Про затвердження Порядку проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом
Тип: Постанова Кабінету Міністрів України; Порядок, Положення
Видавник: Кабінет Міністрів України
Номер: 677-2019-п
Прийнято: 2019-07-10
Чинна редакція від: 2026-04-08
Стан: in_force
Rada ID: 677-2019-%D0%BF
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 10 липня 2019 р. № 677
Київ
Про затвердження Порядку проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом
_Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
Відповідно до частини сьомої статті 29 Закону України “Про ринок електричної енергії” Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом, що додається.
Прем'єр-міністр України
В.ГРОЙСМАН
Інд. 37
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 10 липня 2019 р. № 677
ПОРЯДОК
проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом
У тексті Порядку слово “Міненерговугілля” у всіх відмінках замінено словом “Міненерго” згідно з Постановами КМ № 718 від 22.07.2020, № 1041 від 06.10.2021
Загальні питання
1. Цей Порядок визначає процедуру проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності з метою забезпечення енергетичної безпеки держави та ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації проти України та виконання заходів з управління попитом, які, зокрема, включають заходи з будівництва нової генеруючої потужності, проведення реконструкції (модернізації) діючої генеруючої потужності, продовження строку експлуатації енергоблоків атомних електростанцій (далі - конкурс).
Пункт 1 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
2. Дія цього Порядку поширюється на суб’єктів господарювання, які мають намір:
побудувати нову генеруючу потужність;
провести реконструкцію (модернізацію) діючої генеруючої потужності;
продовжити строк експлуатації енергоблоків атомних електростанцій;
виконати заходи з управління попитом.
Суб’єктам господарювання, яким надається або надавалася підтримка та/або компенсація витрат, пов’язаних із будівництвом, реконструкцією, модернізацією, ремонтом та/або експлуатацією електроустановок об’єкта електроенергетики, шляхом застосування механізму покладення спеціального обов’язку для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії відповідно до положень Закону України “Про ринок електричної енергії” (далі - Закон) або шляхом застосування механізму покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу відповідно до Закону України “Про ринок природного газу” не може бути надано підтримку та/або компенсацію витрат, пов’язаних із будівництвом, реконструкцією, модернізацією, ремонтом та/або експлуатацією електроустановок об’єкта електроенергетики, за яким уже надавалася або надається підтримка та/або компенсація таких витрат.
Абзац шостий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026
3. Терміни, що вживаються в цьому Порядку, мають таке значення:
1) гарантійне забезпечення - загальний обсяг фінансового забезпечення у вигляді банківської гарантії та/або грошового внеску, що надається як гарантія виконання зобов’язань учасника конкурсу та/або переможця конкурсу перед оператором системи передачі за результатами відповідного конкурсу;
2) гранична ціна - встановлена Кабінетом Міністрів України максимальна можлива ціна за 1 кВт·год електричної енергії з урахуванням податку на додану вартість, в межах якої учасник конкурсу може подати свою цінову пропозицію;
Підпункт 2 пункту 3 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
2-1) доступна потужність - дозволена (договірна) потужність відпуску електричної енергії генеруючої одиниці (кВт), щодо якої укладено договір про надання послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності;
Пункт 3 доповнено підпунктом 2-1 згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026
2-2) лот - частина обсягу необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом, яка передбачена для розподілу на конкурсі. У разі визначення у рішенні Кабінету Міністрів України про проведення конкурсу окремих областей (регіонів), на території яких буде здійснюватися будівництво генеруючої потужності та/або виконання заходів з управління попитом, встановлюються окремі регіональні лоти;
Пункт 3 доповнено підпунктом 2-2 згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026
3) максимальна величина додаткової потужності - визначений умовами конкурсу максимальний обсяг потужності, виражений у МВт, що може бути запропонований учасником конкурсу для надання послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності;
4) мінімальна величина додаткової потужності - визначений умовами конкурсу мінімальний обсяг потужності, виражений у МВт, що може бути запропонований учасником конкурсу для надання послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності;
5) плата за послугу з виконання заходів з управління попитом - відшкодування переможцю конкурсу витрат, пов’язаних із наданням послуги з виконання заходів з управління попитом, визначеної умовами конкурсу згідно з його конкурсною пропозицією, що здійснюється в національній валюті;
6) плата за послугу із забезпечення розвитку генеруючої потужності - відшкодування переможцю конкурсу частини витрат, пов’язаних із наданням послуги, що здійснюється в національній валюті;
Підпункт 6 пункту 3 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
7) учасник конкурсу - суб’єкт господарювання, який подав конкурсну пропозицію відповідно до вимог конкурсної документації та цього Порядку;
Підпункт 7 пункту 3 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
8) цінова пропозиція учасника конкурсу (далі - цінова пропозиція) - заявлена учасником конкурсу пропозиція розрахункової ціни продажу або купівлі 1 кВт·год електричної енергії, відпущеної у визначені умовами конкурсу часові інтервали (розрахункові періоди) на об’єкті електроенергетики, щодо якого учасник конкурсу має намір набути право на підтримку у вигляді послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності або послуги з виконання заходів з управління попитом, що враховує очікувану плату за відповідну послугу.
Підпункт 8 пункту 3 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
Інші терміни в цьому Порядку вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про ринок електричної енергії”, “Про публічні закупівлі”, “Про державну допомогу суб’єктам господарювання”, “Про Антимонопольний комітет України”, Правилах ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 р. № 307, Кодексі системи передачі, затвердженому постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 р. № 309, Кодексі систем розподілу, затвердженому постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 р. № 310, Правилах роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 р. № 312, Кодексі комерційного обліку, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 р. № 311.
Абзац пункту 3 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
3-1. Учасником конкурсу не може бути суб’єкт господарювання:
щодо якого або щодо учасників (засновників, акціонерів), кінцевих бенефіціарних власників якого застосовано спеціальні економічні або інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України “Про санкції”, або міжнародні санкції відповідно до Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”;
який має серед прямих чи опосередкованих (через іншу фізичну чи юридичну особу) власників корпоративних прав державу, визнану Верховною Радою України державою-окупантом та/або державою-агресором;
який має серед учасників (засновників, акціонерів), кінцевих бенефіціарних власників, керівників суб’єктів господарювання громадян держави, визнаної Верховною Радою України державою-окупантом та/або державою-агресором;
який володіє прямо чи опосередковано (через іншу фізичну чи юридичну особу) корпоративними правами юридичної особи, утвореної та зареєстрованої відповідно до законодавства держави, визнаної Верховною Радою України державою-окупантом та/або державою-агресором;
місцезнаходженням якого є тимчасово окупована територія України та/або який провадить діяльність на тимчасово окупованій території України.
Порядок доповнено пунктом 3-1 згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026
4. Конкурс проводиться з дотриманням таких принципів:
1) забезпечення добросовісної конкуренції серед учасників;
2) відкритості та прозорості;
3) недискримінації учасників;
4) об’єктивної і неупередженої оцінки конкурсних пропозицій учасників конкурсу;
5) запобігання корупційним діям і зловживанням під час проведення конкурсу.
Ініціювання конкурсу
5. Оператор системи передачі протягом 30 календарних днів з дня затвердження Регулятором звіту з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей та результатів проведення моніторингу безпеки постачання електричної енергії подає Міненерго висновки та пропозиції щодо:
Абзац перший пункту 5 в редакції Постанови КМ № 1041 від 06.10.2021
1) необхідності проведення конкурсу разом з відповідним обґрунтуванням;
2) обсягу необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом із зазначенням (у разі потреби) окремих лотів для визначених областей (регіонів);
Абзац третій пункту 5 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
3) мінімальної та максимальної величини додаткової потужності та/або величин (обсягів) впливу на графік електричного навантаження внаслідок виконання заходів з управління попитом;
4) технічних вимог, включаючи технічні характеристики генеруючої потужності об’єктів електроенергетики та/або обладнання, з використанням якого виконані заходи з управління попитом;
Абзац п'ятий пункту 5 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
5) часових інтервалів (розрахункових періодів), протягом яких переможець конкурсу може набути право на підтримку у вигляді послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності та/або послуги з виконання заходів з управління попитом (за потреби).
Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026
У період воєнного стану оператор системи передачі подає Міненерго зазначені висновки та пропозиції без врахування строку, передбаченого абзацом першим цього пункту.
Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026
6. У разі застосування як стимулу плати за послугу із забезпечення розвитку генеруючих потужностей та/або послугу з виконання заходів з управління попитом Міненерго звертається до Регулятора із запитом щодо визначення граничної ціни, який протягом 20 робочих днів з дня надходження такого запиту подає відповідні пропозиції.
Гранична ціна розраховується за такою формулою:
де PМ - гранична ціна (євроцент за 1 кВт·год (з двома знаками після коми);
РDAM - середньозважена ціна електричної енергії на ринку “на добу наперед” за попередні 12 місяців у часові інтервали (розрахункові періоди), визначені умовами конкурсу (євроцент за 1 кВт·год (з двома знаками після коми). Зазначена ціна визначається у гривневому еквіваленті до євро, розрахованому за середнім офіційним курсом гривні до євро, встановленим Національним банком для місяця, в якому Міненерго звернулося до Регулятора із запитом щодо визначення граничної ціни;
AR - облікова ставка Національного банку, яка встановлена на день, що передує дню звернення Міненерго до Регулятора із запитом щодо визначення граничної ціни.
У разі застосування інших стимулів, визначених Законом, Міненерго опрацьовує разом з Регулятором та у разі потреби з іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, а також оператором системи передачі пропозиції щодо визначення виду, розміру (в тому числі граничної ціни) таких стимулів. Результатом такого опрацювання є розроблення узгоджених пропозицій, на основі яких готується проект рішення Кабінету Міністрів України про проведення конкурсу.
Пункт 6 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
7. Міненерго протягом 60 календарних днів з дня отримання висновків та пропозицій оператора системи передачі готує проект рішення про проведення конкурсу із застосуванням стимулів, визначених положеннями Закону, та подає Кабінетові Міністрів України.
Пункт 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1041 від 06.10.2021
8. Рішення про проведення конкурсу приймає Кабінет Міністрів України за поданням Міненерго і визначає:
1) строки проведення конкурсу;
2) обсяг необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом;
Підпункт 2 пункту 8 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
2-1) інформацію щодо території, призначеної для будівництва генеруючої потужності та/або виконання заходів з управління попитом. У разі визначення окремих областей (регіонів) зазначається відповідний їм обсяг регіонального лота в межах загального обсягу необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом;
Пункт 8 доповнено підпунктом 2-1 згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026
3) стимули та порядок їх застосування, граничну ціну та строк оплати наданої послуги в разі застосування як стимулу плати за послугу із забезпечення розвитку генеруючих потужностей;
Підпункт 3 пункту 8 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
4) максимальний граничний строк введення генеруючої потужності в експлуатацію та/або початку виконання заходів з управління попитом;
5) мінімальну та максимальну величину додаткової потужності (при цьому мінімальна величина додаткової потужності не може перевищувати обсяг найменшого лоту) та/або значення величин (обсягів) впливу на графік електричного навантаження у результаті виконання заходів з управління попитом;
Підпункт 5 пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026
6) вимоги щодо мінімального строку гарантованої (проектної) експлуатації (годин напрацювання) обладнання після введення в експлуатацію генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом;
7) основні технічні вимоги, включаючи технічні характеристики генеруючих потужностей для забезпечення необхідних режимів роботи генеруючих потужностей та/або обладнання для виконання заходів з управління попитом;
8) часові інтервали (розрахункові періоди), протягом яких переможець конкурсу може набути право на підтримку у вигляді послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності та/або послуги з виконання заходів з управління попитом (за потреби).
Пункт 8 доповнено підпунктом 8 згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026
9. Рішення Кабінету Міністрів України про проведення конкурсу та умови проведення такого конкурсу оприлюднюється на офіційних вебсайтах Міненерго та оператора системи передачі та повідомляється Секретаріатові Енергетичного Співтовариства не пізніше ніж через п’ять робочих днів з дня його прийняття.
Формування конкурсної комісії
10. У разі застосування як стимулу плати за послугу із забезпечення розвитку генеруючих потужностей та/або заходів з управління попитом наказом Міненерго утворюється протягом 30 календарних днів з дати прийняття рішення Кабінету Міністрів України про проведення конкурсу комісія з проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом (далі - конкурсна комісія). Повноваження та регламент роботи конкурсної комісії визначається Положенням про комісію з проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом згідно з додатком.
У разі застосування як стимулу механізму державно-приватного партнерства утворення конкурсної комісії здійснюється відповідно до вимог Закону України “Про державно-приватне партнерство”.
У разі застосування інших стимулів Міненерго готує проект рішення Кабінету Міністрів України про порядок формування та роботи конкурсної комісії з урахуванням особливостей застосування відповідних стимулів та подає його Кабінетові Міністрів України. Після прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України здійснюється формування конкурсної комісії та уповноваженими на це органами забезпечується робота такої комісії.
Вимоги до конкурсної документації та учасників конкурсу
11. Оператор системи передачі не пізніше ніж через два місяці з дня прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України про проведення конкурсу розробляє конкурсну документацію і подає її на затвердження конкурсної комісії.
Абзац перший пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1041 від 06.10.2021
Конкурсна документація викладається українською та англійською мовами.
Визначальним є текст, викладений українською мовою.
12. Затверджена конкурсна документація оприлюднюється протягом п’яти календарних днів на офіційних веб-сайтах Міненерго, оператора системи передачі та надається Секретаріатові Енергетичного Співтовариства.
Пункт 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1041 від 06.10.2021
13. Конкурсна документація не є об’єктом авторського права та/або суміжних прав.
14. Конкурсна документація не повинна містити вимоги, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників конкурсу.
15. Одночасно з оприлюдненням конкурсної документації конкурсна комісія запрошує уповноважених представників суб’єктів господарювання, які мають намір брати участь у конкурсі з будівництва нової генеруючої потужності, проведення реконструкції або модернізації, на нараду щодо вимог до конкурсної документації, умов договорів, процедур, яких повинні дотримуватися всі учасники конкурсу, шляхом розміщення інформаційного повідомлення на офіційному веб-сайті Міненерго та оператора системи передачі із зазначенням часу та місця проведення такої наради у строк не раніше ніж через 20 календарних днів та не пізніше ніж через 30 календарних днів з дати оприлюднення конкурсної документації проводить таку нараду.
16. Після проведення наради конкурсна комісія може прийняти рішення щодо внесення змін до конкурсної документації, які затверджуються протоколом конкурсної комісії. У разі прийняття такого рішення конкурсна документація із змінами не пізніше ніж через 15 календарних днів з дати проведення наради оприлюднюється українською та англійською мовами на офіційних веб-сайтах Міненерго, оператора системи передачі та надається Секретаріатові Енергетичного Співтовариства. У разі наявності розбіжностей у текстах, викладених українською та англійською мовами, визначальним є текст, викладений українською мовою.
17. У конкурсній документації не підлягають змінам умови, які визначені відповідним рішенням Кабінету Міністрів України щодо проведення конкурсу.
18. Конкурсна документація повинна містити, зокрема:
1) інструкцію з підготовки та подання конкурсної пропозиції;
2) перелік документів учасника конкурсу з вимогами до них, що повинен включати, зокрема:
інформацію за формою, визначеною в конкурсній документації, про кінцевого бенефіціарного власника. У разі коли особа не має кінцевого бенефіціарного власника, зазначається інформація про відсутність кінцевого бенефіціарного власника та причина його відсутності;
копії документів, що містять інформацію про органи управління учасника конкурсу, установчий документ, рішення про обрання на посаду керівника та інших членів органів управління учасника конкурсу (у разі, коли це передбачено в установчому документі) (тільки для юридичних осіб);
перелік уповноважених осіб та їх довіреності;
інформацію за формою, визначеною в конкурсній документації, про осіб, пов’язаних із учасником конкурсу відносинами щодо здійснення контролю (перелік юридичних осіб та/або фізичних осіб - підприємців).
Зазначена інформація повинна бути актуальною на дату подання конкурсної пропозиції;
- 3) вимоги до конкурсної пропозиції, що повинні, зокрема, містити інформацію про:
основні технічні вимоги, включаючи технічні характеристики генеруючих потужностей та/або обладнання для виконання заходів з управління попитом, а також обсяг даних, які підтверджують відповідність технічних параметрів заявленої генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом вимогам Кодексу системи передачі;
мінімальну та максимальну величину пропозицій додаткової потужності та/або значення величин (обсягів) впливу на графік електричного навантаження у результаті виконання заходів з управління попитом;
необхідні режими роботи генеруючої потужності та/або обладнання для виконання заходів з управління попитом;
максимальний граничний строк введення об’єкта електроенергетики у промислову експлуатацію;
мінімальний строк гарантованої (проектної) експлуатації (години напрацювання) обладнання генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом;
строк оплати наданої послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності та/або послуги з виконання заходів з управління попитом, що визначений рішенням Кабінету Міністрів України про проведення конкурсу, у разі застосування як стимулу плати за послугу із забезпечення розвитку генеруючих потужностей та/або послугу з виконання заходів з управління попитом;
4) вимоги до складу, форми, строку дії гарантійного забезпечення участі у конкурсі щодо кожної цінової пропозиції та гарантійного забезпечення виконання зобов’язань за договором (у разі визнання учасника переможцем конкурсу) щодо кожного об’єкта будівництва;
5) вимоги до оформлення конкурсної пропозиції (у разі потреби інформація щодо планів, креслень, схем, графіків, діаграм, обґрунтувань тощо);
6) відомості про стимули, що надаються переможцю конкурсу, та порядок їх застосування. У разі застосування як стимулу плати за послугу із забезпечення розвитку генеруючих потужностей та/або послугу з виконання заходів з управління попитом додатково зазначаються часові інтервали (розрахункові періоди), протягом яких переможець конкурсу може набути право на підтримку, гранична ціна, інформація щодо території, призначеної для будівництва генеруючої потужності та/або виконання заходів з управління попитом, включаючи окремі області (регіони) та відповідні їм регіональні лоти (у разі наявності) згідно з рішенням Кабінету Міністрів України про проведення конкурсу;
7) критерії визначення переможця (переможців) конкурсу;
8) вимоги до складу, форми, строку дії цінової пропозиції;
9) спосіб, місце та кінцевий строк подання конкурсних пропозицій;
10) проект договору, що повинен бути укладений з переможцем (переможцями) конкурсу;
11) строк укладення договору з переможцем (переможцями) конкурсу;
12) банківські реквізити, рахунок оператора системи передачі для надання гарантійного забезпечення участі у конкурсі;
13) процедуру подання запитів та надання роз’яснень щодо конкурсної документації;
14) місце, дату і час розкриття конкурсних пропозицій;
15) прізвище, власне ім’я, по батькові (у разі наявності), номери телефонів, посаду та адресу голови та секретаря конкурсної комісії.
Пункт 18 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
19. Кваліфікаційні вимоги не повинні створювати переваги для окремих учасників конкурсу, містити дискримінаційні положення, посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію, джерело його походження чи виробника, крім загальноприйнятих назв. У разі коли таке посилання необхідне, кваліфікаційні вимоги повинні містити вираз “або еквівалент”.
20. Конкурсна документація може містити додаткову пояснювальну інформацію.
Вимоги до мінімальної та максимальної величини додаткової потужності
21. Мінімальна величина додаткової потужності визначається оператором системи передачі виходячи з принципів:
1) керованості (диспетчеризації) об’єктів генеруючої потужності;
2) можливості надання допоміжних послуг із забезпечення процесів підтримання параметрів операційної безпеки в об’єднаній енергетичній системі.
22. Мінімальна та максимальна величина додаткової потужності встановлюється для кожного конкурсу окремо і є єдиною для всіх учасників конкурсу.
23. У конкурсній документації мінімальна та максимальна величина додаткової потужності наводиться способом, який виключає подвійне тлумачення, - одним числовим значенням, вираженим у мегаватах (МВт), без зазначення відхилень у більший чи менший бік.
24. Максимальна величина додаткової потужності визначається оператором системи передачі виходячи з необхідності дотримання меж операційної безпеки системи передачі України, але не може бути більшою, ніж величина необхідної генеруючої потужності та/або величина впливу на графік електричного навантаження у результаті виконання заходів з управління попитом, визначений рішенням Кабінету Міністрів України.
Пункт 24 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026
24-1. Мінімальна величина додаткової потужності визначається оператором системи передачі з урахуванням технічних вимог, яким повинен відповідати об’єкт електроенергетики, та не може бути більшою за розмір мінімального лота, що визначений рішенням Кабінету Міністрів України про проведення конкурсу.
Порядок доповнено пунктом 24-1 згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026
Гарантійне забезпечення учасників і переможців конкурсу
25. Для участі в конкурсі учасник у складі конкурсної пропозиції зобов’язаний надати оператору системи передачі гарантійне забезпечення участі у конкурсі.
У разі коли учасник конкурсу подав конкурсні пропозиції щодо кількох об’єктів електроенергетики, гарантійне забезпечення участі у конкурсі надається окремо щодо кожної пропозиції.
Пункт 25 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
26. Розмір гарантійного забезпечення участі у конкурсі щодо кожної конкурсної пропозиції становить гривневий еквівалент 5000 євро за 1 МВт потужності, яку заявляє учасник у своїй конкурсній пропозиції, розрахований за офіційним курсом гривні до євро, встановленим Національним банком на день оголошення конкурсу.
Пункт 26 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
27. Гарантійне забезпечення, передбачене цим Порядком, повертається учасникам конкурсу у строк до п’яти робочих днів з дати укладення договору з переможцем конкурсу, письмового заперечення учасника проти продовження строку дії цінової пропозиції учасника, надісланої відповідно до пункту 61-1 цього Порядку у строк до п’яти робочих днів з дати отримання відповідного повідомлення учасника, а в разі визнання конкурсу таким, що не відбувся, або відхилення конкурсної пропозиції (визнання пропозиції такою, що не пройшла кваліфікацію) у строк до п’яти робочих днів з дати оприлюднення відповідного рішення.
Пункт 27 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1732 від 24.12.2025, № 436 від 01.04.2026
28. Переможець конкурсу перед укладенням договору, але не пізніше ніж протягом 20 календарних днів з дня оприлюднення результатів конкурсу, повинен надати гарантійне забезпечення виконання зобов’язань за договором, що становить гривневий еквівалент 15000 євро за 1 МВт потужності, розрахований за офіційним курсом гривні до євро, що встановлений Національним банком на день оголошення конкурсу. Гарантійне забезпечення зберігається оператором системи передачі як гарантія виконання зобов’язань за договором, що укладається з переможцем конкурсу.
Гарантійне забезпечення виконання зобов’язань за договором надається у вигляді підтвердження перерахунку грошового внеску на рахунок оператора системи передачі або безвідкличної банківської гарантії банку, який має кредитний рейтинг не нижче “uаA” за національною шкалою або не менше “А-” за міжнародною шкалою (Fitch Ratings, Moody’s Investors Service, Standard & Poors). Банківська гарантія повинна передбачати набрання нею чинності після виконання відкладальної умови - укладення договору з переможцем конкурсу та обов’язок переможця конкурсу інформувати банк, який її видав, про укладення договору не пізніше ніж протягом наступного дня після його укладення.
Пункт 28 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
29. Гарантійне забезпечення участі в конкурсі стягується на користь оператора системи передачі з:
1) учасників конкурсу, кваліфікація яких підтверджена протоколом конкурсної комісії в разі відкликання ними своїх конкурсних пропозицій. Зазначена вимога не застосовується в разі визнання конкурсу таким, що не відбувся;
2) переможця (переможців) конкурсу, який (які) не уклав (не уклали) договір в установлений строк, крім випадків письмового заперечення учасника проти продовження строку дії цінової пропозиції учасника, надісланого відповідно до пункту 61-1 цього Порядку;
Підпункт 2 пункту 29 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1732 від 24.12.2025
3) учасника конкурсу, на якого поширюються положення, передбачені пунктом 3-1 цього Порядку.
Пункт 29 доповнено підпунктом 3 згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026
30. Гарантійне забезпечення, внесене як гарантія виконання зобов’язань за договором, повертається оператором системи передачі у строк до десяти робочих днів після надання переможцем конкурсу оператору системи передачі копії документів, що підтверджують готовність та введення об’єкта в експлуатацію, які передбачені нормами законодавства на момент введення об’єкта в експлуатацію.
Прийняття в експлуатацію об’єкта електроенергетики здійснюється відповідно до умов, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2023 р. № 1320 “Деякі питання будівництва та/або відновлення, та/або реконструкції, та/або розміщення, та/або капітального ремонту газопоршневих та газотурбінних установок, зокрема когенераційних, блочно-модульних котелень, дизельних/бензинових та газових генераторів, об’єктів газосховищ, нафтогазовидобування, деяких об’єктів газотранспортної системи та ліній електропередачі системи передачі, на період воєнного стану” (Офіційний вісник України, 2024 р., № 8, ст. 376).
Пункт 30 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1732 від 24.12.2025
31. Гарантійне забезпечення, внесене як гарантія виконання зобов’язань за договором, стягується оператором системи передачі на його вимогу у разі ненадання переможцем конкурсу оператору системи передачі копії документів, що підтверджують готовність та введення об’єкта електроенергетики в експлуатацію у строк, визначений договором, які передбачені нормами законодавства на момент введення об’єкта електроенергетики в експлуатацію, або надання таких документів щодо будівництва величини генеруючої потужності, що не відповідає умовам конкурсної пропозиції та/або укладеного договору.
Пункт 31 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
32. У разі стягнення гарантійного забезпечення оператор системи передачі повідомляє Регулятору про отримання коштів та подає на погодження пропозиції щодо їх подальшого використання.
Проведення конкурсу
33. Конкурс проводиться двома етапами:
проведення кваліфікації учасників відповідно до вимог конкурсної документації та здійснення відбору пропозицій кваліфікованих учасників для участі у другому етапі конкурсу;
визначення переможця (переможців) з числа кваліфікованих учасників шляхом відбору кращої цінової пропозиції відповідно до умов, визначених цим Порядком.
34. Суб’єкт господарювання стає учасником конкурсу після подання конкурсної пропозиції відповідно до вимог цього Порядку.
35. Подання конкурсних пропозицій здійснюється суб’єктами господарювання у строки, визначені конкурсною документацією після її оприлюднення на офіційних веб-сайтах Міненерго, оператора системи передачі.
36. Конкурсна пропозиція викладається українською мовою. У разі коли у складі конкурсної пропозиції учасник подає документи, викладені іншими мовами, до кожного з таких документів повинен додаватися переклад українською мовою, засвідчений та/або підтверджений в порядку, визначеному в конкурсній документації, а у разі його відсутності - у порядку, визначеному Законом України “Про нотаріат”.
37. Конкурсна пропозиція учасника конкурсу повинна відповідати вимогам конкурсної документації, за якими проводиться кваліфікація учасників конкурсу та визначення переможця, для чого учасник подає всі необхідні документи, передбачені та оформлені відповідно до вимог цього Порядку та конкурсної документації, включаючи цінову пропозицію, яка зазначається у євроцентах за 1 кВт·год (з двома знаками після коми) та перераховується в гривневому еквіваленті за офіційним курсом гривні до євро, встановленим Національним банком на дату оголошення конкурсу.
Пункт 37 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026
38. У разі коли конкурсна пропозиція учасника містить заходи щодо продовження строку експлуатації енергоблоків атомних електростанцій, учасник разом з документацією, склад та зміст якої відповідають вимогам конкурсної документації, додатково подає погоджене з Держатомрегулюванням рішення про здійснення заходів щодо продовження експлуатації енергоблока атомної електростанції.
Пункт 38 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1041 від 06.10.2021
39. Учасник подає у складі конкурсної пропозиції:
1) інформацію, яка надається за підписом учасника конкурсу, що свідчить про відсутність надання підтримки та/або компенсацій витрат, пов’язаних із будівництвом, реконструкцією, модернізацією, ремонтом та/або експлуатацією електроустановок об’єкта електроенергетики, заявленого для участі в конкурсі;
Підпункт 1 пункту 39 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
2) підготовлену документацію, склад та зміст якої відповідають вимогам конкурсної документації.
Підпункт 2 пункту 39 в редакції Постанови КМ № 1041 від 06.10.2021
40. Учасник конкурсу може відкликати або скоригувати свою конкурсну пропозицію до закінчення строку її подання.
41. Розкриття конкурсних пропозицій здійснюється на засіданні конкурсної комісії в день, у час та місці, що зазначені в конкурсній документації.
42. До участі в розкритті конкурсних пропозицій допускаються всі учасники конкурсу, що подали пропозиції, або їх уповноважені представники.
На засіданні конкурсної комісії під час розкриття конкурсних пропозицій мають право бути присутніми представники засобів масової інформації та інших заінтересованих осіб.
43. Конкурсна пропозиція учасника конкурсу подається у двох опечатаних конвертах (контейнерах, коробках), в одному з яких міститься кваліфікаційна частина пропозиції (прошиті, крім банківської гарантії, яка не прошивається, та пронумеровані документи за підписом уповноваженої особи учасника, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним вимогам до учасника конкурсу і його конкурсної пропозиції, включаючи технічну частину, гарантійне забезпечення учасника конкурсу), а в другому - цінова пропозиція (прошиті та пронумеровані документи за підписом уповноваженої особи учасника конкурсу).
44. Обидва конверти (контейнери, коробки) запечатуються в одному великому конверті (контейнері, коробці), який повинен бути підписаний уповноваженою особою, визначеною відповідно до конкурсної документації.
За зверненням уповноваженої особи учасника конкурсу та до закінчення строку подання конкурсних пропозицій уповноважена особа має право отримати свій запечатаний конверт (контейнер, коробку) для внесення змін або відкликання конкурсної пропозиції. Повторне подання конкурсної пропозиції здійснюється відповідно до вимог цього Порядку.
45. Учасник конкурсу повинен подати у складі конкурсної пропозиції одну цінову пропозицію щодо одного об’єкта електроенергетики, стосовно якого він планує набути право на підтримку. Учасник конкурсу має право подати кілька конкурсних пропозицій на різні об’єкти електроенергетики в межах одного лота та подавати конкурсні пропозиції на різні лоти.
Пункт 45 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
46. Розкриття конкурсних пропозицій здійснюється двома етапами. У процесі першого етапу (кваліфікація) розкривається загальний конверт (контейнер, коробка), здійснюється опис його вкладень, розкривається конверт з кваліфікаційною частиною пропозиції та здійснюється опис його вкладень, що відображається у протоколі конкурсної комісії. Другий конверт (контейнер, коробка) з ціновою пропозицією учасника зберігається у закритому вигляді до дати проведення другого етапу.
47. Протокол розкриття конкурсної пропозиції (кваліфікаційної частини) оприлюднюється на офіційних веб-сайтах Міненерго, оператора системи передачі протягом п’яти календарних днів.
48. Конкурсна комісія у процесі першого етапу здійснює кваліфікаційний відбір та визначає кваліфікацію учасників конкурсу на підставі перевірки поданих матеріалів щодо відповідності вимогам конкурсної документації.
49. Конкурсна комісія під час розгляду конкурсних пропозицій, але не пізніше ніж за десять календарних днів до строку завершення кваліфікації, має право надавати запити учасникам конкурсу та отримувати роз’яснення щодо документів, поданих ними для підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям, а також запитувати додаткові документи, що стосуються конкурсу, та звертатися до третіх осіб щодо отримання підтвердження достовірності документів та інформації, поданих учасником.
Пункт 49 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026
50. Роз’яснення учасників конкурсу, отримані конкурсною комісією пізніше ніж за три робочих дні до строку завершення кваліфікації, не розглядаються.
51. Запити конкурсної комісії та роз’яснення учасників оприлюднюються протягом двох робочих днів на офіційних веб-сайтах Міненерго та оператора системи передачі.
52. Рішення конкурсної комісії щодо результатів кваліфікації учасників оформляється протоколом у строк, що не перевищує 30 календарних днів з дати розкриття кваліфікаційної частини конкурсної пропозиції учасників, у якому визначається перелік кваліфікованих учасників, а також перелік учасників, пропозиції яких не відповідають кваліфікаційним вимогам, із зазначенням для кожного учасника підстав щодо відмови в його кваліфікації. Протокол підписується усіма членами конкурсної комісії, присутніми на засіданні.
53. Рішення конкурсної комісії щодо результатів кваліфікації учасників оприлюднюється протягом п’яти робочих днів з дати проведення засідання на офіційних веб-сайтах Міненерго, оператора системи передачі та подається Секретаріатові Енергетичного Співтовариства. Конкурсна комісія протягом п’яти робочих днів з дати проведення засідання надсилає кожному учаснику конкурсу, що подав пропозицію, рішення щодо результатів його кваліфікації українською та англійською мовами. У разі наявності розбіжностей у текстах, викладених українською та англійською мовами, визначальним є текст, викладений українською мовою.
54. Конкурсна комісія приймає рішення про те, що учасник конкурсу не пройшов кваліфікацію та відхиляє подану ним пропозицію у разі, коли:
Абзац перший пункту 54 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1041 від 06.10.2021
1) учасник конкурсу не подав оператору системи передачі гарантійне забезпечення участі в конкурсі та/або розмір такого забезпечення не відповідає вимогам цього Порядку;
2) кваліфікаційна частина конкурсної пропозиції учасника частково або повністю викладена будь-якою мовою, відмінною від української, і при цьому учасником не подано нотаріально засвідчений переклад документів на українську мову;
3) учасник конкурсу подав неповний пакет документів або якщо зміст поданих документів не відповідає вимогам цього Порядку та/або конкурсній документації;
4) технічні параметри об’єкта, що пропонується учасником конкурсу, цілком або у будь-якій окремій частині (без винятку і застережень) не відповідають вимогам кодексу системи передачі для даного типу генерації на момент подання конкурсної пропозиції учасника та вимогам конкурсної документації.
55. Конкурсна комісія у строк не пізніше ніж через 10 календарних днів з дати оприлюднення рішення щодо результатів кваліфікації учасників проводить другий етап конкурсу, в якому визначає його переможця (переможців).
Пункт 55 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1041 від 06.10.2021
56. Конкурсна комісія та учасники конкурсу не можуть проводити будь-які переговори з питань внесення змін до поданої цінової пропозиції.
57. Конкурсна комісія приймає рішення про відхилення цінової пропозиції у разі, коли:
1) цінова пропозиція учасника перевищує встановлену граничну ціну;
Підпункт 1 пункту 57 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026
- 2) учасник надав більше однієї цінової пропозиції для одного об’єкта будівництва генеруючої потужності та/або виконання заходів з управління попитом.
58. Переможець (переможці) конкурсу визначається (визначаються) конкурсною комісією із складу кваліфікованих учасників конкурсу.
59. Переможців конкурсу може бути більше одного. Переможці конкурсу визначаються конкурсною комісією відповідно до положень цього Порядку шляхом відбору кращих конкурсних пропозицій відповідно до таких принципів:
1) якщо сукупний обсяг запропонованої потужності всіх конкурсних пропозицій, що пройшли кваліфікацію, дорівнює або менший обсягу величини необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом в межах відповідного лота, то всі конкурсні пропозиції є переможцями конкурсу;
2) якщо загальний обсяг запропонованої потужності всіх конкурсних пропозицій, що пройшли кваліфікацію, перевищує обсяг величини необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом, визначеної для відповідного лота, то:
конкурсна комісія розміщує пропозиції за рейтингом у порядку збільшення цінових пропозицій. Якщо учасниками конкурсу в межах одного лота будуть подані однакові цінові пропозиції, то рейтинг конкурсної пропозиції визначається у порядку збільшення доступної потужності відповідних об’єктів електроенергетики, заявлених в конкурсній пропозиції таких учасників;
конкурсна комісія відбирає конкурсні пропозиції відповідно до рейтингу починаючи з найнижчих цінових пропозицій, доки обсяг потужності, зазначеної в обраних конкурсних пропозиціях, повністю або з перевищенням не покриє обсяг величини необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом в межах відповідного лота.
В іншому разі конкурсна комісія проводить з учасником конкурсу переговори стосовно можливості часткового прийняття конкурсної пропозиції в обсязі не більше загального обсягу необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом, визначеного Кабінетом Міністрів України в рішенні про проведення конкурсу. За результатами таких переговорів конкурсна комісія приймає рішення стосовно умов та обсягів закупівлі послуги.
Пункт 59 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
60. Рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця (переможців) конкурсу оформляється протоколом протягом трьох робочих днів з дати проведення засідання. Протокол оприлюднюється протягом п’яти робочих днів з дати проведення засідання на офіційних веб-сайтах Міненерго, оператора системи передачі і надається Секретаріатові Енергетичного Співтовариства. Оператор системи передачі протягом семи робочих днів після оприлюднення протоколу на його офіційному веб-сайті надає копію такого протоколу кваліфікованим учасникам конкурсу.
Абзац перший пункту 60 в редакції Постанови КМ № 1732 від 24.12.2025
У разі непідписання протоколу у зв’язку із звільненням голови комісії чи члена/членів комісії, призначених за посадою у центральному органі виконавчої влади, НКРЕКП або оператора системи передачі (за згодою), які були присутні на засіданні, та відсутності пропозицій від зазначених суб’єктів щодо включення до складу конкурсної комісії їх нового представника/представників у строки, визначені пунктом 4 додатка, Міненерго забезпечує формування оновленого персонального складу конкурсної комісії.
Пункт 60 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1546 від 28.11.2025
У разі формування оновленого персонального складу конкурсної комісії така конкурсна комісія протягом 10 календарних днів з дати її формування проводить засідання конкурсної комісії та на підставі відповідних документів та матеріалів конкурсної комісії приймає рішення про визначення переможця (переможців) з числа кваліфікованих учасників конкурсу або про визнання конкурсу таким, що не відбувся.
Пункт 60 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1546 від 28.11.2025; в редакції Постанови КМ № 1732 від 24.12.2025
61. У разі застосування стимулу у вигляді плати за послугу із забезпечення розвитку генеруючої потужності оператор системи передачі у строк не пізніше ніж протягом десяти календарних днів з дня отримання належним чином оформленого рішення конкурсної комісії надає переможцю (переможцям) конкурсу підготовлений із своєї сторони проект договору, що відповідає проекту договору, який є складовою конкурсної документації, з урахуванням поданої переможцем конкурсу цінової пропозиції для його підписання переможцем конкурсу. У разі внесення змін до умов проведення конкурсу проект договору, який надсилається переможцю (переможцям) конкурсу, обов’язково враховує такі зміни.
У разі непідписання протоколу щодо визначення переможця (переможців) у визначені строки або неоформлення рішення конкурсної комісії у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 60 цього Порядку, договір з переможцем конкурсу укладається, зокрема, у разі, коли об’єкт будівництва нової генеруючої потужності, щодо якого учасник подав цінову пропозицію, побудовано після подання такої пропозиції на дату укладення договору.
Пункт 61 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
61-1. У разі непідписання протоколу щодо визначення переможця (переможців) у визначені строки або неоформлення рішення конкурсної комісії у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 60 цього Порядку, строк дії цінової пропозиції учасника продовжується на строк, що дорівнює кількості календарних днів від дня проведення засідання конкурсної комісії щодо визначення переможця (переможців) конкурсу до дати підписання членами конкурсної комісії відповідного протоколу, якщо учасник не надішле протягом п’яти календарних днів з дня оприлюднення на офіційних веб-сайтах Міненерго та оператора системи передачі відповідного протоколу письмові заперечення проти такого продовження.
Порядок доповнено пунктом 61-1 згідно з Постановою КМ № 1732 від 24.12.2025
62. Для укладення договору переможець (переможці) конкурсу повинен (повинні) подати оператору системи передачі підтвердження надання гарантійного забезпечення виконання зобов’язань за договором, зокрема підтвердження перерахунку грошового внеску на рахунок оператора системи передачі за реквізитами, розміщеними на офіційному веб-сайті оператора системи передачі, та підписаний із своєї сторони договір у двох примірниках не пізніше ніж протягом 40 календарних днів, що настають за днем публікації належним чином оформленого рішення конкурсної комісії на офіційному веб-сайті оператора системи передачі.
Оператор системи передачі протягом п’яти робочих днів проводить перевірку поданих переможцем конкурсу документів і надає підписаний із своєї сторони примірник договору (у разі відсутності зауважень).
Зазначений договір може бути оформлений в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог Закону України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”.
Пункт 62 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
63. Переможець конкурсу вважається таким, що відмовився від укладення договору в разі, коли у визначений строк на адресу оператора системи передачі:
1) не надійшов підписаний переможцем конкурсу договір;
2) надійшов договір, підписаний не уповноваженою переможцем конкурсу особою;
3) надійшов договір, відмінний від договору, поданого оператором системи передачі;
4) надійшла письмова відмова переможця конкурсу від укладення договору;
5) у визначений пунктом 62 цього Порядку строк не надійшло підтвердження надання гарантійного забезпечення виконання зобов’язань за договором, зокрема, підтвердження перерахунку грошового внеску на рахунок оператора системи передачі за реквізитами, розміщеними на офіційному веб-сайті оператора системи передачі, або його розмір та/або банк, що видав таку гарантію, не відповідають вимогам цього Порядку.
Підпункт 5 пункту 63 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
64. У разі відмови переможця конкурсу від укладення договору відповідно до вимог конкурсної документації або неукладення договору з вини переможця конкурсу у строк, визначений цим Порядком, оператор системи передачі повідомляє про це конкурсній комісії протягом одного робочого дня з дня відмови.
65. Конкурсна комісія протягом десяти календарних днів після звернення оператора системи передачі про відмову переможця конкурсу від укладення договору приймає рішення:
1) про визнання переможця конкурсу таким, що відмовився від укладення договору;
2) про визначення переможцем конкурсу кваліфікованого учасника конкурсу, чия цінова пропозиція є наступною в рейтингу пропозицій за переможцем (переможцями) конкурсу і строк дії цінової пропозиції якого ще не минув, якщо така можливість передбачена конкурсною документацією.
66. Рішення конкурсної комісії про визнання переможця конкурсу таким, що відмовився від укладення договору, та визначення переможцем конкурсу наступного кваліфікованого учасника оформляється протоколом та оприлюднюється на офіційних веб-сайтах Міненерго, оператора системи передачі і надсилається Міненерго Секретаріатові Енергетичного Співтовариства.
67. Підставами для прийняття рішення щодо визнання конкурсу таким, що не відбувся, може бути наявність хоча б однієї з таких причин:
відсутність цінових пропозицій до закінчення строку їх подання;
відсутність кваліфікаційних учасників після завершення першого етапу конкурсу;
відхилення всіх цінових пропозицій кваліфікованих учасників конкурсу як таких, що не відповідають умовам конкурсу;
відмова від укладення договорів переможцем (переможцями) конкурсу та неукладення таких договорів з іншими кваліфікованими учасниками конкурсу, чия цінова пропозиція є наступною за переможцем (переможцями) конкурсу, якщо така можливість передбачена конкурсною документацією.
68. Рішення щодо визнання конкурсу таким, що не відбувся, оформляється протоколом конкурсної комісії та протягом наступного робочого дня оприлюднюється на офіційних веб-сайтах Міненерго, оператора системи передачі і передається Секретаріатові Енергетичного Співтовариства.
69. У разі визнання конкурсу таким, що не відбувся, Міненерго може повторно організувати проведення конкурсу керуючись попередньо прийнятим рішенням Кабінету Міністрів України про проведення такого конкурсу.
70. У разі визнання конкурсу таким, що не відбувся, і за неможливості повторного проведення конкурсу відповідно до умов і у строки, що визначені рішенням Кабінету Міністрів України, Міненерго з урахуванням пропозицій оператора системи передачі та висновків конкурсної комісії щодо причин визнання конкурсу таким, що не відбувся, готує нове подання про проведення конкурсу із застосуванням стимулів, визначених у Законі, та в установленому порядку подає його Кабінетові Міністрів України.
Застосування стимулів
71. Для учасників конкурсу можуть застосовуватися стимули, передбачені Законом.
72. Надання (передача) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність або користування здійснюється органами державної влади або органами місцевого самоврядування у порядку та відповідно до повноважень, визначених Земельним кодексом України. Застосування як стимулу сприяння відведенню земельної ділянки та/або виділенню майданчика для будівництва нової генеруючої потужності передбачає укладення договору між органами державної влади або органами місцевого самоврядування та переможцем конкурсу щодо надання (передачі) земельної ділянки із земель державної або комунальної власності у власність або користування та договору з оператором системи передачі щодо надання послуг із забезпечення розвитку генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом з урахуванням вимог відповідно до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”.
73. У разі застосування як стимулу сприяння відведенню земельної ділянки та/або виділенню майданчика для будівництва нової генеруючої потужності Міненерго:
1) на запит представника власника сприяє визначенню заохочувальних умов надання земельної ділянки (майданчика) переможцю конкурсу;
2) зазначає у проекті рішення щодо проведення конкурсу додатково до обсягу, визначеного цим Порядком, опис земельної ділянки (майданчика), що включає, зокрема, місце розташування (адресу), кадастровий номер та умови, на яких її буде надано переможцю конкурсу після отримання підтвердження від власника інформації та документів, передбачених пунктом 75 цього Порядку;
3) подає оператору системи передачі для включення до конкурсної документації опис земельної ділянки (майданчика) та умови, на яких вона надаватиметься переможцю конкурсу, а також проект договору із переможцем конкурсу щодо надання (передачі) земельної ділянки із земель державної або комунальної власності у власність або користування переможця конкурсу, включаючи екологічні та соціальні вимоги, права та обов’язки сторін тощо.
74. Представником власника, який застосовує як стимул сприяння відведенню земельної ділянки/виділенню майданчика для будівництва нової генеруючої потужності, може бути:
1) фізична чи юридична особа - щодо земельної ділянки приватної та колективної власності;
2) орган місцевого самоврядування - щодо земельної ділянки комунальної власності;
3) місцева держадміністрація, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, інші органи, уповноважені законом, - щодо земельної ділянки державної власності.
Для застосування зазначеного стимулу представник власника подає Міненерго:
ухвалене в установленому порядку рішення щодо цільового призначення відповідної земельної ділянки (майданчика для будівництва) - землі енергетики - та умов здійснення на ній будівництва, обслуговування та ремонту об’єктів енергетичної інфраструктури;
розроблену та оформлену документацію, в тому числі нормативну оцінку ділянки;
затверджений договір між власником та переможцем конкурсу щодо надання (передачі) земельної ділянки у власність або користування, у якому, зокрема, зазначено:
умови користування та придбання такої земельної ділянки переможцем конкурсу, у тому числі щодо ціни та строку оренди;
штрафні санкції, що застосовуються у разі невиконання умов договору.
Зазначена земельна ділянка (майданчик) повинна бути придатною для будівництва, мати розмір не менший, ніж очікувана площа забудови об’єкта, який відповідає обсягу величини необхідної генеруючої потужності, а строк користування такою земельною ділянкою (майданчиком) не може бути меншим за очікуваний (плановий) строк служби об’єкта.
Абзац одинадцятий пункту 74 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026
У разі застосування як стимулу сприяння відведенню земельної ділянки та/або виділенню майданчика для будівництва нової генеруючої потужності представника власника такої ділянки (майданчика) включають до складу конкурсної комісії (за згодою). Якщо представник власника ділянки відмовився укласти договір з переможцем конкурсу, конкурс вважають таким, що не відбувся, після набрання законної сили рішенням суду про відмову в задоволенні вимоги переможця до власника земельної ділянки (майданчика) чи відповідного уповноваженого органу щодо примусового укладення такого договору.
75. Якщо як стимул застосовується механізм державно-приватного партнерства щодо будівництва генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом, то такий конкурс проводиться відповідно до Закону України “Про державно-приватне партнерство”.
76. У разі застосування як стимулу надання державної допомоги суб’єктам господарювання за рахунок ресурсів держави чи місцевих ресурсів, про що відповідно до Закону України “Про державну допомогу суб’єктам господарювання” внесено відповідний запис до реєстру державної допомоги, стимул встановлення плати за послугу із забезпечення розвитку генеруючої потужності одночасно не застосовується.
Переможець конкурсу, з яким укладено відповідний договір за результатами проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності, зобов’язаний письмово повідомити оператору системи передачі про застосування до нього як стимулу надання державної допомоги суб’єктом господарювання за рахунок ресурсів держави чи місцевих ресурсів не пізніше ніж протягом десяти календарних днів з дня застосування до нього такого стимулу із зазначенням в повідомленні відповідної дати початку нарахування державної допомоги та підстав її надання.
У разі виявлення факту одночасного отримання плати за послугу із забезпечення розвитку генеруючої потужності та державної допомоги, зазначеної у цьому пункті, оператор системи передачі звертається до переможця конкурсу, з яким укладено відповідний договір, щодо необхідності повернення оператору системи передачі плати, яку ним було отримано відповідно до укладеного договору за період отримання державної допомоги.
Переможець конкурсу здійснює повернення плати, передбаченої абзацом третім цього пункту, не пізніше ніж протягом десяти календарних днів з дня отримання повідомлення від оператора системи передачі про необхідність повернення плати.
Пункт 76 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
77. Після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про проведення конкурсу Міненерго подає оператору системи передачі для врахування під час розроблення конкурсної документації вимоги до учасників конкурсу та умови отримання державної допомоги переможцем конкурсу, включаючи припинення та/або повернення такої допомоги і надання звітності про її отримання.
Розрахунок платежів
78. У разі застосування як стимулу встановлення плати за послугу із забезпечення розвитку генеруючої потужності визначається такий механізм здійснення платежів:
1) оператор системи передачі для забезпечення загальносуспільного інтересу - безпеки постачання електричної енергії придбаває послугу із забезпечення розвитку генеруючої потужності у переможця конкурсу на підставі договору, а тариф на послуги з передачі електричної енергії збільшується на відповідну складову в порядку, встановленому законодавством;
2) починаючи з першого дня календарного місяця, що настає після отримання від переможця конкурсу підтвердження введення генеруючих потужностей в експлуатацію, оператор системи передачі здійснює плату за послугу із забезпечення розвитку генеруючої потужності переможцю конкурсу на щомісячній основі у національній валюті відповідно до умов договору;
3) послуга із забезпечення розвитку генеруючої потужності придбавається за обсяг електричної енергії, відпущеної на об’єкті електроенергетики, щодо якого учасник конкурсу набув право на підтримку, та проданої за двосторонніми договорами, на ринку “на добу наперед”, на внутрішньодобовому ринку у кожному часовому інтервалі (розрахунковому періоді), який відповідає визначеним умовами конкурсу договором, який не перевищує обсяг електричної енергії, що може бути відпущений відповідним об’єктом електроенергетики згідно з доступною потужністю електрогенеруючого обладнання, зазначеною в договорі. Послуга не нараховується на обсяги електричної енергії, відпущені установкою зберігання енергії, якщо її встановлення не передбачено конкурсною документацією.
Плата за послугу із забезпечення розвитку генеруючої потужності переможцю конкурсу визначається оператором системи передачі як сума за часовий інтервал (розрахунковий період) за місяць добутків погодинного обсягу електричної енергії, відпущеної та проданої суб’єктом господарювання за двосторонніми договорами, на ринку “на добу наперед”, на внутрішньодобовому ринку у часові інтервали (розрахункові періоди), що визначені умовами конкурсу, договору, та різниці між розміром цінової пропозиції, встановленої для відповідного об’єкта електроенергетики за результатами конкурсу, і розрахункової ціни ринку у відповідну годину.
Якщо розрахунок платежу за послугу із забезпечення розвитку генеруючої потужності за відповідну годину має від’ємне значення, у такому разі плата за таку послугу за цю годину дорівнює 0;
- 4) розрахункова ціна ринку для кожного розрахункового місяця визначається таким чином:
визначається максимальне значенням з двох показників: середньозваженого значення індексів ціни на ринку “на добу наперед” для періоду базового навантаження за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, у торговій зоні “Об’єднана енергетична система України” та середньозваженого значення індексів ціни за двосторонніми договорами, що укладаються на виконання пунктів 6 і 6-1 частини другої статті 66 Закону (крім договорів, що укладаються для виконання спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії), для періоду базового навантаження за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, в торговій зоні “Об’єднана енергетична система України”;
у разі, коли максимальним значенням відповідно до абзацу другого цього підпункту виявиться середньозважене значення індексів ціни на ринку “на добу наперед” для періоду базового навантаження за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, у торговій зоні “Об’єднана енергетична система України”, то як розрахункова ціна ринку використовується середньозважена ціна на ринку “на добу наперед” за відповідну годину за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, у торговій зоні “Об’єднана енергетична система України”;
у разі, коли максимальним значенням відповідно до абзацу другого цього підпункту виявиться середньозважене значення індексів ціни за двосторонніми договорами, що укладаються на виконання пунктів 6 і 6-1 частини другої статті 66 Закону (крім договорів, що укладаються для виконання спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії), для періоду базового навантаження за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, в торговій зоні “Об’єднана енергетична система України”, то як розрахункова ціна ринку використовується середньозважена ціна на ринку “на добу наперед” за відповідну годину за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, у торговій зоні “Об’єднана енергетична система України”, помножена на співвідношення середньозваженого значення індексів ціни за двосторонніми договорами, що укладаються на виконання пунктів 6 і 6-1 частини другої статті 66 Закону (крім договорів, що укладаються для виконання спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії), для періоду базового навантаження за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, в торговій зоні “Об’єднана енергетична системі України” до середньозваженого значення індексів ціни на ринку “на добу наперед” для періоду базового навантаження за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує в торговій зоні “Об’єднана енергетична система України”;
5) цінова пропозиція учасника конкурсу фіксується в договорі як гривневий еквівалент суми в євро без урахування податку на додану вартість за офіційним курсом гривні до євро, встановленим Національним банком на день оголошення конкурсу. Під час здійснення розрахунку вартості послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності цінова пропозиція використовується як гривневий еквівалент суми платежу в євро за кВт·год за середнім офіційним курсом гривні до євро, встановленим Національним банком для місяця, на який припадає розрахунковий період надання послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності. Порядок оплати зазначеної послуги визначається договором;
6) плата за придбання послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності на користь переможця після завершення встановленого договором періоду здійснення платежів оператором системи передачі не здійснюється.
Пункт 78 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026
Додаток
до Порядку
ПОЛОЖЕННЯ
про комісію з проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом
У тексті Додатка слово “Міненерговугілля” у всіх відмінках замінено словом “Міненерго” згідно з Постановою КМ № 718 від 22.07.2020
1. Комісія з проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом (далі - конкурсна комісія) утворюється протягом 30 календарних днів від дати прийняття рішення Кабінету Міністрів України про проведення конкурсу.
2. Персональний склад конкурсної комісії затверджує її голова.
3. Голова конкурсної комісії має право у разі потреби вносити зміни до її персонального складу та призначати секретаря конкурсної комісії.
4. До складу конкурсної комісії входять:
Міністр або заступник Міністра енергетики, голова комісії;
генеральний директор директорату електроенергетичного комплексу та розвитку ринку електричної енергії Міненерго, заступник голови комісії;
голова або відповідальний заступник голови правління оператора системи передачі (за згодою);
член НКРЕКП (відповідно до розподілу повноважень);
керівник структурного підрозділу НКРЕКП, який бере участь у формуванні та забезпеченні реалізації єдиної державної політики у сфері функціонування ринку електричної енергії;
заступник Міністра економіки (відповідно до розподілу повноважень);
заступник Міністра розвитку громад та територій (відповідно до розподілу повноважень);
секретар конкурсної комісії (особа, визначена головою конкурсної комісії за пропозицією НЕК “Укренерго”).
У разі припинення повноважень члена конкурсної комісії, призначеного за посадою у центральному органі виконавчої влади, НКРЕКП або оператора системи передачі (за згодою), відповідний центральний орган виконавчої влади, НКРЕКП або оператор системи передачі (за згодою) повинні протягом п’яти робочих днів подати пропозиції щодо включення до складу конкурсної комісії свого нового представника.
Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 718 від 22.07.2020; в редакції Постанови КМ № 1041 від 06.10.2021
5. Інформаційне, протокольне, організаційне, матеріальне та інше забезпечення діяльності конкурсної комісії здійснює її секретаріат.
Забезпечення діяльності секретаріату здійснюється оператором системи передачі.
6. Конкурсна комісія у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції і законів України, актами Кабінету Міністрів України та цим Положенням.
7. Конкурсна комісія відповідно до покладених на неї завдань:
1) приймає, реєструє та перевіряє документи, подані учасниками конкурсу, на відповідність вимогам конкурсної документації;
2) проводить кваліфікаційний відбір учасників конкурсу та визначає кваліфікованих учасників, допущених для участі у другому етапі конкурсу;
3) визначає переможця (переможців) з числа кваліфікованих учасників шляхом відбору кращої цінової пропозиції відповідно до умов, визначених Порядком проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10 липня 2019 р. № 677;
4) приймає рішення про визнання конкурсу таким, що не відбувся;
5) забезпечує відкритість конкурсного відбору;
6) здійснює інші функції, передбачені зазначеним Порядком.
8. Конкурсна комісія має право для проведення консультацій та надання відповідних висновків з питань проведення конкурсу залучати до участі у своїй роботі наукові, фінансові та експертні установи та/або окремі фахові експертні організації, а також незалежних експертів.
9. Члени конкурсної комісії та працівники секретаріату, що отримали доступ до інформації, наданої учасниками конкурсу, повинні поводитися з такою інформацією у спосіб, щоб не створювати переваг або перешкод окремим учасникам конкурсу.
10. Голова та секретар конкурсної комісії повинні забезпечити членам конкурсної комісії безперешкодний доступ та створення комфортних умов для ознайомлення з конкурсною документацією та пропозиціями учасників конкурсу, а також забезпечити збереження всієї документації протягом роботи конкурсної комісії.
11. Способом роботи конкурсної комісії є засідання. Інформація про час і місце проведення засідання конкурсної комісії визначається її головою та оприлюднюється на офіційних веб-сайтах Міненерго та оператора системи передачі не пізніше ніж за два робочих дні до його початку.
12. Засідання конкурсної комісії вважається правоможним, якщо на ньому присутні більш як половина її членів.
Члени конкурсної комісії повинні бути присутніми на кожному засіданні конкурсної комісії особисто.
13. Головуючим на засіданні конкурсної комісії є її голова. У разі його відсутності обов’язки голови виконує заступник голови конкурсної комісії.
14. На засідання конкурсної комісії допускаються представники засобів масової інформації та заінтересованих осіб за попередньою заявкою. Забезпечується відео- та аудіофіксація і трансляція у режимі реального часу засідання конкурсної комісії на офіційному веб-сайті оператора системи передачі.
15. Вільний доступ до записів трансляцій засідання на офіційних веб-сайтах забезпечується Міненерго та оператором системи передачі протягом не менше одного року з дня проведення засідання. Зберігання записів трансляцій засідання забезпечується Міненерго та оператором системи передачі протягом не менше трьох років з дня проведення засідання.
16. На засіданнях конкурсної комісії як спостерігачі можуть бути присутніми народні депутати України, представники інших центральних органів виконавчої влади, представники Європейської Комісії, Секретаріату Енергетичного Співтовариства, інших міжнародних організацій, які співпрацюють з Україною у сферах енергетики, наукових та громадських організацій без права голосу.
17. Рішення конкурсної комісії оформляються протоколами, викладаються українською та англійською мовами і протягом п’яти робочих днів з дати проведення засідання оприлюднюються на офіційних веб-сайтах Міненерго і оператора системи передачі та надаються Секретаріатові Енергетичного Співтовариства. У разі наявності розбіжностей у текстах, викладених українською та англійською мовами, визначальним є текст, викладений українською мовою.
18. Рішення конкурсної комісії вважається прийнятим, якщо за нього проголосували більш як половина присутніх на засіданні членів конкурсної комісії.
У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні.
19. Протокол засідання конкурсної комісії підписується всіма її членами, які були присутні на засіданні, та оприлюднюється протягом п’яти робочих днів з дати проведення засідання шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Міненерго та оператора системи передачі.
Члени конкурсної комісії мають право подавати письмові зауваження до протоколу у разі незгоди з прийнятим конкурсною комісією рішенням з обґрунтуванням своєї позиції, які долучаються до протоколу та є його невід’ємною частиною.
20. Діловодство конкурсної комісії повинно забезпечувати документальне оформлення всіх дій конкурсної комісії у двох рівнозначних примірниках. Після завершення роботи конкурсної комісії один примірник документації конкурсної комісії передається відповідним актом приймання-передачі оператору системи передачі, а другий примірник та подані учасниками конкурсні пропозиції залишаються в Міненерго на зберігання в установленому порядку.
21. Оператор системи передачі повинен забезпечити використання та зберігання першого примірника документації конкурсної комісії в установленому порядку.
22. Конкурсна комісія припиняє свою роботу після укладення договору з переможцем конкурсу або у разі прийняття рішення про визнання конкурсу таким, що не відбувся. Такі рішення оформляються протоколом.
23. Супроводжувальні листи до протоколу або витяг із протоколу засідання конкурсної комісії підписуються головою або секретарем комісії.