Про затвердження Положення про Міністерство розвитку громад та територій України
Тип: Постанова Кабінету Міністрів України; Положення
Видавник: Кабінет Міністрів України
Номер: 460-2015-п
Прийнято: 2015-06-30
Чинна редакція від: 2026-01-23
Стан: in_force
Rada ID: 460-2015-%D0%BF
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 30 червня 2015 р. № 460
Київ
Про затвердження Положення про Міністерство розвитку громад та територій України
Назва Постанови в редакції Постанов КМ № 1400 від 17.12.2022, № 1049 від 10.09.2024
_Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Положення про Міністерство розвитку громад та територій України, що додається.
Постановляюча частина в редакції Постанов КМ № 1400 від 17.12.2022, № 1049 від 10.09.2024
Прем'єр-міністр України
А.ЯЦЕНЮК
Інд. 21
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 30 червня 2015 р. № 460
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
ПОЛОЖЕННЯ
про Міністерство розвитку громад та територій України
Назва Положення із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1049 від 10.09.2024
У тексті Положення слово “Мінінфраструктури” замінено словом “Мінрозвитку” згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
1. Міністерство розвитку громад та територій України (Мінрозвитку) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Абзац перший пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
Мінрозвитку є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику:
у сфері автомобільного, залізничного, морського та внутрішнього водного транспорту, надання послуг поштового зв’язку, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері авіаційного транспорту та використання повітряного простору України, туризму та курортів (крім здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів), мультимодальних перевезень, захисту критичної інфраструктури у секторах, за які відповідальне, розвитку, будівництва, реконструкції та модернізації інфраструктури авіаційного, залізничного, морського та внутрішнього водного транспорту, дорожнього господарства, навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства, торговельного мореплавства, з питань безпеки на авіаційному, автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному, морському та внутрішньому водному транспорті, а також державного нагляду (контролю) за безпекою на авіаційному, автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному, морському та внутрішньому водному транспорті;
у сфері розвитку, будівництва, реконструкції, ремонту, облаштування та модернізації пунктів пропуску через державний кордон, їх утримання та експлуатації;
у сфері державної регіональної політики, розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою, житлової політики;
Абзац п’ятий пункту 1 в редакції Постанови КМ № 40 від 17.01.2023
у сфері благоустрою населених пунктів, житлово-комунального господарства, управління побутовими відходами;
у сфері будівництва, нормування у будівництві, містобудування, просторового планування територій та архітектури;
Абзац сьомий пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1006 від 08.09.2023
у сфері технічного регулювання у будівництві, ціноутворення у будівництві;
у сфері з відновлення регіонів, територій та інфраструктури, що постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України;
у сфері архітектурно-будівельного контролю та нагляду;
у сфері контролю житлово-комунального господарства;
у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, альтернативних видів рідкого та твердого палива, енергозбереження, забезпечення енергетичної ефективності;
Абзац дванадцятий пункту 1 в редакції Постанови КМ № 153 від 14.02.2023
у сфері захисту прав примусово переміщених (депортованих) осіб, зокрема захисту прав осіб, депортованих за національною ознакою;
Пункт 1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України (далі - тимчасово окупована територія), а також прилеглих до неї територій, дотримання норм міжнародного гуманітарного права на всій території України (крім повноважень з координації розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та вирішення інших пов’язаних з цим питань відповідно до Закону України “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин”).
Пункт 1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1049 від 10.09.2024
2. Мінрозвитку у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
3. Основними завданнями Мінрозвитку є:
- 1) забезпечення формування та реалізація державної політики:
у сфері автомобільного, залізничного, морського та внутрішнього водного транспорту, надання послуг поштового зв’язку;
у сфері державної регіональної політики, розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою;
у сфері державної житлової політики і політики у сфері благоустрою населених пунктів, державної політики у сфері житлово-комунального господарства, надання послуги з управління побутовими відходами, будівництва, містобудування, просторового планування територій та архітектури, технічного регулювання у будівництві, державної політики ціноутворення у будівництві, зокрема щодо:
створення та функціонування системи стратегічного планування регіонального розвитку;
сприяння підвищенню конкурентоспроможності регіонів, забезпеченню ефективного використання їх внутрішнього потенціалу;
стимулювання регіонального розвитку та зменшення територіальної диференціації за показниками соціально-економічного розвитку;
відновлення регіонів, територій та інфраструктури, що постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України;
формування ефективної системи інституційного забезпечення реалізації державної регіональної політики;
формування спроможних територіальних громад;
сприяння створенню виконавцями комунальних послуг та управителями систем управління якістю відповідних послуг на базі національних або міжнародних стандартів;
здійснення моніторингу стану розрахунків за житлово-комунальні послуги;
ведення галузевої звітності у сфері житлово-комунальних послуг;
благоустрою населених пунктів;
формування єдиної технічної, соціально-економічної політики у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення;
погодження схем теплопостачання населених пунктів з кількістю жителів більш як 20 тис. осіб та регіональних програм модернізації систем теплопостачання;
управління побутовими відходами, участі у розробленні Національної стратегії управління відходами та Національного плану управління відходами;
участі у погодженні регіональних планів управління відходами;
здійснення нормування у будівництві з метою формування безпечного середовища для життя і здоров’я людини;
організації діяльності з планування територій на державному, регіональному та місцевому рівні;
проведення моніторингу стану розроблення та реалізації містобудівної документації на всіх рівнях;
визначення державних інтересів для їх врахування під час розроблення містобудівної документації відповідного рівня;
ведення містобудівного кадастру на державному рівні;
проведення містобудівного моніторингу;
визначення критеріїв, яким повинні відповідати експертні організації, що здійснюють експертизу проектів будівництва;
з питань тимчасово окупованої території та захисту прав населення, що на ній проживає, кінцевою метою якої є їх реінтеграція;
Підпункт 1 пункту 3 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
з питань відновлення територіальної цілісності України в межах міжнародно визнаного державного кордону;
Підпункт 1 пункту 3 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
з питань відновлення та розбудови миру;
Підпункт 1 пункту 3 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
з питань розвитку тимчасово окупованої території після її реінтеграції, а також прилеглих до неї територій;
Підпункт 1 пункту 3 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
Абзац тридцятий підпункту 1 пункту 3 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
з питань дотримання норм міжнародного гуманітарного права на всій території України (крім повноважень з координації розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та вирішення інших пов’язаних з цим питань відповідно до Закону України “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин”);
Підпункт 1 пункту 3 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
- 2) забезпечення формування та реалізації державної політики:
у сфері авіаційного транспорту та використання повітряного простору України;
у сфері розвитку, будівництва, реконструкції та модернізації інфраструктури авіаційного, залізничного, морського та внутрішнього водного транспорту;
у сфері дорожнього господарства;
у сфері навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства, торговельного мореплавства;
з питань технічного регулювання на транспорті;
з питань перевезення небезпечних вантажів на транспорті;
з питань безпеки на авіаційному, автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному, морському та внутрішньому водному транспорті;
з питань державного нагляду (контролю) за безпекою на авіаційному, автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному, морському та внутрішньому водному транспорті;
з питань розвитку транспортної інфраструктури;
у сфері туризму та курортів (крім здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів);
у сфері мультимодальних перевезень;
з питань захисту критичної інфраструктури у секторах, за які відповідальне Міністерство;
у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, альтернативних видів рідкого та твердого палива, енергозбереження, енергетичної ефективності та виконання інших завдань у зазначених сферах, визначених законодавством;
Підпункт 2 пункту 3 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 153 від 14.02.2023
- 3) забезпечення формування державної політики:
у сфері ведення та функціонування Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації проти України;
у сфері архітектурно-будівельного контролю та нагляду;
у сфері контролю житлово-комунального господарства;
у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель;
з питань інформаційно-аналітичної системи управління процесом відбудови;
- 4) забезпечення технічного регулювання у сфері:
транспорту;
будівництва, містобудування, просторового планування територій та архітектури;
промисловості будівельних виробів (продукції);
житлово-комунального господарства;
ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, альтернативних видів рідкого та твердого палива, енергозбереження, енергетичної ефективності;
Абзац шостий підпункту 4 пункту 3 в редакції Постанови КМ № 153 від 14.02.2023
- 5) участь у межах повноважень, передбачених законом:
у формуванні та забезпеченні реалізації державної тарифної політики;
у плануванні та організації логістичного забезпечення сил оборони під час виконання завдань з оборони держави, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності;
6) сприяння реалізації прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території, а також прилеглих до неї територіях.
Пункт 3 доповнено підпунктом 6 згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
4. Мінрозвитку відповідно до покладених на нього завдань:
1) узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України та в установленому порядку вносить їх на розгляд Кабінету Міністрів України;
2) розробляє проекти законів та інших нормативно-правових актів з питань, що належать до його компетенції, зокрема на виконання міжнародних договорів України;
3) здійснює підготовку та подання Кабінетові Міністрів України пропозицій щодо застосування, скасування та внесення змін до спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), що вносяться Кабінетом Міністрів України на розгляд Ради національної безпеки і оборони України відповідно до Закону України “Про санкції”, та бере участь у формуванні, реалізації та моніторингу ефективності державної санкційної політики з питань, що належать до його компетенції;
4) погоджує проекти законів, інших актів законодавства, які надходять на погодження від інших міністерств та центральних органів виконавчої влади, готує в межах повноважень, передбачених законом, висновки і пропозиції до проектів законів, інших актів законодавства, які подаються на розгляд Кабінету Міністрів України, та проектів законів, внесених на розгляд Верховної Ради України іншими суб’єктами права законодавчої ініціативи, нормативно-правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
5) готує в межах повноважень, передбачених законом, зауваження і пропозиції до прийнятих Верховною Радою України законів, що надійшли на підпис Президента України;
6) здійснює нормативно-правове регулювання у сферах, які належать до його компетенції;
7) визначає пріоритети та здійснює заходи щодо забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері:
авіаційного, автомобільного, залізничного, морського та внутрішнього водного, міського електричного транспорту, туризму та курортів (крім здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів), мультимодальних перевезень, розвитку, будівництва, реконструкції та модернізації інфраструктури авіаційного, морського та внутрішнього водного транспорту та у сфері використання повітряного простору України, метрополітенів, дорожнього господарства, надання послуг поштового зв’язку, забезпечення безпеки руху, польотів, судноплавства, навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства, торговельного мореплавства;
Абзац другий підпункту 7 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
створення та забезпечення функціонування Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації проти України;
створення, впровадження та функціонування інформаційно-аналітичної системи управління процесом відбудови;
розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою, державної житлової політики, благоустрою населених пунктів, житлово-комунального господарства, надання послуг з управління побутовими відходами, будівництва, містобудування, просторового планування територій та архітектури, технічного регулювання та нормування у будівництві, ціноутворення у будівництві, відновлення та відбудови України після руйнувань, завданих військовою агресією Російської Федерації з 2014 року;
Абзац п'ятий підпункту 7 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1006 від 08.09.2023
архітектурно-будівельного контролю та нагляду, контролю житлово-комунального господарства, забезпечення енергетичної ефективності будівель;
8) інформує та надає роз’яснення щодо реалізації державної політики з питань, що належать до його компетенції;
9) поширює соціальну рекламу у сфері туризму;
10) організовує облік туристичних ресурсів України, забезпечує їх раціональне використання та охорону;
11) бере участь у розробленні програм облаштування транспортних магістралей об’єктами туристичної інфраструктури;
12) проводить дослідження туристичного ринку, готує і поширює інформацію про Україну та її туристичні можливості на міжнародному туристичному ринку та всередині держави;
13) затверджує і виконує прогнозні і програмні документи з питань розвитку авіаційного, автомобільного, залізничного, морського та внутрішнього водного транспорту, дорожнього господарства, поштового зв’язку, туризму і курортів в Україні, метрополітенів та міського електричного транспорту, а також розвитку, будівництва, реконструкції та модернізації інфраструктури авіаційного, залізничного, морського та внутрішнього водного транспорту, з питань розвитку, будівництва, реконструкції, ремонту, облаштування та модернізації пунктів пропуску через державний кордон, їх утримання та експлуатації;
14) затверджує, вносить зміни, визнає такими, що втратили чинність, скасовує державні будівельні норми і координує їх розроблення та перевірку, а також погоджує технічні завдання на розроблення будівельних норм; як суб’єкт нормування у будівництві розробляє, затверджує, вносить зміни до галузевих будівельних норм та визнає їх такими, що втратили чинність;
бере участь у межах компетенції у проведенні моніторингу призначених органів з оцінки відповідності та органів з визначення технічної прийнятності;
Підпункт 14 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
15) затверджує і виконує прогнозні і програмні документи з питань розвитку та розбудови національної транспортної мережі (міжнародних транспортних коридорів) в Україні, забезпечує інтеграцію національної транспортної системи до європейської та світової транспортних мереж;
16) бере участь у межах повноважень, передбачених законом, у формуванні та реалізації єдиної державної економічної, тарифної, інвестиційно-кредитної та соціальної політики з питань, що належать до компетенції Мінрозвитку, а також формує в межах компетенції пріоритети розвитку науки і техніки та інноваційно-інвестиційної політики;
17) бере участь у межах повноважень, передбачених законом, у залученні інвестицій, проведенні аукціонів з відбору інвесторів для забезпечення реалізації проектів розвитку, будівництва, реконструкції та модернізації у сферах, що належать до компетенції Мінрозвитку, зокрема на концесійних умовах;
17-1) затверджує листи очікувань власника державних унітарних підприємств, що належать до сфери управління Міністерства, а також господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі і функції з управління корпоративними правами держави щодо яких здійснює Міністерство;
Пункт 4 доповнено підпунктом 17-1 згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
Підпункт 18 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
19) проводить моніторинг виконання показників фінансових планів підприємств, що належать до сфери управління Міністерства, та вживає заходів для поліпшення їх роботи;
20) затверджує:
тарифи на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України і пов’язані з ним послуги;
тарифи на перевезення залізничним транспортом вантажів транзитом через територію України;
тарифи на перевезення пасажирів, багажу і вантажобагажу залізничним транспортом у міжнародному та внутрішньому сполученні (крім приміських перевезень та перевезень швидкісними поїздами категорії Інтерсіті+ у вагонах першого класу);
тарифи на спеціалізовані послуги, що надаються у морському порту суб’єктами природних монополій, за переліком, визначеним Кабінетом Міністрів України, та послуги, які оплачуються у складі портових зборів;
тариф на оформлення передплати та доставку передплатникам друкованих медіа;
Абзац шостий підпункту 20 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 846 від 11.08.2023
одиничні ставки плати за послуги з аеронавігаційного обслуговування польотів повітряних суден на підході та в районі аеродрому (за погодженням із Мінекономіки);
Підпункт 20 пункту 4 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 458 від 18.04.2025
аеропортові збори в іноземній валюті за обслуговування повітряних суден і пасажирів в аеропортах України (посадка - зліт повітряного судна, обслуговування пасажирів в аеровокзалі, наднормативна стоянка повітряного судна, забезпечення авіаційної безпеки) (за погодженням із Мінекономіки);
Підпункт 20 пункту 4 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 458 від 18.04.2025
порядок перевірки цистерн для перевезення небезпечних вантажів;
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
порядок утворення, підготовки і підтримання в готовності спеціальних формувань підприємств (об’єднань), установ та організацій транспорту і транспортної інфраструктури, призначених для забезпечення функціонування єдиної транспортної системи України в особливий період;
порядок справляння, обліку та використання коштів від сплати портових зборів, крім використання коштів від сплати адміністративного збору;
порядок установлення аеропортових зборів за обслуговування повітряних суден і пасажирів в аеропортах України;
Абзац підпункту 20 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1006 від 08.09.2023
Абзац п’ятнадцятий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 681 від 11.06.2025
порядок формування тарифів на послуги міського електричного транспорту;
порядок здійснення у випадках, передбачених законом, провадження у справах про адміністративні правопорушення на залізничному транспорті;
порядок оформлення проїзних і перевізних документів, розрахункових і звітних документів під час здійснення продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті;
порядок проведення комплексу діагностичних, ремонтних та реєстраційних операцій, спрямованих на продовження строку експлуатації вантажних вагонів (крім вантажних вагонів підприємств технологічного залізничного транспорту, що призначені для переміщення вантажів у виробничих цілях у межах території таких підприємств), установленого виробником;
Абзац двадцятий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
порядок ведення обліку та проведення аналізу причин катастроф, аварій, дорожньо-транспортних пригод, подій на залізничному транспорті, а також пожеж на транспортних засобах залізничного транспорту;
порядок призначення органів з оцінки відповідності для проведення робіт з підтвердження відповідності у сфері залізничного транспорту;
порядок технічного розслідування катастроф, аварій, дорожньо-транспортних пригод, подій на залізничному транспорті;
Абзац двадцять четвертий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
Абзац двадцять п'ятий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
порядок розроблення, погодження та затвердження технічних специфікацій оперативної сумісності у сфері залізничного транспорту;
Абзац двадцять сьомий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
порядок оперативного інформування учасників дорожнього руху про стан аварійності на автомобільних дорогах, дорожнього покриття, тимчасове обмеження або припинення руху, а також про гідрометеорологічні та інші умови дорожнього руху;
Абзац двадцять дев'ятий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
порядок оформлення і видачі дозволів на поїздку територією іноземних держав під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні, їх обміну та обліку;
порядок проведення конкурсу та видачі дозвільних документів Європейської конференції міністрів транспорту та інших дозволів, передбачених міжнародними договорами України;
порядок формування, затвердження та ведення реєстру міжнародних, міжміських і приміських автобусних маршрутів загального користування;
порядок визначення класу комфортності автобусів, сфери їх використання за видами сполучення і режимом руху;
порядок допуску до діяльності щодо здійснення міжнародних перевезень пасажирів або вантажів на автомобільному транспорті, а також затверджує акти, якими встановлюються форми бланків посвідчень і картки допуску на транспортний засіб для здійснення міжнародних автомобільних перевезень, та форму заяви про допуск до здійснення таких перевезень;
порядок організації перевезень пасажирів і багажу автомобільним транспортом;
порядок організації регулярних, нерегулярних і маятникових перевезень пасажирів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні;
порядок перевірки технічного стану транспортних засобів автомобільними перевізниками;
порядок розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту загального користування;
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
Абзац сороковий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
порядок установлення відповідності виконавця послуг з технічного обслуговування і ремонту колісних транспортних засобів та їх складових частин вимогам законодавства;
порядок підтвердження професійної компетентності керівників та менеджерів, діяльність яких пов’язана з наданням послуг автомобільного транспорту;
порядок проведення інструктажів та стажування водіїв колісних транспортних засобів;
порядок підтвердження професійної компетентності водіїв транспортних засобів для надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів;
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
порядок проведення відповідно до вимог міжнародних договорів України перевірки конструкції та технічного стану колісних транспортних засобів, які використовуються під час здійснення міжнародних перевезень;
порядок використання посвідчення державного інспектора на автомобільному транспорті;
порядок проведення технічного розслідування катастроф, аварій, дорожньо-транспортних пригод на автомобільному, міському електричному транспорті;
порядок ведення обліку та здійснення аналізу причин катастроф, аварій, дорожньо-транспортних пригод на автомобільному, міському електричному транспорті, а також пожеж на зазначеному транспорті;
порядок затвердження конструкції транспортних засобів, їх складових частин та обладнання;
порядок ведення реєстру сертифікатів затвердження типу і виданих виробниками сертифікатів відповідності колісних транспортних засобів та обладнання;
Абзац підпункту 20 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 715 від 18.06.2024
порядок ведення інформаційної (автоматизованої) системи “Підтвердження професійної компетентності водіїв транспортних засобів для надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів”;
порядок видачі і носіння нагрудних знаків “Капітан” і “Старший механік;
Абзац підпункту 20 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1499 від 30.12.2022
правила дипломування осіб рядового складу екіпажів морських суден;
Абзац підпункту 20 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1499 від 30.12.2022
Абзац п'ятдесят п'ятий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
порядок видачі, перевірки і визнання свідоцтва, що підтверджує наявність забезпечення відповідальності оператора ядерного судна щодо заподіяної ядерної шкоди;
порядок здійснення у випадках, передбачених законом, провадження у справах про адміністративні правопорушення на морському та внутрішньому водному транспорті;
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1499 від 30.12.2022
порядок присвоєння ідентифікаційного номера Міжнародної морської організації суднам, які мають право плавання під Державним Прапором України;
порядок присвоєння судну назви;
Абзац шістдесятий підпункту 20 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
порядок реалізації майна, що становить багаж, не затребуваний протягом трьох місяців з дня приходу судна в порт призначення;
порядок здійснення технічного нагляду за суднами;
Абзац підпункту 20 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1006 від 08.09.2023
порядок видання обов’язкових для виконання посадовими особами приписів щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів з питань безпеки судноплавства та контролює їх виконання;
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1499 від 30.12.2022
порядок організації охорони морських та річкових портів;
Абзац шістдесят шостий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
порядок оформлення приходу суден у морський порт, видачі дозволу на вихід суден у море та оформлення виходу суден із морського порту;
порядок введення в обіг та виведення з обігу поштових марок;
порядок створення та ведення Державного кадастру природних територій курортів;
порядок застосування для каботажних рейсів міжнародних договорів України щодо перевезення небезпечних вантажів у міжнародних рейсах;
порядок здійснення технічного нагляду за гідротехнічними спорудами;
порядок підготовки та підтвердження кваліфікації судноводіїв малих суден і водних мотоциклів, а також видачі міжнародного посвідчення на право управління прогулянковим судном;
порядок реєстрації суден у Державному судновому реєстрі України та Судновій книзі України;
порядок використання ґрунту, вилученого у результаті шляхових робіт на внутрішніх водних шляхах;
порядок присвоєння і нанесення на судно назви та унікального європейського ідентифікаційного номера судна внутрішнього плавання;
порядок тимчасового зупинення дії кваліфікаційного посвідчення члена палубної команди судна внутрішнього плавання, спеціального дозволу капітана (судноводія), інформування про це заінтересованих осіб;
порядок встановлення невідповідності особи, якій видано кваліфікаційне посвідчення члена палубної команди судна внутрішнього плавання, спеціального дозволу капітана (судноводія) встановленим вимогам;
порядок ведення суднового журналу судна внутрішнього плавання;
порядок ведення Реєстру зареєстрованих суднових журналів судна внутрішнього плавання;
порядок визнання, припинення такого визнання, критерії відбору класифікаційних товариств, що здійснюють технічний нагляд за суднами внутрішнього плавання та проводять їх технічні огляди;
порядок справляння лоцманського збору (плати за надання лоцманських послуг);
порядок визначення мінімальних вимог до закладів, що здійснюють підготовку та перевірку професійної компетентності перевізника внутрішнім водним транспортом;
порядок підтвердження професійної компетентності перевізника внутрішнім водним транспортом та вимоги до них;
порядок внесення даних до інформаційної системи автоматизованого обліку перевезень внутрішніми водними шляхами;
порядок організації перевірки суднових документів, міжнародних посвідчень на право управління прогулянковим судном та посвідчень судноводія малого судна або водного мотоцикла, виданих до набрання чинності Законом України “Про внутрішній водний транспорт”;
порядок погодження відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, а також проектів будівництва або виконання інших робіт у зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів;
порядок уповноваження класифікаційного товариства (визнаної організації) на здійснення нагляду за виконанням на морських суднах вимог, встановлених законодавством України та міжнародними договорами України у сфері торгового мореплавства;
порядок здійснення нагляду за виконанням на українських суднах вимог, встановлених законодавством України та міжнародними договорами України у сфері торгового мореплавства;
порядок справляння збору за складення диспаші та його розмір;
порядок ведення, надання відомостей з реєстру аудиторів безпеки автомобільних доріг, включення до та виключення з реєстру аудиторів безпеки автомобільних доріг;
Абзац дев’яносто перший підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 501 від 29.04.2025
порядок виявлення аварійно-небезпечних ділянок та місць концентрації дорожньо-транспортних пригод;
порядок повідомлення та забезпечення функціонування реєстру угод про транскордонне співробітництво;
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
порядок визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла;
інструкцію про порядок надання, використання і захисту кодів експедиторських організацій;
Абзац дев'яносто сьомий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
інструкцію щодо організації ремонтно-відновних робіт під час ліквідації наслідків транспортних подій на залізницях;
інструкцію з улаштування та експлуатації залізничних переїздів;
інструкцію з руху поїздів і маневрової роботи на залізницях, підприємствах промислового залізничного транспорту;
інструкцію із сигналізації на залізницях, підприємствах промислового залізничного транспорту;
інструкцію про порядок розповсюдження, обліку, зберігання та звітності під час використання запірно-пломбувальних пристроїв, що застосовуються на залізничному транспорті для пломбування вагонів і контейнерів;
інструкцію з боротьби за живучість суден внутрішнього плавання;
інструкцію про звільнення від виконання вимог міжнародних конвенцій під час конвенційної сертифікації суден України;
Абзац сто п'ятий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
інструкцію щодо здійснення контролю за виконанням українськими судноплавними компаніями вимог нормативно-правових актів з питань безпеки судноплавства;
інструкцію щодо пломбування в морських портах України суднових запірних пристроїв, призначених для скидання забруднюючих речовин та вод, що їх містять;
Абзац сто сьомий підпункту 20 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
інструкцію про реєстрацію ліній закордонного плавання;
інструкцію про схвалення типів суднового радіо- і навігаційного обладнання;
Абзац сто десятий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
Абзац сто одинадцятий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
Абзац сто дванадцятий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
положення про систему управління безпекою руху на залізничному транспорті;
положення про систему управління безпекою судноплавства на морському і внутрішньому водному транспорті;
положення про систему управління безпекою руху на автомобільному транспорті;
положення про комісії з питань вилучення і реалізації залежаних вантажів;
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
положення про робочий час і час відпочинку водіїв автомобільних транспортних засобів;
положення про технічне обслуговування і ремонт транспортних засобів;
положення про підготовку та подання інформації про вантаж для його безпечного морського перевезення;
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1499 від 30.12.2022
положення про морських лоцманів;
положення про лоцмана - оператора служби регулювання руху суден;
положення про національного координатора навігаційних попереджень;
положення про навігаційно-гідрографічне забезпечення судноплавства на внутрішніх водних шляхах;
положення про навігаційно-гідрографічне забезпечення мореплавства у внутрішніх морських водах, територіальному морі і винятковій (морській) економічній зоні України;
положення про організацію і порядок здійснення технічного нагляду за промірними роботами в акваторіях, підхідних каналах до портів, суднобудівних і судноремонтних заводів, на судноплавних шляхах;
Абзац сто двадцять восьмий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
положення про службу регулювання руху суден;
положення про Національний центр дальньої ідентифікації та контролю місцезнаходження суден;
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1499 від 30.12.2022
положення про капітана морського порту та службу капітана морського порту;
положення про відомчу пожежну охорону об’єктів морського та внутрішнього водного транспорту;
положення про схвалення оцінок і планів охорони портових засобів та видачу актів про відповідність портових засобів;
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1499 від 30.12.2022
Абзац сто тридцять шостий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
положення про загін охорони морського порту та службу морської безпеки;
Абзац сто тридцять восьмий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
положення про декларацію з охорони суден і портових засобів;
положення про систему подачі сигналів судновими системами тривожного оповіщення;
положення про інформаційну систему моніторингу надводної обстановки і руху морських суден;
положення про систему суднових повідомлень та надання допомоги на морі;
положення про присвоєння та підтвердження кваліфікації членів екіпажів суден внутрішнього плавання;
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
положення про річкову інформаційну службу;
положення про класифікацію, порядок розслідування та ведення обліку аварійних подій, пов’язаних із судноплавством;
положення про класифікацію, порядок розслідування та обліку аварійних морських подій із суднами;
методику розрахунку розмірів ставок портових зборів, які справляються у морських портах;
методику розрахунку тарифів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом;
методику розрахунку об’єму ґрунту (мінеральної сировини), що вилучається у результаті проведення шляхових робіт та не використовується для їх виконання;
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
стратегічний план розвитку, річний фінансовий план, річний інвестиційний план, інвестиційний план на середньострокову перспективу (три - п’ять років) державних унітарних підприємств, що належать до сфери управління Міністерства, господарських товариств, у статутному капіталі яких 100 відсотків акцій (часток) належать державі, управління корпоративними правами яких здійснює Міністерство, у випадках, коли утворення наглядової ради не є обов’язковим відповідно до закону, а також якщо утворення наглядової ради не передбачено статутом, та здійснює контроль за їх виконанням в установленому порядку;
Абзац сто п’ятдесят другий підпункту 20 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
форми звітності про оперативну діяльність підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства;
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
нормативно-правові акти з питань відкриття та проведення реконструкції пунктів пропуску через державний кордон на залізничних станціях, а також з питань установлення класифікації, порядку розслідування та обліку транспортних подій на залізничному транспорті;
Абзац сто п’ятдесят п'ятий підпункту 20 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
методики і правила визначення вартості будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування;
експлуатаційні норми середнього ресурсу акумуляторних свинцевих стартерних батарей колісних транспортних засобів і спеціальних машин на колісних шасі;
технологічні норми проектування виробничих споруд і підприємств автомобільного транспорту;
міжнародний сертифікат уповноваженого з питань безпеки перевезення небезпечних вантажів (консультант, радник);
міжнародний сертифікат технічного огляду колісного транспортного засобу;
нормативно-правові акти, спрямовані на впровадження системи цифрових тахографів;
правила визначення строків і порядку зберігання вантажів до отримання їх одержувачем;
Абзац сто шістдесят третій підпункту 20 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
технічний опис бланків документів моряків;
Абзац сто шістдесят четвертий підпункту 20 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
райони обов’язкового лоцманського проведення, категорії суден, що звільняються від обов’язкового лоцманського проведення;
перелік обов’язкового радіообладнання торговельних суден, які не здійснюють міжнародні рейси та не підпадають під вимоги Міжнародної конвенції СОЛАС-74/78;
керівництво із застосування заходів контролю до іноземних суден, які відвідують порти України;
Абзац сто шістдесят восьмий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
порядок оформлення ваучера на надання туристичних послуг та його використання;
положення про комісію із встановлення категорій готелям та іншим об’єктам, що призначаються для надання послуг з тимчасового розміщення (проживання), та положення про комісію з апеляцій;
форму свідоцтва про встановлення готелю чи іншому об’єкту, що призначається для надання послуг з тимчасового розміщення (проживання), відповідної категорії;
класифікацію морських і внутрішніх водних шляхів;
типову інформацію щодо режиму входження суден до операційної акваторії причальних споруд річкового порту (термінала);
розклад підйому, повороту, розкриття прогонових будівель судноплавних розвідних прогонів мостів на внутрішніх водних шляхах для пропуску суден;
технічні вимоги до суден внутрішнього плавання;
технічні вимоги до морських суден;
типову форму місцевих правил плавання для малих, спортивних суден і водних мотоциклів та використання засобів для розваг на воді;
типову форму перевізного документа для перевезень внутрішніми водними шляхами у каботажних рейсах;
правила перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу і вантажу, а також тварин, птиці та інших вантажів, що підлягають державному ветеринарно-санітарному контролю, залізничним транспортом;
правила проведення аварійно-рятувальних робіт на залізничному, повітряному, морському та внутрішньому водному транспорті (за погодженням з ДСНС);
правила перебування осіб і виконання робіт у зонах підвищеної небезпеки;
правила перевезення швидкопсувних вантажів і пошти залізничним транспортом;
правила перевезення небезпечних вантажів залізничним транспортом;
правила технічної експлуатації залізниць, міжгалузевого промислового залізничного транспорту, метрополітенів;
правила експлуатації трамваїв і тролейбусів;
правила перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні;
Абзац сто вісімдесят сьомий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
правила безпечної експлуатації баз для стоянки малих суден;
правила контролю суден з метою забезпечення безпеки мореплавства;
Абзац сто дев’яностий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
правила перевезення вантажів, пасажирів і багажу морським транспортом;
правила судноплавства на внутрішніх водних шляхах;
правила технічної експлуатації портових гідротехнічних споруд;
правила плавання в зоні дії служби регулювання руху суден і порядок руху суден у такій зоні;
правила пропуску суден через судноплавні шлюзи;
правила технічної експлуатації судноплавних гідротехнічних споруд;
правила реєстрації операцій із шкідливими речовинами на суднах, у морських і річкових портах і терміналах;
правила перевезення небезпечних вантажів на морському транспорті;
правила перевезення небезпечних вантажів на внутрішніх водних шляхах;
правила перевезення небезпечних вантажів у контейнерах;
правила надання послуг у морських портах;
Абзац двісті другий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
правила перевезення вантажів, пасажирів і багажу внутрішнім водним транспортом;
правила пожежної безпеки на суднах;
правила технічної експлуатації гідротехнічних споруд внутрішніх водних шляхів;
правила обслуговування пасажирів і багажу портами (терміналами);
правила визначення мінімального безпечного складу екіпажу суден;
правила контролю суден внутрішнього плавання;
правила безперервної реєстрації історії судна;
правила забезпечення засобами та устаткуванням, що необхідні для охорони здоров’я членів екіпажу на борту судна;
перелік вантажів, які повинні супроводжуватися особовим складом відомчої воєнізованої охорони на залізничному транспорті на всьому шляху прямування залізницями України;
уніфіковані форми актів перевірок, форми інших документів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю) у сферах, що належать до компетенції Міністерства;
Наказ № 655 від 02.04.2025
Абзац двісті дванадцятий підпункту 20 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
перелік елементів інфраструктури, системи управління її функціонуванням, складових частин технічного, технологічного, організаційного та кваліфікаційного забезпечення такої інфраструктури, що підлягають оцінці відповідності;
перелік єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання і частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах;
перелік портових засобів, які підпадають під дію Міжнародного кодексу з охорони суден та портових засобів;
перелік категорій посад працівників підприємств, установ та організацій морського та внутрішнього водного транспорту, заснованих на державній формі власності, для яких установлюються зразки форменого одягу і знаки розрізнення;
перелік обов’язкового суднового навігаційного обладнання і систем для торговельних суден валовою місткістю менше 150 одиниць, які здійснюють рейси, та інших суден, що не здійснюють міжнародні рейси;
Абзац двісті вісімнадцятий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
Абзац двісті двадцять перший підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
перелік даних про судно, що надаються, зокрема, за допомогою технічних суднових засобів;
вимоги щодо використання автобусів за видами сполучень, режимами руху та протяжністю маршрутів, за параметрами пасажиромісткості, комфортності, технічних та екологічних показників;
технологічні вимоги до засобів перевірки технічного стану, обслуговування і ремонту колісного транспортного засобу;
вимоги до перевірки конструкції та технічного стану колісного транспортного засобу;
типові вимоги до обладнання, оснащення, програм підготовки закладів з підготовки моряків та професійної кваліфікації персоналу, який здійснює підготовку та оцінку компетентності моряків у закладах з підготовки моряків;
Абзац підпункту 20 пункту 4 в редакції Постанов КМ № 1499 від 30.12.2022, № 1000 від 30.08.2024
Абзац двісті двадцять сьомий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
вимоги до транспортних засобів спеціалізованого призначення призначеного оператора поштового зв’язку, у тому числі щодо нанесення на них розпізнавальних знаків і кольорографічного оформлення;
Абзац підпункту 20 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
вимоги до освітніх програм, тренажерного обладнання, суден внутрішнього водного транспорту, що використовуються для виконання практичних завдань під час підготовки та складання іспиту;
вимоги до заповнення лоцманської квитанції;
форми, обов’язкові реквізити та відомості, які повинні міститися у квитку та електронному квитку;
Абзац двісті тридцять другий підпункту 20 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
Абзац двісті тридцять третій підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
зразки бланків типових суднових документів;
зразки документів осіб командного складу і суднової команди морських суден, що засвідчують належну кваліфікацію для зайняття посади на судні та ідентифікують їх власників;
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
форму дозволу на обслуговування автобусних маршрутів і порядок його видачі та припинення дії;
Абзац двісті сороковий підпункту 20 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
форму журналу реєстрації параметрів обслуговування на таксі і порядок його ведення;
форму контрольного листка для внесення результатів оцінки технічного стану транспортного засобу водієм таксі, який є фізичною особою - підприємцем і здійснює перевезення самостійно, без використання найманої праці;
форму списку осіб суднового екіпажу (суднова роль), списку пасажирів, суднового радіо- і машинного журналу та правила їх ведення;
Абзац двісті сорок четвертий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
форму лоцманської квитанції;
форму суднового журналу;
форму суднового білета;
форму свідоцтва про виключення судна із Суднової книги України;
форму свідоцтва про право плавання під Державним Прапором України (свідоцтва про тимчасове право плавання під Державним Прапором України);
форму свідоцтва про право власності на судно;
порядок ведення національної бази даних енергетичних та експлуатаційних характеристик будівель;
методику розроблення місцевих енергетичних планів;
мінімальні вимоги до енергетичної ефективності будівель;
мінімальні вимоги до будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії;
методику розрахунку цільового показника економії енергії у будівлях органів державної влади;
порядок моніторингу стану досягнення цільового показника економії енергії у будівлях органів державної влади;
порядок розроблення проектної документації на реконструкцію, капітальний ремонт з метою термомодернізації;
порядки, стандарти, норми і правила у сфері житлово-комунального господарства, житлової політики, благоустрою населених пунктів, управління побутовими відходами, поховання, увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій;
порядок розроблення та затвердження технічних умов у сфері питної води та питного водопостачання;
методику визначення відсотка готовності для об’єктів незавершеного будівництва;
Абзац підпункту 20 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 488 від 12.05.2023
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
у визначених законом випадках форму типових договорів у сфері житлово-комунального господарства;
порядок інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії) з обґрунтуванням такої необхідності;
обов’язковий перелік послуг, витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території;
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
переліки національних стандартів для цілей застосування технічних регламентів у межах своєї компетенції;
Абзац підпункту 20 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
індекси балансової вартості об’єктів житлового фонду;
порядок ведення та забезпечення моніторингу якості питної води і технічного стану об’єктів централізованого питного водопостачання та водовідведення;
правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення;
порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення;
порядок повторного використання очищених стічних вод та осаду за умови дотримання нормативів гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин;
порядок розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм суб’єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, ліцензування діяльності яких здійснюють Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації;
методику розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії, а також послуги з управління побутовими відходами);
порядок оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку;
порядок оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку/приладами - розподілювачами теплової енергії та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку;
Абзац двісті сімдесят шостий підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
порядок прийняття приладу обліку на абонентський облік;
методику роздільного збирання побутових відходів;
типовий договір щодо пайової участі в утриманні об’єкта благоустрою;
методику визначення відновної вартості об’єкта благоустрою;
правила утримання зелених насаджень міст та інших населених пунктів;
правила утримання технічних засобів регулювання дорожнього руху, вулично-дорожньої мережі населених пунктів;
типові правила благоустрою території населеного пункту;
порядок утримання кладовищ та інших місць поховань;
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
типове положення про архітектурно-містобудівні ради;
порядок внесення плати за проведення професійної атестації виконавців робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, та її розміри;
Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад і зміни до нього;
Абзац двісті вісімдесят восьмий підпункту 20 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
порядок проведення сертифікації енергетичної ефективності та форму енергетичного сертифіката;
методику обстеження інженерних систем будівлі, що розробляється з урахуванням вимог актів законодавства Європейського Союзу та Енергетичного Співтовариства;
порядок ведення бази даних звітів про результати обстеження інженерних систем, атестованих енергоаудиторів та фахівців з обстеження інженерних систем, енергетичних сертифікатів;
форму паспорта набору даних та структуру набору даних, що передбачені переліком наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних;
Абзац двісті дев’яносто третій підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
порядок розроблення проектної документації на будівництво об’єктів;
порядок формування та ведення переліку експертних організацій, що здійснюють експертизу проектів будівництва;
нормативно-правові акти з питань архітектурно-будівельного контролю та нагляду, контролю у сфері житлово-комунального господарства, у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель;
примірне положення про структурний підрозділ, утворений у складі уповноваженого органу містобудування та архітектури з метою забезпечення виконання функцій, пов’язаних з організацією замовлення розроблення, оновлення та затвердження містобудівної документації (змін до неї);
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
Абзац підпункту 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
проектні загрози критичній інфраструктурі секторального рівня;
плани взаємодії функціональних органів у сфері захисту критичної інфраструктури у відповідних секторах для всіх режимів функціонування критичної інфраструктури;
плани взаємодії та підтримання життєво важливих функцій на випадок порушення функціонування об’єктів критичної інфраструктури;
норми і регламенти захисту критичної інфраструктури у відповідних секторах критичної інфраструктури;
проектні загрози критичній інфраструктурі об’єктового рівня у відповідних секторах;
процедуру оцінки відповідності у сфері надання послуг поштового зв’язку;
Підпункт 20 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1006 від 08.09.2023
переліки національних стандартів для цілей застосування технічних регламентів, розробником яких є Держенергоефективності;
Підпункт 20 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1006 від 08.09.2023
переліки європейських документів з визначення прийнятності, які можуть застосовуватися для видачі висновку про технічну прийнятність;
Підпункт 20 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1006 від 08.09.2023
переліки національних документів України з визначення прийнятності;
Підпункт 20 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1006 від 08.09.2023
переліки національних стандартів для будівельної продукції, що надається на ринку та не охоплюється або не повністю охоплюється національними стандартами, для цілей застосування Закону України “Про надання будівельної продукції на ринку”;
Підпункт 20 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1006 від 08.09.2023
порядок погодження проектів угод про міжнародне територіальне співробітництво;
Підпункт 20 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 501 від 29.04.2025
порядок погодження участі суб’єктів міжнародного територіального співробітництва у заснуванні органів міжнародного територіального співробітництва;
Підпункт 20 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 501 від 29.04.2025
форму та порядок подання звіту про здійснення міжнародного територіального співробітництва;
Підпункт 20 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 501 від 29.04.2025
примірну форму угоди про міжнародне територіальне співробітництво;
Підпункт 20 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 501 від 29.04.2025
порядок формування та забезпечення функціонування реєстру про співробітництво територіальних громад;
Підпункт 20 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
порядок проведення аудиту безпеки автомобільних доріг;
Підпункт 20 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
порядок проведення перевірки безпеки автомобільних доріг;
Підпункт 20 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
порядок присвоєння ідентифікаційного номера суднової станції супутникового зв’язку, позивного сигналу та номера вибірного виклику суднової станції;
Підпункт 20 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
інструкцію з проведення шляхових робіт і розроблення річного плану шляхових робіт на внутрішніх водних шляхах;
Підпункт 20 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
типову форму договору (контракту) про утримання автомобільних доріг загального користування;
Підпункт 20 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
технічні вимоги до автоматизованих систем обліку оплати проїзду, що мають забезпечувати інтероперабельність засобів реєстрації електронних квитків, які надають право на одержання транспортних послуг пільговим категоріям громадян;
Підпункт 20 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
методичні рекомендації із застосування технічних регламентів у сфері будівництва, промисловості будівельних виробів (продукції);
Підпункт 20 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
- 21) перевіряє, переглядає та скасовує:
стандарти в галузі транспорту, забезпечення населення об’єктами інфраструктури транспорту;
стандарти у сфері автомобільного транспорту;
Абзац четвертий підпункту 21 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
22) бере участь у міжнародному співробітництві та забезпечує виконання зобов’язань України, що випливають із членства у міжнародних організаціях, об’єднаннях та інституціях, укладає міжнародні договори;
23) забезпечує відповідно до законодавства виконання зобов’язань за міжнародними договорами України та їх імплементацію в національне законодавство, виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, підготовку пропозицій щодо укладення, припинення чи зупинення дії, денонсації та приєднання до міжнародних договорів України з питань, що належать до компетенції Мінрозвитку;
Підпункт 24 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 681 від 11.06.2025
Підпункт 25 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 681 від 11.06.2025
26) спрямовує, координує та здійснює методичне забезпечення заходів щодо виконання завдань мобілізаційної підготовки;
27) здійснює координацію та методичне забезпечення здійснення заходів з підготовки до функціонування в умовах особливого періоду та технічного прикриття, відбудови найважливіших об’єктів оборонного значення в особливий період визначених сфер управління;
28) бере участь в координації заходів щодо забезпечення будівництва, ремонту та захисту об’єктів енергетичної інфраструктури в умовах особливого періоду та протягом року після його закінчення;
29) здійснює методичне керівництво суб’єктами господарювання, що належать до сфери його управління, стосовно виконання ними вимог техногенної та пожежної безпеки, а також контролю за виконанням зазначених вимог;
30) виконує функції компетентного органу України:
у сфері перевезення небезпечних вантажів, а також компетентного органу щодо виконання Угоди про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі таких приписів, від 1958 року з поправками 1995 року;
у сфері забезпечення виконання Угоди про прийняття єдиних умов періодичних технічних оглядів колісних транспортних засобів і про взаємне визнання таких оглядів;
з питань застосування річкової інформаційної служби, а також взаємодіє з відповідними компетентними органами інших держав;
з питань управління безпекою автомобільних доріг;
Підпункт 30 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
31) виконує функції призначеного органу відповідно до глави XI-2 Міжнародної конвенції з охорони людського життя на морі та Міжнародного кодексу з охорони суден та портових засобів;
32) бере участь у проведенні технічного розслідування обставин і причин катастроф, аварій, дорожньо-транспортних пригод та подій з тяжкими наслідками на транспорті;
33) приймає рішення щодо типів обладнання терміналів та електронних мереж, а також програмного забезпечення, які можуть використовуватися річковою інформаційною службою, якщо таке обладнання і програмне забезпечення не схвалені для цього національними компетентними органами держав - членів Європейського Союзу;
34) розробляє Стратегію розвитку внутрішнього водного транспорту України;
35) організовує моніторинг міжнародного права у сфері внутрішнього водного транспорту, використання внутрішніх водних шляхів, бере участь у роботі міжнародних організацій у відповідних сферах;
36) організовує в межах повноважень, визначених законом, реалізацію державної політики щодо зменшення шкідливого впливу транспорту на навколишнє природне середовище;
37) організовує підготовку до роботи в осінньо-зимовий період підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства;
38) організовує в межах повноважень, визначених законом, здійснення заходів загальної безпеки з питань запобігання можливим терористичним актам та актам незаконного втручання в діяльність транспорту (крім морського та внутрішнього водного транспорту), поштового зв’язку та інфраструктури, а також веде їх облік та проводить аналіз;
39) забезпечує формування в межах повноважень, передбачених законом, політики щодо впровадження страхування на транспорті;
40) забезпечує:
охорону та оборону в умовах надзвичайного стану та особливого періоду об’єктів державного значення національної транспортної системи, вирішує в межах компетенції питання щодо готовності функціонування поштового зв’язку в умовах надзвичайних ситуацій та надзвичайного стану;
Абзац другий підпункту 40 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
організацію безпечного утримання та експлуатації судноплавних гідротехнічних споруд;
організацію ефективного та безпечного використання внутрішніх водних шляхів і стратегічних об’єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту для судноплавства;
організацію проведення шляхових робіт, здійснення контролю і підтримання габаритів суднового ходу, судноплавних каналів внутрішніх водних шляхів;
організацію участі в забезпеченні пропуску суден через судноплавні гідротехнічні споруди;
організацію навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства на внутрішніх водних шляхах;
організацію транспортного сполучення через державний кордон, будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання пунктів пропуску через державний кордон для автомобільного, залізничного, морського, річкового і повітряного сполучення, подає до Кабінету Міністрів України пропозиції щодо створення нових та зміни статусу існуючих пунктів пропуску через державний кордон, вирішення питань дорожнього будівництва в прикордонних районах; здійснює виконання міжурядових угод про міжнародні перевезення та контроль за забезпеченням авіаційної і залізничної безпеки;
організацію пасажирських перевезень на міжміських і приміських автобусних маршрутах загального користування, що виходять за межі території області (міжобласні маршрути), і міжнародних автобусних маршрутах загального користування;
Підпункт 40 пункту 4 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
Абзац підпункту 40 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
функціонування національної бази даних енергетичних та експлуатаційних характеристик будівель;
в межах повноважень, передбачених законом:
реєстрацію саморегулівних організацій у сфері архітектурної діяльності шляхом внесення інформації про таку організацію до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, визначає порядок реєстрації таких організацій, контроль за діяльністю саморегулівних організацій у сфері архітектурної діяльності, прийняття рішень про делегування саморегулівним організаціям у сфері архітектурної діяльності повноважень/припинення виконання делегованих повноважень щодо проведення професійної атестації виконавців робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, внесення до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва відомостей про такі рішення;
реєстрацію саморегулівних організацій у сфері енергетичної ефективності будівель, контроль за діяльністю саморегулівних організації у сфері енергетичної ефективності будівель;
реєстрацію будівельних та кошторисних норм, змін до них шляхом внесення запису до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва;
внесення запису щодо втрати чинності або скасування будівельних та кошторисних норм до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва;
перевірку, перегляд, скасування галузевих нормативних документів у визначених сферах діяльності;
стійку систему управління щодо формування, ведення та використання страхового фонду документації України;
формування, розроблення та затвердження кошторисних норм та нормативів з ціноутворення у будівництві, визначення порядку їх застосування (крім автомобільних доріг загального користування), що будуються, кошторисної нормативної бази, визначення порядку її застосування у будівництві, що здійснюється із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, кредитів, наданих під державні гарантії;
цілісність системи містобудівного кадастру;
обмін інформацією між містобудівним кадастром та Державним земельним кадастром;
Підпункт 40 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1006 від 08.09.2023
- 41) визначає:
заклади освіти, які проводять навчання та перевірку знань з питань державного нагляду за забезпеченням безпеки на наземному транспорті;
Абзац другий підпункту 41 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
заклади, що здійснюють підготовку та перевірку кваліфікації осіб для встановлення відповідності суб’єктів господарювання вимогам Закону України “Про внутрішній водний транспорт”;
класифікаційні характеристики зон морських та внутрішніх водних шляхів, їх критерії;
ділянки внутрішніх водних шляхів з особливими ризиками;
склад, зміст і порядок розроблення схем планування окремих частин території України;
склад, зміст і порядок розроблення містобудівної документації на регіональному рівні;
порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки;
порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності;
перелік об’єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються;
перелік об’єктів, для яких не проводиться контрольне геодезичне знімання закінчених будівництвом об’єктів та не здійснюється технічна інвентаризація;
порядок формування концепції інтегрованого розвитку території територіальної громади;
суттєві експлуатаційні характеристики, за якими виробник декларує показники будівельної продукції під час введення її в обіг, а також визначає порогові рівні показників будівельної продукції, пов’язаних з її суттєвими експлуатаційними характеристиками, що підлягають декларуванню;
на основі відповідного законодавства Європейського Союзу умови, за яких будівельна продукція вважається такою, що відповідає певному рівню або класу показників, без проведення випробувань або необхідності подальшого проведення випробувань;
технічні служби, які виконують випробовування та/або інспектування продукції та/або проводять перевірку відповідності виробництва умовам Угоди про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, які видаються на основі цих приписів, від 1958 року з поправками 1995 року;
перелік посад фахівців туристичного супроводу та кваліфікаційні вимоги до них;
порядок розкриття та знищення невручених поштових відправлень;
Підпункт 41 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1006 від 08.09.2023
оператора поштового зв’язку, на якого покладається виконання функції з пересилання відправлень EMS;
Підпункт 41 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1006 від 08.09.2023
призначеного оператора послуг поштового зв’язку;
Підпункт 41 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1006 від 08.09.2023
перелік посад працівників оператора поштового зв’язку, яким надається право на носіння та застосування спеціальних засобів, і посад працівників підрозділу поштової безпеки призначеного оператора поштового зв’язку, яким надається право на носіння та застосування вогнепальної зброї, а також кваліфікаційні вимоги до таких посад за погодженням із МВС;
Підпункт 41 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1006 від 08.09.2023; в редакції Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
примірну форму договору про співробітництво територіальних громад і примірну форму додаткового договору про приєднання до співробітництва;
Підпункт 41 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
перелік територіальних громад, показник густоти населення в яких є вдвічі нижчим за показник середньої густоти населення в Україні без урахування площі та населення адміністративних центрів територіальних громад;
Підпункт 41 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
- 42) погоджує:
рішення про закриття збиткових залізничних дільниць, станцій, а також залізничних під’їзних колій;
порядок і періодичність проведення медичних оглядів та їх обсяг залежно від віку членів екіпажу, а також перелік закладів охорони здоров’я, що проводять такі огляди, форму відповідної медичної довідки;
стандарти освіти з внутрішнього водного транспорту, за якими здійснюється підготовка членів екіпажів суден внутрішнього плавання;
правила експлуатації для каскаду водосховищ комплексного призначення і порядок встановлення режимів роботи штучних водних об’єктів та водогосподарських систем;
місця міжнародного поштового обміну;
в межах повноважень, передбачених законом, умови конкурсу на передачу в оренду об’єктів у сферах водо-, теплопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності; схеми теплопостачання населених пунктів із кількістю жителів понад 20 тис. осіб та регіональні програми модернізації систем теплопостачання, регіональні програми у сфері житлово-комунального господарства;
Абзац сьомий підпункту 42 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
статут національної організації органів з визначення технічної прийнятності;
положення про наглядову раду національної організації органів з визначення технічної прийнятності та її склад;
технічні завдання на розроблення будівельних норм;
проекти галузевих будівельних норм, розроблених іншими суб’єктами нормування у будівництві;
передачу отримувачами гуманітарної допомоги для забезпечення надання споживачам комунальних послуг такої допомоги її набувачам;
Підпункт 42 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
переліки об’єктів та обсяги бюджетних коштів на будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт автомобільних доріг загального користування державного значення;
Підпункт 42 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
схеми оптимізації систем централізованого водопостачання населених пунктів з кількістю жителів більш як 20 тисяч осіб;
Підпункт 42 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
схеми оптимізації систем централізованого водовідведення населених пунктів з кількістю жителів більш як 20 тисяч осіб;
Підпункт 42 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
- 43) установлює:
розміри ставок портових зборів у морських портах та на внутрішніх водних шляхах;
гарантовані габарити суднового ходу на внутрішніх водних шляхах;
умови і порядок видачі, перевірки і визнання свідоцтва про забезпечення відповідальності власника судна, що перевозить наливом як вантаж понад 2000 тонн нафти;
порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності;
порядок погодження обґрунтованих відхилень від будівельних норм, що забезпечують дотримання встановлених вимог безпеки у спосіб, не передбачений будівельними нормами;
порядок проведення містобудівного моніторингу;
порядок обміну інформацією в системі містобудівного кадастру між уповноваженими органами містобудування та архітектури;
методику проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва та оформлення його результатів;
на основі відповідного законодавства Європейського Союзу класи показників, пов’язані із суттєвими експлуатаційними характеристиками будівельної продукції;
Абзац одинадцятий підпункту 43 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
мінімальний склад екіпажу судна, за якого допускається вихід судна в море та на внутрішні водні шляхи;
порядок визначення та обладнання місць міжнародного поштового обміну;
Підпункт 43 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1006 від 08.09.2023
44) утворює служби регулювання руху суден, що здійснюють радіолокаційне обслуговування суден;
45) організовує забезпечення функціонування річкової інформаційної служби;
46) організовує впровадження та забезпечує функціонування інформаційної системи автоматизованого обліку перевезень внутрішніми водними шляхами;
47) покладає обов’язки на визнану організацію у сфері охорони суден та портових засобів на морі;
48) сприяє формуванню ринку транспортних і транспортно-експедиційних послуг, удосконаленню структури управління галуззю;
49) здійснює заходи щодо забезпечення інтеграції національної системи транспорту до європейської та світової транспортних систем;
50) визначає склад, функції, права та обов’язки Редакційно-художньої ради;
51) сприяє:
інтеграції сфери надання послуг поштового зв’язку у світовий інформаційно-комунікаційний простір;
розвитку ринку послуг поштового зв’язку;
Підпункт 51 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
Підпункт 52 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
53) виступає державним замовником наукових досліджень комплексного характеру з питань, що належать до його повноважень;
54) координує та здійснює методологічне забезпечення діяльності структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій з питань, що належать до його компетенції;
55) виконує відповідно до законодавства функції з управління об’єктами державної власності;
55-1) у межах повноважень, визначених законом, укладає договори публічно-приватного партнерства, концесійні договори та інші договори для здійснення публічно-приватного партнерства, концесії;
Пункт 4 доповнено підпунктом 55-1 згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
56) здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов’язаних з діяльністю Мінрозвитку, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління, а також стосовно актів, які ним видаються;
57) організовує в установленому порядку виставкову та видавничу діяльність, проведення конкурсів, семінарів, конференцій, конгресів з питань, що належать до його компетенції;
58) здійснює в межах повноважень, передбачених законом, методичне керівництво діяльністю та контроль за станом охорони праці на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління, а також акціонерних товариств, функції з управління корпоративними правами щодо яких виконує Міністерство, організовує навчання і перевірку знань з питань охорони праці;
59) бере участь у справах та діє у судах України, звертається з позовами щодо захисту своїх прав та законних інтересів, а також інтересів держави у випадках, передбачених законом;
60) здійснює організацію та координацію здійснення заходів з енергозбереження на підприємствах транспорту, дорожнього господарства;
Підпункт 60 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1006 від 08.09.2023
61) здійснює управління автомобільними дорогами загального користування;
Підпункт 62 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
- 63) призначає:
органи із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання;
органи з оцінки відповідності у сфері надання послуг поштового зв’язку;
Підпункт 63 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
- 64) розробляє і здійснює заходи, спрямовані на:
розбудову інфраструктури регіонів, розвиток міжрегіонального економічного співробітництва;
підтримку впровадження термомодернізації, підвищення енергетичної ефективності будівель, запровадження систем енергетичного менеджменту, будівництво будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії;
- 65) розробляє:
Державну цільову економічну програму підтримки термомодернізації будівель;
Державну цільову економічну програму енергетичної модернізації підприємств - виробників теплової енергії, що перебувають у державній або комунальній власності;
Державну цільову економічну програму енергетичної модернізації підприємств водопостачання та водовідведення, що перебувають у державній або комунальній власності;
- 66) здійснює відповідно до законодавства:
розроблення разом з іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим за участю всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування, інших суб’єктів державної регіональної політики та внесення на розгляд Кабінету Міністрів України Державної стратегії регіонального розвитку України, плану заходів з реалізації Державної стратегії регіонального розвитку України, програм регіонального розвитку;
розроблення разом з іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади плану відновлення та розвитку регіонів;
підготовку пропозицій щодо віднесення територій до функціональних типів та утворення відповідної комісії для оцінки і віднесення територій до функціональних типів;
організаційне та методичне забезпечення розроблення проектів регіональних стратегій розвитку та планів заходів з їх реалізації, стратегій розвитку територіальних громад;
надання висновку про відповідність проектів регіональних стратегій розвитку, планів заходів з їх реалізації та змін до них встановленим вимогам щодо їх підготовки, стратегічним цілям і пріоритетам, визначеним Державною стратегією регіонального розвитку України;
проведення експертизи та надання висновку про відповідність проектів актів Кабінету Міністрів України стратегічним цілям та пріоритетам Державної стратегії регіонального розвитку України;
координацію діяльності центральних та місцевих органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим щодо формування та реалізації державної регіональної політики;
реалізацію разом з іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим Державної стратегії регіонального розвитку України;
разом з іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування заходи з відновлення регіонів і територій, що постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України;
впровадження системи дієвих механізмів та інструментів стимулювання регіонального розвитку, зокрема з метою зменшення диференціації за показниками соціально-економічного розвитку, підтримки міжрегіональної інтеграції, реалізації міжрегіональних програм і проектів;
Абзац дванадцятий підпункту 66 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
Абзац тринадцятий підпункту 66 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
оцінку та пріоритезацію середньострокових планів пріоритетних публічних інвестицій регіонів (територіальних громад), подання відповідно до законодавства Кабінетові Міністрів України для затвердження пропозицій щодо розподілу коштів державного фонду регіонального розвитку за адміністративно-територіальними одиницями;
Абзац чотирнадцятий підпункту 66 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
заходи щодо підтримки формування спроможних агенцій регіонального розвитку, зокрема надання їм інформаційної, консультаційної та методичної допомоги;
підготовку та надання в межах компетенції аналітичних, інформаційно-довідкових та інших матеріалів до засідань Міжвідомчої координаційної комісії з питань регіонального розвитку;
взаємодію з міжнародними, національними, регіональними та місцевими інституціями з питань, що належать до компетенції Мінрозвитку;
взаємодію з партнерами з розвитку з питань залучення міжнародної технічної допомоги для підтримки формування та реалізації державної політики з питань, що належать до компетенції Мінрозвитку;
координацію реалізації проектів міжнародної технічної допомоги з питань, що належать до компетенції Мінрозвитку;
загальну координацію міжнародного територіального співробітництва щодо додержання законодавства з питань міжнародного територіального співробітництва за участю комітетів Верховної Ради України, до предметів відання яких належать питання регіональної політики, транскордонного та міжтериторіального (міжрегіонального) співробітництва;
Абзац двадцятий підпункту 66 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 501 від 29.04.2025
координацію діяльності центральних та місцевих органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим щодо здійснення міжнародного територіального співробітництва;
Підпункт 66 пункту 4 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 501 від 29.04.2025
Абзац двадцять другий підпункту 66 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 501 від 29.04.2025
Абзац двадцять третій підпункту 66 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 501 від 29.04.2025
погодження проектів угод про міжнародне територіальне співробітництво;
Абзац двадцять четвертий підпункту 66 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 501 від 29.04.2025
реєстрацію угод про міжнародне територіальне співробітництво;
Абзац двадцять п’ятий підпункту 66 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 501 від 29.04.2025
погодження проектів угод про утворення об’єднань єврорегіонального співробітництва та їх статутів;
Підпункт 66 пункту 4 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 501 від 29.04.2025
методичне забезпечення діяльності суб’єктів і учасників міжнародного територіального співробітництва щодо здійснення ними міжнародного територіального співробітництва;
Підпункт 66 пункту 4 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 501 від 29.04.2025
розроблення разом з іншими центральними органами виконавчої влади, до компетенції яких належать питання міжнародного територіального співробітництва, із залученням суб’єктів і учасників міжнародного територіального співробітництва та внесення на розгляд Кабінету Міністрів України Державної програми розвитку міжнародного територіального співробітництва України;
Підпункт 66 пункту 4 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 501 від 29.04.2025
моніторинг реалізації Державної програми розвитку міжнародного територіального співробітництва;
Підпункт 66 пункту 4 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 501 від 29.04.2025
протокольно-організаційне забезпечення підготовки і проведення спільних засідань міжурядових комісій, рад та робочих груп;
загальну координацію дій центральних і місцевих органів виконавчої влади з питань участі України в реалізації Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону та Угоди про фінансування Дунайської транснаціональної програми;
організаційне та аналітичне забезпечення діяльності голови Координаційного центру з провадження діяльності, пов’язаної з участю України в реалізації Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону;
підготовку програмних документів Європейського Союзу, спрямованих на розвиток Дунайського регіону, та координацію їх реалізації в Україні;
створення та забезпечення функціонування єдиної геоінформаційної системи здійснення моніторингу та оцінювання розвитку регіонів і територіальних громад;
моніторинг та оцінювання реалізації Державної стратегії регіонального розвитку України, плану заходів з її реалізації, програм і проектів регіонального розвитку, підготовку та подання відповідних звітів Кабінетові Міністрів України;
в установленому порядку моніторинг та оцінювання реалізації державної політики з питань, що належать до компетенції Мінрозвитку, моніторинг соціально-економічного розвитку регіонів, територіальних громад і функціональних типів територій, підготовку пропозицій щодо підвищення ефективності управлінських рішень центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій;
інші визначені законом та покладені на нього у встановленому порядку повноваження щодо формування та реалізації державної регіональної політики;
розроблення в установленому порядку проектів нормативно-правових актів з питань енергетичного аудиту будівель, енергетичних аудиторів будівель, енергетичної ефективності будівель;
моніторинг та оцінку результативності реалізації Державної цільової економічної програми підтримки термомодернізації будівель, плану заходів з її реалізації та інших програм і проектів підтримки термомодернізації, підготовку та подання відповідних звітів Кабінетові Міністрів України;
моніторинг та оцінку результативності реалізації Державної цільової економічної програми енергетичної модернізації підприємств - виробників теплової енергії, що перебувають у державній або комунальній власності, плану заходів з її реалізації та інших програм і проектів підтримки підприємств - виробників теплової енергії, підготовку та подання відповідних звітів Кабінету Міністрів України;
моніторинг та оцінку результативності реалізації Державної цільової економічної програми енергетичної модернізації підприємств водопостачання та водовідведення, що перебувають у державній або комунальній власності, плану заходів з її реалізації та інших програм і проектів підтримки підприємств водопостачання та водовідведення, підготовку та подання відповідних звітів Кабінету Міністрів України;
моніторинг та оцінку ефективності реалізації Національного плану збільшення кількості будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії, інших програм і проектів щодо збільшення кількості з близьким до нульового рівнем споживання енергії, підготовку та подання відповідних звітів Кабінетові Міністрів України;
розроблення за участю інших центральних органів виконавчої влади, відповідних місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування програм підтримки термомодернізації будівель, будівництва будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії, моніторингу їх виконання;
підготовку пропозицій щодо надання державної фінансової підтримки для реалізації проектів термомодернізації будівель, забезпечення зразкової ролі органів державної влади у сфері енергетичної ефективності, збільшення кількості будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії, запровадження систем енергетичного менеджменту;
координацію діяльності центральних та місцевих органів виконавчої влади щодо забезпечення зразкової ролі будівель органів державної влади;
розроблення нормативно-правових актів з питань реформування місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою;
методичне забезпечення добровільного об’єднання територіальних громад;
розроблення методичних рекомендацій, проведення навчання та поширення інформації щодо важливості підвищення енергетичної ефективності будівель, економічної доцільності здійснення енергоефективних заходів, технічних аспектів їх здійснення, впливу енергетичної ефективності будівель на екологічний стан населених пунктів, світових тенденцій та світового досвіду у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель, необхідності своєчасної оплати спожитих паливно-енергетичних ресурсів;
розроблення та розповсюдження методичних матеріалів з питань підвищення енергетичної ефективності будівель;
поширення досвіду реалізації проектів у сфері підвищення енергетичної ефективності будівель в Україні та за кордоном;
популяризацію механізмів державної підтримки впровадження енергоефективних заходів;
в межах своїх повноважень створення фондів та координацію існуючих фондів у сфері енергоефективності, впровадження інструментів стимулювання і підтримки здійснення заходів з підвищення рівня енергетичної ефективності будівель та енергозбереження;
Підпункт 66 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 153 від 14.02.2023
розроблення і здійснення заходів, спрямованих на ефективне використання паливно-енергетичних ресурсів, альтернативних видів рідкого та твердого палива та виконання інших завдань у визначених сферах відповідно до законодавства;
Підпункт 66 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 153 від 14.02.2023
розроблення і здійснення заходів, спрямованих на виконання завдань у сфері енергоефективності та енергозбереження відповідно до законодавства;
Підпункт 66 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 153 від 14.02.2023
розроблення заходів щодо інтегрування автомобільних доріг загального користування в міжнародну мережу автомобільних доріг і забезпечення гармонізації технічних норм і правил із вимогами міжнародного законодавства;
Підпункт 66 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
- 67) подає Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо:
порядку формування тарифів на комунальні послуги, що встановлюються органами місцевого самоврядування;
порядку формування тарифів на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів;
порядку встановлення нормативів (норм) споживання комунальних послуг;
узгодження цілей, пріоритетів, завдань та заходів центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування під час розроблення та виконання документів стратегічного планування і реалізації державної регіональної політики, здійснення моніторингу та оцінювання реалізації державної регіональної політики;
переліку та складу функціональних типів територій, а також вимог щодо показників для віднесення територій до різних функціональних типів;
проектів нормативно-правових актів з питань державної регіональної політики;
проектів нормативно-правових актів з питань відновлення регіонів і територій, що постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України;
проектів нормативно-правових актів у сфері реалізації державної регіональної політики щодо запровадження механізмів та інструментів стимулювання регіонального розвитку;
актів законодавства з питань організації діяльності місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування;
актів законодавства з питань розмежування повноважень місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування; адміністративно-територіального устрою;
актів законодавства з питань об’єднання територіальних громад;
перейменування територіальних громад, зміни їх категорії (як сільських, селищних або міських);
Підпункт 67 пункту 4 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
актів законодавства з питань співробітництва територіальних громад;
Підпункт 67 пункту 4 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
нормативно-правового забезпечення з питань регіональної політики та місцевого самоврядування, державної підтримки розвитку місцевого самоврядування; контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування з питань здійснення наданих їм законом повноважень органів виконавчої влади;
Абзац підпункту 67 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
адаптації національного законодавства у сфері місцевого самоврядування до положень Європейської хартії місцевого самоврядування та інших міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України;
визначення порядку ведення та структури містобудівного кадастру, порядку надання інформації з містобудівного кадастру, а також типового положення про службу містобудівного кадастру;
здійснення архітектурно-будівельного контролю та нагляду, контролю у сфері житлово-комунального господарства;
визначення складу, змісту, порядку розроблення, проведення громадського обговорення, погодження, внесення змін до програми комплексного відновлення області;
порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації;
розроблення схем планування окремих частин території України;
визначення порядку проведення громадських слухань проектів містобудівної документації на місцевому рівні;
визначення порядку проведення експертизи містобудівної документації;
затвердження положення про порядок проведення архітектурних та містобудівних конкурсів;
визначення порядку здійснення демонтажу об’єктів, пошкоджених або зруйнованих внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів;
затвердження переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію;
затвердження порядку присвоєння адрес об’єктів нерухомого майна;
забезпечення енергетичної ефективності будівель;
встановлення річних квот підтримки на наступні п’ять років з метою економічного стимулювання, забезпечення ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, альтернативних видів рідкого та твердого палива, енергоефективності та енергозбереження;
Підпункт 67 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 153 від 14.02.2023
нормативно-правових актів з питань надання будівельної продукції на ринку;
Підпункт 67 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
нормативно-правових актів з питань управління відходами будівництва та знесення, відходами, що утворилися через пошкодження (руйнування) будівель та споруд внаслідок виникнення надзвичайної ситуації техногенного, природного або воєнного характеру;
Підпункт 67 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
положення про базову організацію в будівництві;
Підпункт 67 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
порядку розроблення, погодження, затвердження, реєстрації, внесення змін до будівельних норм та визнання їх такими, що втратили чинність;
Підпункт 67 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
порядку застосування будівельних норм, розроблених на основі національних технологічних традицій, і будівельних норм, гармонізованих із нормативними документами ЄС;
Підпункт 67 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
положення про центральний фонд будівельних норм і типове положення про фонди галузевих будівельних норм;
Підпункт 67 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
переліку суб’єктів нормування в будівництві;
Підпункт 67 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва;
Підпункт 67 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
порядку розроблення, погодження, оприлюднення схеми розміщення тимчасових споруд для життєзабезпечення населення, її складу та змісту, вимог до тимчасових споруд для життєзабезпечення населення, їх зведення, перенесення та демонтажу;
Підпункт 67 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
67-1) розробляє методику формування спроможних територіальних громад;
Пункт 4 доповнено підпунктом 67-1 згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
Підпункт 68 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
69) розробляє та забезпечує виконання державних програм, спрямованих на комплексний розвиток територіальних громад, регіонів та макрорегіонів;
Підпункт 69 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
70) здійснює оцінку фінансової спроможності територіальних громад, інших місцевих бюджетів, міжбюджетних відносин, місцевих податків і зборів та подає пропозиції відповідному центральному органу виконавчої влади з питань, що належать до його компетенції;
71) здійснює:
повноваження центрального органу виконавчої влади з нормування у будівництві;
відповідно до законодавства містобудівний моніторинг;
функції контактного пункту щодо будівельної продукції;
організаційне забезпечення з питань державної підтримки будівництва (придбання) доступного житла, формування житлового фонду соціального призначення, розгортання молодіжного житлового будівництва, кредитування індивідуальних сільських забудовників, реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду та реалізації інфраструктурних проектів;
оцінювання заявників, які претендують на призначення органом з визначення технічної прийнятності;
моніторинг реалізації та забезпечення підготовки проекту щорічної доповіді про стан реалізації Генеральної схеми планування території України;
державне управління у сфері безпеки автомобільних доріг у межах повноважень, визначених законом;
Підпункт 71 пункту 4 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
щокварталу моніторинг співробітництва територіальних громад;
Підпункт 71 пункту 4 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
Абзац десятий підпункту 71 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення;
організаційні заходи для забезпечення функціонування Національної бази даних енергетичних та експлуатаційних характеристик будівель у складі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва;
оцінку рішень відповідних рад щодо висловлення недовіри головам місцевих держадміністрацій та надає висновки Кабінету Міністрів України;
72) визначає за участю Мінсоцполітики та громадських організацій осіб з інвалідністю рівень доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення об’єктів житлово-комунального та громадського призначення та вносить центральним і місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування пропозиції щодо створення безперешкодного життєвого середовища;
Підпункт 73 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
74) приймає у визначеному ним порядку відповідне рішення, якщо органи з визначення технічної прийнятності не досягають згоди щодо національного документа України з визначення прийнятності протягом строку, встановленого процедурою розроблення та прийняття національних документів України з визначення прийнятності;
75) на основі відповідного законодавства Європейського Союзу визначає та переглядає, зокрема з урахуванням впливу на життя і здоров’я людей та навколишнє природне середовище, яка саме система або системи застосовуються до конкретної будівельної продукції чи групи будівельної продукції або до конкретної суттєвої експлуатаційної характеристики будівельної продукції;
76) взаємодіє з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань застосування єдиної державної геодезичної системи координат і картографічної основи для розроблення містобудівної документації та встановлення меж адміністративно-територіальних одиниць;
77) забезпечує ведення Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов;
78) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, виконання завдань цивільного захисту, здійснює організаційні заходи для забезпечення функціонування Єдиної державної системи цивільного захисту у мирний час та в особливий період, зокрема:
Абзац перший підпункту 78 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1006 від 08.09.2023
утворює галузеву комунально-технічну спеціалізовану службу цивільного захисту, розробляє та затверджує за погодженням з ДСНС відповідне положення;
Абзац другий підпункту 78 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1006 від 08.09.2023, № 60 від 21.01.2026
утворює галузеву спеціалізовану службу інженерного і транспортного забезпечення цивільного захисту, розробляє та затверджує за погодженням з ДСНС відповідне положення;
Абзац третій підпункту 78 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
утворює функціональну підсистему запобігання і реагування на загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій на залізничному транспорті єдиної державної системи цивільного захисту, розробляє та затверджує за погодженням із ДСНС відповідне положення;
Абзац четвертий підпункту 78 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
утворює функціональну підсистему безпеки у сфері експлуатації об’єктів житлово-комунального господарства єдиної державної системи цивільного захисту, розробляє та затверджує за погодженням із ДСНС відповідне положення;
Абзац п'ятий підпункту 78 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
затверджує за погодженням з ДСНС положення про функціональну підсистему єдиної державної системи цивільного захисту запобігання виникненню і реагування на загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій на морському і внутрішньому водному транспорті, в акваторіях морських портів, організації аварійно-рятувальних робіт в акваторіях Чорного та Азовського морів;
затверджує за погодженням з ДСНС положення про функціональну підсистему єдиної державної системи цивільного захисту запобігання і реагування на загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій у дорожньому господарстві;
організацію планування, організацію та здійснення заходів з евакуації своїх працівників і працівників суб’єктів господарювання, що належать до сфери управління Міністерства, а також матеріальних і культурних цінностей, визначених законодавством;
Підпункт 78 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
- 79) здійснює організаційні заходи для забезпечення функціонування Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, зокрема:
розроблення та удосконалення нормативно-правових актів щодо функціонування електронної системи;
надання роз’яснень щодо застосування законодавства, що стосується питань ведення електронної системи (крім питань, що стосуються технічного та технологічного забезпечення електронної системи);
інформування технічного адміністратора електронної системи за зверненнями фізичних та юридичних осіб про виявлені недоліки у роботі електронної системи та внесення пропозицій про усунення виявлених недоліків у роботі електронної системи та удосконалення її роботи;
затвердження технічних вимог та технічних завдань з розроблення та модернізації програмного забезпечення;
погодження пропозицій щодо розроблення та модернізації спеціального програмного забезпечення, що пропонується технічним адміністратором;
забезпечення створення комплексної системи захисту інформації електронної системи;
забезпечення оприлюднення інформації електронної системи у формі відкритих даних відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”;
впровадження електронної системи в експлуатацію, налагодження інформаційної взаємодії між електронною системою та електронними інформаційними ресурсами державних органів та органів місцевого самоврядування;
фінансування заходів технічного адміністратора, пов’язаних з адмініструванням електронної системи;
здійснення контролю за функціонуванням електронної системи, зокрема шляхом проведення моніторингу процесів її ведення;
- 80) подає відповідному центральному органу виконавчої влади за результатами оцінювання пропозиції щодо:
призначення органу з оцінки відповідності вимогам технічних регламентів;
призначення органом з визначення технічної прийнятності;
Підпункт 80 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
- 81) проводить у межах повноважень, передбачених законом:
архітектурно-містобудівні конкурси, професійну атестацію виконавців робіт, пов’язаних із створенням об’єктів архітектури;
аналіз та підготовку пропозицій щодо необхідності внесення змін до технічних регламентів та процедур з оцінки відповідності, визнання їх такими, що втратили чинність, або залишення їх без змін в частині будівельної продукції;
моніторинг стану реформування та розвитку житлово-комунального господарства, підготовки та проходження опалювального сезону, розрахунків підприємств житлово-комунального господарства за енергоносії, а також оплати населенням, юридичними особами наданих їм житлово-комунальних послуг;
затвердження системи класифікації та кодування об’єктів містобудування;
82) організовує роботу із створення та забезпечення функціонування центрального фонду будівельних норм;
83) встановлює:
перелік базових організацій у будівництві;
державні соціальні стандарти надання універсальних послуг поштового зв’язку;
Підпункт 83 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
84) готує та оприлюднює Національну доповідь про якість питної води та стан питного водопостачання та водовідведення в Україні;
Підпункт 84 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
85) розробляє та координує програми обладнання житлових будинків засобами обліку і регулювання споживання води та теплової енергії; формує прогнозні баланси споживання теплової енергії;
86) організовує проведення щорічного всеукраїнського конкурсу “Населений пункт найкращого благоустрою і підтримання громадського порядку”, щорічної акції “За чисте довкілля” та Дня благоустрою територій населених пунктів;
87) сприяє створенню виконавцями комунальних послуг та управителями систем управління якістю відповідних послуг на базі національних або міжнародних стандартів;
88) проводить у межах повноважень, передбачених законом, організаційне, науково-технічне забезпечення виконання завдань з реформування та розвитку житлово-комунального господарства;
89) здійснює заходи щодо відновлення систем життєзабезпечення громад на деокупованих територіях України;
90) забезпечує виконання державних цільових програм у відповідних сферах;
Підпункт 91 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
92) проводить цифрову трансформацію у сфері регіонального розвитку, розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади, адміністративно-територіального устрою, житлової політики, благоустрою населених пунктів, житлово-комунального господарства, управління побутовими відходами, будівництва, містобудування, просторового планування та архітектури, технічного регулювання у будівництві, архітектурно-будівельного контролю та нагляду, контролю житлово-комунального господарства, забезпечення енергетичної ефективності будівель;
93) взаємодіє з інституціями Ради Європи, Європейського Союзу, урядами іноземних держав, міжнародними організаціями, фондами, проектами технічної допомоги та донорськими установами щодо реалізації державної політики у відповідних сферах;
Підпункт 94 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1006 від 08.09.2023
95) забезпечує функціонування та виконує інші функції держателя Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації проти України, інших державних електронних реєстрів, віднесених законами та іншими нормативно-правовими актами до сфери його компетенції;
96) бере участь у:
реалізації державної політики у сфері протимінної діяльності у межах своїх повноважень у взаємодії з Національним органом з питань протимінної діяльності, центром протимінної діяльності та центром гуманітарного розмінування;
забезпеченні функціонування системи управління інформацією у сфері протимінної діяльності;
формуванні гендерної політики;
співбесідах із претендентами на посади голів місцевих держадміністрацій, перших заступників і заступників голів обласних і Севастопольської міської держадміністрацій та заступників голови Київської міської держадміністрації, повноваження яких стосуються сфери виконавчої влади;
Абзац п'ятий підпункту 96 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
96-1) збирає та систематизує інформацію про факти порушення прав громадян України, іноземців та осіб без громадянства, зокрема позбавлених особистої свободи внаслідок дій збройних формувань Російської Федерації, окупаційної адміністрації та/або державних органів Російської Федерації на тимчасово окупованій території;
Пункт 4 доповнено підпунктом 96-1 згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
96-2) забезпечує відповідно до компетенції здійснення заходів щодо захисту і забезпечення реалізації прав та інтересів осіб, позбавлених особистої свободи внаслідок дій збройних формувань Російської Федерації, окупаційної адміністрації та/або державних органів Російської Федерації на тимчасово окупованій території, а також членів їх сімей;
Пункт 4 доповнено підпунктом 96-2 згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 60 від 21.01.2026
Підпункт 96-3 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
Підпункт 96-4 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
96-5) організовує та проводить роботу з фінансування заходів, спрямованих на облаштування осіб, депортованих за національною ознакою, їх адаптацію та інтеграцію в українське суспільство;
Пункт 4 доповнено підпунктом 96-5 згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
96-6) вживає заходів до захисту прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, які порушені внаслідок збройного конфлікту та/або тимчасової окупації частини території України (далі - тимчасова окупація);
Пункт 4 доповнено підпунктом 96-6 згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
96-7) подає на розгляд Кабінету Міністрів України пропозицію щодо державного підприємства, на яке покладаються функції Національного інформаційного бюро відповідно до Женевської конвенції про поводження з військовополоненими та Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 р.;
Пункт 4 доповнено підпунктом 96-7 згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
96-8) забезпечує функціонування та взаємодію Національного інформаційного бюро з державними органами, Міжнародним комітетом Червоного Хреста, контролює діяльність зазначеного Бюро;
Пункт 4 доповнено підпунктом 96-8 згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
96-9) координує здійснення заходів з відновлення та розбудови миру, спрямованих на зниження ризику виникнення або поновлення збройного конфлікту, зокрема шляхом запровадження діалогових підходів, проводить моніторинг та оцінку ефективності таких заходів;
Пункт 4 доповнено підпунктом 96-9 згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
96-10) збирає та аналізує інформацію про необхідність здійснення заходів із відновлення об’єктів інфраструктури (транспортної, енергетичної, житлово-комунальної, соціальної тощо) на тимчасово окупованій території, а також прилеглих до неї територіях;
Пункт 4 доповнено підпунктом 96-10 згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
96-11) розробляє пропозиції щодо визначення об’єктів інфраструктури, що потребують першочергового відновлення;
Пункт 4 доповнено підпунктом 96-11 згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
96-12) забезпечує координацію розроблення та здійснення заходів, спрямованих на відновлення та стале функціонування об’єктів промисловості, соціальної і транспортної інфраструктури, житлового фонду, систем життєзабезпечення на тимчасово окупованій території в процесі її реінтеграції, а також прилеглих до неї територіях;
Пункт 4 доповнено підпунктом 96-12 згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
96-13) координує здійснення заходів, спрямованих на відновлення та розвиток паливно-енергетичного комплексу, вугільної, газової промисловості та електроенергетики на тимчасово окупованій території в процесі її реінтеграції, а також прилеглих до неї територіях;
Пункт 4 доповнено підпунктом 96-13 згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
96-14) здійснює заходи із відновлення інфраструктурно-логістичних і транспортних зв’язків на тимчасово окупованій території в процесі її реінтеграції, а також прилеглих до неї територіях, подає пропозиції щодо їх удосконалення;
Пункт 4 доповнено підпунктом 96-14 згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
96-15) аналізує та координує здійснення органами виконавчої влади заходів, спрямованих на створення належних умов для в’їзду осіб на тимчасово окуповану територію та виїзду з неї, зокрема доступу населення до гуманітарно-логістичних центрів;
Пункт 4 доповнено підпунктом 96-15 згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
96-16) координує здійснення заходів, спрямованих на відновлення функціонування органів державної влади після деокупації тимчасово окупованої території;
Пункт 4 доповнено підпунктом 96-16 згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
96-17) розробляє разом із заінтересованими органами державної влади та органами місцевого самоврядування нормативно-правові акти, які регламентують порядок в’їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповану територію та виїзд осіб, переміщення товарів з такої території;
Пункт 4 доповнено підпунктом 96-17 згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
96-18) збирає та аналізує інформацію про необхідність забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб з тимчасово окупованої території та громадян України, які покинули своє місце проживання на тимчасово окупованій території внаслідок або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту та/або тимчасової окупації та виїхали за кордон;
Пункт 4 доповнено підпунктом 96-18 згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
96-19) бере участь у плануванні, розробленні, погодженні та реалізації проектів регіонального розвитку, розвитку дорожньо-транспортної та іншої інфраструктури, житлового фонду та системи життєдіяльності населення, що реалізуються за рахунок коштів міжнародної технічної допомоги та державного бюджету на тимчасово окупованій території в процесі її реінтеграції, а також прилеглих до неї територіях;
Пункт 4 доповнено підпунктом 96-19 згідно з Постановою КМ № 1545 від 31.12.2024
Підпункт 96-20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
Підпункт 96-21 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
Підпункт 96-22 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 60 від 21.01.2026
- 97) здійснює інші повноваження, визначені законом.
5. Мінрозвитку з метою організації своєї діяльності:
1) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, здійснення заходів щодо запобігання корупції і контроль за їх реалізацією в апараті Міністерства, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління, а також в акціонерних товариствах, функції з управління корпоративними правами щодо яких здійснює Міністерство;
2) здійснює добір кадрів в апарат Мінрозвитку і на посади керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління, в акціонерних товариствах, функції з управління корпоративними правами щодо яких здійснює Міністерство, якщо утворення наглядової ради не передбачено статутом акціонерного товариства, а також організовує роботу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців та працівників апарату Міністерства;
3) організовує планово-фінансову роботу в апараті Міністерства, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління, в акціонерних товариствах, функції з управління корпоративними правами щодо яких здійснює Міністерство, здійснює контроль за використанням фінансових і матеріальних ресурсів, забезпечує організацію та вдосконалення бухгалтерського обліку;
4) забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів;
5) забезпечує у межах повноважень, передбачених законом, реалізацію державної політики стосовно державної таємниці, захист інформації з обмеженим доступом, а також технічний захист інформації, контроль за її збереженням в апараті Міністерства, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління, а також в акціонерних товариствах, функції з управління корпоративними правами щодо яких здійснює Міністерство;
6) організовує ведення діловодства та архівне зберігання документів відповідно до встановлених правил;
7) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, виконання завдань з мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності держави;
8) здійснює в межах повноважень, передбачених законом, контроль за цільовим використанням державних коштів, передбачених для реалізації проектів, виконання програм, зокрема міжнародних;
9) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, залучення громадян до участі в управлінні державними справами, ефективну взаємодію з інститутами громадянського суспільства, здійснення громадського контролю за діяльністю Міністерства, врахування громадської думки під час забезпечення формування та реалізації державної політики з питань, що належать до компетенції Мінрозвитку;
10) оприлюднює інформацію про діяльність Міністерства, зокрема через медіа і на офіційному веб-сайті та власному інформаційному ресурсі Міністерства;
Підпункт 10 пункту 5 в редакції Постанови КМ № 1545 від 31.12.2024
11) забезпечує здійснення у судах самопредставництва особами, уповноваженими діяти від імені Міністерства відповідно до передбачених законом підстав, а також забезпечує представництво Мінрозвитку у судах та інших органах через представників;
12) може утворювати атестаційну архітектурно-будівельну комісію для проведення професійної атестації виконавців робіт, пов’язаних із створенням об’єктів архітектури за відповідним напрямом атестації, організаційно-технічне, методичне та інше забезпечення якої здійснює уповноважена (визначена) нею організація або установа, яка є робочим органом комісії на період її діяльності;
13) забезпечує функціонування внутрішнього контролю і здійснює внутрішній аудит в Мінрозвитку, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління.
Пункт 5 доповнено підпунктом 13 згідно з Постановою КМ № 681 від 11.06.2025
6. Мінрозвитку для виконання покладених на нього завдань має право:
1) залучати в установленому порядку працівників центральних та місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками), вчених, представників інститутів громадянського суспільства (за згодою) до розгляду питань, що належать до його компетенції;
2) отримувати безоплатно від міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб необхідні для виконання покладених на нього завдань інформацію, документи і матеріали, зокрема від органів статистики - статистичні дані;
3) скликати наради, утворювати комісії та робочі групи, проводити наукові конференції, семінари з питань, що належать до компетенції Міністерства;
4) користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв’язку та іншими технічними засобами;
5) залучати фахівців наукових та проектних установ, закладів освіти, науково-технічних та інженерних товариств (спілок), громадських об’єднань суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сфері будівництва, до здійснення оцінювання органів з визначення технічної прийнятності, які претендують на призначення;
Пункт 6 доповнено підпунктом 5 згідно з Постановою КМ № 1006 від 08.09.2023
6) залучати фахівців з досвідом виконання робіт з оцінки відповідності та/або акредитації органів з оцінки відповідності у сферах призначення, що підлягають оцінюванню, до здійснення оцінювання органів з оцінки відповідності, які претендують на призначення.
Пункт 6 доповнено підпунктом 6 згідно з Постановою КМ № 1006 від 08.09.2023
7. Мінрозвитку під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє з іншими державними органами, допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України та тимчасовими консультативними, дорадчими та іншими допоміжними органами, утвореними Кабінетом Міністрів України, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, громадськими спілками, профспілками та організаціями роботодавців, відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій, а також підприємствами, установами та організаціями.
8. Мінрозвитку у межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання.
Накази Мінрозвитку, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, видаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” та іншого законодавства.
Нормативно-правові акти Мінрозвитку підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку.
Накази Мінрозвитку, видані в межах повноважень, передбачених законом, обов’язкові для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими держадміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та громадянами.
9. Мінрозвитку очолює Міністр, який призначається на посаду за поданням Прем’єр-міністра України і звільняється з посади Верховною Радою України.
Міністр має першого заступника, заступників, які призначаються на посаду та звільняються з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Прем’єр-міністра України відповідно до пропозицій Міністра.
10. Міністр:
1) очолює Мінрозвитку, здійснює керівництво його діяльністю;
2) спрямовує і координує здійснення іншими центральними органами виконавчої влади заходів з питань, що належать до компетенції Мінрозвитку;
3) виконує функції голови Координаційного комітету з пошуку і рятування на морі;
4) спрямовує і координує діяльність центральних органів виконавчої влади, зокрема:
забезпечує формування державної політики у відповідній сфері та контролює її реалізацію центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром;
погоджує та подає на розгляд Кабінету Міністрів України розроблені центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, проекти законів, актів Президента України та Кабінету Міністрів України;
визначає пріоритети роботи центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, та шляхи виконання покладених на них завдань, затверджує плани їх роботи;
порушує перед Кабінетом Міністрів України питання щодо скасування актів центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, повністю чи в окремій частині;
доручає керівникам центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, скасувати акти їх територіальних органів повністю чи в окремій частині, а в разі відмови скасовує такі акти повністю чи в окремій частині;
приймає рішення щодо проведення перевірки діяльності центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, їх територіальних органів;
заслуховує звіти про виконання покладених на центральні органи виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, завдань та планів їх роботи;
вносить Прем’єр-міністрові України пропозиції стосовно кандидатур на посади керівників центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, і за пропозицією їх керівників кандидатур на посади їх заступників;
погоджує призначення на посади та звільнення з посад керівників і заступників керівників територіальних органів центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром;
погоджує призначення на посади та звільнення з посад керівників і заступників керівників самостійних структурних підрозділів апарату центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Міністром;
погоджує структуру апарату центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром;
погоджує структуру територіальних органів центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром;
визначає структурний підрозділ апарату Міністерства, що відповідає за взаємодію із центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром;
визначає посадових осіб Міністерства, які включаються до складу колегій центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром;
визначає порядок обміну інформацією між Міністерством та центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, періодичність її подання;
порушує перед Кабінетом Міністрів України питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності керівників центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, та їх заступників;
ініціює питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності керівників структурних підрозділів апарату центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, їх територіальних органів та заступників таких керівників, а також керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром;
ініціює питання щодо проведення службового розслідування стосовно керівників центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, їх заступників, інших державних службовців і працівників апарату центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, та їх територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління;
видає обов’язкові до виконання центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, накази та доручення з питань, що належать до сфери діяльності центрального органу виконавчої влади;
вирішує інші питання, пов’язані із спрямуванням і координацією діяльності центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром;
5) визначає пріоритети роботи Мінрозвитку та шляхи виконання покладених на нього завдань, затверджує плани роботи Міністерства, звіти про їх виконання;
6) організовує та контролює виконання апаратом Міністерства Конституції і законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України;
7) подає на розгляд Кабінету Міністрів України проекти законів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, розробником яких є Мінрозвитку;
8) представляє в установленому порядку проекти законів України, розробником яких є Мінрозвитку та центральні органи виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, і доповідає з інших питань, що належать до компетенції Міністерства, під час їх розгляду на пленарних засіданнях Верховної Ради України;
9) проводить переговори і підписує міжнародні договори України у межах наданих йому повноважень;
10) затверджує положення про самостійні структурні підрозділи апарату Мінрозвитку;
11) порушує в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності першого заступника, заступників Міністра та державного секретаря Мінрозвитку;
12) порушує в установленому порядку питання щодо присвоєння рангу державного службовця державному секретарю Мінрозвитку;
13) визначає обов’язки першого заступника Міністра та заступників Міністра, розподіл повноважень Міністра між першим заступником Міністра та заступниками Міністра, які вони здійснюють у разі його відсутності;
14) дає державним службовцям та працівникам апарату Мінрозвитку обов’язкові до виконання доручення;
15) приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Мінрозвитку;
16) організовує внутрішній контроль і внутрішній аудит та забезпечує функціонування внутрішнього контролю і здійснення внутрішнього аудиту в Мінрозвитку, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління;
Підпункт 16 пункту 10 в редакції Постанови КМ № 681 від 11.06.2025
17) представляє Мінрозвитку у відносинах з іншими органами, підприємствами, установами та організаціями в Україні та за її межами;
18) скликає і проводить наради з питань, що належать до його компетенції;
19) призначає на посаду та звільняє з посади керівників підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Мінрозвитку, приймає рішення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності;
20) скасовує відповідно до закону накази керівників структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, підконтрольних та підзвітних Міністерству, з питань, що належать до його компетенції;
21) підписує накази Мінрозвитку;
22) погоджує пропозиції керівників центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, щодо утворення, реорганізації, ліквідації їх територіальних органів та вносить на розгляд Кабінету Міністрів України відповідне подання;
23) здійснює інші повноваження, визначені законом.
11. Повноваження керівника державної служби у Мінрозвитку здійснює державний секретар Мінрозвитку.
Державний секретар Мінрозвитку є вищою посадовою особою з числа державних службовців Мінрозвитку, який підзвітний і підконтрольний Міністру.
Державний секретар Мінрозвитку призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства про державну службу.
12. Державний секретар Мінрозвитку відповідно до покладених на нього завдань:
1) організовує роботу апарату Мінрозвитку;
2) забезпечує підготовку пропозицій щодо виконання завдань Мінрозвитку та подає їх на розгляд Міністру;
3) організовує та контролює виконання апаратом Мінрозвитку Конституції та законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, наказів Мінрозвитку та доручень Міністра, його першого заступника та заступників, звітує про їх виконання;
4) готує та подає Міністру для затвердження плани роботи Мінрозвитку, звітує про їх виконання;
5) забезпечує реалізацію державної політики стосовно державної таємниці, контроль за її збереженням в апараті Мінрозвитку;
6) у межах своїх повноважень запитує та одержує в установленому порядку від державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій в Україні та за її межами безоплатно інформацію, документи і матеріали, а від органів державної статистики - статистичну інформацію, необхідну для виконання покладених на Мінрозвитку завдань;
7) призначає на посаду та звільняє з посади у порядку, передбаченому законодавством про державну службу, державних службовців апарату Мінрозвитку, укладає та розриває з ними контракти про проходження державної служби у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, присвоює їм ранги державних службовців, приймає рішення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності;
8) приймає на роботу та звільняє з роботи у порядку, передбаченому законодавством про працю, працівників апарату Мінрозвитку, приймає рішення щодо їх заохочення, притягнення до дисциплінарної відповідальності;
9) погоджує у передбачених законом випадках призначення на посаду та звільнення з посади керівників відповідних структурних підрозділів обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій;
10) призначає на посаду та звільняє з посади працівників патронатної служби Міністра за його поданням, а також у зв’язку із звільненням Міністра;
11) забезпечує в установленому порядку організацію підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців та інших працівників Мінрозвитку;
12) представляє Мінрозвитку як юридичну особу в цивільно-правових відносинах;
13) у межах повноважень, передбачених законом, дає обов’язкові для виконання державними службовцями та іншими працівниками Мінрозвитку доручення;
14) з питань, що належать до його повноважень, видає накази організаційно-розпорядчого характеру та контролює їх виконання;
15) вносить подання щодо представлення в установленому порядку державних службовців та інших працівників апарату Мінрозвитку до відзначення державними нагородами;
16) здійснює інші повноваження відповідно до закону.
13. На час відсутності державного секретаря Мінрозвитку чи неможливості здійснення ним своїх повноважень з інших причин його обов’язки виконує один із керівників самостійних структурних підрозділів апарату Мінрозвитку відповідно до наказу державного секретаря Мінрозвитку.
14. Для погодженого вирішення питань, що належать до компетенції Мінрозвитку, обговорення найважливіших напрямів його діяльності у Мінрозвитку може утворюватися колегія.
Рішення колегії можуть бути реалізовані шляхом видання відповідного наказу Мінрозвитку.
Для розгляду наукових рекомендацій та проведення фахових консультацій з основних питань діяльності в Мінрозвитку можуть утворюватися інші постійні або тимчасові консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи.
Рішення про утворення чи ліквідацію колегії, інших постійних або тимчасових консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, їх кількісний та персональний склад, положення про них затверджуються Міністром.
15. Гранична чисельність державних службовців та працівників Мінрозвитку затверджується Кабінетом Міністрів України.
Структура апарату Мінрозвитку затверджується Міністром.
Штатний розпис і кошторис Мінрозвитку затверджуються державним секретарем Мінрозвитку за погодженням з Мінфіном.
16. Мінрозвитку є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства.
Положення в редакції Постанови КМ № 1400 від 17.12.2022