# Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням громадянина Третяка Андрія В'ячеславовича щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення у взаємозв'язку з положеннями пункту 8 частини третьої статті 129 Конституції України **Тип:** Рішення Конституційного суду України **Видавник:** Конституційний Суд України **Номер:** v002p710-15 **Прийнято:** 2015-03-31 **Чинна редакція від:** 2015-03-31 **Стан:** in_force **Rada ID:** `v002p710-15` --- > ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ > > РІШЕННЯ > > КОНСТИТУЦІЙНОГО  СУДУ  УКРАЇНИ > > у справі за конституційним зверненням громадянина Третяка Андрія В'ячеславовича щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення у взаємозв'язку з положеннями пункту 8 частини третьої статті 129 Конституції України > > м. Київ > > 31 березня 2015 року > > № 2-рп/2015 > > Справа № 1-7/2015 > > Конституційний Суд України у складі суддів: > > Бауліна Юрія Васильовича - головуючого, > > Вдовіченка Сергія Леонідовича, > > Гультая Михайла Мирославовича, > > Запорожця Михайла Петровича, > > Касмініна Олександра Володимировича, > > Литвинова Олександра Миколайовича, > > Мельника Миколи Івановича, > > Саса Сергія Володимировича, > > Сергейчука Олега Анатолійовича, > > Сліденка Ігоря Дмитровича, > > Стецюка Петра Богдановича, > > Тупицького Олександра Миколайовича, > > Шаптали Наталі Костянтинівни, > > Шевчука Станіслава Володимировича, > > Шишкіна Віктора Івановича - доповідача, > > розглянув на пленарному засіданні справу за конституційним зверненням громадянина Третяка Андрія В'ячеславовича щодо офіційного тлумачення положень [частини другої](rada:8073-10) статті 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення у взаємозв'язку з положеннями [пункту 8](rada:254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80) частини третьої статті 129 Конституції України. > > Приводом для розгляду справи відповідно до [статей 42](rada:422/96-%D0%B2%D1%80), [43](rada:422/96-%D0%B2%D1%80) Закону України "Про Конституційний Суд України" стало конституційне звернення громадянина Третяка А.В. > > Підставою для розгляду справи згідно зі [статтею 94](rada:422/96-%D0%B2%D1%80) Закону України "Про Конституційний Суд України" є наявність неоднозначного застосування судами України вказаних положень [Кодексу України про адміністративні правопорушення](rada:8073-10). > > Заслухавши суддю-доповідача Шишкіна В.І., дослідивши матеріали справи, зокрема позиції науковців Державного науково-дослідного інституту Міністерства внутрішніх справ України, Національної академії внутрішніх справ, Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Ужгородського національного університету, Конституційний Суд України > > установив: > > **1.** Громадянин Третяк А.В. звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням дати офіційне тлумачення положень [частини другої](rada:8073-10) статті 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - Кодекс), а саме "постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови", у взаємозв'язку з положеннями [пункту 8](rada:254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80) частини третьої статті 129 Конституції України, згідно з якою забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом, є однією із основних засад судочинства. > > З аналізу конституційного звернення вбачається, що автор клопотання намагається отримати роз'яснення словосполучення "постанова судді у справі про адміністративне правопорушення", яке міститься в частині другій статті 294 [Кодексу](rada:8073-10), в аспекті такого питання: зміст цього словосполучення поширюється на будь-які постанови судді у справі про адміністративне правопорушення, в тому числі ухвалені на стадії виконання судового рішення, що можуть бути оскаржені в апеляційному порядку, чи лише на ті, які ухвалені по суті справи (стаття 284 Кодексу). На підтвердження необхідності у такому роз'ясненні Третяк А.В. долучив до конституційного звернення копії судових рішень, з яких вбачається, що в одних випадках апеляційні суди вважали, що положення, щодо офіційного тлумачення якого звернувся автор клопотання, стосується лише постанов, ухвалених по суті справи, і відмовляли у прийнятті до провадження апеляційних скарг на постанови, не передбачені статтею 284 Кодексу, а в інших - дотримувались протилежного висновку, стверджуючи, що зазначене положення не обмежує право на апеляційне оскарження будь-яких постанов судді у справі про адміністративне правопорушення. > > Як вважає Третяк А.В., неоднозначне застосування судами України положень [частини другої](rada:8073-10) статті 294 Кодексу призвело до порушення його конституційного права на доступ до правосуддя. > > **2.** Вирішуючи поставлене в конституційному зверненні питання, Конституційний Суд України виходить з такого. > > **2.1.** Україну проголошено правовою державою ([стаття 1](rada:254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80)Конституції України). Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову ([частина перша](rada:254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80) статті 6 Конституції України). За змістом [частини другої](rada:254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80) статті 19 Основного Закону України органи судової влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Одними з основних засад судочинства є, зокрема, законність, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом ([пункти 1](rada:254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80), [2](rada:254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80), [8](rada:254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80) частини третьої статті 129 Конституції України). > > **2.2.** Згідно з [частиною другою](rada:8073-10) статті 294 Кодексу "постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови". > > Конституційний Суд України вважає, що визначення видів постанов судді, про які йдеться у частині другій статті 294 [Кодексу](rada:8073-10), в аспекті поставленого Третяком А.В. питання стосовно оскарження їх у апеляційному порядку необхідно здійснювати у взаємозв'язку з положеннями частини першої статті 284 і частини другої статті 287 Кодексу. > > У [Кодексі](rada:8073-10), який має відповідну логічно вибудувану конструкцію, унормовано, зокрема, послідовність процедурних дій щодо розгляду та вирішення питань, пов'язаних із притягненням особи до адміністративної відповідальності; порядок оскарження постанови судді у справі про адміністративне правопорушення, ухваленої по суті; порядок виконання постанови про накладення адміністративного стягнення. > > Порядок провадження у справах про адміністративні правопорушення врегульовано у статтях 284, 287, 294, які містяться у розділі IV [Кодексу](rada:8073-10). Згідно з частиною першою статті 284 Кодексу у справі про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) ухвалює одну з таких постанов: про накладення адміністративного стягнення; про застосування заходів впливу, передбачених [статтею 24](rada:8073-10)[-1](rada:8073-10) цього кодексу; про закриття справи. Вказаний перелік видів постанов, якими завершується розгляд справи про адміністративне правопорушення по суті, є вичерпним. > > Визначальною для встановлення видів постанов судді, що можуть бути оскаржені в інстанційному судовому порядку, є [частина друга](rada:8073-10) статті 287 Кодексу, в якій зазначено, що постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржена в порядку, передбаченому цим кодексом. > > Процедура перегляду постанови судді у справі про адміністративне правопорушення в апеляційному порядку регулюється положеннями статті 294 глави 24 "Оскарження постанови по справі про адміністративні правопорушення" розділу IV [Кодексу](rada:8073-10). Цільовим призначенням цієї глави є встановлення порядку оскарження, зокрема, постанови судді у справі про адміністративне правопорушення. > > Проте порядок виконання постанови про накладення адміністративного стягнення регламентується положеннями іншого розділу [Кодексу](rada:8073-10), а саме розділом V "Виконання постанов про накладення адміністративних стягнень". Вони не перебувають у безпосередньому зв'язку з положеннями глави 24 розділу IV Кодексу, якими унормовується порядок оскарження постанови судді у справі про адміністративне правопорушення, ухваленої по суті. > > Наведене є підставою для висновку, що за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення не можуть бути оскаржені інші постанови судді, крім зазначених у [статті 284](rada:8073-10) Кодексу. > > Таким чином, Конституційний Суд України вважає, що положення частини другої статті 294 [Кодексу](rada:8073-10) стосовно оскарження в апеляційному порядку постанови судді у справі про адміністративне правопорушення необхідно розуміти так, що на підставі вказаної норми може бути оскаржена лише постанова судді у справі про адміністративне правопорушення, ухвалення якої передбачене у статті 284 цього кодексу. > > Враховуючи викладене та керуючись [статтями 147](rada:254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80), [150](rada:254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80), [153](rada:254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80) Конституції України, [статтями 51](rada:422/96-%D0%B2%D1%80), [62](rada:422/96-%D0%B2%D1%80), [63](rada:422/96-%D0%B2%D1%80), [66](rada:422/96-%D0%B2%D1%80), [67](rada:422/96-%D0%B2%D1%80), [69](rada:422/96-%D0%B2%D1%80), [95](rada:422/96-%D0%B2%D1%80) Закону України "Про Конституційний Суд України", Конституційний Суд України > > вирішив: > > **1.** Положення частини другої статті 294 [Кодексу України про адміністративні правопорушення](rada:8073-10) щодо оскарження в апеляційному порядку постанови судді у справі про адміністративне правопорушення в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що в апеляційному порядку може бути оскаржена лише та постанова судді у справі про адміністративне правопорушення, ухвалення якої передбачене частиною першою статті 284 цього кодексу, а саме: про накладення адміністративного стягнення, про застосування заходів впливу, встановлених у [статті 24](rada:8073-10)[-1](rada:8073-10)цього кодексу, про закриття справи. > > **2.** Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене. > > Рішення Конституційного Суду України підлягає опублікуванню у "Віснику Конституційного Суду України" та в інших офіційних виданнях України. > > КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ > > > _[Окрема думка судді Шишкіна В.І. стосовно Рішення](rada:na02d710-15)_ > > > _[Окрема думка судді Саса С.В. стосовно Рішення](rada:nb02d710-15)_