# Про затвердження Типового порядку формування і організації роботи з кадровим резервом **Тип:** НАДС **Видавник:** Національне агентство України з питань державної служби **Номер:** z1787-24 **Прийнято:** 2024-11-11 **Чинна редакція від:** 2024-11-11 **Стан:** not_in_force_yet **Rada ID:** `z1787-24` --- > НАЦІОНАЛЬНЕ АГЕНТСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ > > НАКАЗ > > 11.11.2024  № 155-24 > > Зареєстровано в Міністерстві > > юстиції України > > 26 листопада 2024 року > > за № 1787/43132 > > Про затвердження Типового порядку формування і організації роботи з кадровим резервом > > Відповідно до [пункту 1](rada:3077-20) частини другої статті 14, [частини п’ятої](rada:3077-20) статті 35 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», [підпункту 4](rada:500-2014-%D0%BF) пункту 4 та [пункту 9](rada:500-2014-%D0%BF) Положення про Національне агентство України з питань державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 500, НАКАЗУЮ: > > **1.** Затвердити Типовий порядок формування і організації роботи з кадровим резервом, що додається. > > **2.** Генеральному департаменту з питань управління персоналом на державній службі та в органах місцевого самоврядування в установленому порядку забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України. > > **3.** Цей наказ набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом України від 02 травня 2023 року [№ 3077-IX](rada:3077-20) «Про службу в органах місцевого самоврядування». > > **4.** Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою. > > Голова > > Наталія АЛЮШИНА > > ПОГОДЖЕНО: > > > Уповноважений Верховної Ради України > > з прав людини > > > Перший заступник Міністра цифрової > > трансформації України > > > Віце-прем’єр-міністр з відновлення України — > > Міністр розвитку громад та територій > > > Виконавчий директор Всеукраїнської асоціації > > органів місцевого самоврядування > > «Асоціація міст України» > > > Виконавчий директор Всеукраїнської асоціації > > органів місцевого самоврядування > > «Асоціація об’єднаних територіальних громад» > > > Заступник Голови Спільного представницького > > органу об’єднань профспілок > > > Керівник Секретаріату Спільного > > представницького органу роботодавців > > на національному рівні > > Дмитро ЛУБІНЕЦЬ > > > > Олексій ВИСКУБ > > > > Олексій КУЛЕБА > > > > > Олександр СЛОБОЖАН > > > > > Тарас ДОБРІВСЬКИЙ > > > > Валерій ДОБРОВОЛЬСЬКИЙ > > > > > Руслан ІЛЛІЧОВ > > ЗАТВЕРДЖЕНО > > Наказ Національного > > агентства України з питань > > державної служби > > 11 листопада 2024 року № 155-24 > > Зареєстровано в Міністерстві > > юстиції України > > 26 листопада 2024 року > > за № 1787/43132 > > Типовий порядок > > формування і організації роботи з кадровим резервом > > I. Загальні положення > > **1.** Цей Типовий порядок визначає процедуру формування і організацію роботи з кадровим резервом на посади службовців місцевого самоврядування (далі — кадровий резерв). > > **2.** Метою формування кадрового резерву є забезпечення в органах місцевого самоврядування оперативного заповнення посад шляхом прозорої реалізації права на службу в цих органах кандидатами на посади службовців місцевого самоврядування, які мають відкладене право на зайняття такої посади. > > **3.** У цьому Типовому порядку терміни вживаються у значеннях, наведених у Законах України [«Про службу в органах місцевого самоврядування»](rada:3077-20), [«Про місцеве самоврядування в Україні»](rada:280/97-%D0%B2%D1%80). > > Захист і обробка персональних даних про осіб, зарахованих до кадрового резерву, здійснюється відповідно до [Закону України](rada:2297-17) «Про захист персональних даних». > > II. Формування та ведення кадрового резерву > > **1.** Формування та ведення кадрового резерву здійснюються структурним підрозділом з питань персоналу або спеціалістом з питань персоналу в апараті сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі створення) ради, виконавчому апараті районної, обласної ради (далі — служба управління персоналом). > > **2.** Кадровий резерв формується з кандидатів на посади службовців місцевого самоврядування, які мають відкладене право на зайняття посади в органі місцевого самоврядування (далі — кандидат), передбачене [статтею 27](rada:3077-20) Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі — Закон). > > **3.** Зарахування кандидата до кадрового резерву здійснюється строком на 1 рік з дня прийняття конкурсною комісією рішення про результати конкурсу на зайняття посади службовця місцевого самоврядування. > > **4.** Днем зарахування до кадрового резерву є день прийняття конкурсною комісією рішення про результати конкурсу на зайняття посади службовця місцевого самоврядування. > > **5.** Служба управління персоналом вносить до кадрового резерву за формою, згідно з додатком 1, такі відомості про кандидата: > > прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності); > > загальний досвід роботи (за наявності); > > досвід роботи в органах місцевого самоврядування, на посадах державної служби, досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій (за наявності); > > наявність відповідного ступеня вищої освіти (галузь знань/спеціальність); > > рівень володіння іноземною мовою (за наявності), знання мови корінного народу або мови національних меншин України (за наявності); > > орган місцевого самоврядування, в якому проходив конкурс (апарат сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі створення) ради, виконавчий орган ради, виконавчий апарат районної, обласної ради; > > посада, на яку проходив конкурс (назва, категорія/підкатегорія); > > вимоги до професійної компетентності на зайняття посади, які оцінювалися під час проходження конкурсу; > > контактна інформація та спосіб комунікації; > > підстава та дата зарахування до кадрового резерву; > > дата закінчення строку перебування у кадровому резерві; > > підстава та дата внесення змін до відомостей про кандидата; > > підстава та дата виключення з кадрового резерву. > > **6.** Служба управління персоналом в органі місцевого самоврядування, в якому кандидат проходив конкурс на зайняття посади службовця місцевого самоврядування, передає службі управління персоналом відомості про кандидата, передбачені пунктом 5 цього розділу, для їх внесення до кадрового резерву. > > Відомості про кандидатів вносяться службою управління персоналом до кадрового резерву не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття конкурсною комісією виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі створення) ради, рішення про результати конкурсу на зайняття посади службовця місцевого самоврядування. > > **7.** У разі зміни персональних даних або інших відомостей, передбачених пунктом 5 цього розділу, кандидат може подати до служби управління персоналом в органі місцевого самоврядування, в якому проходив конкурс на зайняття посади службовця місцевого самоврядування, заяву про оновлення відомостей з копіями підтверджуючих документів (далі — заява) для їх подальшого внесення до кадрового резерву. Заява подається особисто або в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. > > Служба управління персоналом в органі місцевого самоврядування, в якому кандидат проходив конкурс на зайняття посади службовця місцевого самоврядування, протягом 2 робочих днів з дня отримання його заяви подає її та додані до неї копії документів службі управління персоналом. > > Після отримання службою управління персоналом заяви протягом 3 робочих днів вносяться зміни у відомості про кандидата до кадрового резерву. > > **8.** Служба управління персоналом здійснює вилучення відомостей про кандидата з кадрового резерву у разі: > > призначення на вакантну посаду службовця місцевого самоврядування з використанням відкладеного права на зайняття посади в органі місцевого самоврядування, передбаченого [частиною першою](rada:3077-20) статті 27 Закону; > > закінчення річного строку, передбаченого [частиною третьою](rada:3077-20) статті 35 Закону. > > Строк перебування кандидата у кадровому резерві закінчується у відповідний день відповідного місяця наступного року за роком зарахування до кадрового резерву. > > **9.** Служба управління персоналом здійснює внесення, оновлення, моніторинг відомостей про кандидатів, а також вилучає такі відомості з кадрового резерву. > > Моніторинг відомостей про кандидатів, включених до кадрового резерву, щодо закінчення строку їх перебування здійснюється службою управління персоналом на постійній основі, але не рідше одного разу на квартал. > > **10.** Кадровий резерв ведеться у паперовій/електронній формі (за наявності в органі місцевого самоврядування інформаційної електронної системи). За наявності в органі місцевого самоврядування інформаційної електронної системи, яка передбачає можливість підготовки електронного документа, його підписання і затвердження шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису керівника структурного підрозділу з питань персоналу або спеціаліста з питань персоналу (у разі відсутності структурного підрозділу), кадровий резерв може формуватися та вестися у такій інформаційній електронній системі. > > III. Організація роботи з кадровим резервом > > **1.** Служба управління персоналом у випадках, передбачених [частиною першою](rada:3077-20) або [третьою](rada:3077-20) статті 27 Закону, протягом 1 робочого дня повідомляє керівнику служби в органі місцевого самоврядування про кандидата, зарахованого до кадрового резерву, що має право на призначення на відповідну посаду без конкурсу. > > У разі необхідності добору у випадках, передбачених [частиною першою](rada:3077-20) або [третьою](rada:3077-20) статті 27 Закону, служба управління персоналом в органі місцевого самоврядування (виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі створення) ради, повідомляє про це протягом 1 робочого дня службу управління персоналом. > > **2.** Служба управління персоналом не пізніш як на другий робочий день з дня, коли відповідна посада стала вакантною, письмово за формою, передбаченою додатком 2 до цього Типового порядку, повідомляє кандидата про можливість реалізації ним передбаченого [частиною першою](rada:3077-20) або [третьою](rada:3077-20) статті 27 Закону відкладеного права другого за результатами конкурсу кандидата на зайняття посади службовця місцевого самоврядування. > > Зазначене письмове повідомлення надсилається одним із доступних способів, який обраний кандидатом (зокрема технічними засобами електронних комунікацій). > > У разі призначення кандидата на посаду службовця місцевого самоврядування відповідно до [частини першої](rada:3077-20) або [третьої](rada:3077-20) статті 27 Закону, служба управління персоналом в органі місцевого самоврядування, в якому проходив конкурс на зайняття посади службовця місцевого самоврядування, повідомляє про це протягом 3 робочих днів з дня такого призначення службу управління персоналом для оновлення відомостей у кадровому резерві. > > **3.** Протягом строку перебування у кадровому резерві кандидат згідно з рішенням керівника служби в органі місцевого самоврядування може бути призначений (за його згодою) на рівнозначну або нижчу посаду в органі місцевого самоврядування з урахуванням його професійної компетентності, передбаченої [статтею 19](rada:3077-20) Закону. > > За запитом керівника служби в органі місцевого самоврядування служба управління персоналом пропонує кандидата(ів) з урахуванням вимог до професійної компетентності для прийняття ним рішення щодо призначення на рівнозначну або нижчу посаду в органі місцевого самоврядування. > > За результатами розгляду відомостей про кандидата(ів) керівник служби в органі місцевого самоврядування, з урахуванням професійної компетентності кандидата, повідомляє службу управління персоналом про можливість призначення кандидата (за його згодою) на рівнозначну або нижчу посаду в органі місцевого самоврядування. Служба управління персоналом у порядку, визначеному пунктом 2 цього розділу, письмово за формою, передбаченою додатком 3 до цього Типового порядку, повідомляє кандидата про можливість зайняття ним такої посади. > > Кандидат за результатами розгляду такого повідомлення інформує службу управління персоналом в органі місцевого самоврядування, зайняття посади в якому йому пропонується, про свою згоду бути призначеним на рівнозначну чи нижчу посаду та надсилає документи, передбачені [частиною другою](rada:3077-20) статті 28 Закону. Відповідь та документи надаються кандидатом до органу місцевого самоврядування протягом 14 календарних днів з дня отримання цього повідомлення. > > Повідомлення служби управління персоналом про призначення кандидата на посаду службовця місцевого самоврядування відповідно до [частини другої](rada:3077-20) статті 35 Закону здійснюється у порядку, передбаченому абзацом третім пункту 2 цього розділу. > > **4.** Кандидат продовжує перебувати у кадровому резерві до закінчення річного строку у випадку: > > відмови від призначення на посаду відповідно до [частини першої](rada:3077-20) або [третьої](rada:3077-20) статті 27, або [частини другої](rada:3077-20) статті 35 Закону; > > призначення на посаду відповідно до [частини другої](rada:3077-20) статті 35 Закону. > > Директор > > Генерального департаменту > > з питань управління > > персоналом на державній > > службі та в органах > > місцевого самоврядування > > Юлія МАРУШКЕВИЧ > > Додаток 1 > > до Типового порядку формування > > і організації роботи з кадровим > > резервом > > (пункт 5 розділу II) > > КАДРОВИЙ РЕЗЕРВ > > Додаток 2 > > до Типового порядку формування > > і організації роботи з кадровим > > резервом > > (абзац перший пункту 2 розділу III) > > ПОВІДОМЛЕННЯ > > про можливість реалізації відкладеного права другого за результатами конкурсу кандидата на зайняття посади службовця місцевого самоврядування > > Додаток 3 > > до Типового порядку формування > > і організації роботи з кадровим > > резервом > > (абзац третій пункту 3 розділу III) > > ПОВІДОМЛЕННЯ > > про можливість призначення кандидата, який має відкладене право на зайняття посади службовця місцевого самоврядування, на рівнозначну або нижчу посаду в органі місцевого самоврядування