Про затвердження Порядку розроблення планів діяльності єдиної державної системи цивільного захисту
Тип: Постанова Кабінету Міністрів України; Порядок
Видавник: Кабінет Міністрів України
Номер: 626-2017-п
Прийнято: 2017-08-09
Чинна редакція від: 2026-05-05
Стан: in_force
Rada ID: 626-2017-%D0%BF
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 9 серпня 2017 р. № 626
Київ
Про затвердження Порядку розроблення планів діяльності єдиної державної системи цивільного захисту
_Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
Відповідно до частини другої статті 130 Кодексу цивільного захисту України Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок розроблення планів діяльності єдиної державної системи цивільного захисту, що додається.
Прем'єр-міністр України
В.ГРОЙСМАН
Інд. 75
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 9 серпня 2017 р. № 626
ПОРЯДОК
розроблення планів діяльності єдиної державної системи цивільного захисту
1. Цей Порядок визначає процедуру розроблення та затвердження планів діяльності єдиної державної системи цивільного захисту.
Розроблення планів реагування на надзвичайні ситуації
2. Плани реагування на надзвичайні ситуації:
розробляються з метою упорядкування та координації дій органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів управління та сил цивільного захисту, суб’єктів господарювання у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій;
визначають організацію управління реагуванням на надзвичайні ситуації, порядок дій і взаємодії, а також організацію основних видів забезпечення органів управління та сил цивільного захисту, що залучатимуться до реагування у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій, переведення органів управління та сил цивільного захисту у режим підвищеної готовності, режим надзвичайної ситуації.
План реагування на надзвичайні ситуації державного рівня розробляється ДСНС та затверджується Кабінетом Міністрів України.
План реагування на надзвичайні ситуації галузі, центрального органу виконавчої влади, іншого органу державної влади у межах своєї сфери діяльності розробляється відповідним центральним органом виконавчої влади, іншим органом державної влади та затверджується його керівником.
Абзац п’ятий пункту 2 в редакції Постанови КМ № 923 від 13.08.2024
План реагування на надзвичайні ситуації Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя розробляється та затверджується Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, що утворила відповідну територіальну підсистему єдиної державної системи цивільного захисту.
План реагування на надзвичайні ситуації у масштабі району, району в мм. Києві та Севастополі, території територіальної громади розробляється та затверджується районною, районною в мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, селищної, сільської ради, що утворила відповідну ланку територіальної підсистеми, її субланку.
Абзац сьомий пункту 2 в редакції Постанови КМ № 134 від 14.02.2023
План реагування на надзвичайні ситуації суб’єкта господарювання розробляється відповідним суб’єктом господарювання з чисельністю працюючого персоналу більше 50 осіб та затверджується керівником такого суб’єкта господарювання.
У суб’єктів господарювання з чисельністю працюючого персоналу 50 осіб і менше посадова особа з питань цивільного захисту розробляє інструкцію щодо дії персоналу суб’єкта господарювання у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій, яка затверджується керівником такого суб’єкта господарювання. Інструкція повинна містити відомості про можливі (прогнозовані) надзвичайні ситуації, які можуть виникнути на об’єкті суб’єкта господарювання, сигнали оповіщення про небезпеку, дії персоналу після отримання таких сигналів, маршрути евакуації персоналу в безпечні місця, його укриття у захисних спорудах цивільного захисту, заходи із збереження матеріальних цінностей.
До опрацювання планів реагування на надзвичайні ситуації можуть залучатися всеукраїнські громадські організації інвалідів та їх спілки.
Розроблення планів локалізації і ліквідації наслідків аварій на об’єктах підвищеної небезпеки
3. Плани локалізації і ліквідації наслідків аварій на об’єктах підвищеної небезпеки розробляються з метою упорядкування та координації дій органів управління та сил цивільного захисту підприємства, установи, організації, у власності або користуванні яких перебуває об’єкт підвищеної небезпеки, у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій.
План локалізації і ліквідації наслідків аварій на об’єкті підвищеної небезпеки розробляється та затверджується юридичною або фізичною особою, у власності або у користуванні якої є хоча б один об’єкт підвищеної небезпеки, а також підприємством, установою, організацією, які планують експлуатувати або експлуатують хоча б один об’єкт підвищеної небезпеки.
Розроблення планів цивільного захисту на особливий період
4. Плани цивільного захисту на особливий період розробляються з метою визначення обсягів, порядку організації, способів і строків здійснення заходів щодо переведення єдиної державної системи цивільного захисту, її підсистем, ланок, суб’єктів господарювання у визначені ступені готовності, а також виконання завдань, покладених на органи управління та сили цивільного захисту в умовах особливого періоду.
План цивільного захисту України на особливий період розробляється ДСНС та затверджується у порядку, визначеному відповідними актами Президента України.
План цивільного захисту центрального органу виконавчої влади, іншого органу державної влади на особливий період у межах своєї сфери діяльності розробляється відповідним органом виконавчої влади, іншим органом державної влади та затверджується його керівником.
Абзац третій пункту 4 в редакції Постанови КМ № 923 від 13.08.2024
План цивільного захисту Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя на особливий період розробляється та затверджується Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією.
План цивільного захисту району, району в мм. Києві та Севастополі, території відповідної територіальної громади на особливий період розробляється та затверджується відповідним виконавчим органом міської, селищної, сільської ради, держадміністрацією.
Абзац п'ятий пункту 4 в редакції Постанови КМ № 134 від 14.02.2023
План цивільного захисту суб’єкта господарювання на особливий період розробляється та затверджується суб’єктом господарювання, який продовжує роботу у воєнний час та який віднесено до категорії цивільного захисту.
Абзац шостий пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 554 від 29.04.2026
Розроблення планів основних заходів цивільного захисту на рік
5. Плани основних заходів цивільного захисту на рік розробляються щороку на наступний рік і мають за мету організацію та здійснення заходів, уключаючи заходи у відбудовний період після закінчення воєнних дій, спрямованих на забезпечення готовності органів управління, сил та засобів цивільного захисту єдиної державної системи цивільного захисту, її функціональних і територіальних підсистем до виконання завдань за призначенням, підготовку керівного складу і фахівців органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів цивільного захисту, навчання населення діям у разі виникнення надзвичайних ситуацій, визначення обсягу та строків здійснення відновлювальних робіт із ліквідації наслідків воєнних дій під час дії воєнного стану, а також здійснення контролю за станом впровадження заходів цивільного захисту на державному, регіональному та місцевому рівні.
Абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 134 від 14.02.2023
План основних заходів цивільного захисту України на рік розробляється ДСНС та затверджується Кабінетом Міністрів України.
План основних заходів цивільного захисту функціональної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту, центрального органу виконавчої влади, що не утворює функціональну підсистему, іншого органу державної влади на рік розробляється центральним органом виконавчої влади, іншим органом державної влади та затверджується його керівником.
Абзац третій пункту 5 в редакції Постанов КМ № 134 від 14.02.2023, № 923 від 13.08.2024
Центральні органи виконавчої влади, що утворюють декілька функціональних підсистем, розробляють плани основних заходів цивільного захисту функціональних підсистем на відповідний рік як єдиний документ у складі окремих розділів (частин) для кожної функціональної підсистеми.
Пункт 5 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 554 від 29.04.2026
План основних заходів цивільного захисту територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту на рік розробляється та затверджується Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією.
Абзац пункту 5 в редакції Постанови КМ № 134 від 14.02.2023; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 923 від 13.08.2024
План основних заходів цивільного захисту ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту на рік розробляється та затверджується районною держадміністрацією або виконавчим органом міської ради територіальної громади, адміністративним центром якої є обласний центр, а її субланки - виконавчим органом відповідної міської, селищної, сільської ради, що утворив цю субланку.
Абзац пункту 5 в редакції Постанов КМ № 134 від 14.02.2023, № 923 від 13.08.2024
Плани основних заходів цивільного захисту функціональної, територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту, її ланки та субланки, центрального органу виконавчої влади, що не утворює функціональної підсистеми, іншого органу державної влади на рік розробляються у місячний строк після затвердження плану основних заходів цивільного захисту України на рік та повинні враховувати заходи, які містяться у зазначеному плані, а також строки їх виконання.
Абзац пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 134 від 14.02.2023, № 923 від 13.08.2024
Розроблення плану проведення цільової мобілізації для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій державного рівня у мирний час
6. План проведення цільової мобілізації для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій державного рівня у мирний час:
розробляється на випадок аварії на атомних електростанціях з викидом радіоактивних речовин за межі санітарно-захисної зони таких об’єктів, катастрофічного затоплення місцевості внаслідок руйнування гідротехнічних споруд Дніпровського та Дністровського каскадів, великомасштабних руйнувань унаслідок землетрусу, ліквідації наслідків воєнних дій у відбудовний період, а також аварії на магістральних аміако-, нафто- та газопроводах;
Абзац другий пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 134 від 14.02.2023
включає організаційні і практичні заходи щодо порядку розгортання органів управління та сил єдиної державної системи цивільного захисту у разі проведення такої мобілізації, строки їх виконання, необхідні для цього людські, фінансові, матеріальні та інші ресурси, а також виконавців.
План проведення цільової мобілізації України для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій державного рівня у мирний час розробляється ДСНС та затверджується Кабінетом Міністрів України.
Абзац четвертий пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 923 від 13.08.2024
В органах виконавчої влади (суб’єктах господарювання) заходи щодо проведення цільової мобілізації для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій державного рівня у мирний час відображаються в їх мобілізаційних планах окремим додатком.
Розроблення плану реагування на ядерні та радіаційні аварії
6-1. План реагування на ядерні та радіаційні аварії розробляється в масштабі України.
План реагування на ядерні та радіаційні аварії розробляється Держатомрегулюванням разом з МВС, МОЗ, Мінекономіки, Міненерго, ДСНС, експлуатуючими організаціями (операторами) ядерних установок, спеціалізованими підприємствами з поводження з радіоактивними відходами та затверджується Кабінетом Міністрів України.
Абзац другий пункту 6-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 554 від 29.04.2026
У територіальних підсистемах єдиної державної системи цивільного захисту, де вся територія або частина території належить до зон спостереження/зон аварійного планування діючих атомних електростанцій України, інших ядерних установок, відповідно до плану реагування на ядерні та радіаційні аварії, що розробляється в масштабі України, розробляються плани реагування на ядерні та радіаційні аварії областей, мм. Києва та Севастополя.
Пункт 6-1 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 554 від 29.04.2026
В інших територіальних підсистемах заходи з реагування на ядерні та радіаційні аварії відображаються у плані реагування на надзвичайні ситуації Автономної Республіки Крим, області окремим розділом.
Пункт 6-1 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 554 від 29.04.2026
План реагування на ядерні та радіаційні аварії розробляється з метою впорядкування та координації дій органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів управління та сил цивільного захисту, суб’єктів господарювання, спрямованих на ліквідацію наслідків та надання допомоги постраждалим, у разі загрози виникнення або виникнення ядерної чи радіаційної аварії.
Порядок доповнено розділом згідно з Постановою КМ № 134 від 14.02.2023
Розроблення плану проведення заходів з евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій
6-2. План проведення заходів з евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій розробляється в масштабі галузі, органу державної влади, Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, району, територіальної громади, району в місті, суб’єкта господарювання.
Абзац перший пункту 6-2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 923 від 13.08.2024
План проведення заходів з евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій розробляється з метою своєчасного визначення змісту та обсягу заходів з евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей, порядку дій органів з евакуації та організації управління евакуацією, безпечних районів, придатних для розміщення евакуйованого населення та майна, а також основних видів забезпечення заходів з евакуації.
План проведення заходів з евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій розробляється відповідною комісією з питань евакуації, підписується її головою, затверджується керівником органу, який утворив таку комісію, та погоджується органом, на території якого планується розміщення евакуйованого населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей.
Порядок доповнено розділом згідно з Постановою КМ № 134 від 14.02.2023
7. Планування та методичне забезпечення планування заходів цивільного захисту організовує ДСНС.
Плани діяльності єдиної державної системи цивільного захисту (крім планів основних заходів цивільного захисту на рік) уточнюються у разі переведення єдиної державної системи цивільного захисту або її складових у вищі ступені готовності, оголошення мобілізації чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, але не рідше ніж один раз на рік до 31 березня станом на 1 січня поточного року.