# Про внесення змін до Закону України "Про освіту" щодо вдосконалення науково-методичного забезпечення освіти та якості навчальної літератури **Тип:** Закон України **Видавник:** Верховна Рада України **Номер:** 1951-IX **Прийнято:** 2021-12-14 **Чинна редакція від:** 2021-12-14 **Стан:** in_force **Rada ID:** `1951-20` --- > ЗАКОН УКРАЇНИ > > Про внесення змін до Закону України "Про освіту" щодо вдосконалення науково-методичного забезпечення освіти та якості навчальної літератури > > (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2023, № 2, ст.4) > > Верховна Рада України постановляє: > > I. Внести до [Закону України](rada:2145-19) "Про освіту" (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 38-39, ст. 380 із наступними змінами) такі зміни: > > **1.** [Частину першу](rada:2145-19) статті 1 доповнити пунктами 5-1 і 15-2 такого змісту: > > "5-1) підручник - вид навчальної літератури, що містить систематизований виклад навчального матеріалу та завдання для досягнення певних результатів навчання відповідно до модельної та/або навчальної програми (для повної загальної середньої освіти), складовою якого є інтерактивний електронний додаток, вимоги до якого встановлює центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки"; > > "15-2) навчальна література - електронні та паперові видання, що створені для забезпечення освітнього процесу та містять наукову, навчальну, методичну та/або практичну інформацію, спрямовану на досягнення здобувачами освіти визначених результатів навчання". > > **2.** У [частині першій](rada:2145-19) статті 64: > > абзац восьмий викласти в такій редакції: > > "організовує розроблення і затверджує стандарти освіти у випадках, визначених цим Законом та спеціальними законами, оприлюднює їх на своєму офіційному веб-сайті"; > > після абзацу восьмого доповнити трьома новими абзацами такого змісту: > > "організовує і здійснює наукове та методичне забезпечення освіти у межах, визначених спеціальними законами; > > організовує проведення наукових досліджень у сфері освіти, необхідних для формування та реалізації державної політики у сфері освіти; > > організовує здійснення експертизи та апробації навчальної літератури для закладів дошкільної та загальної середньої освіти, а також в інших випадках, визначених цим Законом та спеціальними законами, визначає види навчальної літератури, що підлягають експертизі та апробації". > > У зв’язку з цим абзаци дев’ятий - тридцять перший вважати відповідно абзацами дванадцятим - тридцять четвертим. > > **3.** [Частину першу](rada:2145-19) статті 65 після абзацу шостого доповнити новим абзацом такого змісту: > > "організовують здійснення експертизи та апробації навчальної літератури для здобуття спеціалізованої освіти". > > У зв’язку з цим абзаци сьомий - дев’ятий вважати відповідно абзацами восьмим - десятим. > > **4.** У [статті 75](rada:2145-19): > > - **1)** у частині першій: > > абзац перший після слів "заклади освіти, інші" доповнити словом "наукові"; > > у пункті 2 слова "оцінювання і" замінити словами "освітнього процесу, оцінюванні та"; > > пункти 3 і 4 викласти в такій редакції: > > "3) організовувати та проводити наукові дослідження у сфері освіти, необхідні для формування та реалізації державної політики у сфері освіти, розробляти і впроваджувати інноваційні технології освіти, зокрема для вдосконалення освітнього процесу та управління освітою, аналізувати ефективність державної політики у сфері освіти; > > - **4)** організовувати видання навчальної та методичної літератури (у тому числі за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів та на засадах конкуренції з іншими авторами і видавцями), здійснювати методичний супровід їх впровадження в освітній процес"; > > - **2)** після частини другої доповнити двома новими частинами такого змісту: > > "3. В освітньому процесі не може використовуватися навчальна література, що містить академічний плагіат, фабрикацію та/або фальсифікацію, твердження, які суперечать визначеним цим Законом засадам державної політики у сфері освіти та принципам освітньої діяльності, а також навчальна література, що містить ознаки дискримінації, крім випадків, якщо відповідні матеріали використовуються для ілюстрування чи пояснення явищ дискримінації. > > Вимоги щодо забезпечення дотримання принципів академічної доброчесності у процесі створення навчальної літератури визначаються центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки. > > Підручники і навчальні посібники мають відповідати принципам системності, науковості, доступності, а також віковим та психофізіологічним особливостям здобувачів освіти. > > **4.** Для забезпечення якості навчальної літератури, її відповідності принципам та вимогам, визначеним законодавством, здійснюється експертиза навчальної літератури у випадках та порядку, визначених центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки відповідно до цього Закону і спеціальних законів. > > Експертиза навчальної літератури здійснюється на засадах прозорості, доброчесності, фаховості та незалежності експертів. > > Центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки визначає установу, що організовує здійснення експертизи навчальної літератури, навчання експертів, здійснює заходи щодо забезпечення якості експертизи та дотримання принципів академічної доброчесності. > > Експерти несуть відповідальність за доброчесність та якість їхніх експертних висновків у порядку, встановленому законодавством та угодами, укладеними з ними центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки. > > Не допускається здійснення експертизи навчальної літератури особами, які мають потенційний або реальний конфлікт інтересів. > > Протиправний тиск на осіб, які здійснюють експертизу навчальної літератури, втручання в їхню експертну діяльність забороняються і мають наслідком відповідальність, встановлену законом. > > Навчальна література, що видається (повторно видається) за рахунок коштів державного бюджету для використання в освітньому процесі в закладах дошкільної та повної загальної середньої освіти, відбирається за конкурсом на основі вибору закладів освіти, здійсненого педагогічними працівниками таких закладів освіти у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки, та має пройти апробацію у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки. > > Особам, які мають конфлікт інтересів, забороняється брати участь в організації та проведенні конкурсного відбору навчальної літератури, а також входити до складу органів (комісій), рішення яких впливають на результати конкурсного відбору. > > Експертиза навчальної літератури, що видається чи придбається за рахунок коштів юридичних або фізичних осіб, може здійснюватися за ініціативою та за рахунок коштів видавців, замовників, інших фізичних або юридичних осіб. > > Навчальна література, у якій виявлено невідповідність принципам та вимогам, визначеним законодавством, може використовуватися в освітньому процесі виключно після усунення такої невідповідності. > > Експертні висновки та рішення щодо використання навчальної літератури в освітньому процесі оприлюднюються на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки та/або уповноваженої установи, а також в інший спосіб, що забезпечує їх доступність для учасників освітнього процесу, із зазначенням назви видання та імен експертів, які здійснювали таку експертизу. > > Порядок здійснення експертизи навчальної літератури визначає центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки". > > У зв’язку з цим частини третю - п’яту вважати відповідно частинами п’ятою - сьомою; > > - **3)** частину шосту викласти в такій редакції: > > "6. Навчальна і методична література, придбана або створена повністю чи частково за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів, засоби навчання, розроблені за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів, а також експертні висновки розміщуються у вільному доступі на веб-сайті видавця та/або розробника. > > Відповідальність за якість змістовного наповнення навчальної та методичної літератури, виданої за рахунок коштів державного бюджету, та встановлену законодавством відповідність такої літератури санітарно-гігієнічним вимогам до друкованої продукції несуть автор (автори), видавці та/або розробники, центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки та установа, що організує здійснення експертизи навчальної літератури". > > II. Прикінцеві положення > > **1.** Цей Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування, крім абзацу другого пункту 1, абзацу сьомого пункту 2, пункту 3 і абзацу одинадцятого підпункту 2 пункту 4 розділу I цього Закону, які набирають чинності з 1 січня 2024 року. > > **2.** Кабінету Міністрів України: > > протягом шести місяців з дня прийняття цього Закону: > > привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; > > забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом; > > у четвертому кварталі 2024 року поінформувати Верховну Раду України про стан виконання цього Закону. > > Президент України > > В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ > > м. Київ > > 14 грудня 2021 року > > № 1951-IX