# Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, що регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру щодо спеціального водокористування **Тип:** Закон України **Видавник:** Верховна Рада України **Номер:** 1830-VIII **Прийнято:** 2017-02-07 **Чинна редакція від:** 2017-02-07 **Стан:** in_force **Rada ID:** `1830-19` --- > ЗАКОН УКРАЇНИ > > Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, що регулюють відносини, пов’язані з одержанням документів дозвільного характеру щодо спеціального водокористування > > (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2017, № 11, ст.100) > > Верховна Рада України постановляє: > > I. Внести зміни до таких законодавчих актів України: > > **1.** У [Водному кодексі України](rada:213/95-%D0%B2%D1%80) (Відомості Верховної Ради України, 1995 р., № 24, ст. 189): > > - **1)** [пункт 5](rada:213/95-%D0%B2%D1%80) статті 8-1 виключити; > > - **2)** у [пункті 7](rada:213/95-%D0%B2%D1%80) статті 14 слова "а також порядку розроблення та затвердження нормативів" замінити словами "а також порядку розроблення нормативів"; > > - **3)** [пункт 9](rada:213/95-%D0%B2%D1%80) частини першої статті 16 викласти в такій редакції: > > "9) видача дозволів на спеціальне водокористування"; > > - **4)** [пункт 4](rada:213/95-%D0%B2%D1%80) статті 17-1 виключити; > > - **5)** [пункт 1](rada:213/95-%D0%B2%D1%80) статті 17-2 виключити; > > - **6)** у [частині другій](rada:213/95-%D0%B2%D1%80) статті 38 слова "та затвердження" виключити; > > - **7)** у [статті 42](rada:213/95-%D0%B2%D1%80): > > частини [четверту](rada:213/95-%D0%B2%D1%80) і [п’яту](rada:213/95-%D0%B2%D1%80) викласти в такій редакції: > > "Вторинні водокористувачі (абоненти) - це ті, що не мають власних водозабірних споруд і отримують воду з водозабірних споруд первинних водокористувачів та скидають стічні води в їхні системи на підставі договору про водопостачання (поставку води) та/або про водовідведення без отримання дозволу на спеціальне водокористування. > > Вторинні водокористувачі здійснюють скидання стічних вод у водні об’єкти на підставі дозволів на спеціальне водокористування"; > > доповнити частиною шостою такого змісту: > > "Забір та використання води із каналів, водогонів (водопроводів) міжбасейнового та внутрішньобасейнового перерозподілу водних ресурсів здійснюються на підставі дозволу на спеціальне водокористування та договору про водопостачання (поставку води), укладеного з підприємствами та організаціями, які забезпечують перекидання води у маловодні регіони. Перелік підприємств та організацій, які забезпечують перекидання води у маловодні регіони, затверджується Кабінетом Міністрів України"; > > - **8)** у [частині третій](rada:213/95-%D0%B2%D1%80) статті 48: > > абзац восьмий після слова "виконання" доповнити словами "розчистки русел річок, каналів і дна водойм"; > > абзац дев’ятий після слів "корисних копалин" доповнити словами "(крім підземних вод)"; > > після абзацу одинадцятого доповнити новим абзацом такого змісту: > > "забір та/або використання води в об’ємі до 5 кубічних метрів на добу, крім тієї, що використовується для виробництва (входить до складу) напоїв та фасованої питної води". > > У зв’язку з цим абзац дванадцятий вважати абзацом тринадцятим; > > - **9)** [статті 49](rada:213/95-%D0%B2%D1%80) і [55](rada:213/95-%D0%B2%D1%80) викласти в такій редакції: > > "Стаття 49. Право на здійснення спеціального водокористування > > Спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування. > > Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства. > > Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на спеціальне водокористування здійснюється відповідно до [Закону України](rada:2806-15) "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" в установленому Кабінетом Міністрів України порядку. > > Видача (переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на спеціальне водокористування здійснюється безоплатно. > > Подання юридичною або фізичною особою, фізичною особою - підприємцем заяви про одержання (переоформлення, одержання дубліката, анулювання) дозволу на спеціальне водокористування та відповідних документів, а також видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) їй цього дозволу здійснюються в паперовій або електронній формі. > > Для одержання дозволу на спеціальне водокористування юридична або фізична особа, фізична особа - підприємець звертається до органів, зазначених у частині другій цієї статті, із заявою, до якої додаються: > > обґрунтування потреби у воді з помісячним нормативним розрахунком водокористування і водовідведення; > > опис та схема місць забору води та скиду зворотних вод; > > нормативи гранично допустимого скидання (гдс) забруднюючих речовин у водні об’єкти із зворотними водами (з розрахунком на кожний випуск (скид) окремо); > > затверджені індивідуальні технологічні нормативи використання питної води (для підприємств та організацій житлово-комунального господарства, суб’єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водопостачання та/або водовідведення, житлово-експлуатаційних підприємств та організацій); > > копія правовстановлюючих документів на водні об’єкти (для орендарів водних об’єктів). > > Зазначений перелік документів є вичерпним. > > Видача або надання відмови у видачі дозволу на спеціальне водокористування здійснюється протягом 30 календарних днів з дня надходження заяви та документів, необхідних для видачі дозволу. > > Органи, зазначені у частині другій цієї статті, зобов’язані протягом п’яти робочих днів з дня надходження заяви на отримання дозволу на спеціальне водокористування надіслати копії відповідних документів: > > у разі використання підземних вод - до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр; > > у разі використання водних об’єктів, віднесених до категорії лікувальних, - до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я. > > Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, зобов’язані протягом 15 календарних днів з дня одержання копій документів надати безоплатно органу, що приймає рішення про видачу дозволу на спеціальне водокористування, висновки в електронній формі щодо можливості його видачі. > > Обмін документами між органами виконавчої влади, зазначеними в цій статті, здійснюється в електронній формі у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища. > > Органи, зазначені в частині другій цієї статті, під час прийняття рішення про видачу дозволу на спеціальне водокористування або про відмову в його видачі враховують відповідні висновки центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я. > > У разі ненадання протягом встановленого строку центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, висновку щодо можливості видачі дозволу на спеціальне водокористування вважається, що відповідний центральний орган виконавчої влади не заперечує проти видачі такого дозволу. > > Підставою для відмови у видачі дозволу на спеціальне водокористування є: > > подання неповного пакета документів, необхідних для одержання дозволу, згідно з визначеним цією статтею переліком; > > виявлення в документах, поданих суб’єктом господарювання або фізичною особою, недостовірних відомостей, невідповідності вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, довгостроковим прогнозам водогосподарських балансів; > > негативний висновок центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, чи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, про можливість здійснення спеціального водокористування. > > Підставою для переоформлення дозволу на спеціальне водокористування є зміна найменування або місцезнаходження юридичної особи чи зміна прізвища, імені, по батькові або місця проживання фізичної особи, фізичної особи - підприємця. > > Переоформлення дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за заявою, до якої додається дозвіл, що підлягає переоформленню. > > Строк видачі переоформленого дозволу на спеціальне водокористування становить два робочі дні з дня одержання заяви про його переоформлення. > > Підставою для видачі дубліката дозволу на спеціальне водокористування є його втрата або пошкодження. > > Видача дубліката дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за заявою протягом двох робочих днів з дня одержання заяви про його видачу. > > Дозвіл на спеціальне водокористування анулюється з підстав, визначених статтею 55 цього Кодексу. > > У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені органом, що видав дозвіл, без коригування дозволу на спеціальне водокористування. > > Форма дозволу на спеціальне водокористування та заяви для його отримання, а також форма нормативного розрахунку водокористування і водовідведення затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища"; > > "Стаття 55. Підстави для припинення права спеціального водокористування > > Припинення права спеціального водокористування здійснюється шляхом анулювання дозволу на спеціальне водокористування. > > Орган, що видав дозвіл на спеціальне водокористування, анулює його у разі: > > звернення водокористувача із заявою про анулювання дозволу на спеціальне водокористування; > > визнання водного об’єкта таким, що має особливе державне значення, наукову, культурну чи лікувальну цінність; > > припинення юридичної особи (злиття, приєднання, поділ, перетворення, ліквідація) або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, смерті фізичної особи, яка одержала дозвіл. > > Орган, що видав дозвіл на спеціальне водокористування, звертається до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання дозволу з підстав: > > встановлення факту подання в заяві та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; > > передачі водогосподарських споруд іншим водокористувачам; > > виникнення необхідності першочергового задоволення питних і господарсько-побутових потреб населення; > > систематичної, протягом двох і більше податкових (звітних) періодів, несплати збору за спеціальне водокористування в установлені законом строки; > > порушення умов спеціального водокористування та охорони вод, стосовно яких центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони і раціонального використання вод та відтворення водних ресурсів, раніше було видано припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення. > > Рішення органу, що видав дозвіл, про анулювання дозволу на спеціальне водокористування видається юридичній або фізичній особі протягом п’яти робочих днів з дня його прийняття. У такому разі дія дозволу припиняється через 30 днів з дня прийняття рішення про його анулювання"; > > - **10)** [статтю 56](rada:213/95-%D0%B2%D1%80) виключити. > > **2.** [Пункт "е"](rada:1264-12) частини першої статті 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (Відомості Верховної Ради України, 1991 р., № 41, ст. 546; 2013 р., № 46, ст. 640) викласти в такій редакції: > > "е) надання обов’язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, інформування дозвільних органів про надані приписи суб’єктам господарювання, що здійснюють діяльність на підставі дозволів у сфері охорони навколишнього природного середовища, та здійснення контролю за їх виконанням". > > II. Прикінцеві та перехідні положення > > **1.** Цей Закон набирає чинності через три місяці з дня його опублікування, крім пункту 3 цього розділу, який набирає чинності з дня опублікування цього Закону. > > **2.** Дозволи, видані до дня набрання чинності цим Законом, діють до моменту закінчення строку їх дії. > > **3.** Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня опублікування цього Закону: > > забезпечити прийняття нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону; > > привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; > > забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом. > > Президент України > > П.ПОРОШЕНКО > > м. Київ > > 7 лютого 2017 року > > № 1830-VIII