Деякі питання реалізації статті 13 Закону України “Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення”
Тип: Постанова Кабінету Міністрів України; Вимоги, Форма типового документа, Методика
Видавник: Кабінет Міністрів України
Номер: 128-2026-п
Прийнято: 2026-02-05
Чинна редакція від: 2026-02-05
Стан: in_force
Rada ID: 128-2026-%D0%BF
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 5 лютого 2026 р. № 128
Київ
Деякі питання реалізації статті 13 Закону України “Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення”
Відповідно до частини третьої статті 13 Закону України “Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення” Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити такі, що додаються:
вимоги до розроблення, форми та змісту оцінки відступу;
показники критерію непропорційно високої вартості досягнення установкою гранично допустимих викидів, визначених у висновках найкращих доступних технологій та методів управління, порівняно з перевагами для довкілля;
Методику розрахунку вартості досягнення установкою гранично допустимих викидів, визначених у висновках найкращих доступних технологій та методів управління, у співвідношенні з перевагами для довкілля.
Прем'єр-міністр України
Ю. СВИРИДЕНКО
Інд. 75
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 5 лютого 2026 р. № 128
ВИМОГИ
до розроблення, форми та змісту оцінки відступу
1. Ці вимоги визначають форму та зміст оцінки відступу, яка подається оператором установки Мінекономіки разом із заявою про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) у випадках, передбачених статтею 13 Закону України “Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення” (далі - Закон).
2. У цих вимогах термін “оцінка відступу” означає обґрунтування оператором установки необхідності тимчасово встановити в інтегрованому довкіллєвому дозволі менш жорсткі нормативи гранично допустимих викидів, ніж визначені у висновках найкращих доступних технологій та методів управління (далі - НДТМ).
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі.
3. Оцінка відступу розробляється з урахуванням Методики розрахунку вартості досягнення установкою гранично допустимих викидів, визначених у висновках найкращих доступних технологій та методів управління, у співвідношенні з перевагами для довкілля, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 5 лютого 2026 р. № 128 “Деякі питання реалізації статті 13 Закону України “Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення”, та за встановленою формою.
4. Оцінка відступу складається з таких розділів:
I “Перелік застосованих скорочень”;
II “Перелік документів, які використовувалися для підготовки оцінки відступу”;
III “Інформація про оператора установки та установку”;
IV “Оцінка відповідності висновкам найкращих доступних технологій та методам управління”;
V “Опис технічного рішення”;
VI “Інформація про вплив на довкілля”;
VII “Оцінка вартості заходів, необхідних для досягнення гранично допустимих викидів, визначених у висновках найкращих доступних технологій та методів управління, та запропонованих оператором установки”;
VIII “Рекомендований строк відступу”;
IX “Додатки”;
X “Підпис”.
5. Відступ надається за умови, передбаченої положенням частини другої статті 13 Закону.
6. Оцінка відступу заповнюється за формою згідно з додатком.
7. У розділі I “Перелік застосованих скорочень” оператором установки надається повний перелік скорочень та абревіатур, а також їх значень.
8. У розділі II “Перелік документів, які використовувалися для підготовки оцінки відступу” надається перелік документів, які використовувалися для підготовки оцінки відступу. Розділ заповнюється оператором установки та не включає перелік документів, що містяться в інтегрованому довкіллєвому дозволі та заяві про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього).
9. У розділі III “Інформація про оператора установки та установку” наводиться інформація про оператора установки та установку.
10. Розділ IV “Оцінка відповідності висновкам найкращих доступних технологій та методів управління” містить висновок НДТМ або критерії для визначення НДТМ, речовину/групу речовин/показник, що оцінюється, інформацію про показники згідно з висновками НДТМ, граничні показники забруднюючих речовин згідно з нормами законодавства, обґрунтування відомостей.
11. У розділі V “Опис технічного рішення” описуються технічні рішення під час застосування висновків НДТМ та технічні рішення, пропоновані оператором установки, а саме:
технічне рішення, необхідне для досягнення показників, відповідно до висновків НДТМ;
технічне рішення, пропоноване оператором установки для досягнення гранично допустимих викидів у розрізі технічної одиниці, одиниці технологічного устаткування, - містить інформацію про:
внесення змін в існуючий технологічний процес;
рішення, прийняті для досягнення більш жорстких гранично допустимих викидів, але недостатніх для досягнення нормативів, визначених у висновках НДТМ.
12. У розділі VI “Інформація про вплив на довкілля” наводиться така інформація:
- 1) про викиди забруднюючих речовин, зокрема:
про оцінку впливу викидів забруднюючих речовин на стан забруднення атмосферного повітря;
про оцінку впливу забруднюючих речовин, що відводяться із зворотними водами у водні об’єкти, на стан водних екосистем;
2) про оцінку варіантів технічного процесу щодо викидів забруднюючих речовин для надання відступу;
3) про оцінку впливу забруднюючих речовин, що відводяться із зворотними водами у водні об’єкти, на стан водних екосистем;
4) про оцінку впливу на довкілля під час дотримання гранично допустимих викидів, визначених у висновках НДТМ;
5) додаткові критерії для дотримання гранично допустимих викидів, визначені висновками НДТМ (за наявності).
13. У розділі VII “Оцінка вартості заходів, необхідних для досягнення гранично допустимих викидів, визначених у висновках найкращих доступних технологій та методів управління, та запропонованих оператором установки” надається інформація про:
показники критерію непропорційно високої вартості досягнення нормативів гранично допустимих викидів, визначених у висновках НДТМ порівняно з перевагами для довкілля;
розрахунок непропорційно високої вартості досягнення нормативів гранично допустимих викидів, визначених у висновках НДТМ, порівняно з перевагами для довкілля.
Розділ VII. оцінки відступу заповнюється з урахуванням таких положень:
показники критерію непропорційно високої вартості досягнення нормативів гранично допустимих викидів, визначених у висновках НДТМ, порівняно з перевагами для довкілля визначаються відповідно до методики розрахунку вартості досягнення установкою гранично допустимих викидів, визначених у висновках НДТМ, у співвідношенні з перевагами для довкілля;
оцінка вартості заходів, необхідних для досягнення гранично допустимих викидів, визначених у висновках НДТМ, та запропонованих оператором установки заходів здійснюється оператором установки на основі останніх доступних загальних чи секторальних даних, експертних оцінок чи фактичних даних з об’єктів;
у разі відсутності необхідних даних або за наявності даних, що не враховують аспект динамічності ситуації (зміну обсягів доходів від продажу квот на викиди, доходів від продажу електричної енергії тощо), оператор установки надає розрахункові значення;
розрахунок умовної екологічної вигоди, коефіцієнта перерахунку середньодобових концентрацій у максимально-разові, коефіцієнта економічної непропорційності та визначення рекомендованого строку відступу здійснюється відповідно до Методики розрахунку вартості досягнення установкою гранично допустимих викидів, визначених у висновках найкращих доступних технологій та методів управління, у співвідношенні з перевагами для довкілля, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 5 лютого 2026 р. № 128.
14. У розділі VIII “Рекомендований строк відступу” зазначається інформація про рекомендований оператором установки строк відступу.
15. У розділі IX “Додатки” оператором установки надається повний перелік додатків (перелік дозвільних документів, на підставі яких здійснюється експлуатація установки; документи, що підтверджують повноваження оператора установки на здійснення технічної експлуатації).
16. У розділі X “Підпис” зазначається власне ім’я, прізвище та по батькові (за наявності) фізичної особи - підприємця - представника оператора установки.
17. Оцінка відступу та додатки до неї подаються в електронній формі через засоби Єдиного державного реєстру інтегрованих довкіллєвих дозволів.
Додаток
до вимог
ОЦІНКА ВІДСТУПУ
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 5 лютого 2026 р. № 128
ПОКАЗНИКИ
критерію непропорційно високої вартості досягнення установкою гранично допустимих викидів, визначених у висновках найкращих доступних технологій та методів управління, порівняно з перевагами для довкілля
Показники поділяються на:
показники географічного розташування установки, що відображають вплив територіальних і логістичних умов. Показники географічного розташування установки включають:
віддаленість від інженерної інфраструктури;
складні територіальні та логістичні умови для постачання обладнання або будівельних матеріалів;
розташування установки на прилеглій до зони бойових дій території або в зоні інтенсивних обстрілів, що спричинило втрату виробничих потужностей, часткове руйнування інфраструктури, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2022 р. № 1364 “Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 99, ст. 6191);
форс-мажорні обставини, які спричинили ускладнення логістичних умов чи втрати виробничих потужностей;
розташування установки в гірській місцевості, що потребує складних інженерних рішень: тунелі, мостові переходи, укріплення схилів тощо;
розташування установки на болотистих і нестійких ґрунтах, що потребує встановлення глибоких фундаментів або ґрунтового підсилення;
віддаленість від доріг, ліній електропередачі, водних ресурсів і портів збільшує витрати на доставку техніки і матеріалів, будівництво тимчасової інфраструктури, забезпечення персоналу;
дорожчі стандарти безпеки, пов’язані з сейсмічною активністю;
розташування установки на складних ґрунтах (скельні породи, нестійкі ґрунти, карстові пустоти);
потреба у дорогих розвідувальних роботах і технічно складних фундаментах;
ризики зсувів, підтоплення;
логістична віддаленість від великих центрів і постачальників, необхідність мобілізації додаткової техніки та персоналу на тривалий період;
показники місцевих екологічних умов, що відображають наявні екологічні умови в зоні впливу установки, які свідчать про мінімальний ризик для довкілля. Показники місцевих екологічних умов включають:
відсутність перевищень гранично допустимих концентрацій (ГДК) забруднюючих речовин в атмосферному повітрі;
відсутність перевищень екологічних нормативів якості масивів поверхневих вод;
відсутність інших забруднювачів на території розташування установки;
відстань від установки до найближчої житлової забудови та прирівняної до неї об’єктів;
сприятливі природні умови для розсіювання забруднюючих речовин в атмосферному повітрі або розбавлення забруднюючих речовин у водних об’єктах;
показники технічних характеристик установки, що відображають технічну складність або обмеження щодо впровадження висновків найкращих доступних технологій та методів управління. Показники технічних характеристик включають:
нестандартні або унікальні характеристики технологічного обладнання, які ускладнюють або унеможливлюють впровадження висновків найкращих доступних технологій та методів управління;
технічна неможливість здійснення часткових заходів без повної реконструкції або заміни технології;
необхідність зупинки установки на понад 12 місяців або ризик зниження добового виробництва продукції підприємства під час здійснення заходів (визначається індивідуально для кожної установки);
строк впровадження висновків найкращих доступних технологій та методів управління більше чотирьох років.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 5 лютого 2026 р. № 128
МЕТОДИКА
розрахунку вартості досягнення установкою гранично допустимих викидів, визначених у висновках найкращих доступних технологій та методів управління, у співвідношенні з перевагами для довкілля
1. Ця Методика встановлює порядок проведення оператором установки розрахунку вартості досягнення установкою гранично допустимих викидів, визначених у висновках найкращих доступних технологій та методів управління (далі - НДТМ), у співвідношенні з перевагами для довкілля під час складання оцінки відступу згідно із статтею 13 Закону України “Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення”.
2. У цій Методиці терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про охорону атмосферного повітря”, “Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення”, “Про охорону навколишнього природного середовища” та Методиці розрахунку неорганізованих викидів забруднюючих речовин або суміші таких речовин в атмосферне повітря внаслідок виникнення надзвичайних ситуацій та/або під час дії воєнного стану та визначення розмірів завданої шкоди, затвердженій наказом Міндовкілля 13 квітня 2022 р. № 175.
3. Ця Методика застосовується в разі отримання вперше інтегрованого довкіллєвого дозволу для установки, що експлуатується, або у разі оновлення умов інтегрованого довкіллєвого дозволу у зв’язку з набранням чинності висновками НДТМ (в тому числі оновленими) для основних видів діяльності або виробничих процесів, включених до виданого інтегрованого довкіллєвого дозволу.
4. Результати розрахунку вартості досягнення установкою гранично допустимих викидів, визначених у висновках НДТМ, у співвідношенні з перевагами для довкілля, оцінка непропорційно високої вартості та рекомендований строк відступу зазначаються оператором установки в оцінці відступу.
5. Розрахунок вартості досягнення нормативів гранично допустимих викидів, визначених у висновках НДТМ для відповідного виду діяльності, що провадиться на установці, та визначення її непропорційності стосовно переваг для довкілля, здійснюється на основі співвідношення умовної екологічної вигоди, яка визначається на основі розрахунку розмірів відшкодування збитків для атмосферного повітря та для водних об’єктів (далі - умовна екологічна вигода), із сукупними витратами оператора установки на впровадження вимог висновків НДТМ з урахуванням показників критерію непропорційно високої вартості досягнення установкою гранично допустимих викидів, визначених у висновках найкращих доступних технологій та методів управління, порівняно з перевагами для довкілля, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 лютого 2026 р. № 128.
6. Визначення непропорційності витрат оператора установки на впровадження вимог висновків НДТМ для відповідного виду діяльності, що провадиться на установці, стосовно переваг для довкілля здійснюється шляхом обчислення коефіцієнта економічної непропорційності за такою формулою:
де Kен - коефіцієнт економічної непропорційності;
i - роки відступу;
х - строк відступу, років, значення, яке самостійно зазначає оператор установки в оцінці відступу;
Тi - умовна екологічна вигода, гривень, яка визначається на основі розрахунку потенційного розміру відшкодування збитків за наднормативний викид/наднормативний скид конкретної забруднюючої речовини, щодо якої подається запит на відступ.
Під час розрахунку потенційного розміру відшкодування збитків за наднормативний викид конкретної забруднюючої речовини проводяться:
розрахунки маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря у разі перевищення технологічного нормативу;
розрахунки маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерел викидів забруднюючих речовин, на які не встановлені нормативи гранично допустимих викидів. Ці розрахунки наведені у Методиці розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженій наказом Мінекоенерго від 28 квітня 2020 р. № 277, - для атмосферного повітря.
Під час розрахунку потенційного розміру відшкодування збитків за наднормативний скид конкретної забруднюючої речовини, що здійснюється з використанням Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінприроди від 20 липня 2009 р. № 389, - для водних об’єктів.
Під час розрахунку маси наднормативного викиду/наднормативного скиду забруднюючої речовини застосовується норматив, передбачений у висновках НДТМ. Розрахована сума не є підставою для відшкодування збитків за наднормативний викид/наднормативний скид забруднюючих речовин, а використовується як методичний інструмент для оцінки економічної непропорційності;
СВi - сукупна вартість заходів для впровадження НДТМ, гривень, яка включає:
капітальні витрати на впровадження заходу (закупівля технологічного обладнання, проектування, доставка, монтаж, демонтаж, ІТ-рішення тощо);
різницю між операційними витратами після та до впровадження висновків НДТМ на період надання відступу (споживання енергії, реагентів, обслуговування, навчання персоналу, сертифікація);
різницю між сумами податків і зборів (включаючи екологічний податок, інші витрати, пов’язані з реалізацією заходів), що підлягають сплаті після та до впровадження висновків НДТМ на період надання відступу;
Ji - коефіцієнт ваги факторів визначається:
у разі, коли Ki, Oi, та Yi = 0, то Ji = 0;
в усіх інших випадках
Ji =
1
;
(Ki + Oi + Yi)
Ki - коефіцієнт фактора необхідності розроблення робочої документації:
якщо i > 3, то Ki = 0, якщо i < = 3, якщо необхідно РД, то Ki = 1, якщо не потрібно, то Ki = 0;
Oi - коефіцієнт фактора необхідності отримання висновку з оцінки впливу на довкілля:
якщо i > 3, то Oi = 0, якщо i < = 3, якщо необхідна оцінка впливу на довкілля, то Oi = 1, якщо оцінка впливу на довкілля не потрібна, то Oi = 0;
Yi - коефіцієнт фактора необхідності погодження проекту у міжнародних фінансових організаціях:
якщо i > 3, то Yi = 0, якщо i < = 3, якщо необхідна оцінка впливу на довкілля, то Yi = 1, якщо не потрібна, то Yi = 0.
7. Оскільки відступ щодо установки надається у разі, коли до її складу входять як організовані, так і неорганізовані джерела викидів, окремий розрахунок умовної екологічної вигоди для неорганізованих стаціонарних джерел викидів не здійснюється.
Неорганізовані викиди від стаціонарних джерел враховуються у складі установки як компонент, що підпадає під дію відступу, без індивідуального розрахунку економічної непропорційності.
8. Оператор установки зазначає в оцінці відступу рекомендований строк відступу (у роках), який самостійно визначається ним у розрахунку коефіцієнта економічної непропорційності.
Визначення можливості надання відступу здійснюється за таким принципом:
якщо значення Kен ≤ 1, відступ надається на строк, який був зазначений оператором як “Строк відступу, років”;
якщо значення Kен > 1, відступ не надається.
9. Разом з оцінкою відступу оператор установки повинен подати:
повний перелік установок оператора, щодо яких подається оцінка відступу;
розрахунки Кен для кожної установки;
супровідні матеріали, що підтверджують застосування показників критерію непропорційно високої вартості досягнення установкою гранично допустимих викидів, визначених у висновках найкращих доступних технологій та методів управління, порівняно з перевагами для довкілля, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 лютого 2026 р. № 128;
план впровадження заходів, що містить поетапний графік виконання заходів, прогнозовані інвестиції за роками, строки досягнення повної відповідності вимогам НДТМ.