Деякі питання реалізації експериментального проекту стосовно діяльності централізованої закупівельної організації у сфері управління Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури
Тип: Постанова Кабінету Міністрів України; Порядок, Перелік
Видавник: Кабінет Міністрів України
Номер: 362-2025-п
Прийнято: 2025-04-01
Чинна редакція від: 2026-04-25
Стан: in_force
Rada ID: 362-2025-%D0%BF
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 1 квітня 2025 р. № 362
Київ
Деякі питання реалізації експериментального проекту стосовно діяльності централізованої закупівельної організації у сфері управління Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури
_Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Погодитися з пропозицією Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури щодо реалізації протягом двох років з дня набрання чинності цією постановою експериментального проекту стосовно діяльності централізованої закупівельної організації у сфері управління Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури (далі - експериментальний проект).
2. Затвердити такі, що додаються:
Порядок реалізації експериментального проекту стосовно діяльності централізованої закупівельної організації у сфері управління Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури;
Порядок здійснення закупівель товарів, послуг та/або робіт із застосуванням рамкової угоди.
Пункт 2 в редакції Постанови КМ № 521 від 24.04.2026
3. Установити, що під час визначення централізованої закупівельної організації для реалізації експериментального проекту не застосовуються вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1216 “Про особливості створення та діяльності централізованих закупівельних організацій” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 24, ст. 841).
4. Визначити державне підприємство “Інфраструктурні проекти” (код згідно з ЄДРПОУ 38684046), що належить до сфери управління Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури, централізованою закупівельною організацією для реалізації експериментального проекту.
5. Державному агентству відновлення та розвитку інфраструктури подати не пізніше ніж через два місяці після завершення реалізації експериментального проекту Кабінетові Міністрів України звіт про результати його реалізації та пропозиції стосовно законодавчих актів, які потребують внесення змін за результатами реалізації експериментального проекту.
Прем'єр-міністр України
Д. ШМИГАЛЬ
Інд. 21
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 1 квітня 2025 р. № 362
ПОРЯДОК
реалізації експериментального проекту стосовно діяльності централізованої закупівельної організації у сфері управління Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури
1. Цей Порядок визначає механізм реалізації експериментального проекту стосовно діяльності централізованої закупівельної організації у сфері управління Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури, визначеної у пункті 4 постанови Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2025 р. № 362 “Деякі питання реалізації експериментального проекту стосовно діяльності централізованої закупівельної організації у сфері управління Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури” (далі - експериментальний проект).
2. Реалізація експериментального проекту спрямована на забезпечення оптимізації проведення закупівель товарів, послуг та/або робіт шляхом запровадження єдиних стандартів та контролю, підвищення рівня конкуренції та економії коштів державного бюджету без втрати якості і ефективності проведення публічних закупівель.
3. Реалізація експериментального проекту здійснюється з дотриманням вимог Закону України “Про публічні закупівлі” (далі - Закон), постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 “Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 84, ст. 5176; 2023 р., № 51, ст. 2834), інших актів законодавства з урахуванням особливостей, встановлених цим Порядком.
4. Фінансування експериментального проекту здійснюється за рахунок коштів державного бюджету або коштів міжнародної технічної допомоги чи власних надходжень централізованої закупівельної організації у сфері управління Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури, визначеної у пункті 4 постанови Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2025 р. № 362 “Деякі питання реалізації експериментального проекту стосовно діяльності централізованої закупівельної організації у сфері управління Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури” (далі - централізована закупівельна організація), а також інших джерел, не заборонених законодавством.
5. Координатором експериментального проекту є Агентство відновлення, яке забезпечує проведення моніторингу стану реалізації експериментального проекту.
6. Учасниками експериментального проекту є Агентство відновлення, централізована закупівельна організація, замовники згідно з додатком 1, а також замовники, для яких проведення закупівель товарів, послуг та/або робіт, визначених додатком 2, через централізовану закупівельну організацію не є обов’язковим.
7. Під час реалізації експериментального проекту централізована закупівельна організація здійснює закупівлі в інтересах замовників згідно з додатком 1, а також замовників, для яких проведення закупівель товарів, послуг та/або робіт, визначених додатком 2, через централізовану закупівельну організацію не є обов’язковим, шляхом проведення відкритих торгів відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 “Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування” та закупівель за рамковими угодами відповідно до Порядку здійснення закупівель товарів, послуг та/або робіт із застосуванням рамкової угоди, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2025 р. № 362, - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2026 р. № 521.
Абзац перший пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 521 від 24.04.2026
Абзац другий пункту 7 виключено на підставі Постанови КМ № 521 від 24.04.2026
8. Для замовників згідно з додатком 1 закупівля товарів, послуг та/або робіт, визначених додатком 2, через централізовану закупівельну організацію є обов’язковою.
9. Здійснення централізованою закупівельною організацією закупівлі товарів, послуг та/або робіт, визначених додатком 2, шляхом проведення відкритих торгів та/або закупівлі за рамковою угодою розпочинається з дати, визначеної наказом Агентства відновлення.
10. Регламент взаємодії централізованої закупівельної організації та замовників згідно з додатком 1 з питань організації та проведення закупівель товарів, послуг та/або робіт затверджується централізованою закупівельною організацією за погодженням з Агентством відновлення.
11. Взаємодія централізованої закупівельної організації та замовників, для яких проведення закупівель товарів, послуг та/або робіт, визначених додатком 2, через централізовану закупівельну організацію не є обов’язковим, визначаються умовами укладеного договору.
Додаток 1
до Порядку
ПЕРЕЛІК
замовників, в інтересах яких проведення закупівель товарів, послуг та/або робіт через централізовану закупівельну організацію є обов’язковим
Код згідно з ЄДРПОУ
Найменування замовника
25845655
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Вінницькій області
25908960
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Волинській області
25843931
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Дніпропетровській області
25946285
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Донецькій області
03451526
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Житомирській області
25449824
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області
25891336
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Запорізькій області
25825434
Служба відновлення та розвитку інфраструктури в Івано-Франківській області
26345736
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області
24718432
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області
25903424
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Луганській області
25253009
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Львівській області
25878206
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Миколаївській області
25829550
Служба відновлення та розвитку інфраструктури в Одеській області
25898491
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Полтавській області
25894919
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Рівненській області
24014538
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області
25887079
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Тернопільській області
30885376
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Харківській області
25899361
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Херсонській області
25879878
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Хмельницькій області
05422303
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Черкаській області
22843868
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Чернівецькій області
25901106
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Чернігівській області
24407290
Служба автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим
26187042
Служба автомобільних доріг у м. Севастополі
Додаток 2
до Порядку
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
ПЕРЕЛІК
товарів, послуг та/або робіт, закупівля яких здійснюється через централізовану закупівельну організацію
Експертиза проектів будівництва
Технічний нагляд під час будівництва об’єкта
Послуги інженера-консультанта (будівництво), зокрема із здійсненням технічного нагляду
Роботи з будівництва (нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту), зокрема з розробленням проектної документації, модернізації інфраструктури, об’єктів житлової нерухомості, громадського призначення, виробничого комплексу, соціальної сфери, сфери житлово-комунального господарства, благоустрою населених пунктів, управління побутовими відходами (об’єктів оброблення відходів, полігонів), енергетичної інфраструктури, захисних споруд цивільного захисту, військових об’єктів та майна, об’єктів у сферах авіаційного, залізничного, морського та внутрішнього водного транспорту, автомобільного транспорту загального користування, міського електричного транспорту, у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель, а також об’єктів і споруд оборонного та спеціального призначення
Будівництво, ремонт, облаштування, модернізація та утримання пунктів пропуску через державний кордон для автомобільного та залізничного сполучення
Поточний ремонт об’єктів житлової нерухомості, громадського призначення, виробничого комплексу, соціальної сфери, сфери житлово-комунального господарства, благоустрою населених пунктів, управління побутовими відходами (об’єктів оброблення відходів, полігонів), енергетичної інфраструктури, захисних споруд цивільного захисту, військових об’єктів та майна, об’єктів у сферах авіаційного, залізничного, морського та внутрішнього водного транспорту, автомобільного транспорту загального користування, міського електричного транспорту, у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель, а також об’єктів і споруд оборонного та спеціального призначення
Розроблення проектної документації на об’єкти будівництва
Будівництво, реконструкція, капітальний та поточний ремонти, експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення
Товари, у тому числі матеріальні ресурси, для виконання будівельних робіт, забезпечення якими відповідно до умов договорів про закупівлю робіт з будівництва покладається на замовників
Додаток 2 в редакції Постанови КМ № 521 від 24.04.2026
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 1 квітня 2025 р. № 362
ПОРЯДОК
здійснення закупівель товарів, послуг та/або робіт із застосуванням рамкової угоди
1. Цей Порядок визначає механізм здійснення централізованою закупівельною організацією із застосуванням рамкової угоди закупівлі товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, під час реалізації експериментального проекту стосовно діяльності централізованої закупівельної організації у сфері управління Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2025 р. № 362 “Деякі питання реалізації експериментального проекту стосовно діяльності централізованої закупівельної організації у сфері управління Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури” (Офіційний вісник України, 2025 р., № 35, ст. 2326).
Рамкова угода передбачає укладення договору про закупівлю за результатами закупівель, проведених централізованою закупівельною організацією серед кандидатів, включених до такої рамкової угоди після кваліфікаційного відбору, і є конкурентним способом здійснення закупівель товарів, послуг та/або робіт.
2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
договір про закупівлю - договір, що укладається між замовником і учасником процедури закупівлі, який визнаний переможцем за результатами проведення відкритих торгів у порядку, визначеному особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбаченихЗаконом України“Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 84, ст. 5176; 2023 р., № 51, ст. 2834) (далі - особливості), та/або запиту пропозицій у порядку, визначеному цим Порядком, і передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару;
заявка на участь у кваліфікаційному відборі кандидатів до рамкової угоди (далі - заявка) - пропозиція кандидата кваліфікаційного відбору кандидатів до рамкової угоди (далі - кваліфікаційний відбір), яка подається централізованій закупівельній організації відповідно до оголошення про проведення кваліфікаційного відбору та кваліфікаційної документації;
кандидат - фізична особа, фізична особа - підприємець чи юридична особа - резидент або нерезидент, у тому числі об’єднання кандидатів, що подали заявки;
кваліфікаційна документація - документація щодо умов кваліфікаційного відбору, що розробляється та затверджується централізованою закупівельною організацією та оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель;
найбільш економічно вигідна пропозиція - тендерна пропозиція (пропозиція), що визнана найкращою за результатами оцінки тендерних пропозицій (пропозицій) відповідно до цього Порядку;
переможець кваліфікаційного відбору - кандидат, заявка якого відповідає всім умовам кваліфікаційного відбору та який включений централізованою закупівельною організацією до рамкової угоди;
учасник процедури закупівлі (далі - учасник) - переможець кваліфікаційного відбору, який подав тендерну пропозицію (пропозицію).
Інші терміни у цьому Порядку вживаються у значенні, наведеному в Законі України “Про публічні закупівлі” (далі - Закон).
3. У разі прийняття рішення про здійснення закупівлі із застосуванням рамкової угоди централізована закупівельна організація може визначити конкретний перелік та/або обсяг товарів, робіт, послуг, що будуть закуповуватись із застосуванням рамкової угоди, або визначити загальну категорію товару (товарів), робіт, послуги (послуг) в межах предмета закупівлі.
Предмет закупівлі за рамковою угодою визначається централізованою закупівельною організацією за показниками від другого до восьмого знака Єдиного закупівельного словника з урахуванням Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15 квітня 2020 р. № 708.
4. Рамкова угода укладається централізованою закупівельною організацією за результатами проведення в електронній системі закупівель кваліфікаційного відбору.
5. Строк дії рамкової угоди не може бути менше як один рік та не може перевищувати строк реалізації експериментального проекту стосовно діяльності централізованої закупівельної організації у сфері управління Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури.
6. Кваліфікаційний відбір може бути відмінений централізованою закупівельною організацією у разі:
1) відсутності подальшої потреби в закупівлі із застосуванням рамкової угоди;
2) коли здійснення кваліфікаційного відбору кандидатів є неможливим внаслідок дії обставин непереборної сили.
Якщо на момент закінчення кінцевого строку подання заявок, зазначеного в оголошенні про проведення кваліфікаційного відбору, заявки подано менш як трьома кандидатами, кваліфікаційний відбір автоматично відміняється засобами електронної системи закупівель.
7. Рамкова угода припиняється централізованою закупівельною організацією у разі відміни нею кваліфікаційного відбору або засобами електронної системи закупівель автоматично у разі закінчення строку дії рамкової угоди.
8. Централізована закупівельна організація забезпечує вільний доступ усіх кандидатів до інформації про кваліфікаційний відбір.
9. Оголошення про проведення кваліфікаційного відбору повинне містити таку інформацію:
1) найменування, зокрема скорочене (за наявності), місцезнаходження та ідентифікаційний код централізованої закупівельної організації згідно з ЄДРПОУ, її категорію;
2) назву предмета закупівлі із зазначенням коду згідно з Єдиним закупівельним словником та найменування товару (послуги, робіт)/конкретний перелік та/або обсяг товарів, робіт та/або послуг, що будуть закуповуватись із застосуванням рамкової угоди, або назву категорії предмета закупівлі із зазначенням коду згідно з Єдиним закупівельним словником, назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі (за наявності);
3) строк дії рамкової угоди;
4) строк подання заявок, що не може становити менш як 15 днів з дати оприлюднення оголошення про проведення кваліфікаційного відбору. У разі неподання кандидатом заявки в установлений в оголошенні строк така заявка може бути подана протягом строку дії рамкової угоди з урахуванням вимог пункту 12 цього Порядку.
10. Одночасно з оголошенням про проведення кваліфікаційного відбору централізована закупівельна організація оприлюднює кваліфікаційну документацію, в якій повинна міститися така інформація:
1) інструкція з підготовки заявок;
2) у разі потреби - відомості про орієнтовні кількість та/або обсяг і місце постачання товару (товарів), надання послуги (послуг), виконання робіт;
3) очікувана вартість предмета закупівлі у разі встановлення орієнтовної кількості та/або обсягів постачання товару (товарів), надання послуги (послуг), виконання робіт, розрахована централізованою закупівельною організацією приблизно;
4) один або кілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 Закону, підстави для відмови в участі у закупівлі, встановлені підпунктами 1-12 пункту 47 особливостей, та інформація про спосіб підтвердження відповідності кандидатів установленим критеріям і вимогам.
Публічна інформація, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України “Про доступ до публічної інформації” та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічна інформація, що є доступною в електронній системі закупівель із застосуванням методів електронної інтеграції електронних сервісів з електронною системою закупівель, не потребує документального підтвердження.
Якщо кандидат має намір залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців в обсязі не менш як 20 відсотків вартості договору про закупівлю у разі закупівлі робіт або послуги (послуг), кандидат подає підтвердження відсутності підстав для відмови в участі у закупівлі, встановлені підпунктами 1-12 пункту 47 особливостей, щодо кожного субпідрядника/співвиконавця;
5) прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності), найменування посади та адреса електронної пошти однієї чи кількох посадових осіб централізованої закупівельної організації, уповноважених здійснювати зв’язок з кандидатами;
6) перелік формальних помилок, що пов’язані з оформленням заявки, не впливають на її зміст та не є підставою для її відхилення, відповідно до наказу Мінекономіки від 15 квітня 2020 р. № 710 “Про затвердження Переліку формальних помилок”;
7) орієнтовні строки та/або графіки постачання товару (товарів), надання послуги (послуг), виконання робіт (у разі потреби);
8) мова (мови), якою (якими) кандидат повинен оформити заявку та документи для участі у кваліфікаційному відборі.
Кваліфікаційна документація може містити інші вимоги відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.
Кваліфікаційна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації кандидатів, а також вимог щодо документального підтвердження інформації про відповідність вимогам кваліфікаційної документації, якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України “Про доступ до публічної інформації” та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
Кваліфікаційна документація не може містити обмеження щодо кількості кандидатів, які допускаються до кваліфікаційного відбору.
Кваліфікаційна документація може містити вимоги щодо застосування забезпечення виконання договору про закупівлю, що укладається за результатами закупівлі, передбаченої пунктом 24 цього Порядку. Умови застосування забезпечення виконання договору про закупівлю визначаються відповідно до статті 27 Закону.
Перелік документів та інформації, що входять до складу заявки, оформляється окремим додатком до кваліфікаційної документації. У згаданому переліку централізована закупівельна організація зазначає посилання на відповідні вимоги кваліфікаційної документації, якщо включення таких вимог до переліків у повному обсязі може ускладнити їх сприйняття.
11. У разі коли в оголошенні про проведення кваліфікаційного відбору централізованою закупівельною організацією визначено конкретний перелік та/або обсяг товарів, робіт чи послуг, що будуть закуповуватися із застосуванням рамкової угоди, централізована закупівельна організація додатково у кваліфікаційній документації визначає технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі), та порядок їх підтвердження кандидатом під час подання заявки. Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися централізованою закупівельною організацією з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 і статтею 23 Закону.
12. Заявки подаються кандидатами протягом усього строку дії рамкової угоди, але не пізніше ніж за 30 днів до дня завершення строку її дії, визначеного в оголошенні про проведення кваліфікаційного відбору.
13. Під час проведення кваліфікаційного відбору кандидати подають через електронну систему закупівель заявки, інформацію та документи, які входять до її складу, що підтверджують відповідність кандидата кваліфікаційним критеріям відповідно до статті 16 Закону та відсутність підстав для відмови в участі у закупівлі, встановлених підпунктами 1-12 пункту 47 особливостей, та відповідність іншим вимогам до кандидата, визначеним у кваліфікаційній документації.
Кандидат підтверджує відсутність підстав, зазначених у пункті 47 (крім підпунктів 1 і 7) особливостей, шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання заявки.
Централізована закупівельна організація самостійно за результатами розгляду заявки підтверджує в електронній системі закупівель відсутність у кандидата підстав, визначених підпунктами 1 і 7 пункту 47 особливостей.
У разі коли в оголошенні про проведення кваліфікаційного відбору централізована закупівельна організація визначила конкретний перелік та/або обсяг товарів, робіт чи послуг, що будуть закуповуватися за рамковою угодою, кандидат додатково подає інформацію та документи, визначені кваліфікаційною документацією, для підтвердження відповідності встановленим технічним та якісним характеристикам предмета закупівлі, в тому числі технічної специфікації.
14. Заявки та документи, які входять до її складу, що подаються кандидатами, автоматично розкриваються в електронній системі закупівель в день їх подання.
15. Централізована закупівельна організація розглядає заявку на відповідність кандидата кваліфікаційним критеріям, встановленим кваліфікаційною документацією, на відсутність підстав для відмови в участі у закупівлі, встановлених підпунктами 1-12 пункту 47 особливостей, та на відповідність іншим вимогам, визначеним у кваліфікаційній документації.
16. Строк розгляду заявки не повинен перевищувати 10 робочих днів з дня розкриття такої заявки в електронній системі закупівель. Такий строк може бути аргументовано продовжено централізованою закупівельною організацією до 15 робочих днів.
17. Централізована закупівельна організація має право звернутися за підтвердженням інформації, поданої кандидатом у заявці, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції.
18. Централізована закупівельна організація відхиляє заявку із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли:
- 1) кандидат:
не відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим кваліфікаційною документацією, та/або наявні підстави для відмови в участі у закупівлі, встановлені підпунктами 1-12 пункту 47 особливостей;
зазначив у заявці недостовірну інформацію, що є суттєвою для включення кандидата до рамкової угоди, яку централізованою закупівельною організацією виявлено під час розгляду;
є громадянином Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран (крім випадків, коли кандидат проживає на території України на законних підставах); юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран; юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків (далі - активи), якої є Російська Федерація/Республіка Білорусь/Ісламська Республіка Іран, громадянин Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран (крім випадків, коли кандидат проживає на території України на законних підставах), або юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран, крім випадків, коли активи в установленому законодавством порядку передані в управління АРМА;
- 2) заявка:
не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі, визначеним у кваліфікаційній документації (у разі встановлення);
не відповідає встановленим відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону кваліфікаційною документацією вимогам;
оформлена мовою, не передбаченою кваліфікаційною документацією.
19. За результатами розгляду кожної заявки централізована закупівельна організація оприлюднює протокол кваліфікаційного відбору в електронній системі закупівель протягом одного дня з дня його затвердження.
20. Протокол кваліфікаційного відбору повинен містити таку інформацію:
1) найменування, зокрема скорочене (за наявності), місцезнаходження та ідентифікаційний код централізованої закупівельної організації згідно з ЄДРПОУ;
2) унікальний номер оголошення про проведення кваліфікаційного відбору, присвоєний електронною системою закупівель;
3) найменування, зокрема скорочене (за наявності) (для юридичної особи), або прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) (для фізичної особи, у тому числі фізичної особи - підприємця) кандидата;
4) результат розгляду заявки (відхилення заявки/включення кандидата, що подав заявку, до рамкової угоди);
5) підстави для відхилення заявки (у разі відхилення) із зазначенням усіх недоліків заявки або кандидата, що подав заявку, відповідно до пункту 18 цього Порядку.
21. Відхилення заявки не позбавляє кандидата права на повторне подання заявки.
22. Централізована закупівельна організація може виключити з рамкової угоди переможця кваліфікаційного відбору у разі виявлення протягом строку дії рамкової угоди інформації про наявність підстав для відмови в участі у закупівлі, встановлених підпунктами 1-12 пункту 47 особливостей.
23. Закупівлі із застосуванням рамкової угоди здійснюються централізованою закупівельною організацією у разі, коли виконуються такі умови:
1) кількість переможців кваліфікаційного відбору становить не менш як три;
2) розглянуто всі заявки, подані до завершення строку подання заявок, визначеного централізованою закупівельною організацією в оголошенні про проведення кваліфікаційного відбору.
24. Закупівля із застосуванням рамкової угоди здійснюється шляхом проведення відкритих торгів у порядку, визначеному особливостями, з урахуванням особливостей цього Порядку (далі - тендер) або шляхом оголошення запиту пропозицій у порядку, визначеному цим Порядком, за кваліфікаційним відбором серед кандидатів, включених до рамкової угоди (далі - запит пропозицій), у разі, коли в оголошенні про проведення кваліфікаційного відбору кандидатів до рамкової угоди централізована закупівельна організація визначає конкретний перелік та/або обсяг товарів, робіт чи послуг, що будуть закуповуватися в рамках рамкової угоди.
Переможець кваліфікаційного відбору має право одночасно подати пропозиції щодо кількох тендерів (запитів пропозицій), що оголошені централізованою закупівельною організацією в межах рамкової угоди, зокрема у разі поділу на лоти, але не більш як одну пропозицію на кожен тендер (запит пропозиції) або лот.
У разі проведення тендеру (запиту пропозицій) централізована закупівельна організація може не встановлювати кваліфікаційні вимоги до учасників, визначені статтею 16 Закону.
25. Тендерні пропозиції (пропозиції), подані учасниками для участі у закупівлях, що оголошені відповідно до пункту 24 цього Порядку, оприлюднюються в електронній системі закупівель для загального доступу. Розкриття тендерних пропозицій здійснюється автоматично засобами електронної системи закупівель відразу після завершення електронного аукціону.
У разі коли оприлюднення в електронній системі закупівель під час кваліфікаційного відбору та/або тендеру, та/або запиту пропозицій інформації про місцезнаходження централізованої закупівельної організації та/або місцезнаходження (для юридичної особи) або місце проживання (для фізичної особи) постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), та/або місце постачання товарів, виконання робіт чи надання послуг (оприлюднення якої передбачено законодавством та/або особливостями) може призвести до виникнення загрози для безпеки централізованої закупівельної організації та/або постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), може зазначатися інформація про найменування адміністративно-територіальної одиниці (область, район, місто, район у місті, селище, село), місцезнаходження централізованої закупівельної організації та/або місцезнаходження (для юридичної особи) або місце проживання (для фізичної особи) постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), та/або найменування населеного пункту, до якого здійснюється доставка товару (в якому виконуються роботи чи надаються послуги).
26. Під час проведення тендеру централізована закупівельна організація має право встановлювати інші критерії оцінки, крім ціни, зокрема, але не виключно: умови оплати, строк виконання, гарантійне обслуговування, досвід основного персоналу, застосування заходів охорони навколишнього природного середовища та/або соціального захисту, які пов’язані з предметом закупівлі.
У разі проведення тендеру оцінка тендерних пропозицій здійснюється автоматично засобами електронної системи закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених у тендерній документації, шляхом застосування електронного аукціону.
Якщо для визначення найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції, крім ціни, централізованою закупівельною організацією застосовуються інші критерії оцінки, у тендерній документації визначається їх вартісний еквівалент або питома вага таких критеріїв у загальній оцінці тендерних пропозицій. Питома вага цінового критерію не може бути менш як 70 відсотків.
До початку проведення електронного аукціону в електронній системі закупівель автоматично визначаються показники інших критеріїв оцінки та приведена ціна, після чого розкривається інформація про приведену ціну та перелік усіх приведених цін тендерних пропозицій, розміщених у порядку від найнижчої до найвищої ціни без зазначення найменувань та інформації про учасників.
27. Мінімальний строк подання тендерних пропозицій у разі оголошення тендеру повинен бути не менш як сім календарних днів.
28. У разі проведення тендеру централізована закупівельна організація оприлюднює інформацію відповідно до вимог статті 21 Закону.
29. Запит пропозицій здійснюється з використанням електронного аукціону через електронну систему закупівель.
Запит пропозицій оприлюднюється централізованою закупівельною організацією в електронній системі закупівель та повинен містити таку інформацію:
найменування та місцезнаходження централізованої закупівельної організації;
назву предмета закупівлі;
кількість і місце постачання товарів, обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг;
строк постачання товарів, надання послуг чи виконання робіт;
одиницю виміру товарів, послуг або робіт;
очікувану вартість предмета закупівлі запиту пропозиції;
кінцевий строк подання пропозицій та строк їх дії;
дані про забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо це було передбачено умовами оголошення про проведення кваліфікаційного відбору);
розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону;
відомості про перелік документів, які подаються переможцем запиту пропозицій відповідно до пункту 39 цього Порядку;
проект договору про закупівлю;
порядок погодження договірної ціни (у разі закупівлі робіт).
30. Засобами електронної системи закупівель автоматично надсилається переможцям кваліфікаційного відбору повідомлення про запит пропозицій в момент його оприлюднення.
31. Під час проведення запиту пропозицій переможці кваліфікаційного відбору подають свої пропозиції відповідно до вимог, установлених у запиті пропозицій.
32. До участі в електронному аукціоні допускаються всі переможці кваліфікаційного відбору, що подали пропозиції на запит пропозицій.
33. Кінцевий строк подання пропозицій на запит пропозицій становить не менш як три дні з дня оприлюднення запиту пропозицій в електронній системі закупівель.
34. У разі коли під час проведення запиту пропозицій пропозицію подав лише один учасник, електронний аукціон не застосовується, централізована закупівельна організація визначає такого учасника переможцем запиту пропозицій, після чого електронна система закупівель оприлюднює повідомлення про намір укласти з ним договір про закупівлю.
35. Засобами електронної системи закупівель автоматично призначається час проведення електронного аукціону.
36. У разі проведення запиту пропозицій оцінка пропозицій здійснюється автоматично засобами електронної системи закупівель шляхом застосування електронного аукціону за єдиним критерієм - ціна.
37. Після проведення електронного аукціону централізована закупівельна організація визначає переможцем запиту пропозицій того учасника, пропозиція якого є найбільш економічно вигідною. Строк визначення переможця запиту пропозицій не повинен перевищувати трьох робочих днів з дня закінчення аукціону.
38. Централізована закупівельна організація в день визначення переможця запиту пропозицій приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю за результатами запиту пропозицій та протягом одного дня після прийняття такого рішення оприлюднює через електронну систему закупівель повідомлення про такий намір.
Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю повинне містити таку інформацію:
найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи - замовника згідно з ЄДРПОУ, його категорію;
назву предмета закупівлі із зазначенням коду та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності);
кількість, місце та строк постачання товарів, виконання робіт чи надання послуг;
найменування переможця запиту пропозицій (для юридичної особи) або прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) (для фізичної особи, фізичної особи - підприємця);
ціну пропозиції.
Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю може містити також іншу інформацію.
39. Переможець запиту пропозицій у строк, що не перевищує чотирьох днів з дня оприлюднення через електронну систему закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати централізованій закупівельній організації шляхом оприлюднення через електронну систему закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3,5, 6 і 12 пункту 47 особливостей.
Централізована закупівельна організація не вимагає, а переможець запиту пропозицій не зобов’язаний надавати документальне підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України “Про доступ до публічної інформації” та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення запиту пропозицій.
40. Централізована закупівельна організація відхиляє пропозицію учасника, визначеного переможцем запиту пропозицій, у разі, коли він:
1) відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог запиту пропозицій або пропозиції переможця та/або у разі неукладення договору про закупівлю у строк, установлений пунктом 42 цього Порядку;
2) не надав у спосіб, зазначений у запиті пропозицій, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3,5, 6 і 12 пункту 47 особливостей, крім випадку, зазначеного в абзаці другому пункту 39 цього Порядку;
3) подав більш як одну пропозицію на запит пропозицій, у тому числі до визначеної в запиті пропозицій частини предмета закупівлі (лота).
Централізована закупівельна організація має право відхилити пропозицію у разі, коли переможець запиту пропозицій не виконав свої зобов’язання за раніше укладеним договором про закупівлю із замовником, в інтересах якого здійснюється закупівля, що призвело до його дострокового розірвання, і було застосовано санкції у вигляді штрафів та/або відшкодування збитків протягом трьох років з дати дострокового розірвання такого договору про закупівлю.
41. Запит пропозицій автоматично відміняється засобами електронної системи закупівель у разі:
1) відхилення всіх пропозицій (зокрема у разі, коли була подана одна пропозиція, яка відхилена централізованою закупівельною організацією) згідно з цим Порядком;
2) неподання жодної пропозиції для участі у запиті пропозицій у строк, установлений централізованою закупівельною організацією згідно з цим Порядком.
42. Договір про закупівлю за результатами запиту пропозицій може бути укладений з дня визначення переможця запиту пропозицій, але не пізніше ніж через 10 календарних днів з дня визначення такого переможця.
43. Переможцю запиту пропозицій та іншим учасникам, що подали пропозиції, через електронну систему закупівель автоматично надсилається інформація про переможця запиту пропозицій із зазначенням його найменування (для юридичної особи) або прізвища, власного імені, по батькові (за наявності) (для фізичної особи, фізичної особи - підприємця) та місцезнаходження.
44. За результатами проведення тендеру та/або запиту пропозицій укладається договір про закупівлю між переможцем та замовником.
45. За результатами проведення тендеру (запиту пропозицій) централізована закупівельна організація оприлюднює через електронну систему закупівель укладений договір про закупівлю та додатки до нього протягом трьох робочих днів з дня його підписання та інформацію про найменування товару (послуги, робіт)/конкретний перелік та/або обсяг товарів, робіт та/або послуг, що закуповувались, та інформацію про ціну за одиницю (кожної одиниці товару, роботи чи послуги).
За результатами проведення тендеру (запиту пропозицій) засобами електронної системи закупівель автоматично формується та оприлюднюється звіт про результати проведення закупівлі з використанням електронної системи закупівель відповідно до вимог статті 19 Закону (звіт про результати проведення запиту пропозицій) згідно з цим пунктом.
У звіті про результати проведення запиту пропозицій обов’язково зазначаються:
найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код централізованої закупівельної організації згідно з ЄДРПОУ;
назва предмета закупівлі із зазначенням коду згідно з Єдиним закупівельним словником;
кількість і місце постачання товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг відповідно до укладеного договору про закупівлю;
кількість учасників закупівлі та найменування (для юридичної особи) або прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) (для фізичної особи, фізичної особи - підприємця) і місцезнаходження учасника, з яким укладено договір про закупівлю;
ціни пропозицій учасників та сума, визначена в договорі про закупівлю;
дата оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю;
дата укладення договору про закупівлю.
У звіті про результати проведення запиту пропозицій може зазначатися інша інформація.
Звіт про результати проведення закупівлі (звіт про результати проведення запиту пропозицій) автоматично формується засобами електронної системи закупівель та оприлюднюється протягом одного дня після оприлюднення централізованою закупівельною організацією договору про закупівлю через електронну систему закупівель або відміни тендеру (запиту пропозицій), або визнання тендеру таким, що не відбувся.
46. Істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до умов цього Порядку, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених пунктом 19 особливостей.
Повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та/або про ціни на матеріальні ресурси оприлюднюється через електронну систему закупівель централізованою закупівельною організацією протягом трьох робочих днів з дня:
внесення змін до договору про закупівлю у випадках, передбачених пунктом 19 особливостей. До такого повідомлення додаються зміни до договору про закупівлю (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, в разі зміни цін на них) у машинозчитувальному форматі (у разі внесення змін до договорів, зазначених в абзацах другому, третьому частини першої статті 41 Закону);
складення договірної ціни, уточненої відповідно до затвердженої проектної документації до договору про закупівлю, зазначеного в абзаці третьому частини першої статті 41 Закону. До такого повідомлення додається уточнена договірна ціна (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі.
47. Будь-які рішення, дії чи бездіяльність централізованої закупівельної організації, які порушують права та законні інтереси кандидатів під час проведення кваліфікаційного відбору або учасника запиту пропозицій, оскаржуються до органу оскарження у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постанову доповнено Порядком згідно з Постановою КМ № 521 від 24.04.2026