Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо відбору членів наглядових рад та їх призначення на державних унітарних підприємствах та в господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі
Тип: Постанова Кабінету Міністрів України
Видавник: Кабінет Міністрів України
Номер: 1804-2025-п
Прийнято: 2025-12-31
Чинна редакція від: 2025-12-31
Стан: in_force
Rada ID: 1804-2025-%D0%BF
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 31 грудня 2025 р. № 1804
Київ
Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо відбору членів наглядових рад та їх призначення на державних унітарних підприємствах та в господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Внести до постанов Кабінету Міністрів України щодо відбору членів наглядових рад та їх призначення на державних унітарних підприємствах та в господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, зміни, що додаються.
2. Установити, що зміни, затверджені цією постановою, застосовуються до банків, на які поширюється дія Закону України “Про управління об’єктами державної власності”, через три місяці з дня опублікування цієї постанови.
Прем'єр-міністр України
Ю. СВИРИДЕНКО
Інд. 25
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 31 грудня 2025 р. № 1804
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України щодо відбору членів наглядових рад та їх призначення на державних унітарних підприємствах та в господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі
1. У постанові Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2008 р. № 777 “Про проведення конкурсного відбору керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки” (Офіційний вісник України, 2008 р., № 68, ст. 2266 із наступними змінами):
- 1) у постанові:
у пункті 1-1 слова “та членів наглядової ради” виключити;
абзац перший викласти в такій редакції:
“1-2. Установити, що рішення про необхідність проведення конкурсного відбору для призначення керівника суб’єкта господарювання державного сектору економіки приймається міністерством, Фондом державного майна, іншим органом, що здійснює управління об’єктами державної власності, державним господарським об’єднанням, державною холдинговою компанією, іншою державною господарською організацією.”;
абзац другий виключити;
- 2) у Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженому зазначеною постановою:
у пункті 1:
в абзаці першому слова і цифри “, та керівника, члена наглядової ради підприємства, яке включене до переліку особливо важливих для економіки суб’єктів господарювання державного сектору економіки, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, призначення керівників та членів наглядових рад яких здійснюється за участю комітету з призначення керівників особливо важливих для економіки підприємств, згідно з додатком” виключити;
в абзаці другому слова “та членів наглядових рад особливо важливих для економіки підприємств,” виключити;
абзац третій після слова “підприємства” доповнити словами “або державні некомерційні товариства”;
в абзаці першому пункту 2 слова і цифри “(крім керівників підприємств, які включені до переліку особливо важливих для економіки суб’єктів господарювання державного сектору економіки, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, призначення керівників та членів наглядових рад яких здійснюється за участю комітету з призначення керівників особливо важливих для економіки підприємств, згідно з додатком)” виключити;
абзац перший пункту 3 викласти в такій редакції:
“3. Для проведення конкурсного відбору керівників підприємств суб’єкт управління утворює постійно діючу комісію або комісію для конкурсного відбору керівників підприємств (далі - комісія).”;
в абзаці другому пункту 18 слова і цифри “(крім випадків, коли відповідне підприємство включене до переліку особливо важливих для економіки суб’єктів господарювання державного сектору економіки, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, призначення керівників та членів наглядових рад яких здійснюється за участю комітету з призначення керівників особливо важливих для економіки підприємств, згідно з додатком)” виключити;
розділ “Проведення відбору та укладення контракту з керівниками підприємств, які включені до переліку особливо важливих для економіки суб’єктів господарювання державного сектору економіки, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, призначення керівників та членів наглядових рад яких здійснюється за участю комітету з призначення керівників особливо важливих для економіки підприємств” виключити;
- 3) додаток до Порядку виключити.
2. У постанові Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. № 142 “Деякі питання управління державними унітарними підприємствами та господарськими товариствами, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 24, ст. 686 із наступними змінами):
- 1) у постанові:
вступну частину постанови після слова і цифри “статті 5” доповнити словами і цифрами “, частини другої статті 11-2 та частини другої статті 11-3”;
пункт 1 доповнити абзацом такого змісту:
“кваліфікаційні вимоги до члена наглядової ради державного унітарного підприємства, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.”;
- 2) Порядок проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та їх призначення, а також проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, що пропонуються суб’єктом управління об’єктами державної власності до обрання на посаду незалежних членів наглядової ради, затверджений зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 10 березня 2017 р. № 142
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 31 грудня 2025 р. № 1804)
ПОРЯДОК
проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та їх призначення, а також проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, що пропонуються суб’єктом управління об’єктами державної власності до обрання на посаду незалежних членів наглядової ради
1. Цей Порядок визначає процедуру проведення конкурсного відбору з визначення кандидатів на посаду незалежних членів наглядової ради державного унітарного підприємства (далі - підприємство) та господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, зокрема банку в разі його капіталізації державою або виведення з ринку неплатоспроможного банку за участю держави (далі - товариство), що пропонуються суб’єктом управління об’єктами державної власності (далі - суб’єкт управління) до обрання на посаду незалежних членів наглядової ради.
2. У разі застосування на підприємстві, у товаристві однорівневої структури управління конкурсний відбір на посади незалежного члена ради директорів здійснюється із застосуванням пунктів 6-32 цього Порядку.
3. У разі перетворення підприємства незалежні члени наглядової ради відповідного суб’єкта господарювання, яких було обрано відповідно до цього Порядку, призначаються на відповідні посади до товариства - правонаступника без проведення нового конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради до кінця строку, на який їх було призначено до наглядової ради підприємства.
4. Конкурсний відбір кандидатів на посаду незалежних членів наглядової ради підприємства, товариства (далі - кандидати) здійснюється з дотриманням таких принципів: колективної придатності, різноманітності складу, рівності вимог, професійності, відкритості, прозорості.
Принцип колективної придатності полягає в тому, що за укомплектованості кількісного складу наглядової ради підприємства, товариства члени наглядової ради сукупно відповідають кваліфікаційним вимогам, а також додатковим кваліфікаційним вимогам до компетенцій, навичок та професійного досвіду з урахуванням потреб, виду та особливостей діяльності підприємства, товариства, що визначені статутом та/або положенням про наглядову раду, та/або положенням про принципи формування наглядової ради підприємства, товариства.
Принцип різноманітності складу полягає в тому, що призначення кожного кандидата у члени наглядової ради сприяє посиленню колективної придатності наглядової ради підприємства, товариства, зокрема збільшенню відповідності кваліфікаційним вимогам та додатковим кваліфікаційним вимогам, що визначені статутом та/або положенням про наглядову раду, та/або принципами формування наглядової ради підприємства, товариства, а також забезпеченню обрання до наглядової ради членів, що мають освіту, професійний досвід у різних сферах, а також є представниками різної статі, вікових та національних груп.
Принцип рівності вимог полягає в тому, що під час конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради до кандидатів незалежно від їх віку, статі, національності або політичних поглядів застосовуються однакові вимоги, процедури оцінювання, зокрема жодному кандидату не можуть надаватися будь-які неконкурентні переваги під час процедури відбору порівняно з іншими кандидатами.
Принцип професійності полягає в тому, що під час проведення конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради перевага надається кандидатам, компетенції, навички та професійний досвід яких найбільше відповідають додатковим кваліфікаційним вимогам, що визначені статутом та/або положенням про наглядову раду, та/або положенням про принципи формування наглядової ради підприємства, товариства.
Принцип відкритості полягає в тому, що у конкурсному відборі на посади незалежних членів наглядової ради може взяти участь будь-яка дієздатна особа, яка відповідає вимогам до посади.
Принцип прозорості полягає в тому, що інформація про початок конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради, порядок участі у відборі та його проходження, а також остаточні результати конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради належить до публічної інформації та підлягає оприлюдненню.
5. Конкурсний відбір на посади незалежних членів наглядової ради підприємства, товариства (далі - конкурсний відбір) здійснюється із застосуванням кваліфікаційних вимог до члена наглядової ради державного унітарного підприємства, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. № 142 “Деякі питання управління державними унітарними підприємствами та господарськими товариствами, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 24, ст. 686), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2025 р. № 1804 (далі - кваліфікаційні вимоги), а також кваліфікаційних вимог, що визначені статутом, положенням про наглядову раду та/або положенням про принципи формування наглядової ради (далі - додаткові кваліфікаційні вимоги), з урахуванням вимог до незалежних членів наглядових рад державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. № 142.
Додаткові кваліфікаційні вимоги повинні передбачати, зокрема:
перелік сфер компетенції та сукупність професійних та інших навичок із зазначенням вимог до них;
перелік ознак, наявність яких може свідчити про наявність у кандидата конфлікту інтересів на посаді члена наглядової ради підприємства, товариства.
Наглядова рада підприємства, товариства (далі - наглядова рада) (у разі наявності) формує пропозиції щодо додаткових кваліфікаційних вимог та/або змін до них та подає їх на розгляд суб’єкту управління підприємства, загальним зборам акціонерів (учасників) товариства (далі - вищий орган управління підприємства, товариства). На основі отриманих пропозицій вищий орган управління підприємства, товариства приймає рішення про внесення змін до документа, який визначає такі вимоги.
Вищий орган управління підприємства, товариства не враховує пропозиції наглядової ради у разі невідповідності додаткових кваліфікаційних вимог та/або змін до них статуту, положенню про наглядову раду та/або положенню про принципи формування наглядової ради підприємства, товариства.
У разі коли наглядова рада протягом 25 робочих днів з дати відповідного рішення вищого органу управління підприємства, товариства не сформувала пропозиції щодо додаткових кваліфікаційних вимог та/або змін до них, вищий орган управління підприємства, товариства має право самостійно визначити додаткові кваліфікаційні вимоги та/або зміни до них.
Вимоги до кандидатів визначаються відповідно до кваліфікаційних вимог та додаткових кваліфікаційних вимог:
для підприємств, товариств, які включені до переліку особливо важливих для економіки підприємств, товариств державного сектору економіки, призначення членів наглядових рад яких здійснюється за участю комітету з призначення членів наглядових рад особливо важливих для економіки підприємств, визначених у додатку 1 (далі - особливо важливі для економіки підприємства, товариства), - комітетом з призначення членів наглядових рад особливо важливих для економіки підприємств, товариств (далі - комітет з призначення);
для інших підприємств, товариств - комісією з конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради підприємства, товариства (далі - комісія).
6. Початком відбору є дата прийняття рішення суб’єктом управління про оголошення конкурсного відбору незалежного члена наглядової ради. Конкурсний відбір на посади незалежних членів наглядової ради є завершеним з дня ухвалення комісією рішення про затвердження його результатів.
7. Суб’єкт управління приймає рішення про оголошення конкурсного відбору:
у разі прийняття вищим органом управління підприємства, товариства рішення про утворення наглядової ради - для визначення кандидатів для призначення на посади незалежних членів наглядової ради у кількості, необхідній для призначення на всі вакантні посади незалежних членів наглядової ради відповідно до визначеного кількісного складу наглядової ради;
у разі, коли залишилося не менш як 180 календарних днів до закінчення строку повноважень незалежного члена наглядової ради, - для визначення кандидатів для призначення замість членів наглядової ради, стосовно яких суб’єкт управління не планує переобрання (призначення) на новий строк у кількості, необхідній для призначення на всі вакантні посади незалежних членів наглядової ради відповідно до визначеного кількісного складу наглядової ради;
у разі дострокового припинення повноважень, зокрема подання незалежним членом наглядової ради особистої письмової заяви про припинення повноважень, - для визначення кандидатів для призначення замість члена наглядової ради, повноваження якого припинено достроково, у кількості, необхідній для призначення на всі вакантні посади незалежних членів наглядової ради відповідно до визначеного кількісного складу наглядової ради.
8. Підприємство, товариство інформує суб’єкт управління про закінчення строку повноважень незалежного члена наглядової ради не пізніше ніж за 180 календарних днів до закінчення строку повноважень незалежного члена наглядової ради. Особливо важливі для економіки підприємства, товариства інформують про це також Мінекономіки.
Підприємство, товариство інформує суб’єкт управління про дострокове припинення повноважень члена наглядової ради протягом двох робочих днів з дати такого припинення повноважень. Особливо важливі для економіки підприємства, товариства інформують про це також Мінекономіки.
9. Суб’єкт управління після отримання від підприємства, товариства повідомлення про закінчення строку повноважень незалежного члена наглядової ради, але не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку повноважень незалежного члена наглядової ради може прийняти рішення про призначення його на новий строк відповідно до абзацу сьомого частини другої статті 11-2 Закону України “Про управління об’єктами державної власності”.
У разі коли суб’єкт управління не прийняв рішення про призначення на новий строк незалежного члена наглядової ради, суб’єкт управління не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку повноважень незалежного члена наглядової ради приймає рішення про оголошення конкурсного відбору.
10. Суб’єкт управління після отримання від підприємства, товариства повідомлення про дострокове припинення повноважень незалежного члена наглядової ради не пізніше ніж протягом 10 робочих днів з дати дострокового припинення повноважень незалежного члена наглядової ради приймає рішення про оголошення конкурсного відбору.
11. Суб’єкт управління не пізніше ніж протягом 90 календарних днів з дати прийняття рішення про утворення наглядової ради приймає рішення про оголошення конкурсного відбору. Датою рішення про утворення наглядової ради є дата державної реєстрації змін до статуту підприємства, товариства, якими наглядова рада визначена як орган управління підприємства, товариства.
12. У разі коли суб’єкт управління не прийняв рішення про оголошення конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради особливо важливих для економіки підприємств, товариств у визначений пунктами 9-11 цього Порядку строк, таке рішення приймається Кабінетом Міністрів України. У такому випадку Мінекономіки протягом 10 робочих днів з дати, коли у Кабінету Міністрів України виникло право на прийняття такого рішення, подає Кабінетові Міністрів України проект рішення про оголошення конкурсного відбору на посади членів наглядової ради особливо важливих для економіки підприємств, товариств.
У разі коли Кабінет Міністрів України виконує повноваження суб’єкта управління щодо підприємства або функції загальних зборів щодо товариства, проект рішення Кабінету Міністрів України про оголошення конкурсного відбору розробляється центральним органом виконавчої влади, визначеним Кабінетом Міністрів України.
13. У рішенні суб’єкта управління про оголошення конкурсного відбору, крім конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради особливо важливих для економіки підприємств, товариств, зазначається:
повне найменування та ідентифікаційний код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ;
кількість посад незалежних членів наглядової ради, які підлягають заміщенню;
інформація про те, чи буде залучено до процесу відбору професійного консультанта з добору персоналу;
склад комісії.
У разі коли суб’єкт управління приймає рішення про необхідність залучення професійного консультанта з добору персоналу, в рішенні також зазначається джерело, за рахунок якого здійснюється оплата його послуг. У разі коли суб’єктом управління визначено, що оплата послуг професійних консультантів з добору персоналу здійснюється за рахунок коштів підприємства, товариства, такий суб’єкт управління пропонує підприємству, товариству здійснити оплату таких послуг. У разі коли фінансовим планом підприємства, товариства не передбачено закупівлю відповідних послуг, у рішенні також зазначається пропозиція про внесення відповідних змін до фінансового плану підприємства, товариства.
Суб’єкт управління під час дії правового режиму воєнного стану в інтересах національної безпеки та оборони та/або з метою захисту державної таємниці може не зазначати у рішенні про оголошення конкурсного відбору окрему інформацію про підприємство, товариство у випадках, передбачених пунктом 159 Політики державної власності, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2024 р. № 1369 “Деякі питання Політики державної власності” (Офіційний вісник України, 2025 р., № 1, ст. 39).
14. У разі коли Кабінет Міністрів України виконує повноваження суб’єкта управління щодо підприємства або функції загальних зборів щодо товариства, центральний орган виконавчої влади, визначений Кабінетом Міністрів України, протягом семи робочих днів з дати прийняття рішення про оголошення конкурсного відбору подає Мінекономіки пропозиції щодо вимог до кандидатів, інформацію про фінансово-економічний стан підприємства, товариства за останній звітний рік, а саме: відомості про баланс (форма № 1), звіт про фінансові результати (форма № 2), звіт про рух коштів (форма № 3), звіт про власний капітал (форма № 4), примітки до річної фінансової звітності (форма № 5).
15. Конкурсний відбір, крім конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради особливо важливих для економіки підприємств, товариств, здійснюється комісією.
Комісія:
не пізніше ніж протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем прийняття рішення про оголошення конкурсного відбору із застосуванням кваліфікаційних вимог, а також додаткових кваліфікаційних вимог, затверджує вимоги до посади та критерії оцінювання кандидатів на посади незалежних членів наглядової ради;
не пізніше ніж протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем прийняття рішення про оголошення конкурсного відбору, затверджує та оприлюднює на офіційному веб-сайті суб’єкта управління оголошення про проведення конкурсного відбору. У разі потреби строк затвердження та оприлюднення оголошення може бути продовжено за рішенням голови комісії на строк до 10 робочих днів;
приймає, реєструє та перевіряє документи, подані кандидатами, та ухвалює рішення про допуск кандидатів до конкурсного відбору або відхилення їх кандидатур за результатами перевірки документів;
надсилає разом із згодою на обробку персональних даних кандидатів запит до Національної поліції стосовно подання інформації щодо відсутності (наявності) у них судимості, заборони займати відповідні посади або провадити певні види діяльності;
перевіряє наявність/відсутність застосування до кандидата спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України “Про санкції”;
проводить оцінку ділової репутації кандидатів, крім банків;
визначає переможця конкурсного відбору відповідно до критеріїв оцінювання;
подає суб’єкту управління протокол комісії про визначення переможця конкурсного відбору для затвердження його результатів;
письмово повідомляє учасникам конкурсного відбору про його результати;
має право звертатися до українських та/або іноземних асоціацій корпоративного управління, які провадять свою діяльність більше 10 років, крім тих, що зареєстровані в державі, яку визнано державою-агресором, щодо надання кандидатур, які відповідають критеріям оцінювання кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради;
оприлюднює на веб-сайті суб’єкта управління інформацію про результати (переможців) конкурсного відбору.
16. Оголошення про проведення конкурсного відбору складається українською та англійською мовами і містить такі відомості:
найменування та місцезнаходження підприємства, товариства, основні напрями його діяльності;
строк приймання заяв про участь у конкурсному відборі;
перелік документів, які необхідно подати кандидатам, та вимоги щодо їх оформлення;
дату і місце проведення конкурсного відбору та оприлюднення його результатів;
вимоги до кандидата, очікувані функції члена наглядової ради підприємства, товариства;
інформацію про фінансово-економічний стан підприємства, товариства, а саме: відомості про баланс (форма № 1), звіт про фінансові результати (форма № 2), звіт про рух коштів (форма № 3), звіт про власний капітал (форма № 4), примітки до річної фінансової звітності (форма № 5); інформація, що стосується фінансово-економічного стану банку оприлюднюється за формами, встановленими Національним банком;
місце та адресу та/або адресу електронної пошти, на яку кандидат надсилає заяву про участь в конкурсному відборі та документи, зазначені у пункті 20 цього Порядку;
номер телефону контактної особи (контактних осіб) та адресу електронної пошти для довідок з питань, пов’язаних з участю у конкурсному відборі.
Суб’єкт управління під час дії правового режиму воєнного стану в інтересах національної безпеки та оборони та/або з метою захисту державної таємниці може не оприлюднювати в оголошенні окрему інформацію про підприємство, товариство у випадках, передбачених пунктом 159 Політики державної власності, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2024 р. № 1369 “Деякі питання Політики державної власності”.
17. Суб’єкт управління утворює комісію, затверджує її склад, призначає голову та секретаря комісії з представників суб’єкта управління.
Комісія складається щонайменше з трьох членів, які мають право голосу, та секретаря. Голова та секретар комісії обов’язково призначаються з представників суб’єкта управління. Секретар комісії здійснює організаційно-технічну підтримку її роботи. У разі наявності та за згодою відповідного члена наглядової ради до складу комісії включається голова наглядової ради або голова комітету наглядової ради з питань призначень і винагород підприємства, товариства, в інтересах якого здійснюється конкурсний відбір на посади незалежних членів наглядової ради, за умови, що такий член наглядової ради не є кандидатом та не бере участь у конкурсному відборі на посаду незалежного члена наглядової ради.
Суб’єкт управління протягом трьох днів з дня, наступного за днем отримання від підприємства, товариства повідомлення про закінчення строку повноважень незалежного члена наглядової ради або про дострокове припинення повноважень незалежного члена наглядової ради, розсилає запрошення взяти участь у роботі комісії як спостерігач або член комісії з правом дорадчого голосу представникам міжнародних фінансових організацій та дипломатичних установ та/або професійних та галузевих асоціацій.
У разі коли протягом 10 робочих днів з дати надсилання запрошення відповідь (згода) взяти участь у роботі комісії як спостерігача або члена комісії з правом дорадчого голосу відсутня, суб’єкт управління має право утворити комісію без участі спостерігачів або членів комісії з правом дорадчого голосу.
Рішення комісії приймається більшістю голосів від загальної кількості її членів, які мають право голосу, та оформляється протоколом. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови комісії.
У разі коли Кабінет Міністрів України виконує повноваження суб’єкта управління щодо підприємства або функції загальних зборів щодо товариства, функції суб’єкта управління, передбачені цим пунктом, виконує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у відповідній сфері, або інший центральний орган виконавчої влади, визначений Кабінетом Міністрів України.
18. Суб’єкт управління має право розсилати оголошення про проведення конкурсного відбору українським та/або іноземним асоціаціям корпоративного управління, іншим галузевим та/або професійним асоціаціям, які провадять свою діяльність більше 10 років, крім тих, що зареєстровані в державі, яку визнано державою-агресором.
19. У протоколі засідання комісії зазначається:
повне найменування підприємства, товариства, в інтересах якого здійснюється конкурсний відбір;
місце, дата і час проведення засідання комісії;
власне ім’я, по батькові (за наявності) та прізвище членів комісії, які мають право голосу, членів комісії з правом дорадчого голосу, спостерігачів, які брали участь у засіданні;
власне ім’я, по батькові (за наявності) та прізвище членів комісії, які мають право голосу, членів комісії з правом дорадчого голосу, спостерігачів, які були відсутні;
порядок денний засідання;
основні положення виступів членів комісії, які мають право голосу, та членів комісії з правом дорадчого голосу, заслуханих на засіданні;
проекти рішень, внесені на голосування, та підсумки голосування із зазначенням власних імен та прізвищ членів комісії, які голосували “за”, “проти” або утрималися від голосування з кожного питання, а також думка членів комісії з правом дорадчого голосу.
Протокол засідання комісії складається секретарем комісії у строк не пізніше двох робочих днів з дати проведення засідання. Протокол засідання комісії підписують голова та секретар.
20. Для участі в конкурсному відборі кандидат особисто подає та/або надсилає на адресу електронної пошти, зазначену в оголошенні про проведення конкурсного відбору:
заяву про участь у конкурсному відборі;
анкету кандидата згідно з додатком 2;
копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство;
біографічну довідку (резюме);
заяву кандидата щодо відповідності критеріям незалежності;
згоду на обробку персональних даних;
мотиваційний лист;
довідку компетентного органу країни постійного місця проживання кандидата про наявність або відсутність у нього судимості (подається іноземцем або особою без громадянства);
відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування або копії трудової книжки (за наявності) або документів, що підтверджують наявність досвіду роботи;
копію документа про вищу освіту (подається у разі відсутності відомостей про документ про освіту в Єдиній державній електронній базі з питань освіти);
копію документів про післядипломну освіту та/або професійні навички (надається за наявності в разі відсутності відомостей про документ про освіту в Єдиній державній електронній базі з питань освіти);
рекомендації (за наявності).
Документи, визначені цим пунктом, можуть підписуватися або копії завірятися шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Перелік документів, необхідних для участі в конкурсному відборі на посади незалежних членів наглядової ради банку, може бути доповнено конкурсною пропозицією щодо стратегії розвитку або бізнес-плану банку, про що зазначається в оголошенні про проведення конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради банку.
У разі залучення до проведення конкурсного відбору професійного консультанта з добору персоналу кандидати подають документи, визначені абзацами другим - сьомим цього пункту. Професійний консультант з добору персоналу формує список, який містить від трьох до п’яти кандидатів на кожну посаду незалежного члена наглядової ради, які були ним найвище оцінені (далі - список рекомендованих кандидатів), і подає його для подальшого затвердження комісії для визначення переможців конкурсного відбору. У разі включення до списку рекомендованих кандидатів кандидат подає документи, визначені абзацами восьмим - тринадцятим цього пункту. Такі документи повинні бути подані до дати початку проведення комісією співбесід з кандидатами.
21. Кандидат може додатково подати інші документи, які підтверджують його відповідність кваліфікаційним вимогам та/або додатковим кваліфікаційним вимогам. У такому випадку кандидат у мотиваційному листі надає пояснення щодо необхідності врахування таких документів.
22. Кандидат несе відповідальність за недостовірність поданої інформації.
23. Документи приймаються у строк від 10 до 60 календарних днів.
Приймання комісією заяв від кандидатів розпочинається з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурсного відбору. Заяви кандидатів підлягають реєстрації в порядку, встановленому суб’єктом управління.
У разі потреби строк приймання заяв може бути збільшено за рішенням комісії на строк до 30 календарних днів з наступним внесенням відповідних змін в оголошення про проведення конкурсного відбору.
Зміст документів, поданих кандидатами, може розголошуватися лише після завершення конкурсного відбору за умови надання кандидатом згоди на таке розголошення.
24. Комісія з метою підтвердження інформації, отриманої від кандидатів щодо відповідності кваліфікаційним вимогам, додатковим кваліфікаційним вимогам та іншим вимогам до незалежних членів наглядової ради, може надсилати разом із згодою на обробку персональних даних кандидатів запити до юридичних осіб незалежно від форми власності.
25. За рішенням комісії кандидат не допускається до участі в конкурсному відборі в разі:
неподання ним одного з документів, зазначених у пункті 20 цього Порядку;
невідповідності кандидата кваліфікаційним вимогам, додатковим кваліфікаційним вимогам та іншим вимогам до посади, що визначені законодавством;
подання недостовірної інформації;
наявності у кандидата не знятої або не погашеної в установленому законом порядку судимості, заборони займати відповідні посади або провадити певні види діяльності;
застосування до кандидата спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України “Про санкції” та/або якщо кандидат є громадянином держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором.
Кандидати, допущені до участі в конкурсному відборі, є його учасниками.
26. Комісія проводить оцінку учасників конкурсного відбору відповідно до критеріїв оцінювання на підставі:
документів та інформації, поданих учасниками;
інформації про учасників з офіційних джерел, а також таких відкритих джерел, як веб-сайти органів державної влади, юридичних осіб, державні реєстри України та інших країн тощо;
співбесід з учасниками;
документів, інформації, отриманої за запитами комісії.
27. Переможцями конкурсного відбору визнаються учасники, які набрали найбільшу кількість балів за критеріями оцінювання. У разі коли переможець конкурсного відбору зняв свою кандидатуру, комісія має право прийняти рішення про визначення переможцем іншого учасника, який набрав найбільшу кількість балів.
Комісія має право прийняти рішення про відхилення всіх заяв учасників або про повторне проведення конкурсного відбору із зазначенням підстав для прийняття такого рішення.
У разі прийняття комісією рішення про проведення повторного конкурсного відбору на посаду незалежного члена наглядової ради у випадках передбачених цим Порядком, професійний консультант з добору персоналу продовжує надання послуг відповідно до умов укладеного з ним договору до дати призначення суб’єктом управління/загальними зборами підприємства, товариства або погодження/обрання Кабінетом Міністрів України кандидатів, відібраних за результатами конкурсного відбору. Професійний консультант з добору персоналу має право відмовитися від залучення до проведення повторного конкурсного відбору у випадках, коли комісія затвердила поданий професійним консультантом з добору персоналу список рекомендованих кандидатів та кандидати, включені до такого списку, не зняли свої кандидатури протягом трьох місяців з дати затвердження списку рекомендованих кандидатів.
28. У разі надходження заяви лише від одного кандидата або допущення до участі в конкурсному відборі лише одного кандидата конкурсний відбір не проводиться. У такому разі оголошується повторне проведення конкурсного відбору відповідно до пункту 15 цього Порядку.
29. У разі коли за результатами конкурсного відбору не вдалося обрати необхідну кількість переможців, призначається додатковий конкурсний відбір на заміщення вакантних посад відповідно до пункту 15 цього Порядку.
30. Рішення комісії про визначення переможця конкурсного відбору є підставою:
для прийняття рішення про призначення переможця конкурсного відбору та укладення з ним цивільно-правового договору;
внесення суб’єктом управління пропозицій загальним зборам щодо включення відповідного переможця конкурсного відбору до складу наглядової ради товариства як незалежного члена - для товариств, у статутному капіталі яких, крім держави, є інші акціонери (учасники).
31. Результати конкурсного відбору оприлюднюються на офіційному веб-сайті суб’єкта управління протягом двох робочих днів з дня, наступного за днем призначення/обрання незалежного члена наглядової ради на посаду.
32. Кандидатури переможців конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради підприємств, товариств, якщо підприємство, товариство є великим підприємством відповідно до Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, погоджуються Кабінетом Міністрів України за поданням керівника суб’єкта управління.
Проект рішення Кабінету Міністрів України щодо погодження кандидатури переможця конкурсного відбору на посаду незалежного члена наглядової ради підприємства, товариства, якщо підприємство, товариство є великим підприємством відповідно до Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, вносить Кабінетові Міністрів України керівник суб’єкта управління на підставі рішення комісії про визначення переможця конкурсного відбору.
До подання суб’єкта управління щодо погодження кандидатури на посаду незалежного члена наглядової ради підприємства, товариства, якщо підприємство, товариство є великим підприємством відповідно до Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, додаються:
проект рішення Кабінету Міністрів України, зазначеного в абзаці другому цього пункту, завізований керівником суб’єкта управління;
протокол засідання комісії;
біографічна довідка з кольоровою фотокарткою переможця конкурсного відбору на посаду незалежного члена наглядової ради;
згода переможця конкурсного відбору на посаду незалежного члена наглядової ради на обробку персональних даних;
завірені суб’єктом управління копії документів, поданих переможцем конкурсного відбору для участі у конкурсному відборі;
копія статуту підприємства, товариства.
33. Рішення Кабінету Міністрів України щодо погодження кандидатур переможців конкурсного відбору на посаду незалежного члена наглядової ради підприємства, товариства, якщо підприємство, товариство є великим підприємством відповідно до Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, є підставою для прийняття суб’єктом управління рішень, передбачених пунктом 30 цього Порядку.
34. Суб’єкт управління оприлюднює інформацію про персональний склад наглядової ради шляхом розміщення її на своєму офіційному веб-сайті та на веб-сайті підприємства, товариства відповідно до Порядку оприлюднення інформації про діяльність державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, а також господарських товариств, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 листопада 2016 р. № 1067 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 26, ст. 737).
35. Конкурсний відбір на посади незалежних членів наглядової ради особливо важливих для економіки підприємств, товариств здійснюється комітетом з призначення, утвореним відповідно до вимог пунктів 37-40 цього Порядку.
Конкурсний відбір незалежних членів наглядової ради особливо важливих для економіки підприємств, товариств здійснюється з обов’язковим залученням професійного консультанта з добору персоналу. Особливо важливі для економіки підприємства, товариства обов’язково включають до фінансового плану витрати на закупівлю послуг професійного консультанта з добору персоналу, якщо у плановому році завершується строк повноважень незалежного члена наглядової ради.
36. Початком конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради особливо важливих для економіки підприємств, товариств вважається дата прийняття рішення суб’єктом управління про оголошення конкурсного відбору. Конкурсний відбір вважається завершеним з дня набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про погодження кандидатур переможців конкурсного відбору.
37. Кабінет Міністрів України утворює комітет з призначення. Порядок діяльності комітету з призначення визначається цим Порядком та регламентом комітету з призначення.
Регламентом комітету з призначення, зокрема, визначаються:
права та обов’язки членів комітету з призначення, включно з незалежними недержавними членами комітету з призначення;
функції голови комітету з призначення;
організація, порядок скликання та проведення засідань комітету з призначення;
перелік питань, за винятком тих, що пов’язані з обранням переможця конкурсного відбору, щодо яких незалежні недержавні члени комітету з призначення мають право голосу, зокрема щодо наявності або відсутності критичних зауважень у роботі професійного консультанта з добору персоналу, затвердження (внесення змін) до регламенту комітету з призначення, затвердження повідомлення за результатами конкурсного відбору, рішення щодо необхідності додаткової перевірки кандидатів;
порядок підготовки та прийняття рішень, стосовно яких незалежні недержавні члени комітету з призначення мають право голосу;
порядок погодження та внесення змін до списку рекомендованих кандидатів на посаду члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства, поданого професійним консультантом з добору персоналу;
порядок проведення співбесід з кандидатами;
порядок повідомлення секретаріату комітету з призначення щодо уповноваженої особи (осіб), яка має право представляти незалежного недержавного члена комітету з призначення під час роботи комітету з призначення;
порядок підготовки та вимоги до повідомлення за результатами конкурсного відбору;
організація та порядок прийняття рішень комітетом з призначення шляхом заочного голосування;
стандартизовані (типові) форми документів, які використовуються під час конкурсного відбору;
порядок внесення змін до регламенту комітету з призначення.
38. До складу комітету з призначення включаються державні та незалежні недержавні члени.
До складу комітету з призначення включаються як державні члени Міністр економіки, довкілля та сільського господарства України, Міністр фінансів України, Державний секретар Кабінету Міністрів України (з правом дорадчого голосу щодо визначення переможця конкурсного відбору), керівник або заступник керівника відповідного суб’єкта управління особливо важливого для економіки підприємства, товариства (далі - представник суб’єкта управління) та чотири незалежні недержавні члени (з правом дорадчого голосу щодо визначення переможця конкурсного відбору) за умови їх згоди.
У разі відсутності державних членів комітету з призначення їх повноваження здійснюють відповідно визначені ними заступники Міністра економіки, довкілля та сільського господарства України, Міністра фінансів України, Державного секретаря Кабінету Міністрів України.
Незалежні недержавні члени мають право визначати уповноважену особу (осіб), яка виконуватиме функції та реалізовуватиме права незалежного недержавного члена у разі його відсутності. Незалежний недержавний член інформує про таку уповноважену особу секретаріат комітету з призначення у порядку, визначеному регламентом комітету з призначення.
У разі коли Кабінет Міністрів України виконує повноваження суб’єкта управління щодо особливо важливого для економіки підприємства або функції загальних зборів щодо особливо важливого для економіки товариства, до складу комітету з призначення включається керівник або заступник керівника центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері, пов’язаній з діяльністю відповідного підприємства, товариства.
Суб’єкт управління особливо важливого для економіки підприємства, товариства протягом трьох робочих днів з дати оголошення конкурсного відбору визначає свого представника до складу комітету з призначення.
Кабінет Міністрів України затверджує персональний склад незалежних недержавних членів, які входять до складу комітету з призначення.
Голова комітету з призначення та його заступник обираються на засіданні комітету з призначення з числа його членів (державних та незалежних недержавних) простою більшістю голосів. У разі обрання головою комітету з призначення незалежного недержавного члена, заступник голови обирається з числа державних членів комітету з призначення.
Голова комітету з призначення організовує його роботу, скликає засідання комітету з призначення та головує на них, виконує інші функції, визначені регламентом.
У разі неможливості виконання головою комітету з призначення своїх повноважень або в разі його відсутності повноваження голови комітету здійснює його заступник.
Комітет з призначення на своєму засіданні обирає секретаря комітету з призначення простою більшістю голосів.
Секретар не є членом комітету з призначення, здійснює підрахунок голосів та оголошує результати голосування на засіданні комітету з призначення.
39. Комітет з призначення:
затверджує розроблені професійним консультантом з добору персоналу вимоги до кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства та критерії їх оцінювання для професійних консультантів з добору персоналу. У разі необхідності доопрацьовує зазначені вимоги та критерії або подає їх для доопрацювання професійному консультанту з добору персоналу та/або суб’єкту управління;
затверджує розроблене професійним консультантом з добору персоналу відповідно до вимог пункту 16 цього Порядку оголошення про проведення конкурсного відбору на посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства та приймає рішення про його оприлюднення на офіційному веб-сайті Мінекономіки, суб’єкта управління та особливо важливого для економіки підприємства, товариства;
розглядає пропозиції професійних консультантів з добору персоналу щодо кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства разом з поданими документами;
заслуховує та затверджує звіт професійних консультантів з добору персоналу про конкурсний відбір;
затверджує список рекомендованих кандидатів на посаду члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства;
визначає переможця конкурсного відбору із списку рекомендованих кандидатів на посаду члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства на кожну оголошену вакансію та подає Мінекономіки висновки щодо погодження відповідної кандидатури;
затверджує за результатами проведення конкурсного відбору список потенційних кандидатів із тих, що потрапили до списку рекомендованих кандидатів на посаду члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства, які можуть призначатися на посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства у разі зняття своєї кандидатури переможцем конкурсного відбору або якщо протягом 12 місяців з дати погодження Кабінетом Міністрів України кандидатури переможця конкурсного відбору повноваження такої особи як незалежного члена наглядової ради було припинено достроково (далі - список потенційних кандидатів);
затверджує повідомлення за результатами конкурсного відбору;
затверджує регламент комітету з призначення.
Комітет з призначення має право звертатися до українських чи іноземних асоціацій корпоративного управління, які провадять свою діяльність більше 10 років, крім тих, що зареєстровані в державі, яку визнано державою-агресором, щодо подання кандидатур для включення їх в кандидати конкурсного відбору.
40. Формою роботи комітету з призначення є планове засідання, яке проводиться за умови особистої участі в ньому членів комітету з призначення або їх уповноважених осіб. Черговість засідань комітету з призначення визначається його секретаріатом з урахуванням потреби у прийнятті рішень. Засідання скликаються в порядку, визначеному регламентом комітету з призначення.
Комітет з призначення повинен провести засідання протягом 30 календарних днів з дати подання йому на затвердження пропозицій щодо вимог до кандидатів або подання професійним консультантом з добору персоналу списку рекомендованих кандидатів. У разі потреби зазначений строк може бути продовжено за рішенням комітету з призначення, але не більше ніж на 15 календарних днів.
Засідання комітету з призначення, на якому розглядаються питання, пов’язані з визначенням переможців конкурсного відбору, має кворум за умови участі в ньому двох державних членів та двох незалежних недержавних членів.
Члени комітету з призначення беруть особисту участь у засіданні безпосередньо у приміщенні, в якому воно проводиться, або дистанційно за допомогою технічних засобів електронних комунікацій (зокрема в режимі аудіо- чи відеоконференції).
Рішення комітету з призначення приймаються шляхом особистого голосування безпосередньо у приміщенні, в якому воно проводиться, або під час проведення засідання за допомогою технічних засобів електронних комунікацій (зокрема в режимі аудіо- чи відеоконференції). Рішення комітету з призначення можуть прийматися шляхом заочного голосування за допомогою електронної пошти за результатами засідання комітету з призначення в порядку, визначеному регламентом комітету з призначення.
Рішення комітету з призначення щодо питань, пов’язаних з визначенням переможців конкурсного відбору, ухвалюються простою більшістю голосів присутніх на засіданні державних членів та оформляються протоколом, який підписується головою комітету з призначення, а в разі його відсутності - заступником голови комітету з призначення. Думка незалежних недержавних членів з питань, пов’язаних з визначенням переможців конкурсного відбору, викладається в письмовій формі та додається до протоколу засідання. У разі рівного розподілу голосів (рейтингових балів) щодо питань, пов’язаних з визначенням переможців конкурсного відбору, вирішальним є голос представника суб’єкта управління.
Рішення комітету з призначення про затвердження регламенту комітету з призначення приймається простою більшістю голосів членів комітету з призначення. Представник суб’єкта управління не бере участі у прийнятті рішення про затвердження регламенту комітету з призначення. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови комітету з призначення.
Рішення комітету з призначення може прийматися шляхом заочного голосування, яке відбувається протягом не більше ніж трьох робочих днів з дати отримання матеріалів членом комітету з призначення на зазначену ним адресу електронної пошти в порядку, визначеному регламентом комітету з призначення.
Під час проведення засідання комітету з призначення за рішенням членів комітету з призначення може здійснюватися аудіо- та/або відеозапис.
У протоколі засідання комітету з призначення зазначаються:
повне найменування особливо важливого для економіки підприємства, товариства, в інтересах якого здійснюється конкурсний відбір;
місце, дата і час проведення засідання;
власне ім’я, по батькові (за наявності) та прізвище членів комітету з призначення, а також запрошених осіб, які брали участь у засіданні;
власне ім’я, по батькові (за наявності) та прізвище членів комітету з призначення, які були відсутні;
інформація щодо наявності кворуму;
порядок денний засідання;
основні положення виступів членів комітету з призначення, заслуханих на засіданні;
проекти рішень, внесені на голосування, та підсумки голосування із зазначенням власних імен та прізвищ членів комітету з призначення, які голосували “за”, “проти” або утрималися від голосування з кожного питання;
зміст прийнятих рішень, а також думка незалежних недержавних членів комітету з призначення щодо питань, пов’язаних з визначенням переможців конкурсного відбору (у разі наявності).
До протоколу засідання комітету з призначення може бути включена додаткова інформація, якщо вона передбачена регламентом комітету з призначення.
41. Організаційне, інформаційне, матеріально-технічне забезпечення діяльності комітету з призначення здійснює секретаріат комітету з призначення (далі - секретаріат), який утворює Мінекономіки.
Секретаріат:
забезпечує взаємодію комітету з призначення та професійних консультантів з добору персоналу;
складає календарний план-графік засідань комітету з призначення в порядку, визначеному регламентом комітету з призначення;
подає на затвердження комітету з призначення пропозиції щодо вимог до кандидатів та критерії їх оцінювання, а також проект оголошення про проведення конкурсного відбору;
оприлюднює затверджене комітетом з призначення оголошення про проведення конкурсного відбору на офіційному веб-сайті Мінекономіки та суб’єкта управління;
оприлюднює затверджене комітетом з призначення повідомлення за результатами конкурсного відбору на офіційному веб-сайті Мінекономіки;
приймає, реєструє, перевіряє та аналізує документи, подані кандидатами;
передає професійним консультантам з добору персоналу документи, надіслані кандидатами;
надсилає разом із згодою на обробку персональних даних кандидатів запит до Національної поліції щодо подання інформації про відсутність (наявність) у них судимості, заборону займати відповідні посади або займатися певними видами діяльності;
надсилає повідомлення про засідання членам комітету з призначення в порядку, визначеному регламентом комітету з призначення;
готує та надсилає членам комітету з призначення матеріали для розгляду під час засідань комітету з призначення в порядку, визначеному регламентом комітету з призначення;
готує проект протоколу засідання комітету з призначення;
веде облік та здійснює зберігання матеріалів роботи комітету з призначення;
протягом 12 місяців з дня, наступного за днем призначення/обрання переможця (переможців) конкурсного відбору, підтримує комунікації з кандидатами, які ввійшли до списку потенційних кандидатів, та зберігає подані ними документи для визначення кандидатів на заміщення в разі відмови переможця конкурсного відбору або припинення його повноважень як члена наглядової ради.
42. Професійний консультант з добору персоналу для залучення до проведення конкурсного відбору повинен відповідати таким критеріям:
наявність філій та/або представництв у сфері добору керівного персоналу в інших країнах;
наявність не менше 10 років міжнародного досвіду у сфері добору керівного персоналу, членів правлінь та членів наглядових рад;
наявність працівників відповідної кваліфікації, що мають необхідні знання та досвід, підтверджені документально, які будуть залучені до пошуку кандидатів;
відсутність протягом одного року, що передує закупівлі послуг, критичних зауважень з боку комітету з призначення щодо якості наданих послуг під час попередніх конкурсних відборів.
Один і той самий професійний консультант з добору персоналу не може залучатися до проведення конкурсного відбору більше ніж двох особливо важливих для економіки підприємств, товариств підряд.
43. Джерелами фінансування послуг професійних консультантів з добору персоналу можуть бути кошти особливо важливого для економіки підприємства, товариства та/або інші джерела, не заборонені законодавством.
Послуги професійного консультанта з добору персоналу вважаються такими, що надані в повному обсязі, в разі визначення комітетом з призначення необхідної відповідно до оголошеного відбору кількості кандидатур та прийняття рішення щодо їх погодження Кабінетом Міністрів України.
У разі прийняття комітетом з призначення рішення про проведення повторного конкурсного відбору на посаду незалежного члена наглядової ради у випадках, передбачених цим Порядком, професійний консультант з добору персоналу продовжує надання послуг відповідно до умов укладеного з ним договору до дати призначення суб’єктом управління/загальними зборами підприємства, товариства або погодження/обрання Кабінетом Міністрів України кандидатів, відібраних за результатами конкурсного відбору. Професійний консультант з добору персоналу має право відмовитися від залучення до проведення повторного конкурсного відбору у випадках, коли комітет з призначень затвердив поданий професійним консультантом з добору персоналу список рекомендованих кандидатів на посаду члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства та коли кандидати, включені до такого списку, не зняли свої кандидатури протягом трьох місяців з дати затвердження списку рекомендованих кандидатів.
44. Професійний консультант з добору персоналу:
розробляє пропозиції щодо вимог до кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства, критеріїв оцінювання учасників конкурсного відбору та проекту відповідного оголошення;
здійснює попередній відбір кандидатів, готує детальні звіти про відповідність кандидатів затвердженим вимогам, а також щодо впливу кандидата на посилення колективної придатності наглядової ради;
проводить оцінку всіх учасників конкурсного відбору щодо відповідності вимогам до кандидата на посаду члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства, затверджених комітетом з призначення;
проводить оцінку ділової репутації кандидатів, зокрема аналізує наявність реального або потенційного конфлікту інтересів кандидатів;
формує та подає комітетові з призначення список потенційних кандидатів, обраних із списку рекомендованих кандидатів на посаду члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства професійним консультантом з добору персоналу для визначення протягом одного року кандидатів на заміщення в разі відмови переможця, непризначення або дострокового припинення повноважень члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства;
визначає та подає комітетові з призначення список рекомендованих кандидатів на посаду члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства, який містить від трьох до п’яти кандидатів на кожну посаду незалежного члена наглядової ради, які були найвище оцінені професійним консультантом з добору персоналу;
готує рекомендації для комітету з призначення щодо переліку орієнтовних питань для проведення співбесід із кандидатами з урахуванням затверджених критеріїв оцінювання;
надає зворотний зв’язок кандидатам за результатами конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради.
45. Професійні консультанти з добору персоналу протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем залучення їх до конкурсного відбору, та не пізніше ніж за сім календарних днів до дня засідання комітету з призначення подають секретаріату пропозиції щодо вимог до кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства, критеріїв їх оцінювання та оголошення про проведення конкурсного відбору.
46. Для участі у конкурсному відборі на посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства кандидат особисто подає та/або надсилає на адресу електронної пошти, зазначену в оголошенні про проведення конкурсного відбору:
заяву про участь у конкурсному відборі;
анкету кандидата згідно з додатком 2;
копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство;
біографічну довідку (резюме);
заяву кандидата щодо відповідності критеріям незалежності;
згоду на обробку персональних даних.
Професійний консультант з добору персоналу формує список рекомендованих кандидатів на посаду члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства і подає його для подальшого затвердження комітету з призначення для визначення переможців конкурсного відбору. У разі включення до списку рекомендованих кандидатів на посаду члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства кандидат подає до дати початку проведення комітетом з призначення співбесід з кандидатами такі документи:
мотиваційний лист;
довідку компетентного органу країни постійного місця проживання кандидата про наявність або відсутність у нього судимості (подається іноземцем або особою без громадянства);
відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування або копії трудової книжки (за наявності) або документів, що підтверджують наявність досвіду роботи;
копію документа про вищу освіту (подається у разі відсутності відомостей про документ про освіту в Єдиній державній електронній базі з питань освіти);
копію документів про післядипломну освіту та/або професійні навички (надається за наявності в разі відсутності відомостей про документ про освіту в Єдиній державній електронній базі з питань освіти);
рекомендації (за наявності).
Кандидат може додатково подати інші документи, які підтверджують його відповідність кваліфікаційним вимогам та/або додатковим кваліфікаційним вимогам. У такому випадку кандидат у мотиваційному листі надає пояснення щодо необхідності врахування таких документів.
Документи, визначені цим пунктом, можуть підписуватися або копії завірятися шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
47. Професійний консультант з добору персоналу протягом 21 календарного дня з дати завершення приймання документів формує та подає на розгляд комітету з призначення висновки та пропозиції щодо всіх кандидатів, список рекомендованих кандидатів на посаду члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства.
48. Комітет з призначення проводить оцінку кандидатів відповідно до затверджених критеріїв оцінювання на підставі:
інформації, висновків та оцінок кандидатів, поданих професійним консультантом з добору персоналу;
співбесід з кандидатами, які можуть здійснюватися за особистої участі безпосередньо у приміщенні, в якому проводиться засідання комітету з призначення, або дистанційно за допомогою технічних засобів електронних комунікацій (зокрема в режимі відеоконференції).
49. Переможці конкурсного відбору визначаються шляхом присвоєння рейтингових балів кандидатам, включеним до списку рекомендованих кандидатів на посаду члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства. Кожен державний член комітету проставляє кожному кандидату рейтинговий бал від найнижчого “1” до найвищого, який дорівнює загальній кількості кандидатів, включених до списку рекомендованих кандидатів. Кількість рейтингових балів, отриманих кандидатами, сумується. Переможцями конкурсного відбору визнаються кандидати, які набрали найбільшу кількість рейтингових балів. Під час визначення рейтингових балів члени комітету з призначення враховують необхідність забезпечення колективної придатності наглядової ради.
Рішення про визначення переможця приймається комітетом з призначення протягом 14 календарних днів з дати проведення останньої співбесіди з кандидатом на посаду члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства.
У разі коли переможець конкурсного відбору зняв свою кандидатуру, комітет з призначення має право прийняти рішення про визначення переможцем іншого учасника, який набрав найбільшу кількість балів. Комітет з призначення має право прийняти рішення про відхилення усіх заяв учасників або про повторне проведення конкурсного відбору із зазначенням підстав для прийняття такого рішення.
Висновки комітету з призначення щодо переможця конкурсного відбору ради оформлюються протоколом, який підписується головою комітету з призначення або в разі, коли голова комітету з призначення обраний з числа незалежних недержавних членів, - заступником голови комітету з призначення.
Комітет з призначення подає рішення з висновками щодо переможців конкурсного відбору Мінекономіки для погодження відповідних кандидатур Кабінетом Міністрів України.
50. Проект рішення Кабінету Міністрів України щодо погодження кандидатури переможця конкурсного відбору на посаду члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства вносить на розгляд Кабінету Міністрів України Мінекономіки на підставі протоколу комітету з призначення.
До проекту рішення Кабінету Міністрів України додаються:
витяг з протоколу засідання комітету з призначення;
біографічна довідка з кольоровою фотокарткою переможця конкурсного відбору;
згода переможця конкурсного відбору на обробку персональних даних;
копії анкети кандидата, поданої переможцем конкурсного відбору;
копія документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство переможця конкурсного відбору на посаду незалежного члена наглядової ради;
заява кандидата щодо відповідності критеріям незалежності;
копія статуту особливо важливого для економіки підприємства, товариства.
51. Рішення Кабінету Міністрів України щодо погодження кандидатури переможця конкурсного відбору на посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства, 100 відсотків акцій (часток) якого належать державі, є підставою для прийняття суб’єктом управління рішення про обрання/призначення відповідної особи на посаду незалежного члена наглядової ради та укладення з ним цивільно-правового договору.
Для особливо важливого для економіки товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, рішення Кабінету Міністрів України щодо погодження кандидатури переможця конкурсного відбору є підставою для надання суб’єктом управління загальним зборам відповідних пропозицій щодо обрання переможця конкурсного відбору на посаду незалежного члена до складу наглядової ради товариства.
52. Протягом трьох робочих днів з дня набрання чинності рішення Кабінету Міністрів України щодо погодження кандидатури переможця конкурсного відбору на посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства комітет з призначення оприлюднює на веб-сайті Мінекономіки повідомлення за результатами конкурсного відбору, яке містить інформацію про наявність/відсутність критичних зауважень членів комітету з призначення щодо здійснення конкурсного відбору, його результатів, роботи професійного консультанта з добору персоналу, а також іншу інформацію, визначену регламентом комітету з призначення.
53. У разі коли Кабінет Міністрів України протягом одного місяця з дати отримання від Мінекономіки проекту рішення Кабінету Міністрів України щодо погодження кандидатури переможця конкурсного відбору на посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства не прийняв рішення про погодження такої кандидатури або такий кандидат відмовився від посади, комітет з призначення протягом одного місяця готує пропозиції щодо погодження іншого кандидата, який набрав найбільшу кількість балів за результатами конкурсного відбору із списку потенційних кандидатів, сформованого відповідно до абзацу шостого пункту 44 цього Порядку, та подає їх Кабінетові Міністрів України.
У разі припинення повноважень незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства комітет з призначення може протягом двох місяців підготувати для внесення Кабінетові Міністрів України рішення щодо погодження іншої кандидатури на посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства із списку потенційних кандидатів, сформованого відповідно до абзацу шостого пункту 44 цього Порядку, протягом останніх 12 місяців до дати припинення таких повноважень.
54. У разі прийняття вищим органом управління підприємства, товариства рішення про утворення наглядової ради підприємства, товариства та/або у разі припинення, зокрема дострокового припинення, повноважень незалежних членів наглядової ради підприємства, товариства, кандидатури для призначення/обрання на посади незалежних членів наглядової ради підприємства, товариства, у тому числі особливо важливого для економіки підприємства, товариства, можуть визначатися з числа:
кандидатур переможців конкурсного відбору, які визначені відповідно до вимог цього Порядку;
списку потенційних кандидатів, сформованого відповідно до абзацу шостого пункту 44 цього Порядку;
осіб, рекомендованих українськими чи іноземними асоціаціями корпоративного управління, які провадять свою діяльність більше 10 років, крім тих, що зареєстровані в державі, яку визнано державою-агресором, (далі - особи, рекомендовані асоціацією).
55. У разі припинення, зокрема дострокового припинення, повноважень незалежного члена наглядової ради:
визначення кандидатури для призначення/обрання на посаду незалежного члена наглядової ради підприємства, товариства здійснюється комісією з числа осіб, зазначених в абзаці другому пункту 54 цього Порядку;
визначення кандидатури для призначення/обрання на посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства, здійснюється комітетом з призначення, зокрема з числа осіб, зазначених в абзацах третьому і четвертому пункту 54 цього Порядку, за пропозицією суб’єкта управління. У разі відхилення комітетом з призначення запропонованої суб’єктом управління кандидатури комітет з призначення самостійно обирає кандидатуру, зокрема із числа осіб, зазначених в абзацах третьому і четвертому пункту 54 цього Порядку.
У разі визначення кандидатури для призначення/обрання на посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства із списку потенційних кандидатів, сформованого відповідно до абзацу шостого пункту 44 цього Порядку, суб’єкт управління подає комітетові з призначення актуальний список потенційних кандидатів разом з актуалізованими документами, визначеними пунктом 46 цього Порядку, та копією статуту особливо важливого для економіки підприємства, товариства.
У разі визначення кандидатури для призначення/обрання на посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства з числа осіб, рекомендованих асоціацією, суб’єкт управління подає комітетові з призначення пропозиції щодо кандидатур від трьох до п’яти зазначених осіб на кожну вакансію, що відповідають вимогам до кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства, разом з документами, визначеними пунктом 46 цього Порядку, та копією статуту особливо важливого для економіки підприємства, товариства.
Комітет з призначення здійснює розгляд запропонованих суб’єктом управління кандидатів, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 55 цього Порядку, на посаду незалежних членів наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства відповідно до пунктів 48-50 цього Порядку.
Додаток 1
до Порядку
ПЕРЕЛІК
особливо важливих для економіки підприємств, товариств державного сектору економіки, призначення членів наглядових рад яких здійснюється за участю комітету з призначення членів наглядових рад особливо важливих для економіки підприємств
Додаток 2
до Порядку
АНКЕТА
кандидата на посаду члена наглядової ради державного унітарного підприємства/господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі”;
- 3) у вимогах до незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, затверджених зазначеною постановою:
у пункті 1:
абзац четвертий викласти в такій редакції:
“Оцінка ділової репутації претендента на посаду незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, крім підприємств, товариств, які включені до переліку особливо важливих для економіки підприємств, товариств державного сектору економіки, призначення членів наглядових рад яких здійснюється за участю комітету з призначення членів наглядових рад особливо важливих для економіки підприємств, згідно з додатком до Порядку проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та їх призначення, а також проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, що пропонуються суб’єктом управління об’єктами державної власності до обрання на посаду незалежних членів наглядової ради, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. № 142 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 24, ст. 686 із наступними змінами) (далі - особливо важливі для економіки підприємства, товариства, призначення членів наглядових рад яких здійснюється за участю комітету з призначення), здійснюється комісією з конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради підприємства, товариства, утвореною відповідно до зазначеного Порядку, на підставі таких документів:”;
в абзаці десятому слова “керівників та” виключити;
пункт 3 після абзацу шостого доповнити новими абзацами такого змісту:
“відсутність застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України “Про санкції”;
не бути громадянином держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором;
не бути членом наглядових рад або рад директорів більше ніж п’яти юридичних осіб одночасно;”.
У зв’язку з цим абзац сьомий вважати абзацом десятим;
- 4) доповнити постанову кваліфікаційними вимогами до члена наглядової ради державного унітарного підприємства, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, такого змісту:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 10 березня 2017 р. № 142
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ
до члена наглядової ради державного унітарного підприємства, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі
1. Члени наглядової ради державного унітарного підприємства, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі (далі - підприємство, товариство), повинні відповідати вимогам до посади, які встановлені Законами України “Про управління об’єктами державної власності”, “Про акціонерні товариства”, “Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю”, іншими нормативно-правовими актами, що регулюють діяльність товариства/підприємства, а також цими кваліфікаційними вимогами.
2. Член наглядової ради підприємства, товариства повинен відповідати кваліфікаційним вимогам щодо: освіти, знання мов та професійного досвіду.
3. Кваліфікаційні вимоги щодо освіти передбачають наявність у члена наглядової ради підприємства, товариства вищої освіти хоча б в одній з таких галузей:
управління та адміністрування;
економіка;
фінанси;
аудит;
міжнародні відносини;
правознавство;
менеджмент або бізнес-адміністрування;
інша галузь, яка відповідає профілю діяльності підприємства.
4. Кваліфікаційні вимоги щодо знання мов передбачають вільне володіння членом наглядової ради підприємства, товариства українською та/або англійською мовою.
5. Кваліфікаційні вимоги щодо професійного досвіду передбачають відповідність члена наглядової ради підприємства, товариства таким критеріям:
наявність стажу роботи не менше 10 років хоча б в одній з галузей, зазначених у пункті 3 цих кваліфікаційних вимог;
наявність досвіду роботи на вищих керівних посадах (стратегічне та оперативне управління суб’єктом господарювання) не менше ніж п’ять років або стаж державної служби чи прирівняної до неї (на посадах з керівними або стратегічними функціями) не менше ніж п’ять років).”.
3. У постанові Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. № 143 “Деякі питання управління об’єктами державної власності” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 24, ст. 687; 2020 р., № 56, ст. 1762; 2022 р., № 47, ст. 2593; 2024 р., № 6, ст. 269; 2025 р., № 68, ст. 4701):
1) підпункт 2 пункту 2 постанови виключити;
2) Порядок визначення та затвердження кандидатур представників держави, які призначаються до наглядових рад державних унітарних підприємств, і тих, які беруть участь у загальних зборах та обираються до наглядових рад господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, затверджений зазначеною постановою, викласти в такій редакції:
“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 10 березня 2017 р. № 143
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 31 грудня 2025 р. № 1804)
ПОРЯДОК
визначення та затвердження кандидатур представників держави, які призначаються до наглядових рад державних унітарних підприємств, і тих, які беруть участь у загальних зборах та обираються до наглядових рад господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі
1. Цей Порядок встановлює процедуру визначення та затвердження кандидатур представників держави, які призначаються до наглядових рад державних унітарних підприємств (далі - підприємства), і тих, які беруть участь у загальних зборах та обираються до наглядових рад господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі (далі - товариства).
2. У разі застосування на підприємстві, у товаристві однорівневої структури управління невиконавчі члени ради директорів, які не є незалежними, визначаються із застосуванням вимог цього Порядку.
3. Представником держави, який призначається суб’єктом управління об’єктами державної власності, що здійснює функції з управління підприємством або корпоративними правами держави у статутному капіталі товариства (далі - суб’єкт управління), до складу наглядової ради підприємства є фізична особа, що відбирається та призначається (обирається) відповідно до цього Порядку (далі - представник держави).
4. У разі перетворення підприємства представники держави такого підприємства, яких було призначено відповідно до цього Порядку, призначаються на відповідні посади до товариства - правонаступника, до кінця строку, на який їх було призначено до наглядової ради підприємства.
5. Визначення та затвердження кандидатур представників держави, які призначаються до наглядових рад підприємств та пропонуються для обрання до наглядових рад товариств (далі - кандидатура представника держави) здійснюється з дотриманням принципів колективної придатності, різноманітності складу, рівності вимог, професійності, відкритості, прозорості.
Принцип колективної придатності полягає в тому, що за укомплектованості кількісного складу наглядової ради підприємства, товариства (далі - наглядова рада) члени наглядової ради, зокрема представники держави, сукупно відповідають кваліфікаційним вимогам, зокрема додатковим кваліфікаційним вимогам до компетенцій, навичок та професійного досвіду з урахуванням потреб, виду та особливостей діяльності підприємства, товариства, що визначені статутом та/або положенням про наглядову раду, та/або положенням про принципи формування наглядової ради підприємства, товариства.
Принцип різноманітності складу полягає в тому, що призначення кожної визначеної суб’єктом управління кандидатури представника держави сприяє посиленню колективної придатності наглядової ради підприємства, товариства, зокрема підвищенню відповідності кваліфікаційним вимогам, зокрема додатковим кваліфікаційним вимогам, визначеним статутом та/або положенням про наглядову раду, та/або принципам формування наглядової ради підприємства, товариства, а також забезпеченню обрання до наглядової ради членів, що мають освіту, професійний досвід у різних сферах, а також є представниками різної статі, вікових та національних груп.
Принцип рівності вимог полягає в тому, що в разі, коли суб’єктом управління відповідно до пункту 7 цього Порядку прийнято рішення щодо проведення відкритого відбору кандидатур представників держави, до кандидатів незалежно від їх віку, статі, національності або політичних поглядів застосовуються однакові вимоги, процедури оцінювання, зокрема жодному кандидату під час процедури відбору не можуть надаватися будь-які неконкурентні переваги порівняно з іншими кандидатами.
Принцип професійності полягає в тому, що суб’єкт управління під час визначення кандидатури представника держави надає перевагу кандидатам, компетенції, навички та професійний досвід яких найкраще відповідають додатковим кваліфікаційним вимогам, що визначені статутом та/або положенням про наглядову раду, та/або положенням про принципи формування наглядової ради підприємства, товариства.
Принцип відкритості полягає в тому, що в разі, коли суб’єктом управління відповідно до пункту 7 цього Порядку прийнято рішення щодо проведення відкритого відбору кандидатур представників держави, у такому відборі може взяти участь будь-яка дієздатна особа, яка відповідає вимогам до посади.
Принцип прозорості полягає в тому, що в разі, коли суб’єктом управління відповідно до пункту 7 цього Порядку прийнято рішення щодо проведення відкритого відбору кандидатур представників держави, інформація про початок відбору, порядок участі та проходження, а також результати відбору кандидатур представників держави оприлюднюються на веб-сайті такого суб’єкта управління.
6. Визначення та затвердження кандидатур представників держави здійснюється відповідно до принципів формування наглядової ради згідно з профілем діяльності та стратегією підприємства, товариства.
Наглядова рада формується, зокрема, з урахуванням:
загальних вимог до кандидатів, функцій члена наглядової ради, а також сфери компетенції та сукупності професійних навичок, якими повинен володіти член наглядової ради, його професійних та особистісних якостей;
необхідності забезпечення різноманітності складу наглядової ради відповідно до вимог до кандидатів на посаду члена наглядової ради, що повинні бути однаковими для кандидата на посаду незалежного члена наглядової ради підприємства, товариства та кандидата на посаду представника держави в наглядовій раді такого підприємства, товариства, крім вимог незалежності для кандидата на посаду незалежного члена наглядової ради, визначених законом.
Визначення кандидатур представників держави здійснюється суб’єктом управління з урахуванням обов’язкових вимог до кандидатів на посаду представника держави в наглядовій раді підприємства, товариства та кваліфікаційних вимог до члена наглядової ради державного унітарного підприємства, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. № 142 “Деякі питання управління державними унітарними підприємствами та господарськими товариствами, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 24, ст. 686), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2025 р. № 1804.
Кандидатура представника держави повинна відповідати таким обов’язковим вимогам:
наявність вищої освіти, знань та професійних навичок, досвіду роботи та інших характеристик, необхідних для належного здійснення повноважень члена наглядової ради підприємства, товариства, з урахуванням виду діяльності та спеціалізації підприємства, товариства;
наявність повної цивільної дієздатності;
відсутність непогашеної судимості;
бездоганна ділова репутація, зокрема щодо дотримання закону та публічного порядку, виконання фінансових зобов’язань та професійної діяльності;
відсутність конфлікту інтересів між посадовими чи професійними обов’язками представника держави, що може вплинути на добросовісне виконання такою особою своїх повноважень, об’єктивність та неупередженість прийняття рішень та/або на вчинення чи невчинення дій під час виконання обов’язків представника держави, якщо такий конфлікт інтересів не може бути врегульований та не був урегульований до призначення такої особи представником держави.
Представник держави не може одночасно бути членом наглядових рад або рад директорів більше ніж п’яти юридичних осіб.
Суб’єкт управління у разі прийняття рішення щодо проведення відкритого відбору відповідно до пункту 7 цього Порядку може визначити інші вимоги до кандидатури представника держави, що не можуть відрізнятися від вимог до незалежного члена наглядової ради підприємства, товариства.
7. У разі коли суб’єктом управління прийнято рішення визначити кандидатуру представника держави шляхом відкритого відбору, такий відкритий відбір здійснюється в порядку, визначеному суб’єктом управління з урахуванням вимог пункту 6 цього Порядку, або за рішенням суб’єкта управління - із застосуванням вимог пунктів 5-27 Порядку проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та їх призначення, а також проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, що пропонуються суб’єктом управління об’єктами державної власності до обрання на посаду незалежних членів наглядової ради, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. № 142 (далі - Порядок проведення конкурсного відбору).
Під час визначення кандидатури представника держави суб’єкт управління має право:
звертатися із запитом до українських та/або іноземних асоціацій корпоративного управління, які провадять свою діяльність більше 10 років, крім тих, що зареєстровані в державі, яку визнано державою-агресором;
використовувати список потенційних кандидатів, сформований відповідно до абзацу шостого пункту 44 Порядку проведення конкурсного відбору.
Суб’єкт управління самостійно обирає спосіб визначення кандидатури представника держави.
8. Суб’єкт управління визначає кандидатури представників держави у разі:
прийняття рішення уповноваженим органом управління підприємства, загальними зборами акціонерів (учасників) товариства про утворення наглядової ради - у кількості, необхідній для призначення на всі вакантні посади представників держави, відповідно до визначеного кількісного складу наглядової ради;
не пізніше ніж за 180 календарних днів до закінчення строку повноважень представника держави - у кількості, необхідній для призначення замість представників держави, стосовно яких суб’єкт управління не планує переобрання (призначення) на новий строк;
дострокового припинення повноважень, зокрема подання представником держави особистої письмової заяви про припинення повноважень, - у кількості, необхідній для призначення замість представників держави, повноваження яких припинено достроково;
заміни представника держави - у кількості, необхідній для заміни представників держави.
9. Підприємство, товариство повідомляє суб’єкту управління про настання випадків, визначених пунктом 8 цього Порядку, протягом двох робочих днів з дати їх настання.
Підприємство, товариство повідомляє суб’єкту управління про випадки, передбачені абзацом третім пункту 8 цього Порядку, не пізніше ніж за 180 календарних днів до закінчення строку повноважень представника держави.
10. Суб’єкт управління не пізніше ніж протягом трьох місяців з дати прийняття рішення про утворення наглядової ради визначає кандидатуру представника держави. Датою рішення про утворення наглядової ради є дата державної реєстрації змін до статуту підприємства, товариства, якими наглядова рада визначена як орган управління підприємства, товариства.
11. Суб’єкт управління після отримання від підприємства, товариства повідомлення про закінчення строку повноважень представника держави, але не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку повноважень представника держави може прийняти рішення про призначення його на новий строк відповідно до абзацу сьомого частини другої статті 11-2 Закону України “Про управління об’єктами державної власності”.
У разі коли суб’єктом управління не прийнято рішення про призначення на новий строк представника держави відповідно до вимог абзацу першого цього пункту, суб’єкт управління не пізніше дати припинення повноважень представника держави визначає нову кандидатуру представника держави.
12. Суб’єкт управління після отримання від підприємства, товариства повідомлення про дострокове припинення повноважень представника держави, але не пізніше ніж протягом 10 робочих днів з дати дострокового припинення повноважень представника держави, вживає заходів для визначення кандидатури представника держави.
13. У разі заміни представника держави суб’єкт управління визначає кандидатури представників держави та надсилає на адресу підприємства, товариства письмове повідомлення про заміну члена наглядової ради.
Письмове повідомлення про заміну члена наглядової ради повинне містити таку інформацію:
власне ім’я, по батькові (за наявності) та прізвище представника держави, який повинен бути замінений;
власне ім’я, по батькові (за наявності) та прізвище представника держави, на якого замінений представник держави;
дату припинення повноважень представника держави, якого замінюють, та дату початку повноважень представника держави, на якого відбулася заміна. При цьому суб’єкт управління визначає дату припинення повноважень відповідного представника держави та дату початку повноважень нового представника держави. Датою початку повноважень нового представника держави є дата не пізніше наступного дня з дати припинення повноважень попереднього представника держави.
14. У разі коли для підприємства, товариства підстави, визначені абзацами другим - четвертим пункту 8 цього Порядку, настали одночасно з підставами для початку конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради, передбаченими пунктом 7 Порядку проведення конкурсного відбору, суб’єкт управління визначає кандидатуру представника держави не пізніше дати завершення конкурсного відбору на посаду незалежного члена наглядової ради.
У разі коли для підприємства, товариства підстави, визначені абзацами другим - четвертим пункту 8 цього Порядку, настали під час проведення конкурсного відбору на посаду незалежного члена наглядової ради згідно з Порядком проведення конкурсного відбору та не пізніше ніж за 45 робочих днів до дати завершення конкурсного відбору, суб’єкт управління визначає кандидатуру представника держави не пізніше завершення конкурсного відбору на посаду незалежного члена наглядової ради.
У разі коли для підприємств, товариств, які включені до переліку особливо важливих для економіки підприємств, товариств державного сектору економіки, призначення членів наглядових рад яких здійснюється за участю комітету з призначення членів наглядових рад особливо важливих для економіки підприємств, визначених у додатку 1 до Порядку проведення конкурсного відбору (далі - особливо важливі для економіки підприємства, товариства), підстави, визначені пунктом 8 цього Порядку, настали одночасно з підставами для початку конкурсного відбору на посади незалежних членів наглядової ради, передбачені абзацами другим - четвертим пункту 7 Порядку проведення конкурсного відбору, суб’єкт управління подає комітету з призначення членів наглядових рад особливо важливих для економіки підприємств (далі - комітет з призначення) пропозиції щодо кандидатур представників держави протягом 60 робочих днів з дати прийняття рішення суб’єктом управління про оголошення конкурсного відбору незалежного члена наглядової ради.
У разі коли для особливо важливого для економіки підприємства, товариства підстави, визначені абзацами другим - четвертим пункту 8 цього Порядку, настали під час проведення конкурсного відбору на посаду незалежного члена наглядової ради згідно з Порядком проведення конкурсного відбору та не пізніше ніж за 60 робочих днів до дати його завершення, суб’єкт управління подає комітету з призначення пропозиції щодо кандидатур представників держави не пізніше завершення конкурсного відбору незалежного члена наглядової ради.
15. Після визначення кандидатури представника держави суб’єкт управління своїм рішенням призначає представника держави до наглядової ради підприємства, товариства, у статутному капіталі якого 100 відсотків акцій (часток) належать державі, або пропонує відповідну кандидатуру до обрання згідно із законом до складу наглядової ради товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, як представника акціонера (учасника).
Визначення кандидатури представника держави є підставою для укладення представником держави цивільно-правового договору протягом 10 робочих днів з дати призначення (обрання) такого представника держави.
Визначена суб’єктом управління кандидатура представника держави для підприємства, товариства, яке є великим підприємством відповідно до Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, до прийняття рішення про призначення (обрання) погоджується Кабінетом Міністрів України за поданням керівника суб’єкта управління.
Проект рішення Кабінету Міністрів України щодо погодження кандидатури представника держави до складу наглядової ради підприємства, товариства, яке є великим підприємством відповідно до Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, подається керівником суб’єкта управління Кабінетові Міністрів України.
16. У разі визначення кандидатури представника держави особливо важливого для економіки підприємства, товариства суб’єкт управління протягом 60 робочих днів з дати настання підстав, передбачених пунктом 8 цього Порядку, та з урахуванням строків, визначених пунктом 14 цього Порядку, подає комітетові з призначення:
пропозиції двох кандидатур представників держави на кожну вакансію;
документи, що підтверджують відповідність такої кандидатури вимогам до посади (довідку компетентного органу країни постійного місця проживання кандидата про наявність або відсутність у нього судимості, копію документа про вищу освіту, копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство, відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування або копію трудової книжки (за наявності), або інших документів, що підтверджують наявність досвіду роботи);
заповнену анкету кандидата згідно з додатком 2 до Порядку проведення конкурсного відбору;
інформацію про фінансово-економічний стан підприємства, товариства, а саме: відомості про баланс (форма № 1), звіт про фінансові результати (форма № 2);
заяву кандидата про згоду на призначення (обрання) членом наглядової ради.
Документи, визначені цим пунктом, заповнюються українською мовою, а також додатково можуть заповнюватися англійською мовою, за винятком анкети кандидата на посаду, що повинна бути заповнена виключно українською мовою, та подаються на адресу електронної пошти секретаріату комітету з призначення.
Комітет з призначення приймає рішення щодо погодження кандидатури представника держави в строк до 30 робочих днів з дати надходження відповідних матеріалів від суб’єкта управління. За рішенням комітету з призначення зазначений строк може бути продовжено ще на 30 робочих днів. У випадках, передбачених пунктом 14 цього Порядку, комітет з призначення приймає рішення щодо погодження/непогодження кандидатури представника держави не пізніше прийняття рішення про визначення переможців конкурсного відбору на посаду незалежного члена наглядової ради.
Розгляд комітетом з призначення пропозицій щодо кандидатур представників держави здійснюється відповідно до абзаців першого та третього пункту 48 та пункту 49 Порядку проведення конкурсного відбору.
Суб’єкт управління перед поданням комітету з призначення кандидатури представника держави особливо важливого для економіки підприємства, товариства зобов’язаний перевірити її на відповідність вимогам ділової репутації. Зазначена перевірка проводиться суб’єктом управління на підставі таких документів:
заповненої та поданої суб’єктові управління анкети кандидата;
відомостей про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування або копії трудової книжки (за наявності), або документів, що підтверджують наявність досвіду роботи. Такі документи повинні містити інформацію щодо точного періоду роботи, назви посад, які займав кандидат, обов’язків, які виконувалися на зазначених посадах, та кількості працівників, що перебували в його підпорядкуванні;
довідки компетентного органу країни постійного місця проживання кандидата про наявність або відсутність у нього судимості;
інформації про кандидата з офіційних джерел, таких як веб-сайти органів державної влади, юридичних осіб, державні реєстри України та інших країн тощо.
У разі коли Кабінет Міністрів України є суб’єктом управління особливо важливого для економіки підприємства, товариства, функції суб’єкта управління, передбачені цим пунктом, виконує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у відповідній сфері, або інший центральний орган виконавчої влади, визначений Кабінетом Міністрів України.
Проект рішення Кабінету Міністрів України щодо погодження кандидатури представника держави до складу наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства вносить на розгляд Кабінету Міністрів України Мінекономіки на підставі протоколу комітету з призначення.
17. У разі непогодження комітетом з призначення кандидатури представника держави суб’єкт управління у 15-денний строк з дати прийняття такого рішення подає пропозиції щодо інших кандидатур представника держави комітету з призначення, які розглядаються на засіданні комітету з призначення за участю представника суб’єкта управління.
У разі повторного непогодження комітетом з призначення кандидатур представника держави, поданих відповідно до абзацу першого цього пункту, визначений Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади у 15-денний строк з дати прийняття відповідного рішення комітетом з призначення вносить на розгляд Кабінету Міністрів України проект рішення Кабінету Міністрів України щодо визначення кандидатури представника держави.
18. До проекту рішення Кабінету Міністрів України щодо погодження кандидатури представника держави до складу наглядової ради підприємства, товариства додаються біографічна довідка з кольоровою фотокарткою кандидата, заява кандидата про згоду на призначення (обрання) членом наглядової ради, копія документа про вищу освіту, копія документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство, і в разі наявності - трудової книжки, а також інформація та документи, визначені абзацами третім - п’ятим пункту 16 цього Порядку.
До проекту рішення Кабінету Міністрів України щодо погодження кандидатури представника держави до складу наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства додаються документи, визначені абзацом першим цього пункту, та витяг з протоколу засідання комітету з призначення.
19. Суб’єкт управління своїм рішенням призначає представника держави до наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства, у статутному капіталі якого 100 відсотків акцій (часток) належать державі, або пропонує відповідну кандидатуру до обрання згідно із законодавством до складу наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, як представника акціонера (учасника) протягом 10 робочих днів з дати визначення кандидатури представника держави відповідно до вимог цього Порядку.
У разі коли кандидатура представника держави потребує додаткового погодження відповідно до вимог законодавства, суб’єкт управління своїм рішенням призначає представника держави до наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства, у статутному капіталі якого 100 відсотків акцій (часток) належать державі, або пропонує відповідну кандидатуру до обрання згідно із законодавством до складу наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, як представника акціонера (учасника) протягом 10 робочих днів з дати такого погодження.
Визначення кандидатури представника держави особливо важливого для економіки підприємства, товариства є підставою для укладення з представником держави цивільно-правового договору протягом 10 робочих днів з дати призначення (обрання) такого представника.
20. Представник держави може бути замінений відповідним рішенням суб’єкта управління в порядку, передбаченому пунктом 13 цього Порядку. Нова кандидатура представника визначається відповідно до вимог цього Порядку.
21. Передбачені цим Порядком проекти рішень щодо підприємств, товариств, суб’єктом управління яких є Кабінет Міністрів України, розробляються визначеним ним центральним органом виконавчої влади, крім випадку, передбаченого абзацом шістнадцятим пункту 16 цього Порядку.”.
4. В абзаці другому пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2022 р. № 643 “Деякі питання управління об’єктами державної власності на період воєнного стану” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 47, ст. 2593) слова і цифри “Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2008 р. № 777 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 68, ст. 2266; 2019 р., № 97, ст. 3202)” замінити словами і цифрами “Порядку проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та їх призначення, а також проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, що пропонуються суб’єктом управління об’єктами державної власності до обрання на посаду незалежних членів наглядової ради, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. № 142 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 24, ст. 686), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2025 р. № 1804”.
5. Підпункт 1 пункту 23 Порядку оцінювання діяльності наглядової ради державного унітарного підприємства, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 січня 2025 р. № 12 “Деякі питання оцінювання діяльності наглядової ради та звітування про роботу наглядової ради державного унітарного підприємства, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі” (Офіційний вісник України, 2025 р., № 12, ст. 939), викласти в такій редакції:
“1) компанія включена до переліку особливо важливих для економіки підприємств, товариств державного сектору економіки, призначення членів наглядових рад яких здійснюється за участю комітету з призначення членів наглядових рад особливо важливих для економіки підприємств, згідно з додатком 1 до Порядку проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та їх призначення, а також проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, що пропонуються суб’єктом управління об’єктами державної власності до обрання на посаду незалежних членів наглядової ради, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. № 142 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 24, ст. 686), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2025 р. № 1804;”.