості встановити виробника, уповноваженого представника чи імпортера продукції прирівнюється до них і на яку покладаються їхні обов’язки щодо вжиття відповідних корегувальних заходів;
21) продукція, що ввозиться на митну територію України, - товари походженням з інших країн, призначені для введення в обіг або для особистого використання чи споживання на митній території України, що поміщуються в митний режим імпорту або будь-який інший митний режим, який передбачає вільний обіг цих товарів на митній території України;
22) продукція, що становить ризик, - продукція, яка має потенціал негативно вплинути на здоров’я та безпеку людей, здоров’я та безпеку на робочому місці, захист споживачів, довкілля, суспільну безпеку та інші суспільні інтереси, захищені застосовними встановленими вимогами, до ступеня, що виходить за межі, які вважаються розумними та прийнятними по відношенню до використання за призначенням чи за звичайних або розумно передбачуваних умов використання відповідної продукції, включаючи тривалість такого використання, та, якщо це застосовне, вимог до введення продукції в експлуатацію, її встановлення та технічного обслуговування;
23) продукція, що становить серйозний ризик, - продукція, що становить ризик і щодо якої на основі оцінки ризику та з урахуванням її звичайного та передбачуваного використання поєднання ймовірності настання небезпеки, що спричиняє шкоду, та ступеня тяжкості такої шкоди вважається таким, що потребує оперативного втручання органів ринкового нагляду, зокрема у випадках, якщо наслідки такого ризику не виявляються негайно;
24) ризик - поєднання ймовірності настання небезпеки, що спричиняє шкоду, та ступеня тяжкості такої шкоди;
25) суб’єкт господарювання - виробник, уповноважений представник, імпортер, розповсюджувач, надавач послуг з виконання замовлень чи інша фізична або юридична особа, на яку згідно з відповідними встановленими вимогами покладаються обов’язки щодо виготовлення продукції, надання її на ринку чи введення в експлуатацію;
26) сфера відповідальності органу ринкового нагляду - перелік видів продукції, затверджений відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України, щодо яких відповідний орган ринкового нагляду здійснює ринковий нагляд;
27) уповноважений представник - будь-яка фізична або юридична особа - резидент України, яка одержала від виробника письмове доручення діяти від його імені стосовно визначених завдань по відношенню до обов’язків виробника згідно з відповідними технічними регламентами або вимогами цього Закону;
28) чек-лист - документ, що містить перелік відомостей, які необхідно перевірити під час здійснення контролю продукції, розробляється органом ринкового нагляду на основі встановлених вимог щодо відповідного виду продукції та надається митним органам відповідно до цього Закону";
у частині другій:
слова "вільний обіг", "ризик", "суб’єкти господарювання", "уповноважений представник", "вилучення з обігу", "виробник", "відкликання", "користувач" виключити;
після слів "зона митного контролю" доповнити словами "імпорт (випуск для вільного обігу)", після слів "митний контроль" - словами "митний огляд", після слів "митні органи" - словами "митні формальності", "управління ризиками", після слів "випробувальна лабораторія" - словом "виробник", а після слів "документ про відповідність" - словами "законодавство Європейського Союзу щодо гармонізації";
- 2) у статті 2:
у частині першій:
в абзаці другому слово "п’ятій" замінити словом "шостій";
абзац третій викласти в такій редакції:
"здійснення контролю всієї продукції, що ввозиться на митну територію України, крім видів продукції, зазначених у частині шостій цієї статті";
після частини першої доповнити новою частиною такого змісту:
"2. Для цілей забезпечення функціонування єдиного ринку з Європейським Союзом Кабінет Міністрів України затверджує перелік технічних регламентів, розроблених на основі актів законодавства Європейського Союзу щодо гармонізації, який формується та оновлюється за потреби на основі відповідного переліку, що міститься в актах законодавства Європейського Союзу щодо гармонізації. Щодо продукції, на яку поширюється дія технічних регламентів, включених до зазначеного переліку, здійснюється ринковий нагляд відповідно до цього Закону".
У зв’язку з цим частини другу - шосту вважати відповідно частинами третьою - сьомою;
частину третю після слів "вимоги щодо контролю продукції" доповнити словами "яка ввозиться на митну територію України";
у частині сьомій слово "п’ятій" замінити словом "шостій";
доповнити частиною восьмою такого змісту:
"8. Дія цього Закону не впливає на застосування положень щодо відповідальності постачальників послуг проміжного характеру відповідно до Закону України "Про електронну комерцію";
- 3) у статті 3:
у частині першій:
слово "державний" виключити;
після слів "Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" доповнити словами "Митного кодексу України";
частину другу після слів "які не врегульовані цим Законом" доповнити словами "та Митним кодексом України";
- 4) доповнити статтею 3-1 такого змісту:
"Стаття 3-1. Предмет регулювання цього Закону
1. Цей Закон встановлює правила і процедури для суб’єктів господарювання щодо продукції, на яку поширюється дія технічних регламентів, а також правові та організаційні засади здійснення співпраці із суб’єктами господарювання.
2. Цей Закон також встановлює правила і процедури здійснення контролю продукції, що ввозиться на митну територію України";
- 5) статтю 4 викласти в такій редакції:
"Стаття 4. Мета здійснення ринкового нагляду і контролю продукції
1. Метою здійснення ринкового нагляду є забезпечення надання на ринку лише тієї продукції, яка відповідає встановленим вимогам, що надають високий рівень захисту таких суспільних інтересів, як здоров’я та безпека в цілому, здоров’я та безпека на робочому місці, захист споживачів, захист довкілля та суспільної безпеки, а також будь-яких інших суспільних інтересів, захищених встановленими вимогами.
2. Метою здійснення контролю продукції є недопущення випуску у вільний обіг продукції, що становить серйозний ризик";
6) у пункті 4 частини другої статті 6 слово "продукції" замінити словами "або декларації показників";
7) у статті 7:
у частині першій:
у пункті 2 слова "перевіряти наявність" замінити словом "перевіряти";
у пункті 3 слова "посвідчень (направлень)" замінити словом "направлень", а слова "не надали копії таких документів" - словами "їх не надали";
пункт 4 доповнити словами "крім випадків проведення перевірок характеристик продукції, що надається на ринку через торгівлю онлайн або за допомогою інших способів дистанційної торгівлі, заходів, що здійснюються негласно, а також інших випадків, передбачених цим Законом";
після частини першої доповнити новою частиною такого змісту:
"2. За допомогою бази даних про технічні регламенти, формування та ведення якої здійснюються відповідно до Закону України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності", для суб’єктів господарювання забезпечується вільний і безоплатний доступ до відомостей про розроблення технічних регламентів на основі актів законодавства Європейського Союзу щодо гармонізації".
У зв’язку з цим частину другу вважати частиною третьою;
- 8) у статті 8:
включити частини третю і четверту такого змісту:
"3. Суб’єкти господарювання зобов’язані співпрацювати з органами ринкового нагляду стосовно дій, спрямованих на усунення або зменшення ризику, який становить продукція, що надається цими суб’єктами на ринку.
4. Надавачі послуг інформаційного суспільства зобов’язані співпрацювати з органами ринкового нагляду, на вимогу органів ринкового нагляду та у відповідних випадках сприяти будь-яким діям, спрямованим на усунення або, якщо це неможливо, на зменшення ризиків, які становить продукція, що пропонується або пропонувалася для продажу онлайн за допомогою їхніх послуг";
доповнити частинами восьмою і дев’ятою такого змісту:
"8. Суб’єкти господарювання зобов’язані надавати на запит органів ринкового нагляду інформацію, необхідну для ідентифікації власників веб-сайтів, на яких розміщено інформацію, пов’язану з предметом перевірки характеристик продукції.
9. Суб’єкти господарювання та/або декларанти зобов’язані надавати на вимогу митних органів усі наявні в них документи та відомості, необхідні для здійснення контролю продукції";
- 9) розділ II доповнити статтями 8-1 і 8-2 такого змісту:
"Стаття 8-1. Завдання суб’єктів господарювання щодо продукції, на яку поширюється дія певних технічних регламентів
1. Без впливу на положення щодо обов’язків, встановлених для суб’єктів господарювання у застосовних технічних регламентах, продукція, на яку поширюється дія технічних регламентів, зазначених у частині п’ятій цієї статті, може вводитися в обіг на території України лише за наявності суб’єкта господарювання - резидента України, який є відповідальним за виконання щодо цієї продукції завдань, визначених частиною третьою цієї статті.
2. Для цілей цієї статті суб’єктами господарювання, зазначеними у частині першій цієї статті, є:
1) виробник, який є резидентом України;
2) імпортер, у разі якщо виробник не є резидентом України;
3) уповноважений представник, який має від виробника письмове доручення, що призначає уповноваженого представника на виконання завдань, визначених частиною третьою цієї статті, від імені виробника;
4) надавач послуг з виконання замовлень - резидент України стосовно продукції, щодо якої він провадить діяльність, якщо жодний із суб’єктів господарювання, визначених пунктами 1-3 цієї частини, не є резидентом України.
3. Крім обов’язків суб’єктів господарювання, встановлених застосовними технічними регламентами, суб’єкт господарювання, зазначений у частині першій цієї статті, виконує такі завдання:
1) у разі якщо застосовні до відповідної продукції технічні регламенти передбачають наявність декларації про відповідність або декларації показників і технічної документації, перевіряє, чи складені декларація про відповідність або декларація показників і технічна документація, а також зберігає декларацію про відповідність або декларацію показників для надання її органам ринкового нагляду протягом періоду, встановленого у відповідних технічних регламентах, та забезпечує надання технічної документації органам ринкового нагляду на їх вимогу;
2) надає органам ринкового нагляду на їх обґрунтовану вимогу всю інформацію та документацію, необхідні для демонстрації відповідності продукції, мовою, що є зрозумілою для посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд;
3) за наявності підстав вважати, що продукція становить ризик, повідомляє про це органи ринкового нагляду;
4) співпрацює з органами ринкового нагляду, зокрема на їх обґрунтовану вимогу, для забезпечення вжиття невідкладних необхідних корегувальних заходів щодо усунення невідповідності встановленим вимогам або, якщо таке усунення є неможливим, щодо зменшення ризиків, що становить така продукція, на вимогу органів ринкового нагляду або за власною ініціативою, якщо суб’єкт господарювання, зазначений у частині першій цієї статті, вважає або має підстави вважати, що така продукція становить ризик.
4. Без впливу на положення щодо відповідних обов’язків суб’єктів господарювання, встановлених застосовними технічними регламентами, на продукції або її пакуванні, на посилці або в супровідному документі зазначаються найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстрована торговельна марка (знак для товарів і послуг) та контактні дані, зокрема поштова адреса суб’єкта господарювання, зазначеного в частині першій цієї статті.
5. Перелік технічних регламентів, які розроблені на основі актів законодавства Європейського Союзу щодо гармонізації та дія яких поширюється на продукцію, щодо якої суб’єкти господарювання виконують завдання, встановлені цією статтею, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Cтаття 8-2. Окремі завдання уповноваженого представника
1. Для цілей пункту 3 частини другої статті 8-1 цього Закону уповноважений представник повинен одержати від виробника письмове доручення на виконання завдань, встановлених частиною третьою статті 8-1 цього Закону. Таке доручення може містити також інші завдання, передбачені застосовними технічними регламентами.
2. Уповноважений представник повинен виконувати завдання, визначені в письмовому дорученні. За запитом органів ринкового нагляду уповноважений представник повинен надавати копію письмового доручення державною мовою або мовою, що є зрозумілою для посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд.
3. Уповноважені представники повинні мати відповідні ресурси для виконання своїх завдань";
- 10) у статті 10:
у частині сьомій слова "інформаційних стендах у приміщеннях" замінити словами "офіційних веб-сайтах", а слова "та на офіційних сторінках відповідних органів" виключити;
доповнити частиною восьмою такого змісту:
"8. Чисельність працівників і фінансування органів ринкового нагляду, єдиного офісу зв’язку та міжнародної співпраці у сфері ринкового нагляду, передбаченого статтею 47-1 цього Закону, мають бути достатніми для здійснення заходів ринкового нагляду щодо продукції, що надається на ринку в будь-який спосіб, зокрема онлайн, із однаковим ступенем результативності для всіх каналів розповсюдження такої продукції.
Видатки на фінансове забезпечення діяльності органів ринкового нагляду, єдиного офісу зв’язку та міжнародної співпраці у сфері ринкового нагляду, передбаченого статтею 47-1 цього Закону, визначаються у Державному бюджеті України окремим рядком.
Гранична чисельність працівників органів ринкового нагляду, єдиного офісу зв’язку та міжнародної співпраці у сфері ринкового нагляду встановлюється Кабінетом Міністрів України";
- 11) у частині першій статті 11:
пункт 4 викласти в такій редакції:
"4) проводять, зокрема за власною ініціативою, перевірки характеристик продукції та моніторинг стану відповідності встановленим вимогам продукції, що надається на ринку, з метою виявлення та усунення невідповідності, відбирають, зокрема негласно, зразки продукції, піддають їх зворотній розробці (реверс-інжинірингу) та забезпечують проведення їх експертизи (випробування) з метою виявлення невідповідності та одержання відповідних доказів";
доповнити пунктами 4-1 і 4-2 такого змісту:
"4-1) повинні подавати до митних органів вимогу щодо призупинення процесу випуску продукції для вільного обігу, якщо є достатні підстави вважати, що така продукція не відповідає встановленим до неї вимогам або становить серйозний ризик;
4-2) розробляють чек-листи за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та надають митним органам";
пункти 6 і 16 викласти в такій редакції:
"6) приймають у випадках та в порядку, визначених цим Законом, рішення про вжиття корегувальних заходів, інші рішення, передбачені цим Законом, здійснюють контроль стану виконання суб’єктами господарювання цих рішень";
"16) розробляють і здійснюють заходи, спрямовані на підвищення ефективності своєї діяльності із здійснення ринкового нагляду, зокрема проводять дослідження (вивчення) ринку продукції для цілей планування діяльності із здійснення ринкового нагляду";
- 12) доповнити статтею 11-1 такого змісту:
"Стаття 11-1. Повноваження органів ринкового нагляду щодо організації спільної діяльності для сприяння забезпеченню додержання встановлених вимог
1. Органи ринкового нагляду можуть домовлятися з іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, організаціями, які представляють інтереси суб’єктів господарювання чи кінцевих користувачів, про провадження спільної діяльності, спрямованої на сприяння забезпеченню додержання встановлених вимог, виявленню невідповідності, підвищенню обізнаності та наданню рекомендацій щодо встановлених вимог до конкретних видів продукції, зокрема тих видів продукції, які за результатами ринкового нагляду часто виявляються такими, що становлять серйозний ризик, зокрема щодо продукції, що пропонується для продажу онлайн.
2. Органи ринкового нагляду та суб’єкти, зазначені у частині першій цієї статті, повинні забезпечити, щоб угода про спільну діяльність не призводила до недобросовісної конкуренції між суб’єктами господарювання та не впливала на об’єктивність, незалежність і неупередженість сторін.
3. Органи ринкового нагляду можуть використовувати будь-яку інформацію, одержану під час провадження спільної діяльності, при проведенні ними перевірки характеристик продукції з метою виявлення невідповідності.
4. Органи ринкового нагляду оприлюднюють укладені ними угоди про спільну діяльність із зазначенням найменувань сторін на своїх офіційних веб-сайтах";
"3. Для ефективного здійснення контролю продукції та ринкового нагляду митні органи під час здійснення контролю продукції взаємодіють з органами ринкового нагляду шляхом здійснення інформаційного обміну між національною інформаційною системою ринкового нагляду та електронними інформаційними ресурсами митних органів. Така взаємодія може здійснюватися з використанням механізму "єдиного вікна".
Порядок взаємодії між митними органами та органами ринкового нагляду під час здійснення контролю продукції затверджується Кабінетом Міністрів України.
4. Повноваження та порядок діяльності митних органів під час здійснення контролю продукції, права та обов’язки посадових осіб митних органів, які здійснюють контроль продукції, встановлюються Митним кодексом України, цим Законом та іншими законами України";
- 14) статтю 13 викласти в такій редакції:
"Стаття 13. Повноваження митних органів щодо здійснення контролю продукції
1. З метою здійснення контролю продукції митні органи:
1) беруть участь у реалізації державної політики у сфері контролю продукції;
2) здійснюють відповідно до статей 37-40-1 цього Закону контроль продукції до моменту її випуску у вільний обіг на митній території України;
3) приймають у випадках та в порядку, визначених цим Законом, рішення про призупинення митного оформлення продукції, пред’явленої для митного контролю та митного оформлення, надають на запит органів ринкового нагляду відповідні матеріали згідно з вимогами цього Закону;
4) надають у випадках та в порядку, визначених Митним кодексом України та цим Законом, дозволи на поміщення продукції в митний режим знищення або руйнування чи інший відповідний митний режим;
5) узагальнюють практику застосування законодавства у сфері контролю продукції, розробляють пропозиції щодо вдосконалення відповідного законодавства і в установленому законодавством порядку вносять їх на розгляд Кабінету Міністрів України;
6) забезпечують підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації посадових осіб, які здійснюють контроль продукції;
7) здійснюють інші повноваження відповідно до Митного кодексу України, цього Закону та інших законів України.
2. Розподіл повноважень, передбачених частиною першою цієї статті, між митними органами визначається законодавством";
- 15) включити статтю 14 такого змісту:
"Стаття 14. Координація діяльності із здійснення ринкового нагляду
1. Координація діяльності із здійснення ринкового нагляду забезпечується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного і соціального розвитку.
2. З метою координації діяльності із здійснення ринкового нагляду центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного і соціального розвитку:
1) розробляє та подає на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо здійснення державної політики у сфері ринкового нагляду, удосконалення системи ринкового нагляду;
2) забезпечує розроблення Національної стратегії ринкового нагляду та плану заходів до неї;
3) проводить оцінку ринкового нагляду;
4) забезпечує функціонування єдиного офісу зв’язку та міжнародної співпраці у сфері ринкового нагляду;
5) забезпечує функціонування національної інформаційної системи ринкового нагляду та системи оперативного взаємного сповіщення про продукцію, що становить серйозний ризик, забезпечує доступ України до міжнародних, регіональних та іноземних систем повідомлення про продукцію, що становить серйозний ризик, та інформаційних систем ринкового нагляду;
6) сприяє обміну інформацією про заходи ринкового нагляду;
7) забезпечує обговорення кращої практики здійснення ринкового нагляду, інформації про оцінку ризику, методів і результатів експертизи (випробування) продукції, новітніх наукових досягнень у сфері здійснення ринкового нагляду, сприяє підвищенню кваліфікації посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд;
8) сприяє веденню постійного та рівноправного діалогу між суб’єктами господарювання, кінцевими користувачами, їх об’єднаннями, органами ринкового нагляду;
9) утворює відповідні консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи згідно із Законом України "Про центральні органи виконавчої влади";
16) у частині першій статті 15:
пункт 1 доповнити словами "приймати рішення у випадках, передбачених цим Законом";
доповнити пунктом 1-1 такого змісту:
"1-1) проводити відповідно до цього Закону перевірки характеристик продукції, що надається на ринку через торгівлю онлайн чи за допомогою інших способів дистанційної торгівлі";
підпункт "а" пункту 2 викласти в такій редакції:
"а) торговельні та складські приміщення, зокрема земельні ділянки та транспортні засоби, що використовуються суб’єктами господарювання для цілей провадження торговельної, ділової, виробничої чи професійної діяльності, місця будівництва об’єктів і місця, зазначені в пункті 2 частини шостої статті 23 цього Закону, для проведення перевірок характеристик продукції і перевірок стану виконання суб’єктами господарювання рішень про вжиття корегувальних заходів з метою виявлення невідповідності та одержання доказів";
перше речення пункту 3 після слів "вимагати від суб’єктів господарювання" доповнити словами "їх представників (уповноважених осіб), працівників", а після слів "копії таких документів і матеріалів" - словами "здійснювати фото- та відеофіксацію таких документів і матеріалів";
пункт 4 після слів "фізичних осіб - підприємців" доповнити словами "їх представників (уповноважених осіб), працівників";
доповнити пунктом 4-1 такого змісту:
"4-1) використовувати будь-яку інформацію, документи, встановлені факти, заяви та будь-які одержані відомості як докази для цілей проведення перевірок характеристик продукції незалежно від формату та носія їх зберігання";
пункт 8 після слів "фізичних осіб - підприємців" доповнити словами "їх представників (уповноважених осіб), працівників";
- 17) пункт 1 частини першої статті 16 викласти в такій редакції:
"1) проводити під час здійснення митного контролю, у тому числі митного огляду, перевірки документів та огляд продукції відповідно до чек-листів, наданих органами ринкового нагляду, у випадках та в порядку, визначених цим Законом";
- 18) доповнити статтею 19-1 такого змісту:
"Стаття 19-1. Національна стратегія ринкового нагляду
1. З метою сприяння застосуванню послідовного, всеохоплюючого та інтегрованого підходу до здійснення ринкового нагляду, забезпечення додержання встановлених вимог на території України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного і соціального розвитку, один раз на чотири роки розробляє разом із державними органами, що здійснюють функції з технічного регулювання у визначених сферах діяльності, та органами ринкового нагляду Національну стратегію ринкового нагляду та план заходів до неї. Національна стратегія ринкового нагляду разом із планом заходів до неї затверджується Кабінетом Міністрів України.
2. Під час розроблення Національної стратегії ринкового нагляду:
1) мають враховуватися всі сектори, що охоплюються встановленими вимогами, зокрема розробленими на основі актів законодавства Європейського Союзу щодо гармонізації, та всі стадії в ланцюгу постачання продукції, включаючи імпорт і ланцюги постачання за допомогою цифрових технологій;
2) можуть розглядатися пріоритети, визначені у спільних з іноземними органами ринкового нагляду проектах у сфері забезпечення безпечності продукції, здійснення ринкового нагляду і контролю продукції.
3. Національна стратегія ринкового нагляду містить такі елементи:
1) наявна інформація щодо кількості випадків виявленої невідповідності продукції, зокрема з урахуванням проведення перевірок ринкового нагляду і контролю продукції, та, за необхідності, ринкових трендів, що можуть вплинути на рівні невідповідності за видами продукції, а також можливих загроз і ризиків, пов’язаних із новітніми технологіями;
2) сектори, що визначаються як пріоритетні для забезпечення додержання встановлених вимог, зокрема розроблених на основі актів законодавства Європейського Союзу щодо гармонізації;
3) діяльність із забезпечення додержання встановлених вимог, що планується з метою зменшення рівнів невідповідності у пріоритетних секторах, включаючи, за потреби, мінімально необхідні рівні контролю, передбачені для видів продукції, щодо яких виявлено значні рівні невідповідності;
4) оцінка співпраці з органами ринкового нагляду держав - членів Європейського Союзу.
4. Національна стратегія ринкового нагляду відповідно до міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, поширюється єдиним офісом зв’язку та міжнародної співпраці у сфері ринкового нагляду, передбаченим статтею 47-1 цього Закону.
5. Національна стратегія ринкового нагляду та її короткий виклад (резюме) оприлюднюються шляхом розміщення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного і соціального розвитку, та надсилаються Європейській Комісії та державам - членам Європейського Союзу в рамках міжнародної співпраці та обміну інформацією відповідно до статті 47-1 цього Закону";
- 19) у статті 20:
у частині першій слово "щорічно" замінити словами "щороку розробляються відповідно до Національної стратегії ринкового нагляду та";
частину четверту доповнити пунктами 7-13 такого змісту:
"7) потреба у здійсненні моніторингу за станом додержання встановлених вимог до продукції, що надається на ринку;
8) результати досліджень (вивчення) ринку продукції, що проводяться органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності;
9) характер діяльності та дій, що перебувають під контролем відповідних суб’єктів господарювання, та характер впливу їхніх обов’язків на відповідність продукції встановленим вимогам;
10) інформація про виробників, імпортерів і розповсюджувачів, які систематично вводять в обіг та/або надають на ринку продукцію, яка є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам;
11) потреба у здійсненні ринкового нагляду щодо продукції, властивості якої зумовлюють необхідність проведення перевірок її характеристик у виробників або під час введення її в експлуатацію, а не під час надання її на ринку розповсюджувачами;
12) у разі потреби - матеріали системи управління ризиками органів контролю продукції (перелік продукції, щодо якої спрацювала система управління ризиками органів контролю продукції (найменування, код згідно з УКТЗЕД, країна походження);
13) критерії для визначення частоти проведення перевірок і кількості зразків продукції, які необхідно перевірити, щодо певних видів або категорій продукції у разі, коли такі критерії затверджені Кабінетом Міністрів України на основі актів законодавства Європейського Союзу";
частини шосту, сьому і дев’яту виключити;
у частині одинадцятій слова "шляхом опублікування у друкованому медіа відповідного органу ринкового нагляду (у разі його відсутності - у друкованому медіа, визначеному цим органом) та" виключити;
- 20) у статті 21:
у частині першій слова "раз на три роки" замінити словами "один раз на чотири роки, але не пізніше ніж за один рік до закінчення строку дії Національної стратегії ринкового нагляду";
у частині п’ятій слова "шляхом опублікування в його друкованому медіа (у разі відсутності такого - у друкованому медіа, визначеному цим органом) та" виключити;
доповнити частиною шостою такого змісту:
"6. Результати оцінки ринкового нагляду використовуються під час розроблення Національної стратегії ринкового нагляду на наступний період";
- 21) у статті 22:
доповнити новою частиною першою такого змісту:
"1. Органи ринкового нагляду вживають відповідних заходів ринкового нагляду в разі, якщо продукція, що охоплюється встановленими вимогами, під час використання її за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і за належного встановлення та експлуатації:
1) може становити загрозу здоров’ю та безпеці кінцевих користувачів;
2) не відповідає застосовним встановленим вимогам.
У секторах промислової продукції, охоплених угодою між Україною та Європейським Союзом про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції, продукція, яка на підставі рішення органу ринкового нагляду держави - члена Європейського Союзу вважається небезпечною, такою, що становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, також вважається небезпечною, такою, що становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам на території України, якщо відповідний орган ринкового нагляду України не дійшов протилежного висновку на підставі власної перевірки з урахуванням будь-яких відомостей, наданих суб’єктом господарювання. У разі якщо Європейська Комісія вважає заходи ринкового нагляду, вжиті до такої продукції органом ринкового нагляду держави - члена Європейського Союзу, обґрунтованими, відповідний орган ринкового нагляду України вживає заходів щодо вилучення такої продукції з обігу та інформує про це Європейську Комісію".
У зв’язку з цим частини першу - третю вважати відповідно частинами другою - четвертою;
у частині другій:
у пункті 1 слова "у тому числі відбір зразків продукції та їх експертиза (випробування)" виключити;
доповнити пунктами 1-1 і 1-2 такого змісту:
"1-1) моніторинг за станом додержання встановлених вимог до продукції, що надається на ринку, який здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
1-2) відбір зразків продукції та їх експертиза (випробування)";
пункт 2 доповнити підпунктами "ґ" - "є" такого змісту:
"ґ) знищення продукції або приведення її в інший спосіб до стану, що виключає її використання;
д) нанесення на продукцію відповідних, чітко сформульованих, легко зрозумілих попереджень державною мовою про ризики, що може становити продукція;
е) встановлення попередніх умов для надання продукції на ринку;
є) попередження кінцевих користувачів, які перебувають у групі ризику, невідкладно та в належній формі, зокрема шляхом оприлюднення спеціальних попереджень державною мовою";
після частини другої доповнити новою частиною такого змісту:
"3. Органи ринкового нагляду можуть вимагати вжиття корегувальних заходів, визначених підпунктами "д" - "є" пункту 2 частини другої цієї статті, виключно у разі, якщо продукція може становити ризик лише за певних умов або лише для певних кінцевих користувачів. Такі обставини визначаються під час проведення оцінки ризику відповідно до методики вжиття корегувальних заходів, затвердженої Кабінетом Міністрів України".
У зв’язку з цим частини третю і четверту вважати відповідно частинами четвертою і п’ятою;
пункт 1 частини четвертої після слів "надається на ринку" доповнити словами "включаючи торгівлю онлайн або інші способи дистанційної торгівлі";
- 22) у статті 23:
частину першу викласти в такій редакції:
"1. Під час проведення перевірок характеристик продукції може проводитися перевірка документів, обстеження зразків продукції та/або відбір та експертиза (випробування) зразків продукції. У разі прийняття рішення про відбір та експертизу (випробування) зразків продукції про це зазначається в акті, підготовленому відповідно до вимог статті 23-1 цього Закону.
Під час обстеження зразків продукції в разі потреби можуть проводитися необхідні вимірювання їх показників і тестування";
частину другу доповнити реченням такого змісту: "Органи ринкового нагляду також враховують матеріали щодо невідповідності продукції, одержані від органів Європейського Союзу та органів ринкового нагляду держав - членів Європейського Союзу";
абзац другий частини третьої викласти в такій редакції:
"Планові та позапланові перевірки характеристик продукції, зокрема продукції, що надається на ринку через торгівлю онлайн або за допомогою інших способів дистанційної торгівлі, проводяться у розповсюджувачів, виробників, уповноважених представників, імпортерів, надавачів послуг з виконання замовлень такої продукції чи в інших фізичних або юридичних осіб, на яких згідно з відповідними встановленими вимогами покладаються обов’язки щодо виготовлення продукції, надання її на ринку чи введення її в експлуатацію";
абзац другий частини четвертої викласти в такій редакції:
"У разі якщо під час проведення перевірки характеристик продукції певного виду (типу), категорії та/або групи у посадової особи, яка здійснює ринковий нагляд, з’являються підстави вважати, що продукція іншого виду (типу), категорії та/або групи є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, така посадова особа має право розпочати проведення перевірки характеристик такої продукції";
друге речення частини п’ятої після слів "що становить серйозний ризик" доповнити словами "або інформації про необхідність проведення перевірки характеристик продукції, митне оформлення якої було призупинено за результатами контролю продукції";
пункт 1 частини шостої викласти в такій редакції:
"1) у торговельних і складських приміщеннях, зокрема на земельних ділянках і в транспортних засобах, що використовуються суб’єктами господарювання для цілей провадження торговельної, ділової, виробничої чи професійної діяльності";
у частині сьомій:
в абзаці першому слово "підлягають" замінити словами "можуть підлягати";
пункти 1 і 3 викласти в такій редакції:
"1) декларація про відповідність чи декларація показників";
"3) загальний опис продукції, а також передбачений технічним регламентом повний склад технічної документації на відповідну продукцію та на інші моделі такої продукції, які мають такі самі технічні характеристики, якщо вони можуть впливати на додержання встановлених вимог, зокрема технічні специфікації, дані або інформацію про відповідність і технічні аспекти продукції, а також доступ до вбудованого програмного забезпечення в обсязі, необхідному для проведення перевірки відповідності продукції встановленим вимогам, у будь-якій формі чи будь-якому форматі та незалежно від носія зберігання чи місця, в якому такі документи, технічні специфікації, дані або інформація зберігаються";
абзац перший пункту 6 доповнити словами "а також засвідчують обсяги поставленої продукції та залишки продукції на момент проведення перевірки, зокрема продукції, що зберігається на складах та/або перебуває на реалізації в торговельній мережі суб’єкта господарювання";
доповнити пунктом 10 такого змісту:
"10) інформація для кінцевих користувачів, зокрема маркування, які відповідно до вимог технічних регламентів мають супроводжувати продукцію під час надання її на ринку через торгівлю онлайн або за допомогою інших способів дистанційної торгівлі";
у частині десятій:
абзац перший викласти в такій редакції:
"10. Строк проведення перевірки характеристик продукції не може перевищувати у розповсюджувача такої продукції або надавача послуг з виконання замовлень чотирьох робочих днів, у виробника (уповноваженого представника, імпортера) такої продукції - п’яти робочих днів. Перебіг строку проведення перевірки характеристик продукції починається з дня, наступного після початку перевірки, та закінчується складанням акта і його підписанням посадовими особами ринкового нагляду, які проводили перевірку";
в абзаці другому слово "призупиняється" замінити словами "тимчасово зупиняється";
після абзацу другого доповнити новим абзацом такого змісту:
"У разі відсутності за місцем проведення перевірки необхідних документів і матеріалів перебіг строку проведення перевірки характеристик продукції тимчасово зупиняється до узгодженого з органом ринкового нагляду моменту одержання цим органом таких документів і матеріалів, але не більше ніж на 15 робочих днів".
У зв’язку з цим абзаци третій - п’ятий вважати відповідно абзацами четвертим - шостим;
в абзаці четвертому слово "призупиняється" замінити словами "тимчасово зупиняється";
абзац п’ятий викласти в такій редакції:
"У разі проведення перевірки за місцезнаходженням органу ринкового нагляду перебіг строку проведення перевірки починається з дня одержання органом ринкового нагляду від суб’єкта господарювання документів (їх копій) на продукцію, зазначених у частині сьомій цієї статті, у паперовій або електронній формі, але не пізніше ніж за 10 робочих днів з дня направлення відповідному суб’єкту господарювання вимоги надати такі документи (їх копії), яка надсилається рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адресу за місцем реєстрації суб’єкта господарювання. При цьому в разі необхідності може застосовуватися положення щодо тимчасового зупинення перебігу строку проведення перевірки з метою забезпечення перекладу відповідних документів і матеріалів";
частини одинадцяту і тринадцяту викласти в такій редакції:
"11. Посадова особа, яка здійснює ринковий нагляд, перед початком перевірки, крім перевірки характеристик продукції, що надається на ринку через торгівлю онлайн або за допомогою інших способів дистанційної торгівлі, зобов’язана роз’яснити суб’єкту господарювання, продукція якого перевіряється, його представнику (уповноваженій особі), працівнику порядок оскарження рішень, приписів, дій і бездіяльності органів ринкового нагляду та їх посадових осіб";
"13. У разі якщо суб’єктом господарювання надано висновки експертизи, протоколи випробувань продукції, сертифікати відповідності або інші документи про відповідність встановленим вимогам, видані акредитованими органами з оцінки відповідності, органи ринкового нагляду належним чином ураховують такі документи під час проведення перевірок характеристик продукції";
доповнити частинами дев’ятнадцятою і двадцятою такого змісту:
"19. Органи ринкового нагляду мають право вимагати від суб’єктів господарювання надання відповідної інформації, необхідної для встановлення власників веб-сайтів, на яких пропонується продукція, що становить предмет перевірки.
20. У разі якщо Кабінетом Міністрів України затверджено розроблені на основі актів законодавства Європейського Союзу єдині умови проведення перевірок характеристик певних видів або категорій продукції, положення статей 22-36 цього Закону застосовуються лише до тих аспектів проведення перевірок характеристик продукції, які не охоплюються такими єдиними умовами";
у частині третій:
пункт "г" після слова "ринок" доповнити словом "веб-сайт";
у пункті "є" слова "та дата закінчення" виключити;
абзац перший частини четвертої викласти в такій редакції:
"4. Направлення є чинним лише протягом перебігу строку проведення перевірки";
у частині п’ятій:
пункт "в" після слова "ринок" доповнити словом "веб-сайт";
пункт "г" доповнити словами "чи надавачами послуг з виконання замовлень";
доповнити абзацом такого змісту:
"У разі відмови керівника чи уповноваженої особи суб’єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичної особи, зокрема фізичної особи - підприємця, або уповноваженої нею особи отримати примірник акта, зокрема в разі проведення перевірки за місцезнаходженням органу ринкового нагляду, такий примірник надсилається рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адресу за місцем реєстрації суб’єкта господарювання. У такому разі посадова особа органу ринкового нагляду вносить до другого примірника акта відповідний запис і примірник вважається врученим";
- 24) у статті 24:
у пункті 2 частини першої:
підпункт "а" викласти в такій редакції:
"а) за зверненнями кінцевих користувачів відповідної продукції, а також органів виконавчої влади, виконавчих органів місцевих рад, правоохоронних органів, органів Європейського Союзу та органів ринкового нагляду держав - членів Європейського Союзу, громадських організацій споживачів (об’єднань споживачів), об’єднань суб’єктів господарювання, медіа, у яких міститься обґрунтована, достовірна та достатня інформація про розповсюдження продукції, що завдала шкоди суспільним інтересам або має недоліки, які можуть завдати такої шкоди, та відсутня інформація, що дає змогу ідентифікувати виробника (імпортера) такої продукції, проте міститься інформація, що дає змогу встановити розповсюджувача, у якого придбано (виявлено) таку продукцію";
після абзацу шостого доповнити новим абзацом такого змісту:
"в) у разі якщо за результатами експертизи (випробування) зразків продукції, відібраних під час здійснення моніторингу за станом додержання встановлених вимог до продукції, що надається на ринку, встановлено, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, та відсутня інформація, що дає змогу ідентифікувати виробника (імпортера) такої продукції, проте наявна інформація, що дає змогу встановити розповсюджувача, у якого придбано таку продукцію".
У зв’язку з цим абзац сьомий вважати абзацом восьмим;
у частині другій:
абзац перший пункту 1 викласти в такій редакції:
"1) об’єктами такої перевірки можуть бути";
у пункті 2:
абзац перший викласти в такій редакції:
"2) а також можуть бути проведені";
у підпункті "б" слова "(у разі якщо є підстави вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам)" виключити;
перше речення частини третьої доповнити словами "а також документи, що засвідчують обсяги поставленої продукції";
- 25) доповнити статтею 24-1 такого змісту:
"Стаття 24-1. Особливості проведення перевірок характеристик продукції, що надається на ринку через торгівлю онлайн або за допомогою інших способів дистанційної торгівлі
1. Продукція, що надається на ринку через торгівлю онлайн або за допомогою інших способів дистанційної торгівлі, вважається такою, що надається на ринку України, у разі якщо її пропонування спрямоване на кінцевих користувачів в Україні. Пропонування для продажу вважається таким, що спрямоване на кінцевих користувачів в Україні, якщо відповідний суб’єкт господарювання спрямовує свою діяльність на ринок України у будь-який спосіб, зокрема шляхом забезпечення можливості доставки в Україну, надання інформації про продукцію чи можливості замовлення продукції державною мовою, можливості оплати продукції тощо. Лише доступність на території України онлайн-інтерфейсу з пропонуванням продукції чи інших способів пропонування продукції не може вважатися достатньою умовою для того, щоб вважати, що продукція надається на ринку України.
2. Органи ринкового нагляду проводять перевірки характеристик продукції, що надається на ринку через торгівлю онлайн або за допомогою інших способів дистанційної торгівлі:
1) планові - згідно із секторальними планами ринкового нагляду;
2) позапланові - за зверненнями кінцевих користувачів відповідної продукції, а також органів виконавчої влади, виконавчих органів місцевих рад, правоохоронних органів, громадських організацій споживачів (об’єднань споживачів), об’єднань суб’єктів господарювання, медіа, у яких міститься обґрунтована, достовірна та достатня інформація про розповсюдження продукції з порушенням встановлених вимог, зокрема вимог технічного регламенту щодо супроводження продукції інформацією під час надання її на ринку через торгівлю онлайн або за допомогою інших способів дистанційної торгівлі.
3. Під час проведення перевірки характеристик продукції, що надається на ринку через торгівлю онлайн або за допомогою інших способів дистанційної торгівлі:
1) об’єктами перевірки є наявність і відповідність інформації для кінцевих користувачів, зокрема маркування, яке відповідно до встановлених вимог має супроводжувати продукцію під час надання її на ринку через торгівлю онлайн або за допомогою інших способів дистанційної торгівлі;
2) може бути здійснений гласний та/або негласний відбір зразків продукції шляхом їх закупівлі.
Під час здійснення відбору зразків продукції, що надається на ринку через торгівлю онлайн або за допомогою інших способів дистанційної торгівлі, та проведення їх експертизи (випробування) застосовуються положення абзацу другого частини першої, частин другої - п’ятої та сьомої - дев’ятої статті 27 цього Закону.
4. У разі якщо за результатами проведеної перевірки та/або експертизи (випробування) зразків продукції, що надається на ринку через торгівлю онлайн, встановлено, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, а також якщо неможливо встановити місцезнаходження та/або контакти відповідного суб’єкта господарювання, орган ринкового нагляду, крім інших заходів, передбачених цим Законом, встановлює надавача послуг інформаційного суспільства, за допомогою онлайн-інтерфейсу якого відображається контент про таку продукцію. У разі якщо відповідний суб’єкт господарювання за власною ініціативою або на вимогу органу ринкового нагляду не вилучив або не обмежив доступ до контенту про таку продукцію на онлайн-інтерфейсі, орган ринкового нагляду видає надавачу послуг інформаційного суспільства припис про вилучення або обмеження доступу до контенту про продукцію до виконання відповідним суб’єктом господарювання рішення про вжиття корегувальних заходів щодо такої продукції.
5. У разі якщо надавач послуг інформаційного суспільства не вилучає або не обмежує доступ до контенту про продукцію, що є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, згідно з частиною четвертою цієї статті, орган ринкового нагляду вживає заходів до попередження кінцевих користувачів про невідповідність такої продукції, зокрема за допомогою відповідних інформаційних систем.
6. Порядок проведення перевірки характеристик продукції, що надається на ринку через торгівлю онлайн або за допомогою інших способів дистанційної торгівлі, зокрема правила перебігу строку проведення такої перевірки, затверджуються Кабінетом Міністрів України";
- 26) у статті 25:
назву доповнити словом "(імпортерів)";
частину першу викласти в такій редакції:
"1. Органи ринкового нагляду проводять перевірки характеристик продукції у її виробників (імпортерів):
1) планові - згідно із секторальними планами ринкового нагляду. Плановим перевіркам у виробників (імпортерів) підлягає введена в обіг продукція, що надається на ринку;
2) позапланові:
а) у разі якщо за результатами перевірки характеристик продукції у її розповсюджувача або продукції, що надається на ринку через торгівлю онлайн або за допомогою інших способів дистанційної торгівлі, або якщо за результатами експертизи (випробування) зразків продукції, відібраних під час здійснення моніторингу за станом додержання встановлених вимог до продукції, що надається на ринку, є документально підтверджені підстави вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам внаслідок дій або бездіяльності виробника (імпортера) такої продукції, за умови повідомлення виробника (імпортера) про такі підстави на початку перевірки;
б) за зверненнями кінцевих користувачів відповідної продукції, а також органів виконавчої влади, виконавчих органів місцевих рад, правоохоронних органів, органів Європейського Союзу та органів ринкового нагляду держав - членів Європейського Союзу, громадських організацій споживачів (об’єднань споживачів), об’єднань суб’єктів господарювання, медіа, у яких міститься обґрунтована, достовірна та достатня інформація про введення в обіг продукції, що завдала шкоди суспільним інтересам або має недоліки, які можуть завдати такої шкоди (із зазначенням суб’єкта введення в обіг такої продукції, документального підтвердження завдання такої шкоди, опису відповідного недоліку тощо), а також інформація, що дає змогу ідентифікувати виробника (імпортера) такої продукції;
в) у разі одержання за допомогою системи оперативного взаємного сповіщення про продукцію, що становить серйозний ризик, або в інший спосіб від уповноважених органів інших держав інформації про продукцію, що становить серйозний ризик, якщо її виробник ідентифікований та є резидентом України";
у частині другій:
абзац перший доповнити словом "(імпортерів)";
абзац перший пункту 1 викласти в такій редакції:
"1) об’єктами такої перевірки (для імпортерів - у межах їхніх обов’язків, встановлених відповідними технічними регламентами) можуть бути";
пункт 2 викласти в такій редакції:
"2) також можуть бути проведені (для імпортерів - у межах їхніх обов’язків, встановлених відповідними технічними регламентами та/або цим Законом):
а) обстеження зразків відповідної продукції;
б) у разі якщо є підстави вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам:
перевірка передбаченого технічним регламентом повного складу технічної документації на відповідну продукцію та на інші моделі такої продукції, які мають такі самі технічні характеристики, якщо вони можуть впливати на додержання встановлених вимог, зокрема технічні специфікації, дані або інформацію про відповідність та технічні аспекти продукції, а також доступ до вбудованого програмного забезпечення в обсязі, необхідному для проведення перевірки відповідності продукції встановленим вимогам, у будь-якій формі чи будь-якому форматі та незалежно від носія зберігання чи місця, в якому такі документи, технічні специфікації, дані або інформація зберігаються;
перевірка документів щодо системи якості чи системи управління якістю, якщо їх надання передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції;
перевірка документів, що містять інформацію про ланцюги постачання (мережу розповсюдження) продукції, яка вважається такою, що є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, та її подальший обіг (договори, товарно-супровідна документація тощо), а також що засвідчують обсяги поставленої продукції та залишки продукції на момент проведення перевірки, зокрема тієї, що зберігається на складах та/або перебуває на реалізації в торговельній мережі суб’єкта господарювання.
Під час проведення перевірки характеристик продукції за місцезнаходженням органу ринкового нагляду на підставах, визначених пунктом 1 частини першої цієї статті, обстеження зразків продукції не здійснюється.
Під час проведення перевірки характеристик продукції може здійснюватися відбір та експертиза (випробування) зразків продукції";
абзац перший частини третьої після слова "виробників" доповнити словом "(імпортерів)";
частину четверту після слів "надаються виробником" доповнити словами "(імпортером, у разі якщо такий обов’язок встановлений відповідним технічним регламентом та/або цим Законом)";
- 27) у статті 27:
частини першу - третю і шосту викласти в такій редакції:
"1. Відбір зразків продукції, експертиза (випробування) яких проводиться із застосовуванням неруйнівного контролю, здійснюється на безоплатній основі, крім зразків, що закуповуються негласно та/або через торгівлю онлайн або за допомогою інших способів дистанційної торгівлі. Орган ринкового нагляду повинен забезпечити належне транспортування та зберігання таких зразків. Після проведення експертизи (випробувань) такі відібрані зразки повертаються власнику. У разі пошкодження чи руйнування відібраних зразків їхня вартість відшкодовується власнику у повному обсязі, крім випадків встановлення невідповідності зразків продукції. Порядок повного відшкодування вартості відібраних зразків продукції, що були пошкоджені чи зруйновані, встановлює Кабінет Міністрів України.
Відбір зразків продукції, експертиза (випробування) яких призведе до їх пошкодження чи руйнування та/або які закуповуються негласно та/або через торгівлю онлайн або за допомогою інших способів дистанційної торгівлі, здійснюється за умови повного відшкодування власнику такої продукції їхньої вартості, що підтверджується відповідним розрахунковим документом.
2. Відбір зразків продукції і проведення їх експертизи (випробування) здійснюються на підставі письмового рішення посадової особи, яка здійснює ринковий нагляд:
1) негласно під час здійснення моніторингу за станом додержання встановлених вимог до продукції, що надається на ринку;
2) під час проведення перевірки характеристик продукції, зокрема в разі, якщо є підстави вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам.
У рішенні про відбір зразків продукції зазначаються кількість зразків для кожного виду (типу), категорії та/або групи продукції, необхідних для проведення їх експертизи (випробування). Порядок відбору зразків продукції встановлює Кабінет Міністрів України.
3. Експертиза (випробування) зразків продукції проводиться у випробувальних лабораторіях чи інших організаціях, акредитованих на право проведення таких робіт Національним органом з акредитації";
"6. У разі якщо є підстави вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, надання на ринку продукції, зразки якої відібрано для проведення експертизи (випробування), за рішенням органу ринкового нагляду тимчасово забороняється на строк проведення такої експертизи (випробування). Зазначене рішення діє до прийняття органом ринкового нагляду за результатами експертизи (випробування) рішення про припинення дії рішення про тимчасову заборону надання на ринку такої продукції або до прийняття рішення про вжиття корегувальних заходів";
у першому реченні частини сьомої слова "її проведення" замінити словами "відбір зразків продукції";
абзац другий частини восьмої після слів "суб’єкт господарювання відшкодовує вартість відібраних зразків" доповнити словами "(якщо таку вартість було відшкодовано у повному обсязі під час їх відбору органом ринкового нагляду), зберігання, доставки";
абзац перший частини дев’ятої після слів "використані для експертизи (випробування)" доповнити словами "(крім відібраних на безоплатній основі зразків, що повертаються власнику)";
- 28) у статті 28:
у частині першій:
в абзаці першому слова "від відповідного суб’єкта господарювання вилучити" замінити словами "від відповідного суб’єкта господарювання усунути серйозний ризик та вжити заходів до приведення такої продукції у відповідність, а якщо це неможливо - вилучити", а слово "чи" - словом "та";
доповнити абзацом такого змісту:
"Усекторах промислової продукції, охоплених угодою між Україною та Європейським Союзом про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції, орган ринкового нагляду з використанням відповідної інформаційно-комунікаційної системи невідкладно повідомляє Європейській Комісії про продукцію, що становить серйозний ризик та щодо якої прийнято рішення про вилучення її з обігу, відкликання, знищення або приведення її в інший спосіб до стану, що виключає її використання, та/або про заборону надання такої продукції на ринку";
після частини третьої доповнити новою частиною такого змісту:
"4. У разі якщо продукція становить серйозний ризик, який неможливо усунути шляхом приведення її у відповідність, орган ринкового нагляду:
1) вимагає від відповідного суб’єкта господарювання вилучити контент про таку продукцію з онлайн-інтерфейсу або надати чітке попередження кінцевим користувачам, коли вони мають доступ до онлайн-інтерфейсу;
2) у разі невиконання вимоги, передбаченої пунктом 1 цієї частини, видає надавачу послуг інформаційного суспільства припис про обмеження доступу до онлайн-інтерфейсу, включно з вимогою до відповідної третьої сторони здійснити такі заходи".
У зв’язку з цим частину четверту вважати частиною п’ятою;
- 29) у статті 29:
у частині третій:
абзац другий викласти в такій редакції:
"знак відповідності технічним регламентам нанесено з порушенням загальних принципів маркування знаком відповідності технічним регламентам, встановлених Законом України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності", або вимог, визначених відповідним технічним регламентом";
після абзацу шостого доповнити новим абзацом такого змісту:
"не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактні дані, зокрема поштову адресу, суб’єкта господарювання відповідно до частини четвертої статті 8-1 цього Закону".
Узв’язку з цим абзаци сьомий і восьмий вважати відповідно абзацами восьмим і дев’ятим;
частину четверту доповнити абзацами такого змісту:
"У секторах промислової продукції, охоплених угодою між Україною та Європейським Союзом про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції, орган ринкового нагляду невідкладно повідомляє Європейській Комісії та державам - членам Європейського Союзу про продукцію, що не відповідає встановленим вимогам. Таке повідомлення повинно містити всі наявні відомості, зокрема дані, необхідні для ідентифікації такої продукції, її походження, опис характеру невідповідності та ризику, що становить така продукція, та опис і тривалість заходів ринкового нагляду, вжитих до такої продукції, а також зауваження, надані відповідним суб’єктом господарювання. Зокрема, орган ринкового нагляду повинен зазначити, чи є невідповідність наслідком:
1) порушення встановлених вимог щодо захисту життя та здоров’я громадян або інших аспектів захисту суспільних інтересів; або
2) недоліків у національних стандартах, що надають презумпцію відповідності відповідному технічному регламенту.
У разі одержання від Європейської Комісії та/або держави - члена Європейського Союзу інформації про продукцію, яка не відповідає встановленим вимогам, орган ринкового нагляду невідкладно повідомляє Європейській Комісії та державам - членам Європейського Союзу про будь-які заходи ринкового нагляду, вжиті по відношенню до такої продукції, будь-яку іншу наявну в нього додаткову інформацію, а у разі незгоди із повідомленими заходами ринкового нагляду, вжитими державою - членом Європейського Союзу, - свої заперечення. Заходи ринкового нагляду вважаються обґрунтованими, якщо протягом встановленого у відповідному технічному регламенті строку щодо запропонованих заходів ринкового нагляду Європейською Комісією або державою - членом Європейського Союзу не подано заперечень. У разі якщо Європейська Комісія вважає такі заходи необґрунтованими, відповідний орган ринкового нагляду відкликає прийняте ним рішення про вжиття корегувальних заходів";
абзац перший частини першої доповнити реченням такого змісту: "Такі корегувальні заходи можуть включати заходи, передбачені підпунктами "д" - "є" пункту 2 частини другої статті 22 цього Закону";
частину третю доповнити абзацом такого змісту:
"У секторах промислової продукції, охоплених угодою між Україною та Європейським Союзом про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції, орган ринкового нагляду невідкладно повідомляє Європейській Комісії та державам - членам Європейського Союзу про продукцію, що відповідає встановленим вимогам, але становить ризик для суспільних інтересів. Таке повідомлення повинно містити всі наявні відомості, зокрема дані, необхідні для ідентифікації такої продукції, її походження та ланцюгів постачання, опис ризику, що становить така продукція, та опис і тривалість заходів ринкового нагляду, вжитих щодо такої продукції";
- 31) у статті 30:
у частині першій:
у пункті 1 слова "згідно з частинами" замінити словами і цифрами "згідно з частиною першою статті 28, частинами";
доповнити пунктом 4 такого змісту:
"4) вилучення або обмеження доступу для кінцевих користувачів до онлайн-інтерфейсу із контентом про продукцію, що є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам";
пункт 1 частини п’ятої викласти в такій редакції:
"1) відбір зразків продукції для проведення їх експертизи (випробування), за наявності підстав вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, - на строк проведення експертизи (випробування)";
32) статтю 32 після слова "виробник" в усіх відмінках і числах доповнити словами "(імпортер, надавач послуг з виконання замовлень)" у відповідному відмінку і числі;
33) у статті 33:
у частині другій:
у пункті 1 слова і цифри "на підставі повідомлень митних органів про призупинення митного оформлення продукції відповідно до частини шостої статті 38 цього Закону" замінити словами і цифрами "відповідно до статті 38-1 цього Закону";
доповнити пунктом 5 такого змісту:
"5) у секторах промислової продукції, охоплених угодою між Україною та Європейським Союзом про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції, на підставі повідомлень про продукцію, що є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, одержаних від органів Європейського Союзу та органів ринкового нагляду держав - членів Європейського Союзу";
частину п’ятнадцяту після першого речення доповнити реченням такого змісту: "Таке рішення невідкладно надається (надсилається) суб’єкту господарювання";
доповнити частиною дев’ятнадцятою такого змісту:
"19. У секторах промислової продукції, охоплених угодою між Україною та Європейським Союзом про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції, якщо орган ринкового нагляду вважає, що невідповідність продукції не обмежується територією України, а також може бути наявна на території Європейського Союзу, він повідомляє Європейській Комісії та державам - членам Європейського Союзу про прийняте ним рішення та про заходи ринкового нагляду щодо такої продукції, які повинен вжити відповідний суб’єкт господарювання";
- 34) у статті 34:
частину другу доповнити реченням такого змісту: "У разі здійснення контролю за станом виконання рішення про знищення продукції або приведення її в інший спосіб до стану, що виключає використання цієї продукції, до повідомлення додаються документи, що підтверджують факт такого знищення або приведення продукції в інший спосіб до стану, що виключає її використання (відповідні договори, акти тощо)";
друге речення частини п’ятої викласти в такій редакції: "За потреби може бути проведено обстеження зразків продукції та/або відбір та експертизу (випробування) зразків продукції";
частину сьому викласти в такій редакції:
"7. У разі якщо за результатами аналізу повідомлення суб’єкта господарювання про виконання рішення про вжиття корегувальних заходів та/або перевірки стану виконання цього рішення встановлено факт повного та результативного виконання суб’єктом господарювання відповідного рішення, орган ринкового нагляду невідкладно приймає рішення про припинення дії такого рішення. Про таке рішення також інформується надавач послуг інформаційного суспільства, якщо орган ринкового нагляду видав йому припис про вилучення або обмеження доступу до контенту про продукцію на його онлайн-інтерфейсі";
у частині дев’ятій:
у першому реченні слово "скасування" замінити словом "відкликання", а слова "за винятком рішень про заборону надання продукції на ринку" виключити;
доповнити реченням такого змісту: "Для продукції, що надається на ринку через торгівлю онлайн, такий моніторинг у мережі Інтернет може здійснюватися за допомогою відповідного програмного забезпечення";
частину десяту після першого речення доповнити реченням такого змісту: "Для продукції, що надається на ринку через торгівлю онлайн, такий моніторинг у мережі Інтернет може здійснюватися за допомогою відповідного програмного забезпечення";
"Стаття 37. Контроль продукції, що ввозиться на митну територію України
1. Під час виконання митних формальностей митні органи здійснюють контроль продукції, що ввозиться на митну територію України та поміщується в будь-який митний режим, що передбачає вільний обіг цієї продукції на митній території України.
2. Митні органи здійснюють контроль продукції на підставі чек-листів, наданих органами ринкового нагляду. Контроль продукції здійснюється із застосуванням системи управління ризиками.
3. Контроль продукції може передбачати проведення в зонах митного контролю або на об’єктах підприємств, зазначених в авторизаціях на застосування спрощень:
перевірки документації в паперовій або електронній формі, що має супроводжувати продукцію під час надання її на ринку відповідно до встановлених вимог;
під час проведення митного огляду відповідно до Митного кодексу України перевірки наявності на продукції та/або її пакуванні знака відповідності технічним регламентам та/або інших знаків, позначок та/або іншої інформації, як це передбачено цим Законом та/або технічним регламентом на відповідний вид продукції, та їх відповідності встановленим вимогам.
Під час здійснення заходів, передбачених абзацом третім цієї частини, можуть застосовуватися засоби ідентифікації шляхом здійснення цифрової фотозйомки.
4. До чек-листів, на підставі яких здійснюється контроль продукції, орган ринкового нагляду вносить інформацію в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
5. Контроль продукції здійснюється митними органами у взаємодії з органами ринкового нагляду. Органи, до компетенції яких належить здійснення контролю продукції, повинні мати необхідні повноваження та ресурси для належного виконання своїх завдань відповідно до вимог цього Закону.
Стаття 38 — Призупинення митного оформлення продукції за результатами контролю продукції
1. Митний орган призупиняє митне оформлення продукції в разі, якщо:
-
1) за результатами контролю продукції встановлено, що:
-
а) декларантом не подана або подана не в повному обсязі документація, що має супроводжувати продукцію відповідно до встановлених вимог та зазначена в чек-листі, або існують обґрунтовані сумніви в достовірності чи точності такої документації; та/або
-
б) на продукцію та/або її пакування не нанесено знаки, позначки та/або іншу інформацію, як це передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції; та/або
-
в) знак відповідності технічним регламентам або інші знаки, передбачені технічним регламентом на відповідний вид продукції, нанесені в хибний чи оманливий спосіб, тобто з порушенням встановлених законодавством правил їх нанесення та застосування; та/або
-
г) найменування, зареєстроване комерційне найменування або зареєстрована торговельна марка (знак для товарів і послуг) та контактні дані, зокрема поштова адреса, суб’єкта господарювання, на якого покладено завдання щодо продукції, на яку поширюється дія технічних регламентів, включених до переліку технічних регламентів, затвердженого відповідно до частини п’ятої статті 8-1 цього Закону, не зазначені або не можуть бути ідентифіковані відповідно до частини четвертої статті 8-1 цього Закону; та/або
-
ґ) існують інші підстави вважати, що продукція не відповідає встановленим вимогам або становить серйозний ризик для здоров’я, безпеки, довкілля чи будь-яких інших суспільних інтересів, зазначених у частині першій статті 4 цього Закону;
-
2) в єдиній автоматизованій інформаційній системі митних органів України наявна інформація про продукцію, що становить серйозний ризик та/або заборонена для надання на ринку;
-
3) від органу ринкового нагляду надійшла вимога про необхідність призупинення митного оформлення продукції відповідно до пункту 4-1 частини першої статті 11 цього Закону.
2. Рішення про призупинення митного оформлення продукції на строк не більше чотирьох робочих днів за наявності підстав, визначених частиною першою цієї статті, приймає керівник митного органу або його заступник.
3. За запитом керівника органу ринкового нагляду або його заступника у разі необхідності проведення перевірки характеристик продукції, митне оформлення якої призупинено за результатами контролю продукції, строк призупинення митного оформлення продукції може бути продовжений керівником митного органу або його заступником.
4. Строк призупинення митного оформлення продукції обчислюється починаючи з 0 годин дня, наступного за днем прийняття рішення про призупинення, і закінчуючи о 24 годині останнього дня призупинення.
Для цілей застосування положень цього Закону в частині обчислення строків призупинення митного оформлення робочими днями вважаються дні з понеділка по четвер (з 8 години до 17 години) та п’ятниця (з 8 години до 15 години 45 хвилин).
5. Посадова особа митного органу невідкладно вносить до електронних інформаційних ресурсів митних органів України повідомлення про призупинення митного оформлення продукції, яке невідкладно направляється до відповідного органу ринкового нагляду.
У повідомленні зазначаються конкретні партії продукції певної марки (моделі, артикула, модифікації) або окремі вироби, митне оформлення яких призупинено, а також підстави та строк призупинення.
Разом з повідомленням про призупинення митного оформлення продукції відповідному органу ринкового нагляду надаються матеріали за результатами контролю продукції, зокрема:
чек-листи, заповнені посадовою особою митного органу під час здійснення контролю продукції;
копії перевірених під час контролю продукції документів, що мають супроводжувати продукцію відповідно до встановлених вимог;
матеріали цифрової фотозйомки продукції, зроблені відповідно до абзацу четвертого частини третьої статті 37 цього Закону, що підтверджують невідповідність продукції;
будь-які інші матеріали та/або інформація щодо продукції, митне оформлення якої призупинено.
У разі недостатності наданих матеріалів для розгляду повідомлення про призупинення митного оформлення посадова особа органу ринкового нагляду направляє митному органу запит про здійснення додаткових заходів з огляду продукції та надання додаткових матеріалів цифрової фотозйомки, що підтверджують невідповідність такої продукції.
Митний орган, який отримав запит про здійснення додаткових заходів, невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня отримання запиту, надає відповідному органу ринкового нагляду матеріали таких додаткових заходів.
6. На підставі повідомлення про призупинення митного оформлення продукції та матеріалів, передбачених частиною п’ятою цієї статті, посадова особа відповідного органу ринкового нагляду в межах строку, визначеного частиною другою цієї статті, приймає одне з таких рішень:
-
1) про схвалення випуску продукції для вільного обігу;
-
2) про заборону введення продукції в обіг;
-
3) про необхідність проведення перевірки характеристик продукції.
Інформація про прийняте уповноваженою посадовою особою відповідного органу ринкового нагляду рішення невідкладно надсилається до митного органу, який призупинив митне оформлення продукції.
Рішення про заборону введення продукції в обіг приймається з урахуванням вимог частин першої і другої статті 40 цього Закону.
7. Витрати, прямо чи опосередковано пов’язані із здійсненням контролю продукції в разі призупинення її митного оформлення, несе власник такої продукції або уповноважена ним особа";
- 36) доповнити статтею 38-1 такого змісту:
"Стаття 38-1. Особливості проведення перевірок характеристик продукції, митне оформлення якої призупинено за результатами контролю продукції
1. За наявності обґрунтованих підстав вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, орган ринкового нагляду може прийняти рішення про необхідність проведення перевірки характеристик продукції, митне оформлення якої призупинено за результатами контролю продукції, якщо:
-
1) надані повідомлення про призупинення митного оформлення продукції, матеріали, передбачені частиною п’ятою статті 38 цього Закону, не дають можливості прийняти рішення про схвалення випуску продукції для вільного обігу або про заборону введення продукції в обіг;
-
2) існує необхідність у проведенні відбору зразків продукції для проведення їх експертизи (випробування).
У такому разі за запитом керівника відповідного органу ринкового нагляду або його заступника митний орган продовжує призупинення митного оформлення продукції відповідно до частини третьої статті 38 цього Закону.
2. Проведення перевірки характеристик продукції розпочинається наступного дня після прийняття органом ринкового нагляду відповідного рішення та повідомлення про це митному органу, який призупинив митне оформлення такої продукції.
3. Під час проведення перевірки характеристик продукції, митне оформлення якої призупинено за результатами контролю продукції, не застосовуються положення частини третьої, пунктів 3-7 частини сьомої, частин десятої - дванадцятої та частини шістнадцятої статті 23, пунктів "ж" і "з" частини третьої, пункту "ґ" та абзаців десятого - п’ятнадцятого частини п’ятої статті 23-1 цього Закону.
4. За результатами перевірки характеристик продукції, митне оформлення якої призупинено, посадова особа відповідного органу ринкового нагляду приймає на підставі акта перевірки характеристик продукції рішення про:
-
1) схвалення випуску продукції для вільного обігу;
-
2) заборону введення продукції в обіг;
-
3) відбір зразків продукції;
-
4) вжиття корегувальних заходів щодо обмеження надання продукції на ринку.
Акт перевірки характеристик продукції, на підставі якого прийняте рішення, підписується посадовими особами органу ринкового нагляду, які здійснювали перевірку.
Рішення про заборону введення продукції в обіг приймається з урахуванням вимог частин першої і другої статті 40 цього Закону.
Прийняте рішення та відповідний акт перевірки надаються декларанту або відповідному суб’єкту господарювання на їхню вимогу.
Інформація про прийняте уповноваженою посадовою особою відповідного органу ринкового нагляду рішення невідкладно направляється до митного органу, який призупинив митне оформлення продукції.
5. Відбір зразків продукції, митне оформлення якої призупинено, здійснюється в зоні митного контролю в порядку, встановленому статтею 27 цього Закону, із додержанням вимог Митного кодексу України";
"Стаття 39. Випуск продукції для вільного обігу за результатами призупинення митного оформлення
1. Митний орган завершує митне оформлення продукції за результатами призупинення шляхом випуску її у вільний обіг, за умови виконання митних формальностей, необхідних для поміщення у будь-який митний режим, що передбачає вільний обіг цих товарів на митній території України, та дотримання однієї з таких вимог:
-
1) в єдиній автоматизованій інформаційній системі митних органів України наявна інформація про схвалення посадовою особою відповідного органу ринкового нагляду випуску цієї продукції у вільний обіг;
-
2) в єдиній автоматизованій інформаційній системі митних органів України протягом чотирьох робочих днів з 0 годин дня, наступного за днем призупинення митного оформлення продукції, відсутня інформація про прийняте посадовою особою відповідного органу ринкового нагляду рішення про заборону введення продукції в обіг або про необхідність проведення перевірки характеристик продукції.
2. Якщо за результатами перевірки характеристик продукції, митне оформлення якої призупинено, посадовою особою відповідного органу ринкового нагляду прийнято рішення про відбір зразків продукції для проведення їх експертизи (випробування) та/або про вжиття корегувальних заходів щодо обмеження надання продукції на ринку, митне оформлення продукції завершується незалежно від здійснення таких заходів.
3. Випуск продукції у вільний обіг не є доказом її відповідності встановленим вимогам.
Стаття 40 — Відмова у випуску продукції для вільного обігу за результатами призупинення митного оформлення
1. Якщо посадова особа органу ринкового нагляду обґрунтовано встановила, що продукція, митне оформлення якої призупинено, становить серйозний ризик, вона приймає рішення про заборону введення такої продукції в обіг та надсилає до митного органу вимогу не випускати продукцію у вільний обіг. Інформація про таке рішення, а також попередження такого змісту: "Небезпечна продукція - випуск для вільного обігу не дозволено відповідно до Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" невідкладно направляються до митного органу, який призупинив митне оформлення.
2. Якщо посадова особа органу ринкового нагляду обґрунтовано встановила, що продукція, митне оформлення якої призупинено, не може бути введена в обіг, оскільки не відповідає встановленим вимогам, вона приймає рішення про заборону введення такої продукції в обіг та надсилає до митного органу вимогу не випускати продукцію у вільний обіг. Інформація про таке рішення, а також попередження такого змісту "Продукція не відповідає встановленим вимогам - випуск для вільного обігу не дозволено відповідно до Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" невідкладно надсилаються до митного органу, який призупинив митне оформлення.
3. Інформація про рішення, вимога та попередження, передбачені частинами першою і другою цієї статті, в автоматичному режимі вносяться до електронних інформаційних ресурсів митних органів України та є підставою для відмови у завершенні митного оформлення (випуску) такої продукції у вільний обіг.
4. Інформація про рішення, вимога та попередження, передбачені частинами першою і другою цієї статті, невідкладно вносяться відповідним органом ринкового нагляду до національної інформаційної системи ринкового нагляду.
5. У разі потреби попередження, передбачені частинами першою і другою цієї статті, вносяться до рахунку-фактури (інвойса) або іншого документа, що супроводжує продукцію.
6. У разі якщо продукція, зазначена у частинах першій і другій цієї статті, у подальшому буде заявлена в інший митний режим, ніж будь-який митний режим, що передбачає вільний обіг цієї продукції на митній території України, та якщо у відповідного органу ринкового нагляду відсутні заперечення проти цього, попередження, передбачені частинами першою і другою цієї статті, також вносяться на тих самих умовах, що передбачені частинами першою - п’ятою цієї статті, до документів, що використовуються відповідно до заявленого митного режиму.
7. Продукція, зазначена у частинах першій і другій цієї статті, може у порядку, встановленому Митним кодексом України, підлягати поміщенню в митні режими реекспорту чи знищення або руйнування. Необхідність і пропорційність дій, пов’язаних із поміщенням продукції у відповідний митний режим, визначається особою, на яку покладається дотримання вимог митного режиму";
- 38) розділ V доповнити статтею 40-1 такого змісту:
"Стаття 40-1. Окремі заходи щодо продукції, митне оформлення якої завершено
1. Якщо митним органом завершено митне оформлення продукції відповідно до частини другої статті 39 цього Закону, імпортер продукції зобов’язаний розмістити таку продукцію на власний (орендований) склад за межами зони митного контролю на митній території України та не пізніше наступного робочого дня повідомити органу ринкового нагляду адресу об’єкта, на якому розміщується така продукція.
2. Надання на ринку продукції, зазначеної у частині першій цієї статті, тимчасово забороняється до завершення органом ринкового нагляду експертизи (випробування) зразків продукції та/або контролю стану виконання рішення про вжиття корегувальних заходів щодо обмеження надання продукції на ринку відповідно до статті 34 цього Закону.
3. Експертиза (випробування) зразків продукції, зазначеної у частині першій цієї статті, проводиться в порядку, встановленому частинами третьою - дев’ятою статті 27 цього Закону.
4. Рішення про вжиття корегувальних заходів щодо обмеження надання на ринку продукції, зазначеної у частині першій цієї статті, приймається та виконується відповідно до вимог цього Закону";
- 39) у статті 42:
пункт 2 частини другої викласти в такій редакції:
"2) електронного реєстру обміну повідомленнями між органами ринкового нагляду та митними органами";
частину п’яту виключити;
- 40) у статті 44:
у частині четвертій:
пункт 6 після слів "які здійснюють ринковий нагляд" доповнити словами "або надання недостовірної інформації щодо походження продукції";
доповнити пунктом 7 такого змісту:
"7) невиконання рішення про вжиття корегувальних заходів, визначених частиною п’ятою статті 30 цього Закону, - у розмірі шести тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян";
після частини п’ятої доповнити новою частиною такого змісту:
"6. До надавача послуг інформаційного суспільства застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі:
-
1) невиконання припису про обмеження доступу до онлайн-інтерфейсу, який містить контент про продукцію, що становить серйозний ризик, - у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
-
2) невиконання припису про вилучення або обмеження доступу до контенту про продукцію, що становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, - у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян".
У зв’язку з цим частини шосту - восьму вважати відповідно частинами сьомою - дев’ятою;
у частині восьмій:
абзац четвертий викласти в такій редакції:
"Про вчинення порушень, зазначених у цій статті, посадові особи органів ринкового нагляду, що виявили правопорушення, не пізніше 10 календарних днів з дня закінчення перевірки складають протокол на підставі документів, що містять інформацію про походження продукції та її обіг, а також отриманих під час перевірки документів і матеріалів, зокрема фото-, аудіо- та відеоматеріалів";
в абзаці п’ятому слово "ним" замінити словом "ними";
в абзаці шостому слово "ним" замінити словом "ними" та доповнити словами "після чого надсилає один примірник протоколу відповідній особі засобами поштового зв’язку";
в абзаці сьомому після слова "вручається" доповнити словом "(надсилається)", а слово "ним" замінити словом "ними";
в абзаці восьмому слово "ним" замінити словом "ними", а після слів "та документами" доповнити словами "і матеріалами";
абзац дев’ятий викласти в такій редакції:
"Постанова вручається керівнику чи уповноваженій особі суб’єкта господарювання або надсилається суб’єкту господарювання рекомендованим листом не пізніше наступного робочого дня після дня її оформлення";
абзаци одинадцятий і дванадцятий викласти в такій редакції:
"Постанова органу ринкового нагляду про накладення штрафу є виконавчим документом і повинна відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. У разі несплати штрафу в зазначений строк примусове виконання постанови про накладення штрафу здійснюється органами державної виконавчої служби в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Суб’єкт господарювання має право оскаржити рішення органу ринкового нагляду про накладення штрафу до керівника органу ринкового нагляду, а також у судовому порядку. У разі оскарження рішення суб’єкт господарювання сплачує штраф після прийняття відповідного рішення керівником органу ринкового нагляду або судом. У разі несплати штрафу протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідного письмового рішення керівника органу ринкового нагляду або набрання судовим рішенням законної сили таке рішення (постанова) пред’являється до примусового виконання";
у частині дев’ятій слова "споживачам (користувачам) продукції" замінити словами "кінцевим користувачам продукції, та від виконання рішень про вжиття корегувальних заходів";
- 41) статтю 45 доповнити частиною третьою такого змісту:
"3. Розповсюджувач продукції не несе відповідальності, встановленої пунктом 3 частини четвертої статті 44 цього Закону, якщо він надав документи (їх копії), що підтверджують факт постачання цієї продукції іншим суб’єктом господарювання, який на час проведення перевірки припинив свою діяльність, та за умови, що він надав органу ринкового нагляду документи про знищення такої продукції чи приведення її в інший спосіб до стану, що виключає її використання, або про отримання статусу уповноваженого представника, зокрема для забезпечення приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами";
- 42) у статті 47:
частину першу після слів "з відповідними органами інших держав" доповнити словами "органами та організаціями Європейського Союзу";
у частині другій:
пункт 1 доповнити словами "систем і механізмів Європейського Союзу";
пункт 6 після слів "що здійснюють контроль продукції" доповнити словами "зокрема Європейського Союзу";
- 43) доповнити статтями 47-1-47-4 такого змісту:
"Стаття 47-1. Єдиний офіс зв’язку та міжнародної співпраці у сфері ринкового нагляду
1. З метою удосконалення співпраці та обміну інформацією з іноземними органами ринкового нагляду та органами, що здійснюють контроль продукції, зокрема Європейського Союзу, функції єдиного офісу зв’язку та міжнародної співпраці у сфері ринкового нагляду покладаються на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного і соціального розвитку.
2. До функцій єдиного офісу зв’язку та міжнародної співпраці у сфері ринкового нагляду належить:
-
1) забезпечення та координація участі України в міжнародній діяльності з питань ринкового нагляду і контролю продукції;
-
2) представлення узгодженої позиції органів ринкового нагляду і органів, що здійснюють контроль продукції, у взаємодії з органами ринкового нагляду інших держав, зокрема Європейського Союзу;
-
3) поширення Національної стратегії ринкового нагляду, розробленої та затвердженої відповідно до статті 19-1 цього Закону;
-
4) забезпечення співпраці між органами ринкового нагляду України та відповідними органами інших держав, зокрема Європейського Союзу;
-
5) виконання інших завдань, передбачених законодавством і міжнародними договорами України.
Стаття 47-2 — Взаємна допомога
1. Органи ринкового нагляду співпрацюють та обмінюються інформацією з органами ринкового нагляду держав - членів Європейського Союзу, Європейською Комісією та іншими органами Європейського Союзу для здійснення заходів із транскордонної взаємної допомоги.
2. Орган ринкового нагляду в разі неможливості завершення перевірки характеристик продукції через недоступність певної інформації може подати обґрунтований запит про отримання інформації для встановлення факту невідповідності продукції до органу ринкового нагляду держави - члена Європейського Союзу, який має доступ до такої інформації. Орган ринкового нагляду держави - члена Європейського Союзу надає інформацію на запит органу ринкового нагляду відповідно до Регламенту Європейського Парламенту і Ради (ЄС) 2019/1020.
Орган ринкового нагляду протягом 30 днів надає на запит органу ринкового нагляду держави - члена Європейського Союзу будь-яку інформацію, яку він вважає відповідною для встановлення факту невідповідності продукції.
3. Орган ринкового нагляду залишається відповідальним за будь-яку ініційовану ним перевірку характеристик продукції, крім випадків, якщо орган ринкового нагляду держави - члена Європейського Союзу надає згоду взяти відповідальність на себе.
4. Орган ринкового нагляду держави - члена Європейського Союзу може відмовити з відповідним обґрунтуванням у виконанні запиту про надання інформації, передбаченої абзацом першим частини другої цієї статті, з підстав, визначених Регламентом Європейського Парламенту і Ради (ЄС) 2019/1020.
Орган ринкового нагляду може відмовити з відповідним обґрунтуванням у виконанні запиту про надання інформації, передбаченої абзацом другим частини другої цієї статті, якщо:
-
1) орган ринкового нагляду держави - члена Європейського Союзу недостатньо обґрунтував, що запитувана інформація є необхідною для встановлення факту невідповідності;
-
2) орган ринкового нагляду на підставі обґрунтованих причин підтвердить, що виконання запиту суттєво порушить виконання ним своєї діяльності.
Стаття 47-3 — Запити про вжиття заходів щодо припинення невідповідності продукції
1. У разі якщо припинення невідповідності продукції вимагає заходів у межах юрисдикції держави - члена Європейського Союзу, орган ринкового нагляду може подати обґрунтований запит про вжиття певних заходів щодо припинення невідповідності продукції у відповідній державі - члені Європейського Союзу.
2. Орган ринкового нагляду держави - члена Європейського Союзу з дотриманням вимог Регламенту Європейського Парламенту і Ради (ЄС) 2019/1020 інформує орган ринкового нагляду, який надіслав запит згідно з частиною першою цієї статті, про вжиті заходи, а також, у разі наявності підстав, про відмову у виконанні запиту.
3. Орган ринкового нагляду на запит органу ринкового нагляду держави - члена Європейського Союзу про вжиття заходів щодо припинення невідповідності продукції невідкладно вживає всіх належних і необхідних заходів щодо припинення невідповідності продукції з дотриманням вимог, передбачених цим Законом, а також інформує про вжиті заходи та про заходи, яких планується вжити.
Орган ринкового нагляду може відмовити у виконанні запиту про вжиття заходів щодо припинення невідповідності продукції, якщо такий орган:
-
1) дійшов висновку, що орган ринкового нагляду держави - члена Європейського Союзу не надав достатньої інформації;
-
2) вважає, що запит суперечить закону;
-
3) на підставі обґрунтованих причин підтвердить, що виконання запиту суттєво порушить виконання ним своєї діяльності.
Стаття 47-4 — Процедура подання запитів про взаємну допомогу
1. Запити, передбачені статтею 47-2 або 47-3 цього Закону, подаються за умови здійснення всіх можливих заходів під час перевірки характеристик продукції.
2. До запиту, передбаченого статтею 47-2 або 47-3 цього Закону, додається вся наявна інформація, необхідна для виконання запиту, включно з будь-якими необхідними доказами, що можуть бути отримані лише в державі, яка надає запит.
3. Запити, передбачені статтями 47-2 і 47-3 цього Закону, та всі повідомлення щодо них надсилаються за допомогою відповідної інформаційно-комунікаційної системи.
4. Зв’язок між залученими органами ринкового нагляду здійснюється безпосередньо.
5. Відповідні органи ринкового нагляду для запитів, передбачених статтями 47-2 і 47-3 цього Закону, та всіх пов’язаних з ними повідомлень використовують робочу мову за домовленістю сторін.
6. Якщо відповідні органи ринкового нагляду не дійшли згоди щодо робочої мови, запити, передбачені статтями 47-2 і 47-3 цього Закону, подаються офіційною мовою держави, що подає запит, а відповіді на такі запити надсилаються офіційною мовою держави, що надає відповідь. У такому разі відповідні органи ринкового нагляду самостійно організовують письмовий переклад запитів, відповідей та інших документів, отриманих від іншого органу.
7. Єдиний офіс зв’язку та міжнародної співпраці у сфері ринкового нагляду надає будь-яку підтримку, що є необхідною для полегшення надання допомоги";
- 44) розділ IX "Прикінцеві положення" доповнити пунктами 6-2 і 6-3 такого змісту:
"6-2. Установити неможливість до 1 січня 2031 року заборони або обмеження надання на ринку та/або введення в експлуатацію продукції, що не відповідає вимогам статей 8-1 (у частині вимог, що стосуються надавача послуг з виконання замовлень) і 8-2 цього Закону, введеної в обіг до 1 січня 2028 року.
6-3. Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, строк призупинення митного оформлення продукції, передбачений частиною третьою статті 38 цього Закону, може бути продовжений керівником митного органу або його заступником на строк не більш як на чотири робочі дні";
- 45) у тексті Закону:
слова "споживачі (користувачі)" і "обмежувальні (корегувальні)" в усіх відмінках і числах замінити відповідно словами "кінцеві користувачі" і "корегувальні" у відповідному відмінку і числі;
після слів "декларація про відповідність" в усіх відмінках доповнити словами "чи декларація показників" у відповідному відмінку.
2. У Законі України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 22, ст. 145; 2020 р., № 15, ст. 92):
- 1) частину п’яту статті 15 викласти в такій редакції:
"5. Суб’єкт господарювання зобов’язаний сплатити штраф протягом п’ятнадцяти робочих днів з дня отримання постанови про його накладення.
Постанова органу ринкового нагляду про накладення штрафу є виконавчим документом і повинна відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. У разі несплати штрафу в зазначений строк примусове виконання постанови про накладення штрафу здійснюється органами державної виконавчої служби в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Суб’єкт господарювання має право оскаржити рішення органу ринкового нагляду про накладення штрафу до керівника органу ринкового нагляду, а також у судовому порядку. У разі оскарження рішення суб’єкт господарювання сплачує штраф після прийняття відповідного рішення керівником органу ринкового нагляду або судом. У разі несплати штрафу протягом п’ятнадцяти робочих днів з дня отримання відповідного рішення керівника органу ринкового нагляду або набрання судовим рішенням законної сили таке рішення (постанова) пред’являється до примусового виконання";
- 2) у тексті Закону слова "обмежувальні (коригувальні)" в усіх відмінках замінити словом "корегувальні" у відповідному відмінку.
3. У пункті 12 частини першої статті 22-2 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 34, ст. 343; 2019 р., № 51, ст. 377; 2021 р., № 14, ст. 119) слова "обмежувальні (коригувальні)" замінити словом "корегувальні".
4. У Законі України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" (Відомості Верховної Ради України, 2015 р., № 14, ст. 96 із наступними змінами):
- 1) у статті 1:
у частині першій:
після абзацу шістнадцятого доповнити новим абзацом такого змісту:
"ланцюг постачання продукції - послідовність суб’єктів господарювання, які забезпечують постачання продукції від виробника до споживача (користувача)".
У зв’язку з цим абзаци сімнадцятий - сороковий вважати відповідно абзацами вісімнадцятим - сорок першим;
в абзаці двадцять четвертому слово "анулює" замінити словом "припиняє";
в абзаці двадцять п’ятому слова "процес доведення того" замінити словами "процес, який демонструє";
після абзацу двадцять шостого доповнити новим абзацом такого змісту:
"постачання продукції - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, якими передбачається передача права власності на таку продукцію за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатної поставки продукції та операції з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лізингоотримувача) згідно з договорами фінансової оренди (лізингу) або поставки майна згідно з будь-якими іншими договорами, умовами яких передбачаються відстрочення оплати та передача права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу".
У зв’язку з цим абзаци двадцять сьомий - сорок перший вважати відповідно абзацами двадцять восьмим - сорок другим;
абзац тридцятий викласти в такій редакції:
"продукція - речовина, препарат або виріб, виготовлений у ході виробничого процесу (крім послуг), зокрема цілісна сукупність виробів (набір, комплект, комплекс, система)";
у частині другій слова "ланцюг постачання продукції", "постачання продукції" виключити;
- 2) у частині четвертій статті 2:
в абзацах шостому і сьомому слова "та четвертої" виключити;
в абзаці дев’ятому слова і цифри "частини четвертої статті 45" виключити;
- 3) частину першу статті 19 викласти в такій редакції:
"1. Усі тексти технічних регламентів і процедур оцінки відповідності, змін до них, нормативно-правових актів, якими затверджуються технічні регламенти і процедури оцінки відповідності, нормативно-правових актів про внесення змін до зазначених нормативно-правових актів або затверджених ними технічних регламентів і процедур оцінки відповідності чи про визнання зазначених нормативно-правових актів такими, що втратили чинність, чи про їх скасування підлягають опублікуванню в інформаційному бюлетені "Офіційний вісник України" незалежно від їх опублікування в інших офіційних друкованих виданнях, визначених законодавством, та розміщуються на офіційному веб-сайті Верховної Ради України";
- 4) частину третю статті 23 доповнити абзацом такого змісту:
"відомості про акти законодавства Європейського Союзу щодо гармонізації, на основі яких розроблені технічні регламенти (у разі їх розроблення на основі таких актів)";
-
5) в абзаці п’ятому частини першої статті 32 слова "або своїми дочірніми підприємствами" та "чи дочірніх підприємств" виключити;
-
6) у статті 34:
у назві слова "та дочірніх підприємств" виключити;
у частині першій слова "або своє дочірнє підприємство" та "чи дочірнього підприємства" виключити;
у частині другій слова "або дочірніми підприємствами" виключити;
у частині третій слова "або дочірнє підприємство можуть бути залучені" замінити словами "може бути залучений";
у частині четвертій слова "чи дочірніх підприємств" виключити;
у частині п’ятій слова "та дочірні підприємства" та "і дочірніх підприємств" виключити;
-
7) у пункті 5 частини другої статті 35 слова "або своїми дочірніми підприємствами" та "чи дочірніх підприємств" виключити;
-
8) у частинах третій - п’ятій статті 41 слово "коригувальних" замінити словом "корегувальних";
-
9) в абзаці другому частини першої статті 42-1 слова "та дочірні підприємства" виключити.
5. У Законі України "Про надання будівельної продукції на ринку" (Відомості Верховної Ради України, 2021 р., № 14, ст. 119; із змінами, внесеними Законом України від 12 травня 2022 року № 2254-IX; Відомості Верховної Ради України, 2025 р., №№ 11-14, ст. 35):
- 1) у частині шостій статті 28:
в абзацах другому і третьому слова "та лабораторій" виключити;
абзац другий після слів "або не передбачають залучення" доповнити словом "таких";
абзац третій після слів "що не передбачає залучення" доповнити словом "таких";
- 2) у статті 35:
в абзацах четвертому і десятому частини четвертої цифри "39" замінити цифрами "38";
в абзаці четвертому частини п’ятої цифри "39" замінити цифрами "38";
- 3) у статті 37:
у назві слова "та дочірніх підприємств" виключити;
у частині першій слова "або своє дочірнє підприємство" та "чи дочірнього підприємства" виключити;
у частині другій слова "або дочірніми підприємствами" виключити;
у частині третій слова "або дочірнє підприємство" виключити;
у частині четвертій слова "чи дочірніх підприємств" виключити;
у частині п’ятій слова "та дочірні підприємства" виключити;
- 4) статтю 39 доповнити частиною шостою такого змісту:
"6. До призначених органів застосовуються положення статей 31, 42-1 і 43 Закону України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності";
- 5) частину другу статті 41 викласти в такій редакції:
"2. До координації та співпраці між призначеними органами застосовуються положення статті 44 Закону України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності";
- 6) статтю 42 доповнити частиною другою такого змісту:
"2. Направлення розпорядчих документів органів ринкового нагляду та інша взаємодія між суб’єктами господарювання та органами ринкового нагляду, передбаченими Законом України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та цим Законом, здійснюються в один із таких способів:
з використанням Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва - за наявності у суб’єкта господарювання електронного кабінету користувача Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва;
на адресу електронної пошти суб’єкта господарювання, інформація про яку міститься в декларації показників будівельної продукції, складеній з використанням Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а за її відсутності - на адресу електронної пошти, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, - у разі відсутності у суб’єкта господарювання електронного кабінету користувача Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва;
рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням про вручення - у разі відсутності у суб’єкта господарювання засобів зв’язку, визначених абзацами другим і третім цієї частини, а також у разі отримання органом ринкового нагляду на адресу електронної пошти, з якої здійснювалося направлення відповідних розпорядчих документів та/або іншої інформації, повідомлення про неможливість їх доставлення.
Датою отримання суб’єктом господарювання розпорядчих документів та/або іншої інформації від органу ринкового нагляду є:
дата отримання органом ринкового нагляду інформації з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва про доставку розпорядчих документів та/або іншої інформації до електронного кабінету користувача Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва - суб’єкта господарювання - у разі направлення розпорядчих документів та/або іншої інформації відповідно до абзацу другого цієї частини;
дата направлення суб’єкту господарювання листа з розпорядчими документами та/або іншою інформацією, зазначена у оператора електронної комунікаційної мережі, - у разі направлення розпорядчих документів та/або іншої інформації відповідно до абзацу третього цієї частини;
дата вручення суб’єкту господарювання поштового відправлення - у разі направлення розпорядчих документів та/або іншої інформації відповідно до абзацу четвертого цієї частини. У разі невручення поштового відправлення через відсутність суб’єкта господарювання за відповідною поштовою адресою, його відмову або ухилення від отримання поштового відправлення поштове відправлення вважається врученим у день, зазначений оператором поштового зв’язку в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення";
-
7) в абзаці першому частини першої статті 43 слова "будівельна продукція становить серйозний ризик, або якщо" виключити;
-
8) у частині першій статті 46 слова "у вигляді штрафу за надання на ринок будівельної продукції, яка не відповідає вимогам цього Закону, - у розмірі ста двадцяти шести прожиткових мінімумів для працездатних осіб" замінити словами "згідно із законом";
-
9) у тексті Закону слова "обмежувальні (коригувальні)" та "коригувальні" в усіх відмінках замінити словом "корегувальні" у відповідному відмінку;
-
10) пункт 3-1 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" викласти в такій редакції:
"3-1. Установити:
-
1) можливість на період до 31 грудня 2025 року вибору виробником застосування вимог цього Закону або вимог Технічного регламенту будівельних виробів (продукції), затвердженого Кабінетом Міністрів України;
-
2) неможливість до 31 грудня 2027 року заборони або обмеження надання на ринку та/або введення в експлуатацію будівельної продукції, що відповідає вимогам Технічного регламенту будівельних виробів (продукції), затвердженого Кабінетом Міністрів України, та введена в обіг до 31 грудня 2025 року, через невідповідність такої продукції вимогам цього Закону".
6. Підпункт "к" пункту 7 частини четвертої статті 4 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку" від 16 грудня 2021 року № 1971-IX викласти в такій редакції:
"к) забезпечення взаємодії з органами державного ринкового нагляду, митними органами з метою припинення порушень законодавства про державний ринковий нагляд і контроль продукції та законодавства про загальну безпечність продукції".
II. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім:
підпунктів 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 (крім положень щодо надавача послуг з виконання замовлень), 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 (крім абзацу шостого цього підпункту), 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 (крім абзаців четвертого і п’ятого цього підпункту), 29 (крім абзаців п’ятого - сьомого цього підпункту), 30 (крім абзаців третього і четвертого цього підпункту), 31, 32, 33 (крім абзаців четвертого, п’ятого, сьомого і восьмого цього підпункту), 34, 35 (крім абзацу сімнадцятого цього підпункту в частині внесення змін до підпункту "г" пункту 1 частини першої статті 38 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції"), 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 (крім доповнення Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" статтями 47-2-47-4), 44, 45 пункту 1 розділу I цього Закону, які набирають чинності через один рік з дня опублікування цього Закону;
підпункту 9 (у частині положень щодо надавача послуг з виконання замовлень) і абзацу сімнадцятого підпункту 35 (щодо підпункту "г" пункту 1 частини першої статті 38 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції") пункту 1 розділу I цього Закону, які набирають чинності через три роки з дня опублікування цього Закону;
абзацу шостого підпункту 21, абзаців четвертого і п’ятого підпункту 28, абзаців п’ятого - сьомого підпункту 29, абзаців третього і четвертого підпункту 30, абзаців четвертого, п’ятого, сьомого і восьмого підпункту 33, підпункту 43 (у частині доповнення Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" статтями 47-2-47-4) пункту 1 розділу I цього Закону, які набирають чинності одночасно з набранням чинності для України угодою між Україною та Європейським Союзом про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції і діють протягом строку дії зазначеної угоди.
2. Кабінету Міністрів України протягом одного року з дня опублікування цього Закону:
-
1) забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону;
-
2) привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
-
3) забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Президент України
В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ
м. Київ
8 квітня 2026 року
№ 4839-IX