Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092
Тип: Постанова Кабінету Міністрів України
Видавник: Кабінет Міністрів України
Номер: 454-2025-п
Прийнято: 2025-04-15
Чинна редакція від: 2025-04-15
Стан: in_force
Rada ID: 454-2025-%D0%BF
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 15 квітня 2025 р. № 454
Київ
Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Внести до постанови Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092 “Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизацій” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 81, ст. 4934; 2023 р., № 91, ст. 5298; 2024 р., № 20, ст. 1295) зміни, що додаються.
2. Установити, що:
1) проведення оцінки відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації, яке розпочато та не завершено до набрання чинності цією постановою, завершується згідно з положеннями Порядку проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092 “Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизацій” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 81, ст. 4934), що діяли станом на дату набрання чинності цією постановою. При цьому рішення, прийняті після завершення проведення такої оцінки, оформлюються за формами, затвердженими зазначеною постановою, з урахуванням змін, внесених цією постановою;
2) моніторинг відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації проводиться у 2025 році згідно з положеннями Порядку планування та проведення митними органами моніторингу відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092, що діяли станом на дату набрання чинності цією постановою, у разі, коли:
проведення оцінки відповідності критеріям та/або умовам надання авторизації такого підприємства завершено у I-III кварталі 2025 р.;
моніторинг відповідності підприємства розпочато до набрання чинності цією постановою;
- 3) повторна оцінка відповідності підприємств, яким до набрання чинності цією постановою надали авторизації на застосування спрощень, передбачених пунктами 2-4 частини першої статті 13 Митного кодексу України, або аналогічних транзитних спрощень, умові, передбаченій пунктом 3 частини третьої статті 14 Митного кодексу України, проводиться протягом II-IV кварталів 2026 р. Державною митною службою з урахуванням річної фінансової звітності таких підприємств за 2025 рік.
Повторна оцінка відповідності підприємств, яким надали авторизацію авторизованого економічного оператора з урахуванням положень пункту 6-4 розділу XXI “Прикінцеві та перехідні положення” Митного кодексу України, умові, передбаченій пунктом 3 частини третьої статті 14 Митного кодексу України, проводиться Державною митною службою протягом шести місяців після закінчення строку, визначеного абзацом п’ятим пункту 6-4 розділу XXI “Прикінцеві та перехідні положення” Митного кодексу України, з урахуванням річної фінансової звітності за останній звітний період;
- 4) дозволи на відкриття та експлуатацію митного складу, складу тимчасового зберігання, а також на провадження митної брокерської діяльності підлягають скасуванню одночасно з наданням підприємству авторизації на провадження видів діяльності, визначених частиною другою статті 404 Митного кодексу України.
3. Державній митній службі забезпечити надання підприємствам за їх заявою авторизації на застосування спрощення “процедура випуску за місцезнаходженням” за формою, затвердженою згідно з підпунктом 2-6 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092, - із змінами, внесеними цією постановою, на заміну авторизації на застосування спрощення “процедура випуску за місцезнаходженням”, форма якої діяла станом на дату набрання чинності цією постановою.
4. Ця постанова набирає чинності одночасно із Законом України від 22 серпня 2024 р. 3926-IX “Про внесення змін до Митного кодексу України щодо імплементації деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу”, але не раніше дня її опублікування, крім пунктів 1-3, 5-17 Порядку планування та проведення митними органами моніторингу відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092, з урахуванням змін, внесених цією постановою, які набирають чинності з 1 січня 2026 року.
Прем'єр-міністр України
Д. ШМИГАЛЬ
Інд. 67
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 15 квітня 2025 р. № 454
ЗМІНИ,
що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092
1. У постанові:
- 1) вступну частину викласти в такій редакції:
“Відповідно до частини п’ятої статті 19-4, частини четвертої статті 427, частини першої статті 440, абзацу першого пункту 6-4 розділу XXI “Прикінцеві та перехідні положення” Митного кодексу України, Закону України “Про приєднання України до Конвенції про процедуру спільного транзиту” Кабінет Міністрів України постановляє:”;
- 2) у пункті 1:
підпункт 2 викласти в такій редакції:
“2) форму заяви про надання авторизації на застосування спрощення “використання загальної гарантії”;”;
доповнити пункт підпунктами 2-1-2-6 такого змісту:
“2-1) форму заяви про надання авторизації на застосування спрощення “використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 50 відсотків”;
2-2) форму заяви про надання авторизації на застосування спрощення “використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 30 відсотків”;
2-3) форму заяви про надання авторизації на застосування спрощення “використання звільнення від гарантії”;
2-4) форму заяви про надання авторизації на застосування спрощення/транзитного спрощення “використання пломб спеціального типу”;
2-5) форму заяви про надання авторизації на застосування спрощення “процедура спрощеного декларування”;
2-6) форму заяви про надання авторизації на застосування спрощення “процедура випуску за місцезнаходженням”;”;
підпункт 3 викласти в такій редакції:
“3) форму заяви про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання);”;
доповнити пункт підпунктами 3-1-3-6 такого змісту:
“3-1) форму заяви про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим тимчасового ввезення;
3-2) форму заяви про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим переробки на митній території;
3-3) форму заяви про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим переробки за межами митної території;
3-4) форму заяви про надання авторизації на провадження митної брокерської діяльності;
3-5) форму заяви про надання авторизації на експлуатацію митного складу;
3-6) форму заяви про надання авторизації на експлуатацію складу тимчасового зберігання;”;
підпункт 4 викласти в такій редакції:
“4) форму заяви про надання авторизації на застосування транзитного спрощення “використання загальної гарантії”;”;
доповнити пункт підпунктами 4-1-4-7 такого змісту:
“4-1) форму заяви про надання авторизації на застосування транзитного спрощення “використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 50 відсотків”;
4-2) форму заяви про надання авторизації на застосування транзитного спрощення “використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 30 відсотків”;
4-3) форму заяви про надання авторизації на застосування транзитного спрощення “використання звільнення від гарантії”;
4-4) форму заяви про надання авторизації на застосування транзитного спрощення “статус авторизованого вантажовідправника”;
4-5) форму заяви про надання авторизації на застосування транзитного спрощення “статус авторизованого вантажоодержувача”;
4-6) форму заяви про надання авторизації на застосування транзитного спрощення “статус авторизованого вантажовідправника МДП”;
4-7) форму заяви про надання авторизації на застосування транзитного спрощення “статус авторизованого вантажоодержувача МДП”;”;
підпункт 7 викласти в такій редакції:
“7) форму звіту про завершення митного режиму імпорту (в частині процедури кінцевого використання);”;
доповнити пункт підпунктом 7-1 такого змісту:
“7-1) форму звіту про завершення митного режиму переробки на митній території;”;
у підпункті 10 слова “загальна гарантія” замінити словами “використання загальної гарантії”;
підпункти 11-14 викласти в такій редакції:
“11) форму авторизації на застосування спрощення “використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 50 відсотків”;
12) форму авторизації на застосування спрощення “використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 30 відсотків”;
13) форму авторизації на застосування спрощення “використання звільнення від гарантії”;
14) форму авторизації на застосування спрощення/транзитного спрощення “використання пломб спеціального типу”;”;
підпункт 17 викласти в такій редакції:
“17) форму авторизації для поміщення товарів у митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання);”;
доповнити пункт підпунктами 17-1-17-6 такого змісту:
“17-1) форму авторизації для поміщення товарів у митний режим тимчасового ввезення;
17-2) форму авторизації для поміщення товарів у митний режим переробки на митній території;
17-3) форму авторизації для поміщення товарів у митний режим переробки за межами митної території;
17-4) форму авторизації на провадження митної брокерської діяльності;
17-5) форму авторизації на експлуатацію митного складу;
17-6) форму авторизації на експлуатацію складу тимчасового зберігання;”;
підпункт 22 виключити;
доповнити пункт підпунктами 29-32 такого змісту:
“29) форму звіту про рух товарів на митному складі;
30) форму звіту про рух товарів на складі тимчасового зберігання;
31) форму заяви про передачу прав та обов’язків, визначених в авторизації для поміщення товарів у митний режим;
32) порядок подання заяви про передачу прав та обов’язків, визначених в авторизації для поміщення товарів у митний режим, та її розгляду митним органом.”;
3) пункт 6 виключити.
2. Форму заяви про надання авторизації авторизованого економічного оператора, затверджену зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 15 квітня 2025 р. № 454 )
ЗАЯВА
про надання авторизації авторизованого економічного оператора”.
3. Форму заяви про надання авторизації на застосування спрощення, затверджену зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 15 квітня 2025 р. № 454 )
ЗАЯВА
про надання авторизації на застосування спрощення “використання загальної гарантії””.
4. Доповнити постанову формою заяви про надання авторизації на застосування спрощення “використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 50 відсотків” такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про надання авторизації на застосування спрощення “використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 50 відсотків””.
5. Доповнити постанову формою заяви про надання авторизації на застосування спрощення “використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 30 відсотків” такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про надання авторизації на застосування спрощення “використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 30 відсотків””.
6. Доповнити постанову формою заяви про надання авторизації на застосування спрощення “використання звільнення від гарантії” такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про надання авторизації на застосування спрощення “використання звільнення від гарантії””.
7. Доповнити постанову формою заяви про надання авторизації на застосування спрощення/транзитного спрощення “використання пломб спеціального типу” такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про надання авторизації на застосування спрощення/транзитного спрощення “використання пломб спеціального типу””.
8. Доповнити постанову формою заяви про надання авторизації на застосування спрощення “процедура спрощеного декларування” такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про надання авторизації на застосування спрощення “процедура спрощеного декларування””.
9. Доповнити постанову формою заяви про надання авторизації на застосування спрощення “процедура випуску за місцезнаходженням” такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про надання авторизації на застосування спрощення “процедура випуску за місцезнаходженням””.
10. Форму заяви про надання авторизації на застосування процедури кінцевого використання, затверджену зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 15 квітня 2025 р. № 454 )
ЗАЯВА
про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання)”.
11. Доповнити постанову формою заяви про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим тимчасового ввезення такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим тимчасового ввезення”.
12. Доповнити постанову формою заяви про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим переробки на митній території такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим переробки на митній території”.
13. Доповнити постанову формою заяви про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим переробки за межами митної території такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим переробки за межами митної території”.
14. Доповнити постанову формою заяви про надання авторизації на провадження митної брокерської діяльності такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про надання авторизації на провадження митної брокерської діяльності”.
15. Доповнити постанову формою заяви про надання авторизації на експлуатацію митного складу такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про надання авторизації на експлуатацію митного складу”.
16. Доповнити постанову формою заяви про надання авторизації на експлуатацію складу тимчасового зберігання такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про надання авторизації на експлуатацію складу тимчасового зберігання”.
17. Форму заяви про надання авторизації на застосування транзитного спрощення, затверджену зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 15 квітня 2025 р. № 454 )
ЗАЯВА
про надання авторизації на застосування транзитного спрощення “використання загальної гарантії””.
18. Доповнити постанову формою заяви про надання авторизації на застосування транзитного спрощення “використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 50 відсотків” такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про надання авторизації на застосування транзитного спрощення “використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 50 відсотків””.
19. Доповнити постанову формою заяви про надання авторизації застосування транзитного спрощення “використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 30 відсотків” такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про надання авторизації на застосування транзитного спрощення “використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 30 відсотків””.
20. Доповнити постанову формою заяви про надання авторизації на застосування транзитного спрощення “використання звільнення від гарантії” такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про надання авторизації на застосування транзитного спрощення “використання звільнення від гарантії””.
21. Доповнити постанову формою заяви про надання авторизації на застосування транзитного спрощення “статус авторизованого вантажовідправника” такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про надання авторизації на застосування транзитного спрощення “статус авторизованого вантажовідправника””.
22. Доповнити постанову формою заяви про надання авторизації на застосування транзитного спрощення “статус авторизованого вантажоодержувача” такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про надання авторизації на застосування транзитного спрощення “статус авторизованого вантажоодержувача””.
23. Доповнити постанову формою заяви про надання авторизації на застосування транзитного спрощення “статус авторизованого вантажовідправника МДП” такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про надання авторизації на застосування транзитного спрощення “статус авторизованого вантажовідправника МДП””.
24. Доповнити постанову формою заяви про надання авторизації на застосування транзитного спрощення “статус авторизованого вантажоодержувача МДП” такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про надання авторизації на застосування транзитного спрощення “статус авторизованого вантажоодержувача МДП””.
25. У формі анкети самооцінки підприємства, затвердженій зазначеною постановою:
- 1) у розділі 1:
у підрозділі 1.1:
підпункт “є” пункту 1.1.1 виключити;
у пункті 1.1.5:
в абзаці першому слово “місцезнаходження” замінити словами “місцезнаходження та географічні координати об’єкта”;
підпункт “а” після слів “на ньому” доповнити словом “постійна”, а слова “митний склад, склад тимчасового зберігання,” виключити;
підпункт “б” викласти в такій редакції:
“б) об’єктів, зазначених у підпункті “а” цього пункту, на які мають доступ інші суб’єкти господарювання (наприклад, такі суб’єкти господарювання залучаються для надання послуг, виконання робіт на замовлення).”;
у пункті 1.1.8 слово “осіб” замінити словом “працівників”;
у пункті 1.2.3 підрозділу 1.2:
у підпункті “а” слова “(у тому числі на умовах Конвенції про процедуру спільного транзиту)” виключити;
підпункт “б” викласти в такій редакції:
“б) кількість митних декларацій для поміщення товарів під процедуру спільного транзиту, в яких підприємство виступало суб’єктом процедури, оформлених протягом попередніх 12 місяців.”;
у пункті 1.3.1 підрозділу 1.3:
у підпункті “б” слова і цифри “Якщо так, зазначте, ким виступає такий представник (митний брокер), комісіонер, агент, консигнатор тощо), найменування місцезнаходження та обліковий номер особи, наданий згідно із статтею 455 Митного кодексу України” замінити словами “Якщо так, зазначте, ким виступає такий представник (прямим чи непрямим митним представником), найменування, місцезнаходження та код згідно з ЄДРПОУ”;
підпункт “в” викласти в такій редакції:
“в) чи виконує підприємство митні формальності як митний представник? Якщо так, зазначте:
ким виступає підприємство (митний брокер, комісіонер, агент, консигнатор тощо);
прямим чи непрямим митним представником, якщо підприємство виступає митним брокером;
найбільш значних клієнтів підприємства.”;
- 2) підрозділ 2.1 розділу 2 доповнити пунктом 2.1.3 такого змісту:
“2.1.3. Чи враховує підприємство під час здійснення операцій з товарами, які є чи будуть частиною в міжнародному ланцюзі постачання, санкції, запроваджені відповідно до Закону України “Про санкції”? Так/Ні.
Якщо так, опишіть процедури, запроваджені на підприємстві для відслідковування діючих санкцій, та зазначте найменування, номер та дату розпорядчого документа (у вигляді інструкцій, порядків, настанов, інформаційних листів тощо) підприємства, яким визначено такі процедури.
Відповідь: ”;
- 3) у розділі 3:
слова “Належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” замінити словами “Демонстрація заявником високого рівня контролю своїх операцій і товарних потоків на основі бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією, що дають змогу здійснювати належний митний контроль”;
перше речення абзацу першого пункту 3.1.1 підрозділу 3.1 викласти в такій редакції: “Чи забезпечує бухгалтерський облік, система управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією, підприємства формування та збереження повноцінного запису аудиту (аудиторського сліду)?”;
у підрозділі 3.2:
назву підрозділу викласти в такій редакції:
“3.2. Бухгалтерський облік, система управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією”;
пункт 3.2.1 викласти в такій редакції:
“3.2.1. Які комп’ютерні системи (обладнання, програмне забезпечення) використовуються підприємством для автоматизації провадження господарської діяльності підприємства в цілому та для митних питань зокрема?
Дайте відповіді на такі питання:
а) чи інтегрована комп’ютерна система, яку підприємство використовує для митних цілей, з комп’ютерною системою, яка використовується для бухгалтерського обліку?
б) чи дає змогу ведення облікових записів, які підприємство веде для митних цілей (в тому числі у разі отримання таких облікових записів від митного представника), робити перехресні звіряння інформації, що в них містяться, із даними бухгалтерського обліку підприємства?
Надайте таку інформацію про зазначені системи:
наявність окремого середовища для розроблення, тестування та промислового використання систем (за наявності);
підтримка розподілення функцій між користувачами;
управління правами доступу користувачів до системи (який рівень доступу кому надається);
механізми інтеграції між комп’ютерною системою, яка використовується для бухгалтерського обліку, та комп’ютерною системою, яку підприємство використовує для митних цілей (за наявності).”;
перше речення абзацу першого пункту 3.2.2 викласти в такій редакції: “Чи забезпечує бухгалтерський облік, система управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією можливість виокремлення відомостей про товари з різним митним статусом і у доречних випадках зазначення їх місця розташування?”;
підпункт “а” пункту 3.2.3 викласти в такій редакції:
“а) місць, в яких здійснюються операції з оброблення та збереження комп’ютерних даних бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією;”;
у підрозділі 3.3:
перше речення абзацу першого пункту 3.3.1 викласти в такій редакції: “Чи впроваджено на підприємстві систему внутрішнього контролю за діяльністю підрозділів, відповідальних за питання бухгалтерського обліку, фінансів, закупівель, виробництва, продажів, логістики, митні питання?”;
у пункті 3.3.3:
перше речення абзацу першого викласти в такій редакції: “Стисло опишіть порядок перевірки базової та довідкової інформації, що використовується в бухгалтерському обліку, системі управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією?”;
підпункт “а” викласти в такій редакції:
“а) неправильне та/або документування не в повному обсязі операцій у бухгалтерському обліку, системі управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією;”;
у підрозділі 3.4:
в абзаці першому пункту 3.4.1 слово “запасів” замінити словами “товарів та/або запасів”;
у пункті 3.4.2 слово “запасів” замінити словом “товарів”;
у підрозділі 3.5:
у першому реченні абзацу першого пункту 3.5.1 слова “від імені” замінити словами “іншим суб’єктом господарювання в інтересах”;
пункт 3.5.5 викласти в такій редакції:
“3.5.5. Надайте інформацію та дайте відповідь, чи здійснювалися підприємством операції із ввезення/вивезення товарів, пропуск яких через митний кордон України та/або митне оформлення залежно від вимог відповідного закону проводиться митними органами на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій, уповноважених на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, з використанням механізму “єдиного вікна” відповідних дозвільних документів, які відрізняються від документів, зазначених у пунктах 3.5.3, 3.5.4 цієї анкети, та/або відомостей про включення (виключення) товару до/з відповідного реєстру, протягом останнього року, який передує даті подання заяви підприємства про надання авторизації? Так/Ні.
Якщо так, зазначте, які це товари, і стисло опишіть порядок адміністрування відповідних документів на підприємстві.”;
пункт 3.6.2 підрозділу 3.6 викласти в такій редакції:
“3.6.2. Зазначте строки зберігання облікових записів, документів та інформації щодо провадження господарської діяльності у системі обліку/документообігу.”;
у підрозділі 3.7:
назву підрозділу викласти в такій редакції:
“3.7. Захист інформаційно-комунікаційних та інформаційних (автоматизованих) систем”;
у пунктах 3.7.1 і 3.7.2 слова “інформаційно-телекомунікаційних та комп’ютерних систем” та “інформаційно-телекомунікаційні та комп’ютерні системи” замінити відповідно словами “інформаційно-комунікаційних та інформаційних (автоматизованих) систем” та “інформаційно-комунікаційні та інформаційні (автоматизовані) системи”;
у підрозділі 3.8:
у назві підрозділу та у пункті 3.8.1 слова “регістрів бухгалтерського та складського обліку” замінити словами “регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації”;
пункт 3.8.2 викласти в такій редакції:
“3.8.2. Надайте таку інформацію:
а) чи виявлені на підприємстві випадки несанкціонованого доступу та/або внесення виправлень до облікових записів у первинних та інших документах і регістрах бухгалтерського обліку, а також до комерційних облікових записів і товарно-транспортній документації, втрата, пошкодження або дострокове знищення таких документів за останній рік? Так/Ні;
б) які заходи визначені підприємством для реагування на випадки несанкціонованого доступу та/або внесення виправлень до облікових записів у первинних та інших документах і регістрах бухгалтерського обліку, а також до комерційних облікових записів і товарно-транспортній документації, втрату, пошкодження або дострокове знищення таких документів?”;
4) у підрозділі 4.3 розділу 4:
назву підрозділу викласти в такій редакції:
“4.3. Показники фінансового стану”;
пункт 4.3.1 викласти в такій редакції:
“4.3.1. Надайте таку інформацію:
- а) зазначте такі показники коефіцієнтів фінансового стану:
миттєва ліквідність (Л1);
швидка ліквідність (Л2);
поточна ліквідність (Л3);
маневреність капіталу (К1);
фінансова автономія (К2);
фінансова міцність (К3);
маржа валового прибутку (П1);
рентабельність операційної діяльності (П2);
рентабельність активів (П3);
- б) чи підтверджена фінансова звітність підприємства аудиторським звітом? Так/Ні.
Якщо так, надайте інформацію щодо періоду, за який було здійснено такий аудит, та суб’єкта аудиторської діяльності.”;
5) у підпункті “в” пункту 5.2.1 підрозділу 5.2 розділу 5 слова “(будівлею, спорудою, відкритим або закритим майданчиком тощо)” замінити словом “підприємства”;
6) у розділі 6:
у підрозділі 6.1:
у пунктах 6.1.2, 6.1.5, 6.1.6 слова “та приміщень” виключити;
в абзаці другому підпункту “а” пункту 6.1.8 слово “(приміщення)” замінити словом “підприємства”;
у підпункті “г” пункту 6.2.5 підрозділу 6.2 слово “або” замінити словом “, їх”;
- 7) у додатку до анкети самооцінки підприємства:
абзац п’ятий пункту 2 розділу “Загальні положення” виключити;
у розділі “Пояснення щодо заповнення відповідних розділів, підрозділів та пунктів анкети самооцінки підприємств:
у розділі 1:
у підрозділі 1.1:
абзац другий пункту 1.1.1 виключити;
у пункті 1.1.3:
в абзаці першому слова “авторизації на застосування процедури кінцевого використання” замінити словами і цифрами “авторизації для поміщення товарів у митний режим, визначеної пунктом 6 частини першої статті 19-2 Митного кодексу України,”;
абзац четвертий після слів “(у тому числі транзитних спрощень)” доповнити словами “, авторизації на провадження митної брокерської діяльності, експлуатацію митного складу, складу тимчасового зберігання”;
пункт 1.1.7 доповнити абзацом такого змісту:
“За бажанням підприємства перелік усіх підрозділів може наводитися шляхом додання до анкети самооцінки схематичного зображення структури підприємства з найменуваннями усіх підрозділів такого підприємства. В такому разі про це необхідно зазначити у відповіді на це питання.”;
абзац перший пункту 1.1.8 після слова “самооцінки” доповнити словами і цифрами “, при цьому наводиться інформація про не більш як трьох осіб щодо кожного підпункту “а” та/або “б” пункту 1.1.3 анкети самооцінки”;
у підрозділі 1.2:
пункт 1.2.2 після слів “Якщо об’єкти” доповнити словами і цифрами “, зазначені у відповіді на пункт 1.1.5,”;
пункти 1.2.3 та 1.2.4 викласти в такій редакції:
“Пункт 1.2.3
Відповідь на питання підпункту “а” надається стосовно будь-яких авторизацій, крім авторизацій на застосування транзитних спрощень. У такому разі у відповіді на питання підпункту “б” необхідно зазначити “не застосовується”.
Якщо специфіка діяльності підприємства не передбачає митного оформлення товарів, в якому підприємство виступає декларантом та/або утримувачем митного режиму, у відповіді на питання підпункту “а” необхідно зазначити “не застосовується”.
Дані про оформлені митні декларації та задекларовану за ними фактурну вартість необхідно зазначити окремо в розрізі таких періодів:
за період протягом календарного року, в якому подається заява, з початку такого року та до закінчення календарного кварталу, який передує календарному кварталу, в якому подається заява;
окремо за кожен із попередніх трьох календарних років, що передують календарному року, в якому подається заява, з урахуванням дати утворення підприємства. При цьому у разі подання заяви про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим, визначеної пунктом 6 частини першої статті 19-2 Митного кодексу України, обов’язково наводяться дані за попередній рік, що передує календарному року, в якому подається заява, а щодо інших попередніх років - за бажанням підприємства.
Якщо заява подається в першому календарному кварталі календарного року, дані про оформлені митні декларації та задекларовану за ними фактурну вартість зазначаються тільки за попередні три календарних роки з урахуванням особливостей, викладених в цьому пункті.
Якщо підприємство було утворене менш як три роки тому, дані про оформлені митні декларації та задекларовану за ними фактурну вартість надаються за період, коли підприємство існувало, за інші періоди необхідно зазначити “не застосовується”.
Інформація зазначається за наведеною нижче формою. При цьому дані в полі “Інші митні режими” зазначаються стосовно будь-яких інших митних режимів, крім імпорту, експорту, реекспорту, а також митного режиму транзиту у разі, коли товари переміщуються внутрішнім транзитом.
Рік
Імпорт
Експорт/реекспорт
Інші митні режими
кількість декларацій, штук
фактурна вартість, тис. гривень
кількість декларацій, штук
фактурна вартість, тис. гривень
кількість декларацій, штук
фактурна вартість, тис. гривень
У відповіді на питання підпункту “а” додатково необхідно зазначити кількість митних декларацій, оформлених протягом попередніх 12 місяців, у разі подання заяви про надання авторизації на застосування одного із спрощень, передбачених пунктами 1-4 частини першої статті 13 Митного кодексу України, та коли підприємство зазначило відповідь “не застосовується” в пункті 1.1.3 анкети самооцінки підприємства.
Відповідь на питання підпункту “б” надається у разі подання заяви про надання авторизації на застосування транзитного спрощення, передбаченого Конвенцією про процедуру спільного транзиту, аналогічного спрощенню, передбаченому пунктами 1-4 частини першої статті 13 Митного кодексу України. У такому разі у відповіді на питання підпункту “а” необхідно зазначити “не застосовується”.
У відповіді на питання підпункту “б” необхідно зазначити “не застосовується” у разі подання заяви про надання авторизації на застосування транзитного спрощення транзитного спрощення “авторизований вантажовідправник МДП”, “авторизований вантажоодержувач МДП” відповідно до Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП (Конвенція МДП 1975 року).
Пункт 1.2.4
У відповіді на питання цього пункту необхідно зазначити “не застосовується”, якщо:
підприємство подало заяву про надання авторизації на застосування транзитних спрощень;
специфіка діяльності підприємства не передбачає митного оформлення товарів, в якому підприємство виступає декларантом та/або утримувачем митного режиму.
У цьому пункті суми фактично сплачених митних платежів зазначаються сумарно стосовно митних декларацій у розрізі періодів, наведених у пункті 1.2.3, окремо за такими податками:
ввізне мито;
вивізне мито;
особливі види мита;
акцизний податок;
податок на додану вартість.
Під час зазначення суми фактично сплачених митних платежів за митними деклараціями враховуються також суми доплати або повернення митних платежів у разі складення відповідного аркуша коригування, крім випадків, коли підприємству в межах своїх повноважень, визначених договором, не було відомо, що така доплата або повернення митних платежів були здійснені утримувачем митного режиму (платником податків).
Інформація зазначається за такою формою:
Рік
Ввізне мито, тис. гривень
Вивізне мито, тис. гривень
Особливі види мита, тис. гривень
Акцизний податок, тис. гривень
Податок на додану вартість, тис. гривень”;
у пункті 1.2.5 слова “системі бухгалтерського або складського обліку” замінити словами “бухгалтерському обліку, системі управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією”;
у підрозділі 1.3:
в абзаці першому слова “загальна гарантія” замінити словами “використання загальної гарантії”;
абзац четвертий виключити;
абзац п’ятий пункту 1.3.1 викласти в такій редакції:
“У підпункті “в” необхідно зазначити найбільш значних клієнтів підприємства, які визначаються таким підприємством самостійно з урахуванням, зокрема, кількості митних декларацій, суми коштів, отриманих підприємством за надані послуги. При цьому саму інформацію щодо показників, які впливають на визначення підприємством своїх найбільших клієнтів, в анкеті самооцінки зазначати не потрібно.”;
пункт 1.3.2 викласти в такій редакції:
“Пункт 1.3.2
У відповідях це питання необхідно зазначити “не застосовується” у разі подання заяви про надання авторизації на експлуатацію митного складу типу II.
У підпункті “a” зазначаються прізвище, власне ім’я, найменування посади працівника, який відповідає за визначення класифікаційних кодів товарів згідно з УКТЗЕД, або якщо для виконання цієї роботи підприємством залучаються інші суб’єкти господарювання, зазначаються їх найменування та коди згідно з ЄДРПОУ.
У підпункті “б” зазначається інформація про те, чи є на підприємстві облікові картки товарів чи інші інструменти для здійснення оперативних заходів для забезпечення правильного визначення класифікаційних кодів товарів згідно з УКТЗЕД, ставки мита, акцизного податку та податку на додану вартість, та як часто вони оновлюються, а також в який спосіб підприємством здійснюється контроль за правильністю визначення класифікаційних кодів товарів згідно з УКТЗЕД відповідною особою (наприклад, перевірка достовірності зазначення хімічного/фізичного складу товарів у документах, внесення відповідних обов’язків до посадових інструкцій, регулярне навчання відповідних працівників).
У підпункті “в” у разі вживання заходів, визначених у підпункті “б”, необхідно описати порядок фіксації будь-яких змін, що вносяться в облікові картки товарів чи інші інструменти для здійснення оперативних заходів для забезпечення правильного визначення класифікаційних кодів товарів згідно з УКТЗЕД, які використовуються підприємством, інформування про такі зміни осіб, які відповідають за визначення класифікаційних кодів товарів згідно з УКТЗЕД, регулярності здійснення таких заходів.
У підпункті “г” необхідно зазначити хто, у який спосіб та з якою періодичністю переглядає правильність класифікації товарів згідно з УКТЗЕД, вносить (уточнює) відповідні відомості до записів облікових карток товарів чи інших інструментів, а також інформує осіб, яких це може стосуватися (наприклад, митного представника, спеціалістів із закупівель або продажів, ведення бухгалтерського обліку).
У підпунктах “б” і “г” у разі залучення інших суб’єктів господарювання для здійснення таких заходів описується, у який спосіб підприємством забезпечується здійснення контролю за повнотою проведення суб’єктами господарювання заходів та їх відповідністю потребам підприємства, а також яким чином розподіляється відповідальність у разі настання негативних наслідків для підприємства з питань правильності визначення класифікації товарів згідно з УКТЗЕД після того, як такий інший суб’єкт господарювання надав послугу.
У підпункті “ґ” зазначаються джерела інформації, які використовуються підприємством для класифікації товарів згідно з УКТЗЕД (наприклад, внутрішня база даних щодо класифікації товарів, інформація про прийняті класифікаційні рішення, опублікована на офіційних веб-сайтах державних органів або веб-сайті Всесвітньої митної організації).”;
у пункті 1.3.3:
абзац другий викласти в такій редакції:
“У підпунктах “б” і “в” у разі залучення інших суб’єктів господарювання для здійснення таких заходів описується, у який спосіб підприємством забезпечується здійснення контролю за повнотою проведення суб’єктами господарювання заходів та їх відповідністю потребам підприємства, а також яким чином розподіляється відповідальність у разі настання негативних наслідків для підприємства з питань правильності визначення митної вартості товарів після того, як такий інший суб’єкт господарювання надав послугу.”;
в абзаці четвертому слово “правильного” замінити словом “правильності”;
абзац тринадцятий викласти в такій редакції:
“У підпункті “г” зазначається, хто, у який спосіб та з якою періодичністю переглядає правильність декларування митної вартості товарів, вносить (уточнює) відповідні відомості до облікових карток товарів чи інших інструментів для здійснення оперативних заходів для забезпечення правильного визначення митної вартості товарів, а також інформує осіб, яких це може стосуватися (наприклад, митного представника, спеціалістів із закупівель або продажів, ведення бухгалтерського обліку).”;
у розділі 2:
пояснення до заповнення розділу 2 доповнити абзацом такого змісту:
“У разі подання заяви про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим, визначеної пунктом 6 частини першої статті 19-2 Митного кодексу України, цей розділ не заповнюється.”;
у підрозділі 2.1:
пункт 2.1.2 після абзацу першого доповнити новим абзацом такого змісту:
“У цьому пункті також зазначаються відомості про порушення митних правил, розгляд яких завершився мировою угодою.”.
У зв’язку з цим абзаци другий - восьмий вважати відповідно абзацами третім - дев’ятим;
доповнити підрозділ пунктом 2.1.3 такого змісту:
“Пункт 2.1.3
Процедури, запроваджені на підприємстві для відслідковування діючих санкцій, встановлених відповідно до Закону України “Про санкції”, повинні передбачати, зокрема:
перевірку контрагентів як на етапі укладення угод (договорів), так і періодичну перевірку контрагентів, з якими вже укладено угоди (договори);
визначення підприємством осіб, відповідальних за перевірку контрагентів;
порядок дій у разі встановлення за результатами перевірки контрагента, до якого застосовано санкції (інформування про це керівництва, припинення відповідних операцій, розірвання угод (договорів) тощо).”;
пункт 2.2.1 підрозділу 2.2 викласти в такій редакції:
“Пункт 2.2.1
У відповіді на питання підпункту “б” цього пункту необхідно зазначити інформацію про відмову в отриманні, зупинення, скасування чи анулювання будь-яких авторизацій та/або дозволів, що надаються митним органом (авторизації авторизованого економічного оператора, авторизації на застосування спрощень (в тому числі транзитних), авторизації та/або дозволу на провадження митної брокерської діяльності, експлуатацію митного складу, складу тимчасового зберігання, авторизації для поміщення товарів у митний режим, визначеної пунктом 6 частини першої статті 19-2 Митного кодексу України, рішення щодо зобов’язуючої інформації, тощо), для отримання яких зверталося підприємство.”;
у розділі 3:
пояснення до заповнення розділу 3 викласти в такій редакції:
“Розділ 3. Демонстрація заявником високого рівня контролю своїх операцій і товарних потоків на основі бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією, що дають змогу здійснювати належний митний контроль
Цей розділ не заповнюється у разі подання заяви:
про надання авторизації на застосування спрощення, визначеного пунктом 1 частини першої статті 13 Митного кодексу України, або аналогічного транзитного спрощення;
про надання авторизації на провадження виду діяльності, визначеного пунктом 1 частини першої статті 404 Митного кодексу України;
про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим, визначеної пунктом 6 частини першої статті 19-2, пунктами 3, 5 частини першої статті 404 Митного кодексу України, якщо підприємство для отримання авторизації обирає підтвердження умови зберігання документів та ведення облікових записів відповідно до статті 73-3 Митного кодексу України.
У разі подання заяви про надання авторизації на застосування спрощення, визначеного пунктом 2 частини першої статті 13 Митного кодексу України, або аналогічного транзитного спрощення у відповідях на пункти 3.2.1, 3.2.2, 3.5.2-3.5.5, 3.8.1, 3.8.4 та пункти підрозділів 3.6 та 3.7 анкети самооцінки необхідно зазначити “не застосовується”.
У разі подання заяви про надання авторизації на застосування спрощення, визначеного пунктом 3 частини першої статті 13 Митного кодексу України, або аналогічного транзитного спрощення у відповідях на пункти 3.2.1, 3.2.2, 3.5.3-3.5.5, 3.8.1, 3.8.4 та пункти підрозділів 3.6 та 3.7 анкети самооцінки необхідно зазначити “не застосовується”.
Бухгалтерський облік, система управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією, включає, зокрема, обробку та відслідковування обліку клієнтів та постачальників, замовлень клієнтів, замовлень на закупівлю товарів у постачальників, рух товарів та/або запасів у процесі виробництва, інвентаризацію залишків товарів та/або запасів, звіти про результати інвентаризації товарів та/або запасів на різних етапах господарської діяльності та періодичність її проведення, ідентифікацію товарів та/або запасів, готових для транспортування, переміщення між етапами господарської діяльності та відвантаження.
З метою забезпечення відповідності критерію “демонстрація заявником високого рівня контролю своїх операцій і товарних потоків на основі бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією, що дають змогу здійснювати належний митний контроль” підприємство повинно підтримувати такий бухгалтерський облік, систему управління комерційними обліковими записами та товарно-транспортною документацією, які давали б можливість проведення документальних перевірок.
Щоб забезпечити митним органам можливість застосовувати необхідні контрольні заходи, підприємство повинно надати їм доступ до облікових записів у будь-який з наведених способів за погодженням із митним органом або комісією з оцінки відповідності:
з робочого місця на території підприємства (незалежно від способу ведення облікових записів (в електронній або паперовій формі та в тому вигляді, в якому вони ведуться); та/або
з робочого місця посадової особи митного органу із застосуванням інформаційно-комунікаційних технологій (наприклад, шляхом організації віддаленого доступу); та/або
шляхом надання витягів із системи обліку узгодженого змісту та в узгодженому форматі.”;
підрозділ 3.1 викласти в такій редакції:
“Підрозділ 3.1. Запис аудиту (аудиторський слід)
Пункт 3.1.1
Запис аудиту (аудиторський слід) надає можливість відслідковувати операції, пов’язані з товарними потоками: від надходження товарів на підприємство, під час їх руху у процесі господарської діяльності (наприклад, обробка, зберігання тощо) і до відвантаження з підприємства. Запис аудиту передбачає збереження облікових записів за попередні періоди та дає можливість відслідковувати одиницю даних від моменту її внесення до одного облікового реєстру до моменту переміщення цієї одиниці даних до іншого облікового реєстру.
Поняття “запису аудиту (аудиторського сліду)” є ширшим за поняття “подвійного запису” в бухгалтерському обліку, оскільки передбачає перехресне посилання не лише між рахунками бухгалтерського обліку, але і між будь-якими обліковими записами та їх джерелами (зокрема документами).
Для цілей отримання авторизації облікова система підприємства повинна відповідати принципам бухгалтерського обліку та фінансової звітності, національним положенням (стандартам) бухгалтерського обліку або міжнародним стандартам фінансової звітності та забезпечувати повноцінний запис аудиту (аудиторський слід). Облікова система включає, зокрема, регістри та журнали з обліку руху грошових коштів, активів, запасів, розрахунків із контрагентами/діловими партнерами за придбані/продані товари (роботи, послуги), фінансову та управлінську звітність.
З метою забезпечення відповідності критерію “демонстрація заявником високого рівня контролю своїх операцій і товарних потоків на основі бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та, у відповідних випадках, товарно-транспортною документацією, що дають змогу здійснювати належний митний контроль” аудиторський слід включає можливість відслідковування зазначених операцій шляхом посилання облікових записів на їх джерело:
замовлення товарів;
продаж, передача товарів у використання (наприклад, оренда, дарування);
закупівля, отримання товарів у використання (наприклад, оренда, дарування);
здійснення інвентаризації;
зберігання (з можливістю відслідковування місця зберігання конкретного товару);
виробництво (з можливістю відслідковування переміщення запасів між різними підрозділами, залученими у процесі виробництва, якщо здійснюється приймання-передача запасів між підрозділами);
виконання митних формальностей (оформлені митні декларації та інша документація);
прийом та відвантаження товару;
транспортування (наприклад, товари в дорозі);
облік розрахунків з постачальниками та клієнтами.
Якщо операція не передбачає приймання чи відвантаження товару з/або на транспортний засіб, а також транспортування товарів, то товаро-транспортна документація не використовується для відслідковування відповідного аудиторського сліду.
У відповіді на цей пункт також зазначається найменування, номер та дата розпорядчого документа підприємства, яким визначено його облікову політику, а також технологію обробки облікової інформації (наприклад, комп’ютерні системи та програми, які використовуються для ведення бухгалтерського обліку).”;
у підрозділі 3.2:
назву підрозділу викласти в такій редакції:
“Підрозділ 3.2. Бухгалтерський облік, система управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією”;
у пункті 3.2.1:
в абзаці четвертому слова “системи ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” в усіх відмінках замінити словами “бухгалтерський облік, система управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією” у відповідному відмінку;
доповнити пункт після абзацу четвертого новим абзацом такого змісту:
“Також у відповіді на це питання необхідно зазначити, яким чином забезпечується інтеграція комп’ютерної системи, яку підприємство використовує для митних цілей, в комп’ютерну систему, яка використовується для бухгалтерського обліку, або можливість здійснення перехресних звірянь інформації в таких системах.”.
У зв’язку з цим абзаци п’ятий - вісімнадцятий вважати відповідно абзацами шостим - дев’ятнадцятим;
в абзаці вісімнадцятому слова “товарних запасів” замінити словами “товарів та/або запасів”;
у пункті 3.2.2:
абзац перший викласти в такій редакції:
“У разі подання заяви про надання авторизації АЕО-Б у відповіді на питання цього пункту необхідно зазначити “не застосовується”.”;
доповнити пункт абзацом такого змісту:
“Виокремлення місць розташування не вимагається для однорідних товарів без пакування (наливом, насипом, навалом тощо), а також для товарів, що мають сипучу консистенцію, у промисловому великогабаритному пакуванні.”;
пункт 3.2.3 викласти в такій редакції:
“Пункт 3.2.3
У разі коли операції з обробки та збереження комп’ютерних даних бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та товарно-транспортною документацією розподілені між декількома місцями, зазначається інформація, які саме дії виконуються в кожному з місць.”;
в абзаці першому підрозділу 3.3 слова “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” замінити словами “демонстрація заявником високого рівня контролю своїх операцій і товарних потоків на основі бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією, що дають змогу здійснювати належний митний контроль”;
у підрозділі 3.4:
у пункті 3.4.1:
абзац п’ятий після слів “супровідної документації” доповнити словами “та контроль за їх дотриманням”;
в абзацах дев’ятому, тринадцятому та тридцятому слово “запасів” замінити словом “товарів”;
у пункті 3.4.2:
абзац перший викласти в такій редакції:
“У разі подання заяви про надання авторизації АЕО-Б наявність процедур ідентифікації виокремлення відомостей про товари з різним митним статусом і зазначення їх місця розташування під час зберігання товарів не вимагається.”;
абзац сьомий викласти в такій редакції:
“ідентифікацію в системі обліку іноземних товарів за їх митним статусом і зазначення їх місця розташування.”;
абзац десятий викласти в такій редакції:
“виокремлення відомостей про товари з різним митним статусом і зазначення їх місця розташування;”;
доповнити пункт після абзацу двадцятого новим абзацом такого змісту:
“виокремлення відомостей про товари з різним митним статусом і зазначення їх місця розташування;”.
У зв’язку з цим абзаци двадцять перший - двадцять сьомий вважати відповідно абзацами двадцять другим - двадцять восьмим;
слово “запаси” в усіх відмінках замінити словом “товари” у відповідному відмінку;
у пункті 3.5.1 підрозділу 3.5:
доповнити пункт після абзацу другого новим абзацом такого змісту:
“своєчасне отримання, перевірку наявності, надання дозвільної документації;”.
У зв’язку з цим абзаци третій - двадцять перший вважати відповідно абзацами четвертим - двадцять другим;
в абзаці шостому слово “умови” замінити словами “обставини (ситуації)”;
абзац сьомий після слів “митного представника” доповнити словами “, а також яким чином розподіляється відповідальність у випадку настання негативних наслідків для підприємства після того, як митне оформлення було завершено”;
абзац десятий викласти в такій редакції:
“перевірку підприємством дотримання строків та обсягів виконання робіт митним представником підприємства, перевізником, експедитором;”;
в абзацах одинадцятому і двадцятому слова “митних декларацій” замінити словами “оформлених митних декларацій”;
абзац сімнадцятий викласти в такій редакції:
“своєчасне отримання, перевірку наявності, надання дозвільної документації;”;
у підрозділі 3.6:
пункт 3.6.1 викласти в такій редакції:
“Пункт 3.6.1
Процедурами, впровадженими на підприємстві, встановлюються:
вимоги до носіїв інформації, на яких зберігаються резервні копії, або до форматів зберігання (наприклад, у разі використання “хмарного” сховища чи іншого способу зберігання резервних копій), а також періодичність створення резервних копій, порядок та місце їх зберігання;
вимоги щодо підготовки документів до передавання на їх архівне зберігання та їх подальше зберігання (для документів у паперовій формі).
Якщо підприємство користується для створення (зберігання), відновлення резервних копій, архівування (для документів у паперовій формі) облікових записів, документів та інформації щодо діяльності підприємства послугами інших суб’єктів господарювання, додатково до наведеного зазначається, на яких умовах такий суб’єкт господарювання надає свої послуги та хто має доступ до такої інформації.”;
доповнити підрозділ пунктом 3.6.2 такого змісту:
“Пункт 3.6.2
У відповіді на це питання необхідно зазначити строки зберігання документів та інформації щодо провадження господарської діяльності, а також створених резервних копій облікових записів, документів та інформації.”;
у підрозділі 3.7:
назву підрозділу викласти в такій редакції:
“Підрозділ 3.7. Захист інформаційно-комунікаційних та інформаційних (автоматизованих) систем”;
у пункті 3.7.1 слова “інформаційно-телекомунікаційної безпеки” замінити словами “інформаційно-комунікаційної безпеки”, а слова “інформаційно-телекомунікаційні і комп’ютерні системи” в усіх відмінках - словами “інформаційно-комунікаційні та інформаційні (автоматизовані) системи” у відповідному відмінку;
у пункті 3.7.2 слова “інформаційно-телекомунікаційних і комп’ютерних систем” замінити словами “інформаційно-комунікаційних та інформаційних (автоматизованих) систем”;
у підрозділі 3.8:
назву підрозділу викласти в такій редакції:
“Підрозділ 3.8. Захист первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації”;
у пункті 3.8.1 слова “регістрів бухгалтерського та складського обліку” замінити словами “регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації”;
доповнити підрозділ пунктом 3.8.2 такого змісту:
“Пункт 3.8.2
У відповіді на це питання зазначаються заходи, запроваджені на підприємстві для реагування на випадки несанкціонованого доступу та/або внесення виправлень до облікових записів у первинних та інших документах і регістрах бухгалтерського обліку, а також до комерційних облікових записів і товарно-транспортній документації, втрату, пошкодження або дострокове знищення таких документів.
Такі заходи повинні включати:
відомості щодо відповідальної особи, якій необхідно повідомляти у разі виявлення несанкціонованого доступу та/або внесення виправлень до первинних та інших документів, облікових записів у первинних та інших документах і регістрах бухгалтерського обліку, а також до комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації, втрату, пошкодження або дострокове знищення таких документів;
спосіб повідомлення такій відповідальній особі у разі виявлення фактів несанкціонованого доступу та/або внесення виправлень до первинних та інших документів, облікових записів у первинних та інших документах і регістрах бухгалтерського обліку, а також до комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації, втрату, пошкодження або дострокове знищення таких документів;
порядок подальших дій (документування порушень, з’ясування обставин, що призвели до порушень, тощо), яких необхідно вжити у разі виявлення таких фактів несанкціонованого доступу та/або внесення виправлень до первинних та інших документів, облікових записів у первинних та інших документах і регістрах бухгалтерського обліку, а також до комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації, втрату, пошкодження або дострокове знищення таких документів;
порядки моніторингу, перегляду та оновлення процедур, які містять відповідні заходи;
проведення інструктажу працівників щодо запровадження (зміни) процедур із забезпечення недопущення несанкціонованого доступу та/або внесення виправлень до первинних та інших документів, облікових записів у первинних та інших документах і регістрах бухгалтерського обліку, а також до комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації, втрату, пошкодження або дострокове знищення таких документів.”;
у розділі 4:
пояснення до заповнення розділу викласти в такій редакції:
“Розділ 4. Стійкий фінансовий стан
Цей розділ не заповнюється у разі подання заяви про надання авторизації:
на застосування спрощення “процедура випуску за місцезнаходженням”, “процедура спрощеного декларування”;
на застосування спрощення “використання пломб спеціального типу”, “використання загальної гарантії”, або аналогічних транзитних спрощень;
на застосування транзитного спрощення “статус авторизованого вантажовідправника”, “статус авторизованого вантажоодержувача”, “статус авторизованого вантажовідправника МДП”, “статус авторизованого вантажоодержувача МДП”;
для поміщення товарів у митний режим, визначеної пунктом 6 частини першої статті 19-2 Митного кодексу України;
на провадження виду діяльності, визначеного пунктом 1 частини першої статті 404 Митного кодексу України.”;
у підрозділі 4.3:
назву підрозділу викласти в такій редакції:
“Підрозділ 4.3. Показники фінансового стану”;
пункт 4.3.1 викласти в такій редакції:
“Пункт 4.3.1
У разі подання заяви про надання авторизації на провадження виду діяльності, визначеного пунктами 3, 5 частини першої статті 404 Митного кодексу України, у відповідях на питання цього пункту необхідно зазначити “не застосовується”.
У підпункті “а” необхідно зазначити показники коефіцієнтів фінансового стану, які визначаються на підставі даних фінансової звітності підприємства за календарний рік, в якому подається заява про надання авторизації (розраховується на підставі проміжної фінансової звітності), та попередні три календарних роки (розраховується на підставі річної фінансової звітності):
1) для великого або середнього підприємства - за формою № 1 “Баланс (звіт про фінансовий стан)”, формою № 2 “Звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід)”;
2) для малого підприємства - за формою № 1-м “Баланс”, формою № 2-м “Звіт про фінансові результати”;
3) для мікропідприємства - за формою № 1-мс “Баланс”, формою № 2-мс “Звіт про фінансові результати”.
Якщо заява про надання авторизації подається до 28 лютого календарного року, показники коефіцієнтів фінансового стану зазначаються за попередні три календарних роки, при цьому за останній календарний рік - на підставі проміжної фінансової звітності за дев’ять місяців із додатковим інформуванням митних органів про відповідні показники, визначені на підставі річної фінансової звітності, після її фактичного формування та подання, у разі якщо митними органами буде прийнято рішення про розгляд заяви про надання авторизації.
Якщо заява про надання авторизації подається після 28 лютого, але до 30 квітня календарного року, показники коефіцієнтів фінансового стану зазначаються за попередні три календарних роки на підставі річної фінансової звітності.
Якщо підприємство було утворене менш як три роки тому, показники коефіцієнтів фінансового стану зазначаються за період, коли підприємство існувало.
Показники коефіцієнтів фінансового стану розраховуються відповідно до формул, наведених у таблиці 1, з такими особливостями:
якщо під час розрахунку показників знаменник формули дорівнює нулю, то такому показнику присвоюється значення “0”;
у разі розрахунку показника “Рентабельність активів” (П3) за даними проміжної фінансової звітності (форми № 2, № 2-м або 2-мс “Звіт про фінансові результати”), значення показника у рядку 2290 та/або рядку 2295 до початку розрахунку показника необхідно привести до річного виміру шляхом його ділення на порядковий номер останнього звітного кварталу та множення на 4.
Таблиця 1
Розрахунок показників коефіцієнтів фінансового стану
Показники коефіцієнтів фінансового стану наводяться за такою формою:
Показники фінансового стану
рік
рік
рік
(звітний період
поточного року)
Миттєва ліквідність (Л1)
Швидка ліквідність (Л2)
Поточна ліквідність (Л3)
Маневреність капіталу (К1)
Фінансова автономія (К2)
Фінансова міцність (К3)
Маржа валового прибутку (П1)
Рентабельність операційної діяльності (П2)
Рентабельність активів (П3)
У разі заповнення анкети самооцінки підприємства з метою подання заяви про надання авторизації авторизованого економічного оператора, якщо підприємство виявило відповідно до контрольного питання 4.3.1 додатка 2 до Порядку оцінки, що клас фінансового стану підприємства відноситься до класу D (слабкий) або Е (поганий) в будь-якому з останніх повних двох календарних років та/або в календарному році, в якому подається заява про надання авторизації авторизованого економічного оператора, під час оцінки відповідності підприємство повинно бути готовим надати комісії з оцінки відповідності план фінансового оздоровлення (далі - ПФО), а у разі визначення класу Е (поганий) - додатково консолідовану фінансову звітність групи компаній за останній повний фінансовий рік, за який така консолідована звітність складена, але не раніше ніж за два повних календарних роки, що передують року, в якому подається заява про надання авторизації авторизованого економічного оператора, та гарантійний лист материнської компанії або кінцевого бенефіціарного власника (контролера) підприємства.
У разі заповнення анкети самооцінки підприємства з метою подання заяви про надання авторизації авторизованого економічного оператора, авторизації на застосування спрощення, визначеного пунктами 2-4 частини першої статті 13 Митного кодексу України, або аналогічного транзитного спрощення, якщо підприємство виявило відповідно до контрольного питання 4.3.1 додатка 2 до Порядку оцінки, що значення інтегральних показників фінансового стану підприємства за останні два повних календарних роки та/або в календарному році, в якому подається заява про надання авторизації, не є меншим за нижню межу класу для надання відповідної авторизації, але аналіз інтегральних показників демонструє тенденцію до погіршення фінансового стану підприємства і підприємство перебуває в тому класі, до якого належить нижня межа відповідної авторизації, під час оцінки відповідності підприємство повинно бути готовим надати комісії з оцінки відповідності ПФО.
ПФО підприємства повинен містити:
аналіз причин погіршення фінансового стану (описова частина);
комплекс конкретних заходів, спрямованих на поліпшення фінансового стану (описова частина);
прогнозні значення та динаміку даних фінансової звітності (розрахункова частина) на період двох років із поквартальною розбивкою.
У період воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення чи скасування альтернативно з метою застосування пункту 6-4 розділу XXI “Прикінцеві та перехідні положення” Митного кодексу України для отримання авторизації авторизованого економічного оператора підприємства можуть наводити такі показники коефіцієнтів фінансового стану:
Найменування показника
Формула розрахунку за даними балансу (звіту про фінансовий стан, ф. 1)*
Коефіцієнт покриття (Кпокр)
Коефіцієнт платоспроможності (автономії) (Кплат)
Коефіцієнт фінансування (Кфін)
- В цій таблиці використовуються такі скорочення:
ф.1 - форма № 1 “Баланс (звіт про фінансовий стан)” для великого або середнього підприємства, форма № 1-м “Баланс” для малого підприємства або форма № 1-мс “Баланс” для мікропідприємства;
р. - рядок;
гр. - графа.
У такому разі показники коефіцієнтів фінансового стану наводяться за такою формою:
Показники фінансового стану
рік
рік
рік
(звітний період
поточного року)
Коефіцієнт покриття (Кпокр)
Коефіцієнт платоспроможності (автономії) (Кплат)
Коефіцієнт фінансування (Кфін)
Для підтвердження показників коефіцієнтів фінансового стану підприємства під час перевірки комісії з оцінки відповідності необхідно надати фінансову звітність за відповідні періоди, складену відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку.
У підпункті “б” необхідно зазначити, чи підтверджена суб’єктом аудиторської діяльності фінансова звітність підприємства за будь-який з періодів, що оцінюється.
У разі наявності відповідного звіту за результатами аудиту фінансової звітності підприємства необхідно також надати інформацію щодо:
назви суб’єкта аудиторської діяльності та його реєстровий номер у Реєстрі аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності;
періоду, за який здійснено аудит, та дати підписання відповідного звіту.
Для підтвердження відповіді на це питання під час перевірки комісії з оцінки відповідності необхідно надати аудиторський звіт щодо аудиту фінансової звітності за кожен період, за який було здійснено такий аудит.”;
у розділі 5:
абзаци перший - третій пояснень до заповнення розділу викласти в такій редакції:
“Цей розділ не заповнюється у разі подання заяви про надання авторизації:
АЕО-Б;
для поміщення товарів у митний режим, визначений пунктом 6 частини першої статті 19-2 Митного кодексу України.”;
пункт 5.1.1 підрозділу 5.1 доповнити новим абзацом першим такого змісту:
“У разі подання заяви про надання авторизації на провадження виду діяльності, визначеного пунктами 1, 3, 5 частини першої статті 404 Митного кодексу України, у відповідях на питання підпунктів “а” та “в” необхідно зазначити “не застосовується”.”.
У зв’язку з цим абзаци перший - десятий вважати відповідно абзацами другим - одинадцятим;
у розділі 6:
у підрозділі 6.1:
в абзаці п’ятому та пункті 6.1.2 слова “та приміщень” виключити;
у пункті 6.1.5 слово “/приміщень” виключити;
у пункті 6.1.6 слова “та в приміщеннях” виключити;
в абзаці першому підрозділу 6.2 слова “як об’єкти, так і окремі приміщення” замінити словами “будь-які об’єкти підприємства”;
абзац другий підрозділу 6.3 виключити;
у пункті 6.6.6 та підпунктах “а” і “б” пункту 6.9.1, пункті 6.9.2 слово “запасів” виключити;
пункт 6.10.2 підрозділу 6.10 доповнити новим абзацом такого змісту:
“Якщо підприємство виконує роль митного представника або експедитора, у відповіді на питання цього пункту необхідно зазначити “не застосовується”.”.
У зв’язку з цим абзац перший вважати абзацом другим.
26. У формі звіту про результати оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критерію та/або умові надання авторизації, затвердженій зазначеною постановою, слова “Додаток: на ___ арк.” замінити словами
“Додаток: на ___ арк.
Пропозиції для врахування під час планування заходів з моніторингу_____________________________________________________________________ ________________________________________________”.
27. Форму звіту про результати застосування процедури кінцевого використання товарів, затверджену зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 15 квітня 2025 р. № 454)
ЗВІТ
про завершення митного режиму імпорту (в частині процедури кінцевого використання)”.
28. Доповнити постанову формою звіту про завершення митного режиму переробки на митній території такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗВІТ
про завершення митного режиму переробки на митній території”.
29. У формі висновку про відповідність (невідповідність) підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації, затвердженій зазначеною постановою, слова “Голова комісії з оцінки відповідності:” замінити словами:
“Пропозиції для врахування під час планування заходів з моніторингу_____________________________________________________________________ _________________________________________________
Голова комісії з оцінки відповідності:”.
30. Форму авторизації на застосування спрощення “загальна гарантія”, затверджену зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 15 квітня 2025 р. № 454)
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування спрощення “використання загальної гарантії””.
31. Форму авторизації на застосування спрощення “загальна гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків”, затверджену зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 15 квітня 2025 р. № 454)
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування спрощення “використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 50 відсотків””.
32. Форму авторизації на застосування спрощення “загальна гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків”, затверджену зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 15 квітня 2025 р. № 454)
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування спрощення “використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 30 відсотків””.
33. Форму авторизації на застосування спрощення “звільнення від гарантії”, затверджену зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 15 квітня 2025 р. № 454)
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування спрощення “використання звільнення від гарантії””.
34. Форму авторизації на застосування спрощення “самостійне накладання пломб спеціального типу”, затверджену зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 15 квітня 2025 р. № 454)
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування спрощення/транзитного спрощення “використання пломб спеціального типу””.
35. Форму авторизації на застосування спрощення “процедура спрощеного декларування”, затверджену зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 15 квітня 2025 р. № 454)
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування спрощення “процедура спрощеного декларування””.
36. Форму авторизації на застосування спрощення “процедура випуску за місцезнаходженням”, затверджену зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 15 квітня 2025 р. № 454)
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування спрощення “процедура випуску за місцезнаходженням””.
37. Форму авторизації на застосування процедури кінцевого використання, затверджену зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 15 квітня 2025 р. № 454)
АВТОРИЗАЦІЯ
для поміщення товарів у митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання)”.
38. Доповнити постанову формою авторизації для поміщення товарів у митний режим тимчасового ввезення такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
АВТОРИЗАЦІЯ
для поміщення товарів у митний режим тимчасового ввезення”.
39. Доповнити постанову формою авторизації для поміщення товарів у митний режим переробки на митній території такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
АВТОРИЗАЦІЯ
для поміщення товарів у митний режим переробки на митній території”.
40. Доповнити постанову формою авторизації для поміщення товарів у митний режим переробки за межами митної території такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
АВТОРИЗАЦІЯ
для поміщення товарів у митний режим переробки за межами митної території”.
41. Доповнити постанову формою авторизації на провадження митної брокерської діяльності такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
АВТОРИЗАЦІЯ
на провадження митної брокерської діяльності”.
42. Доповнити постанову формою авторизації на експлуатацію митного складу такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
АВТОРИЗАЦІЯ
на експлуатацію митного складу”.
43. Доповнити постанову формою авторизації на експлуатацію складу тимчасового зберігання такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
АВТОРИЗАЦІЯ
на експлуатацію складу тимчасового зберігання”.
44. Форму авторизації на застосування транзитного спрощення “використання загальної гарантії”, затверджену зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 15 квітня 2025 р. № 454)
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування транзитного спрощення “використання загальної гарантії””.
45. Форму авторизації на застосування транзитного спрощення “використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 50 відсотків”, затверджену зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 15 квітня 2025 р. № 454)
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування транзитного спрощення “використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 50 відсотків””.
46. Форму авторизації на застосування транзитного спрощення “використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 30 відсотків”, затверджену зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 15 квітня 2025 р. № 454)
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування транзитного спрощення “використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 30 відсотків””.
47. Форму авторизації на застосування транзитного спрощення “використання звільнення від гарантії”, затверджену зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 15 квітня 2025 р. № 454)
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування транзитного спрощення “використання звільнення від гарантії””.
48. Формуавторизації на застосування транзитного спрощення “статус авторизованого вантажовідправника”, затверджену зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 15 квітня 2025 р. № 454)
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування транзитного спрощення “статус авторизованого вантажовідправника””.
49. Форму авторизації на застосування транзитного спрощення “статус авторизованого вантажоодержувача”, затверджену зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 15 квітня 2025 р. № 454)
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування транзитного спрощення “статус авторизованого вантажоодержувача””.
50. У Порядку проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації, затвердженому зазначеною постановою:
- 1) пункт 1 викласти в такій редакції:
“1. Цей Порядок розроблений відповідно до частини п’ятої статті 19-4 Митного кодексу України та визначає процедури проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації:
авторизованого економічного оператора (далі - АЕО);
на застосування спрощення (у тому числі транзитного спрощення);
на провадження митної брокерської діяльності, авторизації на експлуатацію митного складу, авторизації на експлуатацію складу тимчасового зберігання;
для поміщення товарів у митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання), тимчасового ввезення, переробки на митній території, переробки за межами митної території з урахуванням особливостей, визначених у додатку 5.
Критерії та/або умови надання авторизацій, зазначених в цьому пункті, визначаються Митним кодексом України, крім авторизації на застосування транзитного спрощення, що використовується для процедури спільного транзиту, критерії та/або умови надання якої визначаються додатком 1.”;
“4. До заяви про надання авторизації додаються:
- 1) анкета самооцінки підприємства, форму якої затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092 “Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизації”, яка заповнюється відповідно до виду авторизації та ролі підприємства в міжнародному ланцюзі постачання згідно з поясненнями щодо її заповнення та подається для підтвердження відповідності критеріям, визначеним частиною третьою статті 12 Митного кодексу України, або їх окремих умов, визначених у статті 14 Митного кодексу України. Анкета самооцінки підприємства заповнюється частково у випадку, передбаченому абзацом другим частини першої статті 19-4 Митного кодексу України.
Анкета самооцінки підприємства не подається у разі, коли:
підприємство має діючу авторизацію (кілька авторизацій), для надання якої (яких) підтверджено відповідність підприємства всім критеріям та/або умовам, дотримання яких необхідно для надання авторизації, щодо якої подано заяву;
на розгляді в митному органі перебуває інша заява підприємства про надання авторизації, з якою подано анкету самооцінки підприємства, заповнену, зокрема, з урахуванням виду авторизації, щодо якої подається заява;
- 2) опитувальник підприємства щодо відповідності умові зберігання документів та ведення облікових записів, визначених статтею 73-3 Митного кодексу України, за формою, визначеною у додатку;
У разі коли підприємство має діючу авторизацію, для надання якої підтверджено відповідність підприємства умові зберігання документів та ведення облікових записів, визначеній статтею 73-3 Митного кодексу України, дотримання якої обрано підприємством для отримання авторизації, щодо якої подано заяву, опитувальник підприємства щодо відповідності умові зберігання документів та ведення облікових записів, визначених статтею 73-3 Митного кодексу України, не подається;
- 3) інші документи або їх копії, необхідні для прийняття рішення уповноваженим митним органом, у таких випадках:
у разі подання заяви про надання авторизації на застосування одного із спрощень, передбачених пунктами 2-4 частини першої статті 13 Митного кодексу України, або аналогічних транзитних спрощень, а також про надання авторизації на застосування транзитного спрощення “використання загальної гарантії” - розрахунок референтної суми загальної гарантії або звільнення від гарантії;
у разі подання заяви про надання авторизації на провадження митної брокерської діяльності, авторизації на експлуатацію митного складу, авторизації на експлуатацію складу тимчасового зберігання - документи, зазначені в пункті 4 розділу I пояснень до відповідних заяв про надання авторизації, форми яких затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092 “Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизації”.
Якщо підприємство має намір отримати авторизацію на експлуатацію митного складу або на експлуатацію складу тимчасового зберігання на кілька об’єктів, що розташовані на території, що використовується виключно для цілей провадження окремого виду діяльності, за однією юридичною адресою або на території єдиного майнового комплексу, у заяві про надання авторизації необхідно зазначити характеристики кожного об’єкта та додати відповідні документи на кожен з таких об’єктів.
У разі коли підприємство зареєстровано в одній адміністративно-територіальній одиниці, а об’єкт підприємства, щодо якого планується отримання авторизації на експлуатацію митного складу або на експлуатацію складу тимчасового зберігання, розташований в іншій адміністративно-територіальній одиниці, заява про надання авторизації та документи подаються до уповноваженого митного органу, в зоні діяльності якого розташований такий об’єкт;
у разі подання заяви про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання), тимчасового ввезення, переробки на митній території, переробки за межами митної території - документи, визначені частиною третьою статей 76-1, 104-1, 149, 165 Митного кодексу України;
у разі подання заяви про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим тимчасового ввезення, переробки за межами митної території України - за бажанням підприємства приклади документів або візуальне відображення у програмних засобах ведення облікових записів як підтвердження відповідності умові зберігання документів та ведення облікових записів, визначеній статтею 73-3 Митного кодексу України.
Подання в електронній формі до уповноваженого митного органу заяви про надання авторизації, анкети самооцінки підприємства, інших документів або їх копій, необхідних для прийняття рішення, здійснюється підприємством з використанням єдиного державного інформаційного веб-порталу “Єдине вікно для міжнародної торгівлі”.”;
“6. Попередній розгляд заяви про надання авторизації здійснюється уповноваженим митним органом протягом:
30 днів з дня, наступного за днем реєстрації заяви, - для авторизації АЕО;
15 днів з дня, наступного за днем реєстрації заяви, - для авторизації на застосування спрощення (у тому числі транзитного спрощення);
п’ять робочих днів з дня, наступного за днем реєстрації заяви, - для авторизації на провадження митної брокерської діяльності;
10 днів з дня, наступного за днем реєстрації заяви, - для авторизації на експлуатацію митного складу або на експлуатацію складу тимчасового зберігання, а також авторизації для поміщення товарів у митний режим.”.
У зв’язку з цим абзац третій вважати абзацом шостим;
“10. За результатами попереднього розгляду з дотриманням строків, установлених Митним кодексом України, уповноваженим митним органом приймається одне з таких рішень:
- 1) у разі подання заяви про надання авторизації, крім авторизації на провадження митної брокерської діяльності:
про розгляд заяви у формі наказу про проведення оцінки відповідності, в якому визначаються з урахуванням виду авторизації, щодо якої подано заяву, перелік критеріїв та/або умов для надання авторизації, щодо яких проводитиметься оцінка відповідності, та персональний склад комісії з оцінки відповідності;
про розгляд заяви у формі листа - у разі, коли підприємство має діючу авторизацію або діючі авторизації, критерії та/або умови надання яких відповідають усім критеріям та/або умовам авторизації, щодо надання якої підприємством подано заяву. У такому випадку оцінка відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації (далі - оцінка відповідності) не проводиться;
про відмову в розгляді заяви у формі листа, в якому зазначаються з посиланням на відповідний пункт (пункти) частини сьомої статті 19-5 Митного кодексу України підстави для такої відмови, строк і порядок оскарження такого рішення;
- 2) у разі подання заяви про надання авторизації на провадження митної брокерської діяльності:
про розгляд заяви за формою згідно з додатком 7 про проведення оцінки відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації на провадження митної брокерської діяльності, яке підписується головою постійно діючої комісії з проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації на провадження митної брокерської діяльності (далі - постійно діюча комісія). Голова та склад постійно діючої комісії визначається Головою Держмитслужби та затверджується наказом. Постійно діюча комісія у складі не більше восьми осіб формується з числа посадових осіб Держмитслужби, які успішно пройшли спеціальний курс з оцінки відповідності підприємств відповідним критеріям та/або умовам надання авторизації;
про розгляд заяви у формі листа - у разі, коли підприємство має діючу авторизацію або діючі авторизації, критерії та/або умови надання яких відповідають усім критеріям та/або умовам авторизації на провадження митної брокерської діяльності. У такому випадку оцінка відповідності не проводиться;
про відмову в розгляді заяви у формі листа, в якому зазначаються з посиланням на відповідний пункт (пункти) частини сьомої статті 19-5 Митного кодексу України підстави для такої відмови, строк і порядок оскарження такого рішення.”;
- 7) у пункті 11:
в абзаці першому слова “наказу про проведення оцінки відповідності, лист про розгляд заяви або про відмову в розгляді заяви” замінити словами і цифрами “рішення, прийнятого відповідно до пункту 10 цього Порядку,”, а слово “реєстрації” - словом “видання”;
в абзаці другому слова “копія наказу про проведення оцінки відповідності або лист про розгляд заяви або про відмову в розгляді заяви” замінити словами і цифрами “рішення, прийняте відповідно до пункту 10 цього Порядку,”;
- 8) пункт 12 доповнити абзацами такого змісту:
“Комісією з оцінки відповідності для надання авторизації на провадження митної брокерської діяльності є постійно діюча комісія.
Діяльність постійно діючої комісії для надання авторизації на провадження митної брокерської діяльності провадиться відповідно до вимог цього Порядку, встановлених для комісії з оцінки відповідності, з урахуванням особливостей, визначених підпунктом 2 пункту 10 цього Порядку для постійно діючої комісії, крім строків розгляду заяви та прийняття рішення щодо авторизації на провадження митної брокерської діяльності, визначених Митним кодексом України.”;
- 9) у пункті 14:
абзац четвертий викласти в такі редакції:
“можуть включатися більше ніж по одній посадовій особі митного органу для проведення оцінки відповідності підприємства критеріям або сукупності критеріїв “демонстрація заявником високого рівня контролю своїх операцій і товарних потоків на основі бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією, що дають змогу здійснювати належний митний контроль” або умові зберігання документів та ведення облікових записів, визначеній статтею 73-3 Митного кодексу України, “дотримання стандартів безпеки та надійності” або вимогам до облаштування об’єктів підприємства, визначеним відповідно до частини четвертої статті 404 Митного кодексу України, сукупності окремих умов відповідності таким критеріям;”;
в абзаці п’ятому слова “приміщень і” виключити, а після слова “Держмитслужба” доповнити словами “або інша митниця”;
- 10) пункти 16-18 викласти в такій редакції:
“16. З огляду на категорію, до якої належить підприємство, та/або специфіку його діяльності, обсяг операцій з товарами, що здійснюються підприємством, місцезнаходження об’єктів підприємства, документів бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією з урахуванням виду авторизації, щодо якої подано заяву, головою комісії з оцінки відповідності розробляється та затверджується графік роботи комісії, яким у межах строків, визначених Митним кодексом України для проведення оцінки відповідності, передбачаються:
строки здійснення необхідних заходів комісією з оцінки відповідності на робочих місцях без відвідування об’єктів підприємства;
строки здійснення необхідних заходів комісією з оцінки відповідності з відвідуванням об’єктів підприємства;
строки подання членами комісії з оцінки відповідності звітів про результати оцінки відповідності підприємства критерію та/або умові надання авторизації за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092 “Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизацій”, та звіту про проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства вимогам до облаштування об’єктів підприємства обладнанням для зважування товарів та системами відеоспостереження за формою, визначеною додатком 8 (далі - звіт про результати оцінки);
строки подання керівнику уповноваженого митного органу або уповноваженій ним особі документів про відповідність чи невідповідність підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації, визначені у межах строків проведення оцінки відповідності згідно із частиною першою статті 19-6 Митного кодексу України.
У разі проведення оцінки відповідності підприємства вимогам до облаштування об’єктів підприємства, визначеним відповідно до частини четвертої статті 404 Митного кодексу України, у графіку роботи комісії зазначається член комісії, відповідальний за внесення інформації із звіту про результати оцінки до систем, що забезпечують функціонування електронних інформаційних ресурсів митних органів.
17. Оцінка відповідності підприємства критеріям “демонстрація заявником високого рівня контролю своїх операцій і товарних потоків на основі бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією, що дають змогу здійснювати належний митний контроль” або умові зберігання документів та ведення облікових записів, визначеній статтею 73-3 Митного кодексу України, “дотримання стандартів безпеки та надійності” або вимогам до облаштування об’єктів підприємства, визначеним відповідно до частини четвертої статті 404 Митного кодексу України, проводиться з обов’язковим відвідуванням відповідними членами комісії з оцінки відповідності об’єктів підприємства, на яких, зокрема, здійснюється зберігання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації та/або які використовуються підприємством та мають значення для проведення оцінки відповідності.
Проведення огляду об’єктів підприємства під час відвідування з метою оцінки відповідності підприємства вимогам до облаштування об’єктів підприємства, визначеним відповідно до частини четвертої статті 404 Митного кодексу України, здійснюється визначеними членами комісії з оцінки відповідності у присутності керівника підприємства або уповноваженої ним особи шляхом фіксації, фотографування (за потреби), перевірки відомостей щодо розташування та облаштування об’єктів підприємства, зазначених у заяві про надання авторизації та доданих документах.
У разі подання заяви про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим тимчасового ввезення або переробки за межами митної території України відвідування об’єктів підприємства для проведення оцінки відповідності умові зберігання документів та ведення облікових записів, визначеній статтею 73-3 Митного кодексу України, не проводиться, якщо підприємство разом із заявою про надання авторизації надало приклади документів або візуальне відображення у програмних засобах ведення облікових записів, що містять види інформації, властиві відповідному типу авторизації, відповідно до пункту 2 пояснень до заповнення опитувальника підприємства щодо відповідності умові зберігання документів та ведення облікових записів, визначених статтею 73-3 Митного кодексу України, наведеного у додатку 6.
18. Заходи, що передбачають відвідування комісією з оцінки відповідності приміщень і об’єктів, що використовуються підприємством, здійснюються з урахуванням таких вимог:
строк здійснення таких заходів не повинен перевищувати 30 днів, крім відвідування об’єктів підприємства, яке подало заяву про надання авторизації на експлуатацію митного складу або складу тимчасового зберігання, для яких такий строк не повинен перевищувати семи днів;
графік здійснення таких заходів повинен бути узгоджений з керівником підприємства або уповноваженою ним особою;
до початку здійснення таких заходів керівнику підприємства або уповноваженій ним особі повинен бути повідомлений список посадових осіб, що здійснюватимуть відвідування;
члени комісії з оцінки відповідності повинні пред’явити керівнику підприємства або уповноваженій ним особі свої службові посвідчення.”;
11) в абзаці першому пункту 19 після слів і цифри “в додатку 2” доповнити словами і цифрами “(крім випадків, коли проводиться оцінка відповідності підприємства вимогам до облаштування об’єктів підприємства, визначеним відповідно до частини четвертої статті 404 Митного кодексу України)”;
12) у пункті 22:
в абзаці першому після слів “оцінки відповідності” доповнити словами і цифрами “(крім випадків, коли проводиться оцінка відповідності підприємства вимогам до облаштування об’єктів підприємства, визначеним відповідно до частини четвертої статті 404 Митного кодексу України)”;
доповнити пункт після абзацу третього новим абзацом такого змісту:
“У разі проведення оцінки відповідності підприємства вимогам до облаштування об’єктів підприємства, визначеним відповідно до частини четвертої статті 404 Митного кодексу України, оцінка “відповідає” виставляється, якщо на всі питання щодо відомостей про об’єкти підприємства у звіті про результати оцінки надано відповідь “відповідає” та у висновку звіту встановлено “відповідність підприємства вимогам до облаштування об’єктів підприємства обладнанням для зважування товарів та системами відеоспостереження.”.
У зв’язку з цим абзац четвертий вважати абзацом п’ятим;
- 13) у пункті 24:
в абзаці першому цифри і слова “10 календарних днів” замінити словами “чотири календарних дні”;
доповнити пункт після абзацу першого новим абзацом такого змісту:
“У разі проведення оцінки відповідності підприємства вимогам до облаштування об’єктів підприємства, визначеним відповідно до частини четвертої статті 404 Митного кодексу України, члени комісії, визначені відповідно до графіка роботи комісії для проведення оцінки, складають звіт про результати оцінки та передають його голові комісії з оцінки відповідності.”.
У зв’язку з цим абзаци другий - восьмий вважати відповідно абзацами третім - дев’ятим;
14) в абзаці п’ятому пункту 26 слово “прийняття” замінити словом “видання”;
15) пункти 32-35 викласти в такій редакції:
“32. Під час проведення повторної оцінки відповідності посадові особи митних органів керуються пунктами 12-15, 17-20, 22 цього Порядку з урахуванням особливостей, встановлених пунктами 32-35 цього Порядку.
33. Для проведення повторної оцінки відповідності щодо виконання підприємством умов, визначених у авторизації, склад комісії з проведення повторної оцінки відповідності формується з урахуванням:
категорії, до якої належить підприємство, та/або специфіки його діяльності, місцезнаходження об’єктів підприємства, документів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації, виду авторизації;
характеру виявлених обставин, що дають підстави вважати, що підприємство може не дотримуватися умов, визначених в авторизації;
кількості операцій, здійснених підприємством із застосуванням авторизації.
34. Оцінювання відповідності підприємства певному критерію та/або умові надання авторизації проводиться виключно на основі сукупності відповідей на контрольні питання, що визначені відповідним розділом алгоритму оцінки відповідності та є необхідними для підтвердження виконання підприємством критерію та/або умови надання авторизації, щодо яких проводиться повторна оцінка відповідності (крім випадків, коли проводиться повторна оцінка відповідності підприємства вимогам облаштування об’єктів підприємства, визначеним відповідно до частини четвертої статті 404 Митного кодексу України).
35. Не пізніше ніж за три робочих дні до завершення строку проведення повторної оцінки відповідності кожний член комісії з повторної оцінки відповідності завершує оцінювання відповідності підприємства відповідному критерію та/або умові надання авторизації або виконання умов, визначених авторизацією, та складає звіт про результати повторної оцінки відповідності підприємства критерію та/або умові надання авторизації, а в разі проведення повторної оцінки відповідності підприємства вимогам облаштування об’єктів підприємства, визначеним відповідно до частини четвертої статті 404 Митного кодексу України, - члени комісії, визначені відповідно до наказу про проведення повторної оцінки відповідності для оцінки цієї умови, складають звіт про проведення повторної оцінки відповідності підприємства вимогам до облаштування об’єктів підприємства обладнанням для зважування товарів та системами відеоспостереження (далі - звіт про результати повторної оцінки). Звіт про результати повторної оцінки передається членом комісії голові комісії з повторної оцінки відповідності.
Оцінка “відповідає” за певним критерієм виставляється в разі, коли на всі контрольні питання, визначені відповідним розділом розділу II “Контрольні питання для оцінки відповідності критеріям, визначеним частиною третьою статті 12 Митного кодексу України, та/або їх окремим умовам, визначеним у статті 14 Митного кодексу України” алгоритму оцінки відповідності, надано відповідь “так” та/або “не застосовується” (з огляду на роль підприємства в міжнародному ланцюзі постачання товарів та специфіку діяльності підприємства).
Оцінка “відповідає” за умовами надання авторизації виставляється в тому разі, коли на сукупність контрольних питань, визначених алгоритмом оцінки відповідності підприємства, надано відповідь “так” та/або “не застосовується” (з огляду на тип авторизації, роль підприємства в міжнародному ланцюзі постачання товарів та/або специфіку діяльності підприємства).
У разі проведення оцінки відповідності підприємства вимогам облаштування об’єктів підприємства, визначеним відповідно до частини четвертої статті 404 Митного кодексу України, оцінка “відповідає” виставляється в разі, коли на всі питання щодо відомостей про об’єкти підприємства у звіті про результати повторної оцінки надано відповідь “відповідає” та у висновку звіту встановлено “відповідність підприємства вимогам до облаштування об’єктів підприємства обладнанням для зважування товарів та системами відеоспостереження”.
В усіх інших випадках за відповідним критерієм та/або умовою надання авторизації виставляється оцінка “не відповідає”.
Стосовно виконання умов, визначених авторизацією, у звіті про результати повторної оцінки перераховуються заходи, які здійснювалися членом комісії з повторної оцінки під час виконання підприємством таких умов, та зазначається, чи виконуються такі умови.
Відомості, внесені до звіту про результати повторної оцінки, також вносяться членом комісії з повторної оцінки відповідності, яким складено такий звіт, до систем, що забезпечують функціонування електронних інформаційних ресурсів митних органів, а такий звіт передається голові комісії з повторної оцінки відповідності для складення висновку про відповідність (невідповідність) підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації.”;
- 16) у додатках до Порядку:
у додатку 1:
у підпункті 3 пункту 3 слова “записів у первинних облікових документах і регістрах бухгалтерського та складського обліку” замінити словами “облікових записів у первинних документах і регістрах бухгалтерського обліку, а також у комерційних облікових записах і товарно-транспортній документації”;
у пункті 5:
абзаци другий і третій підпункту 1 викласти в такій редакції:
“забезпечує можливість виокремлення відомостей про товари з різним митним статусом і у відповідних випадках зазначення їх місця розташування (стаття 75(2)(c)(iii) Конвенції, яка відповідає підпункту “в” пункту 1 частини другої статті 14 Митного кодексу України);
забезпечує фізичний та/або із застосуванням інформаційно-комунікаційних технологій доступ посадових осіб митних органів до первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, а також до комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації (стаття 75(2)(c)(ii) Конвенції, яка відповідає підпунктам “г” і “ґ” пункту 1 частини другої статті 14 Митного кодексу України);”;
підпункт 4 викласти в такій редакції:
“4) підприємством вжито всіх необхідних заходів до захисту первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації, інформаційно-комунікаційних та інформаційних (автоматизованих) систем від несанкціонованого доступу до них (стаття 75(2)(c)(viii) Конвенції, яка відповідає пункту 7 частини другої статті 14 Митного кодексу України).”;
підпункт 4 пункту 6 викласти в такій редакції:
“4) відповідає критерію демонстрації заявником високого рівня контролю своїх операцій і товарних потоків на основі бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією, що дають змогу здійснювати належний митний контроль (стаття 57(2)(d) Конвенції, яка відповідає пункту 2 частини третьої статті 12 Митного кодексу України);”;
пункт 9 виключити;
у додатку 2:
пункти 1-3 розділу I викласти в такій редакції:
“1. Для проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації використовують контрольні питання, наведені в розділі II, - щодо оцінки інформації, зазначеної в анкеті самооцінки підприємства, та контрольні питання, наведені в розділі III, - щодо оцінки інформації, зазначеної в опитувальнику підприємства щодо відповідності умові зберігання документів та ведення облікових записів, визначених статтею 73-3 Митного кодексу України (далі - контрольні питання).
2. Сукупність контрольних питань та відповідей на них, що дають змогу перевірити зазначену в анкеті самооцінки підприємства та/або в опитувальнику підприємства щодо відповідності умові зберігання документів та ведення облікових записів, визначених статтею 73-3 Митного кодексу України, інформацію про підприємство та оцінити відповідність (невідповідність) підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації, становлять алгоритм оцінки відповідності.
3. Нумерація розділів, підрозділів та контрольних питань розділу II алгоритму оцінки відповідності відповідає нумерації розділів, підрозділів і пунктів анкети самооцінки підприємства.
У разі коли підприємство для отримання авторизації для поміщення товарів у митний режим, визначеної пунктом 6 частини першої статті 19-2 Митного кодексу України, обирає підтвердження умови зберігання документів та ведення облікових записів відповідно до статті 73-3 Митного кодексу України для цілей оцінки відповідності, застосовуються контрольні питання, наведені в розділі III алгоритму оцінки відповідності.”;
у розділі II:
назву розділу викласти в такій редакції:
“II. Контрольні питання для оцінки відповідності критеріям, визначеним частиною третьою статті 12 Митного кодексу України, та /або їх окремим умовам, визначеним у статті 14 Митного кодексу України”;
у розділі 1:
у пункті 1.1.1:
підпункт “є” пункту 1 виключити;
таблицю викласти в такій редакції:
“Пункт контрольного питання 1.1.1
Відповідь на пункт
Підпункт пункту контрольного питання
Відповідь на підпункт
Примітка
1
Так
а
так
б
так
в
так
г
так
ґ
так
д
так
е
так або не застосовується
відповідь “не застосовується” надається в разі відсутності веб-сайту підприємства
ж
так або не застосовується
відповідь “не застосовується” надається в разі, коли підприємство подає заяву про надання будь-якого виду авторизації, крім авторизації АЕО
з
так або не застосовується
відповідь “не застосовується” надається в разі, коли підприємство було утворене більше ніж три роки тому”;
абзац п’ятнадцятий пункту 1.1.4 викласти в такій редакції:
“для утримувача складу - наявність в електронних інформаційних ресурсах митних органів відомостей щодо права підприємства на провадження діяльності, передбаченої пунктами 3, 4, 5 частини першої статті 404 Митного кодексу України.”;
абзац третій пункту 1.1.5 викласти в такій редакції:
“Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в разі відсутності об’єктів, що використовуються підприємством під час операцій з товарами, які є чи будуть частиною міжнародного ланцюга постачання товарів, утримувачем яких є таке підприємство.”;
пункт 1.1.6 викласти в такій редакції:
“Контрольне питання 1.1.6. Чи підтверджується інформація, зазначена у пункті 1.1.6 анкети самооцінки підприємства, щодо торгівлі товарами з пов’язаними особами?
Варіанти відповіді на контрольне питання 1.1.6: так/ні/не застосовується.
Для надання відповіді на контрольне питання уповноважений митний орган повинен перевірити:
- 1) чи виконує підприємство роль експортера та/або імпортера?
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні;
- 2) чи підтверджується інформація щодо торгівлі товарами з пов’язаною особою у розумінні статті 15 Угоди про застосування статті VII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року?
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні.
Питання пункту 2 застосовується в разі надання відповіді “так” на питання пункту 1. При цьому довідковою інформацією для відповіді на це питання може бути інформація, яка заявлялася підприємством у деклараціях митної вартості.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в разі отримання відповіді “ні” на питання пункту 1.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі отримання сукупності відповідей “так” на питання пунктів 1 і 2.”;
пункт 1.1.7 доповнити абзацом такого змісту:
“Відповідь “так” також надається в разі, коли інформацію щодо підрозділів підприємства додано до анкети самооцінки у вигляді схематичного зображення.”;
у пункті 1.2.3:
в абзаці першому слова “відповідає” та “даним митної статистики” виключити, а слово “умові” замінити словами “стосовно умови”;
пункт 1 викласти в такій редакції:
“1) чи наведено в пункті запитувану інформацію відповідно до пояснень щодо заповнення анкети самооцінки підприємства?”;
пункт 1.2.4 викласти в такій редакції:
“Контрольне питання 1.2.4. Чи наведена в пункті 1.2.4 анкети самооцінки підприємства інформація щодо сум сплачених митних платежів?
Варіанти відповіді на контрольне питання 1.2.4: так/ні.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі наведення запитуваної інформації або зазначення відповіді “не застосовується” відповідно до пояснень щодо заповнення анкети самооцінки підприємства.”;
абзаци перший - четвертий замінити абзацами такого змісту:
“Контрольні питання цього підрозділу не застосовуються в разі, коли підприємство:
подає заяву про надання авторизації на застосування спрощення “використання загальної гарантії” або аналогічного транзитного спрощення;
виконує виключно роль виробника, перевізника або експедитора.”;
у пункті 1.3.2:
в абзаці третьому слово “Відповідь” замінити словами “На додаток до випадків, визначених абзацом першим цього підрозділу, відповідь”;
після слів “згідно з УКТЗЕД” доповнити словами “, а також якщо підприємство подає заяву про надання авторизації на експлуатацію митного складу відкритого типу II”;
у пункті 1.3.3:
слово “Відповідь” замінити словами “На додаток до випадків, визначених абзацом першим цього підрозділу, відповідь”;
після слів “вартості товарів” доповнити словами “, а також якщо підприємство подає заяву про надання авторизації на експлуатацію митного складу відкритого типу II”;
в абзаці третьому пункту 1.3.4:
слово “Відповідь” замінити словами “На додаток до випадків, визначених абзацом першим цього підрозділу, відповідь”;
після слів “походження товарів” доповнити словами “, а також якщо підприємство подає заяву про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим тимчасового ввезення, переробки за межами митної території, на експлуатацію складу тимчасового зберігання, на експлуатацію митного складу відкритого типу II”;
у пункті 1.3.5:
слово “Відповідь” замінити словами “На додаток до випадків, визначених абзацом першим цього підрозділу, відповідь”;
після слів “видами мита” доповнити словами “, а також якщо підприємство подає заяву про надання авторизації на експлуатацію митного складу відкритого типу II”;
у розділі 2:
слова “авторизації на застосування процедури кінцевого використання” замінити словами та цифрами “надання авторизації для поміщення товарів у митний режим, визначеної пунктом 6 частини першої статті 19-2 Митного кодексу України,”;
доповнитипідрозділ 2.1 пунктом 2.1.3 такого змісту:
“Контрольне питання 2.1.3. Чи забезпечується відповідність критерію “дотримання вимог митного та податкового законодавства України, а також відсутність фактів притягнення до кримінальної відповідальності” у частині незастосування санкцій відповідно до Закону України “Про санкції”, а також вжиття заходів до недопущення здійснення операцій із товарами та/або підприємствами, до яких застосовані секторальні або персональні санкції відповідно до Закону України “Про санкції”?
Варіанти відповіді на контрольне питання 2.1.3: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна переконатися:
- 1) чи застосовуються до підприємства санкції, запроваджені відповідно до Закону України “Про санкції”?
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні;
- 2) чи здійснює підприємство операції із товарами та/або підприємствами, до яких застосовані секторальні або персональні санкції відповідно до Закону України “Про санкції”?
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 2.1.3
Відповідь на пункт
Підпункт пункту контрольного питання
Відповідь на підпункт
Примітка
1
Ні
2
Ні”;
у розділі 3:
назву та пояснення до заповнення розділу викласти в такій редакції:
“Розділ 3. Демонстрація заявником високого рівня контролю своїх операцій і товарних потоків на основі бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією, що дають змогу здійснювати належний митний контроль
Контрольні питання цього розділу не застосовуються в таких випадках:
подання заяви про надання авторизації на застосування спрощення, визначеного пунктом 1 частини першої статті 13 Митного кодексу України, або аналогічного транзитного спрощення;
подання заяви про надання авторизації на провадження виду діяльності, визначеного пунктом 1 частини першої статті 404 Митного кодексу України;
подання заяви про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим, визначеної пунктом 6 частини першої статті 19-2, пунктами 3, 5 частини першої статті 404 Митного кодексу України, якщо підприємство для отримання авторизації обирає підтвердження умови зберігання документів та ведення облікових записів відповідно до статті 73-3 Митного кодексу України.
У разі подання заяви про надання авторизації на застосування спрощення, визначеного пунктом 2 частини першої статті 13 Митного кодексу України, або аналогічного транзитного спрощення контрольні питання 3.2.1, 3.2.2, 3.5.2-3.5.5, 3.8.1, 3.8.4 і контрольні питання підрозділів 3.6 і 3.7 не застосовуються.
У разі подання заяви про надання авторизації на застосування спрощення, визначеного пунктом 3 частини першої статті 13 Митного кодексу України, або аналогічного транзитного спрощення контрольні питання 3.2.1, 3.2.2, 3.5.3-3.5.5, 3.8.1, 3.8.4 і контрольні питання підрозділів 3.6 і 3.7 не застосовуються.
У разі подання заяви про надання авторизації на застосування спрощення “процедура випуску за місцезнаходженням”, транзитних спрощень “статус авторизованого вантажовідправника”, “статус авторизованого вантажоодержувача” відповідно до Конвенції про процедуру спільного транзиту та/або авторизації на застосування транзитного спрощення “авторизований вантажовідправник МДП”, “авторизований вантажоодержувач МДП” відповідно до Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП (Конвенція МДП 1975 року) контрольне питання 3.2.2 застосовується до кожного об’єкта підприємства, щодо якого подано таку заяву.”;
у пункті 3.1.1 підрозділу 3.1:
абзац перший викласти в такій редакції:
“Контрольне питання 3.1.1. Чи забезпечується відповідність критерію “демонстрація заявником високого рівня контролю своїх операцій і товарних потоків на основі бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією, що дають змогу здійснювати належний митний контроль” у частині формування та збереження запису аудиту (аудиторського сліду)?”;
в абзаці шостому пункту 1 слова “та додати його копію” виключити;
доповнити підрозділ пунктом 1-1 такого змісту:
“1-1) чи наявний розпорядчий документ підприємства, яким визначено технологію обробки облікової інформації?
Варіанти відповіді на пункт 1-1: так/ні.
У разі відповіді “так” у звіті про результати оцінки необхідно зазначити найменування, номер та дату відповідного розпорядчого документа.”;
таблицю викласти в такій редакції:
“Пункт контрольного питання 3.1.1
Відповідь на пункт
Підпункт пункту контрольного питання
Відповідь на підпункт
Примітка
1
Так
а
так
б
так
1-1
Так
2
Так
а
так або не застосовується
відповідь “не застосовується” на будь-який із підпунктів “а” - “з” надається в разі відсутності відповідних операцій, зазначених у такому підпункті, у діяльності підприємства”;
б
так або не застосовується
в
так або не застосовується
г
так або не застосовується
ґ
так або не застосовується
д
так або не застосовується
е
так або не застосовується
є
так або не застосовується
ж
так або не застосовується
з
так або не застосовується
назву викласти в такій редакції:
“Підрозділ 3.2. Бухгалтерський облік, система управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією”;
в абзаці першому пунктів 3.2.1, 3.3.1, 3.3.2, 3.4.1, 3.5.2, 3.5.3, 3.5.4, 3.6.2, 3.6.3, 3.7.1, 3.7.2, 3.8.3, 3.8.4 слова “належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації” замінити словами “демонстрація заявником високого рівня контролю своїх операцій і товарних потоків на основі бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією, що дають змогу здійснювати належний митний контроль”;
пункт 3.2.2 викласти в такій редакції:
“Контрольне питання 3.2.2. Чи забезпечується відповідність критерію “демонстрація заявником високого рівня контролю своїх операцій і товарних потоків на основі бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією, що дають змогу здійснювати належний митний контроль” у частині виокремлення відомостей про товари з різним митним статусом та визначення місця їх зберігання?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.2.2: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в разі, коли підприємство подало заяву про надання авторизації АЕО-Б, а також якщо на всі пункти контрольного питання 3.2.2 отримано відповідь “не застосовується”.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
- 1) чи забезпечує бухгалтерський облік, система управління комерційними обліковими записами і товаро-транспортною документацією можливість виокремлення відомостей про товари з різним митним статусом?
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні/не застосовується;
- 2) чи забезпечує бухгалтерський облік, система управління комерційними обліковими записами і товаро-транспортною документацією можливість визначення місць зберігання товарів з різним митним статусом?
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні/не застосовується.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі отримання відповіді “так” хоча б на один пункт цього контрольного питання за умови, що на інший пункт цього контрольного питання отримано відповідь “так” або “не застосовується”:
Пункт контрольного питання 3.2.2
Відповідь на пункт
Підпункт пункту контроль-ного питання
Відповідь на підпункт
Примітка
1
Так або не застосовується
відповідь “не застосовується” на пункт 1 надається в разі, коли специфіка діяльності підприємства не передбачає операцій з надходження, зберігання, відвантаження товарів на об’єкти/з об’єктів підприємства
2
Так або не застосовується
відповідь “не застосовується” на пункт 2 надається в разі, коли специфіка діяльності підприємства не передбачає операцій з надходження, зберігання, відвантаження товарів на об’єкти/з об’єктів підприємства;
коли під час зберігання однорідних товарів наливом, насипом або навалом або зберігання товарів, що мають сипучу консистенцію, у промисловому великогабаритному пакуванні підприємство не визначає місця зберігання товарів з різним митним статусом”;
підпункти “а” - “д” підпункту 2 пункту 3.3.1 викласти в такій редакції:
“а) ведення бухгалтерського обліку.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- б) фінанси.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- в) закупівлі.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- г) виробництво.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- ґ) продажі.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- д) логістика.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;”;
пункт 3.3.3 викласти в такій редакції:
“Контрольне питання 3.3.3. Чи забезпечується відповідність критерію “демонстрація заявником високого рівня контролю своїх операцій і товарних потоків на основі бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та, у відповідних випадках, товарно-транспортною документацією, що дають змогу здійснювати належний митний контроль” у частині перевірки та актуалізації базової та довідкової інформації, що використовується в бухгалтерському обліку, системі управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.3.3: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити, чи визначені на підприємстві працівники, на яких покладено обов’язки з перевірки та актуалізації базової та довідкової інформації, що використовується в бухгалтерському обліку, системі управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією на підприємстві.”;
у пункті 3.4.1:
у підпункті “є” пункту 1, підпункті “в” пункту 2, підпункті “е” підпункту 4 слово “запасів” замінити словом “товарів”;
пункт 3.4.2 викласти в такій редакції:
“Контрольне питання 3.4.2. Чи забезпечується відповідність критерію “демонстрація заявником високого рівня контролю своїх операцій і товарних потоків на основі бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією, що дають змогу здійснювати належний митний контроль” у частині здійснення контролю за обліком товарів?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.4.2: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в разі, коли специфіка діяльності підприємства не потребує ведення обліку товарів.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи охоплюють процедури здійснення контролю за обліком товарів такі операції щодо надходження товарів:
а) здійснення контролю за відповідністю між даними замовлення та фактично отриманими товарами.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- б) процедури повернення/відмови від товарів, які надійшли, а також яким чином внутрішні процедури підприємства узгоджуються з постачальниками.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- в) ведення обліку та повідомлення про виявлені надлишки або нестачу товарів;
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- г) ідентифікація та виправлення помилкових облікових записів щодо товарів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- ґ) ідентифікація в системі обліку іноземних товарів за їх митним статусом (ця вимога не застосовується для отримання та користування авторизацією АЕО-Б).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- д) зазначення в системі обліку місця розташування товарів з різним митним статусом (ця вимога не застосовується в разі, коли під час зберігання однорідних товарів наливом, насипом або навалом або зберігання товарів, що мають сипучу консистенцію, у промисловому великогабаритному пакуванні підприємство не визначає місця зберігання товарів з різним митним статусом).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується.
Для надання відповіді на підпункти “а” - “д” цього пункту перевірка проводиться за кожною з операцій, зазначених у цих підпунктах (із урахуванням їх наявності в діяльності підприємства), на вибірковій основі.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні/не застосовується;
2) чи охоплюють процедури здійснення контролю за веденням обліку товарів такі операції щодо зберігання товарів:
а) ведення обліку та здійснення контролю за залишками.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- б) виокремлення відомостей про товари з різним митним статусом (ці вимоги не застосовуються для отримання та користування авторизацією АЕО-Б).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- в) зазначення в системі обліку місця розташування товарів з різним митним статусом (ця вимога не застосовується в разі, коли під час зберігання однорідних товарів наливом, насипом або навалом або зберігання товарів, що мають сипучу консистенцію, у промисловому великогабаритному пакуванні підприємство не визначає місця зберігання товарів з різним митним статусом).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- г) ведення обліку переміщення товарів між різними місцями їх зберігання та/або місцями здійснення операцій з такими товарами в межах одного приміщення або між різними об’єктами та приміщеннями.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- ґ) процедури в разі пошкодження або руйнування (знищення, втрати тощо) товарів, виявлення надлишків або нестачі в їх фактичній наявній кількості.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
Для надання відповіді на підпункти “а” - “ґ” цього пункту перевірка проводиться за кожною з операцій, зазначених у цих підпунктах (із урахуванням їх наявності в діяльності підприємства), на вибірковій основі.
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні/не застосовується;
3) чи охоплюють процедури здійснення контролю за веденням обліку товарів такі операції щодо виробництва товарів, призначених для експорту:
а) здійснення моніторингу і контролю за процесом виробництва (зокрема за обсягом виходу готової продукції).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- б) порядок дій у разі виявлення невідповідностей, відхилень, порушень технологічних схем виробництва, наявних процедур тощо.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- в) порядок дій у разі виявлення відхилень щодо утворення відходів, побічних продуктів, втрат під час процесу виробництва.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- г) здійснення контролю за якістю готової продукції та ведення обліку його результатів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- ґ) процедури утилізації (видалення відходів) (зокрема небезпечних).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
Для надання відповіді на підпункти “а” - “ґ” цього пункту перевірка проводиться за кожною з операцій, зазначених у цих підпунктах (із урахуванням їх наявності в діяльності підприємства), на вибірковій основі.
Варіанти відповіді на пункт 3: так/ні/не застосовується;
4) чи охоплюють процедури здійснення контролю за веденням обліку товарів такі операції щодо відвантаження товарів:
а) повідомлення про видачу та відправлення товарів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- б) виокремлення відомостей про товари з різним митним статусом (ці вимоги не застосовуються для отримання та користування авторизацією АЕО-Б).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- в) зазначення в системі обліку місця розташування товарів з різним митним статусом (ця вимога не застосовується в разі, коли під час зберігання однорідних товарів наливом, насипом або навалом або зберігання товарів, що мають сипучу консистенцію, у промисловому великогабаритному пакуванні підприємство не визначає місця зберігання товарів з різним митним статусом).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- г) транспортування товарів до клієнта підприємства або до кордону.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- ґ) випуск рахунків та інших необхідних для продажу платіжних документів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- д) надання необхідних інструкцій перевізнику, експедитору тощо.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- е) випуск та/або перевірка наявності необхідних супровідних документів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- є) отримання доказів щодо відправлення товарів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- ж) повернення товарів (наприклад, огляд, контроль кількості та якості, облік).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- з) порядок дій у разі виявлення невідповідностей, нестачі під час відвантаження.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- и) інші операції, що застосовуються замовником (у разі наявності комісія з оцінки відповідності повинна зазначити такі операції).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
Варіанти відповіді на пункт 4: так/ні/не застосовується.
Для надання відповіді на підпункти “а” - “и” цього пункту перевірка проводиться за кожною з операцій, зазначених у цих підпунктах (із урахуванням їх наявності в діяльності підприємства), на вибірковій основі.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.4.2
Відповідь на пункт
Підпункт пункту контрольного питання
Відповідь на підпункт
Примітка
1
Так або не застосовується
а
так або ні
відповідь “не застосовується” на пункт 1 надається в разі, коли специфіка діяльності підприємства не передбачає операцій з надходження товарів
відповідь “так” на пункт 1 надається в разі отримання відповідей “так” щонайменше на 50 відсотків операцій, зазначених у підпунктах “а” - “д” цього пункту, у разі їх застосування
б
так або ні
в
так або ні
г
так або ні
ґ
так або ні, або не застосовується
відповідь “не застосовується” на підпункт “ґ” пункту 1 надається в разі подання заяви для отримання авторизації АЕО-Б
д
так або ні, або не застосовується
відповідь “не застосовується” на підпункт “д” пункту 1 надається в разі подання заяви для отримання авторизації АЕО-Б;
коли під час зберігання однорідних товарів наливом, насипом або навалом або зберігання товарів, що мають сипучу консистенцію, у промисловому великогабаритному пакуванні підприємство не визначає місця зберігання товарів з різним митним статусом
2
Так або не застосовується
а
так або ні
відповідь “не застосовується” на пункт 2 надається в разі, коли специфіка діяльності підприємства не передбачає операцій із зберігання товарів
відповідь “так” на пункт 2 надається в разі отримання відповідей “так” щонайменше на 50 відсотків операцій, зазначених у підпунктах “а” - “ґ” цього пункту, у разі їх застосування
б
так або ні
відповідь “не застосовується” на підпункт “б” пункту 1 надається в разі подання заяви для отримання авторизації АЕО-Б
в
так або ні, або не застосовується
відповідь “не застосовується” на підпункт “в” пункту 1 надається в разі подання заяви для отримання авторизації АЕО-Б;
коли під час зберігання однорідних товарів наливом, насипом або навалом або зберігання товарів, що мають сипучу консистенцію, у промисловому великогабаритному пакуванні підприємство не визначає місця зберігання товарів з різним митним статусом
г
так або ні
ґ
так або ні
3
Так або не застосовується
а
так або ні
відповідь “не застосовується” на пункт 3 надається в разі, коли підприємство не виконує роль виробника в міжнародному ланцюзі постачання товарів
відповідь “так” на пункт 3 надається в разі отримання відповідей “так” щонайменше на 50 відсотків операцій, зазначених у підпунктах “а” - “ґ” цього пункту, у разі їх застосування
б
так або ні
в
так або ні
г
так або ні
ґ
так або ні
4
Так або не застосовується
а
так або ні
відповідь “не застосовується” на пункт 4 надається в разі, коли специфіка діяльності підприємства не передбачає операцій з відвантаження товарів
відповідь “так” на пункт 4 надається в разі отримання відповідей “так” щонайменше на 50 відсотків операцій, зазначених у підпунктах “а” - “и” цього пункту, у разі їх застосування
б
Так, ні або не застосовується
відповідь “не застосовується” на підпункт “б” пункту 1 надається в разі подання заяви для отримання авторизації АЕО-Б
в
Так, ні або не застосовується
відповідь “не застосовується” на підпункт “в” пункту 1 надається в разі подання заяви для отримання авторизації АЕО-Б;
коли під час зберігання однорідних товарів наливом, насипом або навалом, або зберігання товарів, що мають сипучу консистенцію, у промисловому великогабаритному пакуванні підприємство не визначає місця зберігання товарів з різним митним статусом
г
так або ні
ґ
так або ні
д
так або ні
е
так або ні
є
так або ні
ж
так або ні
з
так або ні
и
так або ні”;
пункт 3.5.1 викласти в такій редакції:
“Контрольне питання 3.5.1. Чи забезпечується відповідність критерію “демонстрація заявником високого рівня контролю своїх операцій і товарних потоків на основі бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією, що дають змогу здійснювати належний митний контроль” у частині контролю за правильністю заповнення митних декларацій?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.5.1: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається в разі, коли підприємство виконує роль лише виробника в міжнародному ланцюзі постачання товарів.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
- 1) чи є у підприємства задокументовані процедури для перевірки правильності заповнення митних декларацій, які подаються ним або іншим суб’єктом господарювання в його інтересах?
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні/не застосовується;
2) чи охоплюють процедури для проведення перевірки правильності заповнення митних декларацій для підприємства, яке виконує роль імпортера, експортера та/або утримувача митного складу в міжнародному ланцюзі постачання товарів, такі операції:
а) процедури забезпечення правильності заповнення та своєчасності подання митних декларацій, які готує підприємство, включаючи процедури управління перевірками таких декларацій.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- б) процедури своєчасного отримання, перевірки наявності, надання дозвільної документації.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- в) процедури актуалізації даних (найменування, адреси тощо) щодо митних представників, перевізників, експедиторів та інших суб’єктів господарювання, які залучаються підприємством.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- г) процедури обрання митних представників, перевізників, експедиторів та інших суб’єктів господарювання (наприклад, перевірки щодо надійності і відповідності іншим вимогам, які проводяться підприємством перед їх обранням).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- ґ) обставини (ситуації), за яких залучаються митні представники.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- д) умови договорів, які визначають межі відповідальності сторін, включаючи митного представника, а також яким чином розподіляється відповідальність в разі настання негативних наслідків для підприємства після того, як митне оформлення було завершено.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- е) процедури надання митному представнику підприємства чітких та однозначних інструкцій.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- є) процедури перевірки та надання митному представнику підприємства, його перевізнику, експедитору тощо супровідних і дозвільних документів, включаючи їх відкликання, повернення.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- ж) процедури перевірки підприємством дотримання строків та обсягів виконання робіт митним представником, перевізником, експедитором.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- з) процедури інформування митного представника підприємства щодо будь-яких помилок (змін), які стосуються необхідності внесення змін до оформлених митних декларацій.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- и) порядок дій підприємства в разі виявлення невідповідностей, помилок тощо.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- і) процедури добровільного інформування митних органів про виявлені невідповідності, помилки тощо.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується.
У разі відповіді “так” на будь-який із підпунктів “а” - “і” цього пункту у звіті про результати оцінки необхідно зазначити найменування, номер та дату відповідних документів, що підтверджують наявність таких процедур.
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні/не застосовується;
3) чи охоплюють процедури для перевірки правильності заповнення митних декларацій для підприємства, яке виконує роль митного представника, перевізника та/або експедитора в міжнародному ланцюзі постачання товарів:
а) умови договорів, які визначають межі відповідальності сторін.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- б) процедури забезпечення правильності заповнення і своєчасності подання митних декларацій, які готує підприємство, включаючи процедури управління перевірками таких декларацій (застосовується лише до митних представників).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- в) своєчасне отримання, перевірка наявності, надання дозвільної документації.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- г) процедури ознайомлення працівників підприємства з вимогами клієнтів та умовами договорів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- ґ) порядок дій у разі отримання від клієнтів нечітких інструкцій або недостовірної інформації.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- д) порядок дій у разі виявлення будь-яких невідповідностей, помилок (змін), які стосуються необхідності внесення змін до оформлених митних декларацій.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується;
- е) процедури добровільного інформування митних органів про виявлені невідповідності, помилки тощо.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується.
У разі відповіді “так” на будь-який із підпунктів “а” - “е” цього пункту у звіті про результати оцінки необхідно зазначити найменування, номер та дату відповідних документів, що підтверджують наявність таких процедур.
Варіанти відповіді на пункт 3: так/ні/не застосовується;
4) чи підтверджується інформація щодо заходів для забезпечення правильного визначення класифікаційних кодів товарів згідно з УКТЗЕД, зазначена підприємством у пункті 1.3.2 анкети самооцінки підприємства, а саме:
а) чи визначено на підприємстві особу, відповідальну за класифікацію товарів згідно з УКТЗЕД?
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- б) чи підтверджується документально здійснення заходів для забезпечення правильного визначення класифікаційних кодів товарів згідно з УКТЗЕД?
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
У разі відповіді “так” на підпункт “а” цього пункту у звіті про результати оцінки необхідно зазначити:
у разі коли особа, відповідальна на підприємстві за класифікацію товарів згідно з УКТЗЕД, є працівником підприємства, - найменування, номер та дату документа, яким визначено відповідні обов’язки такої особи;
у разі коли особа, відповідальна на підприємстві за класифікацію товарів згідно з УКТЗЕД, є працівником іншого суб’єкта господарювання, - найменування, номери та дати відповідних договорів, згідно з якими така особа здійснює класифікацію товарів згідно з УКТЗЕД на такому підприємстві.
Варіанти відповіді на пункт 4: так/ні/не застосовується;
5) чи підтверджується інформація щодо заходів для забезпечення правильного визначення митної вартості товарів, зазначена підприємством у пункті 1.3.3 анкети самооцінки підприємства, а саме:
а) чи визначено на підприємстві особу, відповідальну за визначення митної вартості товарів?
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- б) чи підтверджується документально здійснення заходів щодо забезпечення правильного визначення митної вартості товарів?
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
У разі відповіді “так” на підпункт “а” цього пункту у звіті про результати оцінки необхідно зазначити:
у разі коли особа, відповідальна на підприємстві за визначення митної вартості, є працівником підприємства, - найменування, номер та дату документа, яким визначено відповідні обов’язки такої особи;
у разі коли особа, відповідальна на підприємстві за визначення митної вартості, є працівником іншого суб’єкта господарювання, - найменування, номери та дати відповідних договорів, згідно з якими така особа здійснює визначення митної вартості товарів для такого підприємства.
Варіанти відповіді на пункт 5: так/ні/не застосовується;
6) чи підтверджується інформація щодо заходів для забезпечення правильного визначення країни походження товарів, зазначена підприємством у пункті 1.3.4 анкети самооцінки підприємства, а саме:
а) чи визначено на підприємстві особу, відповідальну за визначення країни походження товарів?
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- б) чи підтверджується документально здійснення заходів щодо забезпечення правильного визначення країни походження товарів?
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
У разі відповіді “так” на підпункт “а” цього пункту у звіті про результати оцінки необхідно зазначити:
у разі коли особа, відповідальна на підприємстві за визначення країни походження товарів, є працівником підприємства, - найменування, номер та дату документа, яким визначено відповідні обов’язки такої особи;
у разі коли особа, відповідальна на підприємстві за визначення країни походження товарів, є працівником іншого суб’єкта господарювання, - найменування, номери та дати відповідних договорів, згідно з якими така особа здійснює визначення країни походження товарів щодо такого підприємства.
Варіанти відповіді на пункт 6: так/ні/не застосовується.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.5.1
Відповідь на пункт
Підпункт пункту контрольного питання
Відповідь на підпункт
Примітка
1
Так або не застосовується
відповідь “не застосовується” на пункт 1 надається в разі коли специфіка діяльності підприємства не передбачає самостійне або в його інтересах подання митних декларацій
2
Так або не застосовується
а
так або не застосовується
відповідь “не застосовується” на пункт 2 надається в разі, коли підприємство не виконує роль імпортера, експортера та/або утримувача митного складу в міжнародному ланцюзі постачання товарів
відповідь “так” на пункт 2 надається в разі отримання відповіді “так” або “не застосовується” на підпункти “а” - “і”
відповідь “не застосовується” на будь-який із підпунктів “а” - “і” надається у разі, коли специфіка діяльності підприємства не передбачає виконання відповідних операцій, зазначених у такому підпункті
б
так або не застосовується
в
так або не застосовується
г
так або не застосовується
ґ
так або не застосовується
д
так або не застосовується
е
так або не застосовується
є
так або не застосовується
ж
так або не застосовується
з
так або не застосовується
и
так або не застосовується
і
так або не застосовується
3
Так або не застосовується
а
так або не застосовується
відповідь “не застосовується” на пункт 3 надається в разі, коли підприємство не виконує роль митного представника, перевізника та/або експедитора в міжнародному ланцюзі постачання товарів
відповідь “так” на пункт 3 надається в разі отримання відповіді “так” або “не застосовується” на підпункти “а” - “е”
відповідь “не застосовується” на будь-який із підпунктів “а” - “е” надається в разі, коли специфіка діяльності підприємства не передбачає виконання відповідних операцій, зазначених у такому підпункті
б
так або не застосовується
в
так або не застосовується
г
так або не застосовується
ґ
так або не застосовується
д
так або не застосовується
е
так або не застосовується
4
Так або не застосовується
а
так
відповідь “не застосовується” на пункт 4 надається в разі, коли специфіка діяльності підприємства не потребує здійснення заходів щодо забезпечення правильного визначення класифікаційних кодів товарів згідно з УКТЗЕД (наприклад, діяльність перевізника, експедитора)
відповідь “так” на пункт 4 надається в разі отримання відповіді “так” на підпункти “а” і “б” цього пункту
б
так
5
Так або не застосовується
а
так
відповідь “не застосовується” на пункт 5 надається в разі, коли специфіка діяльності підприємства не потребує здійснення заходів щодо забезпечення правильного визначення митної вартості товарів (наприклад, діяльність перевізника, експедитора)
відповідь “так” на пункт 5 надається в разі отримання відповіді “так” на підпункти “а” і “б” цього пункту
б
так
6
Так або не застосовується
а
так
відповідь “не застосовується” на пункт 6 надається в разі, коли специфіка діяльності підприємства не потребує здійснення заходів щодо забезпечення правильного визначення країни походження товарів (наприклад, діяльність перевізника, експедитора)
відповідь “так” на пункт 6 надається в разі отримання відповіді “так” на підпункти “а” і “б” цього пункту”;
в абзаці третьому підпункту 1 пункту 3.5.2 слова “, та додати їх копію” виключити;
пункт 3.5.5 викласти в такій редакції:
“Контрольне питання 3.5.5. Чи забезпечується відповідність критерію “демонстрація заявником високого рівня контролю своїх операцій і товарних потоків на основі бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією, що дають змогу здійснювати належний митний контроль” у частині забезпечення ефективного контролю за товарами, ввезення або вивезення яких підлягає заборонам та/або обмеженням шляхом отримання спеціальних дозвільних документів тощо?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.5.5: так/ні/не застосовується.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
- 1) чи здійснювало підприємство операції із ввезення/вивезення товарів, для пропуску яких через митний кордон України та митного оформлення згідно із статтею 197 Митного кодексу України вимагається подання митним органам документів, що підтверджують дотримання встановлених обмежень, які відрізняються від документів, зазначених у пунктах 3.5.3 і 3.5.4 анкети самооцінки підприємства?
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні;
- 2) якщо так, чи підтверджується надана підприємством інформація щодо запровадження процедур адміністрування документів, подання яких вимагається згідно із статтею 197 Митного кодексу України, які відрізняються від документів, зазначених у пунктах 3.5.3 і 3.5.4 анкети самооцінки підприємства?
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні/не застосовується;
- 3) чи були факти складення протоколів про порушення митних правил протягом останнього року, який передує даті подання підприємством заяви про надання авторизації, у зв’язку з неподанням митному органу таких документів?
Варіанти відповіді на пункт 3: так/ні/не застосовується.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.5.5
Відповідь на пункт
Підпункт пункту контрольного питання
Відповідь на підпункт
Примітка
1
Так або ні
2
Так або не застосовується
відповідь “не застосовується” на пункт 2 надається в разі отримання відповіді “ні” на пункт 1
3
Ні або не застосовується
відповідь “не застосовується” на пункт 3 надається в разі отримання відповіді “ні” на пункт 1”;
пункт 3.6.1 викласти в такій редакції:
“Контрольне питання 3.6.1. Чи забезпечується відповідність критерію “демонстрація заявником високого рівня контролю своїх операцій і товарних потоків на основі бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією, що дають змогу здійснювати належний митний контроль” у частині забезпечення належного зберігання, попередження втрати та захисту облікових записів, документів та інформації щодо господарської діяльності підприємства?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.6.1: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи задокументовані на підприємстві такі процедури:
а) створення резервних копій (зокрема періодичність такого створення) та відновлення облікових записів, документів та інформації щодо господарської діяльності.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- б) визначення порядку та місця зберігання резервних копій таких облікових записів, документів та інформації.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- в) наявність вимог до носіїв інформації, на яких зберігаються резервні копії, або форматів їх зберігання (наприклад, у разі використання “хмарного” сховища чи іншого способу зберігання резервних копій) та програмного забезпечення, яке використовується для створення резервних копій (відновлення облікових записів).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- г) наявність вимог щодо підготовки документів до передавання на архівне зберігання та їх подальше зберігання (для документів у паперовій формі).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
У разі відповіді “так” на будь-який із підпунктів “а” - “г” цього пункту у звіті про результати оцінки необхідно зазначити найменування відповідного документа (інструкції, порядку, настанови, інформаційного листа тощо).
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні;
- 2) у разі залучення підприємством інших суб’єктів господарювання (провайдерів відповідних послуг) до створення (зберігання) резервних копій, відновлення, архівування облікових записів, документів та інформації щодо діяльності підприємства чи забезпечується можливість відслідковування внесення змін до таких резервних копій (архівної інформації)?
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні/не застосовується.
У разі відповіді “так” на цей пункт у звіті про результати оцінки необхідно зазначити спосіб забезпечення такої можливості.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.6.1
Відповідь на пункт
Підпункт пункту контрольного питання
Відповідь на підпункт
Примітка
1
Так
а
так
б
так
в
так
г
так
2
Так або не застосовується
відповідь “не застосовується” на пункт 2 надається в разі, коли підприємство не залучає інших суб’єктів господарювання (провайдерів відповідних послуг)”;
абзац третій пункту 3.6.2 викласти в такій редакції:
“Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити, чи відповідають строки зберігання облікових записів, документів та інформації щодо господарської діяльності підприємства в інформаційній системі обліку та/або документообігу (зокрема в архівованому вигляді) строкам, визначеним статтею 355 Митного кодексу України.”;
назву підрозділу викласти в такій редакції:
“Підрозділ 3.7. Захист інформаційно-комунікаційних та інформаційних (автоматизованих) систем”;
у пунктах 3.7.1 і 3.7.2 слова “інформаційно-телекомунікаційних і комп’ютерних систем” замінити словами “інформаційно-комунікаційних та інформаційних (автоматизованих) систем”;
назву підрозділу викласти в такій редакції:
“Підрозділ 3.8. Захист первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації”;
пункти 3.8.1 і 3.8.2 викласти в такій редакції:
“Контрольне питання 3.8.1. Чи забезпечується відповідність критерію “демонстрація заявником високого рівня контролю своїх операцій і товарних потоків на основі бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та, у відповідних випадках, товарно-транспортною документацією, що дають змогу здійснювати належний митний контроль” у частині забезпечення захисту та зберігання первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації?
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.8.1: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи задокументовані на підприємстві процедури для забезпечення захисту та зберігання первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації від несанкціонованого доступу, навмисного знищення або втрати, які регламентують:
а) обмеження прав доступу до первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- б) резервне копіювання первинних та інших документів, створення резервних копій електронних документів або їх витягів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- в) визначення осіб, відповідальних за зберігання первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- г) здійснення контролю за дотриманням вимог щодо зберігання первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
У разі відповіді “так” на будь-який із підпунктів “а” - “г” цього пункту у звіті про результати оцінки необхідно зазначити найменування відповідного документа (інструкції, порядку, настанови, інформаційного листа тощо), що підтверджує наявність процедур, зазначених у такому підпункті.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні;
- 2) чи підтверджується наявність на підприємстві процедур для забезпечення захисту та зберігання первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації від несанкціонованого доступу, навмисного знищення або втрати?
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.8.1
Відповідь на пункт
Підпункт пункту контрольного питання
Відповідь на підпункт
Примітка
1
Так
а
так
б
так
в
так
г
так
2
Так
Контрольне питання 3.8.2. Чи забезпечується відповідність критерію “демонстрація заявником високого рівня контролю своїх операцій і товарних потоків на основі бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією, що дають змогу здійснювати належний митний контроль” у частині вжиття заходів до реагування на випадки несанкціонованого доступу та/або внесення виправлень до первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації, втрати, пошкодження або дострокового знищення таких документів.
Варіанти відповіді на контрольне питання 3.8.2: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
1) чи задокументовані на підприємстві такі процедури:
а) визначення відповідальної особи, якій необхідно повідомляти в разі виявлення несанкціонованого доступу та/або внесення виправлень до первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації, втрати, пошкодження або дострокового знищення таких документів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- б) спосіб повідомлення такій відповідальній особі в разі виявлення фактів несанкціонованого доступу та/або внесення виправлень до первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації, втрати, пошкодження або дострокового знищення таких документів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- в) визначення порядку подальших дій (документування порушень, з’ясування обставин, що призвели до порушень), які необхідно вжити в разі виявлення таких фактів щодо несанкціонованого доступу та/або внесення виправлень до первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації, втрати, пошкодження або дострокового знищення таких документів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- г) порядки моніторингу, перегляду та оновлення процедур, зазначених у підпунктах “а” - “в” цього пункту.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- ґ) проведення інструктажу працівників щодо запровадження (зміни) процедур із забезпечення недопущення несанкціонованого доступу та/або внесення виправлень до первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації, втрати, пошкодження або дострокового знищення таких документів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні.
У разі відповіді “так” на будь-який із підпунктів “а” - “ґ” цього пункту у звіті про результати оцінки необхідно зазначити найменування, номери та дати документів, якими запроваджені такі процедури.
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні;
- 2) у разі коли на підприємстві виявлені випадки несанкціонованого доступу та/або внесення виправлень до первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації, втрати, пошкодження або дострокового знищення таких документів, чи підтверджується відповідь на пункт 1 фактично вжитими заходами, відомості про які наведені в пункті 3.3.2 анкети самооцінки підприємства?
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні/не застосовується.
Відповідь “так” на контрольне питання надається в разі:
Пункт контрольного питання 3.8.2
Відповідь на пункт
Підпункт пункту контрольного питання
Відповідь на підпункт
Примітка
1
Так
а
так
Так
б
так
Так
в
так
Так
г
так
Так
ґ
так
2
Так або не застосовується
відповідь “не застосовується” на пункт 2 надається в разі відсутності виявлених випадків несанкціонованого доступу та/або внесення виправлень до первинних та інших документів, регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації, втрати, пошкодження або дострокового знищення таких документів”;
в абзаці третьому підпункту 2 пункту 3.8.3 слова “та додати його копію” виключити;
в абзаці п’ятому пункту 3.8.4 слова “, та додати їх копії (не більше двох документів)” виключити;
у розділі 4:
пояснення до заповнення розділу викласти в такій редакції:
“Розділ 4. Стійкий фінансовий стан
Контрольні питання цього розділу не застосовуються в разі подання заяви про надання авторизації:
на застосування спрощення “процедура випуску за місцезнаходженням”, “процедура спрощеного декларування”;
на застосування спрощення “використання загальної гарантії”, “використання пломб спеціального типу” або аналогічних транзитних спрощень;
на застосування транзитного спрощення “статус авторизованого вантажовідправника”, “статус авторизованого вантажоодержувача”, “статус авторизованого вантажовідправника МДП”, “статус авторизованого вантажоодержувача МДП”;
для поміщення товарів у митний режим, визначений пунктом 6 частини першої статті 19-2 Митного кодексу України;
на провадження виду діяльності, визначеного пунктом 1 частини першої статті 404 Митного кодексу України.”;
назву підрозділу викласти в такій редакції:
“Підрозділ 4.3. Показники фінансового стану”;
пункт 4.3.1 викласти в такій редакції:
“Контрольне питання 4.3.1. Чи забезпечується відповідність критерію “стійкий фінансовий стан” у частині перебування підприємства у фінансовому стані, який є достатнім для виконання зобов’язань підприємства, з урахуванням виду та обсягу комерційної діяльності?
Варіанти відповіді на контрольне питання 4.3.1: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на контрольне питання надається у випадку подання заяви про надання авторизації на провадження виду діяльності, визначеного пунктами 3, 5 частини першої статті 404 Митного кодексу України.
Відповідь “так” на контрольне питання надається:
у випадку зазначення підприємством в анкеті самооцінки підприємства коефіцієнтів фінансового стану, визначених пунктом 6-4 розділу XXI “Прикінцеві та перехідні положення” Митного кодексу України, - у разі відповідності таких коефіцієнтів фінансового стану нормативним значенням, визначеним пунктом 6-4 розділу XXI “Прикінцеві та перехідні положення” Митного кодексу України;
в інших випадках - за результатами аналізу інтегрального показника фінансового стану та визначення класу фінансового стану підприємства відповідно до такого алгоритму:
1) визначаються такі показники коефіцієнтів фінансового стану підприємства, в тому числі шляхом перевірки правильності їх зазначення в анкеті самооцінки підприємства:
а) група коефіцієнтів ліквідності (Л):
миттєва ліквідність (Л1);
швидка ліквідність (Л2);
поточна ліквідність (Л3);
- б) група коефіцієнтів капіталізації (К):
маневреність капіталу (К1);
фінансова автономія (К2);
фінансова міцність (К3);
- в) група коефіцієнтів прибутковості (П):
маржа валового прибутку (П1);
рентабельність операційної діяльності (П2);
рентабельність активів (П3).
Дані показники визначаються за такі періоди:
за період протягом календарного року, в якому проводиться оцінка відповідності, з початку такого року (на підставі проміжної фінансової звітності);
окремо за кожен із попередніх трьох календарних років, що передують календарному року, в якому проводиться оцінка відповідності, з урахуванням дати утворення підприємства (на підставі річної фінансової звітності).
Якщо рішення про надання авторизації приймається до 28 лютого календарного року, показники коефіцієнтів фінансового стану визначаються за попередні три повні календарні роки та за останній календарний рік - на підставі проміжної фінансової звітності за дев’ять місяців.
Якщо рішення про надання авторизації приймається після 28 лютого, але до 30 квітня календарного року, показники коефіцієнтів фінансового стану визначаються за попередні три календарні роки на підставі річної фінансової звітності;
- 2) значення показників коефіцієнтів фінансового стану переводяться в бали згідно з діапазонами значень коефіцієнтів фінансового стану за балами, наведеними в таблиці 1 цього контрольного питання.
Таблиця 1
Бальна оцінка показників коефіцієнтів фінансового стану
Коефіцієнт фінансового стану
Діапазони значень коефіцієнтів фінансового стану за балами*
0 балів
1 бал
2 бали
3 бали
4 бали
5 балів
1
2
3
4
5
6
7
група коефіцієнтів ліквідності (Л)
Л1
<0,01
[0,01-0,05)
[0,05-0,1)
[0,1-0,2)
≥0,35
[0,2-0,35)
Л2
<0,2
[0,2-0,4)
[0,4-0,6)
[0,6-1,0)
≥5,0
[1,0-5,0)
Л3
<0,4
[0,4-0,7)
[0,7-1,0)
[1,0-1,3)
≥10,0
[1,3-10,0)
група коефіцієнтів капіталізації (К)
К1
<0,05
[0,05-0,1)
[0,1-0,2)
[0,2-0,3)
[0,3-0,4)
≥0,4
К2
<0,1
[0,1-0,2)
[0,2-0,3)
[0,3-0,4)
[0,4-0,5)
≥0,5
К3
<0,2
[0,2-0,3)
[0,3-0,4)
[0,4-0,5)
[0,5-0,6)
≥0,6
група коефіцієнтів прибутковості (П)
П1
<0,01
[0,01-0,05)
[0,05-0,1)
[0,1-0,15)
[0,15-0,2)
≥0,2
П2
<0
[0-0,025)
[0,025-0,075)
[0,075-0,1)
[0,1-0,15)
≥0,15
П3
<-0,01
[-0,01-0,02)
[0,02-0,03)
[0,03-0,04)
[0,04-0,05)
≥0,05
- Розрахункове значення із круглою дужкою “)” означає, що таке граничне значення не включається в діапазон; розрахункове значення із квадратною дужкою “[” означає, що таке граничне значення включається в діапазон;
≥3) розраховується загальний бал кожної групи коефіцієнтів фінансового стану на підставі середньозваженого показника за формулами:
Л = 0,2×Л1+0,3×Л2 + 0,5×Л3;
K = 0,2×К1+0,3×К2 + 0,5×К3;
П = 0,2×П1+0,3×П2 + 0,5×П3;
- 4) визначається вагове значення кожної групи коефіцієнтів фінансового стану, наведене в таблиці 2 цього контрольного питання, залежно від основного виду економічної діяльності підприємства відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності ДК 009:2010.
Таблиця 2
Вагові значення груп коефіцієнтів (βi) в інтегральному показнику відповідно до групи видів економічної діяльності
Групи видів економічної діяльності
Вагові значення групи коефіцієнтів фінансового стану (βi)
ліквідності
(Л)
капіталізації
(К)
прибутковості
(П)
Сільське господарство та агропереробка
Секції А, С (розділи 10-12)
0,45
0,3
0,25
Торгівля, логістика, транспорт
Секції G, H
0,4
0,3
0,3
Промисловість і будівництво
Секції В, С (розділи 13-33), F
0,35
0,45
0,2
Інші галузі
Секції D, E, I - U
0,35
0,35
0,3;
- 5) розраховується інтегральний показник окремо для кожного періоду, зазначеного в абзацах п’ятнадцятому і шістнадцятому пункту 1 цього контрольного питання, за формулою:
ІПn = Лn βi + Кn βi + Пnβi,
де ІПn - інтегральний показник n-звітного періоду;
Лn, Кn, Пn - зважений загальний бал відповідної групи коефіцієнтів фінансового стану;
βi - вагове значення групи коефіцієнтів фінансового стану в інтегральному показнику відповідно до групи видів економічної діяльності;
6) здійснюється корегування інтегрального показника шляхом додавання 0,2 бала окремо для кожного періоду, зазначеного в абзацах п’ятнадцятому і шістнадцятому пункту 1 цього контрольного питання, за умови підтвердження фінансової звітності підприємства аудиторським звітом в такому періоді;
7) за результатами розрахунку інтегрального показника визначається клас фінансового стану підприємства окремо для кожного періоду, зазначеного в абзацах п’ятнадцятому і шістнадцятому пункту 1 цього контрольного питання, відповідно до таблиці 3 цього контрольного питання.
Таблиця 3
Визначення класу фінансового стану підприємства за інтегральним показником*
Клас фінансового стану підприємства
Значення інтегрального показника
через рік після скасування воєнного стану (але не раніше, ніж після подання наступної чергової проміжної або річної фінансової звітності через рік після скасування воєнного стану)
тимчасово на період воєнного стану та один рік після його скасування
А (дуже добрий)
[4,5-5,0)
[4,0-5,0)
B (добрий)
[4,0-4,5)
[3,5-4,0)
C (задовільний)
[3,5-4,0)
[3,0-3,5)
D (слабкий)
[3,0-3,5)
[2,0-3,0)
E (поганий)
[2,5-3,0)
[1,0-2,0)
F (дуже поганий)
<2,5
<1,0
Розрахункове значення із круглою дужкою “)” означає, що таке граничне значення не включається в діапазон; розрахункове значення із квадратною дужкою “[” означає, що таке граничне значення включається в діапазон;
- 8) у разі подання заяви про надання авторизації АЕО, якщо визначений відповідно до пункту 7 клас фінансового стану підприємства D (слабкий) або Е (поганий) в будь-якому з останніх повних двох календарних років та/або в періоді, зазначеному в абзаці шістнадцятому пункту 1 цього контрольного питання, може здійснюватися корегування інтегрального показника фінансового стану підприємства за відповідний період до нижньої межі класу фінансового стану С (задовільний).
При цьому таке підприємство протягом двох календарних років після отримання авторизації АЕО має забезпечити такий фінансовий стан, за якого інтегральний показник не буде меншим за нижню межу класу фінансового стану С (задовільний), а митні органи протягом цього періоду здійснюють заходи з моніторингу контрольного питання 4.3.1 щокварталу.
Для цілей застосування цього пункту комісія з оцінки відповідності має запропонувати, а підприємство має подати план фінансового оздоровлення (далі - ПФО), а у разі визначення класу Е (поганий) - додатково консолідовану фінансову звітність групи компаній за останній повний фінансовий рік, за який така консолідована звітність складена, але не раніше, ніж два повні календарні роки, що передують року, в якому проводиться оцінка відповідності, та гарантійний лист материнської компанії або кінцевого бенефіціарного власника (контролера) підприємства.
ПФО підприємства має містити:
а) аналіз причин погіршення фінансового стану (описова частина);
б) комплекс конкретних заходів, спрямованих на поліпшення фінансового стану (описова частина);
в) прогнозні значення та динаміку даних фінансової звітності (розрахункова частина) на період двох років із щоквартальною розбивкою.
Під час моніторингу дотримання ПФО підприємство не повинно допускати зменшення значення інтегрального показника, розрахованого:
на підставі проміжної фінансової звітності порівняно з відповідним прогнозним показником більше ніж на 15 відсотків;
на підставі річної фінансової звітності порівняно з відповідним прогнозним показником більше ніж на 10 відсотків.
У разі надання на запит комісії з оцінки відповідності документів, зазначених в абзаці другому пункту 8:
а) здійснюється аналіз ПФО підприємства шляхом побудови тренду за інтегральними показниками за періоди, зазначені в абзацах п’ятнадцятому і шістнадцятому пункту 1 цього контрольного питання, та щоквартальними інтегральними показниками, розрахованими на підставі прогнозних значень фінансової звітності підприємства за алгоритмом, наведеним у пунктах 1-7 цього контрольного питання, для підтвердження можливості забезпечення фінансового стану, за якого інтегральний показник буде не меншим за нижню межу класу фінансового стану підприємства С (задовільний) через два календарні роки після отримання авторизації АЕО;
б) у разі надання фінансової звітності групи компаній та гарантійного листа материнської компанії або кінцевого бенефіціарного власника (контролера) підприємства додатково:
здійснюється розрахунок інтегрального показника фінансового стану групи компаній на підставі консолідованої фінансової звітності групи компаній за алгоритмом, наведеним у пунктах 1-7 цього контрольного питання, для підтвердження фінансового стану групи компаній, за якого інтегральний показник буде не меншим за нижню межу класу фінансового стану В (добрий);
перевіряється, що підписантом гарантійного листа є материнська компанія або кінцевий бенефіціарний власник (контролер) підприємства відповідно до його статутних документів та відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
- 9) здійснюється аналіз даних отриманих значень інтегральних показників фінансового стану підприємства, розрахованих окремо для кожного періоду, зазначеного в абзацах п’ятнадцятому і шістнадцятому пункту 1 цього контрольного питання, з урахуванням корегування відповідно до пунктів 6, 8 цього контрольного питання (за наявності такого корегування), шляхом побудови лінійного тренду таких інтегральних показників.
Відповідь “так” на контрольне питання надається у разі, коли дотримуються такі умови одночасно:
- а) значення інтегральних показників фінансового стану підприємства за останні два повні календарні роки, а також період, зазначений в абзаці п’ятнадцятому пункту 1 цього контрольного питання, є не меншими за нижню межу для:
класу “А” - для надання авторизації на застосування спрощення, визначеного пунктом 4 частини першої статті 13 Митного кодексу України, або аналогічного транзитного спрощення;
класу “B” - для надання авторизації на застосування спрощення, визначеного пунктом 3 частини першої статті 13 Митного кодексу України, або аналогічного транзитного спрощення;
класу “С” - для надання авторизації АЕО, авторизації на застосування спрощення, визначеного пунктом 2 частини першої статті 13 Митного кодексу України, або аналогічного транзитного спрощення;
- б) аналіз інтегральних показників демонструє:
стабільний фінансовий стан або тенденцію до покращення фінансового стану підприємства;
тенденцію до погіршення фінансового стану підприємства, але підприємство перебуває у вищому класі, ніж той, до якого відноситься нижня межа для надання відповідної авторизації, зазначеного в підпункті “а” цього пункту.
Відповідь “так” на контрольне питання також надається у випадку, якщо значення інтегральних показників фінансового стану підприємства за останні два повні календарні роки, а також період, зазначений в абзаці п’ятнадцятому пункту 1 цього контрольного питання, не є меншим за нижню межу класу для надання відповідної авторизації, зазначеного в підпункті “а” цього пункту, але аналіз інтегральних показників демонструє тенденцію до погіршення фінансового стану підприємства і підприємство перебуває в тому класі, до якого відноситься нижня межа відповідної авторизації. При цьому комісія з оцінки відповідності має запропонувати, а підприємство має подати ПФО підприємства.
ПФО підприємства має відповідати вимогам, зазначеним у пункті 8 цього контрольного питання, а підприємство має забезпечити такі фінансові показники, за яких інтегральний показник протягом двох календарних років після отримання відповідної авторизації продовжуватиме відповідати необхідному рівню інтегрального показника фінансового стану підприємства, що не є меншим за нижню межу класу для надання відповідної авторизації, зазначеного в підпункті “а” цього пункту. В такому випадку митні органи здійснюють заходи з моніторингу контрольного питання 4.3.1 щокварталу.”;
у розділі 5:
абзаци перший - третій пояснень до заповнення розділу викласти в такій редакції:
“Контрольні питання цього розділу не застосовуються у випадках подання заяви про надання авторизації:
АЕО-Б;
для поміщення товарів у митний режим, визначений пунктом 6 частини першої статті 19-2 Митного кодексу України.”;
у пункті 5.1.1 підрозділу 5.1:
абзац другий пункту 1, абзаци третій, п’ятий та восьмий пункту 3 викласти в такій редакції:
“Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні/не застосовується.”;
таблицю викласти в такій редакції:
“Пункт контрольного питання 5.1.1
Відповідь на пункт
Підпункт пункту контрольного питання
Відповідь на підпункт
Примітка
1
Так або не застосовується
відповідь “не застосовується” надається у разі подання заяви про надання авторизації на провадження виду діяльності, визначеного пунктами 1, 3, 5 частини першої статті 404 Митного кодексу України
2
Так
3
Так
а
так або ні, або не застосовується
відповідь “так” на пункт 3 надається у разі отримання відповіді “так” на будь-який з підпунктів “а” - “в” цього пункту
відповідь “не застосовується” надається у разі подання заяви про надання авторизації на провадження виду діяльності, визначеного пунктами 1, 3, 5 частини першої статті 404 Митного кодексу України
б
так або ні, або не застосовується
відповідь “не застосовується” надається у разі подання заяви про надання авторизації на провадження виду діяльності, визначеного пунктами 1, 3, 5 частини першої статті 404 Митного кодексу України
в
так або ні, або не застосовується
відповідь “не застосовується” надається у разі подання заяви про надання авторизації на провадження виду діяльності, визначеного пунктами 1, 3, 5 частини першої статті 404 Митного кодексу України”;
в абзаці третьому пунктів 1-3 пункту 5.2.1 підрозділу 5.2 слова “, а також додати їх копію” виключити;
у розділі 6:
у пункті 6.1.1:
останнє речення абзацу третього пункту 1 виключити;
в абзаці восьмому пункту 2 слова “, а також додати його копію” виключити;
у пункті 6.1.2 слова “та приміщень” та “, а також додати їх копії” виключити;
абзац четвертий пункту 6.1.8 викласти в такій редакції:
“У разі відповіді “так” на контрольне питання у звіті про результати оцінки необхідно зазначити найменування, номер та дату документа, яким підтверджують проходження процедур щодо безпеки та надійності.”;
у пункті 6.10.2 підрозділу 6.10:
абзац другий викласти в такій редакції:
“Варіанти відповіді на контрольне питання 6.10.2: так/ні/не застосовується.”;
в абзаці п’ятнадцятому слово “так” замінити словами “так або не застосовується”;
доповнити додаток розділом III такого змісту:
“III. Контрольні питання для оцінки відповідності умові зберігання документів та ведення облікових записів, визначеній статтею 73-3 Митного кодексу України
Контрольне питання 1. Чи забезпечується відповідність умові зберігання документів та ведення облікових записів, визначеній статтею 73-3 Митного кодексу України?
Варіанти відповіді на контрольне питання 1: так/ні.
Для надання відповіді на контрольне питання комісія з оцінки відповідності повинна перевірити:
- 1) чи передбачено в облікових записах підприємства можливість зазначення номера авторизації, на підставі якої товари поміщуються у митний режим або на тимчасове зберігання?
Варіанти відповіді на пункт 1: так/ні;
- 2) чи передбачено в облікових записах підприємства можливість зазначення номера митної декларації (декларації тимчасового зберігання) або іншого документа, який відповідно до законодавства її замінює, на підставі якої здійснюється поміщення товарів у митний режим?
Варіанти відповіді на пункт 2: так/ні;
- 3) чи передбачено в облікових записах підприємства можливість зазначення відомостей про спосіб завершення митного режиму щодо окремої митної декларації (декларації тимчасового зберігання) або іншого документа, який відповідно до законодавства її замінює, на підставі якої здійснювалося поміщення товарів у митний режим?
Варіанти відповіді на пункт 3: так/ні;
4) чи передбачено в облікових записах підприємства можливість зазначення відомостей, що дозволяють ідентифікувати товари, а саме:
а) ідентифікаційних номерів, кількості і виду пакування (упаковки).
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- б) кількості товарів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- в) торговельного опису та/або технічного опису товару.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні;
- г) ідентифікаційних позначок та/або номерів контейнерів (за наявності), необхідних для ідентифікації товарів.
Варіанти відповіді на підпункт: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на підпункт “г” надається у разі, коли специфіка діяльності підприємства не передбачає переміщення товарів в контейнерах.
Варіанти відповіді на пункт 4: так/ні;
- 5) чи передбачено в облікових записах підприємства можливість зазначення відомостей про місцезнаходження товарів?
Варіанти відповіді на пункт 5: так/ні;
- 6) чи передбачено в облікових записах підприємства можливість зазначення відомостей про переміщення товарів у різних місцях на митній території України?
Варіанти відповіді на пункт 6: так/ні;
- 7) чи передбачено в облікових записах підприємства можливість зазначення відомостей про митний статус товарів, у тому числі для цілей виокремлення відомостей про товари з різним митним статусом у разі їх зберігання?
Варіанти відповіді на пункт 7: так/ні;
- 8) чи передбачено в облікових записах підприємства можливість зазначення відомостей про країну походження товарів?
Варіанти відповіді на пункт 8: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на пункт 8 надається у разі, коли:
підприємство подало заяву про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим тимчасового ввезення, переробки за межами митної території, а також на експлуатацію складу тимчасового зберігання;
специфіка діяльності підприємства не передбачає використання відомостей про країну походження товарів для застосування митно-тарифних заходів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, кількісних обмежень (квот), інших заходів економічного або торговельного характеру;
- 9) чи передбачено в облікових записах підприємства можливість зазначення відомостей про передачу прав та обов’язків, зокрема відомостей про підприємства, яким передавалися права та обов’язки в межах авторизації, із зазначенням прав та обов’язків, які передавалися?
Варіанти відповіді на пункт 9: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на пункт 9 надається у разі, коли:
підприємство подало заяву про надання авторизації на експлуатацію митного складу, складу тимчасового зберігання;
в заяві про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання), тимчасового ввезення, переробки на митній території, переробки за межами митної території в графі “передача прав та обов’язків” підприємство зазначило “ні”;
- 10) чи передбачено в облікових записах підприємства можливість зазначення відомостей про здійснення звичайних операцій з товарами та відомостей про новий код товарів згідно з УКТЗЕД (у разі здійснення звичайних операцій з товарами, які призводять до зміни коду товару згідно з УКТЗЕД)?
Варіанти відповіді на пункт 10: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на пункт 10 надається у разі, коли:
підприємство подало заяву про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання), тимчасового ввезення;
в заяві про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим переробки на митній території, переробки за межами митної території в графі “детальна інформація про заплановані операції” підприємство не зазначило про заплановані звичайні операції з товарами;
в заяві про надання авторизації на експлуатацію митного складу, складу тимчасового зберігання в графі “детальна інформація про заплановані звичайні операції з товарами, визначені відповідно до частини четвертої статті 73-6 Митного кодексу України” підприємство зазначило “ні”;
- 11) чи передбачено в облікових записах підприємства можливість зазначення відомостей про використання еквівалентних товарів, зокрема перелік еквівалентних товарів, які були використані, їх код згідно з УКТЗЕД, кількість, опис, якісні та технічні характеристики?
Варіанти відповіді на пункт 11: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на пункт 11 надається у разі, коли:
підприємство подало заяву про надання авторизації на експлуатацію складу тимчасового зберігання;
в заяві про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання), тимчасового ввезення, переробки на митній території, переробки за межами митної території в графі “використання еквівалентних товарів” підприємство зазначило “ні”;
- 12) чи передбачено в облікових записах підприємства можливість зазначення відомостей про використання замінних товарів, зокрема перелік замінних товарів, які були використані, їх код згідно з УКТЗЕД, кількість, опис, якісні та технічні характеристики?
Варіанти відповіді на пункт 12: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на пункт 12 надається у разі, коли:
підприємство подало заяву про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання), тимчасового ввезення, переробки на митній території, а також на експлуатацію митного складу, складу тимчасового зберігання;
в заяві про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим переробки за межами митної території в графі “стандартна система заміни відповідно до статті 171-1 Митного кодексу України” підприємство зазначило “ні”;
- 13) чи передбачено в облікових записах підприємства можливість зазначення відомостей про обсяг виходу продуктів переробки?
Варіанти відповіді на пункт 13: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на пункт 13 надається у разі, коли підприємство подало заяву про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання), тимчасового ввезення, а також на експлуатацію митного складу, складу тимчасового зберігання;
- 14) чи передбачено в облікових записах підприємства можливість зазначення відомостей про вартість послуг за зберігання та/або здійснення звичайних операцій з товарами?
Варіанти відповіді на пункт 14: так/ні/не застосовується.
Відповідь “не застосовується” на пункт 14 надається у разі, коли підприємство подало заяву про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання), тимчасового ввезення, переробки за межами митної території;
Відповідь “так” на контрольне питання надається у разі:
Пункт контрольного питання 1
Відповідь на пункт
Підпункт пункту контрольного питання
Відповідь на підпункт
Примітка
1
Так
2
Так
3
Так
4
Так
а
так
б
так
в
так
г
так або не застосовується
5
Так
6
Так
7
Так
8
Так або не застосовується
9
Так або не застосовується
10
Так або не застосовується
11
Так або не застосовується
12
Так або не застосовується
13
Так або не застосовується
14
Так або не застосовується
Контрольне питання 2. Чи забезпечується відповідність умові зберігання документів, визначена статтею 73-3 Митного кодексу України?
Варіанти відповіді на контрольне питання 2: так/ні.
Відповідь “так” на контрольне питання надається у разі, коли документи підприємства зберігаються в тому місці, яке було зазначено в графі “місцезнаходження заяви про надання авторизації.”;
додаток 3 викласти в такій редакції:
“Додаток 3
до Порядку проведення митними
органами оцінки (повторної оцінки)
відповідності підприємства критеріям
та/або умовам надання авторизації
АРКУШ ОПИТУВАННЯ
під час проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації”;
додаток 4 викласти в такій редакції:
“Додаток 4
до Порядку проведення митними
органами оцінки (повторної оцінки)
відповідності підприємства критеріям
та/або умовам надання авторизації
Формування реєстраційного номера авторизації”;
доповнити Порядок додатками 5-8 такого змісту:
“Додаток 5
до Порядку проведення митними
органами оцінки (повторної оцінки)
відповідності підприємства критеріям
та/або умовам надання авторизації
ОСОБЛИВОСТІ
проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємств критеріям та/або умовам для надання авторизації для поміщення товарів у митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання), тимчасового ввезення, переробки на митній території, переробки за межами митної території
Додаток 6
до Порядку проведення митними
органами оцінки (повторної оцінки)
відповідності підприємства критеріям
та/або умовам надання авторизації
ОПИТУВАЛЬНИК ПІДПРИЄМСТВА
щодо відповідності умові зберігання документів та ведення облікових записів, визначених статтею 73-3 Митного кодексу України
Додаток 7
до Порядку проведення митними
органами оцінки (повторної оцінки)
відповідності підприємства критеріям
та/або умовам надання авторизації
РІШЕННЯ
про проведення оцінки відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації на провадження митної брокерської діяльності
Додаток 8
до Порядку проведення митними
органами оцінки (повторної оцінки)
відповідності підприємства критеріям
та/або умовам надання авторизації
ЗВІТ
про проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства вимогам до облаштування об’єктів підприємства обладнанням для зважування товарів та системами відеоспостереження”.
51. Порядок планування та проведення митними органами моніторингу відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації, затверджений зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 15 квітня 2025 р. № 454)
ПОРЯДОК
планування та проведення митними органами моніторингу відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації
1. Цей Порядок визначає процедуру планування і здійснення митними органами комплексу заходів, що забезпечують систематичний контроль за дотриманням підприємством умов, визначених авторизацією, та відповідністю критеріям та/або умовам надання авторизації (далі - моніторинг відповідності), з урахуванням особливостей планування та проведення моніторингу відповідності щодо авторизацій для поміщення товарів у митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання), тимчасового ввезення, переробки на митній території України, переробки за межами митної території України, визначених у додатку 1.
2. У цьому Порядку:
під заходами з моніторингу відповідності слід розуміти заходи, передбачені частиною п’ятою статті 19-12 Митного кодексу України, що здійснюються митними органами для контролю за дотриманням підприємством умов, визначених авторизацією, та відповідністю критеріям та/або умовам надання авторизації;
терміни вживаються у значенні, наведеному в Митному кодексі України, Конвенції про процедуру спільного транзиту, Порядку проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092 “Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизацій”.
3. Для здійснення планування заходів з моніторингу відповідності та узагальнення результатів їх здійснення використовують системи, що забезпечують функціонування електронних інформаційних ресурсів митних органів.
4. Держмитслужба формує план проведення моніторингу відповідності підприємств критеріям та/або умовам надання авторизацій та умовам, визначеним авторизаціями (далі - план моніторингу), за формою згідно з додатком 2, який затверджується Головою Держмитслужби або уповноваженою ним особою, з урахуванням такого:
- 1) заходи з моніторингу відповідності визначаються на підставі:
відомостей щодо діяльності підприємства, отриманих відповідно до частини другої та пункту 2 частини п’ятої статті 19-12 Митного кодексу України, або наявних в інших офіційних джерелах (у значенні, наведеному в Законі України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”);
результатів застосування системи управління ризиками. У разі коли підприємство зареєстроване менше трьох років, протягом першого року після надання авторизації під час здійснення заходів з моніторингу відповідності застосовується підвищений рівень ризику;
- 2) план моніторингу формується та затверджується на календарний рік:
до 1 листопада митні органи, які прийняли рішення про надання авторизації (далі - уповноважені митні органи), подають пропозиції Держмитслужбі щодо критеріїв та/або умов надання авторизації та умов, визначених авторизацією, які мають бути включені до плану моніторингу.
Такі пропозиції подаються щодо кожного підприємства, якому відповідним митним органом надано авторизацію, з урахуванням періодичності здійснення заходів з моніторингу відповідності підприємства критеріям та/або умовам наданих авторизацій та дотриманням підприємством умов, визначених авторизаціями, визначеної у додатку 3, та із зазначенням митних органів, які необхідно залучити до здійснення таких заходів (далі - залучені митні органи);
до 31 грудня Держмитслужба формує та затверджує план моніторингу;
3) у разі наявності у підприємства авторизацій, наданих різними уповноваженими митними органами, заходи з моніторингу відповідності можуть бути розподілені між такими митними органами;
4) заходи з моніторингу відповідності не порушують нормального режиму роботи підприємства;
5) заходи з моніторингу відповідності повинні бути заплановані таким чином, щоб мінімізувати кількість відвідувань об’єктів підприємства.
5. До 15 числа першого місяця II, III, IV кварталів на підставі отриманих пропозицій від уповноважених митних органів Держмитслужба вносить зміни до плану моніторингу:
1) щодо наданих авторизацій за попередній квартал;
2) у разі отримання від інших митних органів відомостей, що впливають на дотримання підприємством умов, визначених у авторизації, та критеріїв та/або умов надання авторизації, якщо заплановані заходи з проведення моніторингу відповідності або період їх здійснення не дають змоги провести перевірку таких відомостей;
3) у разі виявлення митним органом під час здійснення заходів з проведення моніторингу відповідності відомостей, що впливають на дотримання підприємством умов, визначених у авторизації, та критеріїв та/або умов надання авторизації, якщо заплановані заходи з проведення моніторингу відповідності або період їх здійснення не дають змоги провести перевірку таких відомостей.
Зміни до плану моніторингу можуть вноситися у строки, відмінні від строків, зазначених в абзаці першому цього пункту, у разі отримання уповноваженим митним органом відповідно до частини другої та пункту 2 частини п’ятої статті 19-12 Митного кодексу України результатів застосування системи управління ризиками відомостей, що дають підстави вважати, що підприємство може не дотримуватися умов, визначених авторизацією, або підприємство може не відповідати критеріям та/або умовам надання авторизації і при цьому заплановані заходи з моніторингу відповідності не дають змоги провести перевірку таких відомостей без внесення змін до плану моніторингу.
6. Посадові особи митних органів допускаються до здійснення заходів з моніторингу відповідності за результатами успішного проходження спеціального курсу з оцінки відповідності підприємств відповідним критеріям та/або умовам надання авторизації.
Вимоги абзацу першого цього пункту не застосовуються у разі необхідності залучення посадових осіб митного органу до заходів з моніторингу відповідності вимогам до облаштування об’єктів підприємства, визначеним відповідно до частини четвертої статті 404 Митного кодексу України, або умовам належного проведення операцій з товарами, поміщеними в митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання), тимчасового ввезення, переробки на митній території, визначеним пунктом 2 частини другої статті 76-1, пунктом 2 частини другої статті 104-1, пунктом 2 частини другої статті 149 Митного кодексу України відповідно (далі - умови належного проведення операцій з товарами, поміщеними в митний режим).
7. Заходи з моніторингу відповідності підприємства критерію “демонстрація заявником високого рівня контролю своїх операцій і товарних потоків на основі бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією, що дають змогу здійснювати належний митний контроль” або умові зберігання документів та ведення облікових записів, визначеній статтею 73-3 Митного кодексу України, критерію “дотримання стандартів безпеки та надійності”, або вимогам до облаштування об’єктів підприємства, визначеним відповідно до частини четвертої статті 404 Митного кодексу України, або умовам належного проведення операцій з товарами, поміщеними в митний режим, які передбачають необхідність відвідування об’єктів підприємства, на яких, зокрема, здійснюється зберігання первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації та/або які використовуються підприємством та мають значення для проведення оцінки відповідності критеріям та/або умовам надання авторизації, здійснюються з обов’язковим відвідуванням відповідних об’єктів підприємства.
8. Заходи з моніторингу відповідності, що передбачають відвідування об’єктів підприємства, здійснюються з урахуванням таких вимог:
графік здійснення таких заходів повинен бути узгоджений уповноваженим або залученим митним органом, в зоні діяльності якого перебуває такий об’єкт, з керівником підприємства або уповноваженою ним особою. Такий графік узгоджується в межах календарного кварталу, на який заплановані заходи з моніторингу відповідності, що передбачають відвідування об’єктів підприємства;
перелік посадових осіб митних органів, які здійснюватимуть такі заходи, повинен бути повідомлений підприємству не пізніше ніж за один робочий день до дати здійснення таких заходів;
посадові особи митних органів, які здійснюють заходи з моніторингу відповідності, повинні пред’явити керівнику підприємства або уповноваженій ним особі свої службові посвідчення.
9. У разі відмови підприємством в допуску посадової особи митного органу, яка здійснює заходи з моніторингу відповідності, до об’єктів підприємства, на яких, зокрема, здійснюється зберігання первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації та/або які використовуються підприємством та мають значення для проведення оцінки відповідності критеріям та/або умовам надання авторизації, такою посадовою особою невідкладно складається акт про відмову керівника підприємства або уповноваженої ним особи у допуску посадових осіб митного органу до об’єкта підприємства за формою наведеною у додатку 4 (далі - акт).
Не пізніше ніж на наступний робочий день з дня складення акта митний орган надсилає такий акт підприємству та копію акта уповноваженому митному органу (у разі здійснення заходів з моніторингу відповідності залученим митним органом).
10. Якщо під час здійснення заходів з моніторингу відповідності виникає необхідність у проведенні опитування працівників підприємства, таке опитування проводиться відповідно до пункту 20 Порядку проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092 “Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизацій”.
11. Для встановлення відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації за результатами здійснення заходів з моніторингу відповідності залежно від виду наданої підприємству авторизації використовуються:
контрольні питання алгоритму оцінки відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації згідно з додатком 2 до Порядку проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092 “Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизацій” (далі - алгоритм оцінки відповідності);
питання звіту про проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства вимогам до облаштування об’єктів підприємства обладнанням для зважування товарів та системами відеоспостереження.
12. У разі коли під час оцінки відповідності здійснено корегування інтегрального показника фінансового стану підприємства відповідно до пункту 8 або 9 контрольного питання 4.3.1 алгоритму оцінки відповідності, уповноважений митний орган:
1) щокварталу здійснює заходи з моніторингу відповідності критерію, визначеному пунктом 3 частини третьої статті 12 Митного кодексу України, в частині перебування підприємства у фінансовому стані, який є достатнім для виконання зобов’язань підприємства з урахуванням виду та обсягу комерційної діяльності;
2) щороку протягом двох календарних років після надання відповідної авторизації запитує оновлений план фінансового оздоровлення (далі - ПФО), а у разі визначення класу Е (поганий) - додатково консолідовану фінансову звітність групи компаній за останній повний фінансовий рік, за який така консолідована звітність складена, але не раніше, ніж два повні календарні роки, що передують року, в якому проводиться оцінка відповідності.
Підприємство має надати запитані відповідно до цього пункту документи протягом 30 днів з дня отримання запиту уповноваженого митного органу. У разі коли підприємство не надасть таких документів протягом встановленого строку, заходи з моніторингу відповідності здійснюються без урахування корегування інтегрального показника фінансового стану підприємства відповідно до пункту 8 або 9 контрольного питання 4.3.1, в тому числі за період, щодо якого було надано аналогічні документи на момент оцінки відповідності.
13. Уповноважений митний орган має запропонувати підприємству здійснити корегування інтегрального показника фінансового стану підприємства відповідно до пункту 8 або 9 контрольного питання 4.3.1 шляхом надання Пенсійному фонду України та за необхідності додатково консолідовану фінансову звітність групи компаній за останній повний фінансовий рік, за який така консолідована звітність складена, але не раніше ніж два повні календарні роки, що передують року, в якому проводиться моніторинг відповідності, разом із гарантійним листом материнської компанії або кінцевого бенефіціарного власника (контролера) підприємства у разі, коли під час моніторингу відповідності:
1) аналіз інтегральних показників з початку періоду, який підлягав оцінці відповідності для надання авторизації, до поточного періоду включно демонструє тенденцію до погіршення фінансового стану підприємства, але підприємство перебуває в тому класі, до якого відноситься нижня межа відповідної авторизації;
2) клас фінансового стану підприємства, якому надано авторизацію АЕО, у поточному періоді відповідає класу фінансового стану підприємства D (слабкий) або Е (поганий).
Підприємство має надати запитані відповідно до цього пункту документи протягом 30 днів з дня отримання запиту уповноваженого митного органу. У разі коли підприємство не надасть такі документи протягом встановленого строку, заходи з моніторингу відповідності здійснюються без урахування корегування інтегрального показника фінансового стану підприємства відповідно до пункту 8 або 9 контрольного питання 4.3.1.
У разі здійснення корегування інтегрального показника фінансового стану підприємство протягом двох календарних років після проходження моніторингу відповідності має забезпечити такий фінансовий стан, за якого інтегральний показник не буде меншим за нижню межу класу фінансового стану підприємства для відповідної авторизації.
14. У разі здійснення корегування інтегрального показника фінансового стану підприємства відповідно до пунктів 8 або 9 контрольного питання 4.3.1 на підставі пункту 13 цього Порядку моніторинг відповідності протягом наступних двох років проводиться відповідно до пункту 12 цього Порядку.
15. Підприємство не відповідає критеріям та/або умовам надання авторизації в разі, коли за результатами здійснення заходів з моніторингу відповідності на будь-яке із контрольних питань алгоритму оцінки відповідності надано відповідь “ні” та/або на питання звіту про проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства вимогам до облаштування об’єктів підприємства обладнанням для зважування товарів та системами відеоспостереження надано відповідь “не відповідає”.
У разі коли підприємством на запит уповноваженого митного органу не надано у строк, встановлений частиною п’ятою статті 19-7 Митного кодексу України, документи або інформацію, необхідні для здійснення заходів з моніторингу відповідності, або якщо посадовій особі, яка здійснює заходи з моніторингу відповідності, відмовлено в допуску до об’єктів підприємства, на яких, зокрема, здійснюється зберігання первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації та/або які використовуються підприємством та мають значення для проведення оцінки відповідності критеріям та/або умовам надання авторизації, критерії та/або умови відповідності, щодо яких здійснювалися відповідні заходи з моніторингу, вважаються такими, що не виконуються підприємством, і на контрольне питання алгоритму оцінки відповідності надається відповідь “ні”.
16. Результати заходів з проведення моніторингу відповідності, здійснених посадовою особою залученого та/або уповноваженою особою митного органу, вносяться до звіту про проведення моніторингу відповідності дотримання підприємством критеріїв та/або умов надання авторизацій та умов, визначених авторизаціями, за формою згідно з додатком 5 протягом 15 днів з дня завершення всіх заходів з моніторингу, визначених планом моніторингу для відповідного кварталу.
17. Звіт за формою згідно з додатком 5, який підтверджує невідповідність підприємства хоча б одному із критеріїв та/або умові надання авторизації, або недотримання підприємством умов, визначних авторизацією, є підставою для прийняття рішення, визначеного пунктами 7-9, 12 або 13 частини третьої статті 19-2 Митного кодексу України.
Додаток 1
до Порядку планування та проведення
митними органами моніторингу
відповідності підприємства критеріям
та/або умовам надання авторизації
ОСОБЛИВОСТІ
планування та проведення моніторингу відповідності щодо авторизацій для поміщення товарів у митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання), тимчасового ввезення, переробки на митній території, переробки за межами митної території)
Додаток 2
до Порядку планування та проведення
митними органами моніторингу
відповідності підприємства критеріям
та/або умовам надання авторизації
ПЛАН
проведення моніторингу відповідності підприємств критеріям та/або умовам надання авторизацій та умовам, визначеним авторизаціями
Додаток 3
до Порядку планування та проведення
митними органами моніторингу
відповідності підприємства критеріям
та/або умовам надання авторизації
ПЕРІОДИЧНІСТЬ
здійснення заходів з моніторингу відповідності підприємства критеріям та/або умовам наданих авторизацій і дотриманням підприємством умов, визначених авторизаціями
Додаток 4
до Порядку планування та проведення
митними органами моніторингу
відповідності підприємства критеріям
та/або умовам надання авторизації
АКТ
про відмову керівника підприємства або уповноваженої ним особи в допуску посадових осіб митного органу до об’єкта підприємства
Додаток 5
до Порядку планування та проведення
митними органами моніторингу
відповідності підприємства критеріям
та/або умовам надання авторизації
ЗВІТ
про проведення моніторингу відповідності дотримання підприємством критерів та/або умов надання авторизацій та умов, визначених авторизаціями”.
52. Форму авторизації на застосування транзитного спрощення “статус авторизованого вантажовідправника МДП”, затверджену зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 15 квітня 2025 р. № 454)
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування транзитного спрощення “статус авторизованого вантажовідправника МДП””.
53. Форму авторизації на застосування транзитного спрощення “статус авторизованого вантажоодержувача МДП”, затверджену зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 15 квітня 2025 р. № 454)
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування транзитного спрощення “статус авторизованого вантажоодержувача МДП””.
54. Доповнити постанову формою звіту про рух товарів на митному складі такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗВІТ
про рух товарів на митному складі”.
55. Доповнити постанову формою звіту про рух товарів на складі тимчасового зберігання такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗВІТ
про рух товарів на складі тимчасового зберігання”.
56. Доповнити постанову формою заяви про передачу прав та обов’язків, визначених в авторизації для поміщення товарів у митний режим, такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про передачу прав та обов’язків, визначених в авторизації для поміщення товарів у митний режим”.
57. Доповнити постанову Порядком подання заяви про передачу прав та обов’язків, визначених в авторизації для поміщення товарів у митний режим, та її розгляду митним органом такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ПОРЯДОК
подання заяви про передачу прав та обов’язків, визначених в авторизації для поміщення товарів у митний режим, та її розгляду митним органом
1. Цей Порядок розроблений відповідно до пункту 9 частини п’ятої статті 19-4 Митного кодексу України та визначає порядок подання до митного органу заяви про передачу прав та обов’язків, визначених в авторизації для поміщення товарів у митний режим, та її розгляду митним органом.
2. Підприємство, яке має намір повністю або частково передати іншому підприємству або підприємствам права та обов’язки, визначені в авторизації для поміщення товарів у митний режим, подає до митного органу, визначеного в пункті 4 цього Порядку, заяву про передачу прав та обов’язків, визначених в авторизації для поміщення товарів у митний режим (далі - заява про передачу прав та обов’язків).
3. Заява про передачу прав та обов’язків подається разом із заявою про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим (далі - заява про надання авторизації) або окремо після надання такої авторизації:
у паперовій формі - особисто або поштовим відправленням з описом вкладення; або
в електронній формі - із використанням єдиного державного інформаційного веб-порталу “Єдине вікно для міжнародної торгівлі”.
4. Заява про передачу прав та обов’язків подається:
до митного органу, уповноваженого приймати рішення щодо авторизації для поміщення товарів у митний режим, визначеного у підпунктах “а” і “б” пункту 6 частини першої статті 19-3 Кодексу, - у разі, коли заява про передачу прав та обов’язків подається разом із заявою про надання авторизації;
до митного органу, який прийняв рішення про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим, - у разі, коли заява про передачу прав та обов’язків подається окремо після надання такої авторизації.
5. До заяви про передачу прав та обов’язків обов’язково додаються документи, визначені пунктом 4 Порядку проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092 “Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизацій”, для перевірки відповідності підприємства, якому передаються права та обов’язки, умовам, визначеним пунктами 7 і 9 Порядку подання заяви про передачу прав та обов’язків, визначених в авторизації для поміщення товарів у митний режим, та її розгляду митним органом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092 “Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизацій”.
Підприємство може за бажанням додати до заяви про передачу прав та обов’язків інші документи, які можуть бути використані митним органом під час її розгляду.
6. Розгляд заяви про передачу прав та обов’язків здійснюється митним органом відповідно до строків, визначених частиною сьомою статті 73-4 Митного кодексу України.
7. Під час розгляду заяви про передачу прав та обов’язків митний орган проводить перевірку:
1) дотримання форми заяви про передачу прав та обов’язків та порядку заповнення її граф;
2) відповідності підприємства, якому передаються права та обов’язки, умовам, визначеним в авторизації для поміщення товарів у митний режим, необхідним для реалізації відповідних прав або виконання відповідних обов’язків, відповідно до пунктів 8-11 цього Порядку.
8. У разі повної або часткової передачі права, передбаченого пунктом 1 частини другої статті 73-4 Митного кодексу України, та обов’язку, передбаченого пунктом 1 частини третьої статті 73-4 Митного кодексу України, митним органом проводиться перевірка відповідності підприємства, якому передаються права та обов’язки:
1) умові, передбаченій пунктом 2 частини другої статті 76-1 Митного кодексу України, - у разі, коли така передача здійснюється в рамках авторизації для поміщення товарів у митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання);
2) умові, передбаченій пунктом 2 частини другої статті 104-1 Митного кодексу України, - у разі, коли така передача здійснюється в рамках авторизації для поміщення товарів у митний режим тимчасового ввезення;
3) умові, передбаченій пунктом 2 частини другої статті 149 Митного кодексу України, - у разі, коли така передача здійснюється в рамках авторизації для поміщення товарів у митний режим переробки на митній території.
9. У разі повної або часткової передачі прав, передбачених пунктами 2 і 3 частини другої статті 73-4 Митного кодексу України, та обов’язків, передбачених пунктами 2 і 3 частини третьої статті 73-4 Митного кодексу України, митним органом проводиться перевірка відповідності підприємства, якому передаються права та обов’язки, умові зберігання документів та ведення облікових записів, визначеній статтею 73-3 Митного кодексу України, або критерію, визначеному пунктом 2 частини третьої статті 12 Митного кодексу України.
10. У разі повної передачі всіх прав та обов’язків, передбачених частинами другою та третьою статті 73-4 Митного кодексу України, митний орган проводить оцінку відповідності підприємства, якому передаються права та обов’язки, умовам надання авторизації для поміщення товарів у митний режим, визначеним:
частиною другою статті 76-1 Митного кодексу України - у разі, коли така передача здійснюється в рамках авторизації для поміщення товарів у митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання);
частиною другою статті 104-1 Митного кодексу України - у разі, коли така передача здійснюється в рамках авторизації для поміщення товарів у митний режим тимчасового ввезення;
частиною другою статті 149 Митного кодексу України - у разі, коли така передача здійснюється в рамках авторизації для поміщення товарів у митний режим переробки на митній території;
- 4) частиною другою статті 165 Митного кодексу України - у разі, коли така передача здійснюється в рамках авторизації для поміщення товарів у митний режим переробки за межами митної території.
11. Перевірка відповідності підприємства, якому передаються права та обов’язки, умовам, визначеним в авторизації для поміщення товарів у митний режим, необхідним для реалізації відповідних прав або виконання відповідних обов’язків, здійснюється відповідно до Порядку проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092 “Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизацій”.
12. За результатами розгляду заяви про передачу прав та обов’язків митний орган приймає рішення про надання згоди на передачу прав та обов’язків або про відмову в наданні згоди на передачу прав та обов’язків.
13. У разі прийняття рішення про надання згоди на передачу прав та обов’язків митним органом проставляється відмітка “так” у графі “Передача прав та обов’язків” відповідної авторизації для поміщення товарів у митний режим та відповідно до інформації, яка міститься в заяві про передачу прав та обов’язків, у такій графі зазначається перелік підприємств, яким передаються права та обов’язки, із зазначенням відповідних прав та обов’язків, які передаються, а також інші умови передачі таких прав та обов’язків.
14. У разі прийняття рішення про відмову в наданні згоди на передачу прав та обов’язків митним органом проставляється відмітка “ні” у графі “Передача прав та обов’язків” відповідної авторизації для поміщення товарів у митний режим.
15. У разі коли заява про передачу прав та обов’язків подавалася окремо після надання відповідної авторизації для поміщення товарів у митний режим, то в разі:
1) прийняття рішення про надання згоди на передачу прав та обов’язків - митний орган забезпечує внесення змін до наданої авторизації для поміщення товарів у митний режим (митним органом проставляється відмітка “так” у графі “Передача прав та обов’язків” відповідної авторизації для поміщення товарів у митний режим та відповідно до інформації, яка міститься в заяві про передачу прав та обов’язків, у такій графі зазначається перелік підприємств, яким передаються права та обов’язки, із зазначенням відповідних прав та обов’язків, які передаються, а також інші умови передачі таких прав та обов’язків), і повідомляє про це підприємству шляхом направлення відповіді у формі листа;
2) прийняття рішення про відмову в наданні згоди на передачу прав та обов’язків - митний орган повідомляє про це підприємству шляхом направлення відповіді у формі листа, в якому зазначаються підстави такої відмови, строк і порядок оскарження такого рішення.
16. У разі коли заява про передачу прав та обов’язків подавалася підприємством до митного органу із використанням єдиного державного інформаційного веб-порталу “Єдине вікно для міжнародної торгівлі”, повідомлення про рішення про надання згоди на передачу прав та обов’язків або про відмову в наданні згоди на передачу прав та обов’язків надсилається підприємству із використанням зазначеного веб-порталу.
17. Митний орган, який прийняв рішення про надання згоди на передачу прав та обов’язків, проводить моніторинг відповідності підприємства, якому передано права та обов’язки, з дати передачі прав та обов’язків, визначеної митним органом.”.