Про затвердження Правил про безпеку постачання природного газу
Тип: Міненерговугілля України
Видавник: Міністерство енергетики та вугільної промисловості України
Номер: z1489-15
Прийнято: 2015-11-02
Чинна редакція від: 2025-11-18
Стан: in_force
Rada ID: z1489-15
МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ
НАКАЗ
02.11.2015 № 686
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 листопада 2015 р.
за № 1489/27934
Про затвердження Правил про безпеку постачання природного газу
_Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства енергетики
та вугільної промисловості
Наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля
Наказами Міністерства енергетики
Відповідно до статті 5 Закону України «Про ринок природного газу» НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Правила про безпеку постачання природного газу, що додаються.
2. Управлінню з питань нафтогазової політики Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (Куйда В.А.) забезпечити:
подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку;
оприлюднення цього наказу на офіційному сайті Міністерства енергетики та вугільної промисловості України;
щорічне (до 01 вересня) оновлення Правил про безпеку постачання природного газу та оприлюднення на офіційному сайті Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Діденка І.М.
Міністр
В. Демчишин
ПОГОДЖЕНО:
Голова Державної
регуляторної служби України
К.М. Ляпіна
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства енергетики
та вугільної промисловості
України
02.11.2015 № 686
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 листопада 2015 р.
за № 1489/27934
ПРАВИЛА
про безпеку постачання природного газу
У тексті Правил слова "Міністерство енергетики та вугільної промисловості України" в усіх відмінках замінено словами "Міністерство енергетики та захисту довкілля України" у відповідних відмінках. згідно з Наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля № 532 від 21.12.2019
У тексті Правил слова «Міністерство енергетики та захисту довкілля України» в усіх відмінках замінено словами «Міністерство енергетики України» у відповідних відмінках згідно з Наказом Міністерства енергетики № 330 від 13.12.2021
І. Загальні положення
1. Сфера дії цих Правил
1. Ці Правила спрямовані на забезпечення безпеки постачання природного газу в Україні шляхом прогнозування та оцінки можливих ризиків, вжиття заходів для їх запобігання та зменшення можливої шкоди від реалізації таких ризиків.
2. Ці Правила визначають:
1) коло захищених споживачів;
2) заходи, які є обов’язковими до вжиття суб’єктами ринку природного газу (крім споживачів) для забезпечення безпеки постачання природного газу (далі - стандарти поведінки) для постачальників природного газу та щодо об’єктів газової інфраструктури;
3) виявлення та класифікацію основних ризиків щодо безпеки постачання природного газу (оцінку ризиків);
4) заходи, необхідні для зменшення впливу виявлених ризиків, зокрема, обсяг обов’язків суб’єктів ринку природного газу та строки їх виконання (далі - превентивні заходи);
5) форму та порядок подання звіту суб’єктів ринку природного газу (крім споживачів) про стан виконання заходів відповідно до цих Правил;
6) обов’язки суб’єктів владних повноважень, відповідальних за безпеку постачання природного газу.
3. Ці Правила є обов’язковими для виконання всіма суб’єктами ринку природного газу.
4. У цих Правилах терміни вживаються у значеннях, наведених у Законі України «Про ринок природного газу».
2. Захищені споживачі
1. Захищеними споживачами є:
1) побутові споживачі, приєднані до газорозподільної системи, підприємства, установи, організації, що здійснюють надання важливих суспільних послуг та приєднані до газотранспортної або газорозподільної системи, а також виробники теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об’єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи;
2) підприємства, установи, організації, що здійснюють надання важливих суспільних послуг, не пристосовані до зміни палива та приєднані до газотранспортної або газорозподільної системи.
Такі підприємства включають підприємства, установи, організації, які зокрема:
здійснюють виробництво харчових продуктів, призначених для щоденного споживання населення, харчових продуктів тваринного походження, у тому числі якщо це пов’язано з переробкою швидкопсувних продуктів;
забезпечують переробку відходів;
є закладами охорони здоров’я, аварійно-рятувальними службами, правоохоронними органами, органами і установами виконання покарань, водопровідно-каналізаційними господарствами, крематоріями;
є іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування;
3) виробники теплової енергії для потреб споживачів, зазначених у підпунктах 1 та 2 цього пункту, за умови, що виробництво такої теплової енергії здійснюється за допомогою об’єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи.
Пункт 1 глави 2 розділу I в редакції Наказу Міністерства енергетики № 413 від 10.10.2025 з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства енергетики № 426 від 24.10.2025
2. Споживання природного газу захищеними споживачами, визначеними підпунктами 2 і 3 пункту 1 цієї глави, не повинно перевищувати 20 % загального обсягу споживання природного газу в Україні.
Якщо частка споживання таких споживачів у період з 01 квітня минулого календарного року по 31 березня поточного року перевищує 20 % загального обсягу споживання природного газу в Україні, то оцінка ризиків щодо безпеки постачання природного газу відповідно до цих Правил здійснюється з урахуванням припущення, що частка споживання таких захищених споживачів дорівнює 20 % загального обсягу споживання природного газу в Україні, що розподіляється пропорційно між постачальниками природного газу таких споживачів.
Абзац другий пункту 2 глави 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості № 591 від 23.11.2018
3. Стандарти поведінки для постачальників природного газу
1. Усі постачальники природного газу зобов’язані вживати необхідних заходів для забезпечення достатнього ресурсу природного газу для потреб своїх споживачів, що належать до категорії захищених відповідно до глави 2 цього розділу, у таких випадках:
1) надзвичайні температурні умови протягом семиденного пікового періоду, статистична ймовірність настання яких становить раз на 20 років (далі - Стандарт 1);
2) будь-який період тривалістю 30 днів і більше, протягом якого спостерігається надзвичайно високий попит на природний газ, статистична ймовірність настання якого становить раз на 20 років (далі - Стандарт 2);
3) вихід із ладу одного магістрального газопроводу за звичайних зимових умов на період тривалістю 30 днів (далі - Стандарт 3).
2. Заходами на виконання Стандартів 1-3 є:
1) підтримання необхідного обсягу природного газу в газосховищах;
2) укладення договорів купівлі-продажу на додаткові обсяги природного газу;
3) укладення договорів постачання природного газу із споживачами, що не є захищеними, які передбачають можливість обмеження або припинення постачання природного газу для забезпечення безпеки постачання захищеним споживачам;
4) інші необхідні заходи.
3. Постачальники природного газу, що здійснюють постачання природного газу захищеним споживачам, щороку звітують про вжиття заходів на виконання Стандартів 1-3 у порядку, передбаченому цими Правилами.
4. Стандарти поведінки щодо об’єктів газової інфраструктури
1. Відповідно до першого стандарту поведінки щодо об’єктів газової інфраструктури (далі - Стандарт N-1) у випадку виходу з ладу найбільшого магістрального газопроводу або найбільшого газосховища потужність решти об’єктів газової інфраструктури на визначеній території має забезпечувати можливість для задоволення загального попиту на природний газ на такій території протягом доби, коли спостерігається надзвичайно високий попит на природний газ, статистична ймовірність настання якого становить раз на 20 років.
2. Визначеною територією для цілей Стандарту N-1 вважається територія України.
Для цілей Стандарту N-1 визначена територія може бути розширена та охоплювати територію більше, ніж однієї держави. У такому випадку перевірка виконання Стандарту N-1 здійснюється стосовно найбільшого об’єкта газової інфраструктури, що складає спільний інтерес (транскордонний газопровід або міждержавне з’єднання, газосховище), та додатково узгоджується з компетентними органами відповідних держав.
3. Щороку Міністерство енергетики України здійснює перевірку виконання Стандарту N-1 за такою формулою:
,
де
EPm
Pm
Sm
LNGm
Im
Коли таке надходження забезпечується декількома пов’язаними газопроводами, які не можуть працювати ізольовано один від одного, то такі газопроводи вважаються одним газопроводом.
4. Крім перевірки виконання Стандарту N-1 за формулою, передбаченою пунктом 3 цієї глави, Міністерство енергетики України щороку додатково здійснює перевірку виконання Стандарту N-1 з урахуванням впливу заходів для забезпечення безпеки постачання природного газу за такою формулою:
,
де
5. Результати перевірки виконання Стандарту N-1 відповідно до пунктів 3 та 4 цієї глави враховуються під час визначення превентивних заходів на відповідний газовий рік.
6. Відповідно до другого стандарту поведінки щодо об’єктів газової інфраструктури оператор газотранспортної системи повинен до 01 жовтня 2018 року забезпечити повноцінне сполучення з газотранспортними системами ЄС для отримання можливості двостороннього руху на всіх міждержавних з’єднаннях, крім випадків звільнення оператора від виконання такого обов’язку відповідно до пункту 8 цієї глави.
7. Оператор газотранспортної системи має право звернутися до Міністерства енергетики України із заявкою про звільнення його від обов’язку виконання другого стандарту поведінки щодо об’єктів газової інфраструктури повністю або частково (щодо окремих транскордонних газопроводів чи міждержавних з’єднань).
Така заявка повинна містити:
1) прогноз щодо обсягів надходження та споживання природного газу на наступний газовий рік та оцінку попиту на послуги транспортування природного газу;
2) аналіз технічних можливостей для виконання другого стандарту поведінки щодо об’єктів газової інфраструктури;
3) прогноз щодо витрат на виконання другого стандарту поведінки щодо об’єктів газової інфраструктури, в тому числі витрат на ремонт та/або реконструкцію газотранспортної системи;
4) аналіз впливу звільнення від виконання другого стандарту поведінки щодо об’єктів газової інфраструктури на стан безпеки постачання природного газу в Україну в наступних роках;
5) аналіз впливу звільнення від виконання другого стандарту поведінки щодо об’єктів газової інфраструктури на виконання Стандарту N-1;
6) інформацію щодо проведених консультацій з операторами суміжних газотранспортних систем.
8. Міністерство енергетики України розглядає заявку оператора газотранспортної системи, подану відповідно до пункту 7 цієї глави, протягом 4 місяців з дати її подання та приймає рішення про звільнення його від обов’язку виконання другого стандарту поведінки щодо об’єктів газової інфраструктури, якщо це не становитиме загрозу безпеці постачання природного газу в Україні.
Міністерство енергетики України проводить консультації з компетентним органом іноземної держави, під юрисдикцією якого перебуває відповідний оператор суміжної газотранспортної системи, з приводу звернення оператора газотранспортної системи відповідно до пункту 7 цієї глави протягом 30 календарних днів з дати його отримання.
Про прийняте рішення Секретаріат Енергетичного Співтовариства повідомляється протягом 10 робочих днів.
Міністерство енергетики України забезпечує дотримання конфіденційності інформації, отриманої під час розгляду та прийняття рішень відповідно до цього пункту.
5. Оцінка ризиків
1. Міністерство енергетики України щороку здійснює оцінку ризиків на наступний газовий рік.
Результати оцінки ризиків не підлягають оприлюдненню, крім інформації, визначеної пунктом 3 цієї глави.
2. Оцінка ризиків включає:
1) визначення прогнозного обсягу споживання природного газу захищеними споживачами для цілей Стандартів 1, 2 і 3;
2) перевірку виконання Стандарту N-1, зокрема з урахуванням впливу заходів для забезпечення безпеки постачання природного газу, здійснених відповідно до цих Правил;
3) аналіз не менше двох сценаріїв кризової ситуації, які обираються на підставі попереднього досвіду з перебоями у надходженні природного газу, їх ймовірності та серйозності, а також інших відповідних факторів;
4) аналіз обраних сценаріїв на предмет ймовірності настання та серйозності їх наслідків відповідно до таблиці ризиків:
Таблиця ризиків
Серйозність наслідків
Дуже висока
Середній
Високий
Високий
Високий
Високий
Ймовірність
Висока
Середній
Середній
Високий
Високий
Високий
Середня
Низький
Середній
Середній
Високий
Високий
Низька
Низький
Низький
Середній
Середній
Високий
Дуже низька
Низький
Низький
Низький
Середній
Середній
Незначні
Малі
Значні
Серйозні
Критичні
3. Оцінка ризиків здійснюється з урахуванням всіх національних та регіональних (міжнародних) обставин, що мають значення для ідентифікації та оцінки ризиків (зокрема значення природного газу в структурі первинного та вторинного споживання енергії, структури споживання природного газу, параметрів внутрішнього ринку природного газу, наявності регіонального ринку природного газу, характеристик об’єктів газової інфраструктури, в тому числі транскордонних газопроводів, міждержавних з’єднань та газопроводів), які наводяться у додатку 1 до цих Правил.
4. Суб’єкти ринку природного газу співпрацюють з Міністерством енергетики України та на його запит надають всю необхідну інформацію для проведення оцінки ризиків відповідно до цих Правил.
6. Превентивні заходи
1. Міністерство енергетики України щороку визначає превентивні заходи на наступний газовий рік, виходячи з результатів проведеної оцінки ризиків.
2. Превентивні заходи визначають обсяги обов’язків суб’єктів ринку природного газу та строки їх виконання.
3. Превентивні заходи повинні базуватися на ринкових засадах та визначатися, виходячи з їх ефективності для функціонування ринку природного газу, впливу на довкілля та споживачів, а також не створювати надмірного тягаря для суб’єктів ринку природного газу та мінімізувати негативні наслідки для функціонування ринку природного газу.
7. Звітність суб’єктів ринку природного газу
1. Суб’єкти ринку природного газу (крім споживачів) подають звіт про виконання заходів, передбачених цими Правилами, згідно з формою, встановленою в додатку 2 до цих Правил.
2. Звіт про виконання заходів, передбачених цими Правилами, подається до Міністерства енергетики України щороку до 01 травня.
8. Порядок припинення (обмеження) постачання природного газу споживачам
1. Для забезпечення виконання вимог цього пункту споживачі (крім побутових) на запит підприємства, до газопроводів якого приєднані безпосередньо їх об’єкти (оператора ГТС, операторів ГРМ), зобов’язані надати достовірну та повну інформацію за показниками, визначеними у графах 11 «Технологічний мінімум споживання природного газу (якщо застосовується) (у тис. куб. м)», 12 «Час, необхідний для зменшення споживання природного газу до технологічного мінімуму у разі настання кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації, год», 13 «Відмітка про наявність у складі одного споживача об’єктів, які мають технічну можливість перейти на резервне джерело енергії» таблиці додатка 4 до цих Правил.
Показник графі 11 «Технологічний мінімум споживання природного газу (якщо застосовується) (у тис. куб. м)» таблиці додатка 4 до цих Правил за добу надається споживачами, що не є побутовими (крім таких споживачів, що оснащені побутовими лічильниками газу), та є мінімально необхідним обсягом природного газу для безпечної роботи газовикористовуючого обладнання, порушення роботи якого може спричинити виникнення аварійних ситуацій або техногенних катастроф, рівень якого визначається самостійно кожним таким споживачем з урахуванням технологічних особливостей виробництва, характеристик газовикористовуючого обладнання та безпекових вимог (у тому числі у формі внутрішнього організаційно-розпорядчого документа).
На вимогу обласних державних адміністрацій районних державних адміністрацій в Автономній Республіці Крим та Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій або оператора ГРМ, споживачі природного газу, що зазначені в цьому пункті, мають надати документальне підтвердження технологічного мінімуму споживання природного газу, газовикористовуючим обладнанням на їх об’єктах.
За необхідності, такі споживачі можуть звертатись до спеціалізованих організацій для одержання експертного висновку щодо технологічного мінімуму споживання природного газу газовикористовуючим обладнанням на об’єкті споживача»;
Пункт 1 глави 8 розділу I в редакції Наказу Міністерства енергетики № 413 від 10.10.2025 з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства енергетики № 426 від 24.10.2025
2. Обласні державні адміністрації, районні державні адміністрації в Автономній Республіці Крим та Київська і Севастопольська міські державні адміністрації здійснюють розподіл споживачів за групами з послідовністю, яка має відповідати черговості припинення (обмеження) постачання природного газу до кожного зі споживачів у разі оголошення кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації та щороку до 01 серпня готують та надають Міністерству енергетики України в електронній формі (файли у форматі MS Excel) підписані кваліфікованим електронним підписом уповноваженої особи переліки споживачів, що знаходяться на території області, району Автономної Республіки Крим, міст Києва і Севастополя, постачання природного газу яким буде припинено (обмежено) у разі оголошення кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації згідно з формою, наведеною в додатку 3 до цих Правил (далі - переліки).
Главу 8 розділу I доповнено новим пунктом 2 згідно з Наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля № 532 від 21.12.2019; в редакції Наказу Міністерства енергетики № 330 від 13.12.2021
3. Міністерство енергетики України після отримання від обласних державних адміністрацій, районних державних адміністрацій в Автономній Республіці Крим та Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій переліків, зазначених в пункті 2 цієї глави, формує та затверджує загальний перелік згідно з формою, наведеною в додатку 3 до цих Правил, та до 01 вересня розміщує його на офіційному вебсайті Міністерства енергетики України в електронній формі (файл у форматі MS Excel), підписаний кваліфікованим електронним підписом уповноваженої особи та направляє його підприємствам, до газопроводів яких приєднані безпосередньо об’єкти споживачів природного газу (оператору ГТС, операторам ГРМ тощо) до обласних державних адміністрацій, районних державних адміністрацій в Автономній Республіці Крим та Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій.
Главу 8 розділу I доповнено новим пунктом 3 згідно з Наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля № 532 від 21.12.2019; в редакції Наказів Міністерства енергетики № 330 від 13.12.2021, № 413 від 10.10.2025
4. Підприємства, до газопроводів яких приєднані безпосередньо об’єкти споживачів природного газу (оператор ГТС, оператори ГРМ та інші), після отримання з офіційного вебсайту Міністерства енергетики України переліків, до 01 жовтня завантажують інформацію з переліків по кожному споживачу (враховуючи побутових споживачів), що приєднані до їхніх газопроводів, в інформаційну платформу оператора ГТС.
Главу 8 розділу I доповнено новим пунктом 4 згідно з Наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля № 532 від 21.12.2019; в редакції Наказу Міністерства енергетики № 330 від 13.12.2021
5. При погодженні переліків обласні державні адміністрації, районні державні адміністрації в Автономній Республіці Крим, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації проводять консультації з підприємствами, до газопроводів яких приєднані безпосередньо об’єкти споживачів природного газу (оператор ГТС, оператори ГРМ тощо). Після отримання затвердженого переліку зазначеного в пункті 3 цих Правил, підприємства до газопроводів яких приєднані безпосередньо об’єкти споживачів природного газу (оператор ГТС, операторам ГРМ тощо), протягом 30 робочих днів повинні забезпечити інформування споживачів про віднесення їх до певних груп черговості припинення (обмеження) постачання природного газу.
Пункт 5 глави 8 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства енергетики № 330 від 13.12.2021; в редакції Наказу Міністерства енергетики № 413 від 10.10.2025
6. Переліки передбачають розподіл споживачів, що знаходяться на території відповідної області, району Автономної Республіки Крим, міст Києва і Севастополя, на чотири групи з I по IV із послідовністю, яка має відповідати черговості припинення (обмеження) постачання природного газу до кожного зі споживачів у разі оголошення кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації.
Групи черговості припинення (обмеження) постачання природного газу формуються з урахуванням таких критеріїв:
- 1) І група - споживачі, які одночасно:
не є захищеними споживачами, визначеними пунктом 1 глави 2 розділу І цих Правил;
не належать до об’єктів критичної інфраструктури;
мають технічну можливість повного переходу на резервні джерела енергії протягом 24 годин;
- 2) II група - споживачі, які одночасно:
не є захищеними споживачами, визначеними пунктом 1 глави 2 розділу І цих Правил;
не належать до об’єктів критичної інфраструктури;
мають технічну можливість перейти на резервні джерела енергії протягом 25-48 годин;
належать до об’єктів критичної інфраструктури;
мають технічну можливість перейти на резервні джерела енергії;
є виробниками теплової енергії для потреб споживачів;
мають технічну можливість перейти на резервні джерела енергії (пристосовані до зміни палива);
- 3) III група - споживачі, які одночасно:
є виробниками теплової енергії для потреб споживачів;
не мають технічної можливості перейти на резервні джерела енергії;
належать до об’єктів критичної інфраструктури;
не мають технічної можливості перейти на резервні джерела енергії;
- 4) IV група - побутові споживачі.
Віднесення споживачів до відповідних груп має забезпечувати оперативну можливість зниження загального обсягу споживання природного газу в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці (без врахування IV групи) на орієнтовно 33 ± 3 % від обсягу споживання такої адміністративно-територіальної одиниці (при цьому загальний обсяг споживання природного газу відповідною адміністративно-територіальною одиницею визначається за даними попереднього періоду (з 01 жовтня минулого року до 30 квітня поточного року)).
Відхилення від зазначеної орієнтовної частки споживання кожною групою, в межах відповідної газорозподільної території, можливі з огляду на нерівномірність розміщення промислових потужностей в межах країни.
Пункт 6 глави 8 розділу I в редакції Наказу Міністерства енергетики № 413 від 10.10.2025 з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства енергетики № 426 від 24.10.2025
7. Міністерство енергетики України в день прийняття рішення про припинення (обмеження) постачання природного газу споживачам, відповідно до графіка, рекомендованого Кризовим комітетом, публікує на своєму офіційному вебсайті відповідне рішення, що затверджується у формі наказу Міністерства енергетики України та одночасно доводить цю інформацію обласним державним адміністраціям, районним державним адміністраціям в Автономній Республіці Крим, Київській і Севастопольській міським державним адміністраціям, та підприємствам, до газопроводів яких приєднані безпосередньо об’єкти споживачів природного газу (оператору ГТС, операторам ГРМ та іншим).
Підприємства, до газопроводів яких приєднані безпосередньо об’єкти споживачів природного газу (оператор ГТС, оператори ГРМ тощо), протягом 3 годин з моменту отримання графіка припинення (обмеження) від Міністерства енергетики України інформують споживачів, шляхом розміщення на своєму офіційному вебсайті, та в разі необхідності, шляхом повідомлення через медіа, або іншими доступними каналами електронної комунікації про необхідність самостійного припинення ними споживання природного газу, відповідно до дати та часу зазначеного в наказі Міністерства енергетики України.
В зазначений строк споживачі, які віднесені до відповідної групи черговості припинення (обмеження) постачання природного газу та, які повідомлені про таке припинення (обмеження) в порядку, визначеному цими Правилами, зобов’язані самостійно припинити (обмежити) споживання природного газу.
Об’єкти споживачів, що не є побутовими, для оперативності внесення даних про припинення (обмеження) газопостачання, повинні бути оснащені засобами дистанційної передачі даних з можливістю відображення погодинного споживання природного газу.
У разі неприпинення (обмеження) споживання природного газу споживачами самостійно, підприємства, до газопроводів яких приєднані безпосередньо об’єкти такого споживача природного газу (оператор ГТС, оператори ГРМ тощо), у разі наявності технічної можливості, вживають всіх можливих заходів для примусового припинення газопостачання природного газу такому споживачу.
Інформація про статус виконання графіка припинення (обмеження), затвердженого наказом Міністерства енергетики України, надається підприємствами, до газопроводів яких приєднані безпосередньо об’єкти споживачів (оператором ГТС, операторами ГРМ тощо) щоденно до 9 години поточного дня на офіційну адресу Міністерства енергетики України та обласних державних адміністрацій, районних державних адміністрацій в Автономній Республіці Крим, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій, в період дії такого графіка.
У разі прийняття Міністерством енергетики України рішення про припинення (обмеження) постачання природного газу споживачам, відповідно до графіка та у випадках настання екстреної аварійної ситуації, оператором ГРМ проводяться заходи із припинення (обмеження) газопостачання відповідно до Алгоритму дій щодо порядку припинення (обмеження) газопостачання споживачів природного газу при настанні кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації та при екстрених аварійних ситуаціях, наведеного у додатку 5 до цих Правил.
Пункт 7 глави 8 розділу I в редакції Наказу Міністерства енергетики № 413 від 10.10.2025 з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства енергетики № 426 від 24.10.2025
8. З дати затвердження наказом Міністерства енергетики України переліку споживачів, у випадку появи нових споживачів (окрім побутових), але не частіше 1 разу на місяць, підприємства, до газопроводів яких приєднані безпосередньо об’єкти споживачів природного газу (оператор ГТС, оператори ГРМ тощо), ініціюють затвердження наказом Міністерства енергетики України додаткового переліку таких споживачів з урахуванням вимог встановлених цими Правилами.
У разі приєднання нового побутового споживача, оператор ГРМ вносить відповідну інформацію з урахуванням даних, зазначених в додатку 3 до цих Правил, до інформаційної платформи, із зазначенням IV групи та ознаки «захищений» без необхідності ініціювання затвердження наказом Міністерства енергетики України додаткового переліку таких споживачів.
Главу 8 розділу I доповнено новим пунктом згідно з Наказом Міністерства енергетики № 413 від 10.10.2025 з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства енергетики № 426 від 24.10.2025
Розділ I доповнено новою главою 8 згідно з Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості № 591 від 23.11.2018
ІІ. Превентивні заходи на газовий рік 2019/2020
Назва розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості № 591 від 23.11.2018, Наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля № 532 від 21.12.2019
1. Превентивні заходи вживаються з метою попередження настання негативних наслідків сценаріїв кризової ситуації, що відповідають середньому та високому рівню ризику відповідно до таблиці ризиків.
2. На підставі оцінки ризиків на відповідний газовий рік такі превентивні заходи є обов’язковими для виконання суб’єктами ринку природного газу:
- 1) всі суб’єкти ринку природного газу зобов’язані:
дотримуватися дисципліни газовикористання, яка полягає в неухильному виконанні вимог технічних норм та стандартів безпеки, інших вимог законодавства, обов’язків за договорами з іншими суб’єктами ринку природного газу, недопущенні завдання їм шкоди внаслідок невиконання або неналежного виконання своїх обов’язків за такими договорами, а також у добросовісному співробітництві з іншими суб’єктами ринку природного газу;
негайно повідомляти Міністерство енергетики України про факти або обставини, що можуть складати загрозу для безпеки постачання природного газу в Україні;
- 2) оператор газотранспортної системи зобов’язаний:
при обґрунтованому попиті на додаткову потужність вживати заходів щодо збільшення потужності газотранспортної системи на точках входу із суміжних газотранспортних систем ЄС для потреб замовників, зокрема шляхом інвестиційного планування та будівництва нових або реконструкції існуючих газопроводів (якщо це є економічно доцільним та відповідає інтересам безпеки постачання природного газу), а також здійснення операцій заміщення природного газу;
забезпечувати взаємодію із операторами суміжних газотранспортних систем ЄС шляхом укладення та належного виконання угод про сполучення транскордонних газопроводів, зокрема для здійснення спільного реагування та подолання наслідків кризової ситуації, а також реалізації спільних проектів щодо розвитку газотранспортних систем;
вживати додаткових заходів для уникнення протиправних посягань щодо об’єктів газової інфраструктури, зокрема заходів з посилення охорони особливо важливих об’єктів;
щороку до 01 січня надавати копії планів локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій Міністерству енергетики України;
Абзац п'ятий підпункту 2 пункту 2 розділу II в редакції Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості № 591 від 23.11.2018; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля № 532 від 21.12.2019
вживати заходів щодо дотримання та контролю за дисципліною газовикористання споживачами, приєднаними до газотранспортної системи, відповідно до договірних обсягів постачання природного газу та у встановленому законодавством порядку проводити заходи щодо припинення транспортування природного газу;
щороку до 01 січня розробити та подати до Міністерства енергетики України план заходів щодо скорочення виробничо-технологічних витрат та втрат природного газу при його транспортуванні;
Абзац сьомий підпункту 2 пункту 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля № 532 від 21.12.2019
здійснювати планові ремонтні роботи та роботи з модернізації газотранспортної системи виключно у періоди низького споживання природного газу;
- 3) оператори газорозподільних систем зобов’язані:
забезпечити постійний моніторинг та контроль за використанням природного газу споживачами, приєднаними до газорозподільної системи, відповідно до договірних обсягів постачання природного газу та у встановленому законодавством порядку проводити заходи щодо припинення розподілу природного газу;
вживати додаткових заходів для уникнення протиправних посягань на об’єкти газової інфраструктури, як це передбачено підпунктом 1 цього пункту;
щороку до 01 січня надавати копії планів локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій Міністерству енергетики України;
Абзац четвертий підпункту 3 пункту 2 розділу II в редакції Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості № 591 від 23.11.2018; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля № 532 від 21.12.2019
щороку до 01 січня розробити та подати до Міністерства енергетики України план заходів щодо скорочення виробничо-технологічних витрат та втрат природного газу при його розподілі;
Абзац п'ятий підпункту 3 пункту 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля № 532 від 21.12.2019
здійснювати планові ремонтні роботи та роботи з модернізації газорозподільної системи виключно у періоди низького споживання природного газу;
- 4) оператори газосховищ зобов’язані:
забезпечувати зберігання (відбір, закачування) природного газу із наданням максимального активного обсягу зберігання газу для потреб замовників та максимальної продуктивності закачування/відбору газу в/з газосховища (газосховищ), у тому числі шляхом застосування процедури заміщення природного газу;
вживати додаткових заходів для уникнення протиправних посягань на об’єкти газової інфраструктури, як це передбачено підпунктом 1 цього пункту;
щороку до 01 січня надавати копії планів локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій Міністерству енергетики України;
Абзац четвертий підпункту 4 пункту 2 розділу II в редакції Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості № 591 від 23.11.2018; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля № 532 від 21.12.2019
5) Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» зобов’язана забезпечити надходження достатніх обсягів природного газу для задоволення потреб її захищених споживачів під час опалювального періоду 2019/2020 року з урахуванням стандартів поведінки, визначених главою 3 розділу I цих Правил;
Підпункт 5 пункту 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості № 591 від 23.11.2018, Наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля № 532 від 21.12.2019
- 6) суб’єкти ринку природного газу, що провадять діяльність з видобутку (виробництва) природного газу, зобов’язані:
вживати заходів щодо підвищення видобутку природного газу;
Підпункт 6 пункту 2 розділу II доповнено новим абзацом другим згідно з Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості № 591 від 23.11.2018
вживати заходів щодо підвищення спроможності до реагування на кризову ситуацію об’єктів, пов’язаних з видобутком природного газу;
координувати проведення планових ремонтних робіт та робіт з модернізації з відповідним оператором об’єкта газової інфраструктури та за можливості виконувати їх у період низького споживання природного газу;
- 7) постачальники природного газу зобов’язані:
забезпечувати ресурс природного газу для потреб своїх споживачів на підставі короткострокових та довгострокових договорів з урахуванням необхідності диверсифікації джерел надходження природного газу;
укладати договори купівлі-продажу природного газу для реагування на потреби споживачів при кризовій ситуації;
- 8) постачальники природного газу та оптові продавці зобов’язані надавати Міністерству енергетики України інформацію про умови договорів купівлі-продажу природного газу, в яких вони виступають покупцями, та умови договорів постачання природного газу, у яких вони виступають споживачами, якщо такі договори укладені строком більше ніж на 1 рік та іншою стороною такого договору є оптовий продавець або постачальник природного газу з держави, що не є стороною Енергетичного Співтовариства, а саме: тривалість договору, загальний обсяг продажу або постачання за договором, річний обсяг продажу або постачання за договором, середньомісячний обсяг продажу або постачання за договором, максимальний обсяг продажу або постачання за договором у випадку надзвичайної ситуації, пункт приймання-передачі природного газу.
Директор Департаменту
нафтогазового комплексу
Міністерства енергетики
та вугільної промисловості
України
В.А. Куйда
Додаток 1
до Правил про безпеку
постачання природного газу
(пункт 3 глави 5 розділу I)
ОЦІНКА РИЗИКІВ
щодо безпеки постачання природного газу на газовий рік (період 2019/2020 рік)
I. Характеристики об'єктів газової інфраструктури України
1. Газотранспортна система України (далі - ГТС), що перебуває у державній власності, включає магістральні газопроводи, газопроводи-відгалуження, газоперекачувальні агрегати, газорозподільні станції, інше технологічне обладнання та має такі основні характеристики*:
Параметри ГТС
Одиниця виміру
Кількість
Довжина газопроводів, усього, у т. ч.
км
35 190,644
магістральних газопроводів
21 053,961
газопроводів-відводів
12 136,334
МГ та розподільчих газопроводів на ТНТ
2 000,595
Кількість КС (КЦ) у т. ч.
од.
60 (89)
на території проведення ООС України
2 (2)
виведено з експлуатації
0 (1)
власність ПАТ «ГАЗТРАНЗИТ»
1 (1)
Кількість ГПА у т. ч.
на території проведення ООС України
од.
571
29
виведено з експлуатації
12
власність ПАТ «ГАЗТРАНЗИТ»
3
Потужність КС у т. ч.
МВт
4 738,5
на території проведення ООС України
162,5
виведено з експлуатації
70,0
власність ПАТ «ГАЗТРАНЗИТ»
48,0
Кількість ГРС, усього
од.
1 473
у т. ч. на території ТОТ АР Крим
13
у т. ч. на території проведення ООС України
70
- Зазначена нижче таблиця надає інформацію виключно щодо стану об’єктів ГТС (без урахування газосховищ).
Розташування основних газопроводів, точок входу/виходу та структура ГТС мають такий вигляд:
Величини потужності точок входу/виходу ГТС до/із суміжних газотранспортних систем мають такі значення:
Точки входу/виходу ГТС до/із суміжних газотранспортних систем
Добова потужність, млн куб. м/добу
За окремими точками входу:
Суджа
Писарівка
Сохранівка
Серебрянка
Валуйки
Мозир
Кобрин
Платово*
Германовичі
Берегдароц
Будінце
Олексіївка
Каушани
Лиманське
Прохорівка*
327,2
147,6
140,0
39,6
77,6
18,3
88,0
4,3 (6,4)
19,5
42,5
26,5
82,2
4,6
За точками виходу:
Ужгород
Берегове
Дроздовичі**
Орлівка
Теково
Устилуг
Олексіївка
Гребеники
Лиманське
Ананьїв
Прохорівка*
281,9
40,2
14,5 (10,5)
81,4
13,7
1,2
7,6
91,3
4,6
30,4
- Ця точка потужності виключена з показників потужності за точками входу тому, що така точка знаходиться на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей.
** В дужках зазначено потужність під час роботи тільки МГ Комарно - Дроздовичі Ду 700.
Динаміка використання потужності точок входу/виходу ГТС до/із суміжних газотранспортних систем за 2009-2018 роки:
2. ГТС сполучена на сході та півночі з ГТС Російської Федерації (далі - РФ) та Республіки Білорусь (далі - РБ). На кордоні з РФ та РБ розташовані такі точки входу, через які транспортується природний газ, призначений для споживачів України та ЄС: Суджа (РФ), Писарівка (РФ), Сохранівка (РФ), Валуйки (РФ), Серебрянка (РФ), Мозир (РБ), Кобрин (РБ), Прохорівка (РФ), Платово (РФ). На кордоні з РФ розташована точка виходу: Прохорівка (РФ).
Газотранспортна система України має точки підключення із суміжними газотранспортними системами Європи:
- 1) Польщею.
На українсько-польському кордоні існують дві точки міждержавного з'єднання:
Дроздовичі - точка виходу з ГТС України, через яку здійснюється транспортування природного газу за напрямком Україна - Польща та використовується вимірювальна станція Дроздовичі, що розташована на території України. В 2006 році було підписано "Операторську угоду" про співпрацю між операторами ГТС України та Польщею в точці міждержавного з'єднання "Дроздовичі". Угодою були визначені загальні аспекти диспетчерської та метрологічної співпраці. Щодо точки з'єднання Дроздовичі підготовлена угода, що передбачає повний перехід на європейські правила;
Германовичі - точка входу до ГТС України, через яку здійснюється транспортування природного газу за напрямком Польща - Україна та використовується вимірювальна станція Германовичі, що розташована на території Польщі. Транспортування природного газу через цю точку (по газопроводу Ду-500) було розпочато з 01 листопада 2012 року згідно з доповненням до "Операторської угоди" між операторами ГТС України та Польщі, що передбачає можливість транспортування природного газу в Україну обсягом до 4,3 млн куб. м на добу. У 2017 році між оператором ГТС України та оператором ГТС Польщі (компанією GAZ-SYSTEM S.A.) було підписано доповнення до Диспетчерської угоди, що передбачає збільшення пропускної спроможності точкою міждержавного з'єднання Германовичі з 4,3 млн куб. м на добу протягом року до 6,4 млн куб. м з 01 вересня по 30 квітня та 4,3 млн куб. м на добу протягом періоду з 01 травня до 31 серпня;
- 2) Словаччиною.
На українсько-словацькому кордоні існують дві точки міждержавного з'єднання:
Ужгород/Вельке Капушани - точка виходу з ГТС України, через яку здійснюється транспортування природного газу за напрямком Україна - Словаччина та використовується вимірювальна станція Ужгород, що розташована на території України. Щодо точки з'єднання Ужгород з компанією Eustream a.s. продовжуються переговори щодо укладення угоди про взаємодію відповідно до європейських правил. Потужності по точці з'єднання Ужгород/Вельки Капушани зі словацької сторони ексклюзивно заброньовані ПАТ "Газпром" до 2028 року;
Будінце - згідно з Угодою про взаємодію між оператором ГТС України та компанією Eustream a.s. у разі транспортування природного газу за напрямком Словаччина - Україна використовується ГВС Будінце, що розташована на території Словаччини. Угоду про взаємодію між компаніями було підписано 28 квітня 2014 року, що дозволило розпочати реверсні поставки природного газу зі Словаччини в Україну. У вересні 2016 року було підписано доповнення до угоди про взаємодію, що передбачає збільшення технічної можливості приймання природного газу в Україну через ГВС Будінце з 40,0 млн куб. м до 42,5 млн куб. м на добу. Крім того, з квітня 2016 року обидва оператори в точці Будінце надають потужність в напрямку Словаччини на рівні 24 млн куб. м на добу;
- 3) Угорщиною.
На українсько-угорському кордоні існують дві точки міждержавного з'єднання:
Берегове - точка виходу з ГТС України, через яку здійснюється транспортування природного газу за напрямком Україна - Угорщина та використовується вимірювальна станція Берегове, що розташована на території України. В березні 2013 року було підписано угоду про взаємодію між операторами ГТС України та Угорщини, якою передбачено, що у разі транспортування природного газу за напрямком Україна - Угорщина вимірювання природного газу здійснюється по ГВС Берегове. Крім цього, ГВС Берегово згідно з Технічною угодою є пунктом приймання-передання природного газу від Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (далі - НАК "Нафтогаз України") до ПАТ "Газпром". Доступ третіх сторін, а також забезпечення прямої взаємодії між операторами є неможливим;
Берегдароц - відповідно до укладеної угоди про взаємодію та технічної угоди між акціонерним товариством "Укртрансгаз" (далі - АТ "Укртрансгаз") та FGSZ LTD. з березня 2013 року було розпочато транспортування природного газу з Угорщини до України. Облік газу здійснюється на ГВС Берегдароц (Угорщина). У травні 2015 року АТ "Укртрансгаз" і оператор ГТС Угорщини (компанія FGSZ LTD.) уклали угоду про взаємодію. На сьогодні оператор ГТС України веде успішну мечінг-процедуру з угорською FGSZ по трубопроводу Ду-800. Для проведення аналогічної процедури по трубопроводу Ду-1400 необхідно отримати розбивку за шипер-парами від ПАТ "Газпром", але ПАТ "Газпром" такої інформації не надає. У зв'язку з цим сторонами було досягнуто рішення про відтермінування мечінг-процедури по трубопроводу Ду-1400. У травні 2019 року було підписано додаток № 6 до Угоди про взаємодію, яким передбачається збільшення транспортної потужності в сторону України до 19,5 млн куб. м;
- 4) Румунією.
Орлівка - точка виходу з ГТС України, через яку здійснюється транспортування природного газу за напрямком Україна - Румунія та використовується вимірювальна станція Орлівка, що розташована на території України (Одеська обл.). За цією точкою виокремлюють три транзитні газопроводи Транзит I-III (точка міждержавного з'єднання Ісакча/Орлівка), які не підключені до ГТС Румунії, та окремий газопровід до внутрішньої румунської ГТС.
Між АТ "Укртрансгаз" та SNTGN Transgaz S.A. підписана Угода про взаємодію по точці міждержавного з'єднання Ісакча-1/Орлівка по газопроводу транзит-1 (до Болгарії). Щодо точок з'єднання Орлівка - Ісакча 2-3, Орлівка - Ісакча (імпорт) підготовлені угоди про взаємодію, введення в дію яких можливо після вирішення питання комерційної газовимірювальної станції та підписання угод;
Теково - точка виходу з ГТС України, через яку здійснюється транспортування природного газу за напрямком Україна - Румунія та використовується вимірювальна станція Теково, що розташована на території України (Закарпатська обл.). Щодо точок з'єднання Теково - Медіаш Ауріт підготовлені угоди про взаємодію, введення в дію яких можливо після вирішення питання комерційної газовимірювальної станції та підписання угод;
- 5) Молдовою.
На кордоні з Молдовою розташовані такі точки виходу: Олексіївка, Гребеники, Ананьїв. Через точку Гребеники здійснюється транспортування природного газу, призначеного для споживачів України, Молдови та ЄС.
На кордоні з Молдовою розташована точка входу Каушани. Через цю точку здійснюється транспортування природного газу, призначеного для споживачів України, Молдови та ЄС.
Щодо точок з'єднання між Україною та Молдовою залишається невирішеним питання щодо сторони угод з молдовського боку.
3. Газорозподільна система (далі - ГРМ) складається з розподільних газопроводів, газорегуляторних пунктів, установок електрохімічного захисту від корозії та іншого технологічного обладнання.
Інформація щодо рівня газифікації та оснащення лічильниками газу побутових споживачів в Україні наведена у таблиці:
Область
Рівень газифікації (станом на 01 січня 2016 року, у %)
Оснащення лічильниками газу побутових споживачів (станом на 01 січня 2019 року, у %)
Усього по Україні
(без АР Крим*)
70,64
87
у тому числі:
Вінницька
56
97
Волинська
66
94
Дніпропетровська
86
90
Донецька
62**
64***
Житомирська
62
94
Закарпатська
67
99
Запорізька
73
84
Івано-Франківська
82
98
Кіровоградська
51
92
Київська
91
96
Луганська
71**
82
Львівська
87
96
Миколаївська
73
88
Одеська
67
92
Полтавська
87
87
Рівненська
64
94
Сумська
69
92
Тернопільська
80
100
Харківська
76
89
Херсонська
59
94
Хмельницька
72
99
Черкаська
66
85
Чернівецька
67
95
Чернігівська
62
98
м. Київ
70
54
- Дані по Автономній Республіці Крим та м. Севастополь за 2014 - 2018 роки відсутні.
** Дані по Донецькій та Луганській областях - станом на 01 липня 2014 року.
*** Дані по ПАТ "Донецькміськгаз" та ПАТ "Макіївкагаз" - станом на 01 березня 2015 року (без частини ПАТ "Донецькоблгаз").
Станом на 01 січня 2019 року без обліку за даними операторів ГРМ залишається близько 1,4 млн абонентів, які використовують природний газ тільки для приготування їжі.
Інформація щодо оснащення лічильниками газу населення
станом на 01 січня 2019 року
Більшість споживачів приєднана до газорозподільних систем. Виняток складають 199 споживачів, які безпосередньо приєднані до ГТС.
Діяльність з розподілу природного газу здійснюють такі компанії:
№ з/п
Найменування компанії
1
ПАТ "Київгаз"
2
ПАТ "Одесагаз"
3
ВАТ "Кіровоградгаз"
4
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Вінницягаз"
5
ПАТ "Мелітопольгаз"
6
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Закарпатгаз"
7
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Маріупольгаз"
8
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Черкасигаз"
9
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Тернопільміськгаз"
10
ПАТ "Дніпрогаз"
11
ПАТ "Харківгаз"
12
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Чернівцігаз"
13
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Чернігівгаз"
14
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Івано-Франківськгаз"
15
ПАТ "Коростишівгаз"
16
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Шепетівкагаз"
17
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Гадячгаз"
18
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Полтавагаз"
19
ПАТ "Харківміськгаз"
20
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Київоблгаз"
21
ПАТ "Херсонгаз"
22
ПАТ "Кременчукгаз"
23
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Лубнигаз"
24
ПАТ "Криворіжгаз"
25
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Донецькоблгаз"
26
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Волиньгаз"
27
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Тернопільгаз"
28
Державне підприємство "Кременецьке управління з постачання та реалізації газу"
29
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Дніпропетровськгаз"
30
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Запоріжгаз"
31
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Житомиргаз"
32
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Сумигаз"
33
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Хмельницькгаз"
34
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Миколаївгаз"
35
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Луганськгаз"
36
ПАТ "Тисменицягаз"
37
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Рівнегаз"
38
ДП "Монтажник" ТОВ "Торговий дім "ВАЛІНОР"
39
ПАТ по газопостачанню і газифікації "Львівгаз"
40
ТОВ "Газпостачсервіс"
41
ТОВ "Газовик"
42
ПрАТ "Новороздільське гірничо-хімічне підприємство "Сірка"
43
ПАТ "Уманьгаз"
44
ТОВ "СПЕКТРГАЗ"
4. На території України розташовані 13 підземних сховищ газу, 12 з яких (потужністю 31 млрд куб. м) експлуатуються АТ "Укртрансгаз", а одне (потужністю до 1 млрд куб. м) розташоване на півострові Крим, що є тимчасово окупованою територією України. Максимальна потужність відбору з усіх ПСГ складає 260,1 млн куб. м/добу. Інформація по 12 газосховищах АТ "Укртрансгаз" наведена нижче:
Назва газосховища
Тип ПСГ
Робочий обсяг, млн куб. м
Угерське
Виснажене родовище
1,900.0
Більче-Волицько-Угерське
Виснажене родовище
17,050.0
Дашавське
Виснажене родовище
2,150.0
Опарське
Виснажене родовище
1,920.0
Богородчанське
Виснажене родовище
2,300.0
Олишівське
Водоносний горизонт
310.0
Червонопартизанське
Водоносний горизонт
1,500.0
Солохівське
Виснажене родовище
1,300.0
Пролетарське
Виснажене родовище
1,000.0
Кегичівське
Виснажене родовище
700.0
Краснопопівське
Виснажене родовище
420.0
Вергунське (ТОТ)
Виснажене родовище
400.0
Усього
30,950.0
Схема географічного розташування ПСГ та наявних обсягів природного газу:
Протягом жовтня-травня значно збільшується добова амплітуда коливань транспортування природного газу через міждержавні з'єднання в напрямку країн ЄС. Враховуючи протяжність транспортування природного газу від кордону з РФ до країн Європи, з метою мінімального по часу виконання замовлень здійснюється компенсація цих коливань шляхом відбору природного газу з ПСГ. Відбуваються систематичні амплітудні збільшення споживання природного газу споживачами України (в першу чергу пов'язані з різкими змінами температури навколишнього середовища).
З метою забезпечення природним газом споживачів України ресурс надходження природного газу від газовидобувних підприємств України є рівномірним протягом року, надходження імпортованого газу не є рівномірним протягом місяця, а максимальний добовий відбір газу з ПСГ обмежений технічними параметрами сховищ і залежить від обсягів активного газу в них: чим менше газу в ПСГ, тим менший обсяг газу можливо відібрати за одиницю часу.
Компенсація нерівномірності транспортування природного газу як споживачами Європи, так і споживачами України забезпечується наявними обсягами газу в ПСГ.
Динаміка обсягів природного газу в ПСГ (без АР Крим) на початку січня 2013-2019 років (млрд куб. м):
Назва газосховища
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
Угерське
0,298
0,511
0,426
0,423
0,457
0,540
0,496
Більче-Волицько-Угерське
8,043
6,741
5,879
7,007
6,176
7,706
7,855
Дашавське
1,671
1,780
1,266
1,300
1,400
1,588
1,238
Опарське
0,444
0,560
0,356
0,339
0,354
0,526
0,359
Богородчанське
1,431
1,836
1,416
1,586
0,964
1,251
1,389
Олишівське
0,130
0,102
0,097
0,096
0,096
0,096
0,096
Червонопартизанське
0,674
0,599
0,686
1,068
0,857
0,986
0,764
Солохівське
0,592
0,436
0,130
0,580
0,491
0,493
0,430
Пролетарське
0,974
0,833
0,571
0,798
0,475
0,526
0,491
Кегичівське
0,435
0,255
0,349
0,537
0,412
0,628
0,406
Краснопопівське
0,062
0,032
0,017
0,081
0,128
0,140
0,097
Вергунське
0,197
0,181
0,176
0,176
0,176
0,176
0,176
Усього
14,953
13,865
11,368
13,992
11,986
14,655
13,799
5. Станом на 01 січня 2019 року установка LNG в Україні відсутня.
II. Внутрішній видобуток природного газу
1. Схема географічного розташування родовищ вуглеводнів (у тому числі природного газу):
2. Основними регіонами видобутку природного газу є Харківська та Полтавська області, де сумарно видобувається понад 90 % усього природного газу в Україні. Крім зазначених двох областей, видобуток природного газу в України здійснюється ще в 10 областях: Львівській (близько 3,5 % від усього рівня видобутку), Дніпропетровській (близько 2,5 % від усього рівня видобутку), Івано-Франківській (близько 2,5 % від усього рівня видобутку), Луганській, Сумській, Чернігівській, Закарпатській, Херсонській, Чернівецькій та Волинській (всі менше 1 % від усього рівня видобутку).
3. У 2011 та 2012 роках частка природного газу власного видобутку у загальному обсязі річного споживання природного газу становила близько 34,7-37,5 %. Спостерігається зростання частки газу власного видобутку (42,6 % - у 2013 році; 48,1 % - у 2014 році), що зумовлено передусім скороченням загальних обсягів споживання. У 2015 році природний газ власного видобутку забезпечив 58,7 % від загального обсягу використання природного газу в Україні, у 2016 році - 60,5 %, у 2017 році - 64,2 %, у 2018 році - 64,8 %.
Динаміка зростання частки видобутого газу у загальному споживанні зображена нижче:
4. Обсяг видобутку природного газу в Україні за 2011-2018 роки (у млрд куб. м):
Максимальна добова виробнича потужність протягом пікового місяця за 2011-2018 роки (млн куб. м):
5. Концепція розвитку газовидобувної галузі України, схвалена розпорядженням Уряду від 28 грудня 2016 року № 1079-р, передбачає збільшення видобутку природного газу для державного і приватного сегментів до 27,6 млрд куб. м у 2020 році, зокрема, до 20,1 млрд куб. м/рік - для АТ "Укргазвидобування" та понад 7,4 млрд куб. м/рік - для АТ "Укрнафта" і приватних компаній.
III. Імпорт природного газу
1. Джерела надходження природного газу в 2012-2018 роках (у млрд куб. м):
До 2015 року основним джерелом імпорту природного газу був східний кордон України, куди здійснювалося постачання російського та середньоазійського (протягом 2005-2008 років) газу. Починаючи з 25 листопада 2015 року Україна припинила імпорт природного газу з РФ.
2018
2017
2016
2015
2014
Зміна запасів
0,7
3,3 %
-2.7
-8.46 %
2,03
6,12 %
-2,5
-7,6 %
2,6
6,2 %
Імпорт з країн ЄС
10,6
31,9 %
14.1
44.2 %
11,08
33,39
10,3
30,5 %
5,0
11,8 %
Імпорт з РФ
0
0
0
0
0
0
6,1
18,2 %
14,5
33,9 %
Власний видобуток
21,0
64,8 %
20.5
64.26 %
20,07
60,49 %
19,9
58,9 %
20,5
48,1 %
Усього
32,3
100 %
31.9
100 %
33,18
100 %
33,8
100,0 %
42,6
100 %
2. Деяке скорочення частки імпорту порівняно з попередніми роками відбулось завдяки продовженню оптимізації і скороченню обсягів споживання, зменшенню обсягів закупівлі газу на європейських ринках, незважаючи на сприятливу кон'юнктуру, і потребі створення достатніх запасів газу в газосховищах для проходження опалювального сезону.
Обсяг імпорту природного газу Україною в 2018 році становив 10,6 млрд куб. м (14,1 млрд куб. м - у 2017 році).
Важливим результатом 2017 року також стало істотне збільшення обсягів імпорту компаніями, що не належать до НАК "Нафтогаз України" (приватні імпортери). У 2017 році приватні постачальники імпортували у 1,9 разів більше природного газу, ніж у 2016 році: 5,4 млрд куб. м проти 2,9 млрд куб. м відповідно (для порівняння у 2015 році - 1,1 млрд куб. м).
3. Структура імпорту природного газу між напрямками і отримувачами у 2014-2018 роках:
Розподіл імпорту за напрямками та отримувачами
2014
2015
2016
2017
2018
Усього (у млрд куб. м)
19,5
16,4
11,08
14,1
10,6
для НАК "Нафтогаз України", усього
19,3
15,4
8,17
8,7
7
з РФ
14,4
6,1
0
0
0
з країн ЄС
4,9
9,2
8,17
8,6
7
для інших компаній, усього
0,2
1,1
2,93
5,4
3,6
з РФ
0,1
0
0
0
з країн ЄС
0,1
1,1
2,93
5,4
3,6
Динаміка і структура імпорту природного газу зображена нижче:
4. Структура імпорту природного газу за точками входу до ГТС у 2014-2018 роках:
Розподіл імпорту за точками входу
2014
2015
2016
2017
2018
Усього (млрд куб. м)
19,5
16,4
11,08
14,05
10,6
з РФ
14,5
6,1
0
0
0
з країн ЄС, усього
5,0
10,3
11,08
14,05
10,6
з території Словаччини (ГВС Будінце)
3,6
9,7
9,08
9,91
6,5
з території Угорщини (ГВС Берегдароц)
0,6
0,5
1,03
2,835
3,4
з території Польщі (ГВС Германовичі)
0,9
0,1
0,97
1,305
0,7
IV. Споживання природного газу
1. Природний газ залишається одним з основних енергоресурсів в балансі споживання первинних джерел енергії. У 2014-2017 роках його частка зменшилась з 34,6 % до 31,2 %. Зменшення частки природного газу було компенсовано переважно зростанням частки нафти, ядерної та гідроенергії. Загалом споживання первинних джерел енергії в Україні за 2016-2017 роки скоротилося з 86,1 до 81,9 (для порівняння у 2015 році - 101 млн т. н. е.).
2. Розподіл споживання природного газу за категоріями споживачів у 2012-2018 роках (у млрд куб. м):
Категорія споживача
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
Побутові споживачі
17,4
16,9
15,1
11,3
11,9
11,2
10,6
Бюджетні організації
0,9
0,8
0,7
0,5
0,5
0,5
0,5
Виробники теплової енергії для потреб населення
8,4
8,3
7,1
5,9
5,7
4,6
4,8
Виробники теплової енергії для потреб бюджетних організацій
н/д
н/д
1,1
1,2
1,6
1,0
1,1
Промислові споживачі*
24,1
20,1
14,6
11,34
9,9
9,1
9,3
у тому числі:
енергетичний комплекс
5,1
4,2
3,4
2,5
гірничо-металургійний комплекс
5,3
4,4
3,7
2,9
хімічний комплекс
7,4
5,9
3,9
3,2
Технологічні потреби під час транспортування, розподілу та видобування
4,0
4,3
3,8
3,3
3,6
4,4
4,7
Споживання на тимчасово окупованій території України
0,4
0,4
0,01
Несанкціонований відбір, неоформлені обсяги, небаланс
1,1
1,3
Усього
54,8
50,4
42,6
33,8
33,2
31,9
32,3
- З 2016 року промисловість не розподіляється за категоріями згідно з даними АТ "Укртрансгаз".
3. Споживання природного газу за регіонами у 2014-2018 роках (млрд куб. м) (без врахування виробничо-технологічних витрат під час видобування та транспортування природного газу):
РЕГІОН
(область, місто)
Використано газу
2014
2015
2016
2017
2018
1
2
3
4
5
6
Усього, у т. ч.:
39,39
31,03
30,39
28,37
28,46
Вінницька
1,04
0,83
0,93
0,92
0,88
Волинська
0,55
0,45
0,50
0,51
0,48
Дніпропетровська
4,95
4,03
3,98
3,96
3,53
Донецька
4,17
2,24
1,80
1,89
1,99
Житомирська
0,81
0,67
0,72
0,70
0,68
Закарпатська
0,54
0,49
0,49
0,49
0,43
Запорізька
1,46
1,27
1,25
1,19
1,18
Івано-Франківська
0,81
0,66
0,76
0,70
0,76
Київська
2,40
1,95
1,79
1,75
1,87
м. Київ
2,73
2,49
2,49
2,23
2,51
Кіровоградська
0,53
0,45
0,47
0,43
0,43
АР Крим
0,50
0,00
0,00
0,00
0,0
Луганська
1,77
0,59
0,56
0,53
0,65
Львівська
1,74
1,57
1,70
1,68
1,52
Миколаївська
1,10
0,99
1,01
1,02
1,04
Одеська
2,25
2,34
1,63
1,27
1,18
Полтавська
1,93
1,59
1,53
1,46
1,54
Рівненська
1,00
0,86
0,80
0,61
0,54
Сумська
0,95
0,79
0,89
0,70
0,67
Тернопільська
0,77
0,62
0,71
0,71
0,65
Харківська
2,78
2,39
2,34
2,23
2,35
Херсонська
0,52
0,44
0,44
0,41
0,40
Хмельницька
0,89
0,71
0,76
0,77
0,71
Черкаська
2,00
1,59
1,79
1,21
1,49
Чернігівська
0,75
0,64
0,67
0,37
0,36
Чернівецька
0,44
0,36
0,38
0,60
0,61
Пікове споживання природного газу за регіонами у 2018 році (млрд куб. м) (без врахування виробничо-технологічних витрат під час видобування та транспортування природного газу):
4. На малюнку нижче зображений графік зміни пікового добового споживання природного газу за останні чотири опалювальні сезони. У 2015 та 2016 роках пік споживання припав на початок січня (08 та 04 січня відповідно) у той час, як у 2017 та 2018 роках найбільше природного газу споживалось у лютому (09 та 27 лютого відповідно). Пікове споживання у сезоні 2018-2019 припало на 30 листопада.
5. У 2017 році частка споживання природного газу споживачами, визначеними підпунктами 2, 3 пункту 1 глави 2 розділу I Правил про безпеку постачання природного газу (далі - Правила), у загальному обсязі споживання природного газу в Україні становила 22,6 % включно з 3,8 % споживання газу виробниками теплової енергії для потреб промисловості (враховуючи технічну неможливість обмежити/припинити газопостачання для цього виду виробництва теплової енергії (окремо від інших видів)).
Оцінка ризиків щодо безпеки постачання природного газу на опалювальний сезон 2019/2020 років відповідно до Правил здійснюється з урахуванням припущення, що прогнозований обсяг споживання природного газу захищеними споживачами, визначеними підпунктами 2, 3 пункту 1 глави 2 розділу I Правил, складає 20 % від загального прогнозованого обсягу споживання природного газу в Україні.
V. Міжнародний контекст
За 2018 рік обсяг протранспортованого територією України російського природного газу склав 86,8 млрд куб. м (93,5 млрд куб. м - 2017 рік).
Динаміка обсягів транзиту російського природного газу територією України до країн ЄС, СНД (Молдови) та Туреччини зображена нижче (у млрд куб. м):
Керівник експертної групи
моніторингу безпеки
постачання електричної
енергії та природного газу
Директорату енергетичних
ринків
Л. Власенко
Додаток 1 в редакції Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості № 591 від 23.11.2018; Наказу Міністерства енергетики та захисту довкілля № 532 від 21.12.2019
Додаток 2
до Правил про безпеку постачання
природного газу
(пункт 1 глави 7 розділу І)
ЗВІТ
суб’єкта ринку природного газу
І. Виконання Стандартів 1, 2 і 3
Прізвище, ім’я, по батькові/ найменування суб’єкта ринку природного газу,
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті)/ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ
Внутрішній документ, що передбачає заходи на виконання Стандартів 1, 2 і 3
Стан виконання заходів на виконання Стандартів 1, 2 і 3
ІІ. Виконання превентивних заходів
Прізвище, ім’я, по батькові/ найменування суб’єкта ринку природного газу,
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті)/ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ
Внутрішній документ, що визначає превентивні заходи
Стан виконання превентивних заходів
Керівник
(підпис)
(П.І.Б.)
Додаток 3
до Правил про безпеку постачання
природного газу
(пункт 2 глави 8 розділу 1)
ПЕРЕЛІК
споживачів, що знаходяться на території області, району Автономної Республіки Крим, міст Києва і Севастополя, постачання природного газу яким буде припинено (обмежено) у разі оголошення кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації
Правила доповнено новим Додатком 3 згідно з Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості № 591 від 23.11.2018; в редакції Наказу Міністерства енергетики № 330 від 13.12.2021; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства енергетики № 413 від 10.10.2025, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства енергетики № 426 від 24.10.2025
Додаток 4
до Правил про безпеку постачання
природного газу
(пункт 1 глави 8 розділу 1)
ПЕРЕЛІК
споживачів природного газу, об’єкти яких приєднані безпосередньо до газотранспортної системи, газорозподільної системи, газопроводів інших підприємств та знаходяться на території області, району Автономної Республіки Крим, міст Києва і Севастополя
Правила доповнено новим Додатком 4 згідно з Наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля № 532 від 21.12.2019; в редакції Наказу Міністерства енергетики № 330 від 13.12.2021; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства енергетики № 413 від 10.10.2025, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства енергетики № 426 від 24.10.2025
Додаток 5
до Правил про безпеку постачання
природного газу
(пункт 7 глави 8 розділу І)
Алгоритм дій
щодо порядку припинення (обмеження) газопостачання споживачів природного газу при настанні кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації та при екстрених аварійних ситуаціях
1. Цей Алгоритм дій визначає процедуру взаємодії оператора газотранспортної системи України (далі - оператор ГТС), газодобувних підприємств (далі - ГДП), операторів газорозподільних систем (далі - оператори ГРМ), постачальників природного газу, Міністерства енергетики України, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також споживачів природного газу у процесі здійснення заходів із припинення (обмеження) газопостачання при настанні кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації, у разі прийняття Міністерством енергетики України рішення про припинення (обмеження) постачання природного газу споживачам природного газу відповідно до графіка, та екстрених аварійних ситуаціях при настанні яких виникає кризова ситуація рівня надзвичайної ситуації.
2. Цей Алгоритм дій визначає порядок дій суб’єктів ринку природного газу при настанні кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації згідно з Національним планом дій, затвердженим наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 02 листопада 2015 року № 687, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 листопада 2015 року за № 1458/27903 (далі - Національний план дій).
Складання, узгодження та затвердження переліків споживачів природного газу, об’єкти яких приєднані безпосередньо до газотранспортної системи, газорозподільної системи здійснюється за порядком, визначеним главою 8 розділу І цих Правил.
3. «Екстрена аварійна ситуація» - аварія на об’єктах газорозподільних систем та/або газотранспортної системи, внутрішньопромислових або магістральних мереж при настанні якої виникає кризова ситуація рівня надзвичайної ситуації, що пов’язана із пошкодженням об’єктів газотранспортної та газорозподільної системи та неможливості їх функціонування внаслідок розгерметизації систем, пожежі, вибуху, викиду (витоку в значних обсягах) природного газу тощо, в тому числі внаслідок застосування зброї та інших засобів ураження об’єктів.
4. Порядок інформування про застосування заходів при настанні кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації та при екстреній аварійній ситуації:
- 1) оператор ГТС здійснює заходи щодо аналізу можливих причин, що можуть привести до кризової ситуації рівня надзвичайної із оперативного аналізу надходження і відбору природного газу до/з газотранспортної системи, а саме:
згідно із Законом України «Про ринок природного газу» та цими Правилами здійснює постійний моніторинг режиму постачання та/або надходження природного газу в точках входу і в точках виходу до/з магістральної системи України, в тому числі від ГДП та від оператора газосховищ України, а саме значне зниження тиску газу в магістральних газопроводах протягом доби або години, суттєвого зменшення запасу природного газу в сховищах та акумулюючого запасу природного газу в газотранспортній системі протягом доби тощо;
проводить аналіз інформації про пошкодження магістральних газопроводів та споруд на них, у тому числі внаслідок застосування зброї та інших засобів ураження об’єктів, та визначає наслідки та критичність роботи газотранспортної системи або її окремих ділянок;
інформує, відповідно до планів взаємодії служб екстреного виклику у разі настання екстреної аварійної ситуації при настанні якої виникає кризова ситуація регіонально або загальнодержавного рівня надзвичайної ситуації;
проводить оцінювання інформації про виникнення обставин, що становлять загрозу безпеці постачання природного газу, які можуть спричинити настання кризових ситуацій, визначає рівень щодо територіального впливу (загальнодержавний або регіональний) та надає повідомлення до Міністерства енергетики України;
2) Міністерство енергетики України після отримання інформації про наявні причини, що впливають на безпеку постачання природного газу, при визначенні кризової ситуації загальнодержавного або регіонального рівня надзвичайної ситуації, вживає заходи, що визначені Національним планом дій, в тому числі розміщує рішення, затверджене наказом Міністерства енергетики України про настання кризової ситуації загальнодержавного або регіонального рівня із зазначенням певних регіонів та заходи для її подолання на своєму офіційному вебсайті або у медіа;
3) при визначенні кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації, Міністерство енергетики України ініціює формування графіків припинення (обмеження) постачання природного газу Кризовим комітетом, які Міністерство енергетики України затверджує наказом. Наказ Міністерства енергетики України та графіки припинення (обмеження) постачання природного газу, із зазначенням відповідних груп споживачів природного газу на припинення (обмеження) газопостачання, Міністерство енергетики України публікує на своєму офіційному вебсайті у розрізі регіонів та одночасно доводить цю інформацію органам місцевого самоврядування, та підприємствам, до газопроводів яких приєднані безпосередньо об’єкти споживачів природного газу (оператору ГТС, операторам ГРМ тощо);
4) у випадку екстреної аварійної ситуації на об’єктах системи газопостачання, проводяться заходи, що визначені у планах реагування на можливе припинення (обмеження) газопостачання в результаті пошкодження складових газотранспортної системи або газорозподільних мереж (далі - Плани реагування), затвердженими обласними військовими адміністраціями, в яких зазначено порядок взаємодій екстрених служб при настанні кризових ситуацій рівня надзвичайної.
Оператор ГТС та оператори ГРМ виконують роботи із ліквідації аварій, інформують (доступними засобами інформування) Міністерство енергетики України та органи місцевого самоврядування про припинення (обмеження) постачання природного газу споживачам природного газу внаслідок екстреної аварійної ситуації. Органи місцевого самоврядування інформують споживачів природного газу всіма доступними засобами інформування про екстрену аварійну ситуацію та припинення (обмеження) газопостачання.
5. Застосування заходів з припинення (обмеження) газопостачання при настанні кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації:
1) при настанні кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації, при якій потребується припинення (обмеження) постачання природного газу відповідно до графіка, сформованого Кризовим комітетом та затвердженого наказом Міністерства енергетики України, після опублікування його на офіційному вебсайті Міністерством енергетики України та/або отримання інформування від підприємств, до газопроводів яких приєднані безпосередньо об’єкти споживачів природного газу (оператор ГТС, оператори ГРМ та інші), споживачі природного газу, що не є побутовими, за визначеними групами виконують самостійне припинення (обмеження) споживання газу;
2) споживачі природного газу, що не є побутовими (газифіковані підприємства, прямі споживачі природного газу оператора ГТС та ГДП) здійснюють самостійно припинення (обмеження) газопостачання на об’єкт шляхом закриття вимикаючих пристроїв на межі балансової належності до об’єктів та/або перед газовикористовуючим обладнанням та забезпечують збереження закритого положення вимикаючого пристрою. Факт перекриття постачання природного газу фіксується по показниках комерційних вузлів обліку газу;
3) про самостійне припинення (обмеження) постачання газу на об’єкт згідно з графіком, споживачі природного газу, що не є побутовими, інформують відповідного оператора ГТС або ГРМ, з яким укладений договір на транспортування або на розподіл природного газу, у строк не пізніше 1 години після припинення (обмеження) подачі природного газу до диспетчерського підрозділу оператора ГТС або до аварійно-диспетчерської служби оператора ГРМ на телефон «104» або інші телефони визначені в договорі розподілу природного газу. Кожного наступного дня після припинення (обмеження) газопостачання, до 8 години, дані про споживання природного газу від споживачів природного газу, що припинили (обмежили) газоспоживання, надаються до диспетчерської служби Оператора ГРМ у формі звіту про обсяги споживання природного газу за даними коректора/обчислювача вузла обліку природного газу;
4) оператори ГРМ приймають до опрацювання переліки споживачів природного газу, які визначені графіком припинення (обмеження) постачання природного газу для перевірки факту припинення (обмеження) газопостачання споживачами природного газу. Перевірку здійснюють за моніторингом показників засобів вимірювальної техніки комерційних вузлів обліку газу, що оснащені дистанційними засобами передачі даних та/або при проведенні перевірки об’єктів споживачів природного газу за місцем їх розташування;
5) при виявленні факту споживання природного газу споживачем природного газу, який був зобов’язаний припинити (обмежити) газоспоживання самостійно відповідно до графіка, підприємства або оператори, до газопроводів яких приєднані безпосередньо об’єкти споживачів природного газу, що не є побутовим, (оператор ГТС, ГДП, оператори ГРМ), повинні здійснити всіх можливих заходів для примусового припинення (обмеження) газопостачання природного газу такому споживачу природного газу при умові наявності технічної можливості. Припинення (обмеження) здійснюється шляхом перекриття вимикаючих пристроїв (запірної арматури) та/або встановленням інвентарної заглушки, та здійснюється встановлення охоронної пломби. Складаються акти про припинення (обмеження) споживання природного газу на об’єктах споживачів природного газу представниками оператора ГТС, ГДП або оператора ГРМ;
6) у випадку екстреної аварійної ситуації на об’єктах газотранспортної або газорозподільної системи, підприємства, до газопроводів яких приєднані споживачі природного газу (оператор ГТС, ГДП, оператори ГРМ) мають право виконати відключення об’єктів споживачів природного газу без додаткових узгоджень та повідомлень споживача природного газу, як аварійне відключення;
7) про виконання графіків із припинення (обмеження) постачання природного газу споживачам природного газу, або при аварійному відключенні, підприємства, до газопроводів яких приєднані споживачі природного газу (оператор ГТС, ГДП, оператори ГРМ) інформують органи місцевого самоврядування та Міністерство енергетики України із зазначенням інформації про дату, час припинення (обмеження) газопостачання, яким суб’єктом виконано перекриття постачання природного газу (самостійно підприємством або примусово представниками оператора ГТС, ГДП, оператора ГРМ). Інформація подається щоденно до 9 години поточного дня в період дії графіка, або при аварійному відключенні;
8) при включенні у графік припинення (обмеження) постачання природного газу групи захищених споживачів природного газу (за визначенням цих Правил), які підлягають відключенню в останню чергу, оператори ГРМ:
інформують про необхідність самостійного обмеження газопостачання при оголошенні кризової ситуації, або екстреної аварійної ситуації та попереджають про можливе здійснення примусового відключення об’єктів не критичних для життєзабезпечення (об’єкти споживання газу, що не є критичними для життєзабезпечення (басейни, теплиці, додаткові нежитлові приміщення тощо)). Інформування здійснюється шляхом розміщення інформації на офіційному вебсайті оператора ГРМ та/або в медіа;
припиняють розподіл природного газу побутовим споживачам природного газу шляхом зупинки пунктів редукування газу (газорегуляторних пунктів, шафових газорегуляторних пунктів), які постачають природний газ населеному пункту та/або частині населеного пункту або шляхом припинення постачання природного газу в розподільний газопровід середнього та/або високого тиску, до якого приєднані газопроводи-вводи із встановленням будинкових регуляторів тиску. Оператор ГРМ аналізує і визначає обсяг відключення населеного пункту залежно від динаміки розвитку кризової ситуації;
- 9) захищені споживачі, у розумінні цих Правил, при настанні кризової ситуації мають виконувати заходи щодо зменшення (обмеження) споживання газу шляхом:
застосування альтернативних джерел енергії, крім природного газу;
температур в приміщеннях, які опалюються від установок споживаючих природний газ на рівні допустимих (для житлових приміщень не більше ніж +18 °C, для нежитлових приміщень не більше ніж +14 °C);
застосування режимів економії природного газу до технологічних мінімумів;
припинення (обмеження) газопостачання до об’єктів, які не є критичним для життєзабезпечення (басейни, теплиці, додаткові нежитлові приміщення тощо);
10) у випадках екстреної аварійної ситуації, оператори ГРМ застосовують сценарії визначені в Планах реагування, які узгоджені із органами місцевого самоврядування, вимоги до яких зазначені в цьому Алгоритмі дій;
11) рішення про відновлення постачання природного газу споживачам природного газу після закінчення кризової ситуації затверджується наказом Міністерства енергетики України відповідно до вимог Національного плану дій, який Міністерство енергетики України публікує на своєму офіційному вебсайті та одночасно доводить цю інформацію органам місцевого самоврядування, оператору ГТС, ГДП та операторам ГРМ. Органи місцевого самоврядування інформують споживачів природного газу всіма доступними засобами інформування про закінчення кризової ситуації.
Про закінчення екстреної аварійної ситуації підприємства, до газопроводів яких приєднані споживачі природного газу (оператор ГТС, ГДП, оператори ГРМ) інформують Міністерство енергетики України, органи місцевого самоврядування та непобутових споживачів природного газу, що були відключені від газопостачання.
Відновлення газопостачання на об’єкти споживачів природного газу, що не є побутовими, здійснюється після закінчення кризової ситуації та екстреної аварійної ситуації представниками газових служб підприємств та/або представниками оператора ГРМ за зверненням споживача природного газу.
6. Заходи підготовки споживачів природного газу до припинення (обмеження) постачання природного газу:
- 1) в умовах нестабільної ситуації на ринку природного газу, для подолання можливих кризових ситуацій рівня надзвичайної ситуації із забезпеченням життєдіяльності населення країни, всім суб’єктам ринку природного газу необхідно провести підготовчі заходи, що будуть сприяти мінімізації наслідків кризової ситуації та екстреної аварійної ситуації:
встановлюється зв’язок з диспетчерськими службами підприємств, до газопроводів яких приєднані споживачі природного газу (оператор ГТС, ГДП, оператори ГРМ);
перевіряється працездатність відключаючих пристроїв;
проводяться тренувальні заняття із персоналом, що планується залучати при реагуванні на можливу кризову ситуацію та/або екстрену аварійну ситуацію;
- 2) оператори ГРМ щороку до 01 вересня розробляють або оновлюють (за потреби) узгоджені Плани реагування, які заново узгоджуються або пролонгуються на поточний рік із органами місцевого самоврядування у строк від 01 жовтня до 30 жовтня або до дати початку опалювального періоду, визначеної рішенням органу місцевого самоврядування.
Плани реагування мають передбачати:
порядок дій бригад операторів ГРМ та їх взаємодію з оператором ГТС або ГДП;
план взаємодії служб екстреного виклику: Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Національної поліції України, швидкої медичної допомоги, служб цивільного захисту для проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт;
залучення регіональних та місцевих медіа для інформування та оповіщення споживачів природного газу.
Плани реагування розраховуються на такі сценарії розвитку подій:
сценарій В1. Даний сценарій застосовується у разі часткового припинення (обмеження) газопостачання споживачів природного газу від однієї точки надходження в закільцьованих системах. Відновлення газопостачання відключених споживачів природного газу буде проводитись після усунення наслідків кризової ситуації або екстреної аварійної ситуації. Роботи по ньому виконуються відповідно до Плану реагування;
сценарій В2. Даний сценарій передбачає припинення (обмеження) газопостачання споживачів природного газу з консервацією мереж середнього та високого тисків (залишок технологічного мінімуму тиску в мережі) та подальше відновлення газопостачання споживачів природного газу після усунення наслідків кризової ситуації або екстреної аварійної ситуації та підтвердження оператором ГТС готовності до постачання природного газу з ГРС. Відновлення виконується відповідно до затвердженого Плану реагування оператора ГРМ та спеціального плану відновлення газопостачання;
сценарій В3. Даний сценарій передбачає повне припинення газопостачання. Відновлення газопостачання до споживачів природного газу проводиться після усунення наслідків кризової ситуації або екстреної аварійної ситуації, підтвердження оператора ГТС щодо постачання природного газу з ГРС, заповнення та продувки газорозподільної мережі від ГРС до споживача природного газу. Відновлення виконується відповідно до затвердженого Плану реагування та згідно з порядком пуску природного газу в газові мережі населених пунктів;
3) споживачам природного газу всіх категорій рекомендовано забезпечити об’єкти установками, що працюють на альтернативних джерелах енергії (генератори, сонячні, вітряні електростанції, гідро та геотермальні системи, твердопаливні котли, обладнання, яке працює на вугіллі або мазуті тощо), та застосовувати їх при оголошенні кризових ситуацій на ринку природного газу;
4) споживачам природного газу превентивно проводити заходи щодо енергозбереження приміщень, які впливають на економне споживання теплопостачання та відповідно зниження витрат газу на установках виробництва теплової енергії (теплогенераторних), а саме: встановлення герметичних вікон, дверей, утеплення фасадів та дахів будівель, оновлення радіаторів опалення, облаштування внутрішніх систем теплопостачання за схемою з можливим відключенням окремих приміщень, які не використовуються тощо;
5) підприємствам теплопостачання забезпечити встановлення режиму постачання теплоносіїв для опалення житлових та нежитлових приміщень відповідно до допустимої температури (для житлових приміщень не більше ніж +18 °C для нежитлових приміщень не більше ніж +14 °C) та забезпечити автоматичне регулювання температури теплоносіїв залежно від температури зовнішнього повітряного середовища.
7. Взаємодія споживачів природного газу, що не є побутовими, із постачальниками природного газу:
1) споживач природного газу, що не є побутовим, повідомляє постачальника природного газу про припинення (обмеження) газопостачання (самостійне або примусове) відповідно до добових обсягів газу у строк протягом доби після припинення (обмеження);
2) після отримання інформації від споживача природного газу постачальник природного газу приймає рішення щодо номінацій відповідно до договірних відносин зі споживачем природного газу і оператором та законодавства України.
Правила доповно новим додатком згідно з Наказом Міністерства енергетики № 413 від 10.10.2025 з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства енергетики № 426 від 24.10.2025