Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти “Нова українська школа”
Тип: Постанова Кабінету Міністрів України; Порядок, Умови, Розподіл
Видавник: Кабінет Міністрів України
Номер: 237-2018-п
Прийнято: 2018-04-04
Чинна редакція від: 2025-10-01
Стан: in_force
Rada ID: 237-2018-%D0%BF
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 4 квітня 2018 р. № 237
Київ
Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти “Нова українська школа”
_Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти “Нова українська школа”, що додається.
2. Відповідно до частини шостої статті 108 Бюджетного кодексу України здійснити розподіл обсягу субвенції здержавного бюджетумісцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти “Нова українська школа” у 2018 році згідно з додатком.
3. Обласним державним адміністраціям здійснити розподіл субвенції між обласним бюджетом, бюджетами районів, міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад.
4. Установити, що закупівля засобів навчання та обладнання для навчальних кабінетів початкової школи (або структурних підрозділів закладів освіти, що забезпечують здобуття початкової освіти) та їх доставка здійснюються на засадах співфінансування:
для обласних бюджетів, бюджетів міських територіальних громад та м. Києва, чисельність населення яких станом на 1 січня 2020 р. становила понад 40000 осіб, не більш як 70 відсотків - за рахунок субвенції та не менш як 30 відсотків - за рахунок коштів місцевих бюджетів;
для бюджетів міських територіальних громад, чисельність населення яких станом на 1 січня 2020 р. становила менш як 40000 осіб, селищних територіальних громад, сільських територіальних громад не більш як 90 відсотків - за рахунок субвенції та не менш як 10 відсотків - за рахунок коштів місцевих бюджетів;
для закладів, розташованих у селах (селищах), що мають статус гірських населених пунктів, та населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення, не більш як 95 відсотків - за рахунок субвенції та не менш як 5 відсотків - за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Джерелами співфінансування коштів місцевих бюджетів не можуть бути кошти державного фонду регіонального розвитку та міжбюджетні трансферти з державного бюджету місцевим бюджетам, включаючи залишки коштів освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.
Пункт 4 в редакції Постанов КМ № 105 від 12.02.2020 - застосовується з 1 січня 2020 року, № 476 від 17.05.2021 - застосовується з 1 січня 2021 року
5. Установити, що в разі необхідності закупівлі засобів навчання та обладнання, навчально-методичної та навчальної літератури, зошитів з друкованою основою, у тому числі їх електронних версій та з аудіосупроводом, для навчальних кабінетів початкової школи (або структурних підрозділів закладів освіти, що забезпечують здобуття початкової освіти) та закладів загальної середньої освіти, що є учасниками всеукраїнського інноваційного освітнього проекту за темою “Розроблення і впровадження навчально-методичного забезпечення для закладів загальної середньої освіти в умовах реалізації Державного стандарту базової середньої освіти”, що відповідно до законодавства є малоцінними необоротними матеріальними активами, кошти, визначені розподілом субвенції як видатки розвитку, можуть спрямовуватися на видатки споживання для такої закупівлі.
Пункт 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 130 від 27.02.2019 - застосовується з 1 січня 2019 року; в редакції Постанови КМ № 105 від 12.02.2020- застосовується з 1 січня 2020 року; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 676 від 05.08.2020; в редакції Постанови КМ № 476 від 17.05.2021 - застосовується з 1 січня 2021 року
6. Забезпечити:
Міністерству освіти і науки - погодження розподілу обсягу субвенції, передбаченого пунктом 2 цієї постанови, з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету;
Міністерству фінансів - внесення після зазначеного погодження відповідних змін до розпису державного бюджету.
7. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 січня 2018 року.
Прем'єр-міністр України
В.ГРОЙСМАН
Інд. 73
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 4 квітня 2018 р. № 237
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
ПОРЯДОК ТА УМОВИ
надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти “Нова українська школа”
1. Ці Порядок та умови визначають механізм надання та використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти “Нова українська школа” (далі - субвенція).
2. У цих Порядку та умовах терміни вживаються в такому значенні:
пілотні класи - класи закладів освіти, які реалізують інноваційний освітній проект всеукраїнського рівня за темою “Розроблення і впровадження навчально-методичного забезпечення для закладів загальної середньої освіти в умовах реалізації Державного стандарту базової середньої освіти”, та класи закладів освіти, які беруть участь у реалізації Державного стандарту профільної середньої освіти;
супервізія - комплекс заходів з надання професійної підтримки та допомоги педагогічним працівникам на добровільних засадах, що сприятиме підвищенню ефективності їх професійної діяльності та професійному розвитку;
супервізор (надавач послуг супервізії) - фахівець у сфері загальної середньої освіти, який здійснює комплекс заходів з надання професійної підтримки та допомоги педагогічним працівникам;
тренер - особа, яка пройшла навчання для підготовки тренерів-педагогів;
тренер-педагог - особа, яка здійснює комплекс заходів з підвищення кваліфікації педагогічних працівників, організованих закладами післядипломної педагогічної освіти комунальної форми власності, відповідно до нових методик згідно з Концепцією реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти “Нова українська школа” на період до 2029 року, схваленою розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 р. № 988 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 1, ст. 22).
3. Головним розпорядником субвенції є МОН.
Розпорядники субвенції за місцевими бюджетами визначаються рішеннями про такі бюджети відповідно до законодавства.
4. Субвенція спрямовується на:
підвищення кваліфікації педагогічних працівників: керівників, заступників керівників, вчителів, асистентів вчителів та практичних психологів закладів загальної середньої освіти, які забезпечуватимуть реалізацію Державного стандарту базової середньої освіти в другому циклі базової середньої освіти (базове предметне навчання) у 2025/26 навчальному році, пілотних (9) класів;
Абзац другий пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1201 від 25.09.2025
підвищення кваліфікації педагогічних працівників: керівників, заступників керівників і вчителів закладів загальної середньої освіти, які беруть участь у реалізації Державного стандарту профільної середньої освіти у 2025/26 навчальному році в пілотних (10) класах;
підвищення кваліфікації педагогічних працівників, які зараховані до кадрового резерву відповідно до абзацу першого пункту 15-1 Порядку формування кадрового резерву працівників для роботи у закладах освіти на деокупованих територіях України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2023 р. № 1112 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 98, ст. 5865);
Пункт 4 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 1201 від 25.09.2025
підготовку тренерів-педагогів, супервізорів та оплату їх послуг.
5. Субвенція розподіляється між обласними бюджетами та бюджетом м. Києва рішенням Кабінету Міністрів України.
Розподіл субвенції між обласними бюджетами та бюджетом м. Києва здійснюється пропорційно кількості вчителів, які забезпечують здобуття учнями 5-11 (12) класів загальної середньої освіти на основі інформації, що міститься в програмно-апаратному комплексі “Автоматизований інформаційний комплекс освітнього менеджменту”.
6. За рахунок субвенції здійснюються такі видатки на:
підвищення кваліфікації осіб, визначених у пункті 4 цих Порядку та умов (далі - підвищення кваліфікації);
підготовку тренерів-педагогів та супервізорів;
оплату праці тренерів-педагогів за підвищення кваліфікації;
оплату послуг супервізорів за проведення супервізії;
оплату (у разі потреби) проживання, харчування та проїзду до місця відрядження і назад тренерів-педагогів, супервізорів, які навчаються та які залучені до підвищення кваліфікації, або надання послуг з проведення супервізії в обсягах, передбачених Інструкцією про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженою наказом Мінфіну від 13 березня 1998 р. № 59;
придбання засобів навчання, обладнання, предметів, матеріалів і навчальної літератури, тиражування матеріалів для забезпечення здійснення закладами післядипломної педагогічної освіти заходів з підвищення кваліфікації.
7. Видатки за напрямами, визначеними пунктом 4 цих Порядку та умов, здійснюються закладами післядипломної педагогічної освіти комунальної форми власності.
Перелік тренерів-педагогів затверджується відповідним органом управління у сфері освіти обласних, Київської міської держадміністрацій (військових адміністрацій) за поданням закладу післядипломної педагогічної освіти комунальної форми власності.
8. Оплата праці, проживання, харчування та проїзду тренерів-педагогів та супервізорів, які залучені до підвищення кваліфікації або проведення супервізії, здійснюється відповідно до умов укладеного строкового трудового договору або на підставі актів виконаних робіт у порядку, визначеному в цивільно-правовому договорі з погодинною оплатою праці, що укладається між тренером-педагогом, супервізором та керівником закладу післядипломної педагогічної освіти комунальної форми власності.
9. Оплата праці тренерів-педагогів та супервізорів, які залучені до підвищення кваліфікації або проведення супервізії, здійснюється за ставками погодинної оплати в розмірах, передбачених для доцента або кандидата наук (для осіб, що мають вчене звання професора або науковий ступінь доктора наук згідно із ставками, передбаченими для професора або доктора наук), за проведення навчальних занять із слухачами курсів, визначеними у додатку 5 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298 “Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери” (Офіційний вісник України, 2002 р., № 36, ст. 1699; 2005 р., № 40, ст. 2544).
10. Не допускається спрямування субвенції на:
закупівлю товарів, робіт і послуг, які безпосередньо не пов’язані із здійсненням видатків за напрямами, зазначеними у пункті 4 цих Порядку та умов;
оплату посередницьких послуг;
здійснення заходів, метою яких є отримання прибутку.
11. Казначейство перераховує щомісяця до 10 числа субвенцію на рахунки обласних бюджетів та бюджету м. Києва, відкриті в органах Казначейства, згідно з розписом державного бюджету. Перерахування субвенції здійснюється відповідно до Порядку перерахування міжбюджетних трансфертів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 грудня 2010 р. № 1132 (Офіційний вісник України, 2010 р., № 96, ст. 3399; 2015 р., № 7, ст. 161).
12. Казначейство інформує щомісяця до 20 числа Мінфін та МОН про обсяги перерахування субвенції, взятих бюджетних зобов’язань, бюджетних фінансових зобов’язань та касових видатків у розрізі місцевих бюджетів із зазначенням коду бюджету.
13. Відображення в первинному та бухгалтерському обліку інформації про отримані (створені) оборотні і необоротні активи, а також відкриття та закриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та операції, пов’язані з використанням субвенції, здійснюються в установленому законодавством порядку.
14. Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання субвенції, а також контроль за її цільовим витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
15. Обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації) подають щомісяця до 10 числа наступного періоду МОН інформацію про результати використання коштів субвенції згідно з додатком.
16. Зведену інформацію про використання субвенції МОН подає щомісяця до 30 числа наступного періоду Мінфіну.
Порядок та умови в редакції Постанов КМ № 1016 від 05.12.2018, № 105 від 12.02.2020 - застосовується з 1 січня 2020 року, № 796 від 05.07.2024; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1265 від 05.11.2024; в редакції Постанови КМ № 1513 від 27.12.2024 - застосовується з 1 січня 2025 року
Додаток
до Порядку та умов
ІНФОРМАЦІЯ
департаменту (управління) обласної, Київської міської держадміністрації (військової адміністрації) про результати використання коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти “Нова українська школа”
Додаток в редакції Постанови КМ № 1513 від 27.12.2024 - застосовується з 1 січня 2025 року
Додаток
до постанови Кабінету Міністрів України
від 4 квітня 2018 р. № 237
РОЗПОДІЛ
обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти “Нова українська школа” у 2018 році
тис. гривень
Код бюджету
Назва місцевого бюджету
Закупівля дидактичних матеріалів, сучасних меблів, комп’ютерного обладнання, відповідного мультимедійного контенту для початкових класів згідно з переліком, затвердженим МОН (видатки розвитку)
Підготовка тренерів-педагогів, підвищення кваліфікації вчителів початкової школи, які навчатимуть учнів перших класів у 2018/19 і 2019/20 навчальних роках, асистентів вчителів закладів загальної середньої освіти з інклюзивним та інтегрованим навчанням, заступників директорів закладів загальної середньої освіти з навчально-виховної (навчальної, виховної) роботи у початкових класах, вчителів іноземних мов, які навчатимуть учнів перших класів у 2018/19 навчальному році, вчителів закладів загальної середньої освіти (класів), в яких діти навчаються мовами національних меншин (видатки споживання)
02100000000
Обласний бюджет Вінницької області
45 846,8
17 235,9
03100000000
Обласний бюджет Волинської області
37 792,5
15 934,6
04100000000
Обласний бюджет Дніпропетровської області
72 429,1
24 183,7
05100000000
Обласний бюджет Донецької області
38 019,3
13 126,8
06100000000
Обласний бюджет Житомирської області
37 420,7
14 417,8
07100000000
Обласний бюджет Закарпатської області
42 901,1
17 761,8
08100000000
Обласний бюджет Запорізької області
38 360,9
13 471,5
09100000000
Обласний бюджет Івано-Франківської області
41101
15 423,7
10100000000
Обласний бюджет Київської області
51 103,7
17 551,3
11100000000
Обласний бюджет Кіровоградської області
24 743
10 060,8
12100000000
Обласний бюджет Луганської області
15 157,6
5 608,7
13100000000
Обласний бюджет Львівської області
70 916,3
28 528,8
14100000000
Обласний бюджет Миколаївської області
29 710,3
10 201,2
15100000000
Обласний бюджет Одеської області
60 090,1
20 806,1
16100000000
Обласний бюджет Полтавської області
35 655,5
12 781,2
17100000000
Обласний бюджет Рівненської області
40 726,7
17 451,5
18100000000
Обласний бюджет Сумської області
25 224,8
9 583,4
19100000000
Обласний бюджет Тернопільської області
34 510,7
15 080,4
20100000000
Обласний бюджет Харківської області
54 772,3
18 492,1
21100000000
Обласний бюджет Херсонської області
27 582
9 820,9
22100000000
Обласний бюджет Хмельницької області
37 595,3
15 302,3
23100000000
Обласний бюджет Черкаської області
31 750,6
11 845,5
24100000000
Обласний бюджет Чернівецької області
25 884,9
9 824,5
25100000000
Обласний бюджет Чернігівської області
26 164,7
9 560
26000000000
Бюджет м. Києва
53 320,1
16 252,3
Разом
998 780
370 306,8