Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо здійснення органами опіки та піклування, службами у справах дітей повноважень стосовно організації діяльності дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей
Тип: Постанова Кабінету Міністрів України
Видавник: Кабінет Міністрів України
Номер: 702-2025-п
Прийнято: 2025-06-18
Чинна редакція від: 2025-06-18
Стан: in_force
Rada ID: 702-2025-%D0%BF
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 18 червня 2025 р. № 702
Київ
Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо здійснення органами опіки та піклування, службами у справах дітей повноважень стосовно організації діяльності дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Внести до постанов Кабінету Міністрів України зміни щодо здійснення органами опіки та піклування, службами у справах дітей повноважень стосовно організації діяльності дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, що додаються.
2. Державній службі у справах дітей провести протягом одного місяця з дня набрання чинності цією постановою інформаційно-роз’яснювальну роботу із службами у справах дітей міських, районних у містах (у разі утворення), сільських, селищних рад щодо здійснення органами опіки та піклування, службами у справах дітей повноважень стосовно організації діяльності дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей.
3. Районним державним адміністраціям (військовим адміністраціям) забезпечити протягом 60 календарних днів з дня набрання чинності цією постановою передачу виконавчим органам сільських, селищних рад (військовим адміністраціям населених пунктів) документів щодо функціонування дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, рішення про утворення яких прийнято районними державними адміністраціями (військовими адміністраціями), і копій рішень про припинення їх функціонування.
4. Рекомендувати виконавчим органам сільських, селищних рад (військовим адміністраціям населених пунктів) забезпечити протягом 60 календарних днів з дня набрання чинності цією постановою здійснення заходів щодо прийняття рішень про забезпечення функціонування дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей і укладення з батьками-вихователями договорів про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу та з прийомними батьками договорів про влаштування дітей на виховання та спільне проживання у прийомній сім’ї.
5. Обласним державним адміністраціям (військовим адміністраціям) забезпечити подання до 1 серпня 2025 р. Державній службі у справах дітей:
звіту про стан виконання районними державними адміністраціями (військовими адміністраціями) завдання, визначеного пунктом 3 цієї постанови;
узагальненої інформації про здійснення органами опіки та піклування, службами у справах дітей повноважень стосовно організації діяльності дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей.
Прем'єр-міністр України
Д. ШМИГАЛЬ
Інд. 26
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 18 червня 2025 р. № 702
ЗМІНИ
щодо здійснення органами опіки та піклування, службами у справах дітей повноважень стосовно організації діяльності дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, що вносяться до деяких постанов Кабінету Міністрів України
1. У Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 52, ст. 2365; 2018 р., № 96, ст. 3172):
- 1) підпункт 3 пункту 42-4 викласти в такій редакції:
“3) документ, що підтверджує повноваження усиновлювача (копія рішення про усиновлення), опікуна, піклувальника (копія рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради або суду про встановлення опіки, піклування), прийомних батьків, батьків-вихователів (копія рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення), селищної, сільської ради про влаштування дитини до дитячого будинку сімейного типу або прийомної сім’ї);”;
- 2) абзац двадцять другий пункту 63 після слів “районної у місті (у разі утворення)” доповнити словами “, селищної, сільської ”.
2. У Положенні про дитячий будинок сімейного типу, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. № 564 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 18, ст. 925; 2006 р., № 6, ст. 299; 2016 р., № 60, ст. 2052; 2020 р., № 50, ст. 1568; 2022 р., № 46, ст. 2530, № 69, ст. 4176; 2024 р., № 8, ст. 377):
- 1) пункт 3 викласти в такій редакції:
“3. Пошук та первинний відбір сімей для створення дитячих будинків сімейного типу здійснюється службами у справах дітей районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад (військових адміністрацій населених пунктів) у співпраці з центрами надання соціальних послуг/центрами соціальних служб або фахівцями із соціальної роботи шляхом проведення інформаційних кампаній, співбесід і консультацій з особами, які бажають взяти на виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, відповідно до Порядку взаємодобору сім’ї та дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, затвердженого наказом Мінсоцполітики.
Для створення дитячого будинку сімейного типу особи, які бажають створити дитячий будинок сімейного типу, подають до служби у справах дітей районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради (військової адміністрації населеного пункту) за місцем свого проживання (для осіб, які є внутрішньо переміщеними особами, - за залишеним (покинутим) місцем проживання або за фактичним місцем проживання (перебування) на їх вибір) письмову заяву та документи, передбачені пунктами 40 і 40-1 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини” (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561). Заява може бути подана в паперовій формі безпосередньо під час особистого прийому у службі у справах дітей або в разі наявності відповідної технічної можливості - в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг та інтегровані з ним інформаційні системи Мінсоцполітики, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Перевірка документів, направлення заявників на проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та взяття їх на облік потенційних батьків-вихователів здійснюється відповідно до пунктів 40-2 і 41-1 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини”.
Рішення про створення та забезпечення функціонування дитячого будинку сімейного типу приймається районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради (військовою адміністрацією населеного пункту) (далі - орган, який прийняв рішення) на підставі письмової заяви подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які виявили бажання створити таку сім’ю, та поданого службою у справах дітей висновку про можливість створення дитячого будинку сімейного типу з урахуванням рекомендації центру соціальних служб за результатами проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Після прийняття рішення про створення та забезпечення функціонування дитячого будинку сімейного типу служба у справах дітей здійснює взаємодобір дитини і сім’ї відповідно до Порядку взаємодобору сім’ї та дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, затвердженого наказом Мінсоцполітики.
Орган, який прийняв рішення, несе відповідальність за забезпечення функціонування дитячого будинку сімейного типу відповідно до закону.
Служба у справах дітей за місцем створення дитячого будинку сімейного типу формує особову справу дитячого будинку сімейного типу, у якій зберігаються договір про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу, копії рішень про створення дитячого будинку сімейного типу, влаштування та виведення дітей, копії документів батьків-вихователів та вихованців, звіти про стан виховання, утримання і розвитку дітей, інші документи, що стосуються діяльності дитячого будинку сімейного типу.
У разі влаштування в дитячий будинок сімейного типу дитини з інвалідністю повинні бути створені відповідні умови для її проживання. Після визначення індивідуальних потреб дитини орган, який прийняв рішення, за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів та/або інших джерел, не заборонених законодавством:
вживає заходів для забезпечення облаштування житлового приміщення, в якому проживає сім’я, дотримуючись принципів універсального дизайну, архітектурної доступності та розумного пристосування;
організовує надання необхідних послуг з урахуванням потреб дитини;
сприяє здійсненню заходів щодо виконання індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю.
Органи управління освітою створюють умови для здобуття вихованцями, зокрема дітьми з інвалідністю, освіти в різних формах залежно від стану їх здоров’я з урахуванням індивідуальних потреб, можливостей, здібностей та інтересів.
У разі переміщення дитячого будинку сімейного типу з однієї адміністративно-територіальної одиниці до іншої:
батьки-вихователі письмово повідомляють службі у справах дітей за місцем створення дитячого будинку сімейного типу про намір і причини переміщення;
служба у справах дітей за місцем створення дитячого будинку сімейного типу письмово звертається до служби у справах дітей за новим місцем його функціонування для з’ясування умов проживання відповідної сім’ї;
служба у справах дітей за новою адресою розміщення дитячого будинку сімейного типу забезпечує обстеження житлово-побутових умов його функціонування, складає акт обстеження і протягом п’яти робочих днів надсилає його службі у справах дітей за місцем створення дитячого будинку сімейного типу;
на підставі акта обстеження житлово-побутових умов служба у справах дітей за місцем створення дитячого будинку сімейного типу та служба у справах дітей за новим місцем його функціонування узгоджують дату припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу в одній адміністративно-територіальній одиниці та дату початку його функціонування в іншій адміністративно-територіальній одиниці;
орган, який прийняв рішення, за поданням служби у справах дітей за місцем створення дитячого будинку сімейного типу на підставі письмової заяви батьків-вихователів про припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу у зв’язку з переміщенням до іншої адміністративно-територіальної одиниці приймає рішення про припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу у зв’язку з переміщенням до іншої адміністративно-територіальної одиниці;
служба у справах дітей за місцем створення дитячого будинку сімейного типу надсилає копію особової справи дитячого будинку сімейного типу службі у справах дітей за новим місцем його функціонування;
районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад (військові адміністрації населених пунктів) за фактичним місцем проживання (перебування) сім’ї на підставі поданої батьками-вихователями письмової заяви про продовження функціонування дитячого будинку сімейного типу приймають рішення про забезпечення його функціонування на відповідній адміністративно-територіальній одиниці та укладають з батьками-вихователями договір про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу згідно з додатком.
Письмові повідомлення та заяви, передбачені цим Положенням, подаються заявниками у паперовій формі безпосередньо під час особистого прийому у службі у справах дітей, крім випадків, коли цим Положенням передбачено подання заяви в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг та інтегровані з ним інформаційні системи Мінсоцполітики, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або в інший спосіб.”;
- 2) у пункті 4:
доповнити пункт після абзацу другого новим абзацом такого змісту:
“Після укладення договору служба у справах дітей знімає заявників з обліку потенційних батьків-вихователів.”.
У зв’язку з цим абзаци третій - одинадцятий вважати відповідно абзацами четвертим - дванадцятим;
в абзаці четвертому слова “повернення вихованців рідним батькам (опікуну, піклувальнику, усиновителю), досягнення дитиною повноліття” замінити словами і цифрами “вибуття із сім’ї усіх вихованців, досягнення молодшим з батьків-вихователів пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (крім випадку, передбаченого абзацом шостим пункту 11 цього Положення)”;
в абзаці п’ятому слова “в абзаці дванадцятому” замінити словами “в абзаці чотирнадцятому”;
абзац сьомий після слів “органом опіки і піклування” доповнити словами “за місцем походження дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування”;
абзац дванадцятий викласти в такій редакції:
“За результатами оформлення довідки служба у справах дітей готує клопотання про припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу та надсилає його до районної у м. Києві держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради (військової адміністрації населеного пункту) за місцем створення дитячого будинку сімейного типу, в разі невиконання ними своїх повноважень - до обласної, Київської міської держадміністрації (військової адміністрації) для прийняття рішення про припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу.”;
доповнити пункт абзацом такого змісту:
“У разі поповнення дитячого будинку сімейного типу дітьми або виведення дитини із сім’ї до договору вносяться відповідні зміни шляхом укладення між органом, який прийняв рішення, та батьками-вихователями додаткової угоди до договору про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу про влаштування або виведення дітей.”;
- 3) пункт 5 викласти в такій редакції:
“5. Дитячий будинок сімейного типу може утворюватися в індивідуальному житловому будинку або багатокімнатній квартирі (далі - житлове приміщення), що належить кандидатам у батьки-вихователі на праві власності, або перебуває у користуванні за договором найму (оренди) за умови укладення такого договору не менш як на п’ять років, а в період воєнного стану на території України - не менш як на три роки, та нотаріального посвідчення такого договору.
Дитячий будинок сімейного типу може функціонувати в житловому приміщенні, що перебуває у користуванні за договором найму (оренди), лише на період до його забезпечення обладнаним індивідуальним житловим будинком або багатокімнатною квартирою відповідно до норм, встановлених законодавством.
У разі коли за результатами обстеження житлово-побутових умов встановлено, що площа житлового приміщення, яка належить кандидатам у батьки-вихователі на праві власності, або перебуває у користуванні за договором найму (оренди) є недостатньою для утворення та належного функціонування дитячого будинку сімейного типу, та за наявності письмового повідомлення від кандидатів у батьки-вихователі про потребу в забезпеченні житловим приміщенням (поданого в довільній формі до органу, який приймає рішення), - орган, який приймає рішення про утворення дитячого будинку сімейного типу, може прийняти рішення про утворення дитячого будинку сімейного типу в житловому приміщенні, що належить кандидатам у батьки-вихователі на праві власності, або перебуває у користуванні за договором найму (оренди), з одночасним прийняттям рішення про позачергове забезпечення такого дитячого будинку сімейного типу житловим приміщенням. У такому разі орган, який прийняв рішення, зобов’язаний забезпечити надання позачергового житлового приміщення не пізніше ніж через шість місяців з дати утворення дитячого будинку сімейного типу відповідно до норм, встановлених законодавством.
Потребу в забезпеченні житловим приміщенням дитячого будинку сімейного типу орган, який прийняв рішення, встановлює до прийняття рішення про утворення дитячого будинку сімейного типу.
Для забезпечення створення належних санітарно-гігієнічних і побутових умов проживання, виховання, навчання та розвитку дітей житлове приміщення, у якому функціонуватиме дитячий будинок сімейного типу або яке передається в користування батькам-вихователям для функціонування дитячого будинку сімейного типу, повинне бути обладнане необхідними меблями, побутовою технікою та іншими предметами тривалого вжитку. Обладнання житлового приміщення забезпечується органом, який прийняв рішення, з урахуванням кількості дітей, яких планується влаштувати/влаштованих до дитячого будинку сімейного типу, їх індивідуальних потреб, віку, статі, стану здоров’я.
Перелік необхідних меблів, побутової техніки та інших предметів тривалого вжитку визначається органом, який прийняв рішення, з урахуванням пропозицій батьків-вихователів.
Факт передачі батькам-вихователям майна фіксується в акті приймання-передачі, форма якого визначається органом, який прийняв рішення.
Акт приймання-передачі майна складається у двох примірниках (по одному для кожної сторони), підписується уповноваженою посадовою особою органу, який прийняв рішення, та батьками-вихователями.
У разі прийняття рішення про поповнення дитячого будинку сімейного типу вихованцями орган, який прийняв рішення, вирішує питання про додаткове облаштування житлового приміщення необхідними меблями та забезпечення іншими предметами тривалого вжитку.
У разі виникнення потреби в ремонті або заміні майна дитячого будинку сімейного типу батьки-вихователі звертаються з відповідною письмовою заявою до органу, який прийняв рішення.
Батьки-вихователі та всі члени сім’ї зобов’язані бережно ставитися до наданого житлового приміщення і його облаштування, підтримувати його в належному санітарному стані, забезпечувати збереження майна дитячого будинку сімейного типу, використовувати його за призначенням.
Для забезпечення створення належних умов проживання, виховання, навчання та розвитку дітей у дитячому будинку сімейного типу (в тому числі облаштування, придбання необхідного обладнання, проведення ремонтних робіт) орган, який прийняв рішення, може залучати кошти неурядових організацій, а також з інших джерел, не заборонених законодавством.
Користування наданим житловим приміщенням здійснюється в порядку, встановленому законодавством для користування службовими приміщеннями.”;
4) абзац п’ятий пункту 6 після слів “проживання у сім’ю” доповнити словами і цифрами “, строк дії таких висновків становить 12 місяців від дати їх видачі”;
абзац п’ятий доповнити реченням такого змісту: “Заяву може бути подано в паперовій формі безпосередньо під час особистого прийому у службі у справах дітей або в разі наявності відповідної технічної можливості - в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг та інтегровані з ним інформаційні системи Мінсоцполітики, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.”;
в абзаці шостому слова “документи, передбачені підпунктами” замінити словами “документи особи, яка стала членом сім’ї, передбачені підпунктами”;
- 6) у пункті 7:
перше речення абзацу першого викласти в такій редакції:
“7. Контроль за умовами утримання, виховання, навчання вихованців здійснюють служби у справах дітей районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад (військових адміністрацій населених пунктів) за місцем проживання сім’ї шляхом її відвідування.”;
абзац третій викласти в такій редакції:
“Відлік річного строку починається з дати створення дитячого будинку сімейного типу, а в разі переїзду на постійне проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці - з дати прийняття рішення про забезпечення функціонування дитячого будинку сімейного типу у відповідній адміністративно-територіальній одиниці.”;
- 7) доповнити Положення пунктом 9-1 такого змісту:
“9-1. Для забезпечення функціонування дитячого будинку сімейного типу, який створено рішенням райдержадміністрації (військової адміністрації), батьки-вихователі подають до відповідної райдержадміністрації (військової адміністрації), яка прийняла рішення про створення та забезпечення функціонування дитячого будинку сімейного типу, письмову заяву про припинення його функціонування та до виконавчого органу селищної, сільської ради (військової адміністрації населеного пункту) за місцем проживання сім’ї, зазначеним у договорі про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу, - про продовження функціонування дитячого будинку сімейного типу на території селищної, сільської територіальної громади.
Служба у справах дітей райдержадміністрації (військової адміністрації) та служба у справах дітей селищної, сільської ради (військової адміністрації населеного пункту) узгоджують дату припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу та початку його функціонування на території селищної, сільської територіальної громади.
Райдержадміністрація (військова адміністрація) на підставі письмової заяви батьків-вихователів приймає рішення про припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу. Протягом п’яти робочих днів після прийняття рішення служба у справах дітей райдержадміністрації (військової адміністрації) надсилає копію рішення, документи щодо функціонування дитячого будинку сімейного типу, а також копії особових справ вихованців, які виховуються в дитячому будинку сімейного типу, зокрема осіб з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які продовжують перебувати в дитячому будинку сімейного типу (якщо вихованці перебувають на первинному обліку у службі у справах дітей не за місцем проживання сім’ї, зазначеним у договорі про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу), службі у справах дітей селищної, сільської ради (військової адміністрації населеного пункту).
Виконавчий орган селищної, сільської ради (військова адміністрація населеного пункту) за поданням служби у справах дітей приймає рішення про функціонування дитячого будинку сімейного типу та укладає з батьками-вихователями договір згідно з додатком. У рішенні зазначається дата створення та припинення функціонування дитячого будинку сімейного типу райдержадміністрацією (військовою адміністрацією), прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дата народження вихованців, зокрема осіб з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які продовжують перебувати в дитячому будинку сімейного типу.
У разі коли дитячий будинок сімейного типу перебуває на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України та підтримує постійний зв’язок із службою у справах дітей райдержадміністрації (військової адміністрації), прийняття рішення про припинення його функціонування та продовження функціонування на території селищної, сільської територіальної громади здійснюється за клопотанням відповідно служби у справах дітей райдержадміністрації та служби у справах дітей селищної, сільської ради протягом 60 календарних днів з дня встановлення контакту з батьками-вихователями, про що батькам-вихователям повідомляється засобами телефонного або відеозв’язку.”;
- 8) доповнити Положення пунктом 10-1 такого змісту:
“10-1. Ознайомлення батьків-вихователів з інформацією про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та видачу їм направлення для знайомства з дитиною здійснюють служби у справах дітей обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (військових адміністрацій), районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад (військових адміністрацій населених пунктів) за місцем створення дитячого будинку сімейного типу.
У разі коли в регіоні за місцем створення дитячого будинку сімейного типу немає дітей, яких можна влаштувати в дитячий будинок сімейного типу, що підтверджується довідкою служби у справах дітей обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (військової адміністрації), а також довідкою відповідної (за місцем утворення дитячого будинку сімейного типу) служби у справах дітей районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради, батьки-вихователі мають право звернутися для отримання направлення для знайомства з дитиною до служби у справах дітей обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (військової адміністрації) іншого регіону або до Державної служби у справах дітей.
Ознайомлення батьків-вихователів з інформацією про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які тимчасово переміщені (евакуйовані) в межах України, та видачу їм направлення для знайомства з дитиною можуть також здійснювати служби у справах дітей обласних, Київської міської держадміністрацій (військових адміністрацій) за місцем тимчасового переміщення (евакуації) дитини та Державна служба у справах дітей, якщо в регіоні за місцем первинного обліку дитини немає осіб, які бажають взяти її на виховання у свою сім’ю.
Взаємодобір дитини і сім’ї здійснюється відповідно до Порядку взаємодобору сім’ї та дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, затвердженого наказом Мінсоцполітики.
Рішення про влаштування дитини в дитячий будинок сімейного типу приймається районною в мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради (військовою адміністрацією населеного пункту) за місцем створення дитячого будинку сімейного типу протягом 30 календарних днів від дати подання батьками-вихователями письмової заяви.”;
- 9) у пункті 12:
в абзаці другому слово “направлення” замінити словом “влаштування”;
абзац дев’ятий викласти в такій редакції:
“копію ухвали суду про стягнення аліментів та номер рахунка в банківській установі (за стандартом IBAN), на який виплачуються аліменти (за наявності).”;
- 10) пункт 13 викласти в такій редакції:
“13. Дитячий будинок сімейного типу комплектується дітьми протягом 12 місяців з дня створення. Контроль за його комплектуванням здійснює служба у справах дітей районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради (військової адміністрації населеного пункту).
Служби у справах дітей, адміністрації закладів, в яких виховуються діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, надають батькам-вихователям допомогу в налагодженні контакту з дитиною.”;
- 11) доповнити Положення пунктом 13-1 такого змісту:
“13-1. Рішення про виведення вихованця із дитячого будинку сімейного типу приймається органом, який створив дитячий будинок сімейного типу, у разі:
передачі дитини батькам, усиновлювачам, опікунам, піклувальникам, прийомним батькам;
надання неповнолітньому вихованцю повної цивільної дієздатності;
реєстрації вихованцем шлюбу;
досягнення вихованцем повноліття, крім випадків, передбачених абзацами четвертим і п’ятим пункту 2 цього Положення;
завершення вихованцем, який досяг повноліття, навчання в закладі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
досягнення вихованцем, якому встановлено інвалідність, 23-річного віку.
Рішення про виведення вихованця із дитячого будинку сімейного типу також приймається, якщо виникли несприятливі умови для виховання та проживання дитини в сім’ї.”;
- 12) пункт 18 викласти в такій редакції:
“18. Батьки-вихователі зобов’язані:
проходити підвищення кваліфікації (раз на два роки), проведення якого забезпечують регіональні центри соціальних служб за програмою, затвердженою наказом Мінсоцполітики;
протягом 10 календарних днів письмово (поштовим відправленням або електронною поштою) повідомляти службі у справах дітей за місцем створення про зміну місця перебування дитячого будинку сімейного типу, у тому числі про тимчасове переміщення (евакуацію) в межах України або за межі України, зміну місця тимчасового переміщення (евакуації), повернення з евакуації, виїзду з тимчасово окупованої Російською Федерацією території України із зазначенням адреси перебування сім’ї та дітей, влаштованих до сім’ї;
щороку з дня створення дитячого будинку сімейного типу проходити медичне обстеження та подавати до служби у справах дітей за місцем створення дитячого будинку сімейного типу висновок про стан здоров’я.”;
- 13) пункт 28 доповнити абзацом такого змісту:
“У разі влаштування до дитячого будинку сімейного типу дітей з іншої адміністративно-територіальної одиниці між органом, який створив дитячий будинок сімейного типу, та органом опіки та піклування за місцем первинного обліку дитини, яка влаштована в дитячий будинок сімейного типу, може укладатися договір про співробітництво територіальних громад щодо забезпечення функціонування дитячого будинку сімейного типу, яким передбачаються умови співпраці стосовно облаштування житлового приміщення, в якому проживає сім’я, з дотриманням принципів універсального дизайну, архітектурної доступності та розумного пристосування (у разі потреби), надання сім’ї меблів, побутової техніки, інших предметів тривалого вжитку, задоволення медичних, реабілітаційних та інших потреб дитини, організації її оздоровлення та відпочинку відповідно до Закону України “Про співробітництво територіальних громад”.”;
14) у тексті Положення слово “заява” в усіх відмінках замінити словами “письмова заява” у відповідному відмінку;
15) у додатку до Положення:
у пункті 1:
підпункт 4 викласти в такій редакції:
“4) раз на два роки проходити підвищення кваліфікації;”;
підпункт 7 викласти в такій редакції:
“7) сприяти установленню контактів дітей, які виховуються у дитячому будинку сімейного типу, з кандидатами в усиновлювачі, яких направила служба у справах дітей/Державна служба у справах дітей для знайомства з дитиною. У разі створення перешкод громадянам України в усиновленні дітей розглядається питання про припинення дії договору з батьками-вихователями;”;
доповнити пункт підпунктами 11 і 12 такого змісту:
“11) протягом 10 календарних днів письмово повідомляти службі у справах дітей за місцем створення про зміну місця перебування дитячого будинку сімейного типу, у тому числі про тимчасове переміщення (евакуацію) в межах України або за межі України, зміну місця тимчасового переміщення (евакуації), повернення з евакуації, виїзду з тимчасово окупованої Російською Федерацією території України із зазначенням адреси перебування сім’ї та дітей, влаштованих до сім’ї;
- 12) щороку з дня створення дитячого будинку сімейного типу проходити медичне обстеження та подавати до служби у справах дітей за місцем створення дитячого будинку сімейного типу висновок про стан здоров’я.”;
у пункті 3:
підпункт 1 виключити;
підпункт 9 викласти в такій редакції:
“9) здійснювати координацію діяльності відповідних міських, селищних, сільських установ та організацій, пов’язаної із захистом прав дітей.”;
пункт 6 викласти в такій редакції:
“6. Дія договору припиняється шляхом розірвання договору за згодою сторін, за рішенням суду, а також відмови від договору органом, який створив дитячий будинок сімейного типу, у випадках, передбачених абзацами третім і четвертим пункту 4 Положення про дитячий будинок сімейного типу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. № 564).”.
3. У Положенні про прийомну сім’ю, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. № 565 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 18, ст. 926; 2005 р., № 3, ст. 132; 2006 р., № 6, ст. 299; 2016 р., № 60, ст. 2052; 2020 р., № 50, ст. 1568; 2021 р., № 37, ст. 2224):
- 1) пункт 3 викласти в такій редакції:
“3. Прийомна сім’я може утворюватися у житловому приміщенні, що належить кандидатам у прийомні батьки на праві власності або перебуває у користуванні за договором найму (оренди), укладеного не менш як на три роки та засвідченого нотаріально, за наявності відповідних санітарно-гігієнічних та побутових умов (належного стану житлового приміщення, необхідної житлової площі, належного санітарного стану, наявності необхідних меблів, побутової техніки та інших предметів тривалого вжитку, наявності умов для проживання, виховання та розвитку дитини).”;
- 2) назву розділу “Утворення прийомної сім’ї” викласти в такій редакції:
“Утворення та припинення функціонування прийомної сім’ї”;
- 3) пункт 5 викласти в такій редакції:
“5. Пошук та первинний відбір сімей для створення прийомних сімей здійснюється службами у справах дітей районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад (військових адміністрацій населених пунктів) у співпраці з центрами надання соціальних послуг/центрами соціальних служб або фахівцями із соціальної роботи шляхом проведення інформаційних кампаній, співбесід і консультацій з особами, які бажають взяти на виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, відповідно до Порядку взаємодобору сім’ї та дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, затвердженого наказом Мінсоцполітики.
Для утворення прийомної сім’ї особи, які бажають її утворити, подають до служби у справах дітей районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради (військової адміністрації населеного пункту) за місцем свого проживання (для осіб, які є внутрішньо переміщеними особами, - за залишеним (покинутим) місцем проживання або за фактичним місцем проживання (перебування) на їх вибір) письмову заяву та документи, передбачені пунктами 40 і 40-1 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини” (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561). Заяву може бути подано в паперовій формі безпосередньо під час особистого прийому у службі у справах дітей або в разі наявності відповідної технічної можливості - в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг та інтегровані з ним інформаційні системи Мінсоцполітики, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Перевірка документів, направлення заявників на проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та взяття їх на облік потенційних прийомних батьків здійснюється відповідно до пунктів 40-2 і 41-1 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини”.
Рішення про утворення прийомної сім’ї приймається районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради (військовою адміністрацією населеного пункту) (далі - орган, який прийняв рішення) на підставі письмової заяви сім’ї або окремої особи, які виявили бажання утворити прийомну сім’ю, за поданням висновку про можливість утворення прийомної сім’ї з урахуванням рекомендації центру соціальних служб за результатами проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Після прийняття рішення про утворення прийомної сім’ї служба у справах дітей здійснює взаємодобір дитини і сім’ї відповідно до Порядку взаємодобору сім’ї та дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, затвердженого наказом Мінсоцполітики.
Служба у справах дітей за місцем утворення прийомної сім’ї формує її особову справу, у якій зберігаються договір про влаштування дітей на виховання та спільне проживання у прийомній сім’ї, копії рішень про утворення прийомної сім’ї, влаштування та виведення дітей, копії документів прийомних батьків та прийомних дітей, звіти про стан виховання, утримання і розвитку дітей, інші документи, що стосуються діяльності прийомної сім’ї.
У разі переміщення прийомної сім’ї з однієї адміністративно-територіальної одиниці до іншої:
прийомні батьки письмово повідомляють службі у справах дітей за місцем утворення прийомної сім’ї про намір і причини переміщення;
служба у справах дітей за місцем утворення прийомної сім’ї письмово звертається до служби у справах дітей за новим місцем функціонування прийомної сім’ї для з’ясування умов її проживання на новому місці;
служба у справах дітей за новим місцем функціонування прийомної сім’ї забезпечує обстеження житлово-побутових умов її функціонування, складає акт про результати обстеження і протягом п’яти робочих днів надсилає його службі у справах дітей за місцем утворення прийомної сім’ї;
на підставі акта обстеження житлово-побутових умов служба у справах дітей за місцем утворення прийомної сім’ї та служба у справах дітей за новим місцем її функціонування узгоджують між собою дату припинення функціонування прийомної сім’ї в одній адміністративно-територіальній одиниці та дату початку її функціонування в іншій адміністративно-територіальній одиниці;
орган, який прийняв рішення, за поданням служби у справах дітей за місцем утворення прийомної сім’ї приймає на підставі письмової заяви прийомних батьків про зміну місця проживання рішення про припинення функціонування прийомної сім’ї у зв’язку з її переміщенням до іншої адміністративно-територіальної одиниці;
служба у справах дітей за місцем утворення прийомної сім’ї надсилає копію особової справи прийомної сім’ї службі у справах дітей за новим місцем її функціонування;
районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад (військові адміністрації населених пунктів) за фактичним місцем проживання (перебування) сім’ї на підставі поданої прийомними батьками письмової заяви про продовження функціонування прийомної сім’ї приймають рішення про забезпечення її функціонування на відповідній території адміністративно-територіальної одиниці та укладають з прийомними батьками договір про влаштування дітей на виховання та спільне проживання у прийомній сім’ї згідно з додатком.
Письмові повідомлення та заяви, передбачені цим Положенням, подаються заявниками у паперовій формі безпосередньо під час особистого прийому у службі у справах дітей, крім випадків, коли цим Положенням передбачено подання заяви в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг та інтегровані з ним інформаційні системи Мінсоцполітики, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або в інший спосіб.”;
- 4) у пункті 6:
доповнити пункт після абзацу другого новим абзацом такого змісту:
“Після укладення договору служба у справах дітей знімає заявників з обліку потенційних прийомних батьків.”.
У зв’язку з цим абзаци третій - одинадцятий вважати відповідно абзацами четвертим - дванадцятим;
в абзаці четвертому слова “повернення дітей рідним батькам (опікуну, піклувальнику, усиновителю), досягнення дитиною повноліття, досягнення батьками пенсійного віку” замінити словами і цифрами “вибуття із прийомної сім’ї усіх прийомних дітей, досягнення молодшим з прийомних батьків пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (крім випадку, передбаченого абзацом другим пункту 8 цього Положення)”;
в абзаці п’ятому слова “зазначені в абзаці одинадцятому” замінити словами “зазначені в абзаці дванадцятому”;
абзац сьомий викласти в такій редакції:
“У разі припинення дії договору сім’я позбавляється статусу прийомної, а питання про подальше влаштування дітей вирішується органом опіки і піклування за місцем походження дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування (дітей, уражених ВІЛ-інфекцією, - органом опіки і піклування на підставі висновку закладу охорони здоров’я), який вживає вичерпних заходів до запобігання поверненню (влаштуванню) дітей до закладів, в яких передбачається цілодобове перебування дітей.”;
в абзаці дванадцятому слова “(військової адміністрації), виконавчого органу міської ради (міської військової адміністрації)” замінити словами “виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради (військової адміністрації населеного пункту)”;
доповнити пункт абзацом такого змісту:
“У разі поповнення прийомної сім’ї дітьми або виведення дитини із прийомної сім’ї до договору вносяться відповідні зміни шляхом укладення між органом, який прийняв рішення, та прийомними батьками додаткової угоди до договору про влаштування дітей до прийомної сім’ї на виховання та спільне проживання про влаштування або виведення дітей.”;
абзац п’ятий доповнити реченням такого змісту: “Заяву може бути подано в паперовій формі безпосередньо під час особистого прийому у службі у справах дітей або в разі наявності відповідної технічної можливості - в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг та інтегровані з ним інформаційні системи Мінсоцполітики, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.”;
абзац шостий після слова “документи” доповнити словами “особи, яка стала членом сім’ї”;
- 6) перше речення пункту 7 викласти в такій редакції:
“7. Контроль за умовами утримання, виховання, навчання прийомних дітей здійснюють служби у справах дітей районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад (військових адміністрацій населених пунктів) за місцем проживання сім’ї шляхом її відвідування.”;
- 7) доповнити Положення пунктом 7-1 такого змісту:
“7-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану служба у справах дітей органу, який прийняв рішення про утворення прийомної сім’ї, яка тимчасово переміщена (евакуйована) в межах України чи за її межі, зобов’язана здійснювати:
- 1) контроль за умовами утримання, виховання, навчання вихованців на території адміністративно-територіальної одиниці/держави перебування, куди сім’я тимчасово переміщена (евакуйована), шляхом:
встановлення контакту з прийомними батьками та прийомними дітьми засобами телефонного/відеозв’язку або відвідування сім’ї не рідше ніж один раз на місяць;
проведення аналізу звіту про стан виховання, утримання і розвитку дітей в прийомній сім’ї, складеного службою у справах дітей за місцем тимчасового переміщення (евакуації);
2) заходи щодо поповнення прийомної сім’ї новими дітьми, а саме підготовку висновку про доцільність влаштування дітей на виховання та спільне проживання в таку сім’ю/наказу про тимчасове влаштування дитини, щодо якої встановлено факт відсутності батьківського піклування, у межах передбаченої граничної чисельності дітей в прийомній сім’ї.”;
8) у пункті 8:
абзац перший викласти в такій редакції:
“8. Служби у справах дітей районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад (військових адміністрацій населених пунктів), адміністрації закладів, у яких виховуються діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, надають допомогу прийомним батькам у налагодженні контактів з ними.”;
в абзаці дев’ятому слова “проживання чи перебування” замінити словами “утворення прийомної сім’ї ”;
доповнити пункт після абзацу десятого новим абзацом такого змісту:
“Орган, який прийняв рішення про утворення прийомної сім’ї, за письмовою заявою прийомних батьків може прийняти рішення про утворення на основі прийомної сім’ї дитячого будинку сімейного типу за наявності висновків служби у справах дітей, центру соціальних служб або соціального працівника або фахівця із соціальної роботи, який здійснює соціальне супроводження сім’ї, про доцільність утворення дитячого будинку сімейного типу на базі такої прийомної сім’ї.”.
У зв’язку з цим абзаци одинадцятий - тринадцятий вважати відповідно абзацами дванадцятим - чотирнадцятим;
- 9) доповнити Положення пунктом 8-1 такого змісту:
“8-1. Для забезпечення функціонування прийомної сім’ї, яка утворена рішенням райдержадміністрації (військової адміністрації), прийомні батьки подають до райдержадміністрації (військової адміністрації), яка прийняла рішення про утворення прийомної сім’ї, письмову заяву про припинення її функціонування та до виконавчого органу селищної, сільської ради (військової адміністрації населеного пункту) за місцем проживання сім’ї, зазначеним у договорі про влаштування дітей на виховання та спільне проживання у прийомній сім’ї, - про продовження функціонування прийомної сім’ї на території селищної, сільської територіальної громади.
Служба у справах дітей райдержадміністрації (військової адміністрації) та служба у справах дітей селищної, сільської ради (військової адміністрації населеного пункту) узгоджують дату припинення функціонування прийомної сім’ї та початку її функціонування на території селищної, сільської територіальної громади.
Райдержадміністрація (військова адміністрація) на підставі письмової заяви прийомних батьків приймає рішення про припинення функціонування прийомної сім’ї. Протягом п’яти робочих днів після прийняття рішення служба у справах дітей райдержадміністрації надсилає копію рішення, документи щодо функціонування прийомної сім’ї, а також копії особових справ прийомних дітей, у тому числі осіб з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які продовжують перебувати в прийомній сім’ї (якщо прийомні діти перебувають на первинному обліку у службі у справах дітей не за місцем проживання прийомної сім’ї, зазначеному у договорі), службі у справах дітей селищної, сільської ради (військової адміністрації населеного пункту).
Виконавчий орган селищної, сільської ради (військова адміністрація населеного пункту) за поданням служби у справах дітей приймає рішення про продовження функціонування прийомної сім’ї на відповідній території та укладає з прийомними батьками договір згідно з додатком. У рішенні зазначається дата утворення та припинення функціонування прийомної сім’ї райдержадміністрацією (військовою адміністрацією), прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), дата народження прийомних дітей, зокрема осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які продовжують перебувати в прийомній сім’ї.
У разі коли прийомна сім’я перебуває на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України та підтримує постійний зв’язок із службою у справах дітей райдержадміністрації (військової адміністрації), прийняття рішення про припинення функціонування прийомної сім’ї та продовження функціонування на території селищної, сільської територіальної громади здійснюється за клопотанням відповідно служби у справах дітей райдержадміністрації та служби у справах дітей селищної, сільської ради протягом 60 календарних днів з дня встановлення контакту з прийомними батьками, про що прийомним батькам повідомляється засобами телефонного або відеозв’язку.”;
- 10) пункт 9 викласти в такій редакції:
“9. Регіональні центри соціальних служб із залученням спеціалістів з питань психології, педагогіки, медицини тощо періодично, але не рідше ніж раз на два роки, забезпечують підвищення кваліфікації прийомних батьків, зокрема з питань догляду за дітьми, ураженими ВІЛ-інфекцією. Навчання проводиться за програмою, затвердженою наказом Мінсоцполітики.”;
- 11) доповнити Положення пунктом 9-4 такого змісту:
“9-4. Ознайомлення прийомних батьків з інформацією про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та видачу їм направлення для знайомства з дитиною здійснюють служби у справах дітей обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (військових адміністрацій), районних у м. Києві держадміністрацій, міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад (військових адміністрацій населених пунктів) за місцем утворення прийомної сім’ї.
У разі коли за місцем утворення прийомної сім’ї немає дітей, яких можна влаштувати в прийомну сім’ю, що підтверджується довідкою служби у справах дітей обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (військової адміністрації), а також довідкою відповідної (за місцем утворення прийомної сім’ї) служби у справах дітей районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради, прийомні батьки мають право звернутися для отримання направлення для знайомства з дитиною до служби у справах дітей обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (військової адміністрації) іншого регіону або до Державної служби у справах дітей.
Ознайомлення прийомних батьків з інформацією про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які тимчасово переміщені (евакуйовані) в межах України, та видачу направлення для знайомства з дитиною можуть також здійснювати служби у справах дітей обласних, Київської міської держадміністрацій (військових адміністрацій) за місцем тимчасового переміщення (евакуації) дитини та Державна служба у справах дітей, якщо в регіоні за місцем первинного обліку дитини немає осіб, які бажають взяти її на виховання у свою сім’ю.
Взаємодобір дитини і сім’ї здійснюється відповідно до Порядку взаємодобору сім’ї та дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, затвердженого наказом Мінсоцполітики.
Рішення про влаштування дитини в прийомну сім’ю приймається районною в мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради (військовою адміністрацією населеного пункту) за місцем утворення прийомної сім’ї протягом 30 календарних днів від дати подання прийомними батьками письмової заяви.”;
- 12) у пункті 10:
в абзаці другому слово “направлення” замінити словом “влаштування”;
абзац восьмий викласти в такій редакції:
“копію ухвали суду про стягнення аліментів та номер рахунка в банківській установі (за стандартом IBAN), на який виплачуються аліменти (за наявності).”;
- 13) доповнити Положення пунктом 10-1 такого змісту:
“10-1. Рішення про виведення дитини із прийомної сім’ї приймається органом, який створив прийомну сім’ю, у разі:
передачі дитини батькам, усиновлювачам, опікунам, піклувальникам, батькам-вихователям;
надання неповнолітній дитині повної цивільної дієздатності;
реєстрації прийомною дитиною шлюбу;
досягнення дитиною повноліття, крім випадків, передбачених абзацами п’ятим і шостим пункту 2 цього Положення;
завершення особою, яка досягла повноліття, навчання в закладі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
досягнення особою, якій встановлено інвалідність, 23-річного віку.
Рішення про виведення дитини із прийомної сім’ї також приймається у разі, коли виникли несприятливі умови для виховання та проживання дитини в сім’ї.”;
14) у другому реченні пункту 13 слова “соціальне супроводження” замінити словами “соціальний супровід”;
15) абзац п’ятнадцятий пункту 14 викласти в такій редакції:
“Середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, що передували місяцю звернення з письмовою заявою про утворення прийомної сім’ї, не може бути менший, ніж розмір прожиткового мінімуму, встановлений законом для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У разі коли житлове приміщення, в якому планує проживати прийомна сім’я, перебуває у користуванні за договором найму (оренди) у прийомних батьків, під час розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім’ї додатково враховується фінансова спроможність сім’ї здійснювати витрати на оплату орендованого житлового приміщення, що підтверджується відповідними документами.”;
- 16) пункт 16 викласти в такій редакції:
“16. Прийомні батьки зобов’язані:
проходити підвищення кваліфікації (один раз на два роки), проведення якого забезпечують регіональні центри соціальних служб за програмою, затвердженою наказом Мінсоцполітики;
протягом 10 календарних днів письмово (поштовим відправленням або електронною поштою) повідомляти службі у справах дітей за місцем утворення про зміну місця перебування прийомної сім’ї, у тому числі про тимчасове переміщення (евакуацію) в межах України або за межі України, зміну місця тимчасового переміщення (евакуації), повернення з евакуації, виїзду з тимчасово окупованої Російською Федерацією території України із зазначенням адреси перебування прийомної сім’ї та дітей, влаштованих до прийомної сім’ї;
щороку з дня утворення прийомної сім’ї проходити медичне обстеження та подавати до служби у справах дітей за місцем утворення прийомної сім’ї висновок про стан здоров’я.”;
17) в абзаці другому пункту 21 слова “влаштування дитини у прийомну сім’ю” замінити словами “утворення прийомної сім’ї”;
18) пункт 24 доповнити абзацом такого змісту:
“У разі влаштування до прийомної сім’ї дітей з іншої адміністративно-територіальної одиниці між органом, який утворив прийомну сім’ю, та органом опіки та піклування за місцем первинного обліку дитини, яка влаштована в прийомну сім’ю, може укладатися договір про співробітництво територіальних громад щодо забезпечення функціонування прийомної сім’ї, яким передбачаються умови співпраці стосовно облаштування житлового приміщення, в якому проживає прийомна сім’я, з дотриманням принципів універсального дизайну, архітектурної доступності та розумного пристосування (у разі потреби), задоволення медичних, реабілітаційних та інших потреб дитини, організації її оздоровлення та відпочинку відповідно до Закону України “Про співробітництво територіальних громад”.”;
19) у тексті Положення слово “заява” в усіх відмінках замінити словами “письмова заява” у відповідному відмінку;
20) у додатку до Положення:
у пункті 1:
підпункт 9 викласти в такій редакції:
“9) сприяти установленню контакту між дітьми, які виховуються у прийомній сім’ї, та кандидатами в усиновлювачі, яких направила служба у справах дітей/Державна служба у справах дітей для знайомства з дитиною. У разі створення перешкод громадянам України в усиновленні дітей розглядається питання про припинення дії договору з прийомними батьками;”;
підпункт 11 викласти в такій редакції:
“11) раз на два роки проходити підвищення кваліфікації;”;
доповнити пункт підпунктами 13 і 14 такого змісту:
“13) протягом 10 календарних днів письмово повідомляти службі у справах дітей за місцем утворення про зміну місця перебування прийомної сім’ї, у тому числі про тимчасове переміщення (евакуацію) в межах України або за межі України, зміну місця тимчасового переміщення (евакуації), повернення з евакуації, виїзду з тимчасово окупованої Російською Федерацією території України із зазначенням адреси перебування сім’ї та дітей, влаштованих до сім’ї;
- 14) щороку з дня утворення прийомної сім’ї проходити медичне обстеження та подавати до служби у справах дітей за місцем утворення прийомної сім’ї висновок про стан здоров’я.”;
у пункті 3:
у підпункті 3 слова “районних (міських)” замінити словами “міських, селищних, сільських”;
підпункт 4 викласти в такій редакції:
“4) у разі влаштування в сім’ю дітей з інвалідністю вживати заходів для забезпечення облаштування житлового приміщення з дотриманням принципів універсального дизайну, архітектурної доступності та розумного пристосування (за згодою прийомних батьків), організовувати надання необхідних послуг з урахуванням потреб дитини, сприяти здійсненню заходів щодо виконання індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю.”;
пункт 5 викласти в такій редакції:
“5. Дія договору припиняється шляхом розірвання договору за згодою сторін, за рішенням суду, а також у разі відмови від договору органом, який утворив прийомну сім’ю, у випадках, передбачених абзацами третім і четвертим пункту 6 Положення про прийомну сім’ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. № 565.”.
4. У постанові Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини” (Офіційний вісник України, 2010 р., № 1, ст. 38, № 86, ст. 3018; 2014 р., № 93, ст. 2684; 2016 р., № 56, ст. 1942; 2017 р., № 95, ст. 2899; 2018 р., № 80, ст. 2674; 2020 р., № 57, ст. 1779, № 73, ст. 2300, № 97, ст. 3134; 2021 р., № 33, ст. 1929; 2022 р., № 34, ст. 1855, № 46, ст. 2530, № 69, ст. 4176; 2023 р., № 58, ст. 3267; 2024 р., № 8, ст. 377, № 32, ст. 2024; 2025 р., № 33, ст. 2217) - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 9 травня 2025 р. № 528:
- 1) у пункті 3:
в абзаці першому слова “Районним, районним у мм. Києві та Севастополі державним адміністраціям” замінити словами “Районним у мм. Києві та Севастополі державним адміністраціям”;
абзац другий викласти в такій редакції:
“Рекомендувати виконавчим органам міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад утворити комісії з питань захисту прав дитини.”;
- 2) у Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженому зазначеною постановою:
пункт 3 викласти в такій редакції:
“3. Органами опіки та піклування є районні, районні у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад (далі - органи опіки та піклування), які провадять діяльність із соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі забезпечення їх права на виховання у сім’ї, надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових і житлових прав дітей, запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей.
Органи опіки та піклування провадять свою діяльність, пов’язану із захистом прав дитини, з дотриманням таких принципів:
забезпечення найкращих інтересів дитини;
недопущення дискримінації дітей;
конфіденційності інформації про дитину.
Для здійснення визначених законодавством повноважень щодо захисту прав дітей районні у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, міські, районні у містах (у разі утворення), селищні, сільські ради забезпечують:
утворення служб у справах дітей;
розроблення та затвердження положення про службу у справах дітей з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2007 р. № 1068 “Про затвердження типових положень про службу у справах дітей” (Офіційний вісник України, 2007 р., № 66, ст. 2541);
роботу єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів;
приймання від райдержадміністрацій особових справ дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, які походять з відповідної територіальної громади, дітей, які перебувають на обліку з усиновлення, усиновлених дітей, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які прибули з інших територій, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах та проживають (перебувають) на території відповідної територіальної громади, кандидатів в усиновлювачі, потенційних прийомних батьків, батьків-вихователів, документів, що стосуються функціонування прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, згідно з примірним порядком, затвердженим Мінсоцполітики. Якщо анкети та документи дітей, які перебувають на обліку з усиновлення, втрачені у зв’язку з проведенням воєнних (бойових) дій, тимчасової окупації, оточення (блокування) території, складаються та передаються списки таких дітей. Служби у справах дітей сільських, селищних рад забезпечують відновлення документів дітей, зокрема шляхом отримання від служб у справах дітей облдержадміністрацій (військових адміністрацій) засвідчених копій анкет та документів дітей, які перебувають на регіональному обліку.
Служби у справах дітей районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад (далі - служби у справах дітей) здійснюють:
безпосереднє ведення справ і координацію діяльності стосовно захисту прав дітей, зокрема дітей, які залишилися без батьківського піклування, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, а також стосовно здійснення передбачених законодавством заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей;
облік дітей, які залишилися без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; дітей, які можуть бути усиновлені; дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які прибули з інших територій; усиновлених дітей, за умовами проживання та виховання яких здійснюється нагляд; дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах; дітей, влаштованих під опіку, піклування, у прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, сім’ї патронатних вихователів; дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів; потенційних опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів; кандидатів в усиновлювачі, патронатні вихователі та їх помічники; нерухомого майна дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, зокрема дітей, які до утворення служб у справах дітей міськими, районними у містах (у разі утворення), селищними, сільськими радами перебували на відповідному обліку в службах у справах дітей райдержадміністрацій;
приймання та опрацювання заяв і документів, передбачених цим Порядком. Заяви, передбачені цим Порядком, подаються заявниками у паперовій формі під час особистого прийому у службі у справах дітей, крім випадків, коли цим Порядком передбачено подання заяви в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг та інтегровані з ним інформаційні системи Мінсоцполітики, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або в інший спосіб.”;
абзаци другий і третій пункту 4 викласти в такій редакції:
“Служба у справах дітей, до якої надійшло повідомлення про дитину, яка залишилася без батьківського піклування, повинна з’ясувати місце перебування дитини, її вік, відомості про батьків або осіб, які їх замінюють, обставини, за яких дитина залишилася без батьківського піклування, прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) та адресу особи, від якої надійшло повідомлення, та отримати іншу інформацію, що має істотне значення.
Служба у справах дітей у разі потреби подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради відомості про дитину, її батьків або осіб, які їх замінюють, та інформацію про обставини, за яких дитина залишилася без батьківського піклування, для надання необхідних соціальних послуг.”;
пункт 5 викласти в такій редакції:
“5. У разі надходження інформації про дитину, яка залишилася без батьківського піклування, до районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради така інформація невідкладно передається до служби у справах дітей.”;
в абзаці другому пункту 6 слова “, а у разі, коли дитина виявлена на території села, селища, - виконавчий орган сільської, селищної ради” виключити;
у пункті 8:
абзац четвертий викласти в такій редакції:
“Після вжиття невідкладних заходів до забезпечення безпеки дитини служба у справах дітей в той же день подає районній у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчому органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради клопотання про невідкладене відібрання дитини у батьків або осіб, які їх замінюють. Після надходження клопотання уповноважена особа районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради протягом одного дня розглядає порушене питання та приймає відповідне рішення.”;
абзаци сьомий і восьмий викласти в такій редакції:
“Служба у справах дітей за участю інших структурних підрозділів районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради здійснює підготовку документів для звернення органу опіки та піклування до суду про позбавлення батьків чи одного з них батьківських прав або відібрання дитини у матері, батька без позбавлення їх батьківських прав.
У разі прийняття судом рішення про відібрання дитини у батьків без позбавлення їх батьківських прав служба у справах дітей протягом тижня інформує структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради за місцем проживання сім’ї для надання соціальних послуг сім’ї. Результати проведеної роботи щодо надання соціальних послуг сім’ї враховуються службою у справах дітей під час підготовки висновку про доцільність поновлення або позбавлення батьків батьківських прав.”;
абзац перший пункту 22 викласти в такій редакції:
“22. Рішення про надання статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, приймається районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської чи районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради за місцем походження такої дитини за поданням служби у справах дітей.”;
у пункті 27:
підпункт 14 викласти в такій редакції:
“14) довідки про повернення матері, батька з місць позбавлення волі або звільнення з-під варти, заяви матері, батька, поданої районній у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчому органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради, про повернення їм дитини та висновку такого органу про можливість передачі дитини для подальшого виховання матері, батькові.
Служба у справах дітей за місцем походження дитини, позбавленої батьківського піклування, на підставі письмової заяви матері, батька, які повернулися з місць позбавлення волі, про повернення їм дитини обстежує їх житлово-побутові умови, перевіряє наявність або відсутність заробітку чи іншого доходу, про що складає відповідний акт, звертається до закладу, установи чи організації, що надає соціальні послуги дітям і сім’ям з дітьми (далі - соціальний заклад), та/або фахівця із соціальної роботи щодо забезпечення проведення оцінки їх потреб з метою встановлення спроможності матері, батька виконувати обов’язки з виховання дитини та догляду за нею та готує висновок районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради про можливість передачі дитини для подальшого виховання матері чи батькові.
У разі коли за результатами розгляду питання про можливість передачі дитини матері, батькові, які повернулися з місць позбавлення волі, районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради зробить висновок про неможливість передачі дитини для подальшого виховання матері, батькові, служба у справах дітей за місцем походження дитини, позбавленої батьківського піклування, протягом двох місяців збирає документи, необхідні для порушення питання про позбавлення батьків їх батьківських прав. Такі документи можуть бути підготовлені також у разі, коли після повернення з місць позбавлення волі або звільнення з-під варти батьки не звернулися із заявою про повернення дитини;”;
у підпунктах 16-18 слово “районній,” виключити;
абзац перший пункту 30 викласти в такій редакції:
“30. Рішення про втрату дитиною статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, на підставах, зазначених у пунктах 26 і 27 цього Порядку, приймається районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської чи районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради за місцем її походження за поданням служби у справах дітей.”;
у пункті 35:
абзац перший викласти в такій редакції:
“35. Після встановлення статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної в місті (у разі утворення), селищної, сільської ради за місцем походження такої дитини вживає вичерпних заходів до влаштування її в сім’ю громадян України (усиновлення, під опіку, піклування, у прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу).”;
абзац шостий викласти в такій редакції:
“Направлення (путівку) на зарахування дитини до закладу охорони здоров’я, загальної середньої освіти (зокрема спеціальних закладів загальної середньої освіти, закладів спеціалізованої освіти), іншого закладу або установи (незалежно від форми власності та органу, у сфері управління якого перебуває заклад), в яких проживають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, видає служба у справах дітей за місцем первинного обліку дитини за погодженням із структурним підрозділом з питань освіти, охорони здоров’я, соціального захисту населення відповідної місцевої держадміністрації (військової адміністрації) або виконавчим органом міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради, у сфері управління якого перебуває заклад.”;
у першому реченні абзацу восьмого слова “районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, районної в місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади” замінити словами “районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, районної в місті (у разі утворення), селищної, сільської ради”;
в абзаці дев’ятому слова “районну, районну у мм. Києві та Севастополі держадміністрацію, виконавчий орган міської, районної в місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади” замінити словами “районну у мм. Києві та Севастополі держадміністрацію, виконавчий орган міської, районної в місті (у разі утворення), селищної, сільської ради”;
пункт 38 доповнити абзацом такого змісту:
“Служби у справах дітей у співпраці з центрами надання соціальних послуг, центрами соціальних служб або фахівцями із соціальної роботи забезпечують пошук та первинний відбір осіб, які бажають взяти на виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, шляхом проведення інформаційних кампаній, співбесід, консультацій.”;
пункт 40 після абзацу вісімнадцятого доповнити новим абзацом такого змісту:
“Якщо заявники (заявник) є внутрішньо переміщеними особами, які бажають створити прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу, письмова заява подається до служби у справах дітей за залишеним (покинутим) місцем проживання або за фактичним місцем проживання (перебування) внутрішньо переміщеної особи (на вибір заявника).”.
У зв’язку з цим абзаци дев’ятнадцятий і двадцятий вважати відповідно абзацами двадцятим і двадцять першим;
в абзаці третьому пункту 41 слова “(у разі, коли місцем проживання заявників є територія села, селища, подає клопотання до служби у справах дітей відповідної сільської, селищної ради про обстеження умов проживання заявників та складення акта)” виключити;
абзац третій викласти в такій редакції:
“проводить обстеження умов проживання заявників, за результатами якого складає акт. У разі подання заявниками, які є внутрішньо переміщеними особами, заяви про створення прийомної сім’ї чи дитячого будинку сімейного типу до служби у справах дітей за залишеним (покинутим) місцем проживання акт обстеження умов проживання складається службою у справах дітей за фактичним місцем проживання (перебування) заявників та надсилається службі у справах дітей за місцем звернення таких осіб із заявою про створення прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу.”;
доповнити пункт після абзацу сьомого новим абзацом такого змісту:
“готує висновок про можливість заявника бути опікуном, піклувальником/можливість утворення прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу;”.
У зв’язку з цим абзаци восьмий і дев’ятий вважати відповідно абзацами дев’ятим і десятим;
пункт 42 викласти в такій редакції:
“42. Опіка, піклування над дитиною встановлюється рішенням районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради за наявності документів, зазначених у пункті 40 цього Порядку, висновку про доцільність (недоцільність) встановлення опіки, піклування та відповідність такої опіки, піклування інтересам дитини, складеного службою у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини, або судом.
Опікуном, піклувальником призначається переважно особа, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна чи піклувальника.
Ознайомлення потенційних опікунів, піклувальників з інформацією про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та видачу їм направлення для знайомства з дитиною здійснюють служби у справах дітей обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (військових адміністрацій), районних у м. Києві держадміністрацій, міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад за місцем первинного обліку дитини та Державна служба у справах дітей.
Служби у справах дітей обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (військових адміністрацій), районних у м. Києві держадміністрацій, міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад, Державна служба у справах дітей ведуть книгу обліку кандидатів в опікуни, піклувальники, яким надано інформацію про дітей. До книги обліку кандидатів в опікуни, піклувальники, яким надано інформацію про дітей, та до Єдиного банку даних вноситься інформація про всіх кандидатів в опікуни, піклувальники, яким надається інформація про дітей, а також про всіх дітей, з якими вони ознайомилися.”;
пункт 49 викласти в такій редакції:
“49. Орган, який встановив опіку, піклування, за заявою особи може звільнити її від здійснення повноважень опікуна, піклувальника.
Заява про звільнення від здійснення повноважень опікуна, піклувальника розглядається протягом місяця.
Районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради або суд може звільнити особу від здійснення повноважень опікуна, піклувальника у разі невиконання нею своїх обов’язків, зокрема вчинення домашнього насильства стосовно дитини, поміщення дитини до медичного, навчального, виховного закладу, іншого закладу або установи, в яких проживають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, у разі, коли між опікуном, піклувальником та дитиною склалися стосунки, які перешкоджають здійсненню опіки, піклування, а також за наявності обставин, зазначених у статті 212 Сімейного кодексу України. Прийняття рішення про звільнення особи від виконання повноважень опікуна, піклувальника здійснюється з урахуванням вимог статті 75 Цивільного кодексу України.
Якщо опіка, піклування були встановлені рішенням райдержадміністрації, така райдержадміністрація або її правонаступник може звільнити особу від виконання повноважень опікуна, піклувальника у випадках, передбачених абзацом третім цього пункту, за клопотанням районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради.
Служба у справах дітей готує проект рішення районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради про звільнення опікуна, піклувальника від здійснення повноважень або на вимогу суду - проект висновку районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради про доцільність звільнення опікуна, піклувальника від зазначених повноважень.”;
пункти 50 і 51 викласти в такій редакції:
“50. Опіка, піклування припиняється у разі:
передачі дитини батькам (усиновлювачам);
реєстрації шлюбу;
надання дитині повної цивільної дієздатності;
відмови від обов’язкової евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайної ситуації, під час дії на території України або в окремих її місцевостях надзвичайного або воєнного стану;
смерті опікуна, піклувальника або підопічного;
у випадках та на підставах, встановлених Цивільним кодексом України.
Проект висновку районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради для подання до суду (у разі встановлення опіки, піклування судом) або проект рішення районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради про припинення опіки, піклування готує відповідна служба у справах дітей.
Якщо опіка, піклування були встановлені рішенням районної держадміністрації, така райдержадміністрація або її правонаступник приймає рішення про припинення опіки, піклування за клопотанням районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради.
Якщо дитина досягла 14-річного віку, особа, яка виконувала обов’язки опікуна, стає піклувальником без прийняття окремого рішення.
Окреме рішення також не приймається у разі досягнення підопічним повноліття або його смерті.
51. У разі загрози для життя або здоров’я дитини районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської чи районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради може прийняти рішення про негайне відібрання дитини в опікуна, піклувальника.
У разі коли дитина відібрана в опікуна, піклувальника, служба у справах дітей за місцем проживання дитини забезпечує її тимчасове влаштування та протягом семи робочих днів подає клопотання районній у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчому органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради про припинення опіки, піклування, які протягом 10 робочих днів розглядають клопотання та приймають відповідне рішення.
У разі коли опіка, піклування були встановлені рішенням райдержадміністрації, така райдержадміністрація або її правонаступник приймає рішення про припинення опіки, піклування у випадку, передбаченому абзацом першим цього пункту, за клопотанням районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради.”;
пункти 52 і 53 викласти в такій редакції:
“52. Служба у справах дітей із залученням (за потреби) працівників органів освіти та охорони здоров’я за місцем проживання дитини здійснює контроль за умовами утримання, навчання, виховання дитини, над якою встановлено опіку, піклування, шляхом відвідування родини. Періодичність відвідувань установлюється окремим графіком, але не рідше ніж один раз на рік, крім першої перевірки, яка проводиться через три місяці після встановлення опіки, піклування.
53. Щороку служба у справах дітей готує висновок про стан утримання, навчання та виховання дитини, над якою встановлено опіку, піклування, на основі інформації, що подається уповноваженою посадовою особою закладу дошкільної або загальної середньої освіти, у якому навчається дитина, дільничним лікарем-педіатром, уповноваженою посадовою особою Національної поліції, соціальним працівником або фахівцем із соціальної роботи, у разі здійснення соціального супроводу сім’ї.”;
в абзаці першому пункту 53-1 слова “Районна, районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади” замінити словами “Районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради”;
пункт 57 викласти в такій редакції:
“57. Районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради за місцезнаходженням майна забезпечує збереження майна дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і вживає заходів до встановлення опіки над майном. Рішення про встановлення опіки над майном приймається за місцезнаходженням майна за поданням служби у справах дітей. Якщо місце походження дитини не є місцезнаходженням її майна, копія рішення надсилається службою у справах дітей за місцезнаходженням майна до служби у справах дітей за місцем походження дитини.
Якщо опіка, піклування над майном дитини встановлені рішенням райдержадміністрації, така райдержадміністрація або її правонаступник інформує про це районну у мм. Києві та Севастополі держадміністрацію, виконавчий орган міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради за місцезнаходженням майна для забезпечення його збереження.”;
у пункті 60:
в абзаці першому слова “Районна, районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади” замінити словами “Районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради”;
доповнити пункт після абзацу першого новим абзацом такого змісту:
“У разі коли опіка, піклування над майном дитини були встановлені рішенням райдержадміністрації, така райдержадміністрація або її правонаступник приймає рішення про припинення опіки, піклування над майном дитини у випадку, передбаченому абзацом першим цього пункту, за клопотанням районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради.”.
У зв’язку з цим абзаци другий - шостий вважати відповідно абзацами третім - сьомим;
у пунктах 62 і 63 слова “районна, районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади” замінити словами “районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради”;
у пункті 65:
в абзацах першому - третьому слова “районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади” замінити словами “районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради”;
в абзаці четвертому слова “районна, районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади” замінити словами “районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради”;
пункти 67 і 68 викласти в такій редакції:
“67. Дозвіл на вчинення правочинів щодо нерухомого майна, право власності на яке або право користування яким має дитина надається районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради за поданням служби у справах дітей після проведення зазначеною службою перевірки документів за місцезнаходженням майна протягом одного місяця з дня надходження заяви про вчинення правочинів щодо нерухомого майна дитини лише у разі гарантування збереження її права на житло і оформляється рішенням, витяг з якого видається заявникам службою у справах дітей. Для здійснення правочинів щодо нерухомого майна дитини батьки, опікуни або піклувальники подають службі у справах дітей документи, зазначені у пункті 66 цього Порядку. Служба у справах дітей розглядає протягом 10 робочих днів подані документи та з’ясовує наявність (відсутність) обставин, що можуть бути підставою для відмови у наданні дозволу на вчинення правочинів щодо нерухомого майна дитини.
У разі виїзду сім’ї, в якій виховується дитина, за межі населеного пункту придбання житла здійснюється з урахуванням інтересів дитини.
Районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради може відмовити у наданні дозволу на вчинення правочинів щодо нерухомого майна дитини з одночасним зверненням до нотаріуса для накладення заборони відчуження такого майна лише у випадках, передбачених частиною п’ятою статті 177 Сімейного кодексу України.
У разі усунення обставин, що обумовили накладення заборони відчуження нерухомого майна дитини, районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради звертається в установленому законодавством порядку до нотаріуса для зняття заборони відчуження такого майна.
Рішення органу опіки та піклування про надання дозволу на вчинення правочинів щодо нерухомого майна дитини або відмову у його наданні може бути оскаржено до суду.
68. Якщо батьки, опікуни, піклувальники не виконують рішення органу опіки та піклування щодо збереження майна дитини, служба у справах дітей подає голові районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради клопотання про необхідність звернення до суду з метою захисту майнових та житлових прав дитини.”;
у першому реченні абзацу третього пункту 69 та абзаці третьому пункту 71 слова “районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади” замінити словами “районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради”;
в абзаці сьомому пункту 72 слова “районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади” замінити словами “районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради”;
в абзаці одинадцятому слова “районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади” замінити словами “районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради”;
в абзаці вісімнадцятому слова “Районна, районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади” замінити словами “Районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради”;
в абзаці четвертому пункту 73 слова “районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади” замінити словами “районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради”;
у пункті 74 слова “районна, районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади” замінити словами “районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради”;
у пункті 75 слова “або виконавчий орган сільської, селищної ради за місцем виявлення дитини здійснюють заходи” замінити словами “здійснює заходи”;
у пункті 76:
в абзаці четвертому слова “районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради територіальної громади” замінити словами “районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради”;
доповнити пункт абзацами такого змісту:
“У разі перебування дитини, батьки якої перебувають на територіях, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)/тимчасово окупованій території, в евакуації за кордоном у складі вихованців закладів різного типу, форми власності та підпорядкування, акт за формою згідно з додатком 11 складається та підписується представниками служби у справах дітей, територіального органу ДСНС та органу Національної поліції за місцем походження дитини, а у разі переміщення місцевої держадміністрації (військової адміністрації) за місцем походження дитини з району проведення воєнних (бойових) дій, тимчасово окупованих територій - представниками територіального органу ДСНС та органу Національної поліції за місцем розташування місцевих держадміністрацій (військових адміністрацій) та органів місцевого самоврядування, які перемістилися.
Після припинення або скасування надзвичайного або воєнного стану статус дитини повинен бути підтвердженим чи спростованим на підставі документів, передбачених законодавством.”;
абзац четвертий пункту 78 викласти в такій редакції:
“Влаштування дітей, які залишилися без батьківського піклування, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, до прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, передача дітей під опіку, піклування громадян України, які проживають (перебувають) на території України, із якої проводиться обов’язкова евакуація населення, а також територіях активних бойових дій та тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації, не проводиться.”;
в абзаці першому пункту 78-1 слово “родичів” виключити;
абзац перший викласти в такій редакції:
“78-2. Під час введення надзвичайного або воєнного стану на території України діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, які тимчасово переміщені (евакуйовані) за межі України із закладів різного типу, форми власності та підпорядкування, а також діти, які набули статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, під час перебування в евакуації за межами України можуть бути влаштовані до прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, передані під опіку, піклування громадян України, які проживають (перебувають) на території України, з урахуванням вимог абзацу четвертого пункту 78 цього Порядку.”;
абзац другий після слів “Ознайомлення прийомних батьків, батьків-вихователів” доповнити словами “, потенційних опікунів, піклувальників”;
абзаци третій і четвертий викласти в такій редакції:
“Рішення про влаштування дитини, яка тимчасово переміщена (евакуйована) за межі України, до прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу, влаштування під опіку, піклування приймається районними в м. Києві держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад (військовими адміністраціями населених пунктів) за місцем утворення прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу, а про передачу дитини під опіку, піклування - за місцем проживання (перебування) потенційного опікуна, піклувальника.
У разі коли до тимчасового переміщення (евакуації) дитини за межі України відбулося знайомство дитини з прийомними батьками, батьками-вихователями, потенційним опікуном, піклувальником та дитина надала згоду на влаштування в сім’ю, про що було складено відповідні акти за формами, передбаченими Порядком взаємодобору сім’ї та дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, затвердженим наказом Мінсоцполітики, рішення про влаштування дитини в прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, під опіку, піклування приймається з урахуванням таких актів. Якщо від часу складення акта про надання згоди дитини на влаштування в сім’ю минуло більше шести місяців, згода дитини на влаштування в сім’ю з’ясовується повторно.”;
абзац перший пункту 78-4 після слів “прийомних батьків, батьків-вихователів” доповнити словами “, потенційних опікунів, піклувальників”;
в абзаці шостому пункту 78-5 слова “районні, районні у м. Києві держадміністрації (районні військові адміністрації), виконавчі органи міської, районної у місті (у разі утворення) ради (міські військові адміністрації)” замінити словами “районні у м. Києві держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад (військових адміністрацій населених пунктів)”;
в абзаці першому пункту 78-6 слова “районної, районної у м. Києві держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради (міської військової адміністрації), сільської, селищної ради” замінити словами “районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради (військової адміністрації населеного пункту)”;
абзаци перший - третій пункту 79-1 викласти в такій редакції:
“79-1. Під час введення надзвичайного або воєнного стану на території України рішення про взяття дитини на первинний облік приймається службами у справах дітей районних у м. Києві держадміністрацій, міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад (військових адміністрацій населених пунктів) за місцем походження або виявлення дитини.
Під час введення надзвичайного або воєнного стану на території України рішення про надання статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, приймається районними у м. Києві держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад (військовими адміністраціями населених пунктів) за місцем походження або виявлення дитини.
У разі коли служби у справах дітей районних у м. Києві держадміністрацій, міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад (військових адміністрацій населених пунктів) за місцем походження чи виявлення дитини не здійснюють своїх повноважень, рішення про взяття дитини на первинний облік, надання статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, приймається:”;
абзац перший пункту 79-3 після слів “за місцем проживання (перебування) опікуна, піклувальника” доповнити словами “, а у разі, коли потенційний опікун, піклувальник перебуває за межами України, - за місцем його проживання (перебування) в Україні до тимчасового переміщення (евакуації)”;
в абзаці першому пункту 79-5 слова “районної, районної у м. Києві держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу сільських, селищних, міських рад (військової адміністрації населених пунктів)” замінити словами “районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради (військових адміністрацій населених пунктів)”;
пункт 80 викласти в такій редакції:
“80. Під час дії на території України надзвичайного або воєнного стану проходження особами, які перебувають з дитиною у сімейних відносинах, в сім’ї яких влаштовуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, під опіку, піклування, курсу навчання з виховання таких дітей у центрі соціальних служб не вимагається.”;
в абзаці першому і п’ятому пункту 81-1 слова “Районні, районні у м. Києві держадміністрації, районні військові адміністрації, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад” замінити словами “Районні у м. Києві держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад (військові адміністрації населених пунктів)”;
доповнити Порядок пунктом 82-1 такого змісту:
“82-1. Службами у справах дітей обласних, Київської міської держадміністрацій (військових адміністрацій) забезпечується ведення обліку (у формі списків) прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, сімей опікунів, піклувальників, сімей патронатних вихователів (за місцем їх проживання (перебування) до тимчасового переміщення (евакуації), які:
тимчасово перемістились (евакуювались) в межах України;
тимчасово перемістились (евакуювались) за межі України;
перебувають на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України.
Прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни, піклувальники, патронатні вихователі зобов’язані протягом 10 календарних днів письмово (поштовим відправленням або електронною поштою) повідомити службі у справах дітей за місцем свого проживання про тимчасове переміщення (евакуацію) в межах України або за межі України, зміну місця тимчасового переміщення (евакуації), повернення з евакуації, виїзду з тимчасово окупованої Російською Федерацією території України із зазначенням адреси перебування сім’ї та дітей, влаштованих до сім’ї.
Служби у справах дітей районних у м. Києві держадміністрацій, міських, районних у містах (у разі їх утворення), селищних, сільських рад за місцем проживання (перебування) сімей до тимчасового переміщення (евакуації) забезпечують збір інформації про місце перебування сімей, зазначених в абзацах другому - четвертому цього пункту, внесення її до обліково-статистичних карток прийомних батьків, батьків-вихователів, опікунів, піклувальників, патронатних вихователів в Єдиному банку даних та подання до служб у справах дітей обласних, Київської міської держадміністрацій (військових адміністрацій).
Служби у справах дітей обласних, Київської міської держадміністрацій (військових адміністрацій) подають щокварталу інформацію про кількість сімей, зазначених в абзацах другому - четвертому цього пункту, а також списки сімей, зазначених в абзаці третьому цього пункту (із зазначенням прізвища, власного імені, по батькові (за наявності) опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, патронатних вихователів, прізвища, власного імені, по батькові (за наявності), дати народження кожної дитини, влаштованої в сім’ю, країни та адреси їх перебування) до Державної служби у справах дітей. Інформація про сім’ї, які перебувають за межами України, також подається до Нацсоцслужби.”;
в абзацах дванадцятому та шістнадцятому пункту 83 слова “районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад” замінити словами “районних у м. Києві держадміністрацій, міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад”;
в абзаці чотирнадцятому пункту 84 слова “районної, районної у м. Києві держадміністрації (районної військової адміністрації), виконавчого органу” замінити словами “районної у м. Києві держадміністрації (військової адміністрації)”;
у додатках до Порядку:
додаток 7 викласти в такій редакції:
“Додаток 7
до Порядку
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 18 червня 2025 р. № 702)
ОПИС МАЙНА
дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування
додатки 12-14 викласти в такій редакції:
“Додаток 12
до Порядку
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 18 червня 2025 р. № 702)
НАПРАВЛЕННЯ (ПУТІВКА)
на влаштування/зарахування дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, до закладу охорони здоров’я, загальної середньої освіти (зокрема спеціальних закладів загальної середньої освіти, закладів спеціалізованої освіти), іншого закладу або установи (незалежно від форми власності та підпорядкування)
“Додаток 13
до Порядку
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 18 червня 2025 р. № 702)
ВИСНОВОК
про підтвердження місця проживання дитини для її тимчасового виїзду за межі України
“Додаток 14
до Порядку
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 18 червня 2025 р. № 702)
РІШЕННЯ/РОЗПОРЯДЖЕННЯ”;
- 3) У Типовому положенні про комісію з питань захисту прав дитини, затвердженому зазначеною постановою:
у пункті 1 слова “районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади” замінити словами “районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради”;
у підпункті 1 пункту 4 слова “районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, сільських, селищних рад об’єднаних територіальних громад” замінити словами “районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення), селищних, сільських рад”;
у пункті 6:
абзац перший викласти в такій редакції:
“6. Комісію очолює голова районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради.”;
абзац третій викласти в такій редакції:
“Заступник голови районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради може виконувати повноваження заступника голови комісії.”;
пункт 7 викласти в такій редакції:
“7. До складу комісії на громадських засадах входять керівники структурних підрозділів районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради з питань освіти, охорони здоров’я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центрів соціальних служб, заступники керівників органів Національної поліції (органів ювенальної превенції) та Мін’юсту, закладів освіти, охорони здоров’я, соціального захисту населення.”.
5. У постанові Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 552 “Деякі питання виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, у тому числі з інвалідністю, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях за принципом “гроші ходять за дитиною”, оплати послуг із здійснення патронату над дитиною та виплати соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя, підтримки малих групових будинків” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 53, ст. 1840):
1) у назві постанови слова “, оплати послуг із здійснення патронату над дитиною та виплати соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя, підтримки малих групових будинків” виключити;
2) абзац другий пункту 5 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, у тому числі з інвалідністю, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях за принципом “гроші ходять за дитиною”, затвердженого зазначеною постановою, після слів “(у разі її утворення)” доповнити словами “, селищної, сільської”.
6. Абзац дев’ятий пункту 7 Типового положення про республіканський Автономної Республіки Крим, обласний, Київський та Севастопольський міський центр соціальних служб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2020 р. № 479 “Деякі питання діяльності центрів соціальних служб” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 50, ст. 1567), після слів “кваліфікації таких осіб” доповнити словами “, зокрема з питань догляду за дітьми, ураженими ВІЛ-інфекцією”.