Деякі питання ліцензування господарської діяльності з випуску та проведення лотерей
Тип: Постанова Кабінету Міністрів України; Порядок, Умови, Форма типового документа, Заява, Опис, Критерії, Інформація
Видавник: Кабінет Міністрів України
Номер: 1508-2025-п
Прийнято: 2025-11-19
Чинна редакція від: 2025-11-19
Стан: in_force
Rada ID: 1508-2025-%D0%BF
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 19 листопада 2025 р. № 1508
Київ
Деякі питання ліцензування господарської діяльності з випуску та проведення лотерей
Відповідно до статті 2, частини першої статті 5, частин третьої і четвертої статті 7 Закону України “Про державні лотереї в Україні”, частини другої статті 9, пункту 6-1 статті 21 “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок та умови проведення конкурсу операторів державних лотерей;
критерії оцінювання показників спроможності особи здійснювати діяльність з випуску та проведення лотерей;
Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з випуску та проведення лотерей;
Порядок внесення плати за ліцензію на випуск та проведення лотерей.
2. Установити, що:
1) лотерейні білети, які виготовлені типографським способом та передані для розповсюдження до набрання чинності цією постановою і не відповідають вимогам Ліцензійних умов, затверджених цією постановою, можуть розповсюджуватися серед населення не більш як три місяці з дня набрання чинності цією постановою та не більш як три місяці з дати отримання суб’єктом господарювання ліцензії відповідно до вимог цієї постанови (у разі її отримання) та після спливу вказаних строків підлягають знищенню;
2) під час проведення у період воєнного стану та до 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, конкурсу з відбору операторів державних лотерей не застосовуються пункти 2 і 3 критеріїв, затверджених цією постановою;
3) у період воєнного стану та до 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, інформація про наявні у заявника на дату подання заяви про участь у конкурсі постійно діючі відокремлені підрозділи, пункти розповсюдження державних лотерей та працюючі термінали електронної системи прийняття ставок, що належать заявнику на праві власності, передбачена підпунктами 4, 5 і 8 пункту 11 Порядку та умов, затверджених цією постановою, подається щодо:
постійно діючих відокремлених підрозділів у кожному населеному пункті України з населенням понад 500 тис. осіб, крім територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та тимчасово окупованої території України;
всіх пунктів розповсюдження державних лотерей та пунктів розповсюдження державних лотерей у кожному населеному пункті з населенням понад 5 тис. осіб, крім територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та тимчасово окупованої території України;
працюючих терміналів електронної системи прийняття ставок, що належать заявнику на праві власності;
4) ліцензії на випуск та проведення лотерей, що видані у період воєнного стану за результатами проведення конкурсу операторів державних лотерей, діють протягом такого періоду воєнного стану та одного року з дня припинення або скасування воєнного стану, але не менше трьох років;
5) вимоги пункту 23 Ліцензійних умов, затверджених цією постановою, не застосовуються у період воєнного стану та до 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, а вимоги пункту 17 Ліцензійних умов застосовуються з урахуванням особливостей, передбачених пунктом 3-2 статті 15 “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про державні лотереї в Україні”;
6) вимоги абзаців другого і третього пункту 37, підпункту 10 пункту 66 Ліцензійних умов, затверджених цією постановою, застосовуються через шість місяців з дня оприлюднення на офіційному веб-сайті Державного агентства ПлейСіті затверджених ним вимог до унікального двовимірного матричного коду;
7) суб’єкти, які здійснюють випуск та проведення лотерей, протягом трьох місяців з дня набрання чинності цією постановою повинні привести умови проведення лотерей у відповідність з вимогами пунктів 59 і 60 Ліцензійних умов, затверджених цією постановою, опублікувати та подати їх до Державного агентства ПлейСіті відповідно до пунктів 55, 56 і 58 Ліцензійних умов;
8) оператори державних лотерей повинні забезпечити протягом шести місяців з дня оприлюднення на офіційному веб-сайті Державного агентства ПлейСіті затвердженого ним регламенту отримання інформації з електронної системи прийняття ставок оператора державних лотерей відповідність електронних систем прийняття ставок вимогам пунктів 29, 36 і 38 Ліцензійних умов, затверджених цією постановою, та забезпечити доступ Державного агентства ПлейСіті до інформації, що міститься в таких системах;
9) інформація, що підтверджує оформлення страхування ризику невиплати учасникам призів відповідно до пункту 51 Ліцензійних умов, затверджених цією постановою, подається операторами державних лотерей органу ліцензування протягом одного місяця з дня закінчення календарного року діяльності оператора державних лотерей.
3. Державному агентству ПлейСіті:
протягом 10 робочих днів з дня набрання чинності цією постановою оголосити проведення конкурсу операторів державних лотерей та завершити проведення конкурсу протягом 60 календарних днів з дня його оголошення відповідно до Порядку та умов, затверджених цією постановою;
після припинення або скасування воєнного стану забезпечити проведення конкурсу операторів державних лотерей відповідно до Порядку та умов, затверджених цією постановою, та до дня припинення дії ліцензій на випуск та проведення лотерей, виданих на строк, визначений підпунктом 4 пункту 2 цієї постанови, за результатами такого конкурсу забезпечити видачу ліцензій на випуск та проведення лотерей відповідно до вимог цієї постанови.
4. Міністерству фінансів протягом двох місяців з дня набрання чинності цією постановою забезпечити передачу Державному агентству ПлейСіті відомостей з Єдиного реєстру державних лотерей, запроваджених в Україні.
Прем'єр-міністр України
Ю. СВИРИДЕНКО
Інд. 67
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 19 листопада 2025 р. № 1508
ПОРЯДОК ТА УМОВИ
проведення конкурсу операторів державних лотерей
1. Ці Порядок та умови визначають процедуру та умови проведення конкурсу операторів державних лотерей (далі - конкурс) та визначення переможця (переможців) конкурсу за результатами його проведення.
2. Конкурс проводиться Агентством ПлейСіті, яке виконує функції органу ліцензування господарської діяльності у лотерейній сфері (далі - орган ліцензування), відповідно до цих Порядку та умов.
3. Терміни, що використовуються у цих Порядку та умовах, вживаються у такому значенні:
конкурсні документи - заява про участь у конкурсі операторів державних лотерей та документи, подані суб’єктом господарювання - заявником (далі - заявник) до органу ліцензування для участі в конкурсі операторів державних лотерей;
переможець конкурсу - учасник конкурсу, який за результатами оцінювання показників спроможності особи здійснювати діяльність з випуску та проведення лотерей отримав право на отримання ліцензії на випуск та проведення лотерей відповідно до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з випуску та проведення лотерей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 19 листопада 2025 р. № 1508 “Деякі питання ліцензування господарської діяльності з випуску та проведення лотерей” (далі - Ліцензійні умови);
учасник конкурсу - суб’єкт господарювання, який за результатами розгляду конкурсних документів, допущений до участі в конкурсі.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про державні лотереї в Україні” та “Про ліцензування видів господарської діяльності”.
4. Ліцензія на випуск та проведення лотерей видається за результатами конкурсу.
5. Конкурс включає такі етапи:
підготовка до проведення конкурсу;
подання та розгляд конкурсних документів;
оцінювання показників спроможності особи здійснювати діяльність з випуску та проведення лотерей та визначення переможця (переможців) конкурсу.
6. Підготовка до проведення конкурсу розпочинається на підставі рішення органу ліцензування про проведення конкурсу операторів державних лотерей.
7. Рішення про проведення конкурсу повинно містити інформацію щодо дати проведення конкурсу, кінцевого строку подання конкурсних документів, який не може бути меншим ніж 20 робочих днів з дня оприлюднення інформаційного повідомлення про проведення конкурсу.
Інформаційне повідомлення про проведення конкурсу оприлюднюється на офіційному веб-сайті органу ліцензування в день прийняття рішення органом ліцензування про проведення конкурсу, але не пізніше ніж за 20 робочих днів до кінцевого строку, встановленого для подання конкурсних документів.
8. Інформаційне повідомлення про проведення конкурсу повинно містити інформацію щодо:
дати проведення конкурсу;
кінцевого строку подання конкурсних документів;
вичерпного переліку конкурсних документів;
адреси, за якою необхідно подавати (надсилати) конкурсні документи, та спосіб їх подання;
контактних номерів телефонів, адреси електронної пошти, за якими можна звернутися та отримати письмову інформацію щодо порядку проведення конкурсу, подання конкурсних документів та особливостей їх оформлення, а також іншу інформацію, яка стосується участі в конкурсі.
9. Орган ліцензування зобов’язаний надати письмову відповідь на звернення заявника щодо порядку проведення конкурсу, подання конкурсних документів та особливостей їх оформлення, а також іншу інформацію, яка стосується участі в конкурсі, у строк не пізніше ніж п’ять робочих днів з дня одержання такого звернення.
10. Конкурсні документи викладаються державною мовою (крім документів, виданих (складених) іноземними органами, установами, організаціями, суб’єктами господарювання, які подаються з урахуванням особливостей цього пункту) та підписуються керівником заявника або особою, яка виконує його обов’язки, або особою, уповноваженою представляти заявника у правовідносинах з третіми особами, та подаються до органу ліцензування в один із таких способів:
1) шляхом особистого звернення;
2) поштовим відправленням;
3) в електронній формі, зокрема, з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (за наявності технічної можливості).
Конкурсні документи, що подаються у паперовій формі, на двох і більше аркушах нумеруються, прошиваються, засвідчуються підписом керівника заявника або особою, яка виконує його обов’язки, або особою, уповноваженою представляти заявника у правовідносинах з третіми особами.
Конкурсні документи, що подаються в електронній формі, повинні відповідати вимогам Закону України “Про електронні документи та електронний документообіг”.
Конкурсні документи, видані відповідно до законодавства іноземної держави, повинні бути легалізовані (консульська легалізація чи проставлення апостилю) в установленому законодавством порядку, якщо інше не встановлено міжнародними договорами України. Конкурсні документи, видані іноземною мовою, повинні бути перекладені на державну мову із засвідченням вірності письмового перекладу з однієї мови на іншу та/або справжності підпису перекладача в установленому законодавством порядку.
Органу ліцензування забороняється вимагати інші конкурсні документи, які не передбачено цими Порядком та умовами.
11. Заявник для участі в конкурсі повинен подати заяву про участь у конкурсі операторів державних лотерей за формою згідно з додатком 1, до якої додаються:
1) належним чином засвідчена керівником або уповноваженою особою копія установчих документів заявника (подається у разі їх відсутності в актуальному стані в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань);
2) належним чином засвідчена копія витягу, виписки чи іншого документа з торговельного, банківського, судового реєстру тощо, який підтверджує реєстрацію юридичної особи - нерезидента в країні її місцезнаходження, яка є засновником заявника, дата видачі чи засвідчення в установленому законом порядку якого не перевищує 90 календарних днів до дня подання заяви про участь у конкурсі (у разі, коли серед засновників (учасників, акціонерів) заявника є іноземна юридична особа);
3) структура власності за формою та змістом, визначеними Законом України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення” (подається у разі її відсутності в актуальному стані в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань);
4) інформація, що подається в довільній формі з дотриманням вимог цих Порядку та умов, про те, що заявник має діючі відокремлені підрозділи в кожному населеному пункті України з населенням понад 500 тис. осіб (крім тимчасово окупованої території України), із зазначенням найменування кожного відокремленого підрозділу, його місцезнаходження та ідентифікаційного коду (за наявності) станом на дату подання заяви про участь у конкурсі;
5) інформація, що подається в довільній формі з дотриманням вимог цих Порядку та умов, про наявність у заявника пунктів розповсюдження державних лотерей у кожному населеному пункті з населенням понад 5 тис. осіб (крім тимчасово окупованої території України), але не менше 5 тис. пунктів розповсюдження, станом на дату подання заяви про участь у конкурсі, із зазначенням місцезнаходження та найменування пунктів розповсюдження;
6) належним чином засвідчені керівником або уповноваженою особою заявника копії документів, що підтверджують права заявника на відповідне доменне ім’я доменної зони UA, з використанням яких планується провадити господарську діяльність з випуску та проведення лотерей в Інтернеті через веб-сайт (за наявності);
7) інформація, що подається в довільній формі з дотриманням вимог цих Порядку та умов, про наявність у заявника електронної системи прийняття ставок;
8) інформація, що подається в довільній формі з дотриманням вимог цих Порядку та умов, про наявність у заявника станом на дату подання заяви про участь у конкурсі не менше 5 тис. працюючих терміналів електронної системи прийняття ставок, що належать заявнику на праві власності із зазначенням місця розташування кожного термінала;
9) інформація, що подається в довільній формі з дотриманням вимог цих Порядку та умов, та/або належним чином засвідчені керівником або уповноваженою особою заявника копії документів, що підтверджують сукупний досвід з випуску та проведення державних лотерей не менше трьох років, відповідно до абзацу другого частини шостої статті 6 Закону України “Про державні лотереї в Україні”, зокрема, копії податкових декларацій з податку на прибуток підприємств, а також за наявності інші документи та/або їх копії, що підтверджують досвід з випуску та проведення державних лотерей не менше трьох років;
10) належним чином засвідчені керівником або уповноваженою особою заявника копії документів, що підтверджують права заявника або його засновника (учасника) на відповідний бренд, а також за наявності інша інформація про бренд, що планується використовувати для випуску та проведення державних лотерей, яка подається в довільній формі з дотриманням вимог цих Порядку та умов;
11) належним чином засвідчені керівником або уповноваженою особою заявника копія фінансової звітності та/або консолідованої фінансової звітності заявника, що складена на 31 грудня року, що передує року, в якому такий заявник звернувся із заявою про участь у конкурсі, а для заявника, державна реєстрація якого як юридичної особи проведена в році прийняття рішення про проведення конкурсу або у році проведення конкурсу, єдиним засновником якого є нерезидент відповідно до абзацу другого частини шостої статті 6 Закону України Закону України “Про державні лотереї в Україні”, - інформація в довільній формі та належним чином засвідчена керівником або уповноваженою особою копія документа, що підтверджує виконання ним вимог абзацу першого частини п’ятої статті 6 Закону України Закону України “Про державні лотереї в Україні”;
12) належним чином засвідчена копія аудиторського звіту щодо відповідності річної фінансової звітності та річної консолідованої фінансової звітності заявника, передбаченої підпунктом 11 цього пункту, усім суттєвим аспектам вимог національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, або міжнародних стандартів фінансової звітності, крім випадків, якщо державна реєстрація заявника як юридичної особи проведена в році прийняття рішення про проведення конкурсу або у році проведення конкурсу, єдиним засновником якого є нерезидент відповідно до абзацу другого частини шостої статті 6 Закону України “Про державні лотереї в Україні”;
13) належним чином засвідчена керівником або уповноваженою особою заявника копія документа, виданого незалежним аудитором, який діє відповідно до Закону України “Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність”, що підтверджує повноту формування статутного капіталу заявника;
14) інформація, що подається в довільній формі з дотриманням вимог цих Порядку та умов, та підтверджуючі документи щодо джерел походження коштів, використаних для формування статутного капіталу, зокрема, засвідчені керівником або уповноваженою особою заявника копії фінансової звітності, податкової звітності, довідок про отримані доходи, цивільно-правових договорів, а також за наявності інші підтверджуючі документи та/або засвідчені належним чином їх копії щодо джерел походження коштів, використаних для формування статутного капіталу;
15) документ або засвідчена керівником або уповноваженою особою заявника копія документа, що підтверджує відсутність (наявність) судимості, яка не знята або не погашена в установленому законом порядку, у керівника, його заступника (заступників), осіб, які виконують обов’язки керівника у разі його відсутності, головного бухгалтера, посадових осіб, відповідальних за здійснення технологічного процесу під час проведення державних лотерей, власників істотної участі та кінцевих бенефіціарних власників заявника, виданий (складений) не пізніше 90 календарних днів до дня подання до органу ліцензування цього документа компетентним органом України або країни громадянства (підданства) особи (за наявності);
16) інформація, що подається в довільній формі з дотриманням вимог цих Порядку та умов, про керівника заявника, осіб, які виконують обов’язки керівника у разі його відсутності, посадових осіб, відповідальних за здійснення технологічного процесу під час проведення державних лотерей, а саме: прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім випадку, коли така особа через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття такого номера, офіційно повідомила про це відповідному контролюючому органу та має відмітку у паспорті), займану посаду, відомості або належним чином засвідчені керівником або уповноваженою особою заявника копії документів, які підтверджують відповідність таких осіб встановленим Ліцензійними умовами вимогам щодо освіти та стажу роботи;
17) належним чином засвідчені керівником або уповноваженою особою заявника копії документів, що підтверджують наявність у заявника мобільного додатка, з використанням якого планується здійснювати господарську діяльність з випуску та проведення лотерей (у разі наявності такого додатка);
18) інформація, що подається в довільній формі з дотриманням вимог цих Порядку та умов, щодо доступності місць провадження господарської діяльності з випуску та проведення лотерей (об’єкт, приміщення, будівля тощо) заявника, у межах яких суб’єкт господарювання провадить господарську діяльність, для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення щодо місць провадження, які належать заявнику на праві власності або на праві користування;
19) відомості щодо відповідності заявника вимогам до оператора державних лотерей, що подаються за формою згідно з додатком 2, які містять інформацію:
про те, що керівник, його заступники, особи, які виконують обов’язки керівника у разі його відсутності, головний бухгалтер, посадові особи, відповідальні за здійснення технологічного процесу під час проведення державних лотерей, власники істотної участі та кінцеві бенефіціарні власники заявника мають бездоганну ділову репутацію, що дає можливість зробити висновок про відсутність встановлених протягом останніх трьох років (якщо інший строк не встановлено спеціальним законом, що регулює діяльність суб’єкта первинного фінансового моніторингу) компетентними органами або судом порушень вимог законодавства про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, законодавства про фінансові послуги та законодавства про запобігання корупції, а також відсутність судимості за злочини проти основ національної безпеки України, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, громадської безпеки, злочини проти власності, злочини у сфері господарської діяльності, злочини у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж і мереж електрозв’язку та злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг, яка не знята або не погашена в установленому законом порядку, а також відповідають критеріям бездоганної ділової репутації, визначеним пунктами 1-6 частини дванадцятої статті 6 Закону України “Про державні лотереї в Україні”;
про те, що керівник, його заступники, особи, які виконують обов’язки керівника у разі його відсутності, головний бухгалтер, власники істотної участі та кінцеві бенефіціарні власники заявника не є громадянами держави, що здійснює збройну агресію проти України;
про те, що заявник не має у складі засновників (учасників, акціонерів) органів місцевого самоврядування або юридичних осіб, внесених до Реєстру неприбуткових установ та організацій;
про відсутність над заявником прямого чи опосередкованого контролю у значенні, наведеному у статті 1 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, резидентами держави, що здійснює збройну агресію проти України, та/або торговельних відносин заявника з резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України, у значенні, наведеному у статті 1 Закону України “Про оборону України”;
про те, що кінцеві бенефіціарні власники заявника не є резидентами держави, що здійснює збройну агресію проти України;
про те, що засновники (учасники, акціонери) заявника не є кінцевими бенефіціарними власниками резидента держави, що здійснює збройну агресію проти України;
про те, що заявник не володіє прямо чи опосередковано (через іншу фізичну чи юридичну особу) будь-якою часткою резидента держави, що здійснює збройну агресію проти України;
про те, що заявник не має серед засновників (учасників, акціонерів) юридичних осіб, зареєстрованих у державах, що включені до переліку держав (юрисдикцій), що не виконують чи неналежним чином виконують рекомендації міжнародних організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму чи фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення;
про те, що заявник не є особою, стосовно якої (власників істотної участі та/або кінцевих бенефіціарних власників якої) застосовано спеціальні економічні та/або інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України “Про санкції”;
про те, що заявник не є особою, яку (власників істотної участі та/або кінцевих бенефіціарних власників якої) включено до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції;
20) інформацію про кінцевого бенефіціарного власника заявника: прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), дату народження, країну громадянства, серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), а також повне найменування та ідентифікаційний код (для резидента) засновника юридичної особи, в якому така особа є кінцевим бенефіціарним власником, характер та міру (рівень, ступінь, частка) бенефіціарного володіння (вигоди, інтересу, впливу) (у разі її відсутності в актуальному стані в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань). У разі відсутності в заявника кінцевого бенефіціарного власника подається обґрунтована причина його відсутності;
21) опис документів, що подаються до заяви про участь у конкурсі операторів державних лотерей, за формою згідно з додатком 3 у двох примірниках (у разі подання документів у паперовій формі).
12. Конкурсні документи, подані заявником, реєструються органом ліцензування в день їх надходження, а в разі, коли документи надійшли у святковий, вихідний або неробочий день, - у перший робочий день, що настає за святковим, вихідним або неробочим днем.
13. У разі надходження до органу ліцензування конкурсних документів у паперовій формі на двох примірниках опису документів уповноваженою посадовою особою органу ліцензування робиться відмітка про дату прийняття документів і засвідчується своїм підписом із зазначенням прізвища, ініціалів, посади. Один примірник опису уповноваженою посадовою особою органу ліцензування надається (надсилається рекомендованим листом чи за допомогою технічних засобів електронних комунікацій, зокрема, з використанням державного Єдиного вебпорталу електронних послуг (за наявності технічної можливості) заявнику (у разі подання документів до органу ліцензування шляхом особистого звернення - видається йому одразу з моменту заповнення), а другий примірник опису залишається в органі ліцензування.
14. Орган ліцензування протягом трьох робочих днів з дня одержання конкурсних документів встановлює наявність або відсутність підстав для залишення заяви про участь у конкурсі без руху, без розгляду або закриття адміністративного провадження із врахуванням вимог Закону України “Про адміністративну процедуру” та в разі їх наявності приймає відповідне рішення.
15. Про прийняте рішення орган ліцензування не пізніше наступного робочого дня з дня його прийняття повідомляє заявнику в спосіб, зазначений у заяві про участь у конкурсі. Орган ліцензування оприлюднює рішення на офіційному веб-сайті органу ліцензування наступного робочого дня з дня його прийняття. У рішенні про залишення заяви про участь у конкурсі без руху, без розгляду або про закриття адміністративного провадження зазначаються перелік та опис (обґрунтування) підстав для прийняття такого рішення.
16. Підставою для прийняття органом ліцензування рішення про залишення заяви про участь у конкурсі без розгляду є порушення кінцевого строку подання конкурсних документів.
17. Підставами для прийняття органом ліцензування рішення про залишення заяви про участь у конкурсі без руху є:
подання не в повному обсязі конкурсних документів, що передбачені цими Порядком та умовами;
хоча б один з конкурсних документів:
оформлений із порушенням вимог цих Порядку та умов;
складений не за встановленою формою або не містить інформації/відомостей, передбачених вимогами цих Порядку та умов;
відсутність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про заявника або наявність відомостей про державну реєстрацію його припинення;
наявність інформації про здійснення контролю за діяльністю заявника у значенні, наведеному у статті 1 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України.
18. Підставою для прийняття органом ліцензування рішення про закриття адміністративного провадження є підписання хоча б одного з конкурсних документів особою, яка не має на це повноважень.
19. Заявник, щодо якого прийнято рішення про залишення заяви про участь у конкурсі без руху, має право в межах строку, передбаченого для подання конкурсних документів, усунути виявлені недоліки та повторно подати до органу ліцензування заяву про участь у конкурсі в загальному порядку.
У разі повторного подання до органу ліцензування заявником заяви про участь у конкурсі до такої заяви додаються лише ті підтвердні документи, що стали підставою для прийняття рішення про залишення заяви без руху, за умови, що попередньо подані конкурсні документи, що зареєстровані в органі ліцензування, на момент повторного подання заяви зберегли свою актуальність.
Збереженням актуальності є достовірність документів, що додалися до заяви про участь у конкурсі, та відповідність зазначених у них даних вимогам цих Порядку та умов.
20. Орган ліцензування у разі відсутності підстав для залишення заяви про участь у конкурсі без руху, без розгляду або закриття адміністративного провадження протягом не більше 15 робочих днів з дня одержання конкурсних документів розглядає їх з метою встановлення відсутності або наявності підстав для допуску до участі у конкурсі шляхом проведення аналізу конкурсних документів та одержання інформації з державних паперових та електронних інформаційних ресурсів та приймає відповідне рішення.
21. Підставами для відмови у допуску до участі у конкурсі є:
встановлення невідповідності заявника вимогам цих Порядку та умов;
виявлення недостовірності даних у конкурсних документах, поданих заявником;
наявність в органу ліцензування інформації про судове рішення щодо заявника, що забороняє йому провадити господарську діяльність з випуску та проведення лотерей, яке набрало законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства.
22. У рішенні про відмову у допуску до участі у конкурсі зазначаються перелік та опис (обґрунтування) підстав для прийняття такого рішення.
Про прийняте рішення про відмову у допуску до участі у конкурсі орган ліцензування не пізніше наступного робочого дня з дня його прийняття повідомляє заявнику у спосіб, зазначений у заяві про участь у конкурсі.
23. Заявник, щодо якого прийнято рішення про відмову у допуску до конкурсу, має право повторно звернутися до органу ліцензування із заявою про участь у конкурсі у разі усунення причин, що стали підставою для прийняття такого рішення, але в межах строку, встановленого для подання конкурсних документів.
24. Під час повторного подання до органу ліцензування заявником заяви про участь у конкурсі до такої заяви додаються лише ті документи, що стали підставою для прийняття рішення про відмову у допуску до конкурсу, за умови, що попередньо подані конкурсні документи, зареєстровані в органі ліцензування, на момент повторної подачі заяви зберегли свою актуальність.
Збереженням актуальності є достовірність документів, що додалися до заяви про участь у конкурсі, та відповідність зазначених у них даних вимогам цих Порядку та умов.
25. Наявність у конкурсних документах граматичних (орфографічних, пунктуаційних, морфологічних, синтаксичних) і стилістичних описок, що не впливають на зміст і достовірність інформації та не змінюють суті документа (за винятком описок у числових даних, найменуванні юридичної особи, структурі власності, відомостях про керівника, головного бухгалтера, власників істотної участі та кінцевих бенефіціарних власників), не вважається недостовірними даними у поданих документах та оформленням їх із порушенням вимог цих Порядку та умов.
У разі виявлення заявником граматичних, стилістичних описок у поданих конкурсних документах він може подати виправлені документи в межах строку, встановленого для подання конкурсних документів.
26. У разі встановлення під час розгляду заяви про участь у конкурсі фактів відсутності підстав для відмови у допуску до участі в конкурсі орган ліцензування приймає рішення про допуск заявника до участі у конкурсі.
Про прийняте рішення про допуск до участі у конкурсі орган ліцензування не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення повідомляє заявнику у спосіб, зазначений у заяві про участь у конкурсі.
27. Орган ліцензування оприлюднює рішення про допуск заявника до участі у конкурсі на офіційному веб-сайті органу ліцензування наступного робочого дня з дня його прийняття.
28. Конкурс проводиться у разі, коли до його участі допущено хоча б одного заявника.
29. Оцінювання учасників конкурсу здійснюється за критеріями оцінювання показників спроможності особи здійснювати діяльність з випуску та проведення лотерей, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 19 листопада 2025 р. № 1508 “Деякі питання ліцензування господарської діяльності з випуску та проведення лотерей”.
30. Оцінювання учасників конкурсу проводиться шляхом підрахунку балів показників спроможності критеріїв оцінювання, інформація про які зазначена в конкурсних документах та визначення підсумкової оцінки щодо учасника конкурсу, що відображається в анкеті оцінювання показників спроможності учасника конкурсу за формою згідно з додатком 4.
31. У разі коли два чи більше учасників конкурсу набрали однакову кількість балів за результатами оцінювання за критеріями, зазначеними у пункті 29 цих Порядку та умов, проводиться оцінювання за додатковими показниками фінансової звітності чи консолідованої фінансової звітності учасників конкурсу, перевагу (додатковий бал) серед двох учасників отримує той учасник, який отримав більший дохід від операцій з випуску і проведення лотерей за попередній календарний рік, розрахований відповідно до підпункту 14.1.271 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України.
32. За результатами оцінювання показників всіх учасників конкурсу відповідно до анкети (анкет) оцінювання показників спроможності учасника конкурсу органом ліцензування складається рейтинговий список учасників конкурсу.
33. У разі проведення конкурсу для обрання трьох операторів державних лотерей переможцями конкурсу органом ліцензування визначаються три учасники конкурсу, які набрали найбільшу кількість балів за результатами оцінювання показників (коли кількість учасників конкурсу більша за кількість переможців).
У разі проведення конкурсу для обрання двох операторів державних лотерей переможцями конкурсу органом ліцензування визначаються два учасники конкурсу, які набрали найбільшу кількість балів за результатами оцінювання показників (коли кількість учасників конкурсу більша за кількість переможців).
У разі проведення конкурсу для обрання одного оператора державних лотерей переможцем конкурсу органом ліцензування визначається учасник конкурсу, який набрав найбільшу кількість балів за результатами оцінювання показників (у разі, коли в конкурсі брали участь кілька учасників).
У разі коли кількість учасників конкурсу дорівнює кількості переможців, яку необхідно обрати за результатами конкурсу, переможцями визнаються всі учасники конкурсу.
34. Рішення про визначення переможця (переможців) конкурсу приймається органом ліцензування не пізніше дати проведення конкурсу, визначеної в рішенні про проведення конкурсу, на підставі результатів оцінювання показників учасників конкурсу, викладених у рейтинговому списку.
35. Орган ліцензування протягом двох робочих днів з дня прийняття рішення про визначення переможця (переможців) конкурсу повідомляє учасникам конкурсу про прийняте рішення у спосіб, зазначений у заяві про участь у конкурсі, та оприлюднює зазначене рішення на офіційному веб-сайті органу ліцензування не пізніше наступного робочого дня з дня його прийняття з конкурсними документами заявника (заявників), допущеного до участі у конкурсі, з дотриманням вимог законодавства щодо захисту інформації з обмеженим доступом.
36. У разі коли до участі в конкурсі не допущено жодного заявника, рішенням органу ліцензування конкурс визнається таким, що не відбувся, та протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем прийняття рішення про визнання конкурсу таким, що не відбувся, органом ліцензування приймається рішення про проведення конкурсу.
37. У разі коли на участь у конкурсі не подано жодної заяви, або за результатами його проведення не визначено жодного переможця, або кількість визначених переможців є меншою, ніж передбачена частиною третьою статті 4 Закону України “Про державні лотереї в Україні” кількість операторів державних лотерей, орган ліцензування приймає рішення про проведення конкурсу щодо визначення відсутньої (недостатньої) кількості переможців. Таке рішення приймається у разі письмового звернення суб’єкта господарювання, який має намір провадити діяльність з випуску та проведення лотерей, про проведення конкурсу. У такому разі орган ліцензування зобов’язаний прийняти рішення про проведення конкурсу протягом 10 робочих днів з дня отримання такого письмового звернення.
У разі припинення дії ліцензії (ліцензій) оператору (операторам) державних лотерей орган ліцензування приймає рішення про проведення конкурсу протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем набрання чинності рішенням органу ліцензування про припинення дії ліцензії на випуск та проведення лотерей оператору державних лотерей (про позбавлення статусу оператора державних лотерей), а у разі оскарження рішення органу ліцензування про припинення дії ліцензії на випуск та проведення лотерей до Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування при спеціально уповноваженому органі з питань ліцензування або до суду - з дня набрання чинності рішенням відповідного органу, крім випадку, коли рішення органу ліцензування про припинення дії ліцензії визнано неправомірним.
38. У разі неподання переможцем конкурсу заяви про отримання ліцензії на випуск та проведення лотерей, у строк, передбачений пунктом 4 Ліцензійних умов, орган ліцензування приймає рішення про завершення строку подачі заяви на отримання ліцензії за результатами конкурсу та повідомляє йому про прийняте рішення не пізніше наступного дня з дня прийняття такого рішення.
У такому разі орган ліцензування приймає рішення про визначення переможцем наступного у рейтингу учасника або у разі, коли відсутні учасники в рейтинговому списку, - про проведення конкурсу відповідно до пункту 37 цих Порядку та умов.
Додаток 1
до Порядку та умов
ЗАЯВА
про участь у конкурсі операторів державних лотерей
Додаток 2
до Порядку та умов
ВІДОМОСТІ
щодо відповідності заявника вимогам до оператора державних лотерей
Додаток 3
до Порядку та умов
ОПИС
документів, що додаються до заяви про участь у конкурсі операторів державних лотерей
Додаток 4
до Порядку та умов
АНКЕТА
оцінювання показників спроможності учасника конкурсу
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 19 листопада 2025 р. № 1508
КРИТЕРІЇ
оцінювання показників спроможності особи здійснювати діяльність з випуску та проведення лотерей
Найменування критеріїв оцінювання
Показники спроможності
Кількість балів
1. Наявність досвіду випуску та проведення державних лотерей
більше п’яти років
- 10
більше чотирьох років до п’яти років (включно)
- 7
від трьох років до чотирьох років (включно)
- 5
2. Наявність мережі пунктів розповсюдження державних лотерей
від 10 001 і більше пунктів
- 10
від 7 001 до 10 000 пунктів (включно)
- 7
від 5 000 до 7 000 пунктів (включно)
- 5
3. Наявність терміналів електронної системи прийняття ставок, що належать на праві власності
від 10 001 і більше терміналів
- 10
від 7 001 до 10 000 терміналів (включно)
- 7
від 5 000 до 7 000 терміналів (включно)
- 5
4. Наявність доменного імені доменної зони UA, з використанням якого (яких) планується проводити лотереї, та веб-сайту для розповсюдження державних лотерей
наявний
- 5
5. Наявність мобільного додатка для розповсюдження державних лотерей
наявний
- 5
6. Стаж роботи керівника учасника конкурсу на керівних посадах у банківському та/або фінансовому секторі, у лотерейній сфері, або у сфері організації та проведення азартних ігор
більше п’яти років
- 10
більше чотирьох років до п’яти років (включно)
- 7
від трьох років до чотирьох років (включно)
- 5
7. Стаж роботи посадової особи, відповідальної за здійснення технологічного процесу на керівних посадах
більше п’яти років
- 10
більше трьох років до п’яти років (включно)
- 7
від одного року до трьох років (включно)
- 5
8. Розмір сформованого статутного капіталу
більше 100 млн. гривень
- 10
більше 50 млн. гривень до 100 млн. гривень (включно)
- 7
від 30 млн. гривень до 50 млн. гривень (включно)
- 5
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 19 листопада 2025 р. № 1508
ЛІЦЕНЗІЙНІ УМОВИ
провадження господарської діяльності з випуску та проведення лотерей
Загальні питання
1. Ці Ліцензійні умови встановлюють вичерпний перелік вимог щодо провадження господарської діяльності з випуску та проведення лотерей і вичерпний перелік підтвердних документів, що додаються до заяви для отримання ліцензії на випуск та проведення лотерей (далі - ліцензія).
2. У цих Ліцензійних умовах терміни вживаються у такому значенні:
1) інший засіб, який дозволяє засвідчити участь у лотереї та/або розмір призу (виграшу), якщо він передбачений умовами проведення державної лотереї (далі - інший засіб), - документ за визначеною умовами проведення лотерей формою, в якому відображена інформація, що засвідчує участь в лотереї та/або розмір призу (виграшу) учасника лотереї, в електронній системі прийняття ставок, надісланий учаснику або роздрукований у паперовій формі з електронної системи прийняття ставок;
2) комбінована лотерея - лотерея, що поєднує в собі ознаки кількох видів лотерей;
3) посадові особи, відповідальні за здійснення технологічного процесу під час проведення державних лотерей, - посадові особи оператора державних лотерей, які здійснюють керівництво відділом, управлінням тощо (або особи, які виконують їх обов’язки у разі відсутності таких посадових осіб), до повноважень яких належить забезпечення належного функціонування електронної системи прийняття ставок;
4) тиражна лотерея - лотерея, проведення якої здійснюється потиражно (тиражами);
5) центральна електронна система - програмно-технічний комплекс у складі електронної системи прийняття ставок, призначений для отримання, обліку та акумулювання (накопичення) інформації щодо прийнятих ставок у державній лотереї, повернутих ставок у державній лотереї, визначення результату розіграшу лотереї або розміру призу (виграшу) учасника, виплачених (виданих) призів (виграшів) у державній лотереї, а також для здійснення інших операцій, пов’язаних з проведенням державних лотерей, визначених цими Ліцензійними умовами.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про державні лотереї в Україні”, “Про ліцензування видів господарської діяльності”, “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”, “Про медіа”, “Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор” та інших нормативно-правових актах.
Загальні вимоги щодо провадження господарської діяльності
3. Оператору державних лотерей дозволяється проводити виключно державні лотереї в необмежених кількості та видах.
4. Для отримання ліцензії суб’єкт господарювання - переможець конкурсу (здобувач ліцензії), визначений відповідно до Порядку та умов проведення конкурсу операторів державних лотерей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 19 листопада 2025 р. № 1508 “Деякі питання ліцензування господарської діяльності з випуску та проведення лотерей” (далі - Порядок та умови ), не пізніше ніж через 10 календарних днів з дня оприлюднення рішення про визначення переможця (переможців) конкурсу звертається до органу ліцензування із заявою про отримання ліцензії за формою згідно з додатком 1, що подається одним із способів, визначених у частині першій статті 10 Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності”.
5. Документи переможця конкурсу, які подавалися ним до заяви про участь у конкурсі відповідно до пункту 11 Порядку та умов, є документами, які додаються до заяви про отримання ліцензії.
6. Заява про отримання ліцензії, додані до неї документи та документи, які подавалися до заяви про участь у конкурсі відповідно до пункту 11 Порядку та умов, формуються в єдину ліцензійну справу.
7. У разі коли на момент подання заяви про отримання ліцензії відбулися зміни відомостей в документах або інформації, що подавалися для участі у конкурсі відповідно до пункту 11 Порядку та умов, суб’єкт господарювання - переможець конкурсу (здобувач ліцензії) подає до органу ліцензування оновлену інформацію та документи, оформлені згідно з вимогами та будь-яким із способів, що визначені статтею 10 Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності”.
8. Документи, подані здобувачем ліцензії для отримання ліцензії, оприлюднюються на офіційному веб-сайті органу ліцензування протягом трьох днів з дня прийняття рішення про видачу ліцензії з дотриманням вимог Закону України “Про доступ до публічної інформації”.
9. Плата за ліцензію вноситься ліцензіатом відповідно до Порядку внесення плати за ліцензію на випуск та проведення лотерей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 листопада 2025 р. № 1508 “Деякі питання ліцензування господарської діяльності з випуску та проведення лотерей”.
10. У разі прийняття оператором державних лотерей рішення про припинення ним провадження господарської діяльності з випуску та проведення державних лотерей такий оператор подає до органу ліцензування заяву про припинення дії ліцензії (позбавлення статусу оператора державних лотерей) за формою згідно з додатком 2.
11. Заява про припинення дії ліцензії (позбавлення статусу оператора державних лотерей) може бути подана до органу ліцензування не пізніше ніж за шість місяців до дати припинення проведення лотерей, але не пізніше ніж до 1 липня року, що передує року, з якого провадження діяльності оператора державних лотерей буде припинено.
12. Припинення провадження господарської діяльності з випуску та проведення лотерей не звільняє оператора державних лотерей від обов’язку щодо виплати призів (виграшів) за виграшними лотерейними білетами та/або іншими засобами, які реалізовані до дати припинення провадження такої господарської діяльності.
13. Суб’єкт господарювання, стосовно якого органом ліцензування прийнято рішення про припинення дії ліцензії (позбавлення його статусу оператора державних лотерей), зобов’язаний протягом шести місяців з дня позбавлення його статусу оператора державних лотерей завершити розрахунки під час проведення державних лотерей за зобов’язаннями, що виникли до моменту припинення дії ліцензії, щодо виплати призів (виграшів), повернення ставок за тиражами, які не відбулися внаслідок позбавлення статусу оператора державних лотерей, повернення попередньо внесених коштів для участі в лотереї.
14. Дія ліцензії може бути зупинена повністю відповідно до статті 16 Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності” у таких випадках:
за заявою оператора державних лотерей про зупинення дії ліцензії повністю на строк, що не перевищує шести місяців з дня набрання чинності рішенням про зупинення її дії. У такому разі оператор державних лотерей подає до органу ліцензування заяву про зупинення дії ліцензії за формою згідно з додатком 3 у порядку, передбаченому частиною першою статті 10 Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності”. Відновлення дії ліцензії у цьому випадку здійснюється органом ліцензування за заявою оператора державних лотерей за формою згідно з додатком 4;
за рішенням органу ліцензування, прийнятим у разі невиконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов. Відновлення дії ліцензії у цьому випадку здійснюється за рішенням органу ліцензування за заявою оператора державних лотерей за формою згідно з додатком 4 після усунення оператором державних лотерей підстав, що стали причиною для зупинення дії ліцензії, відповідно до частини сьомої статті 16 Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності”.
У разі зупинення дії ліцензії оператор державних лотерей протягом одного робочого дня з дня набрання чинності рішенням органу ліцензування про зупинення дії ліцензії розміщує на своєму офіційному веб-сайті інформацію про зупинення дії ліцензії та повідомляє про це розповсюджувачам державних лотерей, з якими укладені договори.
На період зупинення дії ліцензії оператору державних лотерей заборонено провадити діяльність з випуску та проведення державних лотерей, а розповсюдження державних лотерей оператора державних лотерей, якому зупинено дію ліцензії, не допускається.
Зупинення дії ліцензії не звільняє оператора державних лотерей від обов’язку виконати зобов’язання, що виникли до моменту зупинення дії ліцензії, у тому числі щодо виплати призів (виграшів), повернення ставок та проведення розрахунків з розповсюджувачами.
Організаційні вимоги
15. Оператор державних лотерей забезпечує провадження діяльності, спрямовану на проведення державних лотерей на всій території України (крім випадків, визначених Законом України “Про державні лотереї в Україні”).
16. Оператор державних лотерей провадить господарську діяльність з випуску та проведення лотерей виключно в межах місць провадження такої господарської діяльності та використовує виключно такі місця у провадженні господарської діяльності з випуску та проведення лотерей (об’єкт, приміщення, будівля тощо), крім випадків, передбачених Законом України “Про державні лотереї в Україні”.
17. Оператор державних лотерей забезпечує наявність постійно діючих відокремлених підрозділів та пунктів розповсюдження державних лотерей згідно з вимогами, визначеними абзацом першим частини другої статті 6 Закону України “Про державні лотереї в Україні”.
18. Оператор державних лотерей провадить господарську діяльність з випуску та проведення лотерей з використанням засобів провадження, зокрема електронної системи прийняття ставок та терміналів електронної системи прийняття ставок, у тому числі через Інтернет, мобільний додаток.
19. Оператор державних лотерей зобов’язаний оприлюднювати звітність в порядку та строки, визначені частиною десятою статті 6 Закону України “Про державні лотереї в Україні”.
20. Оператор державних лотерей забезпечує ведення та подання органу ліцензування статистичної та бухгалтерської звітності щодо проведення державних лотерей, а саме:
1) щокварталу протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу - фінансової (бухгалтерської) звітності (балансу і звіту про фінансові результати) та щороку не пізніше 30 квітня - фінансової (бухгалтерської) звітності разом з аудиторським звітом, що підтверджує її достовірність та повноту;
2) щомісяця до 15 числа місяця, що настає за звітним місяцем - інформації щодо проведення державної лотереї (щодо кожної державної лотереї, яка проводиться оператором державних лотерей) за формою згідно з додатком 5.
21. Оператор державних лотерей зобов’язаний подавати до органу ліцензування інформацію у письмовій формі про всі зміни даних, зазначених у заяві, документах (відомостях, інформації), які подавалися для участі у конкурсі та додавалися до заяви про отримання ліцензії. Така інформація подається протягом одного місяця з дня настання таких змін.
22. Оператори державних лотерей не можуть проводити державні лотереї спільно з іншими юридичними особами, крім тих, які мають право проводити лотереї (у тому числі в інших державах).
23. Оператор державних лотерей забезпечує наявність працюючих терміналів електронної системи прийняття ставок згідно з вимогами, визначеними абзацом другим частини другої статті 6 Закону України “Про державні лотереї в Україні”.
24. Електронна система прийняття ставок складається з центральної електронної системи та терміналів електронної системи прийняття ставок, пов’язаних між собою електронним або іншим зв’язком, яка забезпечує фіксацію та відображення в центральній електронній системі кожної операції з прийняття ставки у державну лотерею, кожної операції з повернення ставки у державну лотерею та кожної операції з виплати виграшу в державну лотерею в режимі реального часу.
25. Електронна система прийняття ставок є обов’язковою для використання під час проведення державних лотерей та призначена для фіксації та обліку ставок у державній лотереї, фіксації виплати призів та/або виплати призів, зберігання інформації про проведення лотереї, а також для здійснення інших операцій, пов’язаних з проведенням державної лотереї.
26. Термінали електронної системи прийняття ставок призначені для реєстрації здійснених розповсюджувачем державних лотерей операцій з прийняття ставок у державні лотереї, повернення ставок, проведення перевірки виграшності лотерейних білетів та/або інших засобів, виплати виграшів та передачі інформації про здійснені операції до центральної електронної системи.
27. Термінали електронної системи прийняття ставок повинні бути підключені до центральної електронної системи прийняття ставок. Оператор зобов’язаний вжити заходів для уникнення можливості їх підключення до різних (інших, кількох) електронних систем шляхом визначення вичерпного переліку ІР-адрес або URL-адрес центральної електронної системи прийняття ставок.
Кожен термінал електронної системи прийняття ставок повинен бути обладнаний унікальним двовимірним матричним кодом (QR-кодом, DataMatrix тощо), який будь-яка особа може сканувати за допомогою електронного пристрою, обладнаного спеціальною системою розпізнавання, та який забезпечує доступ до інформації про дату виробництва, модель, ідентифікатор програмного забезпечення (ID-номер), адресу розміщення та власника такого терміналу. Також повинна бути забезпечена можливість перевірки зазначеної інформації на офіційному веб-сайті оператора державних лотерей.
28. Забороняється зберігання в пунктах розповсюдження лотерей непрацюючих або резервних терміналів електронної системи прийняття ставок.
29. Центральна електронна система оператора державних лотерей містить, зокрема, інформацію щодо:
1) прийнятих ставок у державні лотереї, що проводяться оператором державних лотерей, та реалізованих лотерейних білетів та/або інших засобів - у розрізі кожної державної лотереї, кожної серії державної лотереї (за наявності), кожного тиражу державної лотереї (за наявності), періоду розповсюдження (день, тиждень, місяць, квартал, рік) з фіксацією в режимі реального часу кожної такої операції із зазначенням моменту її здійснення (секунда, хвилина, година, день, місяць, рік). Для миттєвих лотерей забезпечується фіксація номерів реалізованих білетів державної лотереї, виготовлених типографським способом, та лотерейних білетів та/або інших засобів. Для тиражних лотерей забезпечується фіксація номерів лотерейних білетів та/або інших засобів, номерів тиражів, до яких вони відносяться, а також ігрова (ігрові) комбінації, зазначені на таких лотерейних білетах та/або інших засобах. Для інших державних лотерей забезпечується фіксація інформації щодо номерів реалізованих лотерейних білетів та/або інших засобів, а також інформації щодо державних тиражних лотерей (якщо така лотерея містить в собі ознаки тиражної лотереї);
2) повернутих ставок у державні лотереї, що проводяться оператором державних лотерей, - у розрізі кожної державної лотереї, кожної серії державної лотереї (за наявності), кожного тиражу державної лотереї (за наявності), періоду розповсюдження (день, тиждень, місяць, квартал, рік) з фіксацією в режимі реального часу кожної такої операції із зазначенням моменту її здійснення (секунда, хвилина, година, день, місяць, рік). Під час повернення ставок у лотереї фіксується номер лотерейного білета та/або іншого засобу, щодо якого повернуто ставку;
3) виплати виграшів у державні лотереї, що проводяться оператором державних лотерей, - у розрізі кожної державної лотереї, кожної серії державної лотереї (за наявності), кожного тиражу державної лотереї (за наявності), кожного виграшного лотерейного білета та/або іншого засобу з фіксацією в режимі реального часу кожної такої операції із зазначенням моменту її здійснення (секунда, хвилина, година, день, місяць, рік). Для миттєвих лотерей фіксуються назва лотереї, номер серії лотереї (за наявності), номери виграшних лотерейних білетів та/або інших засобів та сума виплачених виграшів, у тому числі сума утриманих податків та зборів. Для тиражних лотерей фіксуються назва державної лотереї, номери виграшних лотерейних білетів та/або інших засобів, номери тиражів, до яких вони відносяться, а також сума виплаченого виграшу, в тому числі сума утриманих податків та зборів. Під час виплати виграшу в лотерею на підставі протоколів тиражних комісій фіксуються назва лотереї, номер тиражу лотереї, підстава для виплати та сума виплачених виграшів, у тому числі утриманих податків та зборів. Для інших лотерей фіксуються назва лотереї, номер виграшних білетів державних лотерей та сума виплачених виграшів, у тому числі утриманих податків та зборів;
4) інших операцій, пов’язаних з проведенням державних лотерей, а саме: випущених (надрукованих, створених, згенерованих) та допущених до розповсюдження лотерейних білетів та/або інших засобів, нереалізованих, втрачених чи знищених з будь-якої причини лотерейних білетів та/або інших засобів - у розрізі кожної державної лотереї, кожної серії державної лотереї (за наявності), кожного тиражу державної лотереї (за наявності), періоду розповсюдження (день, тиждень, місяць, квартал, рік).
Усі операції з прийняття ставки, повернення ставки, виплати виграшу в державну лотерею фіксуються в центральній електронній системі в режимі реального часу із зазначенням часу (секунда, хвилина, година, день, місяць, рік) її вчинення та зберігаються (у тому числі в архівованому вигляді) протягом строку дії ліцензії оператора державних лотерей та не менше строків давності, встановлених Податковим кодексом України.
Час (секунда, хвилина, година, день, місяць, рік) фіксації в центральній електронній системі операції з прийняття ставки - розповсюдження (реалізації) лотерейних білетів та/або інших засобів позначається на такому лотерейному білеті та/або іншому засобі. Зазначене правило не поширюється на лотерейні білети, виготовлені типографським способом.
30. У разі ввезення лотерейних білетів, їх бланків на митну територію України або виготовлення лотерейних білетів в Україні типографським способом оператор державних лотерей включає до центральної електронної системи інформацію щодо назви державної лотереї, лотерейні білети (їх бланки) якої ввезені на митну територію України чи виготовлені типографським способом, серії (за наявності) та номерів таких лотерейних білетів (їх бланків).
31. Під час розповсюдження та проведення розіграшів державних лотерей оператор державних лотерей повинен дотримуватися вимог частини першої статті 7-1 Закону України “Про державні лотереї в Україні”.
32. Забороняється використовувати для розповсюдження державних лотерей термінали електронної системи прийняття ставок, які:
містять в собі прилади та/або програми, які самостійно визначають результат розіграшу лотереї або розмір виграшу учасника, відтворюють (транслюють) процес розіграшу, а також з’єднані з такими пристроями та/або програмами (крім з’єднання з центральною електронною системою державної лотереї);
мають прилади та/або програми, які дають можливість з’єднання з іншими (кількома) електронними системами, центральними електронними системами чи іншими серверами, крім центральної електронної системи;
мають ознаки, у тому числі візуальні, азартних ігор у казино (циліндричних ігор (рулетка), ігор в кості, або відтворюють в будь-якій формі процес прокручування барабанів, який зовнішньо імітує процес розіграшу на гральному автоматі).
33. Кожна одиниця лотерейного обладнання повинна бути маркована, зокрема шляхом використання унікального двовимірного матричного коду відповідно до пункту 27 цих Ліцензійних умов, і містити виробничий номер, рік виробництва, дані про модифікацію та ремонт (за наявності), назву виробника.
34. Оператор державних лотерей повинен мати документи, що підтверджують його право власності чи право користування лотерейним обладнанням чи програмним забезпеченням, походження та відповідність лотерейного обладнання встановленим статтею 7-1 Закону України “Про державні лотереї в Україні” вимогам.
35. Забороняється підключення до лотерейного обладнання елементів (обладнання), використання яких не передбачено документацією з експлуатації.
Елементи доступу до електронного системного блоку лотерейного обладнання повинні бути опломбовані печаткою оператора державних лотерей.
36. Оператор державних лотерей зобов’язаний забезпечити можливість органу ліцензування здійснювати контроль в режимі реального часу шляхом отримання з електронної системи прийняття ставок оператора державних лотерей інформації щодо обсягу прийнятих ставок у державні лотереї, обсягу повернутих ставок у державні лотереї та обсягу виплачених виграшів у державні лотереї (в розрізі державних лотерей, пунктів розповсюдження, років, кварталів, місяців та днів) з можливістю формувати протоколи контролю.
37. Оператор державних лотерей зобов’язаний забезпечити можливість проведення органом ліцензування перевірки інформації щодо кожного лотерейного білета та/або іншого засобу, кожного термінала електронної системи прийняття ставок.
Для проведення перевірки дійсності кожного лотерейного білета та/або іншого засобу на кожному лотерейному білеті та/або іншому засобі відповідно до встановлених органом ліцензування вимог оператором державних лотерей під час виготовлення зазначається унікальний двовимірний матричний код (QR-код, DataMatrix тощо).
Під час сканування унікального двовимірного матричного коду (QR-код, DataMatrix тощо) на лотерейному білеті та/або іншому засобі електронний пристрій, обладнаний спеціальною системою розпізнавання, переходить на веб-сторінку веб-сайту органу ліцензування, де відображається інформація про номер лотерейного білета та/або іншого засобу, серію державної лотереї, до якої відноситься такий лотерейний білет та/або інший засіб (у разі, коли серії лотереї передбачені умовами проведення державної лотереї), номер тиражу лотереї, в якому лотерейний білет та/або інший засіб братиме участь (для тиражних лотерей), а також інформація, що підтверджує або спростовує дійсність лотерейного білета та/або іншого засобу, місце, дату та час його продажу.
38. Оператор державних лотерей зобов’язаний забезпечити можливість доступу органу ліцензування щонайменше до такої інформації: кількість та серійні номери підключених терміналів електронної системи прийняття ставок, повна назва державної лотереї відповідно до умов її проведення; дата та час здійснення контролю; інформація про кожну операцію з прийняття ставки, повернення ставки, виплату виграшу із зазначенням дати, часу, номера лотерейного білета та/або іншого засобу, розміру ставки, номера і адреси термінала електронної системи прийняття ставок, через який здійснена операція; можливість перевірити за номером лотерейного білета та/або іншого засобу дату і час продажу, розмір ставки, ігрову комбінацію (за наявності), серійний номер і адресу термінала електронної системи прийняття ставок, через який його було продано.
Додатково щодо кожної тиражної лотереї оператор державних лотерей зобов’язаний забезпечити можливість доступу органу ліцензування щонайменше до такої інформації: номер тиражу; заплановані дата та час припинення прийняття ставок у державній лотереї на тираж; фактичні дата та час припинення прийняття ставок на тираж; заплановані дата та час початку проведення розіграшу тиражу; фактичні дата та час початку та закінчення проведення розіграшу тиражу; загальна сума прийнятих ставок у лотереї на тираж (гривень); відрахування до призового фонду відповідно до умов проведення лотереї (відсоток); розмір сформованого призового фонду тиражу (гривень); сума податків і зборів, яка підлягає перерахуванню до державного бюджету (гривень); відсотковий розподіл призового фонду лотереї за категоріями (відповідно до умов проведення державної лотереї); сформований призовий фонд на тираж за категоріями (гривень) та резервний призовий фонд (у разі його формування); кількість виграшних варіантів за категоріями; сума призу на один виграшний варіант за категоріями (гривень), кількість та сума незапитаних призів (виграшів) та сума залишкового фонду кожного тиражу лотереї.
Додатково щодо кожної нетиражної лотереї (миттєвої, іншої) оператор державних лотерей зобов’язаний забезпечити можливість доступу органу ліцензування щонайменше до такої інформації: заплановані дата та час припинення прийняття ставок у лотереї (завершення проведення лотереї), який не може бути довшим, ніж останній день строку чинності ліцензії оператора державних лотерей; фактична дата та час припинення прийняття ставок у лотереї (заповнюється протягом трьох днів з дня припинення проведення лотереї); загальна сума прийнятих ставок у лотереї (гривень); кількість проданих лотерейних білетів та/або інших засобів; кількість виграшних лотерейних білетів та/або інших засобів та загальна сума виплачених виграшів (призів) за ними; сума податків і зборів, яка підлягає перерахуванню до державного бюджету (гривень); кількість та сума незапитаних призів (виграшів) та сума залишкового фонду лотереї.
39. Оператор державних лотерей надає органу ліцензування доступ до інформації з електронної системи прийняття ставок у режимі реального часу відповідно до регламенту отримання інформації з електронної системи прийняття ставок, затвердженого органом ліцензування.
40. Оператор державних лотерей забезпечує захист електронної системи прийняття ставок від несанкціонованого доступу до неї шляхом запровадження системи управління інформаційною безпекою.
41. У разі коли оператор державних лотерей вважає, що посадові особи органу ліцензування під час проведення заходу державного нагляду (контролю) (планової або позапланової перевірки) допустили порушення вимог Законів України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, “Про ліцензування видів господарської діяльності”, “Про державні лотереї в Україні” та цих Ліцензійних умов, він може подати на ім’я керівника органу ліцензування скаргу щодо повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки.
Зазначена скарга подається оператором державних лотерей у письмовій формі протягом трьох робочих днів з останнього дня проведення перевірки. Скарга повинна бути мотивована та містити опис дій чи бездіяльності посадової особи органу ліцензування, які, на думку оператора державних лотерей, спричинили порушення вимог Законів України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, “Про ліцензування видів господарської діяльності”, “Про державні лотереї в Україні” та цих Ліцензійних умов.
Технологічні вимоги
42. Оператор державних лотерей забезпечує доступність місць провадження господарської діяльності з випуску та проведення лотерей (об’єкт, приміщення, будівля тощо), у межах яких суб’єкт господарювання провадить господарську діяльність та які належать йому на праві власності або на праві користування, для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.
43. Під час проведення державної лотереї оператор державних лотерей формує призовий (виграшний) фонд і відображає його в обліку як забезпечення майбутніх витрат і платежів (далі - резерв виплат).
Залишок резерву виплат на дату складення фінансової звітності повинен бути не меншим за величину, обчислену таким чином:
обсяг ставок, що прийняті від кожної проведеної лотереї за звітний період, множиться на відсоток (норматив відрахувань), передбачений умовами проведення державної лотереї для відрахувань до призового (виграшного) фонду від отриманих доходів;
одержані добутки додаються;
залишок резерву виплат на початок звітного періоду збільшується на суму одержаних добутків і зменшується на суму виплачених (виданих) учасникам протягом звітного періоду виграшів у державні лотереї. Залишок резерву виплат щороку 31 грудня також зменшується на суму залишкового фонду державної лотереї, яка відповідно до підпункту “е” підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України віднесена оператором до безнадійної заборгованості.
44. Оператор державних лотерей забезпечує перевищення фактичного запасу платоспроможності над нормативним.
Фактичний запас платоспроможності (ФП) оператора державних лотерей розраховується шляхом вирахування із загальної суми активів оператора сум нематеріальних активів, незавершених капітальних інвестицій, довгострокових кредитів банків і короткострокових кредитів банків:
ФП = р. 1300 (баланс) активу балансу - р. 1000 (нематеріальні активи) активу балансу - р. 1005 (незавершені капітальні інвестиції) активу балансу - р. 1510 (довгострокові кредити банків) пасиву балансу - р. 1600 (короткострокові кредити банків) пасиву балансу.
Нормативний запас платоспроможності (НП) оператора державних лотерей приймається рівним залишку резерву виплат, розрахованому в порядку, установленому пунктом 43 цих Ліцензійних умов.
45. Оператор державних лотерей забезпечує дотримання значення коефіцієнта поточної ліквідності (покриття).
Коефіцієнт поточної ліквідності (КПЛ) розраховується як відношення оборотних активів до поточних зобов’язань:
КПЛ = р. 1195 активу балансу (усього за розділом II. Оборотні активи)/р. 1695 пасиву балансу (усього за розділом III. Поточні зобов’язання і забезпечення).
Значення коефіцієнта поточної ліквідності повинне бути не меншим 1,1.
Значення коефіцієнта поточної ліквідності суб’єкта господарювання - заявника визначається за річний звітний період, що передував року, в якому такий суб’єкт господарювання - заявник звернувся до органу ліцензування із заявою про отримання ліцензії.
46. Оператор державних лотерей забезпечує дотримання коефіцієнта фінансової стійкості.
Коефіцієнт фінансової стійкості (КФС) розраховується як відношення власного капіталу до суми за довгостроковими і поточними зобов’язаннями:
КФС = р. 1495 пасиву балансу (усього за розділом I. Власний капітал)/ (р. 1595 пасиву балансу (усього за розділом II. Довгострокові зобов’язання і забезпечення) + р. 1695 пасиву балансу (усього за розділом III. Поточні зобов'язання і забезпечення).
Значення коефіцієнта фінансової стійкості повинне бути більшим 1.
Значення коефіцієнта фінансової стійкості суб’єкта господарювання - заявника визначається за річний звітний період, що передував року, в якому такий суб’єкт господарювання - заявник звернувся до органу ліцензування із заявою про отримання ліцензії.
Кадрові вимоги
47. Керівник оператора державних лотерей, особи, які виконують обов’язки керівника оператора державних лотерей у разі його відсутності, повинен мати вищу освіту, стаж роботи на керівних посадах у банківському та/або фінансовому секторі, в лотерейній сфері або у сфері організації та проведення азартних ігор не менше ніж три роки.
48. Посадові особи, відповідальні за здійснення технологічного процесу під час проведення державних лотерей, повинні мати вищу освіту, стаж роботи на керівних посадах не менше ніж один рік.
49. Керівник оператора державних лотерей, його заступник (заступники), особи, які виконують обов’язки керівника оператора державних лотерей у разі його відсутності, посадові особи, відповідальні за здійснення технологічного процесу під час проведення державних лотерей, головний бухгалтер, власники істотної участі та кінцеві бенефіціарні власники повинні мати бездоганну ділову репутацію.
Спеціальні вимоги
50. Оператор державних лотерей повинен відповідати вимогам, встановленим частиною п’ятою статті 6 Закону України “Про державні лотереї в Україні”, протягом усього строку дії ліцензії.
51. Оператор державних лотерей зобов’язаний застрахувати ризик невиплати учасникам призів на випадок настання його неплатоспроможності та/або визнання його банкрутом на суму призового (виграшного) фонду, виплаченого оператором державних лотерей протягом попереднього календарного року, за класом страхування 13, визначеним статтею 4 Закону України “Про страхування”, на строк дії ліцензії.
52. Оператор державних лотерей використовує для випуску та проведення державних лотерей бренд з урахуванням обмежень частини одинадцятої статті 6 Закону України “Про державні лотереї в Україні”.
53. Оператор державних лотерей повинен відповідати вимогам, встановленим частиною першою статті 6 Закону України “Про державні лотереї в Україні”.
54. Оператору державних лотерей забороняється розміщувати та поширювати у будь-який спосіб інформацію та/або рекламу фінансових установ та/або їх діяльності, у тому числі інформацію та/або рекламу послуг, що надаються фінансовими установами.
Вимоги до випуску, проведення та припинення державних лотерей
55. Державні лотереї проводяться оператором державних лотерей на території України відповідно до умов їх проведення. Умови проведення державної лотереї, а також всі зміни до них підлягають опублікуванню на веб-сайті оператора державних лотерей з відміткою дати і часу їх оприлюднення за умови, що оприлюднений файл підписаний керівником оператора державних лотерей (уповноваженою ним особою) шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису відповідно до Закону України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”. Умови проведення державної лотереї та зміни до них можуть бути додатково опубліковані в друкованих медіа.
56. Лотерея набуває статусу державної відповідно до абзацу першого частини третьої статті 5 Закону України “Про державні лотереї в Україні” з моменту опублікування затверджених оператором державних лотерей умов її проведення на веб-сайті оператора державних лотерей.
За поданням оператора державних лотерей, яке подається протягом 15 календарних днів з дня опублікування умов проведення державної лотереї на веб-сайті оператора державних лотерей державна лотерея підлягає внесенню органом ліцензування до Єдиного реєстру державних лотерей, запроваджених в Україні.
57. Внесення лотереї органом ліцензування до Єдиного реєстру державних лотерей, запроваджених в Україні, здійснюється протягом 10 календарних днів з дати одержання подання оператора державних лотерей. До подання оператора державних лотерей про внесення відомостей про державну лотерею до Єдиного реєстру державних лотерей, запроваджених в Україні, додаються підписані керівником оператора державних лотерей (уповноваженою ним особою) умови проведення відповідної державної лотереї, а також інформація щодо їх опублікування із зазначенням дати та місця такого опублікування. Інформація підлягає внесенню за умови подання оператором державних лотерей всіх документів та інформації.
58. Оператор державних лотерей протягом 15 календарних днів з дня опублікування змін до умов проведення державної лотереї надсилає органу ліцензування такі зміни, а також інформацію щодо їх опублікування із зазначенням дати та місця опублікування.
59. Умови проведення державної лотереї містять інформацію щодо:
1) назви державної лотереї;
2) дати початку та дати завершення (припинення) проведення державної лотереї, якщо лотерея запроваджується на визначений термін. У разі коли лотерея запроваджується оператором державних лотерей на невизначений термін, кінцевою датою її проведення є останній день строку дії ліцензії на випуск та проведення лотерей оператора державних лотерей;
3) найменування оператора державних лотерей, його місцезнаходження та ідентифікаційного коду, бренда оператора державних лотерей, що використовується для випуску та проведення державних лотерей;
4) території розповсюдження державної лотереї та способів її розповсюдження;
5) правил гри, порядку проведення державної лотереї, розіграшу та визначення виграшної ігрової комбінації лотереї, дати початку та дати закінчення прийняття ставок у державну лотерею, строків для повернення ставок, опис процесу розіграшу (відтворення розіграшу, візуалізації розіграшу) державної лотереї (тиражу або лотерейного білета чи іншого засобу ), в тому числі з використанням програмних засобів;
6) кількості лотерейних білетів та/або інших засобів, якщо принцип проведення державної лотереї дає можливість визначення їх кількості до початку проведення державної лотереї;
7) призів (виграшів) (коштів, майна, майнових чи немайнових прав), які підлягають виплаті (видачі) учаснику в разі його виграшу, загальної суми коштів, що спрямовується на виплату (видачу) призів (виграшів) (для державних лотерей, принципи проведення яких дають можливість визначити такі суми до початку проведення лотереї), та нормативу (відсотка) відрахувань для формування призового (виграшного) фонду державної лотереї;
8) розміру ставки (вартості лотерейного білета та/або іншого засобу) та положення про те, що учасником державної лотереї може бути особа, яка досягла 18 років. Допускається зазначення в умовах проведення державної лотереї мінімального та максимального розміру ставки у державну лотерею;
9) розподілу призового (виграшного) фонду за відсотком, кількістю та сумами призів (виграшів) (у разі, коли принципи проведення лотерей дають можливість визначити такий розподіл до початку проведення державної лотереї), порядку формування і розіграшу джек-поту (у разі, коли умови проведення державних лотерей передбачають формування джек-поту), порядку формування та використання резервного фонду (у разі, коли умови проведення державних лотерей передбачають формування резервного фонду), порядку відшкодування власних коштів, спрямованих на формування призового (виграшного) фонду державної лотереї (у разі залучення таких коштів);
10) порядку визначення переможців державної лотереї, строку пред’явлення учасником державної лотереї до оплати виграшних лотерейних білетів та/або інших засобів, порядку перевірки права учасника державної лотереї на отримання призу (виграшу) та порядку виплати (видачі) призів (виграшів), у тому числі строку виплати (видачі) призів (виграшів);
11) вимог до документів, що надаються переможцем з метою його належної перевірки з метою нарахування (виплати) призу (виграшу), отримання переможцем довідки про суму призу (виграшу), суму (суми) утриманих податків і зборів;
12) прийняття ставок державної лотереї виключно на добровільних засадах;
13) прав і обов’язків учасників та оператора державних лотерей;
14) вимог до лотерейних білетів та/або інших засобів, їх форми;
15) особливостей тиражних лотерей, а саме: періодичності (строків) проведення тиражів, правил та місця проведення розіграшів тиражів;
16) порядку розгляду претензій учасників;
17) наявності чи відсутності права учасника лотереї на розірвання укладеного з оператором державних лотерей договору про участь у лотереї до початку розіграшу лотереї, порядку та строків повернення ставки;
18) виключного переліку підстав для відмови у виплаті призів (виграшів);
19) вимог до розрахунків між учасниками та розповсюджувачами державних лотерей;
20) порядку і строків повернення ставок учасників лотереї у разі, коли розіграш не відбувся;
21) іншої інформації, визначеної оператором державних лотерей.
60. Умови проведення державної лотереї складаються державною мовою. Терміни та їх визначення, що використовуються в умовах проведення державної лотереї, повинні відповідати Закону України “Про державні лотереї в Україні”.
Умови проведення державної лотереї не можуть містити положення, за якими витрати на її організацію, а також виплати призового (виграшного) фонду здійснюються за рахунок державного та місцевих бюджетів, цільових державних фондів або кошторисів на утримання органів державного управління чи заснованих ними установ, організацій і підприємств.
Умови проведення державної лотереї повинні містити інформацію щодо заборони проведення державних лотерей, які мають ознаки, у тому числі візуальні, азартних ігор у казино (циліндричних ігор (рулетка), ігор в кості або відтворюють в будь-якій формі процес прокручування барабанів, який зовнішньо імітує процес розіграшу на гральному автоматі.
61. Не допускається дублювання оператором державних лотерей назв діючих державних лотерей, що може призвести до ототожнення таких лотерей учасниками.
62. Під час випуску нової державної лотереї оператор державних лотерей не може використовувати у назві такої державної лотереї бренд або найменування організатора азартних ігор, суб’єкта господарювання, якому припинено дію ліцензії, чи позначення, схожого з ними настільки, що це може призвести до змішування з відповідною грою чи діяльністю.
63. Під час проведення державних лотерей, зокрема під час проведення розіграшів, не допускається проведення державних лотерей, які мають ознаки, у тому числі візуальні, азартних ігор у казино (циліндричних ігор (рулетка), ігор в кості або відтворюють в будь-якій формі процес прокручування барабанів, який зовнішньо імітує процес розіграшу на гральному автоматі, зокрема використання гральних столів, гральних столів з кільцем рулетки, рулетки, гральних карт, гральних костей, а також не допускається їх візуальне відтворення.
64. Державні лотереї запроваджуються на невизначений строк та без обмеження максимальної кількості тиражів. Строк проведення державної лотереї може бути обмеженим оператором державних лотерей та не може перевищувати строку дії ліцензії такого оператора. Якщо строк проведення державної лотереї не визначений оператором державних лотерей, кінцевою датою її проведення є останній день строку дії ліцензії.
65. Оператор державних лотерей під час проведення державних лотерей тото оприлюднює програму кожного тиражу цієї лотереї, яка включає перелік спортивних подій, які повинні відбутися в майбутньому, та перелік результатів таких спортивних подій, що можуть бути включені до ігрової комбінації конкретного тиражу.
Оператору державних лотерей забороняється приймати ставки на тираж, в якому хоча б одна спортивна подія вже відбулася або хоча б один результат спортивної події на момент реєстрації (внесення) учасником ставки на тираж вже відбувається або відбувся (настав).
66. На всіх лотерейних білетах та/або інших засобах зазначається така інформація:
1) назва державної лотереї;
2) вартість лотерейного білета та/або іншого засобу чи розмір ставки в державну лотерею;
3) номер лотерейного білета та/або іншого засобу;
4) ігрова комбінація або інформація про виграшність;
5) дата та час (година, хвилина, секунда) реєстрації в електронній системі прийняття ставок операції щодо реалізації конкретного лотерейного білета (крім лотерейних білетів, виготовлених типографським способом) та/або іншого засобу;
6) серія державної лотереї, до якої відноситься такий лотерейний білет та/або інший засіб (у разі, коли серії лотереї передбачені умовами проведення державної лотереї);
7) короткий опис умов виграшності лотерейного білета (для лотерейних білетів, виготовлених типографським способом);
8) номер тиражу лотереї, в якому лотерейний білет та/або інший засіб братиме участь (для тиражних лотерей);
9) інша інформація, що визначена оператором державних лотерей в умовах проведення державної лотереї;
10) унікальний двовимірний матричний код (QR-код, DataMatrix тощо), який будь-яка особа може сканувати за допомогою електронного пристрою, обладнаного спеціальною системою розпізнавання, та який забезпечує доступ до інформації, визначеної цими Ліцензійними умовами.
67. Не допускається розповсюдження типографських лотерейних білетів та/або інших засобів, цілісність яких порушена, або лотерейних білетів державних миттєвих лотерей, які мають пошкоджений захисний шар, що нанесений на такому лотерейному білеті.
68. Лотерейні білети та/або інші засоби повинні бути захищені від підробки засобами захисту, що обрані оператором державних лотерей.
69. Номери лотерейних білетів та/або інших засобів можуть бути індивідуальними в межах серії державної лотереї, тиражу державної лотереї (для тиражних лотерей) чи державної лотереї в цілому.
70. Нереалізовані лотерейні білети, виготовлені типографським способом, підлягають обов’язковому знищенню протягом шести місяців, а нереалізовані лотерейні білети та/або інші засоби - протягом трьох місяців з дня:
1) дострокового припинення проведення державної лотереї (серії державної лотереї);
2) закінчення строку проведення державної лотереї, визначеного в умовах проведення цієї лотереї, за умови, що такий строк не продовжено оператором державних лотерей;
3) припинення дії ліцензії;
4) припинення діяльності оператора державних лотерей як суб’єкта господарювання за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб’єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду;
5) технічного пошкодження лотерейних білетів та/або інших засобів чи виявлення бракованих лотерейних білетів та/або інших засобів державної лотереї;
6) припинення прийняття ставок на конкретний тираж або серію державної лотереї;
7) неможливості їх подальшої реалізації (розповсюдження).
71. Для знищення нереалізованих лотерейних білетів та/або інших засобів утворюється комісія, кількісний та персональний склад якої затверджується наказом оператора державних лотерей. Кількісний склад комісії не може бути меншим ніж три особи.
Перед знищенням нереалізованих лотерейних білетів та/або інших засобів комісією складається їх опис, в якому зазначаються номери, серії та загальна кількість білетів державної лотереї, підстави для знищення. Опис є невід’ємною частиною акта про знищення нереалізованих лотерейних білетів та/або інших засобів.
72. Знищення лотерейних білетів, виготовлених типографським способом, здійснюється у присутності всіх членів комісії шляхом розрізання або передачі для знищення спеціалізованою юридичною особою. Знищення лотерейних білетів та/або інших засобів передбачає також видалення інформації про них з центральної електронної системи.
Про знищення нереалізованих лотерейних білетів та/або інших засобів складається акт, який підписується головою та членами комісії.
73. Викрадені лотерейні білети, а також лотерейні білети втрачені чи знищені з будь-якої причини, незалежної від оператора державних лотерей, підлягають списанню протягом шести місяців з дня настання такої події, про що складається акт, що підписується головою та членами комісії, до якого додається опис лотерейних білетів, який є невід’ємною частиною акта про списання лотерейних білетів, а інформація про них підлягає видаленню з центральної електронної системи.
В описі зазначаються номери, серії та загальна кількість лотерейних білетів. Забороняється виплачувати призи (виграші) за лотерейними білетами, які списані.
74. Кількісний та персональний склад комісії щодо списання викрадених, втрачених чи знищених лотерейних білетів затверджується наказом оператора державних лотерей.
75. Електронна система прийняття ставок є обов’язковою для використання під час проведення, у тому числі розповсюдження, будь-яких державних лотерей. Розповсюдження державних лотерей не може здійснюватися без використання терміналів електронної системи прийняття ставок (крім розповсюдження державних лотерей оператором державних лотерей через власний веб-сайт та мобільний додаток).
76. Кожна операція з прийняття ставки у державну лотерею, кожна операція з повернення ставки у державну лотерею та кожна операція з виплати виграшу в державну лотерею фіксуються в режимі реального часу в електронній системі прийняття ставок оператора державних лотерей у момент її здійснення.
77. Прийняття ставок та виплата виграшів у державних лотереях без їх реєстрації в електронній системі прийняття ставок забороняється.
78. Розповсюдження державних лотерей здійснюється в Інтернеті через один веб-сайт та/або один мобільний додаток оператора державних лотерей для кожної операційної системи та/або програмної платформи, доступний для завантаження через веб-сайт оператора державних лотерей, а також через мережу пунктів розповсюдження державних лотерей (власну чи залучену на підставі договорів).
79. Розповсюдження державних лотерей в Інтернеті через веб-сайт та/або мобільний додаток оператора державних лотерей може здійснюватися виключно оператором державних лотерей.
80. У пунктах розповсюдження державних лотерей, а також на веб-сайті та в мобільному додатку оператора державних лотерей, за допомогою яких здійснюється розповсюдження державних лотерей, розміщується інформаційне повідомлення про заборону участі в державних лотереях фізичних осіб, які не досягли 18 років. Таке повідомлення у пунктах розповсюдження розміщується у видному та доступному для громадян місці або безпосередньо на лотерейних білетах та/або інших засобах.
81. Допускається розміщення повідомлення про заборону участі в державній лотереї фізичних осіб, які не досягли 18 років, у вигляді графічного знака, який однозначно вказує на мінімальний вік фізичної особи, у разі досягнення якого можлива участь у державних лотереях.
82. Забороняється прийняття ставок у лотерею від осіб, які не досягли 18-річного віку. Розповсюджувач має право до прийняття ставки вимагати від особи пред’явлення документа, що підтверджує її вік, у разі виникнення сумнівів щодо досягнення особою 18-річного віку. У разі відмови особи надати такий документ прийняття ставки від такої особи забороняється. Також забороняється виплата (видача) призу (виграшу) особам, які не досягли 18-річного віку.
83. За прийняття ставок у лотерею від осіб, які не досягли 18-річного віку, особа, яка прийняла ставку, несе адміністративну відповідальність.
84. Оператор державних лотерей зобов’язаний розміщувати на веб-сайті інформацію про всі пункти розповсюдження лотерей із зазначенням найменування пункту розповсюдження та його місцезнаходження.
85. Оператор державних лотерей зобов’язаний забезпечити можливість будь-якій особі перевірити за номером лотерейного білета та/або іншого засобу його дійсність, а саме інформацію про серію державної лотереї, до якої відноситься такий лотерейний білет та/або інший засіб (у разі, коли серії лотереї передбачені умовами проведення державної лотереї), номер тиражу лотереї, в якому лотерейний білет та/або інший засіб братиме участь (для тиражних лотерей), а також інформацію, що підтверджує або спростовує дійсність лотерейного білета та/або іншого засобу, місце, дату та час його продажу.
86. Розповсюдження державних лотерей через Інтернет допускається тільки на одному веб-сайті оператора державних лотерей, який зареєстрований в доменній зоні UA, зазначеним таким оператором у поданих до органу ліцензування документах, а також через один мобільний додаток оператора державних лотерей для кожної операційної системи та/або програмної платформи, доступний для завантаження через веб-сайт оператора державних лотерей.
87. Оператор державних лотерей забезпечує розміщення на своєму веб-сайті та у мобільному додатку оператора державних лотерей такої інформації державною мовою:
1) повне найменування оператора державних лотерей;
2) місцезнаходження та ідентифікаційний код оператора державних лотерей;
3) порядок дій учасника у разі збоїв у роботі електронної системи прийняття ставок;
4) умови проведення державних лотерей (зміни до них);
5) порядок і строки виплати призів (виграшів);
6) номер телефону “гарячої лінії”, адреса електронної пошти.
88. Розповсюджувачем державних лотерей може бути юридична особа або фізична особа (у тому числі фізична особа - підприємець), якій на дату укладення договору виповнилося 18 років, яка за дорученням оператора державних лотерей здійснює у сукупності або окремо прийняття ставок безпосередньо в учасників, виплату призів (виграшів), а також інші операції, пов’язані з розповсюдженням державних лотерей.
89. Розповсюджувач лотерей може бути працівником оператора державних лотерей.
90. З розповсюджувачами державної лотереї - юридичними чи фізичними особами (у тому числі фізичними особами - підприємцями) оператор державних лотерей укладає письмові договори про розповсюдження державних лотерей.
91. Оператор державних лотерей видає розповсюджувачам державних лотерей посвідчення розповсюджувача, форма якого визначається органом ліцензування.
92. Оператор державних лотерей може видавати посвідчення розповсюджувача в електронній формі шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Закону України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”.
93. Розповсюдження державних лотерей не повинно здійснюватися з порушенням громадського порядку та становити небезпеку для життя чи здоров’я громадян.
94. Розповсюджувачі забезпечують вільний доступ громадян до придбання лотерейних білетів та/або інших засобів і отримання призів (виграшів) та роз’яснюють правила участі в державній лотереї.
95. Розповсюдження лотерейних білетів та/або інших засобів здійснюється з дотриманням принципу добровільності та принципу попередньої оплати ставки. Оператору державних лотерей та розповсюджувачам державних лотерей забороняється обумовлювати продаж товарів, виконання робіт, надання послуг, набуття майнових прав та благ обов’язковим придбанням лотерейних білетів та/або інших засобів або здійсненням ставки в інший спосіб. Забороняється продаж лотерейних білетів у кредит та прийняття ставок на умовах наступної оплати.
96. Розповсюджувачі не можуть змінювати встановлений оператором державних лотерей розмір ставки у лотереї та/або ціну лотерейного білета та/або іншого засобу.
97. Розрахунки між учасниками та розповсюджувачами державних лотерей щодо прийняття ставок від учасників, повернення ставок, видачі (виплати) призів (виграшів) у державній лотереї здійснюються в порядку та строки, визначені згідно з умовами проведення кожної державної лотереї.
98. Учасник державної лотереї має право розірвати укладений з оператором державних лотерей договір про участь у державній лотереї до початку розіграшу такої лотереї, якщо таке право учасника державної лотереї передбачено умовами проведення державної лотереї.
99. Прийняття ставок у державній лотереї здійснюється виключно в національній валюті з урахуванням вимог статті 11 Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”.
100. Повернення ставки в державній лотереї здійснюється в національній валюті з урахуванням вимог статті 11 Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення” у порядку та строки, визначені умовами проведення відповідної державної лотереї.
101. Виплата грошових призів (виграшів) державних лотерей здійснюється виключно в національній валюті.
Розіграш призів (виграшів), виражених в іноземній валюті або в міжнародних розрахункових одиницях, забороняється, крім випадків, передбачених цими Ліцензійними умовами.
102. Виплата (видача) призів (виграшів) державних лотерей здійснюється у строки та порядку, визначені умовами проведення державної лотереї, з урахуванням вимог статті 11 Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”.
Вимога учасника державної лотереї про виплату призу (виграшу) може бути пред’явлена для оплати у строки, визначені умовами проведення державної лотереї. У разі коли протягом зазначених в умовах проведення державної лотереї строків лотерейний білет та/або інший засіб не пред’являється для оплати, сума призу (виграшу), що припадає на такий лотерейний білет та/або інший засіб, спрямовується до залишкового фонду лотереї. Виплати призів (виграшів) не проводяться у разі пред’явлення для оплати лотерейного білета та/або іншого засобу з моменту закінчення строку, визначеного умовами проведення державної лотереї.
103. Виплата призів (виграшів) здійснюється через каси операторів державних лотерей (їх відокремлених підрозділів чи уповноважених ними осіб), а у випадках, передбачених умовами проведення державної лотереї, - через розповсюджувачів державних лотерей у готівковому вигляді або за бажанням переможця у безготівковому вигляді на його поточний рахунок у банку за рахунок суми призу.
Майнові призи (виграші) видаються учаснику у разі його виграшу в державну лотерею відповідно до оприлюднених умов проведення такої лотереї.
104. Виплата призів (виграшів) державної лотереї здійснюється на підставі пред’явленого лотерейного білета або іншого засобу, та/або протоколу тиражної комісії. Передумовою для видачі призу є проведення оператором державних лотерей або уповноваженою ним особою експертизи лотерейного білета або іншого засобу, що підтверджує або спростовує його дійсність (крім випадку, коли факт виграшу засвідчується протоколом тиражної комісії).
105. Експертиза лотерейного білета та/або іншого засобу оператором державних лотерей може проводитися в режимі реального часу за допомогою Інтернету або будь-яким іншим способом, визначеним умовами проведення державної лотереї.
Вимоги щодо надання документів, які посвідчують особу, або щодо підписання переможцем фінансових або інших документів допускаються у випадках, встановлених абзацом другим частини восьмої статті 12 Закону України “Про державні лотереї в Україні”.
106. У разі коли переможець бажає підтвердити джерело отриманих ним доходів, за його добровільним запитом видається довідка, в якій зазначаються назва виграшу (призу) (якщо він майновий), сума призу (виграшу), дата його отримання (нарахування, виплати), сума (суми) утриманих податків і зборів, а також дані щодо такого переможця (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності); дата народження; тип, серія (за наявності), номер документа, що засвідчує особу, та орган, що його видав; реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер та серія (за наявності) паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку у паспорті).
107. Оператор державних лотерей під час проведення державних лотерей зобов’язаний:
1) здійснювати розрахунки з учасниками державної лотереї та розповсюджувачами державних лотерей, зокрема під час внесення ставок грошима, прийняття або повернення коштів для участі у державній лотереї, виплати призів (виграшів) грошима, повернення ставок (далі - розрахунки під час проведення державних лотерей) виключно у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій);
2) здійснювати безготівкові розрахунки, у тому числі безготівкові розрахунки під час проведення державних лотерей, виключно через поточні рахунки, відкриті в банках України;
3) повідомити банку, в якому він відкрив або має намір відкрити поточний рахунок, про здійснення ним через такий поточний рахунок розрахунків під час проведення державних лотерей.
108. Оператору державних лотерей забороняється користуватися послугами інших, ніж банк, надавачів платіжних послуг, а саме операторів поштового зв’язку, установ електронних грошей, платіжних установ, фінансових установ, що мають право на надання платіжних послуг, надавачів обмежених платіжних послуг, а також комерційних агентів.
109. Результати розіграшів тиражів державних лотерей фіксуються тиражною комісією, яка формується оператором державних лотерей у кількості не менше трьох осіб. До складу тиражної комісії не можуть входити працівники оператора державних лотерей, його засновники (власники), а також фізичні особи, які мають вплив на оператора державних лотерей.
Розіграші тиражів проводяться не частіше одного разу на п’ять хвилин. Результати розіграшу кожного тиражу державної лотереї повинні бути доступні в пунктах її розповсюдження.
110. У разі проведення протягом однієї доби більше одного розіграшу тиражу однієї державної тиражної лотереї тиражна комісія фіксує результати проведення (протягом доби) розіграшів тиражів такої державної лотереї в єдиному протоколі, в якому обов’язково зазначається інформація щодо назви державної тиражної лотереї, номерів тиражів, розіграш яких проведено протягом доби, результатів розіграшу кожного такого тиражу лотереї, дати проведення розіграшів таких тиражів лотереї.
111. У разі наявності зауважень у члена тиражної комісії до процесу розіграшу він негайно повідомляє про це оператору державних лотерей у будь-який доступний спосіб з подальшим відображенням своїх зауважень у протоколі тиражної комісії.
112. Під час проведення розіграшу державних лотерей забороняється:
1) відтворення в будь-якій формі процесу прокручування барабанів, який зовнішньо імітує процес розіграшу на гральному автоматі;
2) проведення державних лотерей, які мають ознаки, у тому числі візуальні, азартних ігор у казино (циліндричних ігор (рулетка), ігор в кості або відтворюють в будь-якій формі процес прокручування барабанів, який зовнішньо імітує процес розіграшу на гральному автоматі;
3) використання для розіграшу гральних столів, гральних столів з кільцем рулетки, рулетки, гральних карт, гральних костей або візуальне відтворення їх зображень.
113. Відомості про участь учасника в державній лотереї та одержання ним призу не підлягають розголошенню, крім випадків, встановлених частиною сьомою статті 10 Закону України “Про державні лотереї в Україні”.
114. У разі коли з будь-яких причин розіграш тиражу державної тиражної лотереї не відбувся в день, визначений оператором державних лотерей, оператор державних лотерей зобов’язаний провести розіграш такого тиражу в інший день або здійснити повернення учасникам здійснених ними ставок на розіграш тиражу лотереї. У разі прийняття оператором державних лотерей рішення про проведення розіграшу тиражу, який не відбувся, в інший день оператор державних лотерей зобов’язаний розмістити відповідне повідомлення на власному веб-сайті в Інтернеті із зазначенням джерел, з яких можна буде дізнатися інформацію про результати проведення розіграшу такого тиражу лотереї.
У разі прийняття оператором державних лотерей рішення про повернення здійснених учасниками ставок на розіграш тиражу лотереї, який не відбувся, оператор зобов’язаний розмістити відповідне повідомлення в медіа та на власному веб-сайті в Інтернеті із зазначенням строку, протягом якого учасники можуть звернутися за поверненням ставок. Мінімальний строк звернення учасників за поверненням ставок становить 10 календарних днів.
115. Формування призового (виграшного) фонду лотереї здійснюється відповідно до частини другої статті 5 Закону України “Про державні лотереї в Україні”.
116. Використання коштів призового (виграшного) фонду здійснюється відповідно до частин першої та третьої статті 12 Закону України “Про державні лотереї в Україні”.
117. Оператор державних лотерей у межах призового (виграшного) фонду конкретної державної лотереї може формувати резервний фонд, до якого може спрямовувати кошти призового (виграшного) фонду цієї лотереї, які залишилися не виграними під час проведення державної лотереї або її окремого тиражу.
Резервний фонд є частиною призового (виграшного) фонду державної лотереї. Резервний фонд використовується оператором державних лотерей для формування призових категорій та/або окремих призів (виграшів), у тому числі джек-поту державної лотереї, в межах призового (виграшного) фонду. Порядок формування та використання резервного фонду державної лотереї визначається умовами проведення відповідної державної лотереї.
118. Залишковий фонд державної лотереї (до віднесення його оператором державних лотерей до безнадійної заборгованості відповідно до Податкового кодексу України) може використовуватися оператором державних лотерей для формування призових категорій та/або окремих призів (виграшів), у тому числі джек-поту, державної лотереї, в межах призового фонду якої сформований такий залишковий фонд, або призового фонду іншої державної лотереї, яка проводиться оператором державних лотерей. Про формування та використання коштів залишкового фонду державної лотереї оператор державних лотерей видає відповідний наказ.
Залишковий фонд державної лотереї, наявний на 31 грудня кожного року, повинен вноситися оператором державних лотерей до безнадійної заборгованості відповідно до Податкового кодексу України.
119. Оператор державних лотерей може спрямовувати на формування призового (виграшного) фонду державної лотереї або окремої призової категорії (категорій) призового (виграшного) фонду, або окремого призу (виграшу) в межах окремої призової категорії (категорій) призового (виграшного) фонду державної лотереї власні кошти, сума яких не може перевищувати 10 відсотків сформованого статутного капіталу оператора державних лотерей. Порядок відшкодування таких коштів за рахунок призового (виграшного) фонду визначається оператором державних лотерей.
У разі завершення проведення державної лотереї залишок призового (виграшного) фонду спрямовується оператором державних лотерей на інші лотереї, які проводяться ним.
120. У разі завершення проведення державної лотереї, у тому числі дострокового, оператор державних лотерей протягом 15 робочих днів з дня прийняття ним такого рішення обов’язково оприлюднює на власному веб-сайті таку інформацію та за бажанням будь-якими іншими засобами, а також повідомляє про це органу ліцензування.
Особливості проведення міждержавних лотерей
121. Оператор державних лотерей може проводити державні лотереї разом з юридичною особою - нерезидентом України, яка має право проводити лотереї відповідно до законодавства держави свого резидентства.
Оператор державних лотерей, який бере участь у проведенні міждержавної лотереї, зобов’язаний мати документ (його засвідчену копію), який підтверджує, що іноземні юридичні особи, які беруть участь у проведенні міждержавної лотереї разом з оператором державних лотерей, мають право в державі свого резиденства проводити лотереї.
Оператор державних лотерей за межами території України може розповсюджувати державну лотерею, якщо орган ліцензування прийняв рішення про розповсюдження такої лотереї за межами території України.
122. Оператор державних лотерей не має права проводити міждержавні лотереї разом з юридичною особою, яка:
1) є резидентом держави (юрисдикції), що не виконує чи неналежним чином виконує рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму чи фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, та/або провадить діяльність на території такої держави;
2) перебуває під контролем (прямо або опосередковано) резидентів держави (юрисдикції), що не виконує чи неналежним чином виконує рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму чи фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, та/або кінцевий бенефіціарний власник якої є резидентом такої держави (юрисдикції);
3) є резидентом держави, що здійснює збройну агресію проти України (у значенні, наведеному в Законі України “Про оборону України”), або резидентом держави-окупанта, що визначена такою відповідно до закону, та/або провадить діяльність на території держави-окупанта чи держави-агресора;
4) перебуває під контролем (прямо або опосередковано) резидента держави, що здійснює збройну агресію проти України (у значенні, наведеному в Законі України “Про оборону України”), або резидента держави-окупанта, що визначена такою відповідно до закону.
123. Міждержавні лотереї мають статус державних лотерей в Україні з моменту опублікування затверджених оператором державних лотерей умов проведення такої міждержавної лотереї та проводяться відповідно до умов проведення державної лотереї, які затверджуються оператором державних лотерей у порядку, визначеному цими Ліцензійними умовами для державних лотерей.
Порядок проведення міждержавної лотереї визначається оператором державних лотерей разом з юридичною особою - нерезидентом України, яка має право проводити лотереї відповідно до законодавства держави свого резидентства, у відповідному договорі та не повинен суперечити Закону України “Про державні лотереї в Україні”.
124. Міждержавні лотереї на території Україні проводяться за такими ж правилами, як державні лотереї. Оператор державних лотерей забезпечує фіксацію в електронній системі у режимі реального часу прийняття ставок кожної операції з прийняття ставки у міждержавній лотереї, кожної операції з повернення ставки у міждержавній лотереї та кожної операції з виплати виграшу в міждержавну лотерею, яка здійснена на території України, та включити її до свого звіту.
125. Розрахунки в міждержавній лотереї на території України здійснюються в національній валюті.
126. Розіграші міждержавних лотерей можуть проводитися за межами території України з обов’язковою трансляцією розіграшу в Україні.
Розіграші міждержавних лотерей, які проводяться за межами території України, проводяться відповідно до законодавства тієї держави, на території якої проводиться такий розіграш.
127. Для розрахунку обсягу прийнятих оператором державних лотерей ставок у міждержавній лотереї та обсягу виплачених оператором державних лотерей виграшів у міждержавній лотереї беруться показники відповідних операцій, які здійснені на території України.
128. Під час проведення міждержавній лотереї допускається розіграш призів (виграшів), виражених в іноземній валюті.
У разі коли за результатом проведення розіграшу тиражу міждержавної лотереї сума виграшу учасників такої лотереї визначена в іноземній валюті, виграші в такій лотереї виплачуються на території України в національній валюті за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком на день виплати виграшу.
Додаток 1
до Ліцензійних умов
ЗАЯВА
про отримання ліцензії на випуск та проведення лотерей
Додаток 2
до Ліцензійних умов
ЗАЯВА
про припинення дії ліцензії на випуск та проведення лотерей (позбавлення статусу оператора державних лотерей)
Додаток 3
до Ліцензійних умов
ЗАЯВА
про зупинення повністю дії ліцензії на випуск та проведення лотерей
Додаток 4
до Ліцензійних умов
ЗАЯВА
про відновлення повністю дії ліцензії на випуск та проведення лотерей
Додаток 5
до Ліцензійних умов
ІНФОРМАЦІЯ
щодо проведення державної лотереї
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 19 листопада 2025 р. № 1508
ПОРЯДОК
внесення плати за ліцензію на випуск та проведення лотерей
1. Цей Порядок спрямований на забезпечення внесення плати за ліцензію на випуск та проведення лотерей (далі - ліцензія) суб’єктом господарювання, який здійснює господарську діяльність з випуску та проведення лотерей.
2. Дія цього Порядку поширюється на суб’єктів господарювання, стосовно яких прийнято рішення органом ліцензування про видачу ліцензії на випуск та проведення лотерей.
3. У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному у Законі України “Про ліцензування видів господарської діяльності”.
4. Плата за ліцензію вноситься ліцензіатом протягом строку дії ліцензії щороку рівними частинами у розмірі, визначеному частиною третьою статті 7 Закону України “Про державні лотереї в Україні”.
5. Плата за перший рік дії ліцензії вноситься ліцензіатом у строк не пізніше 10 робочих днів з дня внесення запису щодо рішення про видачу ліцензії до ліцензійного реєстру або оприлюднення такого рішення на офіційному веб-сайті органу ліцензування (до формування ліцензійного реєстру).
6. Плата за ліцензію вноситься ліцензіатом за кожен рік дії ліцензії не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку кожного наступного року дії ліцензії.
7. Внесення плати за ліцензію підтверджується документом, виданим ліцензіату надавачем платіжних послуг у паперовій або електронній формі, або копією такого документа, що подається ліцензіатом до органу ліцензування у строки, визначені у пунктах 5 і 6 цього Порядку.
8. Підтвердженням внесення плати за ліцензію є також документ або інформація про оплату, що дає змогу органу ліцензування перевірити статус оплати за допомогою програмного продукту “check”.
9. У разі припинення дії ліцензії внесена частина плати за ліцензію не повертається (не перераховується) ліцензіату.