Про затвердження Положення про Міністерство оборони України
Тип: Постанова Кабінету Міністрів України; Положення
Видавник: Кабінет Міністрів України
Номер: 671-2014-п
Прийнято: 2014-11-26
Чинна редакція від: 2026-02-28
Стан: in_force
Rada ID: 671-2014-%D0%BF
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 26 листопада 2014 р. № 671
Київ
Про затвердження Положення про Міністерство оборони України
_Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Положення про Міністерство оборони України, що додається.
Прем'єр-міністр України
А.ЯЦЕНЮК
Інд. 29
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 26 листопада 2014 р. № 671
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
ПОЛОЖЕННЯ
про Міністерство оборони України
1. Міністерство оборони України (Міноборони) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Міноборони є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує:
державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період;
державну військово-промислову політику, державну політику у сфері оборонно-промислового комплексу, в авіабудівній галузі та забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері космічної діяльності (далі - стратегічні галузі промисловості).
Абзац четвертий пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 239 від 25.02.2026
Міноборони є центральним органом виконавчої влади та військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили та Держспецтрансслужба.
Міноборони є уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі державної авіації.
Міноборони є уповноваженим органом у сфері державного гарантування якості, головним органом у сфері здійснення оборонних закупівель та державним замовником у сфері оборони.
2. Міноборони у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, міжнародними договорами України, цим Положенням та іншими актами законодавства.
3. Основними завданнями Міноборони є:
- 1) забезпечення формування та реалізація державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, сферах оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період щодо:
організації в силах оборони заходів оборонного планування;
воєнної політики;
військової кадрової політики;
військово-технічної політики у сфері оборони;
2) формування державної політики у сфері оборони щодо цифрового розвитку, цифрових інновацій, технологій у сфері оборони;
3) забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері:
державної політики щодо розвитку стратегічних галузей промисловості, зокрема військово-промислової політики в оборонно-промисловому комплексі;
Абзац другий підпункту 3 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 239 від 25.02.2026
інноваційної діяльності у стратегічних галузях промисловості;
зовнішньоекономічної діяльності з питань забезпечення функціонування та розвитку стратегічних галузей промисловості України, державної інвестиційної політики у стратегічних галузях промисловості, науково-технічної діяльності у стратегічних галузях промисловості, політики з імпортозаміщення та цінової політики у стратегічних галузях промисловості;
здійснення управління об’єктами державної власності, що належать до сфери управління Міноборони, в установленому законодавством порядку;
4) здійснення військово-політичного та адміністративного керівництва Збройними Силами;
5) координація діяльності Держспецтрансслужби для забезпечення стійкого функціонування транспорту в мирний час та в особливий період;
6) забезпечення формування та реалізація державної політики з питань національного спротиву;
7) здійснення в установленому порядку координації діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування щодо підготовки держави до оборони;
8) забезпечення в межах повноважень, передбачених законом, реалізації державної політики з оборонних питань, що пов’язані з використанням повітряного простору України та захистом суверенітету держави;
9) забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері космічної діяльності;
10) участь у межах повноважень у забезпеченні формування та реалізації державної політики у сфері європейської інтеграції під час виконання Україною зобов’язань за міжнародними договорами України у переговорах, спрямованих на забезпечення розвитку договірних відносин з ЄС;
11) забезпечення у стратегічних галузях промисловості:
участі у формуванні державної політики щодо провадження науково-дослідної, дослідно-конструкторської, виробничої, фінансової та іншої діяльності підприємств, установ та організацій, які належать до сфери управління Міноборони, підтримки інновацій в оборонно-промисловому комплексі та в інших галузях промисловості;
залучення інвестицій в оборонно-промисловий комплекс, зокрема для впровадження новітніх технологій, створення конкурентоспроможних зразків високотехнологічної промислової продукції, зокрема продукції військового призначення, укладення договорів в рамках публічно-приватного партнерства відповідно до законодавства;
Абзац третій підпункту 11 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1796 від 31.12.2025
вирішення питань з організації діяльності проведення переговорів з іноземними юридичними особами про одержання Україною компенсацій, укладення та виконання компенсаційних (офсетних) договорів з метою забезпечення узгодженості воєнно-економічної, військово-промислової і військово-технічної політики;
організації роботи із створення техніки для потреб оборони та безпеки держави та інших стратегічних галузей промисловості;
здійснення співробітництва з міжнародними організаціями, зокрема Організацією Північноатлантичного договору (НАТО), з питань розвитку стратегічних галузей промисловості;
разом з іншими центральними органами виконавчої влади відповідно до закону та в межах повноважень розвитку міжнародного воєнно-економічного, військово-промислового та військово-технічного співробітництва, підготовки та укладення міжнародних договорів з цих питань, реалізації основ військово-технічної політики України, військово-технічного співробітництва з іноземними державами та розвитку оборонно-промислового комплексу.
4. Міноборони відповідно до покладених на нього завдань:
1) розробляє проекти законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України з питань, що належать до його компетенції;
2) узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, зокрема готує пропозиції щодо Стратегії національної безпеки України, Плану оборони України, Національної розвідувальної програми та інших документів з питань національної безпеки і оборони, доктрин, концепцій, стратегій і програм у сфері національної безпеки, а також щодо проведення комплексного огляду сектору безпеки і оборони та вносить їх в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України, забезпечує їх виконання;
3) здійснює підготовку та подання Кабінетові Міністрів України пропозицій щодо застосування, скасування та внесення змін до спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), що вносяться Кабінетом Міністрів України на розгляд Ради національної безпеки і оборони України відповідно до Закону України “Про санкції”, та бере участь у формуванні, реалізації та моніторингу ефективності державної санкційної політики з питань, що належать до його компетенції;
4) здійснює нормативно-правове регулювання питань, що належать до його компетенції;
5) координує створення та розвиток ефективної системи стратегічних комунікацій у Міноборони та Збройних Силах як складової загальнодержавної системи стратегічних комунікацій, забезпечення її стійкості та адаптивності до реагування на виклики та загрози;
6) бере участь у виконанні завдань державної інформаційної політики у сфері оборони, інформаційних заходах, спрямованих на підвищення рівня обороноздатності держави та протидію інформаційним операціям агресора (противника), а під час дії правового режиму воєнного стану координує складові сил оборони з питань забезпечення формування та реалізації державної інформаційної політики у сфері оборони;
7) готує в межах повноважень, передбачених законом, зауваження і пропозиції до прийнятих Верховною Радою України законів, що надійшли на підпис Президентові України;
8) провадить розвідувальну та інформаційно-аналітичну діяльність в інтересах національної безпеки та оборони держави;
9) бере участь у проведенні аналізу воєнно-політичної обстановки, прогнозуванні, виявленні та визначенні рівня воєнної загрози національній безпеці України;
10) планує та здійснює заходи щодо протидії і нейтралізації воєнно-політичних ризиків, викликів, загроз застосування воєнної сили проти України;
11) розробляє структуру та порядок розроблення Плану оборони України, організовує розроблення його складових;
12) бере участь у підготовці і періодичному уточненні Стратегії національної безпеки України, доктрин, концепцій, стратегій і програм у сфері національної безпеки;
13) розробляє з урахуванням пропозицій центральних органів виконавчої влади Стратегічний оборонний бюлетень України на довгострокову перспективу, здійснює міжвідомчу координацію проведення оборонного огляду в Україні;
14) здійснює військово-політичне та адміністративне управління Збройними Силами, управління процесами під час прийняття та реалізації рішень;
15) забезпечує в межах своїх повноважень адаптацію законодавства України до законодавства ЄС;
16) бере участь у формуванні оборонного бюджету, звітує в установленому порядку перед Кабінетом Міністрів України про використання виділених коштів;
17) виконує функції головного розпорядника бюджетних коштів;
18) розробляє проекти оборонних державних цільових програм з метою посилення обороноздатності держави, здійснює загальне керівництво і контроль за їх розробленням та виконанням передбачених у них завдань і заходів;
19) забезпечує проведення мобілізації та демобілізації в Збройних Силах і бере участь у забезпеченні мобілізації та демобілізації в інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України (далі - інші військові формування);
20) визначає форму та зміст вимоги про виконання обов’язку (обов’язків) військовозобов’язаним, резервістом, яка надсилається керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
21) подає Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо визначення на особливий період потреб Збройних Сил, інших військових формувань, які включені до схеми мобілізаційного розгортання, з урахуванням економічних можливостей держави;
22) подає до Мінекономіки пропозиції щодо мобілізаційних завдань (замовлень) із створення, виробництва та ремонту озброєння, військової техніки, інших матеріально-технічних засобів з урахуванням визначених потреб Збройних Сил та інших військових формувань на особливий період;
23) забезпечує накопичення в непорушному запасі озброєння, військової техніки, інших матеріально-технічних засобів і ресурсів, продовольства, речового та іншого майна;
24) вносить подання Кабінету Міністрів України щодо відпуску матеріальних цінностей державного матеріального резерву для задоволення стратегічних потреб України;
25) організовує планування, методологічне, методичне, наукове, фінансове та матеріально-технічне забезпечення заходів мобілізаційної підготовки та мобілізації у Збройних Силах;
26) виступає замовником на постачання (поновлення) матеріальних цінностей до мобілізаційного резерву відповідно до встановлених Кабінетом Міністрів України мобілізаційних завдань (замовлень);
27) подає ДАУР пропозиції щодо створення, обслуговування та зберігання матеріальних цінностей державного резерву на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління Міноборони;
28) забезпечує дотримання підприємствами, установами та організаціями, що здійснюють поставку військової продукції для Збройних Сил, вимог законодавства з питань формування, зберігання і використання запасів матеріальних цінностей державного резерву;
29) подає Мінекономіки пропозиції щодо створення, розвитку, утримання, передачі, ліквідації та реалізації мобілізаційних потужностей на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління Міноборони;
30) реалізує через Генеральний штаб Збройних Сил повноваження, визначені частиною другою статті 14 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;
31) координує та спрямовує діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, центрів рекрутингу;
32) бере участь у розробленні мобілізаційного плану держави, плануванні мобілізаційної підготовки у відповідних центральних органах виконавчої влади з питань задоволення потреб Збройних Сил;
33) подає в установленому порядку пропозиції щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та воєнний час на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління Міноборони та яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), а також здійснює контроль за обліком таких військовозобов’язаних, організовує через Генеральний штаб Збройних Сил виконання інших визначених законодавством завдань;
34) подає Кабінетові Міністрів України проект мобілізаційного плану Збройних Сил та інших військових формувань;
35) укладає в установленому порядку договори (контракти) на виконання мобілізаційних завдань (замовлень) з підприємствами, установами та організаціями, що залучаються ним до виконання таких завдань (замовлень), і підприємствами, що здійснюють поставку військової продукції;
36) здійснює контроль за станом мобілізаційної готовності у Збройних Силах та за підготовкою підприємств, установ та організацій до виконання мобілізаційних завдань (замовлень) для задоволення потреб Збройних Сил та інших військових формувань;
37) забезпечує життєдіяльність Збройних Сил, їх функціонування, бойову та мобілізаційну готовність, боєздатність, підготовку до виконання покладених на них завдань, застосування, комплектування особовим складом та його підготовку, постачання озброєння та військової техніки, підтримання справності, технічної придатності, проведення ремонту та модернізації зазначеного озброєння і техніки, матеріальних, фінансових, інших ресурсів та майна згідно з потребами, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил у межах коштів, передбачених державним бюджетом, і здійснює контроль за їх ефективним використанням, організовує виконання робіт і надання послуг в інтересах Збройних Сил;
38) організовує через Генеральний штаб Збройних Сил залучення Збройних Сил до ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та здійснення у межах повноважень, передбачених законом, заходів щодо забезпечення екологічної безпеки в Збройних Силах;
39) перевіряє стан всебічного забезпечення, бойової та мобілізаційної готовності Збройних Сил та Держспецтрансслужби;
40) виступає державним замовником і формує відповідно до визначених Генеральним штабом Збройних Сил потреб, вимог та пріоритетів під час здійснення оборонних закупівель пропозиції до зведеного трирічного плану закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями, складає та затверджує трирічний та річний плани закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, надає тактико-технічні (технічні) завдання виконавцям державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель;
41) залучається в межах повноважень, визначених законом, до участі у здійсненні заходів державного експортного контролю;
42) розробляє разом з міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Національною академією наук, галузевими науково-дослідними установами, підприємствами та організаціями, партнерами соціального діалогу державні цільові науково-технічні програми та інші стратегічні, програмно-планові документи у сфері оборонно-промислового комплексу і забезпечує їх реалізацію, зокрема:
виступає замовником науково-дослідних робіт та дослідно-конструкторських робіт у сфері стратегічних галузей промисловості, оборонно-промислового комплексу;
здійснює в межах повноважень координацію наукових досліджень в інтересах національної безпеки і оборони;
43) визначає норми і строки речового забезпечення військовослужбовців, а також резервістів і військовозобов’язаних, призваних на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори у Збройні Сили та Держспецтрансслужби;
44) затверджує зразки спеціального одягу, взуття та спорядження військовослужбовців, засоби індивідуального захисту та інші предмети речового майна військовослужбовців;
45) затверджує вимоги щодо якісних характеристик озброєння і військової техніки та розрахункову кількість основних видів номенклатури озброєння і військової техніки, необхідних для оснащення Збройних Сил та інших військових формувань, згідно з визначеними ними потребами та пріоритетами;
46) затверджує каталог продуктів харчування та порядок його застосування в Збройних Силах та Держспецтрансслужбі;
47) організовує проведення державних та інших випробувань зразків озброєння і військової техніки;
48) забезпечує прийняття на озброєння (постачання, експлуатацію) Збройних Сил озброєння, військової та спеціальної техніки;
49) організовує і здійснює контроль за виконанням робіт з кодифікації та каталогізації продукції, закупівля якої здійснюється за державні кошти для потреб Збройних Сил;
50) організовує відповідно до визначених Генеральним штабом Збройних Сил потреб та пріоритетів розроблення і виконання Державної програми розвитку озброєння і військової техніки та інших цільових програм розвитку озброєння, оборонних закупівель, державних цільових і спеціальних програм, що виконуються в інтересах забезпечення оборони і безпеки держави, а також щодо забезпечення експортно-імпортних поставок товарів, робіт і послуг військового призначення та подвійного використання, здійснює контроль за їх виконанням;
51) розробляє технічні регламенти та здійснює функції з технічного регулювання щодо безпеки, допуску до експлуатації та використання озброєння і військової техніки, інших питань, віднесених до компетенції Міноборони;
52) забезпечує в установленому порядку обов’язковий технічний контроль транспортних засобів Збройних Сил та Держспецтрансслужби;
53) здійснює контроль за якістю продукції військового призначення, що виробляється підприємствами для Збройних Сил та з метою здійснення експорту в разі, коли такий контроль передбачено міжнародними договорами України, зовнішньоекономічними договорами (контрактами), а також речового майна та харчових продуктів, що постачаються для Збройних Сил та якістю послуг із забезпечення харчуванням, харчовими продуктами особового складу військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, військових ліцеїв;
54) визначає порядок застосування національних стандартів та кодексів усталеної практики для задоволення потреб оборони України відповідно до покладених на нього завдань;
55) забезпечує нормативно-правове регулювання відносин у сфері військової стандартизації;
56) визначає орган військової стандартизації з числа підпорядкованих Міноборони органів військового управління;
57) провадить відповідно до закону космічну діяльність у сфері оборони та національної безпеки України;
58) здійснює регулювання питань державної авіації, зокрема нормативно-правове регулювання, за погодженням із заінтересованими центральними органами виконавчої влади, які експлуатують державні повітряні судна, зокрема щодо:
реєстрації і допуску державних повітряних суден та літальних апаратів, підтримання їх льотної придатності, випробування та прийняття в експлуатацію нових типів повітряних суден, призначених для використання в державній авіації;
реєстрації і допуску аеродромів та злітно-посадкових майданчиків державної авіації;
допуску авіаційного персоналу державної авіації до виконання польотів та виконання робіт із забезпечення польотів;
виконання та забезпечення польотів, пошуку та рятування, охорони державних повітряних суден;
59) встановлює особливі вимоги до вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, закладів фахової передвищої військової освіти військових ліцеїв та науково-дослідних установ, що належать до сфери управління Міноборони, забезпечує їх фінансування в установленому порядку;
60) готує пропозиції щодо визначення обсягів державного замовлення на підготовку військових фахівців, наукових і науково-педагогічних кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів для потреб Міноборони, Збройних Сил та Держспецтрансслужби;
61) затверджує положення про заклади фахової передвищої військової освіти, статути вищих військових навчальних закладів, закладів фахової передвищої військової освіти та військових ліцеїв, що належать до сфери управління Міноборони, а разом з МОН - положення про військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, затверджує стандарти військової освіти, крім стандартів вищої освіти;
62) визначає в межах повноважень, передбачених законом, порядок та особливі вимоги щодо практичної підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації військових фахівців, зокрема іноземних, а також разом з МОН - порядок підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу, ліцеїстів військових ліцеїв та ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою;
63) встановлює особливі вимоги до підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів у військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти в аспірантурі (ад’юнктурі) та докторантурі відповідних закладів вищої освіти;
64) забезпечує призначення і виплату академічних (соціальних) стипендій курсантам, слухачам та ад’юнктам вищих військових навчальних закладів Збройних Сил та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів;
65) визначає порядок призначення осіб офіцерського складу на посади командування (керівного складу), наукових та науково-педагогічних (педагогічних) працівників у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів, наукових (науково-дослідних) установах та військових ліцеях;
66) визначає пріоритетні напрями розвитку наукової і науково-технічної діяльності у воєнній сфері, стратегічних галузях промисловості;
67) організовує роботу науково-технічних рад, готує пропозиції щодо визначення пріоритетів і видів підтримки стратегічних галузей промисловості;
68) координує діяльність науково-дослідних установ, що належать до сфери управління Міноборони;
69) здійснює управління науковою та науково-технічною діяльністю у сфері оборони;
70) бере участь у визначенні пріоритетів розвитку науки і техніки в Україні, державних цільових наукових та науково-технічних програмах;
71) бере участь у ліцензуванні освітньої діяльності, що провадиться вищими військовими навчальними закладами та військовими навчальними підрозділами вищих навчальних закладів;
72) здійснює разом з МОН та Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти контроль за дотримання вимог щодо якості підготовки військових фахівців, ліцеїстів військових ліцеїв та ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою;
73) подає Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо структури військового резерву людських ресурсів;
74) організовує та координує заходи з мовної підготовки в Міноборони та Збройних Силах для використання іноземних мов особовим складом, якому використання іноземної мови необхідно для виконання службових обов’язків (роботи), навчання за кордоном, ефективної участі в заходах міжнародного оборонного співробітництва, міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки та досягнення взаємосумісності із збройними силами держав - членів НАТО;
75) забезпечує в установленому законом порядку через Генеральний штаб Збройних Сил разом з іншими військовими формуваннями, центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування функціонування системи військового обліку громадян;
76) затверджує перелік військово-облікових спеціальностей;
77) затверджує перелік посад, які підлягають заміщенню військовослужбовцями (крім посад вищого офіцерського складу);
78) затверджує перелік окремих військових посад, які можуть бути заміщені цивільними особами в мирний час (на умовах строкового трудового договору);
79) визначає:
перелік посад, які не можуть бути заміщені іноземцями чи особами без громадянства;
за поданням Генерального штабу Збройних Сил перелік військово-облікових спеціальностей, за якими ведеться військова підготовка громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу, та обсяги підготовки за такими спеціальностями за погодженням з центральним органом виконавчої влади в галузі освіти і науки;
порядок розроблення та затвердження кваліфікаційних характеристик офіцерів запасу та програм військової підготовки офіцерів запасу;
перелік необхідних документів для взяття громадян на військовий облік призовників;
перелік посад, що можуть бути заміщені особами, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі і визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби за станом здоров’я за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час виконання обов’язків військової служби, зокрема під час участі в антитерористичній операції та/або у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, що призвело до встановлення їм інвалідності, часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (крім розумових, сенсорних, психологічних вад, розладів психіки, поведінки та інших захворювань);
80) установлює співвідношення чисельності осіб офіцерського, сержантського та старшинського складу за військовими званнями та граничні строки перебування таких осіб на посадах у Збройних Силах;
81) визначає порядок направлення і строки перебування військовослужбовців Збройних Сил на посадах у багатонаціональних органах військового управління, а також закордонних дипломатичних установах України та міжнародних організаціях;
82) призиває в разі потреби громадян, яким присвоєно відповідне первинне військове звання офіцера запасу, для проходження військової служби осіб офіцерського складу;
83) визначає форму і порядок видачі документів, що посвідчують статус та особу військовослужбовця;
84) визначає порядок ведення і форму особової справи, в якій відображається проходження військової служби військовослужбовцем;
85) визначає перелік та форму документів, на підставі яких оформляються накази по особовому складу;
86) визначає порядок добору і прийняття громадян на військову службу за контрактом;
87) визначає порядок планування, організації та управління службовою кар’єрою військовослужбовців військової служби за контрактом;
88) зараховує осіб офіцерського складу інших військових формувань до Збройних Сил, укладає з ними контракт про проходження військової служби у Збройних Силах та призначає на відповідні посади;
89) визначає порядок черговості проходження військової служби на посадах офіцерського складу;
90) затверджує номенклатуру посад для призначення військовослужбовців;
91) визначає порядок формування і використання резерву кандидатів для просування по службі;
92) визначає перелік посад, які не потребують у разі призначення на них проходження спеціальних курсів підготовки;
93) визначає вимоги до кандидатів і порядок створення резерву для направлення за кордон для проходження військової служби;
94) визначає вимоги до кандидатів для навчання за кордоном, кількість військовослужбовців та їх розподіл між структурними підрозділами Міноборони, Генерального штабу Збройних Сил і видів Збройних Сил;
95) направляє за кордон військовослужбовців і працівників Збройних Сил для проходження військової служби, роботи або навчання;
96) визначає Стратегію залучення, розвитку та утримання людського капіталу в силах оборони України;
97) визначає порядок направлення на навчання, строки, послідовність і періодичність проведення підготовки (перепідготовки, підвищення кваліфікації) осіб офіцерського складу;
98) визначає порядок і строки проведення атестації військовослужбовців;
99) визначає строк, кількість і військово-облікові спеціальності для призову офіцерів запасу на військову службу за призовом осіб офіцерського складу;
100) приймає рішення щодо залишення на військовій службі осіб офіцерського складу понад граничний вік;
101) здійснює добір військовослужбовців, які відряджаються до державних органів, установ, організацій, Украероруху, а також державних та комунальних закладів освіти, для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки, а також їх кадрове супроводження;
102) присвоює в установленому порядку військові звання та вносить Президентові України подання про присвоєння військових звань особам вищого офіцерського складу Збройних Сил;
103) установлює заохочувальні відзнаки Міноборони;
104) утворює комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, організовує роботу таких комісій та згідно із законодавством видає відповідні документи, зокрема військовослужбовцям, членам сімей військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби, а також працівникам Міноборони та Збройних Сил;
105) проводить постійний моніторинг інформаційного середовища, виявляє потенційні та реальні інформаційні загрози в сфері оборони, здійснює відповідні заходи;
106) приймає рішення про створення суб’єктів у сфері медіа, офіційних друкованих видань відповідно до Закону України “Про медіа”;
107) забезпечує впровадження та розвиток новітніх інформаційних технологій у сфері оборони;
108) відповідно до компетенції забезпечує електронну інформаційну взаємодію з органами державної влади під час обміну інформацією для здійснення повноважень, визначених законодавством;
109) бере в межах повноважень участь в стандартизації в стратегічних галузях промисловості;
110) забезпечує функціонування системи сертифікації продукції в оборонно-промисловому комплексі згідно із стандартами НАТО;
111) утворює метрологічну службу проведення робіт (надання послуг), пов’язаних із забезпеченням єдності вимірювань у стратегічних галузях промисловості;
112) організовує і координує діяльність центральних органів виконавчої влади у сфері військово-технічного співробітництва;
113) розробляє та затверджує галузеві та/або цільові профілі безпеки для інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних систем, власником (розпорядником) яких є Міноборони та/або Збройні Сили;
114) проводить в установленому законодавством порядку огляд оборонно-промислового комплексу, розробляє Стратегію розвитку оборонно-промислового комплексу України;
115) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, демократичний цивільний контроль за діяльністю Збройних Сил та Держспецтрансслужби;
116) створює необхідні умови для здійснення іншими суб’єктами демократичного цивільного контролю передбачених законом повноважень та інформує із зазначених питань громадськість та суб’єктів у сфері медіа;
117) організовує контроль за станом правопорядку, укомплектованості Збройних Сил та Держспецтрансслужби особовим складом, їх оснащеності сучасним озброєнням, військовою і спеціальною технікою, запасами матеріальних засобів та станом готовності до виконання завдань за призначенням у мирний час та в особливий період;
118) здійснює в Міноборони, Збройних Силах та Держспецтрансслужбі заходи, спрямовані на реалізацію права на соціально-економічний захист військовослужбовців, резервістів, військовозобов’язаних, призваних на збори, та осіб, звільнених з військової служби, членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), пропали безвісти, стали особами з інвалідністю, пов’язаною з проходженням військової служби, або потрапили в полон у ході бойових дій (війни) чи під час участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки;
119) здійснює відповідно до законодавства правовий і соціальний захист військовослужбовців, резервістів Збройних Сил, військовозобов’язаних, призваних на збори, членів їх сімей та працівників Збройних Сил, забезпечує надання жінкам і чоловікам рівних прав та можливостей, запобігання та протидію насильству за ознакою статі;
120) організовує в Міноборони, Збройних Силах та Держспецтрансслужбі:
систему психологічного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей;
відновлювальні (постізоляційні, реінтеграційні) заходи, заходи з адаптації, підтримки (супроводу) щодо осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, з числа військовослужбовців;
121) організовує відповідно до законодавства забезпечення військовослужбовців Збройних Сил та членів їх сімей жилими приміщеннями;
122) здійснює заходи щодо розвитку культури і духовності у Збройних Силах, військово-патріотичного виховання громадян;
123) організовує відповідно до законодавства базову підготовку громадян України до національного спротиву;
124) забезпечує реалізацію державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності в межах повноважень, передбачених законом;
125) бере участь в організації відповідно до законодавства початкової загальновійськової підготовки громадян України;
126) забезпечує відповідно до законодавства конституційне право громадян на свободу світогляду і віросповідання, співробітництво між Міноборони та релігійними організаціями для задоволення релігійних потреб віруючих, які проходять службу у Збройних Силах;
127) здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов’язаних з діяльністю Міноборони, Збройних Сил, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міноборони, а також стосовно актів, які ними видаються, забезпечує в установленому порядку доступ до публічної інформації, розпорядником якої є Міноборони;
128) видає “Білу книгу” з метою інформування громадськості про діяльність Збройних Сил;
129) визначає в межах повноважень, передбачених законом, пріоритетні напрями та прогнози щодо розвитку і вдосконалення системи охорони здоров’я військовослужбовців Збройних Сил, розробляє програми розвитку системи медичного забезпечення Збройних Сил у мирний час та особливий період, організовує їх виконання та здійснює державний контроль і нагляд у сфері охорони здоров’я в Міноборони та Збройних Силах;
130) формує єдині підходи щодо збереження та зміцнення здоров’я військовослужбовців Збройних Сил та Держспецтрансслужби, організації та надання медичної допомоги їм у разі захворювань, поранень (контузії, травми або каліцтва), відновлення боєздатності та працездатності шляхом застосування медичних стандартів держав - членів НАТО;
131) затверджує для сил безпеки і сил оборони на основі стандартів НАТО та/або стандартів, затверджених окремими державами - членами НАТО, табелі матеріально-технічного оснащення, стандарти, обсяги надання тактичної догоспітальної допомоги та медичної допомоги на догоспітальному етапі, які надаються під час ведення воєнних (бойових) дій та підготовки до застосування за призначенням сил безпеки і сил оборони, а також контролює їх додержання;
132) затверджує за погодженням з МОЗ перелік, мінімальні вимоги та/або стандарти якості медичних виробів (виробів медичного призначення) та допоміжних засобів до них, що застосовуються силами безпеки і силами оборони для надання тактичної догоспітальної допомоги під час ведення воєнних (бойових) дій та підготовки сил безпеки і сил оборони до застосування за призначенням, на основі відповідних вимог, стандартів якості, рекомендацій або інших відповідних документів, рішень НАТО або окремих держав - членів НАТО (за наявності);
133) організовує додержання в закладах охорони здоров’я Міноборони стандартів медичної допомоги (медичних стандартів), клінічних протоколів та інших галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я;
134) організовує медичне забезпечення Збройних Сил у мирний час та особливий період, розробляє і здійснює комплекс профілактичних, лікувальних, санаторно-курортних та реабілітаційних заходів, спрямованих на збереження і здоров’я військовослужбовців Збройних Сил та Держспецтрансслужби;
135) затверджує за погодженням з МОЗ порядок проведення медичного огляду призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які перебувають на військовому обліку в районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, військовослужбовців Збройних Сил та Держспецтрансслужби, організовує його проведення;
136) визначає разом з МОЗ особливості проходження медичного обстеження військовозобов’язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період;
137) здійснює управління щодо закладів охорони здоров’я, що належать до сфери управління Міноборони, затверджує типове положення про такі заклади, забезпечує підтримання їх мобілізаційної готовності, готовності до виконання завдань за призначенням, а також їх взаємодію з медичними службами інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних та розвідувальних органів, органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, а також системи охорони здоров’я цивільного населення в рамках єдиного медичного простору;
138) організовує присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій військовослужбовцям медичних і фармацевтичних спеціальностей;
139) організовує санаторно-курортне лікування військовослужбовців та ветеранів військової служби, членів їх сімей, ветеранів війни, працівників Збройних Сил та інших категорій громадян, яким надано право на користування закладами охорони здоров’я Міноборони;
140) організовує забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя військовослужбовців у Збройних Силах та здійснює державний санітарно-епідеміологічний нагляд на підпорядкованих їм територіях, об’єктах, у військових частинах і підрозділах;
141) організовує контроль за дотриманням гігієнічних вимог, забезпечення ветеринарно-санітарного та епізоотичного благополуччя у військових частинах (установах, закладах) Міноборони, Збройних Сил та здійснює ветеринарно-санітарний нагляд на підпорядкованих об’єктах;
142) забезпечує накопичення запасів медичної техніки та майна, встановлює для такої техніки та майна норми забезпечення, табелізації та комплектування, організовує постачання такої техніки та майна Збройним Силам, розвідувальному органу Міноборони та Держспецтрансслужби, а також іншим військовим формуванням в особливий період;
143) забезпечує належну фізичну підготовку відповідних військовослужбовців та працівників Збройних Сил до професійної діяльності, створює умови для реалізації державної політики у сфері фізичної культури і спорту серед військовослужбовців, у межах повноважень, передбачених законом, взаємодіє з відповідними громадськими організаціями фізкультурно-спортивної спрямованості;
144) організовує отримання міжнародної технічної допомоги у воєнній сфері, у сфері стратегічних галузей промисловості, оборонно-промислового комплексу, здійснює контроль за виконанням відповідних програм (проектів);
145) здійснює в межах повноважень, передбачених законом, міжнародне співробітництво за воєнно-політичним, військово-технічним та іншими напрямами з відповідними органами іноземних держав і міжнародними організаціями, координує та контролює організацію і здійснення військового співробітництва;
146) забезпечує і координує в межах повноважень, передбачених законодавством, виконання Україною зобов’язань за міжнародними договорами України з ЄС, бере участь у переговорах, спрямованих на забезпечення розвитку договірних відносин з ЄС;
147) забезпечує реалізацію державної політики з питань, що належать до компетенції Міноборони, згідно із зобов’язаннями України у сфері європейської інтеграції;
148) бере участь у забезпеченні формування та реалізації державної політики у сфері протимінної діяльності у межах своїх повноважень у взаємодії з центром протимінної діяльності та центром гуманітарного розмінування;
149) координує здійснення заходів у сфері протимінної діяльності Держспецтрансслужбою та уповноваженими підрозділами Збройних Сил, що залучаються до їх здійснення;
150) забезпечує підготовку (перепідготовку і підвищення кваліфікації) фахівців у сфері протимінної діяльності та розмінування;
151) бере участь у здійсненні заходів з інформування населення про небезпеку від вибухонебезпечних предметів та навчання з питань запобігання виникненню ризиків, пов’язаних із вибухонебезпечними предметами;
152) здійснює функції національного органу з питань протимінної діяльності, сприяє впровадженню і застосуванню в Україні міжнародних стандартів протимінної діяльності;
153) подає МЗС пропозиції щодо участі військових підрозділів, окремих військовослужбовців і працівників Збройних Сил у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, надання військової допомоги іноземним державам, направлення підрозділів Збройних Сил до інших держав, допуску та умов перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України;
154) подає Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо відчуження військового майна та здійснює в установленому законом порядку його відчуження або передачу;
155) здійснює державний контроль за утилізацією військового майна, забезпечує в установленому порядку його продаж;
156) приймає рішення про створення, реорганізацію і ліквідацію підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міноборони, в установленому порядку здійснює затвердження положень про них (їх статутів), призначення на посаду та звільнення з посади їх керівників, укладення і розірвання з ними контрактів та контроль за дотриманням ними вимог контрактів;
157) здійснює в межах повноважень, передбачених законом, інші функції з управління об’єктами державної власності, які належать до сфери управління Міноборони;
158) реєструє військові частини як суб’єкти господарської діяльності;
159) веде облік об’єктів державної власності, які належать до сфери управління Міноборони;
160) утримує в належному стані та організовує експлуатацію об’єктів військового призначення;
161) затверджує порядок списання військового майна;
162) здійснює державний нагляд за безпекою експлуатації машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, безпечним веденням робіт військовослужбовцями, додержанням нормативних актів із зазначених питань;
163) здійснює заходи щодо проведення перевірки, передбаченої законодавством про очищення влади (люстрації), стосовно посадових і службових осіб Міноборони та військових посадових осіб Збройних Сил, крім військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців служби за призовом під час мобілізації;
164) забезпечує у Міноборони та Збройних Силах реалізацію державної програми з виконання Антикорупційної стратегії;
165) подає Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо умов оплати праці працівників Збройних Сил та грошового забезпечення, окремих виплат і заохочення військовослужбовців Збройних Сил, військовозобов’язаних та резервістів, розмірів посадових окладів військовослужбовців і працівників Збройних Сил;
166) здійснює методичне керівництво та контроль за дотриманням вимог законодавства з питань ведення бухгалтерського обліку, складення фінансової та бюджетної звітності у Збройних Силах та Держспецтрансслужбі;
167) забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони державної таємниці в межах повноважень, передбачених законом;
168) провадить діяльність з технічного захисту інформації для потреб Міноборони;
169) у межах повноважень вживає заходів до забезпечення інформаційної безпеки, кібербезпеки та кіберзахисту, а також підготовки держави до відбиття воєнної агресії у кіберпросторі (кібероборони);
170) здійснює військову співпрацю з НАТО, міжнародними організаціями та іншими суб’єктами оборонної сфери щодо забезпечення безпеки кіберпростору та спільного захисту від кіберзагроз;
171) здійснює заходи щодо впровадження та забезпечення функціонування організаційно-технічної моделі кіберзахисту в Міноборони, Збройних Силах та Держспецтрансслужбі для забезпечення функціонування національної системи кібербезпеки;
172) бере участь у забезпеченні формування та реалізації державної політики у сфері захисту критичної інфраструктури в межах своїх повноважень;
173) затверджує інструкцію про порядок відбування покарання засуджених військовослужбовців у вигляді тримання в дисциплінарному батальйоні;
174) формує на основі пропозицій державних замовників і затверджує показники фінансування найважливіших науково-дослідних, дослідно-конструкторських і технологічних робіт, пов’язаних із створенням сучасних зразків озброєння і військової техніки, затверджує плани-графіки виконання цих робіт і здійснює контроль за реалізацією зазначених планів-графіків;
175) розробляє в межах своїх повноважень проекти нормативно-правових актів щодо оборонних закупівель та вносить їх на розгляд Кабінету Міністрів України;
176) складає з урахуванням пропозицій, поданих державними замовниками, зведений трирічний план закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями, вносить зміни до нього та подає його після погодження комітетом Верховної Ради України, до повноважень якого належать питання національної безпеки, оборони та розвідки, в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України;
177) подає на затвердження Ради національної безпеки і оборони України основні показники закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями, зміни до них на плановий бюджетний період та орієнтовні показники обсягів закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями на наступні за плановим два бюджетні періоди;
178) координує діяльність державних замовників із планування та здійснення оборонних закупівель, внесення змін до зведеного трирічного плану закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями;
179) отримує від державних замовників пропозиції щодо зведеного трирічного плану закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями;
180) організовує роботу із створення електронного реєстру учасників відбору та виконавців державних контрактів (договорів) та забезпечує його функціонування;
181) надає методичну та консультаційну допомогу державним замовникам щодо організації здійснення закритих закупівель;
182) отримує від державних замовників звіти про результати здійснення оборонних закупівель, укладення та виконання державних контрактів (договорів) за закритими закупівлями;
183) розробляє порядок проведення переговорів та порядок укладення державного контракту (договору) з єдиним виконавцем;
184) інформує Кабінет Міністрів України про хід виконання оборонних закупівель та використання бюджетних коштів за закритими закупівлями;
185) інформує громадськість про політику та правила здійснення оборонних закупівель з дотриманням вимог законодавства про державну таємницю;
186) складає та подає не пізніше 1 квітня року, наступного за звітним бюджетним періодом, до Кабінету Міністрів України щорічний звіт про результати здійснення оборонних закритих закупівель;
187) розробляє, узгоджує та реалізує в межах повноважень державні цільові програми у сфері створення озброєння і військової техніки, програми щодо збереження і розвитку виробничих потужностей, дослідно-експериментальної бази, випробувальних стендів, полігонів, інших об’єктів, призначених для забезпечення розроблення, випробувань і виробництва озброєння і військової техніки, високотехнологічної продукції цивільного і подвійного призначення, виготовленої організаціями оборонно-промислового комплексу, а також програми реформування і розвитку оборонно-промислового комплексу, затверджує плани-графіки створення інтегрованих науково-виробничих структур;
188) розробляє та реалізує державні програми щодо збереження і розвитку виробництва стратегічних матеріалів і електронної компонентної бази, використовуваних для створення сучасних зразків озброєння і військової техніки та високотехнологічної конкурентоздатної продукції цивільного і подвійного призначення, а також раціонального використання науково-технічного і виробничого потенціалу організацій оборонно-промислового комплексу;
189) бере участь у межах повноважень у здійсненні заходів, пов’язаних із міжнародними передачами товарів, робіт і послуг військового призначення та подвійного використання;
190) розробляє та впроваджує інформаційно-аналітичні системи в оборонно-промисловому комплексі;
191) здійснює заходи щодо розвитку міжнародного військово-технічного співробітництва, підготовки та укладення міжнародних договорів з таких питань;
192) розробляє концептуальні основи державної політики у галузі дослідження та використання космічного простору в мирних цілях та в інтересах безпеки держави, координує їх впровадження;
193) забезпечує організацію космічної діяльності в Україні та під юрисдикцією України поза її межами;
194) розробляє разом з міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади та за участю Національної академії наук Загальнодержавну цільову науково-технічну космічну програму України і забезпечує її виконання;
195) є державним замовником науково-дослідних робіт з дослідження і використання космічного простору, науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт з проектування, виготовлення та випробування космічної техніки, зокрема міжнародних космічних проектів;
196) організовує співробітництво України з іншими державами та міжнародними організаціями у космічній галузі, а також забезпечує збереження і розвиток існуючих міжнародних зв’язків та бере участь у підготовці міжнародних договорів України у сфері космічної діяльності;
197) надає підтримку в підготовці та реалізації міжнародних проектів у сфері дослідження та використання космічного простору;
198) вживає заходів, спрямованих на вдосконалення зовнішньоекономічних відносин України з іншими державами у галузі космічної діяльності;
199) координує в межах своїх повноважень проекти з вітчизняного виробництва безпілотних систем;
200) сприяє в установленому порядку залученню вітчизняних та іноземних інвестицій у розвиток стратегічних галузей промисловості;
201) розробляє правові, фінансові та організаційні механізми для залучення інвестицій підприємствами, що належать до сфери управління Міноборони, зокрема на умовах публічно-приватного партнерства;
Підпункт 201 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1796 від 31.12.2025
202) здійснює міжнародні заходи, спрямовані на формування позитивного інвестиційного іміджу України, у межах повноважень Міноборони;
203) проводить аналіз стану конкурентоспроможності стратегічних галузей промисловості, розробляє і координує здійснення заходів щодо підвищення їх рівня;
204) проводить моніторинг та аналітично-інформаційне забезпечення діяльності суб’єктів господарювання у стратегічних галузях промисловості на внутрішньому і зовнішньому ринку;
205) бере участь у запровадженні та реалізації механізму державної підтримки експорту в стратегічних галузях промисловості;
206) сприяє міжнародній співпраці виробників продукції стратегічних галузей промисловості;
207) забезпечує координацію та здійснення контролю за діяльністю Державної інноваційної фінансово-кредитної установи;
208) забезпечує координацію роботи з підготовки та реалізації проектів у сфері стратегічних галузей промисловості, що передбачають залучення іноземних кредитів під державні гарантії;
209) ініціює створення індустріальних парків в межах своїх повноважень;
210) визначає засади наукового і науково-технічного розвитку суб’єктів господарювання, що належать до сфери управління Міноборони, формує державні цільові наукові та науково-технічні програми з пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки, а також забезпечує діяльність щодо трансферу технологій, передачі майнових прав на технології та/або їх складові;
211) забезпечує виконання завдань і заходів, спрямованих на забезпечення розвитку співробітництва з НАТО, ЄС та іншими державними стратегічними партнерами України у сферах, що належать до компетенції Міноборони;
212) бере участь у:
підготовці пропозицій щодо визначення обсягів і цільового спрямування бюджетного фінансування наукової та науково-технічної діяльності у сферах, що належать до компетенції Міноборони;
формуванні пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки в Україні, державних цільових наукових та науково-технічних програм і державного замовлення в галузях промисловості;
розробленні державних програм розвитку Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, спрямованих на розвиток стратегічних галузей промисловості;
213) розробляє пропозиції щодо запровадження нових форм промислового співробітництва з іноземними державами з питань розвитку стратегічних галузей промисловості;
214) бере участь у розробленні та виробництві сучасної конкурентоспроможної продукції на основі використання нових високоефективних технологій, устаткування, матеріалів, інформаційного забезпечення, визначає напрями розвитку наукового і науково-технічного потенціалу галузей промисловості, спрямовує і контролює діяльність підпорядкованих йому наукових організацій;
215) здійснює заходи щодо реалізації інноваційної політики в стратегічних галузях промисловості;
216) формує пропозиції щодо розвитку середньострокових пріоритетних напрямів інноваційної діяльності галузевого рівня;
217) забезпечує співробітництво України з ЄС у сфері інновацій у стратегічних галузях промисловості, а також з Організацією Об’єднаних Націй з промислового розвитку та іншими міжнародними організаціями з питань, що належать до компетенції Міноборони;
218) визначає основні фінансові, економічні, соціальні та інші показники розвитку стратегічних галузей промисловості, формує єдину інформаційну систему для забезпечення реалізації державної політики у сфері розвитку стратегічних галузей промисловості, інформує та надає роз’яснення щодо реалізації державної промислової політики стратегічних галузей промисловості, забезпечує в межах своїх повноважень впровадження сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, створення системи національних інформаційних ресурсів;
219) сприяє діяльності громадських об’єднань, що представляють інтереси суб’єктів стратегічних галузей промисловості;
220) вживає заходів для залучення в установленому порядку громадськості до обговорення питань, що належать до його компетенції;
221) сприяє розвитку соціального діалогу, проведенню консультацій із всеукраїнськими об’єднаннями профспілок і всеукраїнськими об’єднаннями організацій роботодавців щодо проектів законів, інших нормативно-правових актів з питань формування та реалізації державної промислової політики в стратегічних галузях промисловості;
222) забезпечує здійснення в межах повноважень, передбачених законом, соціального діалогу на галузевому рівні, зокрема укладення галузевих (міжгалузевих) угод;
223) здійснює в межах своїх повноважень управління у сфері науково-технічної та інноваційної діяльності, відповідає за рівень науково-технічного розвитку стратегічних галузей промисловості, виступає відповідно до законодавства замовником та організовує в межах повноважень та законодавства проведення державних наукової, науково-технічної та інших видів експертиз;
224) проводить аналіз стану та тенденцій до розвитку стратегічних галузей промисловості, розробляє пропозиції щодо пріоритетів розвитку та реформування промислового сектору економіки, забезпечує підготовку відповідних планів і програм;
225) забезпечує в межах повноважень виконання завдань цивільного захисту від надзвичайних ситуацій у стратегічних галузях промисловості;
226) організовує та координує в межах своїх повноважень підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації кадрів у сфері стратегічних галузей промисловості;
227) бере участь у визначенні в межах повноважень засад та здійсненні заходів у сфері енергозбереження та ефективного використання енергетичних ресурсів, а саме:
затверджує галузеві програми підвищення енергоефективності у стратегічних галузях промисловості;
розробляє галузеві методики нормування, а також розробляє і затверджує типові норми питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів стратегічних галузей промисловості;
228) організовує на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління Міноборони, винахідницьку, раціоналізаторську та патентно-ліцензійну роботу, здійснює управління правами на результати інтелектуальної діяльності та моніторинг їх використання, бере участь у заходах, спрямованих на їх правовий захист;
229) ініціює утворення державних господарських об’єднань;
230) здійснює в установленому порядку управління корпоративними правами держави стосовно пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі акціонерних товариств;
231) приймає рішення про подальше використання державного майна, що належить до сфери його управління та не увійшло до статутного капіталу господарських товариств, утворених у процесі корпоратизації або перетворення державних підприємств у державні акціонерні товариства, 100 відсотків акцій яких належать державі, а також яке було побудоване, створене, придбане, виявлене під час інвентаризації у процесі їх діяльності;
232) контролює в межах повноважень ефективність використання коштів суб’єктами господарювання, які беруть участь в реалізації проектів, виконанні програм і зовнішньоекономічних контрактів, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету або за рахунок коштів, залучених під державні гарантії, що передбачають розробку, виробництво та експорт високотехнологічної продукції, робіт і послуг, а також результати інтелектуальної діяльності;
233) подає Мінекономіки пропозиції щодо створення, розвитку, утримання, передачі, ліквідації та реалізації мобілізаційних потужностей на підприємствах, в установах та організаціях, які належать до сфери управління Міноборони;
234) утворює в установленому порядку господарські організації у стратегічних галузях промисловості, до статутного капіталу яких передається державне майно, затверджує їх статути (положення), в установленому порядку призначає на посади та звільняє з посад їх керівників, проводить у випадках, передбачених законодавством, корпоратизацію або перетворення державних підприємств в акціонерні товариства, 100 відсотків акцій яких належать державі;
235) визначає кандидатури осіб, які представляють інтереси держави на загальних зборах та в наглядових радах господарських товариств, функції з управління корпоративними правами держави в яких виконує Міноборони, а також в наглядових радах державних унітарних підприємств, забезпечує їх обрання (призначення), видає представникам держави довіреності на представництво інтересів держави у загальних зборах таких господарських товариств, а за необхідності також укладає з ними договори доручення;
236) приймає у випадках, передбачених законодавством, рішення про передачу об’єктів державної власності, що перебувають у сфері його управління, а також приймає в установленому порядку рішення про списання та відчуження об’єктів державної власності, що перебувають у сфері його управління;
237) утворює в установленому порядку державні холдингові компанії у стратегічних галузях промисловості, що належать до сфери компетенції Міноборони, затверджує їх статути (положення), у встановленому порядку призначає на посади та звільняє з посад їх керівників, приймає рішення про їх ліквідацію та реорганізацію відповідно до законодавства;
238) проводить моніторинг фінансової діяльності підприємств, установ та організацій, а також державних господарських об’єднань, державних холдингових компаній, що належать до сфери його управління, та вживає заходів до покращення їх роботи;
239) вносить в установленому порядку Кабінетові Міністрів України для затвердження річні фінансові плани підприємств, що є суб’єктами природних монополій, та підприємств, плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 млн. гривень, що належать до сфери його управління;
240) проводить моніторинг щодо:
стану затвердження (погодження) фінансових планів державних комерційних та казенних підприємств, господарських товариств, у статутному капіталі яких більш як 50 відсотків акцій (часток) належать державі, що належать до сфери його управління;
виконання показників фінансових планів державних комерційних та казенних підприємств, господарських товариств, у статутному капіталі яких більш як 50 відсотків акцій (часток) належать державі, що належать до сфери його управління;
241) затверджує стратегічні плани розвитку державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більш як 50 відсотків акцій (часток) належать державі, управління корпоративними правами або контроль за діяльністю яких здійснює Міноборони, та здійснює контроль за їх виконанням;
242) затверджує річні фінансові та інвестиційні плани, а також інвестиційні плани на середньострокову перспективу (три - п’ять років) державних підприємств, господарських об’єднань, що належать до сфери його управління, здійснює в установленому порядку контроль за виконанням цих планів;
243) забезпечує ефективне використання науково-технічного і виробничого потенціалу підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління;
244) забезпечує пропагування і популяризацію продукції стратегічних галузей промисловості, сприяє формуванню інфраструктури підтримки стратегічних галузей промисловості;
245) подає Мінекономіки пропозиції щодо переліку об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації;
246) подає Мінекономіки пропозиції щодо перетворення державних підприємств в акціонерні товариства, 100 відсотків акцій яких належать державі;
247) вживає заходів, спрямованих на техніко-технологічне переоснащення, зокрема енергозбереження у стратегічних галузях промисловості;
248) веде облік об’єктів державної власності, що перебувають у сфері його управління, здійснює контроль за ефективним використанням та збереженням таких об’єктів;
249) готує пропозиції щодо державного замовлення на найважливіші науково-технічні (експериментальні) розробки та науково-технічну продукцію суб’єктів господарювання, що належать до сфери управління Міноборони;
250) планує, координує, забезпечує фінансування та виконання робіт з формування, ведення та використання страхового фонду документації на продукції мобілізаційного, оборонного та господарського призначення;
251) забезпечує стійку систему управління щодо формування, ведення та використання страхового фонду документації на продукцію мобілізаційного, оборонного та господарського призначення;
252) планує та контролює роботу з формування страхового фонду документації секторального переліку об’єктів критичної інфраструктури у відповідному секторі;
253) бере участь у підготовці та проведенні конференцій, симпозіумів, семінарів, міжнародних і національних виставок та інших заходів у сфері стратегічних галузей промисловості, забезпечує роботу національних експозицій України на всесвітніх та міжнародних виставках і ярмарках у сфері оборонно-промислового комплексу, проводить інформаційну і консультаційну роботу з питань підготовки та здійснення таких заходів;
254) розробляє та удосконалює нормативно-правові акти щодо функціонування електронної системи;
255) впроваджує модернізацію програмного забезпечення електронної системи шляхом розроблення та затвердження технічного завдання, відбору виконавців, оплати та приймання виконаних робіт (надання послуг);
256) здійснює фінансування заходів технічного адміністратора, пов’язаних з адмініструванням електронної системи;
257) впроваджує електронну систему в експлуатацію, налагоджує інформаційну взаємодію між електронною системою та електронними інформаційними ресурсами державних органів та органів місцевого самоврядування;
Підпункт 258 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 239 від 25.02.2026
259) забезпечує реалізацію державної політики у сфері захисту критичної інфраструктури у відповідному секторі;
260) здійснює інші повноваження, визначені законом.
5. Міноборони з метою організації своєї діяльності:
1) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, розроблення та здійснення заходів для запобігання і протидії корупції та недопущення вчинення правопорушень, контроль за їх реалізацією в апараті Міноборони, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління, та Збройних Силах;
2) здійснює добір кадрів в апарат Міноборони та на посади керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління, організовує роботу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців та військовослужбовців апарату Міноборони;
3) організовує планово-фінансову роботу в Міноборони, Збройних Силах та Держспецтрансслужбі, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління Міноборони, здійснює контроль за використанням фінансових і матеріальних ресурсів, забезпечує організацію та вдосконалення бухгалтерського обліку;
4) забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів і матеріальних ресурсів, зокрема тих, що передбачені для реалізації проектів, виконання програм, зокрема міжнародних, здійснення в межах повноважень, передбачених законом, контролю за їх використанням та усунення недоліків і порушень, виявлених органами державного фінансового контролю та правоохоронними органами;
5) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, реалізацію державної політики у сфері охорони державної таємниці, захисту інформації з обмеженим доступом, інформаційної безпеки та кібербезпеки, а також технічний захист інформації, контроль за її збереженням в апараті Міноборони, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління;
6) здійснює контроль за ефективним використанням та збереженням об’єктів державної власності, які належать до сфери управління Міноборони;
7) забезпечує функціонування системи управління охороною праці в Міноборони, Збройних Силах та Держспецтрансслужбі, координує та здійснює контроль за такою роботою в органах військового управління, військових частинах, вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, військових ліцеях, установах і організаціях Збройних Сил та Держспецтрансслужби, а також на підприємствах, що належать до сфери управління Міноборони;
8) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, виконання завдань з мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності держави;
9) організовує в Міноборони документування управлінської діяльності та архівне зберігання документів відповідно до встановлених правил;
10) забезпечує функціонування внутрішнього контролю і здійснює внутрішній аудит у Міноборони, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління;
11) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, виконання вимог нормативно-правових актів з питань цивільного захисту та екологічної безпеки;
12) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, виконання вимог нормативно-правових актів з питань протимінної діяльності, цивільного захисту та екологічної безпеки;
13) забезпечує представництво, самопредставництво інтересів Міноборони в судових та інших органах через осіб, уповноважених діяти від його імені, зокрема через посадових (службових) осіб юридичної служби Міноборони або інших уповноважених осіб, а також забезпечує представництво інтересів Міноборони в судах та інших органах через представників.
6. Міноборони відповідно до покладених на нього завдань має право:
1) залучати в установленому порядку спеціалістів центральних та місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками), вчених, представників інститутів громадянського суспільства (за згодою) до розгляду питань, що належать до компетенції Міністерства;
2) одержувати безоплатно від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб, а також громадян та їх об’єднань інформацію, документи і матеріали, зокрема від органів статистики - статистичні дані, необхідні для виконання покладених на Міноборони завдань;
3) скликати наради, утворювати комісії, робочі групи, проводити наукові конференції, семінари з питань, що належать до компетенції Міністерства;
4) користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв’язку та іншими технічними засобами.
7. Міноборони під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє з іншими державними органами, допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України, та тимчасовими консультативними, дорадчими та іншими допоміжними органами, утвореними Кабінетом Міністрів України, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, громадськими спілками, профспілками та організаціями роботодавців, відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій, а також підприємствами, установами та організаціями.
8. Міноборони в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, здійснює контроль за їх виконанням.
Накази Міноборони, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.
Нормативно-правові акти Міноборони підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку.
Накази Міноборони, видані в межах повноважень, передбачених законом, є обов’язковими для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими держадміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і громадянами.
З питань забезпечення організаційних заходів в апараті Міноборони Міністр видає директиви, а з питань реформування та розвитку Збройних Сил та Держспецтрансслужби, їх бойової і мобілізаційної готовності, готовності Держспецтрансслужби до виконання завдань за призначенням, оперативної та бойової підготовки, підготовки особового складу Держспецтрансслужби, здійснення організаційних заходів та інспектування - спільні з Головнокомандувачем Збройних Сил та Головою Адміністрації Держспецтрансслужби накази і директиви.
9. Міноборони очолює Міністр, якого призначає на посаду за поданням Президента України і звільняє з посади Верховна Рада України.
Міністр має першого заступника та заступників, які призначаються на посаду та звільняються з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Прем’єр-міністра України відповідно до пропозицій Міністра.
10. Міністр:
1) очолює Міноборони, здійснює керівництво його діяльністю, військово-політичне і адміністративне керівництво Збройними Силами безпосередньо та через підпорядкованих йому першого заступника Міністра, заступників Міністра та Головнокомандувача Збройних Сил;
2) визначає пріоритети роботи Міноборони і відповідає за формування державної політики у сфері оборони, оборонне планування, програмний та ресурсний менеджмент, військову кадрову політику, ефективне та належне використання оборонних ресурсів, всебічне забезпечення життєдіяльності, функціонування, розвиток та застосування Збройних Сил, затверджує плани роботи Міноборони, звіти про їх виконання;
3) затверджує плани мобілізаційного розгортання і приведення в готовність Держспецтрансслужби для функціонування в особливий період, що розроблені Держспецтрансслужбою та погоджені з Генеральним штабом Збройних Сил;
4) спрямовує і координує здійснення іншими центральними органами виконавчої влади заходів з питань, що належать до компетенції Міноборони;
5) спрямовує і координує діяльність визначених Кабінетом Міністрів України центральних органів виконавчої влади, зокрема:
забезпечує формування державної політики у відповідних сферах та контролює її реалізацію центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром;
погоджує та подає на розгляд Кабінету Міністрів України розроблені центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, проекти законів, актів Президента України та Кабінету Міністрів України;
визначає основні напрями роботи центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, та шляхи виконання покладених на них завдань, затверджує плани роботи таких центральних органів виконавчої влади;
погоджує структуру апарату центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром;
видає обов’язкові для виконання центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, доручення з питань, що належать до компетенції таких органів;
погоджує призначення на посаду і звільнення з посади керівників і заступників керівників самостійних структурних підрозділів апарату центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром;
погоджує призначення на посаду та звільнення з посади керівників і заступників керівників територіальних органів центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром;
погоджує пропозиції керівників центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, щодо утворення, реорганізації, ліквідації їх територіальних органів як юридичних осіб публічного права та вносить на розгляд Кабінету Міністрів України відповідні подання;
погоджує утворення, реорганізацію, ліквідацію територіальних органів центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, як структурних підрозділів апарату таких органів;
порушує перед Кабінетом Міністрів України питання щодо скасування актів центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, повністю чи в окремій частині;
доручає керівникам центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, скасувати акти їх територіальних органів повністю чи в окремій частині, а в разі відмови - скасовує акти територіальних органів центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, повністю чи в окремій частині;
порушує перед Кабінетом Міністрів України питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності керівників центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, та їх заступників;
ініціює питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності керівників структурних підрозділів апарату центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, їх територіальних органів та їх заступників, а також керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління таких органів;
ініціює питання щодо проведення службового розслідування стосовно керівників центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, їх заступників, інших державних службовців і працівників апарату центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління таких органів;
приймає рішення щодо проведення перевірки діяльності центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, та їх територіальних органів;
заслуховує звіти про виконання покладених на центральні органи виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, завдань, планів їх роботи;
визначає структурний підрозділ апарату Міноборони, що відповідає за взаємодію з центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром;
визначає посадових осіб Міноборони, які включаються до складу колегій центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром;
визначає порядок обміну інформацією між Міноборони та центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, періодичність її подання;
вирішує інші питання, пов’язані із спрямуванням і координацією діяльності центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром;
6) організовує та контролює виконання в Міноборони Конституції України, законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України;
7) подає на розгляд Кабінету Міністрів України проекти законів, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, розробником яких є Міноборони;
8) погоджує проекти актів Кабінету Міністрів України, проекти законів та актів Президента України, що вносяться Кабінетом Міністрів України на розгляд Верховної Ради України та Президента України;
9) представляє в установленому порядку проекти законів України, розробником яких є Міноборони, і доповідає з інших питань, що належать до компетенції Міністерства, під час їх розгляду на пленарних засіданнях Верховної Ради України;
10) веде переговори і підписує міжнародні договори України в межах наданих йому повноважень;
11) погоджує структуру Генерального штабу Збройних Сил;
12) затверджує положення про структурні підрозділи апарату Міноборони;
13) призначає на посаду та звільняє з посади керівників структурних підрозділів апарату Міноборони, присвоює їм ранги державних службовців, приймає рішення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності;
14) формує патронатну службу Міністра;
15) вносить в установленому порядку Президентові України подання про призначення на посаду та звільнення з посади осіб вищого командування Збройних Сил;
16) вносить Президентові України подання про призначення на посаду Головнокомандувача Збройних Сил;
17) укладає контракт про проходження військової служби з особами, які призначені або призначаються на посади, за якими штатом (штатним розписом) передбачено військове звання вищого офіцерського складу, а також з особами офіцерського складу, які призначаються і звільняються з посади Міністром;
18) призначає на посаду та звільняє з посади в установленому порядку військовослужбовців;
19) присвоює в установленому порядку військові звання та вносить Президентові України подання про присвоєння військових звань особам вищого офіцерського складу Збройних Сил;
20) нагороджує відзнаками Міноборони, достроково присвоює чергові військові звання військовослужбовцям (до полковника включно) та застосовує інші види заохочення військовослужбовців, державних службовців, працівників Міноборони та Збройних Сил;
21) вносить подання щодо представлення в установленому порядку військовослужбовців, державних службовців, працівників Міноборони та Збройних Сил до відзначення державними нагородами України, нагородження їх відзнаками Міноборони, застосування інших видів заохочень;
22) порушує в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності першого заступника Міністра, заступників Міністра та державного секретаря Міноборони;
23) утворює, ліквідує, реорганізовує підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління Міноборони, затверджує положення про них (їх статути), здійснює в межах своїх повноважень інші функції з управління об’єктами державної власності;
24) призначає на посаду та звільняє з посади керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міноборони, приймає рішення щодо їх заохочення, притягнення до дисциплінарної відповідальності;
25) забезпечує регулярну оцінку корупційних ризиків у Міноборони і здійснює відповідні антикорупційні заходи;
26) організовує проведення в Міноборони та Збройних Силах заходів з очищення влади (люстрації);
27) скликає та проводить наради, прийом громадян з питань, що належать до його компетенції;
28) підписує накази Міноборони;
29) дає обов’язкові для виконання військовослужбовцями, державними службовцями і працівниками апарату Міноборони, Збройних Сил та Держспецтрансслужби доручення;
30) визначає обов’язки першого заступника Міністра, заступників Міністра, розподіл повноважень Міністра між першим заступником Міністра, заступниками Міністра, які вони здійснюють у разі його відсутності;
31) вносить подання Президентові України до призначення на посаду та звільнення з посади керівника органу управління Держспецтрансслужби та його заступників;
32) здійснює загальне керівництво Військовою службою правопорядку у Збройних Силах та контроль за її діяльністю;
33) списує військове майно в установленому порядку;
34) здійснює переведення Міноборони на функціонування в умовах особливого періоду;
35) представляє Міноборони у відносинах з іншими органами, підприємствами, установами та організаціями в Україні та за її межами;
36) приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Міноборони;
37) організовує внутрішній контроль і внутрішній аудит та забезпечує функціонування внутрішнього контролю і здійснення внутрішнього аудиту в Міноборони, Збройних Силах, Держспецтрансслужбі, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління Міноборони;
38) скасовує повністю чи в окремій частині накази державного секретаря Міноборони, акти підпорядкованих Міноборони органів військового управління, що суперечать Конституції України, іншим актам законодавства та актам Міноборони;
39) здійснює інші повноваження відповідно до Конституції та законів України.
11. З метою забезпечення діяльності Міноборони, стабільності та наступності в його роботі, організації поточної роботи, пов’язаної із здійсненням повноважень Міноборони, Кабінетом Міністрів України призначається державний секретар Міноборони, який очолює апарат Міноборони.
Державний секретар Міноборони є вищою посадовою особою з числа державних службовців Міноборони, яка здійснює повноваження керівника державної служби в Міноборони.
Державний секретар Міноборони підзвітний і підконтрольний Міністру.
Державний секретар Міноборони може бути військовослужбовцем.
На час відсутності державного секретаря Міноборони чи неможливості здійснення ним своїх повноважень з інших причин його обов’язки виконує один із керівників самостійних структурних підрозділів апарату Міноборони відповідно до наказу державного секретаря Міноборони.
12. Державний секретар Міноборони:
1) організовує роботу апарату Міноборони;
2) забезпечує підготовку пропозицій щодо виконання завдань Міноборони та подає їх на розгляд Міністра;
3) організовує та контролює виконання апаратом Міноборони Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів Міноборони та доручень Міністра, першого заступника Міністра та заступників Міністра, звітує про їх виконання;
4) готує та подає Міністру для затвердження плани роботи Міноборони, звітує про їх виконання;
5) забезпечує реалізацію державної політики стосовно державної таємниці, здійснює контроль за її збереженням в апараті Міноборони;
6) затверджує за погодженням із Мінфіном штатний розпис (штат) апарату та кошторис Міноборони;
7) призначає на посаду та звільняє з посади у порядку, передбаченому законодавством про державну службу, державних службовців апарату Міноборони, укладає та розриває з ними контракти про проходження державної служби в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, присвоює їм ранги державних службовців, приймає рішення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності (крім керівників структурних підрозділів апарату Міноборони);
8) приймає на роботу та звільняє з роботи у порядку, передбаченому законодавством про працю, працівників апарату Міноборони, приймає рішення щодо їх заохочення, притягнення до дисциплінарної відповідальності;
9) забезпечує в установленому порядку організацію підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців і працівників апарату Міноборони;
10) представляє Міноборони як юридичну особу в цивільно-правових відносинах;
11) дає у межах повноважень, передбачених законом, обов’язкові для виконання військовослужбовцями, державними службовцями та працівниками апарату Міноборони доручення;
12) видає у межах своїх повноважень накази організаційно-розпорядчого характеру та контролює їх виконання;
13) вносить Міністру пропозиції щодо представлення в установленому порядку державних службовців та працівників апарату Міноборони до відзначення державними нагородами України;
14) забезпечує планування службової кар’єри, планове заміщення посад державної служби в апараті Міноборони підготовленими фахівцями згідно з вимогами до професійної компетентності та стимулює просування по службі;
15) здійснює контроль за дотриманням виконавської та службової дисципліни в апараті Міноборони;
16) розглядає скарги на дії або бездіяльність державних службовців, які займають посади державної служби відповідних категорій в апараті Міноборони;
17) створює в апараті Міноборони належні умови для працівників та здійснює їх матеріально-технічне забезпечення;
18) здійснює інші повноваження, визначені законом.
13. Для погодженого вирішення питань, що належать до компетенції Міноборони, обговорення найважливіших напрямів його діяльності у Міноборони може утворюватися колегія.
Рішення колегії можуть бути реалізовані шляхом видання наказу Міноборони.
Для розгляду наукових рекомендацій і проведення фахових консультацій з основних питань діяльності в Міноборони можуть утворюватися інші постійні або тимчасові консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи.
Для розгляду питань щодо наукової і науково-технічної діяльності в інтересах оборони держави утворюється воєнно-наукова рада Міноборони.
Рішення про утворення чи ліквідацію колегії, інших постійних або тимчасових консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів приймає Міністр.
Кількісний та персональний склад колегії, інших постійних або тимчасових консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, положення про них затверджуються Міністром.
14. Гранична чисельність військовослужбовців, державних службовців і працівників апарату Міноборони затверджується Кабінетом Міністрів України.
Структура апарату Міноборони затверджується Міністром.
Штатний розпис апарату та кошторис затверджується державним секретарем за погодженням з Мінфіном.
15. Міноборони є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.
Положення в редакції Постанови КМ № 730 від 19.10.2016; із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 321 від 11.05.2017, № 737 від 12.09.2018, № 1 від 10.01.2019, № 916 від 06.11.2019, № 23 від 24.01.2020, № 466 від 10.06.2020, № 651 від 03.06.2022, № 506 від 19.05.2023, 1188 від 11.08.2023, № 1418 від 12.12.2023, № 182 від 16.02.2024, № 959 від 23.08.2024, № 1222 від 06.09.2024, № 343 від 28.03.2025; в редакції Постанови КМ № 905 від 21.07.2025